• <

Wynik wyszukiwania - "wojna na ukrainie" - Wiadomości

Debata "Polskie porty morskie" na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Podczas odbywającego się w dniach 7-9 maja w Katowicach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie zabrakło tematów morskich. W trakcie debaty "Polskie porty morskie" eksperci, w tym przedstawiciele branży morskiej, rozmawiali na temat rozbudowy infrastruktury polskich portów nad Bałtykiem, ich znaczenia dla krajowej gospodarki czy też planów inwestycyjnych.
07.05.2024

Estonia równie popularna co Polska. Zaawizowano ponad 100 zawinięć wycieczkowców

Żegluga wycieczkowa z trudem, ale rośnie też na Bałtyku. Wycieczkowce mają w tym roku zawinąć ponad 100 razy do Estonii, co oznacza, że to równie popularna destynacja, co Polska.
29.04.2024

MFW przyspiesza, ale czy jesteśmy na to gotowi? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Zapraszamy na wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2024

Położono stępkę pod budowę pierwszej fregaty w ramach programu Miecznik

W środę w Gdyni położono stępkę pod budowę pierwszej z trzech fregat dla Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik. Jednostka po wybudowaniu otrzyma nazwę ORP Wicher.
31.01.2024

KE zatwierdziła 126 mln euro na rumuński program inwestycji w porty w związku z wojną na Ukrainie

Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek wydzielenie 126 mln euro na rumuński program wsparcia inwestycji w portach w związku ze zwiększeniem przepływów handlowych, spowodowanym przez agresję Rosji na Ukrainę – informuje rumuński portal Digi24.
12.01.2024

Turcja nie będzie przepuszczać ukraińskich okrętów przez Cieśninę Bosforską na Morze Czarne

Władze Turcji przekazały w komunikacie prasowym, że dopóki trwa wojna na Ukrainie, nie przepuści przez swoje wody terytorialne okrętów, które Siły Morskie Ukrainy (Військово-Морські Сили Збройних Сил України) otrzymały na podstawie umowy zakupowej od Wielkiej Brytanii.
02.01.2024

Ukraińskie porty zwiększyły w tym roku przeładunki o 15,8%.

Trwająca od lutego ubr. wojna na Ukrainie okazała się wyjątkowo bolesna dla krajowej branży żeglugowej, jednak w ostatnim czasie udało się jej częściowo podźwignąć z kryzysu. Krajowe statystyki podają, że w okresie styczeń-listopad br. porty zwiększyły przeładunki w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku o 15,8%, do 52,8 mln ton. Jest to efekt wykorzystania tzw. "korytarza zbożowego", współpracy międzynarodowej i sukcesów w zakresie zabezpieczenia ukraińskich wód terytorialnych i infrastruktury morskiej.
19.12.2023

Bułgaria, Rumunia i Turcja przeprowadzą wspólne działania w zakresie rozminowania Morza Czarnego

Trzy państwa leżące regionu czarnomorskiego planują podpisanie trójstronnego porozumienia w sprawie rozminowania akwenu morskiego celem zabezpieczenia wybrzeży oraz żeglugi. Umowa ma wejść w życie 11 stycznia przyszłego roku i wiąże się z rozwojem współpracy w zakresie obrony przeciwminowej.
18.12.2023

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

Anna Fotyga: Unia Europejska wesprze oczyszczenie Bałtyku z niewybuchów

Unia Europejska wesprze oczyszczenie Bałtyku z niewybuchów. Cieszę się, iż udało się pozyskać pieniądze na kwestię, która może nie wydawać się pilną, ale której nie można odkładać w nieskończoność, bo już teraz zagraża ona środowisku, naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu - mówi w rozmowie z PAP europosłanka Anna Fotyga (PiS).
08.12.2023

Tusk: musimy jak najszybciej rozpocząć budowę elektrowni jądrowej

Jeśli mamy wydać europejskie dziesiątki, nawet setki miliardów euro na unowocześnienie naszej gospodarki, naszego przemysłu, naszej energetyki, to musimy jak najszybciej rozpocząć budowę elektrowni jądrowej - zapowiedział w poniedziałek przewodniczący KO Donald Tusk.
06.11.2023

Ukraińskie okręty uczestniczą w ćwiczeniu pk. "Joint Warrior" na Morzu Północnym

Pod holenderskim dowództwem znajdują się dwa okręty przeciwminowe, należące do Sił Morskich Ukrainy. Biorą udział w trwających dwa tygodnie ćwiczeniach, mając możliwość współdziałania z państwami NATO oraz partnerskimi.
02.11.2023

Zwodowano okręt przeciwminowy dla Holandii. To kolejna jednostka z nowej, belgijsko-niderlandzkiej serii

Podczas uroczystości w francuskiej stoczni w Concarneau zwodowano okręt dla sił przeciwminowych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), przyszły HMS Vlissingen (M 840). Ma on zwiększyć zdolności państwa w zakresie utrzymywania bezpieczeństwa na morzu, w tym wykrywania, lokalizacji i neutralizowania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą. To także dowód na współpracę branży morskiej i zbrojeniowej Belgii, Francji i Holandii.
20.10.2023

Baltexpo 2023: Dyskusja o roli marynarki wojennej w współczesnym systemie bezpieczeństwa morskiego

W trakcie sesji konferencyjnej podczas targów Baltexpo w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny pt. "Bezpieczeństwo wybrzeża, szlaków transportowych I infrastruktury krytycznej krajów bałtyckich w świetle obecnych zagrożeń – scenariusze, wyzwania, postulaty". Przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej oraz branży zbrojeniowej podzielili się refleksjami na temat znaczenia i perspektyw morskiego rodzaju sił zbrojnych, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i innych państw, nie tylko nadbałtyckich.
17.10.2023

Baltexpo 2023: Porty przyszłości – od wolumenu do wartości

Drugiego dnia odbywających się w gdańskim AmberExpo targów morskich Baltexpo ważnym tematem były porty, ich obecny stan oraz wizje na przyszłość. Podczas panelu Porty przyszłości – od wolumenu do wartości uczestnicy dyskusji skupili się na najnowszych trendach w gospodarce morskiej oraz handlu, a także obrazie europejskich portów w długiej perspektywie.
12.10.2023

Afryka coraz aktywniejsza w handlu i żegludze międzynarodowej

Obraz Afryki zmieniają programy wsparcia UNCTAD, jak np. UNCTAD SIGMAT, działania integracyjne organizacji współpracy jak AfCFTA czy EAC, inwestycje czołowych operatorów morskich oraz połączenia handlowe w ramach chińskiego Nowego Szlaku Jedwabnego. Te działania sprawiają również, że aktywizuje się handel morski, rozwija się infrastruktura i suprastruktura portów morskich, rośnie znaczenie wymiany międzynarodowej.
05.10.2023

Prezydent Kazachstanu ogłosił gotowość zwiększenia dostaw ropy naftowej do Niemiec

Kazachstan jest gotów zwiększyć dostawy ropy naftowej do Niemiec - ogłosił w czwartek w Berlinie prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew po rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
28.09.2023

Northern Coast 23. Pokaz zdolności polskich okrętów w ramach międzynarodowego zespołu morskiego

Przed dwa tygodnie, od 11 września trwa praktyczna faza ćwiczenia morskiego pk. "Northern Coasts 23". W ich trakcie na środkowym Bałtyku operuje 30 okrętów z 14 państw, współpracujących z siłami lądowymi i morskimi. To sprawdzian działania sił połączonych, w którym swoje możliwości pokazują okręty polskiej Marynarki Wojennej, które od dwóch miesięcy stanowią trzon Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1.
18.09.2023

Dwa dni debaty o bezpieczeństwie energetycznym

W Rzeszowie w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestniczyło w niej kilkaset osób nie tylko Polski, ale także z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Obecni byli przedstawiciele czołowych firm energetycznych, reprezentanci rządu i samorządu, eksperci branżowi i naukowcy z różnych ośrodków.
14.09.2023

Relacja z pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie.
11.09.2023

Napięcia w ostatnim dniu Szczytu Azji Wschodniej wywołane wojną na Ukrainie i postępowaniem Chin na Morzu Południowochińskim

Podczas 18. Szczytu Azji Wschodniej (EAS) w Dżakarcie, w którym udział wzięli przedstawiciele 18 państw, a który obradował w ramach szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEA) USA i Japonia ostrzegły, że inwazja Rosji na Ukrainę i rosnąca asertywność Chin na Morzu Południowochińskim zagrażają globalnemu porządkowi – podaje w czwartek agencja Kyodo.
07.09.2023

Polskie porty na wzrostowej fali. Analiza osiągnięć pierwszej połowy 2023 roku

Wyniki działalności polskich portów morskich w pierwszej połowie 2023 roku okazują się obiecujące – tak wynika z raportu opracowanego przez firmę Actia Forum. Prezentowane dane, oparte na precyzyjnej analizie przeładunków, ilustrują wzrosty, które istotnie kształtują krajobraz portowy.
28.08.2023

Estońskie firmy dostarczały części zamienne do jachtu Putina

Estońskie firmy - pomimo wojny na Ukrainie - dostarczały części zamienne do osobistego jachtu rosyjskiego prezydenta Władimira Putina - podał w środę dziennik "Postimees", powołując się na informacje fundacji rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
23.08.2023

Turcja ostrzega Rosję przed konsekwencjami za strzały w kierunku statku handlowego

Turcja "ostrzegła" Rosję po tym, gdy w niedzielę jej okręt oddał strzały ostrzegawcze w kierunku statku handlowego na Morzu Czarnym i zapowiedziała, że taki incydenty mogą zwiększyć napięcie na tym akwenie - poinformowała w czwartek kancelaria tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
17.08.2023

Były żołnierz marynarki wojennej skazany za udział w wojnie na Ukrainie

Były żołnierz marynarki wojennej Korei Południowej usłyszał wyrok 1,5 roku więzienia za złamanie prawa paszportowego i udział w wojnie na Ukrainie – podała w czwartek południowokoreańska agencja Yonhap. W lutym ubiegłego roku rząd Korei Płd. wprowadził zakaz wyjazdów na Ukrainę ze względów bezpieczeństwa.
17.08.2023

Morskie "żywe tarcze". Rosja chroni swoje okręty barierą z statków cywilnych

Siły rosyjskie zaczęły stosować nową taktykę, polegającą na tworzeniu bariery ze statków cywilnych wokół okrętów wojskowych – oznajmiła w niedzielę rzeczniczka ukraińskiej armii na południu Natalia Humeniuk w telewizji.
13.08.2023

Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie Węży

Ukraiński oddział straży granicznej wraz z żołnierzami postawił znak graniczny na wyzwolonej Wyspie Węży na Morzu Czarnym – poinformował dowódca ukraińskiej straży granicznej Serhij Dejneko na Facebooku.
13.08.2023

Ukraina nie odpuszcza i ponownie atakuje Most Krymski. Znów unosi się tam dym

Kolejny raz dym unosi się nad Mostem Krymskim, który miał stać się symbolem połączenia Krymu z Rosją. Dziś rano rosyjskie siły miały zestrzelić dwie ukraińskie rakiety nad Cieśniną Kerczeńską, niemniej świadkowie mówią o czterech wybuchach w okolicach mostu, przez co jest obecnie wyłączony z użytku.
12.08.2023

Mimo trwającej wojny otwarto kilka plaż w Odessie

Pomimo niebezpieczeństw związanych z trwającym konfliktem, władze Ukrainy zdecydowały się otworzyć kilka plaż, które są uznawane za bezpieczne. Są tu jednak pewne warunki i obostrzenia, niemniej daje to mieszkańcom szansę na odpoczynek oraz chwilę oderwania się od wojennej zawieruchy.
12.08.2023

Ukraińscy "marines" szkolą się pod okiem brytyjskich instruktorów

Przez blisko pół roku ponad 1000 żołnierzy z Ukrainy szkoliło się pod okiem instruktorów z Royal Marines w zakresie prowadzenia akcji specjalnych i złożonych operacji z użyciem jednostek nawodnych. Wielka Brytania chce tym potwierdzać swoją funkcję jako kluczowego członka NATO wspierającego państwo walczące z rosyjską agresją. Tylko w 2023 roku przeszkolono dwa razy więcej kursantów niż w całym ubiegłym.
11.08.2023

Rosyjski okręt trafiony przez ukraińskiego drona znalazł się w stoczni. Jest widoczna skala uszkodzeń

Ubiegłotygodniowy atak sił ukraińskich na należący do Rosji port w Noworosyjsku skutkował uszkodzeniem okrętu desantowego Olenegorskij Gorniak, a zdjęcia prezentujące przechyloną jednostkę obiegły cały świat. Teraz można zobaczyć, jakie szkody w kadłubie wyrządził dron.
11.08.2023

Zełeński zapewnia, ze Ukraina odpowie na rosyjskie ataki zatapiając kolejne, wrogie okręty

Ukraina będzie odpowiadać na rosyjskie ataki na „korytarze zbożowe” na Morzu Czarnym „tym samym” – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przedstawicielami mediów południowoamerykańskich.
08.08.2023

Nowe informacje o ukraińskim ataku. Celem był nie jeden, a dwa porty kontrolowane przez Rosję

Przeprowadzony w nocy atak z użyciem bezzałogowych dronów nawodnych zakończył się uszkodzeniem rosyjskiego okrętu desantowego. Pojawiają się nowe informacje o całej operacji, które wskazują na jej szerszy zasięg. Najprawdopodobniej miała ona uderzyć w rosyjską infrastrukturę portową na Morzu Czarnym.
04.08.2023

Skuteczna akcja w Noworosyjsku. Ukraiński dron uszkodził rosyjski okręt

Pojawiły się nowe informacje dotyczące porannego ukraińskiego ataku na bazę rosyjskich sił morskich. Na nagraniach widać, że jednemu z użytych tam dronów udało się uszkodzić okręt desantowy proj. 755, prawdopodobnie to Olenegorsk Miner.
04.08.2023

Kolejny port nad Morzem Czarnym pod ostrzałem. Tym razem jest to... leżący w Rosji Noworosyjsk

Użytkownicy mediów społecznościowych z Rosji poinformowali w piątek rano, że słyszeli eksplozje i strzały w pobliżu rosyjskiego portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym. Sugeruje się ukraiński atak, mogący być odpowiedzią na podobne, prowadzone przez Rosję i wymierzone w porty Ukrainy.
04.08.2023

Ukraina przyznaje się do obu ataków na Most Krymski

Przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w obu atakach na Most Krymski, zarówno jesienią ubiegłego roku, jak i niedawno, w lipcu, potwierdził sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany w czwartek przez agencję UNIAN.
03.08.2023

Z Estonii na Ukrainę przybył sprzęt do usuwania min pod wodą

Na Ukrainę przybył z Estonii sprzęt do podwodnego usuwania ustawianych przez Rosję min, poinformowało w czwartek ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.
03.08.2023

Rosja zwiększa na Morzu Czarnym liczbę okrętów zdolnych do przenoszenia rakiet

Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskich sił zbrojnych poinformowało, że Rosja zwiększa na Morzu Czarnym liczbę okrętów zdolnych do przenoszenia rakiet.
03.08.2023

Prezydent Erdogan w rozmowie z Putinem zaznaczył, że chce zabiegać o przywrócenie umowy zbożowej

Prezydent Recep Tayyip Erdogan w środowej rozmowie z Władimirem Putinem powiedział, że będzie zabiegać na drodze dyplomatycznej o wznowienie umowy zbożowej na Morzu Czarnym, poinformowała agencja Reutera powołując się na kancelarię tureckiego prezydenta. Ponadto Erdogan uzgodnił w rozmowie telefonicznej z Putinem, że jego rozmówca złoży wizytę w Turcji, przekazało biuro tureckiego przywódcy. Szczegółów nie podano.
02.08.2023

Wielka parada okrętów i ćwiczenia morskie "pokazem siły" Rosji na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o rozpoczęciu zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeniach sił morskich państwa. To, obok niedawnych obchodów Dnia Marynarki Wojennej odbywających się w całym kraju ma wpisywać się w retorykę, że Federacja Rosyjska jest silnym państwem, posiadającym potencjał morski, którego inne kraje mają w opinii włodarza Kremla nie lekceważyć.
02.08.2023

Działalność portu Izmaił została zawieszona po rosyjskim ataku

Działalność naddunajskiego portu Izmaił na Ukrainie została zawieszona po ataku przy użyciu dronów, jakiego Rosja dokonała w nocy z wtorku na środę, podała agencja Reutera powołując się na źródła.
02.08.2023

Port Izmaił nad Dunajem ze zniszczeniami po rosyjskim ataku rakietowym

Rosyjski atak przy użyciu dronów w nocy z wtorku na środę spowodował zniszczenia w infrastrukturze w naddunajskim porcie Izmaił na Ukrainie, oświadczyły władze ukraińskie.
02.08.2023

Ukraińscy hakerzy zaatakowali rosyjską marynarkę wojenną

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przekazał, że hakerzy zaatakowali telefony należące do rosyjskich marynarzy służących na okrętach. Wysłali im życzenia z wirusem. Działalność w Sieci to także element toczącej się wojny, którą również prowadzą Rosjanie.
02.08.2023

Izraelski statek jako pierwszy przełamał rosyjską blokadę na Morzu Czarnym

Izraelski statek handlowy Ams1 stał się w poniedziałek pierwszą jednostką, która otwarcie przeciwstawiła się rosyjskiej blokadzie Morza Czarnego, wprowadzonej po tym, gdy Rosja wycofała się w połowie lipca z umowy, umożliwiającej Ukrainie eksport zboża ze swoich portów, pisze we wtorek portal dziennika "Jerusalem Post".
01.08.2023

Ukraina zapewnia, że nie atakowała i nie planuje atakować cywilnych jednostek morskich

Ukraina nie atakowała i nie będzie atakować cywilnych statków ani innych cywilnych obiektów na Morzu Czarnym, oświadczył we wtorek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w wywiadzie dla agencji Reutera.
01.08.2023

W trakcie dziewięciu dni ostrzałów nad Morzem Czarnym Rosja zniszczyła 180 tys. ton ukraińskiego zboża

W ciągu pierwszych dziewięciu dni po wyjściu z umowy zbożowej Rosja zniszczyła 180 000 ton ukraińskiego zboża w wyniku ostrzału, podała służba prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy w mediach społecznościowych
01.08.2023

Ukraina: Rosjanie ustawiają dodatkowe umocnienia przy Moście Krymskim

Rosjanie ustawiają dodatkowe umocnienia przy Moście Krymskim, mające chronić go przed dronami morskimi, poinformował w poniedziałek serwis Mash.
31.07.2023

Rosjanie atakują Wyspę Węży, by pokazać swoją obecność na Morzu Czarnym

Atakując Wyspę Węży, armia rosyjska chce pokazać swoją obecność na Morzu Czarnym i zasygnalizować, że może kontrolować żeglugę statków cywilnych - oceniła w poniedziałek Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu.
31.07.2023

Prezydent Ukrainy podkreślił rolę papieskiego wezwania Rosji do utrzymania umowy zbożowej

To ważne, że papież Franciszek wezwał Rosję do powrotu do umowy zbożowej, reakcja światowych religijnych liderów na rosyjski terror jest niezwykle istotna dla całego świata - podkreślił w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
31.07.2023

Rosja obawia się ukraińskich ataków podczas parady morskiej okrętów

Ostatnia niedziela lipca to w Rosji tradycyjnie dzień obchodów tamtejszego Święta Marynarki Wojennej (День Военно-морского флота). Towarzyszą temu festyny, pikniki oraz prezentacje i parady morskie z udziałem okręty rosyjskiej marynarki wojennej. Pojawiły się sugestie, że tegoroczne obchody będą inne niż dotychczas, co ma być nie tylko podyktowane trwającą wojną, ale też... dywersją ze strony broniącej się Ukrainy.
28.07.2023

Rosjanie atakują Ukrainę rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego

Siły rosyjskie przypuściły w środę po południu atak na Ukrainę rakietami manewrującymi z Morza Czarnego i rejonu Morza Kaspijskiego – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy na Telegramie. Dwa pociski strącono nad obwodem winnickim.
26.07.2023

Miny rosnącym zagrożeniem dla żeglugi na Morzu Czarnym i wybrzeży. Sytuacje pogarszają sztormy

Zerwanie umowy zbożowej przez Rosję i eskalacja morskiego aspektu wojny na Ukrainie przypomniało o niebezpieczeństwie w postaci min morskich. Obie strony konfliktu wykorzystują je jako stosunkowo tani i zarazem skuteczny środek ochrony przed wrogimi okrętami, blokujący wybrane obszary Morza Czarnego. Z racji na sztormy stanowią również zagrożenie dla wybrzeży, gdyż wyrzucane na plaże i inne obszary nadmorskie, niekiedy blisko zabudowy mieszkalnej, mogą detonować, zagrażając infrastrukturze i życiu ludzkiemu.
26.07.2023

Prezydent Zełenski: bezpieczeństwo naszych portów to stabilność na światowym rynku

"Od bezpieczeństwa ukraińskich czarnomorskich portów zaczyna się spokój i stabilność na światowym rynku żywnościowym", oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym we wtorek wieczorem w mediach społecznościowych.
25.07.2023

Rosja domaga się kontroli statków na Morzu Czarnym pod zarzutem przewozu na nich broni

Podczas konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin wygłosił oświadczenie, że jednostki transportowe w rejonie czarnomorskim powinny być poddawane kontroli w związku z przewozem uzbrojenia dla walczących stron. Wskazał, że chodzi tu przede wszystkim o przewożące transporty dla broniącej się Ukrainy.
24.07.2023

Konferencja FAO - apele do Rosji o powrót do porozumienia zbożowego

Apel do Rosji o to, by powróciła do porozumienia zbożowego, wystosował w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas otwartej w Rzymie konferencji na temat bezpieczeństwa żywnościowego. "Niech Rosja przemyśli swą decyzję"- wezwała podczas inauguracji obrad premier Włoch Giorgia Meloni.
24.07.2023

Atak sił rosyjskich na infrastrukturę portową w obwodzie odeskim

Siły rosyjskie zaatakowały dronami irańskiej produkcji infrastrukturę portową w obwodzie odeskim, na południu Ukrainy; obrażenia odniosło czterech robotników portowych – poinformował w poniedziałek rzecznik wojsk ukraińskich na południu kraju Władysław Nazarow.
24.07.2023

Kolejny rosyjski atak na Odessę, zginęła jedna osoba, 18 rannych (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Rosja przeprowadziła kolejny nocny atak na Odessę na południu Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc 18, w tym dzieci, oraz niszcząc infrastrukturę mieszkalną i religijną - poinformowały w niedzielę nad ranem władze obwodowe.
23.07.2023

Prezydent Zełenski poprosił o pilne zwołanie Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że zwrócił się do sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym.
22.07.2023

Prezydent Zełenski: most na okupowany Krym jest celem, który trzeba zneutralizować

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek podczas wystąpienia online na konferencji Aspen Security Forum, że rosyjski most na okupowany Krym jest "wrogim obiektem" zbudowanym nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym, a także jest "celem, który należy zneutralizować".
22.07.2023

Prezydent Erdogan: w sprawie umowy zbożowej należy wziąć pod uwagę żądania Rosji

Moje rozmowy z Władimirem Putinem mogą doprowadzić do odnowienia umowy zbożowej, należy wziąć pod uwagę żądania Rosji, powiedział w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan na konferencji prasowej.
21.07.2023

ISW: ostrzały ukraińskich portów i gra Rosji wokół umowy zbożowej mają na celu wymuszenie koncesji od Zachodu

Rosyjskie ostrzały infrastruktury portowej i zbożowej oraz groźby eskalacji na Morzu Czarnym są elementem rosyjskiego wysiłku na rzecz wymuszenia koncesji od Zachodu i podkreślenia znaczenia Rosji w porozumieniu zbożowym, pisze Instytut Badań nad Wojną.
21.07.2023

Kolejny atak na infrastrukturę zbożową na Ukrainie. Dwie rakiety Kalibr uderzyły w magazyn

W obwodzie odeskim dwie rosyjskie rakiety Kalibr trafiły w magazyn ze zbożem, powiadomiły władze regionu. Zniszczeniu uległo 100 ton grochu i 20 ton jęczmienia. Ranne są dwie osoby.
21.07.2023

Zełeński: Zniszczone w rosyjskim ataku 60 tys. ton żywności miało trafić do Chin

W opublikowanym na portalu Telegram prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński poinformował, że 60 tys. ton żywności zniszczonej w rosyjskim ataku na Odessę miało trafić do Chin. Działa Rosji określił jako "terror".
20.07.2023

Ukraina uzna jednostki nawodne zmierzające do rosyjskich portów jako przewożące ładunki wojskowe

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że wszystkie jednostki płynące na Morzu Czarnym w kierunku morskich portów Rosji, tak statki jak i okręty mogą być od piątku traktowane jako przewożące ładunki przeznaczone do celów wojskowych.
20.07.2023

W trakcie ostrzału portu w Odessie Rosjanie uszkodzili budynek konsulatu Chin

Budynek konsulatu generalnego Chin w Odessie został uszkodzony w wyniku rosyjskiego ostrzału przeprowadzonego w nocy ze środy na czwartek przy użyciu pocisków rakietowych i dronów, poinformował w czwartek szef obwodu odeskiego Ołeh Kiper.
20.07.2023

Resort obrony Wlk. Brytanii: rosyjska Flota Czarnomorska może aktywniej zakłócać handel

Po wycofaniu się Rosji z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej jej Flota Czarnomorska prawdopodobne podejmie aktywniejszą rolę w zakłócaniu handlu z Ukrainą, ale zarazem sama będzie bardziej narażona na ataki - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
20.07.2023

Kolejny nocny atak na ukraińskie miasta. Rosjanie użyli m.in. Kalibrów i Iskanderów

Po północny, 20 lipca br. siły rosyjskie ponownie zaatakowały południowe regiony Ukrainy. Rakiety spadły na Odessę i Mikołajów. W sumie wystrzelono 38 pocisków, w tym 19 pocisków manewrujących i 19 dronów kamikadze.
20.07.2023

Premier: nie otworzymy 15 września granicy dla produktów zbożowych z Ukrainy, umożliwiamy tranzyt

Polska nie otworzy 15 września br. granicy z Ukrainą na produkty zbożowe - poinformował podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że cały czas umożliwiamy tranzyt ukraińskiego zboża.
19.07.2023

Rosja blokuje tranzyt statków towarowych przez Cieśninę Kerczeńską

Możliwość przepłynięcia przez Cieśninę Kerczeńską dla cywilnych jednostek morskich, w tym statków transportujących ładunki, został zawieszony przez rosyjskie władze od 16 lipca. Jest to efektem ataków z użyciem dronów na most krymski, który prawdopodobnie został przeprowadzony przez ukraińskie siły zbrojne.
19.07.2023

W nocnym ataku sił rosyjskich na Odessę rakiety spadły na terminal zbożowy i olejowy

Rosyjskie pociski rakietowe Onyks i Ch-22, wystrzelone podczas ataku w nocy z wtorku na środę na obwód odeski, uderzyły w terminal zbożowy i olejowy - poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" w komunikacie na Facebooku.
19.07.2023

Atak na most krymski. Mnożą się teorie na temat jego przebiegu i użytej broni

Choć na ten moment nie jest to wciąż oficjalnie potwierdzone, wiele wskazuje iż Ukraina dokonała ataku na Most Krymski z użyciem bezzałogowego drona. To już drugi od października ubr. incydent związany z uszkodzeniem tej ważnej drogi łączącej półwysep z Rosją, będący też symbolem panowania Moskwy nad Krymem.
17.07.2023

Ukraina w ciągu roku wyeksportowała prawie 49 milionów ton zbóż

Rzecznik prasowy Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywnościowej, Ukraina wyeksportowała w sezonie marketingowym 2022/2023 (od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023) 48,996 miliona ton zbóż i roślin strączkowych. Pomimo trwającej wojny z Rosją nastąpił wzrost eksportu, niemniej odczuwalna pozostaje trudność transportu drogą morską.
05.07.2023

Powraca ćwiczenie "Sea Breeze" organizowane przez Marynarkę Wojenną Ukrainy i z udziałem jej okrętów

Po raz pierwszy od 2021 roku zostało przeprowadzone ćwiczenie morskie pk. Sea Breeze, które było cyklicznym przedsięwzięciem przeciwminowym ukraińskich sił morskich. Choć udział jej floty był symboliczny, dowodził przede wszystkim międzynarodowego wsparcia dla rządu w Kijowie, a także solidarności podczas toczącej się wojny.
28.06.2023

Polsko-ukraińskie rozmowy w sprawie przekazania pocisków przeciwokrętowych. Są kontrowersje

Polskie władze mają rozmawiać z rządem w Kijowie w sprawie przekazania na Ukrainę pocisków określanych jako Naval Strike Missile (NSM) przeznaczonych do zwalczania okrętów. Obecnie znajdują się w wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej 3. Flotylli Okrętów, stacjonującej w Siemirowicach.
28.06.2023

Rosjanie demontują i wywożą wiatraki z elektrowni wiatrowej w obwodzie chersońskim

Rosyjscy okupanci zaczęli demontować i wywozić wiatraki z elektrowni wiatrowej Vindcraft Ukraina w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, oświadczył deputowany rady obwodu chersońskiego Serhij Chłan na Facebooku w poniedziałek.
26.06.2023

Holandia i Belgia podpisują umowę w sprawie własnego "Miecznika"

Holenderska minister obrony Kajsa Ollongren i jej belgijska odpowiedniczka Ludivine Dedonder podpisały 22 czerwca br. dokument potwierdzający zakup czterech nowych fregat zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), po dwie fregaty dla każdej marynarki wojennej.
23.06.2023

Portal wojskowy: rosyjska fregata Admirał Essen została przemalowana, by zmylić ukraińskie drony

Fregata rakietowa Admirał Essen, należąca do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, została w ostatnim czasie przemalowana; siły agresora liczą, że ten rodzaj kamuflażu okaże się skuteczny i utrudni ukraińskiej armii atakowanie okrętu przy pomocy dronów - zauważył międzynarodowy portal wojskowy Naval News.
23.06.2023

Jak funkcjonuje gospodarka morska w obliczu zmieniającej się sytuacji geopolitycznej?

Podczas szóstej edycji Forum Wizja Rozwoju jeden z paneli dotyczył ogólnej kondycji gospodarki morskiej w Polsce i zmian wynikających z sytuacji geopolitycznej. Dyskutowano o szansach i możliwościach dla tego obszaru, a także nie udało się pominąć kwestii, które wymagają pewnych zmian i interwencji.
20.06.2023

Rzecznik sił lotniczych Ukrainy: Mamy sposoby na zagrożenie, jakim są rosyjskie przeciwokrętowe systemy Bał

Dowództwo ukraińskie dysponuje mechanizmem przeciwdziałania nowemu zagrożeniu ze strony Rosji, którym jest rozmieszczenie przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał - zapewnił we wtorek rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.
20.06.2023

W obwodzie chersońskim po wysadzeniu tamy wciąż zalanych jest 28 miejscowości

W wyniku wysadzenia zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej w obwodzie chersońskim wciąż zalane jest 28 miejscowości, w tym 17 na okupowanych terenach – powiadomiły w sobotę władze regionu. W obwodzie mikołajowskim podtopionych jest 35 budynków.
17.06.2023

Nowe zdjęcia satelitarne wysadzonej zapory. Widać na nich zniszczenia

Firma Maxar opublikowała nowe zdjęcia satelitarne elektrowni wodnej Kachowka, zniszczonej przez rosyjskie wojska. Fotografie dokładnie pokazują skalę uszkodzeń, które doprowadziły do jak dotąd największej typu katastrofy w XXI-wiecznej Europie, której skala oraz koszty są wciąż mierzone i liczone.
17.06.2023

Znaczek ukraińskiej poczty z wizerunkiem zatopionego krążownika Moskwa uznano najlepszym na świecie w 2022 roku

"Ukraińska Prawda" poinformowała że, wyemitowany przez ukraińską pocztę znaczek przedstawiający flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, spektakularnie zatopiony na początku wojny, został uznany za najlepszy znaczek pocztowy na świecie w ubiegłym roku. Wyróżniono go też szeregiem nagród i wyemitowano w rekordowym nakładzie 5 milionów egzemplarzy.
16.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP

Pierwsza sesja miała tytuł "Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP". W jego trakcie omawiano morski wymiar bezpieczeństwa narodowego RP w sferze politycznej, militarnej, i gospodarczej, współczesne zagrożenia bezpieczeństwa morskiego RP, a także dynamika rozwoju Sił Morskich RP w kontekście Ustawy o obronie Ojczyzny z 2022 roku oraz powołania. Poruszono również zagadnienie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
15.06.2023

Rozpoczęło się VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego

W Hotelu Novotel Warszawa Airport rozpoczęło się istotne wydarzenie poświęcone kwestii ochrony państwa od strony morza, jak i bezpieczeństwa infrastruktury morskiej. Wydarzenie jest okazją do spotkania ekspertów oraz przedstawicieli morskich służb i formacji mundurowych.
15.06.2023

Rosjanie rozmieścili przy granicy z Ukrainą przeciwokrętowe systemy rakietowe, którymi mogą atakować Kijów

W obwodzie briańskim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono dywizjon przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał wyposażony w pociski o zasięgu 500 km; jest to uzbrojenie, którym siły agresora mogą zaatakować m.in. Kijów, ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
14.06.2023

Rosjanie zaatakowali Odessę Kalibrami, trzy osoby nie żyją

Trzy osoby zginęły w rosyjskim nocnym ataku na Odessę - poinformowała w środę nad ranem ukraińska armia. Rosjanie zaatakowali miasto czterema rakietami Kalibr. Ukraińcy uruchomili obronę powietrzną.
14.06.2023

ONZ ostrzega przed wzrostem cen żywności w związku ze zniszczeniem tamy w Nowej Kachowce

Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła we wtorek, że zniszczenie tamy wodnej w Nowej Kachowce na południu Ukrainy będzie miało ogromny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, doprowadzi do wzrostu cen żywności i może spowodować problemy z wodą pitną dla setek tysięcy osób.
14.06.2023

Rosyjscy żołnierze patrolują zatopione Oleszki, uniemożliwiając cywilom ewakuację

Prowadzony przez ukraińską armię portal Centrum Narodowego Sprzeciwu poinformował dziś w Internecie, że w okupowanych Oleszkach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, zatopionych w wyniku powodzi wywołanej przez Rosjan, żołnierze agresora patrolują miasto na pontonach i nie pozwalają cywilom na ewakuację. Odnotowano przypadki strzelania do uciekających ludzi.
13.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce zanieczyściło tyle wody pitnej, ile świat zużywa przez dwa dni

Ilość wody, która stała się nieprzydatna do użycia po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze, wystarczyłaby do "pojenia całego świata przez dwa dni", ocenił szef administracji ukraińskiego obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
13.06.2023

Most Krymski potencjalnym celem ataku w trakcie ukraińskiej kontrofensywy

Nie ulega wątpliwości, że uszkodzony w ubiegłym roku Most Krymski, który łączy Półwysep z Rosją, będzie atakowany przez ukraińskie rakiety, ocenił w rozmowie z PAP Andrij Kłymenko analityk Instytutu Czarnomorskich Badań Strategicznych i redaktor naczelny portalu BlackSeaNews.
13.06.2023

Bizantyjska amfora wyrzucona na brzeg pod Odessą wzbogaci muzeum w Chersoniu

Agencja UNIAN poinformowała, że rodzina uchodźców zobaczyła na wybrzeżu Morza Czarnego pod Odessą wyrzuconą przez fale wielką amforę. Zidentyfikowana jako zabytek z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego została przekazana przez znalazców do Regionalnego Muzeum Wiedzy Lokalnej w Chersoniu.
12.06.2023

Rosyjscy żołnierze plądrują podtopione miejscowości w obwodzie chersońskim

Mieszkańcy okupowanej wschodniej części obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, próbują wrócić do domów po powodzi wywołanej wysadzeniem przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce; najeźdźcy uniemożliwiają te powroty i plądrują opuszczone miejscowości, przekazał w niedzielę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
12.06.2023

Rosja, wbrew prawu wojennemu, niszczy zdobyte okręty Marynarki Wojennej Ukrainy

Rosja zaczęła nielegalnie pozbywać się okrętów Marynarki Wojennej Ukrainy zdobytych w Sewastopolu i Donuzławiu, które po 2014 roku znajdowały się na terytorium okupowanej czasowo Autonomicznej Republiki Krym, informuje w niedzielę ukraiński portal Militarnyj.
11.06.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje o odparciu ataku na Morzu Czarnym [WIDEO]

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opublikowało film przedstawiający odparcie ataku ukraińskich łodzi bezzałogowych (dronów nawodnych) na okręt rozpoznawczy Priazowje, znajdujący się w południowo-wschodniej części Morza Czarnego.
11.06.2023

W ewakuacji Chersonia pomagają wolontariusze z całego kraju

Wolontariusze z całej Ukrainy pomagają w ewakuacji mieszkańców częściowo zatopionego Chersonia na południu kraju, który zalewany jest wodami Dniepru po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce – poinformował w piątek znajdujący się w tym mieście fotograf PAP Władysław Musijenko.
09.06.2023

Prezydent Zełenski: powstanie grupa ekspercka ws. ukarania Rosji za ekobójstwo

Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa, oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.
09.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Straż Wybrzeża Ukrainy wzbogaca się o dwie nowe jednostki

Przez Cieśninę Bosforską, kontrolowaną przez Turcję, przepłynął statek towarowy Gaja, przewożący z St. Nazaire we Francji do rumuńskiego portu w Konstancy dwa patrolowce, które wejdą w skład Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (Держа́вна прикордо́нна слу́жба Украї́ни).
05.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: nowe rozwiązania w łańcuchu dostaw

Ostatni panel pierwszego dnia konferencji był poświęcony zagadnieniom związanym z magazynowaniem i transportem towarów towarów z i do portów morskich.
02.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak porty przygotowują się na wyzwania przyszłości energetyki?

W pierwszej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie, organizowanym przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl, bierze udział ponad pół tysiąca osób związanych z branżą. Wydarzenie odbywa się w dniach 1-2 czerwca.
02.06.2023

Mój dom moją twierdzą. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone?

Kwestia sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, chińskie inwestycje w europejskich portach czy konflikt ukraińsko-rosyjski stanowią najwymowniejsze przykłady potwierdzające zasadność pochylenia się nad kwestią bezpieczeństwa morskiego akwenu Morza Bałtyckiego. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone? Czy Marynarka Wojenna nas obroni?
31.05.2023

Ukraina wcieliła do służby nowy kuter artyleryjski o nazwie Bucza

Pomimo trwającego konfliktu i trudności związanych z działalnością przemysłu stoczniowego, Marynarka Wojenna Ukrainy przyjęła 26 maja br. do służby nową jednostkę nawodną proj. 58155. Została nazwana na cześć miejscowości, której mieszkańcy zostali wymordowani przez Rosjan, przez co stała się symbolem ukraińskiego oporu oraz bestialstwa rosyjskiej agresji.
31.05.2023

Morza spotkały się w Gdańsku. Baltic and Black Sea Ports & Shipping 2023

Wciąż nie milkną echa po 2. edycji konferencji Baltic and Black Sea Ports & Shipping 2023, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Radisson Hotel and Suites w Gdańsku. Wydarzenie miało na celu nawiązanie międzynarodowych stosunków handlowych i inwestycyjnych między regionem Morza Bałtyckiego a Morza Czarnego.
25.05.2023

Nurkowie Royal Navy oczyszczają Morze Bałtyckie z niewybuchów i niewypałów

Nurkowie Royal Navy zwiększają bezpieczeństwo kluczowych szlaków żeglugowych na Morzu Bałtyckim poprzez odzyskiwanie niewybuchów min i torped w ramach misji bezpieczeństwa NATO pk. Open Spirit.
24.05.2023

Most Krymski został zamknięty i znów unosi się nad nim dym

Użytkownicy Twittera donoszą, że most na Krymie znowu został zamknięty i unosi się nad nim dym. Według oficjalnych, rosyjskich danych, obiekt jest niedostępny z powodu „ćwiczeń wojskowych”. W związku z niedawnym atakiem dronów na rosyjski okręt Iwan Churs pojawiają się domniemania, że to preludium do ukraińskich działań mających na celu odzyskanie półwyspu utraconego w 2014 roku.
24.05.2023

Były szef gabinetu Lecha Kaczyńskiego: projekt rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny

Powrót do realizacji projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny. Doprowadzenie do tego, żeby ten rurociąg powstał to jeden z najważniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa energetycznego - mówił w TVP Info b. szef gabinetu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Robert Draba.
21.05.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Władze RPA twierdzą, że nie przekazywały Rosji uzbrojenia oraz zapewniają o nieprawdziwości oskarżeń ambasadora USA

Oskarżenia ambasadora USA Reubena Brigety'ego, jakoby w grudniu ubiegłego roku Republika Południowej Afryki dostarczyła Rosji uzbrojenie drogą morską, są nieprawdziwe, oświadczyli w piątek przedstawiciele władz RPA, cytowani przez agencję Reutera.
12.05.2023

Morska solidarność. Ćwiczenie sił przeciwminowych NATO i 8. FOW

Wizyta Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures, SNMCMG-1) w Szczecinie była okazją do rozwijania partnerstwa i współdziałania wraz z polską Marynarką Wojenną. Przy okazji trwania największych, tegorocznych manewrów Wojska Polskiego pk. Anakonda 23, międzynarodowy zespół okrętów ćwiczył wraz z morskimi siłami 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
09.05.2023

Ćwiczenie Anakonda 23 wchodzi w kulminacyjną fazę

Trwają cykliczne, największe manewry Wojska Polskiego, w których biorą udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także komponenty z państw sojuszniczych. W sumie 13 tys. żołnierzy bierze udział w epizodach ćwiczebnych rozgrywanych w domenach lądowej, powietrznej, morskiej i cybernetycznej. Choć w tej edycji główny nacisk położono na działania lądowe, nie zabraknie akcentów morskich.
06.05.2023

Niemiecka Marynarka Wojenna buduje swój potencjał? Chrzest nowej korwety

W stoczni NVL Blohm+Voss w Hamburgu odbyła się uroczystość chrztu nowej korwety dla Deutsche Marine, która otrzymała imię Emden. To siódma jednostka z dziesięciu zaplanowanych typu K130, jaka będzie służyć pod czarno-czerwono-złotą banderą.
05.05.2023

Drony groźną bronią dla obiektów energetycznej infrastruktury krytycznej

Według ekspertów potencjalnymi przyszłymi obiektami ataków terrorystów będą obiekty infrastruktury krytycznej, a narzędziami ataków staną się systemy autonomiczne w postaci dronów. Eksperci przewidują także, iż w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej.
28.04.2023

Hiszpania. W związku z wojną na Ukrainie o 43 proc. wzrosła liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną

W 2022 r. hakerzy przeprowadzili o 43 proc. więcej ataków na infrastrukturę krytyczną Hiszpanii - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Madrycie, wiążąc nasilenie się cyberprzestępstw z wybuchem wojny na Ukrainie. Szczególnie często atakowano infrastrukturę energetyczną i transportową.
22.04.2023

Polska i Malta dzielą wspólne obawy względem niekontrolowanej migracji

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau oświadczył w Valletcie oświadczył, że władze Polski podzielają obawy Malty dotyczące niekontrolowanej migracji. "Polska i Malta jako kraje graniczne UE są bardziej niż inne narażone na nagłe zmiany tras migracyjnych i działalność grup przestępczych, zajmujących się przemytem ludzi".
21.04.2023

Polski nie stać na rezygnację z atomu. Niemcy robią błąd [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

W ocenie przedstawicieli administracji rządowej i branży jądrowej, Polska podjęła słuszną decyzję o inwestycji w energetykę jądrową ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tanią i stabilną energię dla gospodarki. Polska w tym względzie nie powinna oglądać się na Niemcy, a zwrócić uwagę na fakt, że wiele krajów podejmuje decyzje o nowych planach inwestycyjnych. Dyskusję o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce podjęto podczas Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER. Wydarzenie było organizowane pod patronatem med
17.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Rosja stawia warunki w sprawie utrzymania dostaw zboża z Morza Czarnego

Władze rosyjskie nie obiecują przedłużenia wynegocjowanego przez ONZ porozumienia w sprawie zboża z Morza Czarnego poza 18 maja, chyba że Zachód usunie jej zdaniem "szereg przeszkód" w eksporcie rosyjskich produktów.
14.04.2023

Prezydent Zełenski: rok temu nasza rakieta zniszczyła okręt Moskwa

Rok temu ukraińska rakieta Neptun zniszczyła na Morzu Czarnym rosyjski okręt wojenny "Moskwa" - przypomniał w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. W rocznicę zatopienia jednostki szef państwa ustanowił święto pracowników ukraińskiego sektora zbrojeniowego.
13.04.2023

Deglobalizację odkładamy na później. Popyt na handel morski nie spadnie

Zawirowania i załamanie morskich łańcuchów logistycznych w czasie pandemii Covid-19 i po rosyjskiej napaści na Ukrainę wywołały dyskusję na temat deglobalizacji i konieczności powrotu do skracania odległości między dostawcami a rynkami. Jak zwykle, zanim doszło do realizacji pomysłów zaczęły się dyskusje i rozważania na temat możliwości powrotu do produkcji lokalnej. Realne działania są korygowane przez żądzę zysku i strategie cięcia kosztów.
11.04.2023

W wyniku wojny na Ukrainie delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Ukrainy mają dowody na to, że delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie. Powodem jest działalność rosyjskich okrętów wojennych. Wyniki ich badań właśnie zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Biology Letters. Pierwsze doniesienia o martwych delfinach wyrzuconych przez Morze Czarne na brzeg pojawiły się zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie.
10.04.2023

Rosyjska flota uzbrojona w Kalibry pozostaje aktywna na Morzu Czarnym

Na Morzu Czarnym operują siły Floty Czarnomorskiej w sile 11 okrętów, w tym podwodnych. Ukraińskie dowództwo podało, że zwiększyły swoje uzbrojenie w postaci systemów uzbrojenia 3M-54 Kalibr.
09.04.2023

Kanada planuje wydać miliardy dolarów na okręty podwodne

Zdaniem przedstawicieli przemysłu obronnego Kanadyjska Królewska Marynarka Wojenna planuje odmłodzić swoją flotę podwodną. W grę wchodzi zakup do 12 nowych okrętów, przeznaczając na ogromną część budżetu na zbrojenia.
06.04.2023

Z niewoli uwolniono jak dotąd 40 obrońców Wyspy Wężowej

Podczas spotkania z rodzicami jeńców ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec przekazał, że z rosyjskiej niewoli powróciło 40 obrońców Wyspy Węży.
04.04.2023

Szef dyplomacji Ukrainy: członkostwo Ukrainy w NATO byłoby najlepszą gwarancją bezpieczeństwa transatlantyckiego

Przystąpienie Finlandii do Sojuszu pokazuje, że nadszedł czas na rewizję starych doktryn; członkostwo Ukrainy w NATO byłoby najlepszą gwarancją bezpieczeństwa transatlantyckiego - powiedział we wtorek w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który został tam zaproszony przy okazji posiedzenia szefów MSZ NATO.
04.04.2023

Norwegia angażuje wojsko do ochrony aktywów energetycznych na Morzu Północnym

Na łamach NBC News pojawił się film przedstawiający, jak norweskie wojsko działa na rzecz ochrony morskiej infrastruktury energetycznej na Morzu Północnym. Przedstawiciele sektora zbrojeniowego wskazują, że aktywność Rosjan jest „bardziej agresywna”.
04.04.2023

Pojawiła się nowa publikacja o zagrożeniach hybrydowych i znaczeniu ochrony infrastruktury krytycznej na obszarach morskich

W pierwszym numerze "Ekspertyzy PTBN", wydawanego przez Polskie Towarzystwo Bezpieczeństwa Narodowego, pojawił się ważny tekst dla wszystkich zainteresowanych i zajmujących się tematem bezpieczeństwa morskiego.
03.04.2023

Rocznica zatopienia rosyjskiego okrętu Saratow. Ukraiński generał opublikował nagranie

Dokładnie rok temu siły ukraińskie przeprowadziły skuteczny ostrzał rakietowy skierowany na jednostki morskie Federacji Rosyjskiej stacjonujące w okupowanym Berdiańsku. Zniszczono wtedy okręt desantowy proj. 1171 Saratow. Z tej okazji naczelny dowódca sił ukraińskich gen. Walerij Załużny, opublikował nagranie z tej akcji.
24.03.2023

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuńskie porty

Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuński port w Konstancy. To ważne wsparcie dla przewozu towarów z i do Ukrainy, ograniczonego przez trwającą wojnę. Wykorzystuje przy tym nie tylko możliwości przeładunkowe w Rumunii, ale też szansa na rozwój transportu rzecznego.
24.03.2023

Prezydent Finlandii zatwierdził akt przystąpienia kraju do NATO

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto podpisał w czwartek ustawę o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Wcześniej akt przystąpienia Finlandii do NATO uchwalił z wyprzedzeniem, nie czekając na brakujące ratyfikacje Turcji i Węgier, fiński parlament.
23.03.2023

Rosyjskie bombowce przez siedem godzin leciały nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Kishidy na Ukrainie

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 zdolne do przenoszenia pocisków z głowicą jądrową leciały przez siedem godzin nad Morzem Japońskim w czasie wizyty premiera Japonii Fumio Kishidy na Ukrainie.
22.03.2023

Marynarka Wojenna szykuje się na ćwiczenie pk. "Anakonda"

W terminie od 17 kwietnia do 16 maja odbędą się największe manewry Wojska Polskiego pk. Anakonda, odbywające się cyklicznie co trzy lata. W ich trakcie będą miały miejsce epizody w domenie powietrznej, lądowej i morskiej, z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych, w tym marynarki wojennej.
20.03.2023

Ukraina chce automatycznego przedłużania umowy zbożowej o 120 dni

Władze w Kijowie nalegają, by umowa zbożowa regulująca eksport zboża ukraińskiego przez porty nad Morzem Czarnym była bezterminowa i przedłużana automatycznie o 120 dni - oznajmił w piątek premier Denys Szmyhal. Dodał, że Ukraina może zwiększyć eksport nawet dwukrotnie. Obecnie obowiązująca umowa wygasa w sobotę.
17.03.2023

Port Gdynia na konferencji w Bratysławie prezentował ofertę dla słowackiego biznesu

Podczas tegorocznego seminarium „Transport i logistyka – wpływ wojny na Ukrainie, inflacja, zakłócenia w łańcuchach logistycznych”. Jak biznes radzi sobie w takich sytuacjach?” reprezentanci polskich firm, w tym Portu Gdynia, przedstawiali możliwości dla transportu i logistyki firm słowackich.
17.03.2023

Holandia przekaże Ukrainie dwa niszczyciele min typu Alkmaar

Podczas swojej wizyty w Odessie minister obrony narodowej Holandii Kasja Ollongren ogłosiła, że jej kraj przekaże okręty, które wzmocnią potencjał obronny Ukrainy. Ma się to przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa na Morzu Czarnym.
14.03.2023

Ukraińska Marynarka Wojenna powstaje z kolan. Rozpoczęło się cięcie blach pod drugą korwetę

Pomimo toczącej się wojny ukraińska armia stale dąży do wzmocnienia swojego potencjału. Dotyczy to również sił morskich. W Turcji miała miejsce ceremonia cięcia blach pod korwetę typu Ada, która w przyszłości wzmocni flotę Ukrainy.
13.03.2023

Wojna na Ukrainie i napięcie w regionie Indo-Pacyfiku wyzwaniami dla brytyjskich władz

W aktualizacji zintegrowanego przeglądu brytyjskiej polityki zagranicznej, obronnej i bezpieczeństwa wskazano, że najpilniejszym priorytetem w dziedzinie bezpieczeństwa jest rosyjska wojna na Ukrainie, ale ewentualny konflikt w regionie Indo-Pacyfiku może mieć jeszcze większe skutki.
13.03.2023

Słowacja otwiera się na polskie porty. Już 15 marca konferencja o współpracy z branżą morską

Już po raz kolejny w Bratysławie odbędzie się sympozjum, podczas którego zostanie przedstawiona oferta biznesowa polskich portów morskich i terminali dla słowackiego biznesu. Konferencja jest zaplanowana na 15 marca 2023 roku. Wydarzenie organizuje Ambasada RP w Słowacji.
13.03.2023

Ukraina chce objęcia sankcjami pięciu firm transportowych z Grecji

Władze Ukrainy stworzyły raport, w którym wymieniają firmy określane jako "międzynarodowych sponsorów wojny". Wśród nich znajduje się pięć najbardziej znanych greckich firm świadczących morskie usługi transportowe.
10.03.2023

Iran przekazuje Rosji drogą morską miliony sztuk amunicji

Rząd w Teheranie odpowiada za dostarczenie rosyjskiej armii nawet 100 mln nabojów i 300 tys. pocisków różnego typu, w tym artyleryjskich, moździerzowych i przeciwpancernych. Telewizja Sku News poinformowała, że uzbrojenie przekazywane z użyciem statków jest wykorzystywane przez Kreml podczas wojny z Ukrainą.
08.03.2023

Podejrzany rosyjski statek przedostał się na Morze Czarne. Mógł przewozić uzbrojenie

Rosyjski statek towarowy MV Sparta IV przedostał się na Morze Czarne z podejrzanym ładunkiem, najprawdopodobniej zaopatrzenia wojennego na potrzeby inwazji na Ukrainę. Jednostka została załadowana w Syrii i płynęła pod eskortą rosyjskiej marynarki wojennej. Chociaż Turcja zamknęła drogę wodną między Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym dla rosyjskich okrętów, przepływ zaopatrzenia wojskowego trwa nadal.
07.03.2023

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała 55 mld dolarów strat w środowisku naturalnym

Ukraiński minister środowiska Rusłan Strilec poinformował w niedzielę na konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości" we Lwowie, że aż 2 bln hrywien (55 mld USD) strat w środowisku naturalnym poniosła dotychczas Ukraina w wyniku rosyjskiej agresji.
06.03.2023

Ukraińska armia zlikwidowała trzy grupy zwiadowcze Rosjan operujące na łodziach motorowych

Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii poinformowało w mediach społecznościowych, że żołnierzom udało się zniszczyć w ciągu ostatniej doby trzy łodzie motorowe, wykorzystywane przez rosyjskie siły zbrojne do działań dywersyjnych i rozpoznawczych. Wspomniane walki miały miejsce w pobliżu ujścia rzeki Dniepr do Morza Czarnego.
06.03.2023

Niemiecka branża obawia się o bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych

Federalne Stowarzyszenie Operatorów Farm Wiatrowych Offshore (BWO) apeluje o „pilne i bezwarunkowe” działania po stronie niemieckiego rządu mające na celu zabezpieczenie niemieckich morskich farm wiatrowych przed aktami szpiegostwa i sabotażu. W szczególności ze strony Rosjan.
02.03.2023

Rosja rozpoczęła wystrzeliwanie dronów z wyrzutni bliżej Kijowa

Rosja wznowiła po prawie dwóch tygodniach przerwy ataki na Ukrainę przy użyciu jednokierunkowych dronów (OWA UAV), wystrzeliła je z innego miejsca niż do tej pory, tj. z obwodu briańskiego będącego bliżej Kijowa, przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
01.03.2023

Firma z Bangladeszu otrzyma odszkodowanie za statek ostrzelany przez Rosjan

Firma żeglugowa Bangladesh Shipping Corporation otrzyma blisko 22,5 miliona dolarów w ramach odszkodowania za to, że jej statek został trafiony rosyjskim pociskiem w ukraińskim porcie.
28.02.2023

Przeciwokrętowe harpuny dla ukraińskiej armii

Hiszpańskie siły zbrojne przekazała Ukrainie pięć pocisków przeciwokrętowych Harpoon. Hiszpański portal Infodefensa, sprecyzował, że chodzi o typ AGM 84.
28.02.2023

Bezpieczeństwo żywnościowe w skali globalnej uległo znacznemu pogorszeniu

Znacznemu pogorszeniu uległ stan dostępu do żywności oraz wzrosło zagrożenie głodem. Jest to efektem niskich, światowych zbiorów zbóż oraz agresji Rosji na Ukrainę. Jednocześnie bliskość nadwyżkowego rynku ukraińskiego odbiła się na cenach zbóż w Polsce – wynika z raportu Izby Zbożowo-Paszowej.
27.02.2023

W mikołajewskiej stoczni zwodowano ósmy kuter artyleryjski dla Marynarki Wojennej Ukrainy

Pomimo poniesionych strat sprzętowych i szkód w infrastrukturze stoczniowej Ukraina dąży do wzmocnienia swojego potencjału morskiego. W Mikołajewie zwodowano kolejny kuter artyleryjski projektu 58155.
27.02.2023

Logistyka w czasie wojny w Ukrainie. Potrzeba wielkich inwestycji infrastrukturalnych i brakuje magazynów

Priorytet dla przeładunku surowców takich jak węgiel i zboże, zerwanie łańcuchów dostaw, kryzys energetyczny, który spowodował, że logistyka musiała znacznie ograniczyć swoje koszty. Wojna w Ukrainie dla sektora TSL to bolesne doświadczenie porównywalne z pandemią koronawirusa. Polskie firmy w ostatnim roku musiały udowodnić swoją elastyczność i nie wszystkim to się udało. Klientów nie brakuje, ale brakuje miejsca w portach i na magazynach. Wojna przemodelowała całkowicie portową i kolejową logistykę w Polsce.
27.02.2023

Dzień, który zmienił wszystko. Wojna na Ukrainie z morskiej perspektywy cz. 2

Wojna na Ukrainie jest przede wszystkim konfliktem toczącym się na lądzie, w który jest zaangażowanych po obu stronach dziesiątki tysięcy żołnierzy, z użyciem ogromnej ilości sprzętu wojskowego. Błędem byłoby jednak ignorować morski aspekt zmagań, szczególnie z racji na gospodarcze znaczenie ukraińskich portów i transportu m.in. zboża, co było powodem licznych pertraktacji z udziałem obu walczących stron oraz mediacji innych państw. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione morskie siły obu stron i przebieg zmagań.
25.02.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.