• <

Wynik wyszukiwania - "szkoleniowy " - Wiadomości

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

W tym roku otwarcie przetargu na "Orkę"?

Szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel przekazał informacje na temat planowanych inwestycji i programów związanych z modernizacją Wojska Polskiego. Jedna z podanych informacji dotyczy programu "Orka", związanego z dostarczeniem polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych.
25.03.2024

Michelin z symulatorem od Flint Systems

Światowej sławy producent opon, Michelin, zakupił symulator szkoleniowy wózka widłowego wykorzystujący technologię VR od Flint Systems. Symulator został zakupiony przez Michelin Polska Sp. z o.o. i znajduje się w Olsztynie, gdzie służy operatorom wózków widłowych w podnoszeniu umiejętności oraz szkoleniu nowych kadr.
20.03.2024

Flint Systems w prestiżowym konkursie TT Club Innovation in Safety Awards

Flint Systems potwierdził swoją pozycję jako lider w dziedzinie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa szkoleń w branży morskiej poprzez udział w prestiżowym konkursie TT Club Innovation in Safety Awards. Konkurs ten, organizowany przez międzynarodowe stowarzyszenie obsługi ładunków ICHCA oraz ubezpieczyciela transportowego TT Club, ma na celu promowanie innowacji poprawiających bezpieczeństwo operacyjne w sektorze transportu i obsługi ładunków.
13.03.2024

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch blisko medalu w MŚ olimpijskiej klasy 49er

To były udane mistrzostwa świata, choć jest mały niedosyt, bo medal był blisko. Na Lanzarote, gdzie rozegrano mistrzostwa świata w żeglarskiej, olimpijskiej klasie 49er, Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch uplasowali się na 5 miejscu. Wysokie 7 miejsce zajęli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki. W klasie 49erFX w czołówce była również polska załoga – 10 miejsce zajęły Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak.
11.03.2024

Spotkanie ministrów obrony Polski i Szwecji w Gdyni. Kluczowe rozmowy na temat bezpieczeństwa

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak Kamysz spotkał się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Palem Jonsonem w Porcie Wojennym Gdynia, miejscu stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do zapoznania się z działalnością morskiego rodzaju sił zbrojnych, a także jego planów modernizacyjnych. Przedmiotem spotkania była także polsko-szwedzka współpraca w zakresie obronności, której sprzyja fakt, że rozpoczęła się finalizacja drogi Szwecji do zostania pełnoprawnym członkiem NATO.
04.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

8. FOW rozpoczyna "Wargacz 2024". To część ćwiczenia "Dragon 2024" i "Steadfast Defender 2024"

Od 1 do 8 marca marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża biorą udział w ćwiczeniu "Wargacz 2024". To coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe w tym roku jest częścią największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny. Obok realizacji scenariuszy związanych ze zwalczaniem zagrożeń minowych i ataków wielodomenowych jednostki nawodne i lądowe świnoujskiej jednostki będą doskonalić procedury w zakresie ratownictwa.
29.02.2024

Sztab Generalny Wojska Polskiego zapowiada ruchy wojsk w związku z "Steadfast Defender"

Od poniedziałku 12 lutego na drogach niemal całego kraju będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych, związany z ćwiczeniami "Steadfast Defender-24" i ich polską częścią "Dragon-24". Na europejskie poligony wyjedzie łącznie około 100 tys. żołnierzy, którzy będą działać na lądzie, w morzu i w powietrzu. W ramach ćwiczeń, od połowy lutego do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.
08.02.2024

ORP Wodnik wyrusza w morze. Rozpoczyna się zimowy rejs szkoleniowy podchorążych

W poniedziałek, 5 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej opuścili Port Wojenny Gdynia i wyruszyli w morze celem odbycia praktyki morskiej. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
07.02.2024

Do wylicytowania w ramach WOŚP szkolenie na morzu, lotnicza sesja zdjęciowa czy też dzień szkoleniowy z Wojskami Specjalnymi

Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28.01.2024

Polska Marynarka Wojenna rozpoczęła rok szkoleniowy

Styczeń to także rozpoczęcie kolejnego roku szkoleniowego w siłach zbrojnych. Oznacza to, że jednostki wojskowe będą realizowały zaplanowane na ten czas przedsięwzięcia. Z tej okazji, na terenie Portu Wojennego Gdynia, gdzie stacjonuje 3. Flotylla Okrętów, 5 stycznia odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące nowy rok szkoleniowy 2024.
09.01.2024

W Lęborku powstanie pionierskie centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej

Rada Powiatu Lęborskiego jest inicjatorem wartego 12 000 000 zł projektu utworzenia pierwszego w Polsce Centrum Branżowego dedykowanego Energetyce Wiatrowej. Współpracując z liderami branżowymi, takimi jak Grupa ORLEN, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) i Windhunter Academy, podjęło inicjatywę mającą na celu stworzenie pionierskiego centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej w samym sercu Lęborka.
28.11.2023

Pięciu wojskowych USA zginęło w katastrofie lotniczej nad Morzem Śródziemnym

Pięciu wojskowych amerykańskich zginęło w piątek wieczorem w wypadku podczas szkoleniowego tankowania samolotu; ich maszyna rozbiła się na Morzu Śródziemnym - przekazało w niedzielę ministerstwo (departament) obrony USA.
12.11.2023

Amerykański samolot wojskowy rozbił się we wschodniej części Morza Śródziemnego

Amerykański samolot wojskowy rozbił się podczas lotu szkoleniowego nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego - poinformowało w sobotę późnym wieczorem dowództwo europejskie sił zbrojnych USA (EUCOM) z siedzibą w niemieckim Stuttgarcie. Nie podało, co się stało z załogą.
12.11.2023

Igor Lewiński brązowym medalistą mistrzostw świata

Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski) brązowym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów w olimpijskiej, windsurfingowej klasie iQFoil! Polak wywalczył swój drugi medal imprezy mistrzowskiej w tym roku. W lipcu zdobył srebro w Mistrzostwach Europy Juniorów.
29.10.2023

Systemy podwodne od Saab odgrywają kluczową rolę w ćwiczeniach NATO

Wyprodukowane przez koncern Saab podwodne systemy wspierały realizację „operacyjnych ćwiczeń eksperymentalnych” Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, w których uczestniczyło ponad 2000 pracowników cywilnych i wojskowych z 15 krajów NATO, a także partnerskich w postaci Irlandii i Szwecji.
19.10.2023

Fire Field w Vulcan Training & Consultancy - Pionierski Poligon Pożarowy z Lądowiskiem Helikoptera Oficjalnie Otwarty!

Vulcan Training & Consultancy (VTC), największe centrum szkoleniowe w Europie Środkowo-Wschodniej prowadzące szkolenia dla pracowników branży Oil & Gas oraz Wind Energy, z dumą ogłasza otwarcie pierwszego w Polsce komercyjnego poligonu pożarowego z lądowiskiem helikoptera. Uroczystość inauguracji miała miejsce podczas Gali 5-lecia Vulcan Training & Consultancy, w dniu 7 września 2023 roku.
05.10.2023

Disabled Sailing Polish Cup: pod żaglami bez barier

W Mrągowie, nad jeziorem Czos żeglarze z niepełnosprawnościami uczestniczyli w szkoleniu, które były zwieńczone trzydniowymi regatami. Klinika sportowa to projekt, który ma na celu przełamywanie barier, integrację społeczną osób niepełnosprawnych i ich aktywizację poprzez żeglarstwo, zarówno w formie rekreacyjnej, jak i sportowej.
16.09.2023

Wkręcą uczniów do pracy na wiatrakach – pierwszy taki projekt w Polsce

Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich w Darłowie zdobędą bezpłatnie certyfikaty do pracy na turbinach wiatrowych. Rusza pierwszy projekt szkoleniowy zainicjowany przez Vulcan Training & Consultancy i Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wart ponad 1 milion złotych. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na nowych, wyspecjalizowanych pracowników w sektorze wiatrowym. Projekt „Wkręć się na wiatraki i pracuj na najwyższym poziomie!” otwiera młodym ludziom ścieżkę kariery w najbardziej perspektywicznej obecnie branży energetyki
13.09.2023

ORP Iskra wraca z rejsu szkoleniowego

Po czterech tygodniach żaglowiec szkoleniowy Akademii Marynarki Wojennej z podchorążymi na pokładzie wrócił do Portu Wojennego Gdynia. 9 sierpnia na biorących udział w tym przedsięwzięciu czekała kadra dowódcza polskiej Marynarki Wojennej, a także najbliżsi.
11.08.2023

Polska zamówiła dla Marynarki Wojennej 4 śmigłowce przystosowane do zwalczania okrętów podwodnych

W 2019 r. szef MON podpisał umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej. To śmigłowce przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych; wyposażone są również w sprzęt medyczny i dostosowane do misji poszukiwawczych i ratowniczych. Do służby mają wejść na jesieni tego roku.
07.08.2023

Rozpoczyna się wyścig po "Orkę". Wielu chętnych do dostarczenia Polsce okrętów podwodnych

Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak poinformował, że 11 podmiotów zgłosiło się z ofertą dostarczenia polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych w ramach programu "Orka". Z tego grona zostaną wyłonione firmy, które wezmą udział w dalszym procedowaniu oferty, aż w końcu zostanie wyłoniony "zwycięzca".
07.08.2023

Szersze wejście do portu w Kołobrzegu i więcej atrakcji tej części kurortu

W kołobrzeskim porcie z roku na rok rosną przeładunki, a jego nowoczesną marinę obierają za cel nie tylko europejscy żeglarze. Miejska spółka zarządzająca portem sprostała wojennemu wyzwaniu – tysiące ton ukraińskiego zboża odpłynęły stąd do Rotterdamu. Niedaleka przyszłość to port serwisowy dla morskich elektrowni wiatrowych i plany inwestycji, które podniosą rangę portu z korzyścią dla całego regionu.
28.07.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

EDF Renewables Polska i firma szkoleniowa Vulcan razem ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń rozpoczynają kilkuletnią współpracę

Przygotuje ona pracowników sektora górniczego, którzy odchodzą z kopalń, do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych.
30.06.2023

Do Polski płynie pierwsza partia wyrzutni rakietowych z Korei Południowej

Na podstawie umowy zbrojeniowej między władzami w Warszawie i Seulu, trwa kolejny transport broni do Polski. Tym razem, obok dotychczas dostarczanych czołgów K2 i armatohaubic K9 pierwszy raz przybędą wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo.
26.06.2023

Chiny planują wybudować wojskowy ośrodek szkoleniowy na Kubie

Chiny i Kuba negocjują obecnie plany budowy wojskowego ośrodka szkoleniowego na wyspie, co wywołało alarm w USA, które obawiają się chińskich żołnierzy i operacji wywiadowczych, jakie mogłyby być przeprowadzane z odległości zaledwie 160 kilometrów od amerykańskiego wybrzeża - pisze we wtorek dziennik "Wall Street Journal".
20.06.2023

Komendant Daru Młodzieży: "ta dzielna fregata jest dobrą wizytówką Polski"

Dar Młodzieży wypłynął w poniedziałek z Gdyni w półroczny szkoleniowy rejs z polskimi praktykantami oraz studentami z Odessy. Żaglowiec weźmie też udział w regatach The Tall Ships Races.
29.05.2023

Wirtualna rzeczywistość za progiem – nowy showroom Flint Systems

Symulatory VR produkowane przez Flint Systems wyznaczają całkiem nową jakość na rynku szkoleniowym. Kolejne gałęzie przemysłu coraz chętniej czerpią z innowacyjnych rozwiązań, a tempo postępu technicznego nieustannie poszerza zakres możliwości ich wykorzystania. Ma to wpływ na rozwój firmy zarówno poprzez powiększanie zespołu, jak i przestrzeni biurowej. Z tego powodu Flint Systems udostępniło nowy, przestronny showroom, który pozwoli prezentować opracowywane przez firmę narzędzia w pełnym spektrum ich potencjału treningowego.
18.05.2023

Święto Politechniki Morskiej w Szczecinie

W ramach święta Politechniki Morskiej w Szczecinie obchodzono również 20-lecie istnienia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu. Uroczyste posiedzenie Senatu PM, otwarcie nowego laboratorium automatyzacji procesów magazynowych, a także posadzenie dębu im. prof. Aleksandra H. Walczaka uświetniły obchody WIET. Dwudziestolecie wydziału zbiegło się z otrzymaniem przez niego kategorii naukowej A i prawa przyznawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego. Ponadto oddano do użytku turbinę wiatrową oraz Centrum Szk
16.05.2023

Centrum Szkoleniowe Offshore otwarto na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Politechnik Morska w Szczecinie otworzyła w 10 maja br. Centrum Szkoleniowe Offshore. To nowoczesny obiekt, który składa się z kilkunastu urządzeń i instalacji, m.in. generatora fal w basenie, generatora mgły, czy tratwy ratunkowej. Do użytku studentów oddano też turbinę wiatrową.
10.05.2023

Turcja: kampania prezydenta Erdogana opiera się na myśliwcach, dronach, czołgach i okrętach wojennych

Przemysł zbrojeniowy jest kluczowym elementem oferty wyborczej prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Obiecuje on wyborcom Turcję, która "będzie grała ostro w nowej epoce wielkich mocarstw” - oceniła analityczka Brookings Institute Asli Aydintasbas w opublikowanym na łamach portalu Breaking Defense artykule pt. "Kampania prezydenta Erdogana opiera się na myśliwcach, dronach, czołgach i okrętach wojennych".
11.04.2023

Polscy żeglarze w czołówce, ale bez medali w Pucharze Świata na Majorce

4 miejsce Łukasza Przybytka i Jacka Piaseckiego w klasie 49er to najlepszy wynik polskich żeglarzy w regatach Pucharu Świata Trofeo Princesa Sofia na Majorce. Na starcie stanęło ponad 1200 żeglarzy i żeglarek z 67 krajów, w tym 36 reprezentantów Polski.
08.04.2023

Inwestorzy offshore wind kroczą tą samą ścieżką edukacji, ale każdy na swój sposób (RELACJA)

W Gdańsku podczas pierwszej edycji targów EduOffshoreWind deweloperzy farm wiatrowych na polskich wodach Morza Bałtyckiego przedstawili swoje inicjatywy szkoleniowe dla przyszłych kadr. Polscy i zagraniczni inwestorzy zmagają się z tymi samymi problemami w zakresie braków specjalistów, jednak rozwiązują je według własnego pomysłu, uruchamiając szereg inicjatyw. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl.
17.03.2023

24. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Rola infrastruktury portowej i marynarki wojennej widoczna jak nigdy dotąd

Ponad dwie dekady członkostwa w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego utwierdzają znaczenie Polski w ramach systemu bezpieczeństwa międzynarodowego. Swój istotny udział ma w tym morski rodzaj sił zbrojnych, a wchodzące w jego skład okręty i inne jednostki regularnie biorą udział w ważnych operacjach i zadaniach sojuszu.
12.03.2023

Lockheed Martin dostarcza przeciwlotnicze pociski do obrony Polski. Czy zapewnią ochronę morskiej infrastruktury?

Amerykański koncern zbrojeniowy dostarczył do Polski partię pocisków PAC-3 MSE (Patriot Advanced Capability – 3 Missile Segment Enhancement), wchodzących na wyposażenie polskiego systemu Wisła. Wraz ze swoimi zaawansowanymi zdolnościami zwalczania celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill) będą odgrywać kluczową rolę w polskim wielowarstwowym systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
09.03.2023

Local content w offshore wind rozczarowuje, ale branża nie chce być bierna (RELACJA)

Zmiana warunków ekonomicznych rozwoju morskich farm wiatrowych wpływa na budowę łańcuchów dostaw. Osiągnięcie wysokiego wskaźnika local content w polskich projektach morskich farm wiatrowych będzie trudne. Udział firm z Polski w projektach offshore wind oraz problemy z tym związane były tematem dyskutowanym przez przedstawicieli branży podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Bezpieczeństwo, Finansowanie” w Sopocie, która odbyła się 6 marca br. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
08.03.2023

Symulator szkoleniowy reachstackera w VR. Jak może zaoszczędzić Twoje pieniądze? [WIDEO]

Trening symulacyjny znany jest ze zwiększania bezpieczeństwa procesu szkoleniowego i zwiększania jego efektywności. Jednak w czasach inflacji, wojny i niepewności gospodarczej warto wspomnieć o jeszcze jednym czynniku przemawiającym na korzyść symulatorów treningowych VR. Mogą one znacznie obniżyć koszty szkoleń.
25.01.2023

Zawsze gotowi! Straż Wybrzeża ujarzmia fale

Amerykańscy strażnicy USCG umieją skutecznie się orzeźwić.
24.01.2023

Marynarka Wojenna utwierdza znaczenie Polski w NATO

Wyjście 4 stycznia 2023 roku fregaty rakietowej ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko” celem dołączenia do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1) przypomina, że morski rodzaj sił zbrojnych od lat współdziała z siłami sojuszników. Nie tylko potwierdza znaczenie kraju w systemie bezpieczeństwa Sojuszu, ale tez zaznacza rolę sił morskich w tym systemie.
05.01.2023

Przeniesienie środków na budowę Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego na 2024 i 2025 r. - informacja ws. noweli uchwały na stronie KPRM

Środki na budowę Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego przy Politechnice Morskiej w Szczecinie z 2022 r. zostaną przeniesione na lata 2024 i 2025 – to główne założenie projektu noweli uchwały. Informację o niej opublikowano w poniedziałek na stronie KPRM.
05.12.2022

Rumia wyszkoli kadry dla offshore wind

Na terenie Rumi rozwijane jest Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej, w którym chętni zdobędą wykształcenie niezbędne do podjęcia pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej. Centrum, mimo braku siedziby, zrealizowało już m.in. warsztaty offshorowe dla uczniów klas 8 szkół podstawowych w Rumi. Współorganizatorami szkolnych zajęć były Grupa Polenergia i Equinor Polska.
20.11.2022

Promujący Polskę jacht I Love Poland trzeci na mecie śródziemnomorskich regat

Promujący Polskę jacht I Love Poland przypłynął trzeci na metę liczących 600 mil morskich prestiżowych żeglarskich regat śródziemnomorskich z Malty, wokół Sycylii – poinformował w środę PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej.
26.10.2022

Kadry dla offshore. Equinor, Polenergia i Rumia podpisały list intencyjny

Equinor wspólnie z Grupą Polenergia oraz Gminą Miejską Rumia i Rumia Invest Park podpisały list intencyjny w sprawie wyrażenia woli podjęcia współpracy w ramach Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej.
20.10.2022

Ostatni rejs Daru Młodzieży

W piątek, 30 września 2022 roku o godzinie 9:45 do Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni przycumuje „Dar Młodzieży”, szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Biała fregata powraca z ostatniego w tym roku rejsu ze 130 praktykantami z Wydziału Nawigacyjnego uczelni na pokładzie. W 2022 roku „Dar Młodzieży” obchodzi 40 lat służby pod biało-czerwoną banderą.
29.09.2022

Niemcy szukają pracowników żeglugi śródlądowej; przyszli marynarze za 3,5 roku nauki dostaną do 76 tys. euro

By zachęcić młodych ludzi do pracy w żegludze śródlądowej niemiecki rząd finansuje szkolenia dla marynarzy i kapitanów. Za 3,5-letnią naukę zawodu przyszli pracownicy otrzymają 76 tys. euro. W niemieckiej żegludze śródlądowej brakuje pracowników, a branża jest kluczowa dla osiągnięcia celów klimatycznych - podkreśla niemiecki rząd.
21.09.2022

Dar Młodzieży z akcją ratowniczą podczas regat The Tall Ships Races

Uczestniczący w największych regatach w świecie żaglowców, statek szkoleniowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wziął udział w ewakuacji medycznej. Po rozpoczęciu drugiego etapu regat, z Antwerpii do Aalborga, do komendanta Daru Młodzieży kapitana Rafała Szymańskiego z prośbą o udzielenie pomocy chorej załogantce zwrócił się kapitan S/Y Tornado.
29.07.2022

Pierwsi górnicy z uprawnieniami do pracy na turbinach wiatrowych

Pierwsza grupa górników zakończyła miesięczne szkolenie, które pozwoliło im zdobyć niezbędne kwalifikacje do pracy na turbinach wiatrowych oraz znaleźć zatrudnienie w branży energetyki wiatrowej. To wspólny projekt OX2, Windhunter Academy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń, który ma pomóc w przekwalifikowaniu odchodzących z branży wydobywczej górników do pracy w charakterze technika oraz instalatora turbin wiatrowych.
11.07.2022

40-lecie Daru Młodzieży. Jaką rolę w historii fregaty pełnił PRS?

Dar Młodzieży do służby wszedł w 1982 roku. Dziś to znany na całym świecie szkolny żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Odegrał spektakularną rolę w rejsie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Warto również pamiętać, że ta trzymasztowa fregata została zbudowana pod nadzorem i ma klasę Polskiego Rejestru Statków (PRS).
10.07.2022

[WIDEO] 77 Racing Club Gdańsk rozpoczyna sezon żeglarski. Port Gdańsk partnerem klubu

77 Racing Club Gdańsk, zawodowy klub żeglarski, w którego barwach pływają m.in. wielokrotni mistrzowie Polski i mistrzowie świata, ogłosił w czwartek (7 lipca) rozpoczęcie sezonu żeglarskiego 2022. Na na terenie Twierdzy Wisłoujście, historycznego miejsca, które dawniej wskazywało drogę statkom do portu gdańskiego, ogłoszona została również współpraca Portu Gdańsk z 77 Racing Club Gdańsk.
10.07.2022

40 lat Daru Młodzieży. Na pokładzie tłumy zwiedzających [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ponad 5700 osób odwiedziło w weekend Dar Młodzieży. Szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w tym roku obchodzi swoje 40-lecie i z tej okazji udostępnił swój pokład dla zwiedzających.
31.05.2022

Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na pokład Daru Młodzieży

Dar Młodzieży zwodowany został w 1981 roku, ale uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982 roku. Dzień ten obchodzony jest jako rocznica oddania statku służbie na morzu i ludziom morza. Ten szkoleniowy statek w ciągu roku odbywa rejsy z praktykantami – studentami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ale również studentami Akademii Morskiej w Szczecinie i uczniami średnich szkół morskich. Gości na swój pokład zaprasza przy szczególnych okazjach. W maju będą to dni otwarte, którymi rozpoczną się obchody 40-lecia Daru Młodzie
27.05.2022

Symulator żurawia wieżowego od Flint Systems

Flint Systems to polski producent unikatowych w skali światowej symulatorów szkoleniowych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość (VR). Trójmiejska firma ma w swojej ofercie już kilkanaście produktów, a jednym z nich jest symulator szkoleniowy żurawia wieżowego. Sprawdźmy, jak wygląda symulator i czym różni się szkolenie w VR od zwykłego szkolenia.
17.05.2022

Powstanie nowoczesny ośrodek szkoleniowy dla branży morskiej

W strukturze Akademii Morskiej w Szczecinie utworzony zostanie międzywydziałowy ośrodek pod nazwą „Polski Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego w Szczecinie”. Realizacja inwestycji planowana jest w latach 2022-2025, a jej koszt ma wynieść ok. 73,4 mln zł.
10.05.2022

Symulator wózka widłowego od Flint Systems

Wózek widłowy jest niezastąpiony w branży logistycznej. Możemy go zobaczyć praktycznie w każdym magazynie. Jednak prowadzenie wózka widłowego nie jest wbrew pozorom takie łatwe, a praca operatora, mimo pozorów łatwości, jest bardzo wymagająca. Zagrożenie stanowi przede wszystkim manewrowanie z ładunkiem, czy choćby prawidłowa ocena wagi ładunku. W związku z tym ważne jest kompleksowe szkolenie operatorów wózków widłowych. Dlatego właśnie Flint Systems oferuje symulator wózka widłowego w VR.
07.05.2022

Górnicy ruszą na farmy wiatrowe. Pierwsze efekty współpracy SRK z podmiotami branży wiatrowej

Pierwszy, ośmioosobowy zespół pracowników odchodzących z branży wydobywczej rozpoczyna szkolenie w ramach pilotażowego programu przygotowanego przez jednego z największych deweloperów elektrowni wiatrowych w Europie – szwedzką firmę OX2 oraz lidera szkoleń w tym zakresie spółkę Windhunter Academy. Właśnie trwa rekrutacja drugiego zespołu. Pilotażowe, miesięczne szkolenie jest bezpłatne, a koszty wynagrodzeń górników uczestniczących w programie pokrywa zaangażowana w realizację projektu Spółka Restrukturyzacji Kopalń.
26.04.2022

Całe turbiny wiatrowe wytwarzane pod jednym dachem. Siemens Gamesa otwiera zintegrowaną fabrykę

Siemens Gamesa otwiera pierwszą na świecie zintegrowaną fabrykę turbin wiatrowych. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii wszystkie komponenty turbin dla morskich farm wiatrowych będą powstawały pod jednym dachem.
04.04.2022

I Love Poland. Trwają zgłoszenia

Do niedzieli 27 marca chętni żeglarze i żeglarki mogą zgłaszać się do IV edycji programu szkoleniowego przy projekcie I Love Poland. Laureaci w pięcioosobowych grupach będą mieli wyjątkową szansę wzięcia udziału w praktycznych szkoleniach pod okiem załogi I Love Poland na światowej klasy jachcie trzeciej generacji typu Volvo Open 70. Patronat Honorowy nad programem objął Polski Związek Żeglarski, a w kapitule wyłaniającej laureatów znalazł się Dominik Życki, dyrektor sportowy PZŻ.
24.03.2022

Dar Młodzieży już po remoncie. Wyruszył do Antwerpii

Po trwającym dwa miesiące remoncie, Dar Młodzieży, statek szkolny Uniwersytetu Morskiego, wyruszył w czwartek (17 marca) z Gdyni do Anwerpii. To jednocześnie pierwszy rejs szkoleniowy dla tej fregaty.
17.03.2022

Żaglowiec Pogoria po remoncie wypływa w wyjątkowy rejs do Hiszpanii

19 marca żaglowiec Pogoria wypływa w rejs do hiszpańskiej La Coruny. Jednostka po remoncie przeszła próby morskie i jest gotowa do podróży na Morze Śródziemne w celu realizacji swojego głównego zadania czyli szkolenia młodzieży. Rejs będzie też symbolicznym przywróceniem tradycyjnego pątniczego szlaku morskiego z Polski do słynnego sanktuarium Santiago de Compostela.
17.03.2022

Akademia Morska w Szczecinie. Rektor: "Nasz rozwój wytyczają trendy gospodarcze kraju" [ROZMOWA]

Akademia Morska w Szczecinie to najważniejsza w regionie uczelnia szkoląca ludzi pracujących na morzu. Wrażenie robi nie tylko jej bogata 75-letnia tradycja, ale i obecne działania. O supernowoczesnych inwestycjach, rozwijającej się infrastrukturze badawczej i szkoleniowej, możliwościach dla biznesu i przyszłych pracownikach offshore mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor uczelni.
10.03.2022

Dzielny i samodzielny – nowy nawodny dron w Polskiej Służbie Hydrograficznej

Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (BHMW) właśnie wzbogaciło się o kolejną jednostkę pływającą. Nie jest to jednak okręt, a supernowoczesny autonomiczny pojazd nawodny.
16.02.2022

Testy ORP Kormoran zakończone pomyślnie

Prototypowy niszczyciel min ORP Kormoran został oddany marynarce wojennej pod koniec 2017 roku i od tego czasu przechodził testy eksploatacyjno-wojskowe. Teraz oficjalnie zostały one zakończone i okręt może wypełniać zadania bojowe.
02.02.2022

MFW: problematyczne przeszkolenie i certyfikowanie załóg floty offshore?

W poprzednich artykułach autorzy wskazywali na szereg braków, trapiących polską legislację w zakresie przedmiotowym związanym z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich. Niniejszy artykuł będzie wskazaniem korelacji pomiędzy poszczególnymi brakami legislacyjnymi oraz nieuznawaniem przez organy polskiej administracji morskiej, certyfikatów dla osób obsługujących MFW jak i również członków załogi statków samo-podnośnych służących do budowy farm wiatrowych na morzu (Jack-Up).
20.01.2022

W Rumi powstanie hub szkoleniowy dla Pomorskiego. Biznes, samorządy i edukacja współpracują na rzecz offshore

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie nawiązania współpracy w ramach projektu Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi odbyło się we wtorek (14 grudnia). Zawiązane partnerstwo dotyczy wspólnych działań na rzecz kształcenia kadr dla branży offshore pomiędzy sygnatariuszami listu, którymi są : starosta lęborski Alicja Zajączkowska, burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński, burmistrz Rumi Michał Pasieczny oraz prezes Rumia Invest Park Agnieszka Rodak.
15.12.2021

Na terenie Portu Blyth uruchomiono centrum szkoleniowe dla offshore wind

Port Blyth to nowoczesny port na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii obsługujący do 2 milionów ton ładunków. Władze portu uruchomiły wart 1 milion funtów centrum Wind Turbine Training Facility, które zostało wyposażone w pełnowymiarową, specjalnie zmodyfikowaną turbinę wiatrową, która będzie służyć do szkolenia pracowników sektora OZE.
20.09.2021

Gdynia. Projekty przebudowy molo Południowego poszukiwane

Gdynia szuka pomysłu na zagospodarowanie i zabudowę przestrzeni na molo Południowym, przy którym cumują m.in. Dar Pomorza, Dar Młodzieży, ORP Błyskawica, a także tramwaje wodne.
19.08.2021

Szkolenie żeglarskie podchorążych

Przełom maja i czerwca jest początkiem sezonu żeglarskiego w Akademii Marynarki Wojennej. Tradycyjnie w tym okresie rozpoczyna się szkolenie podchorążych w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym AMW w Czernicy.
10.06.2021

UKS Navigo - bogaty program szkoleniowy i regatowy w 2021

Po przerwie zimowej poświęconej przygotowywaniu formy fizycznej i doskonaleniu wiedzy teoretycznej, zawodnicy UKS Navigo wracają na wodę. W tym roku dla wszystkich sekcji - katamaranów oraz klasy Optimist – klub proponuje cykl Supertreningów, czyli wewnętrznych regat szkoleniowych połączonych z analizą poregatową. Cykl Supertreningów uhonorowany zostanie okazałymi pucharami przechodnimi, z wygrawerowanym nazwiskiem zwycięzcy w danej klasie. Supertreningi zaliczane są do klasyfikacji Sopot 120 Grand Prix.
30.04.2021

Kujawsko – pomorski WOPR z nowym sprzętem i programem szkoleń

Do 7. jednostek wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego (WOPR) trafił sprzęt o wartości blisko 300 tysięcy złotych. Wśród nich znalazły się łodzie wiosłowe, defibrylatory, zestawy fantomów do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej, deski do ratowania tonących, liny i rzutki ratownicze.
19.03.2021

Pierwsze wyjście Daru Młodzieży na praktyki

Po dwutygodniowej kwarantannie „Dar Młodzieży” wyruszy 22 marca (poniedziałek) o godz. 10.00 w rejs szkoleniowy ze studentami Hogere Zeevarschool z Antwerpii na pokładzie.
19.03.2021

Port Jastarnia – pierwszy port II Rzeczypospolitej. Dziś port przyjazny dla rybaków, żeglarzy i turystów morskich

Po raz pierwszy o Jastarni napisano w 1378 r. W piśmiennictwie pojawiła się jako Osternas, a później Hasternia. Obecna nazwa funkcjonuje od 1578 r. Dziś to port rybacki otwarty dla żeglarzy i morskich turystów.
03.03.2021

Ośrodek żeglarski w Gdańsku z najwyższym certyfikatem World Sailing

Narodowe Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Górkach Zachodnich w Gdańsku otrzymało najwyższy szkoleniowy certyfikat światowej federacji żeglarskiej (World Sailing). Kategorię C posiadają jeszcze tylko dwa ośrodki - w Singapurze i na Malcie.
18.01.2021

„Drugie życie” ZODIAKA [foto]

Po zakończeniu służby w Urzędzie Morskim w Gdyni s/v ZODIAK rozpoczyna „nowe życie” jako obiekt szkoleniowy Wojsk Specjalnych podległych Ministerstwu Obrony Narodowej. W poniedziałek 11 stycznia 2021 roku w naszej nowo wybudowanej i zmodernizowanej Bazie Oznakowania Nawigacyjnego przy Nabrzeżu Mew w Gdańsku nastąpiło nieodpłatne i bezterminowe przekazanie statku wraz z wyposażaniem Jednostce Wojskowej Nr 2305, dziedziczącej tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.
13.01.2021

Powstanie czwarty wielozadaniowy statek do szkolenia amerykańskich marynarzy

Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przyznanie 390 milionów dolarów na sfinansowanie budowy czwartego statku wielozadaniowego do szkolenia marynarzy (NSMV), który zostanie przydzielony Akademii Morskiej A&M w Galveston w Teksasie.
23.12.2020

ORP Wodnik wrócił do służby [foto]

Marynarka Wojenna odebrała kolejny wyremontowany i zmodernizowany okręt. Do służby wrócił ORP Wodnik, okręt szkolny wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.
09.12.2020

Żeglarski program szkoleniowy I Love Poland - nabór do drugiej edycji

W imieniu organizatorów zachęcamy wszystkich zainteresowanych żeglarzy do wzięcia udziału w II edycji programu szkoleniowego I Love Poland.
26.11.2020

Dzień Niepodległości - polskie żeglarstwo pod zaborami

Dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości. W 1795 roku, po III rozbiorze Polski, nasz kraj zniknął z mapy świata. W 1918 roku, po I Wojnie Światowej Polska odzyskała niepodległość, dzięki czemu wiele dziedzin życia, w tym żeglarstwo mogło się rozwijać. Przy okazji tego ważnego święta, warto jednak wspomnieć, że polskie żeglarstwo swoje korzenie ma pod zaborami.
12.11.2020

Jedyny taki ośrodek w Polsce. SMT szkoli pracowników w wyjątkowym miejscu (foto, wideo)

"To oczywiste, że żadne szkolenie elektroniczne nie będą tak efektywne jak te w warunkach zbliżonych do naturalnych. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie niektórych kursów wykorzystując miniatury statków" - mówi Dariusz Stefaniak, crewing manager w SMT Shipping Poland. Z naszą kamerą odwiedziliśmy Badawczo - Szkoleniowy Ośrodek Manewrowania Statkami w Kamionce, pod Iławą. To jedyny w Polsce i jeden z pięciu takich ośrodków na świecie.
05.11.2020

Nauka żeglowania w wirtualnej rzeczywistości? Tak, dzięki innowacyjnemu startupowi

Firma Botmod z Dębicy na Podkarpaciu otrzyma niemal 1 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wprowadzenie do sprzedaży systemu VR-SailSim, który służyć będzie do szkoleń żeglarskich w wirtualnej rzeczywistości.
29.10.2020

Paweł Kowalski w zarządzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy iQFoil [wywiad]

Paweł Kowalski, trener główny kadry narodowej seniorów Polskiego Związku Żeglarskiego, został wybrany do zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Olimpijskiej Klasy iQFoil. Ta nowa windsurfingowa klasa zadebiutuje w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
06.10.2020

ISR: Finlandia myśli o regionie Morza Bałtyckiego pragmatycznie

Finlandia leży nieco na peryferiach naszego zainteresowania regionem Morza Bałtyckiego. Tymczasem w sferze strategicznych interesów łączy nas nadspodziewanie wiele.
31.08.2020

Jeszcze w tym miesiącu kolejna podróż statku badawczo-szkoleniowego Horyzont II

Statek badawczo-szkoleniowy UMG "Horyzont II" po raz 46 w swojej historii wyrusza na północ, w kierunku arktycznego archipelagu Svalbard. To kolejna podróż z zaopatrzeniem dla Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.
04.08.2020

Sputnik Polska: Kanał Panamski symbolem dominacji USA w Ameryce Środkowej

Kanał Panamski jest jedną z kolosalnych konstrukcji inżynieryjnych XX wieku, która na zawsze zmieniła logistykę morską, łącząc Ocean Atlantycki i Pacyfik.
14.07.2020

Relacja z przebiegu praktyk pod żaglami [foto]

W poniedziałek, 29 czerwca, barkentyna szkolna ORP Iskra wraz załogą stałą oraz podchorążymi pierwszego i drugiego roku Akademii Marynarki Wojennej, opuściła Port Wojenny Gdynia aby doskonalić umiejętności studentów w ramach praktyki morskiej i nawigacyjno-astronomicznej. Poniżej prezentujemy relację dowódcy okrętu z przebiegu szkolenia pod żaglami.
14.07.2020

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny - cała naprzód. Kurs na projekty i innowacje

22 czerwca odbyło się walne zebrania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Członkowie Klastra jednomyślnie udzielili absolutorium Zarządowi Bałtyckiego Klastra Morskiego, akceptując sprawozdanie finansowe i merytoryczne oraz zatwierdzając budżet, plan działania na 2019 r., w którym do głównych punktów należało uczestniczenie w projektach międzynarodowych, do których zaproszony został Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
30.06.2020

Podchorążowie uczyli się żeglować

Zakończył się pierwszy etap praktyki marynarsko – żeglarskiej podchorążych Akademii Marynarki Wojennej. Obejmował on szkolenie na patent żeglarza jachtowego i odbywał się w Akademickim Ośrodku Szkoleniowym AMW w Czernicy. Szkolenie było realizowane w 3 grupach od połowy kwietnia. Łącznie w tym okresie praktykę odbyło 97 studentów wojskowych.
17.06.2020

Pierwsza w tym roku praktyka morska Daru Młodzieży

W poniedziałek 15 czerwca mustrują na Dar Młodzieży pierwsze w bieżącym roku grupy praktykanckie.
12.06.2020

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą

Meteorolodzy zapowiadają, że w najbliższych dniach słupki rtęci na termometrach wskażą 30 stopni Celsjusza. Tym, którzy wsiądą do kajaków i rowerów wodnych i będą spędzać czas nad wodą, przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji Ratunek umożliwiającej lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych.
10.06.2020

Statki szkoleniowe w czasie kwarantanny

Znaczne zakłócenia w harmonogramie praktyk morskich, na statkach szkoleniowych UMG, wprowadziła sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie.
07.04.2020

Porozumienie o współpracy szkoleniowej między Urzędem Morskim w Gdyni a 3. Flotyllą Okrętów

W ramach inauguracji nowego roku szkoleniowego w 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego, na pokładzie fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski, dowódca Flotylli kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni mgr inż. kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski podpisali porozumienie w zakresie współpracy szkoleniowej.
16.01.2020

Gdańsk Sailing Week: próba generalna przed mistrzostwami swiata

Żeglarze z 77 Racing Club w obecności prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz podsumowali Gdańsk Sailing Week - pierwsze wydanie imprezy żeglarskiej, która odbyła się w tym roku i przedstawili plany na przyszłe sezony.
04.11.2019

Popatrzeć na gospodarkę morską z innej perspektywy

Rok 2019 został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską IMO jako rok docenienia znaczenia roli kobiet w gospodarce morskiej.
04.11.2019

Polacy w czołówce żeglarskich Mistrzostw Świata klasy RS:X

Piotr Myszka piątym zawodnikiem mistrzostw świata w windsurfingowej klasie RS:X. Zofia Klepacka zakończyła mistrzostwa na miejscu 8. Na jeziorze Garda we Włoszech byliśmy świadkami emocjonującej rywalizacji, która była również kolejną odsłoną wewnętrznej walki o prawo startu na igrzyskach olimpijskich.
28.09.2019

Gdańsk Sailing Week - mistrzostwa Polski w klasie Micro przy Twierdzy Wisłoujście

W dniach 27-29 września (piątek-niedziela) w Marinie 77 Racing w historycznym otoczeniu Twierdzy Wisłoujście odbędą się mistrzostwa Polski w klasie Micro. Za dwa lata w miejscu, gdzie obecnie powstaje przystań jachtowa, odbędą się mistrzostwa świata.
26.09.2019

Błaszczak: Współpraca V4 korzystna dla państw i bezpieczeństwa obywateli

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w piątek na spotkaniu szefów resortów obrony państw V4 w Ostrawie w Czechach, że współpraca w Grupie Wyszehradzkiej jest korzystna dla państw i dla bezpieczeństwa obywateli.
21.09.2019

Na Wyspie Ostrów w Gdańsku oddano do użytku płytę montażową i halę na potrzeby produkcji stoczniowej (foto, wideo)

Stocznia OdNowa – tak nazywa się projekt rewitalizacji Wyspy Ostrów w Gdańsku, realizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dokładnie rok temu zapowiadano zmiany, teraz słowa stały się faktem. W sobotę na Wyspie Ostrów oddano do użytku płytę montażową oraz halę produkcyjną nr 33 na potrzeby nowoczesnej produkcji stoczniowej.
02.09.2019

Nowa marina przy Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku

Już pod koniec września odbędą się tu regaty Gdańsk Sailing Week, za dwa lata mistrzostwa świata w klasie Micro. W południowej części wewnętrznej fosy Twierdzy Wisłoujście, gdzie jeszcze rok temu znajdował się wodny komisariat Policji, powstaje marina żeglarska. - Naszym celem jest ożywienie basenu wokół twierdzy, chcemy by odbywały się tu cykliczne imprezy żeglarskie - mówi Piotr Tarnacki z 77 Racing Club Gdańsk.
20.08.2019

Ośrodek Szkoleniowy Exerters wychodzi naprzeciw potrzebom rozwijającego się rynku LNG w Polsce

Z początkiem sierpnia Exerters uruchomiło nową witrynę internetową https://www.exelng.pl przedstawiając tym samym największe spektrum szkoleń o tematyce ściśle powiązanej ze skroplonym gazem ziemnym w Polsce.
08.08.2019

Roboty na statkach – usługi biznesowe w przemyśle morskim

Sektor morski w województwie pomorskim tradycyjnie obejmował budownictwo okrętowe, transport, inżynierię morską, rybołówstwo oraz energię prądów morskich. W miarę modernizacji gospodarki, centra usług wspólnych (ang. shared services centres) stały się integralną częścią tego sektora. Organizacja Invest in Pomerania rozmawiała z dyrektorami pięciu pomorskich centrów usług wspólnych: MacGregor, Ocean Network Express, Unifeeder, Maersk Drilling oraz DNV GL. Każda z tych spółek dostarczyła wielu przykładów na modernizację i di
08.08.2019

Tokio/Karol Jabłoński: Interesuje mnie poziom i styl żeglowania

"Mamy założenia wynikowe, ale nie są one najważniejsze. Mnie interesuje poziom i styl żeglowania naszych reprezentantów" – powiedział PAP przed zaplanowanymi na 15-22 sierpnia regatami Olympic Test Event trener główny przygotowań olimpijskich Karol Jabłoński.
02.08.2019

Nowoczesne baseny powstały w Gdyni

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rozbudowała swoje Akademickie Centrum Sportowe o kolejny obiekt. Obok hali sportowej powstał ośmiotorowy basen pływacki i basen do nurkowania z ruchomym dnem.
10.07.2019

Exerters stawia na ChartWorld

Najnowocześniejsze rozwiązania szkoleniowe z zakresu obsługi systemu ECDIS na wyciągnięcie ręki. Gdyński ośrodek szkoleniowy Exerters Training Centre stawia na współpracę z firmą ChartWorld i jako jedyny w Europie zapewni szkolenia z instruktorem z zakresu obsługi systemu ECDIS eGlobe G2.
07.06.2019

Wizyta Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód

21 maja, zakończyło się seminarium kierowniczej kadry Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Pólnocny-Wschód przeprowadzone na okrętach i obiektach 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.W ramach wizyty przedstawiciele WKP-W odbyli krótki rejs szkoleniowy.
22.05.2019

Innowacyjny sprzęt szkoleniowy dla kadry morskiej. Uniwersytet Morski w Gdyni zakończył projekt iMEN

10 maja br. w Auli im. T. Meissnera Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się uroczyste zakończenie projektu iMEN „Infrastruktura dydaktyczna wspierająca kształcenie na Wydziałach Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni". W ramach projektu uczelnia zyskała 20 nowocześnie wyposażonych laboratoriów, w tym sprzęt, który stanowi innowację na rynku szkoleniowym – symulator nawigacyjno-radarowy oraz symulator siłowni okrętowej.
13.05.2019

Dar Młodzieży z powrotem w Porcie Gdynia

Z pierwszej po Rejsie Niepodległości podróży szkoleniowej w sobotę wraca do Portu Gdynia Dar Młodzieży. Biała fregata spodziewana jest o godz. 10:00 przy Nabrzeżu Pomorskim. Jak podał Uniwersytet Morski w Gdyni, po powrocie żaglowiec przejdzie niezbędny remont.
04.05.2019

Czarnogóra zajęła narkotyki na treningowym żaglowcu

Czarnogórska żandarmeria przejęła na pokładzie statku szkoleniowego ok. 50 kilogramów narkotyków. Odbyło się to godziny przed zaplanowanym rejsem szkoleniowym - podało w piątek tamtejsze ministerstwo obrony i lokalne media.
23.04.2019

Rosja: Żaglowiec Siedow może kontynuować rejs bez zawijania do portów

Rosyjski żaglowiec szkoleniowy "Siedow" może kontynuować rejs bez zawijania do portów - poinformował właściciel jednostki, Kaliningradzki Państwowy Uniwersytet Techniczny, po piątkowej decyzji Polski o braku zgody na wpłynięcie "Siedowa" na jej wody terytorialne.
13.04.2019

Ukraina: Szef MSZ dziękuje Morawieckiemu za decyzję ws. rosyjskiego żaglowca

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin podziękował premierowi Polski Mateuszowi Morawieckiemu za decyzję o odmowie wstępu na polskie wody terytorialne rosyjskiego żaglowca „Siedow”.
13.04.2019

„Ten rejs pokazał światu, jaka jest Polska” - opowieści prosto z Daru Młodzieży (wideo)

Wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi dobiegła końca. Żaglowiec, po 313 dniach, wrócił do Gdyni z Rejsu Niepodległości. W tym czasie opłynął glob, odwiedził 23 porty na całym świecie i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich. Białą Fregatę witały setki osób. Było radośnie, hucznie i uroczyście. Specjalnie dla was, rozmawialiśmy z członkami załogi najpiękniejszego polskiego żaglowca. Zobaczcie, jak wyglądał Rejs Niepodległości od kuchni!
29.03.2019

Gigantyczny napis 100 AGH wykonany na morzu przez żaglowiec Pogoria

W nocy ze środy na czwartek żaglowiec szkoleniowy STS Pogoria przepłynął trasę w kształcie napisu „100 AGH” na wodach Morza Śródziemnego. Frazę można było zobaczyć dzięki zapisom sygnału GPS.
21.02.2019

Interfax: Japońskie myśliwce obserwowały rosyjskie bombowce nad Oceanem Spokojnym

Myśliwce japońskich sił powietrznych obserwowały rosyjskie bombowce odbywające lot szkoleniowy nad zachodnią częścią Oceanu Spokojnego - informuje w piątek Interfax, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony.
16.02.2019

NIK: Bezrobotni wolą korzystać ze staży lub szkoleń niż z nowych form aktywizacji

Większość bezrobotnych i pracodawców woli korzystać z takich form aktywizacji jak staże, szkolenia czy prace interwencyjne, mimo że często nie gwarantują one trwałego zatrudnienia - wynika z raportu NIK. Nowe formy aktywizacji, choć dają szanse na stałą pracę, nie cieszą się zainteresowaniem.
15.02.2019

Juan Sebastián de Elcano gwiazdą tegorocznych Dni Morza w Szczecinie

Hiszpański okręt szkolny Juan Sebastián de Elcano gwiazdą tegorocznych Dni Morza w Szczecinie. Od 12 do 17 czerwca żaglowiec zacumuje przy Wałach Chrobrego. Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce. Jednostka zostanie udostępniona dla zwiedzających.
23.01.2019

Noworoczne rozprowadzenie do zajęć w 3. FO

Podniesieniem flagi państwowej i bander na okrętach w Porcie Wojennym w Gdyni rozpoczął się kolejny rok szkoleniowy w 3. Flotylli Okrętów. Na uroczystej zbiórce dowódca gdyńskiej flotylli przedstawił najważniejsze zadania dla marynarzy na 2019 rok.
03.01.2019

Fregata ORP Gen. K. Pułaski wraca do kraju

Rejs nawigacyjno-szkoleniowy, strzelanie rakietowe, szkolenie w ośrodku szkoleniowym FOST oraz udział w międzynarodowym ćwiczeniu TRIDENT JUNCTURE 2018 to przedsięwzięcia, które zrealizowała załoga fregaty rakietowej przez okres trzech miesięcy.
16.11.2018

Dachser kształci zawodowych kierowców

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, angażuje się w kształcenie zawodowych kierowców ciężarówek. Firma organizuje kompleksowe szkolenia w ramach dedykowanej spółki Dachser Service und Ausbildungs, która obecnie rozszerza swoją działalność na Austrię.
05.11.2018

Rejs nawigacyjno-szkoleniowy

W niedzielę, 21 października okręty 3. Flotylli Okrętów wyszły na morze, rozpoczynając tym samym rejs nawigacyjno-szkoleniowy dla kierowniczej kadry 3. FO. Szkolenie prowadził osobiście dowódca Gdyńskiej Flotylli komandor Mirosław Jurkowlaniec.
28.10.2018

Duży sukces załogi ORP Gen. K. Pułaski

Jeden z najpoważniejszych na świecie testów dla załóg okrętów bojowych zaliczyli marynarze z fregaty rakietowej ORP Gen. K. Pułaski. Jednostka pomyślnie przeszła sześciotygodniowe szkolenie w brytyjskim ośrodku FOST.
24.10.2018

Do Portu Gdynia zawinie hiszpański okręt szkolny

Hiszpański okręt szkolny w Porcie Gdynia. Juan Sebastián de Elcano, czwarty najdłuższy żaglowiec świata, spodziewany jest w czerwcu przyszłego roku. Zostanie udostępniony dla zwiedzających.
22.10.2018

Cztery niemieckie okręty wpłynęły do Gdyni (foto, wideo)

Fregata Hessen, okręt badawczy Planet, holownik pełnomorski Fehmarn oraz okręt podwodny U-31 z 27-osobową załogą. Te cztery okręty z wizytą roboczą zawinęły w piątek do Portu Gdynia. Jednostki na co dzień służące w Deutsche Marine nie są dostępne dla zwiedzających.
05.10.2018

Dachser z nową edycją programu stażowego

Wyjazd w trasę z kierowcą ciężarówki, obserwacja pracy terminalu przeładunkowego oraz magazynu logistycznego, praca w dziale dyspozycji, w spedycji międzynarodowej, rozmowy z klientami czy pomoc dla zespołu handlowego - to tylko część zadań, z jakimi spotkają się stażyści, którzy rozpoczną półtoraroczny projekt szkoleniowy w Dachser w Polsce. Jeden z wiodących operatorów logistycznych uruchamia właśnie tegoroczną, VIII już, edycję autorskiego programu stażowego. Dzięki niemu kolejna grupa młodych ludzi przejdzie uniwersal
21.09.2018

PKN Orlen w szkoleniach pracowników produkcji wykorzysta technologię wirtualnej rzeczywistości

PKN Orlen wykorzysta technologię wirtualnej rzeczywistości w szkoleniach pracowników produkcji rafineryjno-petrochemicznej. Ruszyło właśnie postępowanie przetargowe na zakup rozwiązania VR - Virtual Reality dla instalacji olefin, jak znajduje się w płockim zakładzie spółki.
03.08.2018

Niesamowite żaglowce w Gdańsku. Rozpoczął się zlot Baltic Sail (foto, wideo)

28 żaglowców, 110 rejsów po Zatoce Gdańskiej, 900 żeglarzy i mnóstwo innych atrakcji. W Gdańsku w czwartek rozpoczął się zlot Baltic Sail. Żeglarskie święto potrwa do niedzieli. W tym roku jest częścią V Światowego Zjazdu Gdańszczan.
05.07.2018

Szczecin: Mapy śródlądowych dróg wodnych odsłonięto na wyspie Łasztownia

Dwie wielkoformatowe mapy śródlądowych dróg wodnych odsłonięto w sobotę na szczecińskiej wyspie Łasztownia. Mają służyć żeglarzom i turystom.
10.06.2018

Bezpieczeństwo życia na morzu – współdziałanie jest koniecznością

Zapewnienie bezpieczeństwa na morzu to łańcuch działań wszystkich współodpowiedzialnych za nie podmiotów: od tych stanowiących prawo, budujących statki, tworzących i serwisujących sprzęt ratunkowy, po instytucje i organy kontrolne oraz służby ratownicze - ta podstawowa zasada towarzyszy uczestnikom konferencji, która odbyła się w piątek w Szczecinie.
08.06.2018

Horyzont II honoruje Nawigatora XXI (foto)

Statek badawczo-szkoleniowy Akademii Morskiej w Gdyni - Horyzont II - został zaproszony do Szczecina na świętowanie 20. urodzin badawczo-szkolnej jednostki Akademii Morskiej w Szczecinie Nawigator XXI.
28.05.2018

Zachodniopomorskie: 160 tys. zł dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Umowę gwarantującą 160 tys. zł dla zachodniopomorskiego WOPR podpisano w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na szkolenia dla ratowników i edukację osób odpoczywających nad wodą.
05.04.2018

MON: W 2017 roku polski kontyngent wojskowy liczył 2,5 tys. osób

Na misjach i operacjach poza granicami kraju w 2017 roku przebywało około 2500 żołnierzy i pracowników wojska; koszty utrzymania dziesięciu polskich kontyngentów wyniosły łącznie ponad 185 mln zł - poinformował w środę wiceszef MON Tomasz Szatkowski.
31.01.2018

Dar Młodzieży wyposażony w nowoczesną odsalarkę. Ułatwi podróż dookoła świata

Remont Daru Młodzieży dobiega końca. W stoczni Remontowej Nauta w Gdyni żaglowiec wyposażony został m.in. w nowoczesną odsalarkę, która umożliwi uzyskiwanie słodkiej wody. W maju jednostka wyrusza w rejs dookoła świata. Jak informuje Akademia Morska w Gdyni, podczas wyprawy „wszystkie mechanizmy i wyposażenie statku poddane zostaną surowemu egzaminowi w ekstremalnych często warunkach podczas żeglugi po wodach trzech oceanów”.
16.01.2018

Starosta drawski: Okręt podwodny „Kondor” byłby wspaniałą atrakcją turystyczną

Starosta drawski Stanisław Kuczyński chce, by wycofany ze służby w marynarce wojennej okręt podwodny +Kondor+ trafił do powiatu i stał się jedną z atrakcji turystycznych regionu. W środę o rekomendację w tej sprawie zwrócił się do marszałka województwa.
11.01.2018

OCEA dostarczy jednostki patrolowe dla filipińskiej straży wybrzeża

Francuska stocznia OCEA będzie dostawcą łodzi i okretu patrolowego dla Straży Wybrzeża Filipin.
09.01.2018

Lewiatan: Sytuacja, jakiej nie było od 25 lat. Jest rynek pracownika

Na rynku pracy mamy do czynienia z sytuacją, która nie miała miejsca od 25 lat. Dane płynące z gospodarki – rosnący PKB, spadające bezrobocie, rosnące wynagrodzenia i zapotrzebowanie na pracowników – sprawiają, że można nasz rynek pracy nazwać "rynkiem pracownika” - uważa Konfederacja Lewiatan.
29.12.2017

Studenci PG w Ośrodku Szkolenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Kamionce

W minionym tygodniu studenci II stopnia kierunku Oceanotechnika o profilu „Systemy napędowe i urządzenia ogólnookrętowe” wzięli udział w laboratorium wyjazdowym w ramach przedmiotu „Układy automatyzacji i pozycjonowania statku” do Ośrodka Szkolenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Kamionce nad jeziorem Silm obok Iławy. Ośrodek należy do Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska.
20.11.2017

Macierewicz zgłasza polską kandydaturę do centrum dowodzenia NATO

Jesteśmy gotowi gościć u siebie nowe centrum dowodzenia NATO - powiedział w czwartek w Brukseli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Potwierdził jednocześnie, że polska misja w Afganistanie zostanie wzmocniona.
09.11.2017

Szczecin i wielkie regaty 2004-2017. Wodowanie albumu STF w Starej Rzeźni

Światowa idea międzynarodowych regat wielkich żaglowców – przez nasze młodzieżowe złogi nazywanych „tolszipami”- zrodziła się stosunkowo niedawno, w 1938 r., a urzeczywistniła jeszcze później, w 1956 r., chociaż tak naprawdę wpisuje się ona doskonale nie tylko w ostatnie dziesięciolecia, na przełomie XX i XXI wieku, ale też w całe liczone w tysiąclecia dzieje człowieka na morzu. Wielką i wyjątkową współczesną przygodę i zwycięstwa szczecińskich żeglarzy na trasach międzynarodowych regat zapoczątkował „Dar Szczecina” udziałem w tr
04.10.2017

Rafalska: Finansowanie Funduszu Pracy nie może być oderwane od sytuacji na rynku pracy

Finansowanie wydatków z Funduszu Pracy nie może być realizowane bez powiązania z tym, co się aktualnie dzieje na rynku pracy - powiedziała w piątek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podczas posiedzenia RDS, odnosząc się do planu finansowego Funduszu Pracy.
23.09.2017

W Zegrzu otwarto największe tegoroczne ćwiczenie Wojska Polskiego - Dragon-17

17 tys. żołnierzy weźmie udział w największym tegorocznym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP - Dragon-17. W środę, w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w podwarszawskim Zegrzu, odbyła się ceremonia otwarcia ćwiczenia.
20.09.2017

Rosyjski żaglowiec szkolny zawinął do Gdańska. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

Yunyi Baltiets w Gdańsku. Rosyjski żaglowiec szkolny zacumował w czwartek przy Nabrzeżu Ziółowskiego. Pozostanie tam do piątku.
20.07.2017

Spotkanie z kpt. Krzysztofem Baranowskim w Świnoujściu i projekcja filmu pt. „Życiorys żaglowca”

W Świnoujściu 14 sierpnia odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Baranowskim, połączone z projekcją filmu pt. „Życiorys żaglowca”. Początek o 21:00 w Tawernie Żeglarskiej w Marinie Jachtowej. Wstęp wolny.
13.07.2017

35. rocznica podniesienia bandery na Darze Młodzieży (foto, wideo)

Odbył 211 podroży, przepłynął około 565 000 mil morskich, a na jego pokładzie przeszkoliło się prawie 19 000 uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych. To Dar Młodzieży. Jeden z najpopularniejszych żaglowców świata obchodzi 35-lecie podniesienia biało-czerwonej bandery. Uroczystości z tej okazji odbyły się we wtorek przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Na polskiej fregacie podniesiono nową, wielką banderę.
04.07.2017

Szwecja: Polska reprezentacja na otwarciu regat The Tall Ships Races w Halmstad

14 jednostek z Polski bierze udział w 1. etapie regat The Tall Ships Races, które rozpoczęły się w Halmstad w Szwecji. "Morale młodych załogantów jest wysokie, nie mamy zamiaru odpuszczać i chcemy uzyskać jak najlepszy wynik” - zapowiada kapitan Bartłomiej Skwara z żaglowca Fryderyk Chopin.
30.06.2017

Otwarcie regat The Tall Ships Races w Halmstad

W piątek do nabrzeży szwedzkiego porty w Halmstad przybiło 55 jednostek z 18 krajów świata, w tym żaglowiec brazylijskiej marynarki wojennej Cisne Branco i polski stalowy bryg Fryderyk Chopin. Wielkie żaglowce to tylko część jednostek przybywających na rozpoczęcie regat The Tall Ships Races 2017.
30.06.2017

Dar Młodzieży otrzyma nową banderę. Od prezydenta Bydgoszczy

Jest biało-czerwona i ma 5 x 8 m. To nowa bandera, którą 4 lipca, w 35. rocznicę wejścia do służby, podniesie Dar Młodzieży. Jak poinformował portal zaglowce.info, ufundował ją prezydent Bydgoszczy.
20.06.2017

35-lecie podniesienia bandery na Darze Młodzieży

35. rocznica podniesienia bandery na Darze Młodzieży. Uroczystość odbędzie się 4 lipca przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Początek o godzinie 13:00.
19.06.2017

Statek szkoleniowo-badawczy „Horyzont II” w lipcu po raz 39. wypływa na Spitsbergen

W siedemnastym roku służby pod flagą Akademii Morskiej, statek szkoleniowo-badawczy „Horyzont II”, ponownie, jak w latach poprzednich, odbędzie dwie podróże na Polską Stację Polarną Hornsund na Spitsbergenie – będą to w historii statku podróże do Arktyki nr 39 i 40. Aktualnie na statku prowadzone są prace remontowo-konserwacyjne, a na początku czerwca bałtycką praktykę przejdą na nim uczniowie Zespołu Szkół Morskich z Gdańska. Pierwsze tegoroczne wyjście na Spitsbergen zaplanowano na początek lipca.
13.05.2017

Marek Gróbarczyk z oficjalną wizytą w Republice Chorwacji

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, od 7 do 9 maja przebywał z oficjalną wizytą w Zagrzebiu oraz Rijece (Republika Chorwacji).
10.05.2017

Dar Młodzieży wrócił do Gdyni

Dziś rano "Dar Młodzieży" ponownie zacumował w swoim stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim. Żaglowiec wrócił do macierzystego portu po 52 dniach nieobecności.
30.04.2017

Dar Młodzieży powraca do Gdyni

W niedzielę, 30 kwietnia po 52 dniach nieobecności "Dar Młodzieży" ponownie zacumuje w swoim stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim.
24.04.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.