• <
urząd_morski_gdynia_2021

Tokio/Karol Jabłoński: Interesuje mnie poziom i styl żeglowania

pc

02.08.2019 02:30 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Tokio/Karol Jabłoński: Interesuje mnie poziom i styl żeglowania
Tokio/Karol Jabłoński: Interesuje mnie poziom i styl żeglowania - GospodarkaMorska.pl

"Mamy założenia wynikowe, ale nie są one najważniejsze. Mnie interesuje poziom i styl żeglowania naszych reprezentantów" – powiedział PAP przed zaplanowanymi na 15-22 sierpnia regatami Olympic Test Event trener główny przygotowań olimpijskich Karol Jabłoński.

Podczas rozegranych w sierpniu ubiegłego roku mistrzostw świata w duńskim Aarhus reprezentanci Polski wywalczyli trzy kwalifikacje olimpijskie dla kraju – w windsurfingowej klasie RS:X kobiet i mężczyzn oraz w klasie Laser Radial, w której pływają kobiety. W Tokio 2020 żeglarze będą rywalizować o medale w 10 konkurencjach.

Na igrzyskach biało-czerwoni nie będą reprezentowani w męskiej klasie 470, niewielkie szanse na awans mają także w klasach Laser Standard i Nacra 17, natomiast w klasie Finn, której w 2024 roku nie będzie już w programie igrzysk, Piotr Kula jest po operacji. Ostatnią szansę na taką kwalifikację 32-letni zawodnik GKŻ Gdańsk będzie miał w kwietniu podczas Pucharu Świata - dla żeglarzy z krajów, które nie mają olimpijskiej nominacji w Genui zarezerwowano jedno miejsce.

„Liczymy, że udział w igrzyskach zapewni sobie także nasza kobieca załoga w klasie 470, Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar, które na początku sierpnia ścigać się będą na olimpijskim akwenie Enoshima w mistrzostwach świata. Tę kwalifikację wywalczy sześć kolejnych państw. Z kolei w grudniu z mistrzostw świata w Auckland w Nowej Zelandii do Tokio pojadą cztery załogi w klasie 49er i sześć w 49erFX. Wierzę, że w tym gronie znajdą się także Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński oraz nasze panie” – przyznał Jabłoński.

Sytuacja w kobiecym skiffie trochę się jednak skomplikowała – kontuzji nabawiła się bowiem sterniczka Aleksandra Melzacka i podczas zaplanowanych od 15 do 22 sierpnia regatach Olympic Test Event z załogantką Kingą Łobodą popłynie prowadząca drugą łódkę w kadrze Madeleine Zielińska.

W Enoshimie Polacy rywalizować będą w sześciu klasach – poza 49erFX także w 470 (Skrzypulec, Ogar) i 49er (Przybytek, Kołodziński), a także w RS:X kobiet i mężczyzn oraz w Laser Radial. W tych trzech ostatnich klasach biało-czerwoni wystawią po dwóch zawodników.

„Regułą tych regat, rozgrywanych na wzór igrzysk, jest to, że w każdej konkurencji może wystąpić jeden reprezentant danego kraju. Otworzyła się jednak możliwość, dla nas bardzo korzystna, bo w tych klasach mamy co najmniej dwóch równorzędnych żeglarzy, żeby zdublować trzy klasy. Dlatego z deskarzy do Japonii pojadą Maja Dziarnowska, Zofia Klepacka, Piotr Myszka i Paweł Tarnowski oraz Agata Barwińska i Magda Kwaśna w Laserze Radialu” – zdradził.

Znakomity żeglarz, uczestnik Pucharu Ameryki i wielokrotny mistrz świata w bojerach podkreśla, że impreza w Enoshimie nie będzie dla Polaków główną weryfikacją przed igrzyskami.

„Każde regaty są jakimś testem, aczkolwiek Olympic Test Event to specyficzny sprawdzian, bo odbywający się na akwenie olimpijskim. Nie ukrywajmy, w ostatnich dwóch latach wszystkie reprezentacje dodały gazu i ich przygotowania do igrzysk są niezwykle intensywne. Za nami także ogrom pracy, ale sporo jeszcze zostało do zrobienia. Po tych zawodach na pewno będziemy mądrzejsi, zrobimy cykl spotkań, wyciągniemy wnioski i dzięki temu będziemy modyfikować plan działania na przyszłość” – dodał.

Sztab szkoleniowy polskiej kadry nie będzie oceniał występu biało-czerwonych w Enoshimie tylko przez pryzmat zajętych miejsc.

„Mamy oczywiście założenia wynikowe, ale nie są one najważniejsze. Mnie interesuje przede wszystkim poziom i styl w jakim nasi reprezentanci żeglują. To będzie głównie podlegało ocenie, bo sam rezultat może wypaczać niektóre elementy, przesłaniać błędy, a także zamazywać słabe i mocne strony zawodników. Chcemy mieć obiektywny przegląd i obraz obecnego poziomu sportowego kadry. Oczywiście każdy dobry wynik będzie cieszył, natomiast zły będzie podlegał głębszej analizie” – zapewnił.

Na igrzyskach w 1996 roku Jabłoński był trenerem konsultantem polskiej kadry, a w Atlancie po złoty medal w klasie Finn sięgnął Mateusz Kusznierewicz. Od roku 57-letni szkoleniowiec ponownie zaangażowany jest w przygotowania żeglarzy do igrzysk – najpierw jako trener konsultant, a obecnie jako trener główny przygotowań olimpijskich.

W tym zakresie współpracuje z dyrektorem sportowym Polskiego Związku Sportowego Dominikiem Życkim, trenerami poszczególnych klas i zawodnikami oraz z osobami znajdującymi się w sztabie, fizjoterapeutami, dietetykami i trenerami przygotowania motorycznego.

„Chcę tak przekazać zawodnikom oraz trenerem swoją wiedzę i doświadczenie, żeby wykorzystali je w najbardziej efektywny sposób. Nie ograniczam się tylko do tego, co dzieje się na wodzie, czyli do taktyki, przygotowania i trymu sprzętu, ale ogarniamy mnóstwo innych spraw, jak logistyka, zakup sprzętu oraz planowanie wyjazdów i zgrupowań. W sporcie na najwyższym poziomie o sukcesie decydują często detale, a weryfikacja następuje w ostatnim wyścigu, albo w najmniej spodziewanym momencie. W każdym projekcie są słabe ogniwa i chodzi o to, aby je wyeliminować. A łańcuch różnych czynników i uwarunkowań, które składają się na sukces, jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo” – podsumował.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.