• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Symulator żurawia wieżowego od Flint Systems

gm

17.05.2022 14:02

Partnerzy portalu

Symulator żurawia wieżowego od Flint Systems - GospodarkaMorska.pl
Źródło: Flint Systems

Flint Systems to polski producent unikatowych w skali światowej symulatorów szkoleniowych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość (VR). Trójmiejska firma ma w swojej ofercie już kilkanaście produktów, a jednym z nich jest symulator szkoleniowy żurawia wieżowego. Sprawdźmy, jak wygląda symulator i czym różni się szkolenie w VR od zwykłego szkolenia.

Solidne przeszkolenie operatora żurawia wieżowego jest niezwykle istotne. To od umiejętności operatora nabytych w czasie szkolenia będzie zależało nie tylko poprawne wykonywanie obowiązków, ale przede wszystkim bezpieczeństwo na budowie. Niedoświadczony i źle przygotowany operator żurawia stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych pracowników.

Zalety szkoleń w VR

Dlatego właśnie z pomocą przychodzi szkolenie wykorzystujące wirtualną rzeczywistość. Szkolenie w VR niesie ze sobą szereg zalet. Oto najważniejsze z nich:

 • podniesienie efektywności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów szkoleń,
 • zwiększenie bezpieczeństwa szkolenia,
 • możliwość ćwiczenia niebezpiecznych scenariuszy, takich jak np. zerwanie liny,
 • wyrabianie pamięci ruchowej,
 • prowadzenie statystyk dla każdego kursanta do wglądu instruktora,
 • zwiększenie atrakcyjności szkolenia,
 • przeprowadzenie wstępnej weryfikacji przyszłych operatorów pod względem charakteru pracy, predyspozycji takich jak lęk wysokości, itd.


Gospodarka Morska
Źródło: Flint Systems


Symulator żurawia wieżowego w VR

Symulator żurawia wieżowego składa się z oprogramowania i części sprzętowej. Kursant musi jedynie usiąść w fotelu i założyć gogle, a potem wykonywać polecenia instruktora, który kontroluje szkolenie z poziomu aplikacji włączonej na komputerze stacjonarnym.

Symulator, na którym trenuje kursant, odwzorowuje każdy ruch maszyny. Dzięki temu kursant czuje się dokładnie tak, jakby operował na prawdziwym sprzęcie. Gogle zapewniają wysoką rozdzielczość obrazu, a żuraw wieżowy, który nasi inżynierowie wymodelowali w wirtualnej rzeczywistości, zachowuje się dokładnie tak jak prawdziwa maszyna. Reaguje na takie zmienne jak ciężar, wiatr, rodzaj ładunku – a to wszystko może zmieniać instruktor. Ponadto, instruktor może wybrać pogodę i porę dnia, a także ustalić ćwiczenia, które ma wykonać kursant.


Jak wygląda trening na symulatorze żurawia wieżowego?

Kursant siedzący na symulatorze wykonuje polecenia instruktora, który ma do wyboru wiele opcji w edytorze treningów. W edytorze może zbudować własną scenerię i przygotować niestandardowe ćwiczenia. Oprócz ustawień pogodowych, instruktor może również zarządzać uczniami oraz sprawdzić takie elementy wyników kursantów jak czas, dokładność, błędy i uderzenia. W dokładnej obserwacji placu budowy pomagają w kamery osadzone w kilku miejscach, a także widok z oczu osoby szkolącej się i tryb drona z kamerą. Możliwe jest również ćwiczenie w trybie multiplayer, umożliwiające ćwiczenie współpracy kilku operatorów jednocześnie.

Uczeń steruje dźwigiem w VR za pomocą hardware’u, czyli joysticków oraz gogli VR, które zapewniają śledzenie dłoni. Co za tym idzie, kursant może wciskać wirtualne przyciski znajdujące się w żurawiu „w powietrzu”.


Gospodarka Morska
Źródło: Flint Systems


Funkcjonalności żurawia wieżowego

Symulator szkoleniowy żurawia wieżowego firmy Flint Systems posiada szereg funkcjonalności. Najważniejsze z nich to:

 • regulowana wysokość dźwigu i długość ramienia
 • ćwiczenia z obsługi ładunków: szalunki, gruszki z betonem, wylewanie betonu, ładunki stali, pojemniki, palety z cegłami itp.
 • procedura startowa
 • wiatrowanie
 • ćwiczenia dokładności
 • praca w kolizji (drugi dźwig)
 • sterowanie sygnalistą (sygnały ręczne)
 • tor przeszkód z ładunkiem

Dzięki tak szerokim możliwościom, które oferuje trening symulatorowy na żurawiu wieżowym, szkolenie jest bardzo efektywne i solidnie przygotowuje do wykonywanej w przyszłości pracy na budowie.

Żuraw wieżowy w VR – czy jest już w użyciu?

Żuraw wieżowy w VR jest już używany do szkoleń. Liderem we wprowadzaniu tego rodzaju rozwiązań jest firma Maukran, która we współpracy z gdańskim Centrum Nowych Kompetencji (CNK) prowadzi szkolenie na operatorów żurawi wieżowych na symulatorze Flint Systems.

Odbiór żurawia nastąpił we wrześniu 2021 roku i od tego momentu szkolenie w VR jest w stałej ofercie CNK i Maukran. Kurs ten jest podzielony na moduł ćwiczeń na symulatorze oraz część na prawdziwym żurawiu. Dzięki temu kursanci nie mają żadnych problemów z obsługą żurawia i część na prawdziwym sprzęcie jest wykorzystywana znacznie bardziej efektywnie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o symulatorze żurawia wieżowego? Skontaktuj się z nami!


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.