• <

Nowa marina przy Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku

mk

20.08.2019 21:00 Źródło: gdansk.pl
Nowa marina przy Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku - GospodarkaMorska.pl

Już pod koniec września odbędą się tu regaty Gdańsk Sailing Week, za dwa lata mistrzostwa świata w klasie Micro. W południowej części wewnętrznej fosy Twierdzy Wisłoujście, gdzie jeszcze rok temu znajdował się wodny komisariat Policji, powstaje marina żeglarska. - Naszym celem jest ożywienie basenu wokół twierdzy, chcemy by odbywały się tu cykliczne imprezy żeglarskie - mówi Piotr Tarnacki z 77 Racing Club Gdańsk.

Przed drugą wojną światową i kilka lat po jej zakończeniu Twierdza Wisłoujście była otoczona jachtami, swoje hangary miał tutaj m.in. bardzo zasłużony dla Gdańska i zrzeszający głównie polską społeczność miasta, Polski Klub Morski. Wzdłuż murów fortu wybudowano pomosty do cumowania jednostek, w części północnej Szańca Wschodniego - warsztaty szkutnicze i hangary.

Po drugiej wojnie żeglarstwo wróciło do twierdzy, ale już tylko do północnej części fosy, gdzie Polski Klub Morski ulokowany jest do dziś.

W 1959 roku twierdzę wpisano do rejestru zabytków, w 1975 roku obiekt przekazano Muzeum Gdańska (wcześniej Muzeum Historyczne Miasta Gdańska).

Przez kilkadziesiąt lat w wewnętrznej fosie twierdzy funkcjonował wodny komisariat Policji, który pod koniec 2017 roku przeniósł się do nowej siedziby przy ul. Długa Grobla, pojawiła się szansa aby ten, siłą rzeczy, zamknięty teren, otworzyć na ogólnodostępne funkcje. Obecnie, dd roku stacjonuje tu 77 Racing Club Gdańsk, zawodowy klub żeglarski, w którego barwach pływają m.in. wielokrotni mistrzowie Polski i mistrzowie świata.

Klub prowadzi m.in. akademię żeglarską dla pasjonatów regat oraz program szkoleniowy dla firm łączący żeglarstwo i biznes. Rozpoczął także rewitalizację całego terenu.

Jeszcze w ubiegłym roku naprawiono drewniane nabrzeże, odremontowany będzie zabytkowy Dom Plebana, w którym przez ostatnie dwadzieścia kilka lat mieścił się komisariat.

- Jesteśmy po pracach porządkowych. Przeprowadzona zostanie modernizacja 450-metrowej hali, w której wcześniej stacjonowała Policja. Powstanie nowa hala z zapleczem socjalnym, łazienką, prysznicami, kuchnią. Połączymy budynki zabytkowe z nowoczesnymi. Cały teren zostanie ogrodzony - wylicza Piotr Tarnacki z 77 Racing Club Gdańsk, ośmiokrotny mistrz świata w klasie Micro. - Dokumentacje są złożone w odpowiednich urzędach. Czekamy na decyzje. Mam nadzieję, że wszystko zrealizujemy w ciągu najbliższych dwóch lat.

Docelowo w wewnętrznej fosie Twierdzy Wisłoujście ma powstać 35 stałych miejsc postojowych dla tzw. rezydentów oraz ok. 20 miejsc gościnnych.

- Naszym celem jest ożywienie basenu wokół twierdzy, chcemy by odbywały się tu cykliczne imprezy żeglarskie - zaznacza Piotr Tarnacki. - Marzy mi się, aby za jakiś czas, niezależnie od jednostek, które będą miały tutaj swój stały port, naszą przystań odwiedzało w sezonie codziennie kilka-kilkanaście jednostek, także kajaków. Żeglarze będą mogli tu zacumować swoje łodzie, wypić u nas kawę a potem np. zwiedzić Twierdzę Wisłoujście.

Już pod koniec września - w dniach 27-29 - przy Twierdzy Wisłoujście odbędą się regaty Gdańsk Sailing Week, na starcie staną jachty klas Micro i coraz popularniejszej w świecie J/70.

- Wystartuje trzydzieści załóg, piętnaście w jednej klasie, piętnaście w drugiej. Oprócz Polaków, będą też ekipy z zagranicy - mówi kapitan Tarnacki. - Na razie organizujemy regaty weekendowe, w przyszłości chcemy organizować imprezy tygodniowe na wzór Tygodnia Kilońskiego (Kieler Woche) czy Pucharu Księżniczki Zofii na Majorce, by uczestników było zdecydowanie więcej.

Gdańskowi już przyznano organizację w Twierdzy Wisłoujście mistrzostw świata w klasie Micro w 2021 roku. Być może w 2023 roku odbędą się tutaj mistrzostwa świata w klasie Melges 20.

Czy marina w Twierdzy Wisłoujście może być konkurencją dla np. Górek Zachodnich, gdzie znajduje się Narodowe Centrum Żeglarstwa.

- Absolutnie nie. Wprost przeciwnie, współpracujemy ze sobą i się uzupełniamy. W Górkach Zachodnich stawiają głównie na szkolenie młodzieży, w regatach tam organizowanych startuje po kilkaset jednostek w różnych klasach - wyjaśnia Tarnacki. - My, choćby ze względu na położenie bazy, nie będziemy organizować regat w klasach Laser czy 470. Wypłynięcie z mariny w Twierdzy Wisłoujście musi odbywać się na własnym napędzie a takiego te jednostki nie mają.

Twierdzę Wisłoujście latem odwiedza blisko 150 tys. turystów z Polski i zagranicy. Marina w centrum zabytkowej fortyfikacji będzie z pewnością dodatkową atrakcją.

Źródło:
gdansk.pl
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.