• <

Szwecja: Polska reprezentacja na otwarciu regat The Tall Ships Races w Halmstad

pc

30.06.2017 18:28 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Szwecja: Polska reprezentacja na otwarciu regat The Tall Ships Races w Halmstad
Szwecja: Polska reprezentacja na otwarciu regat The Tall Ships Races w Halmstad - GospodarkaMorska.pl

14 jednostek z Polski bierze udział w 1. etapie regat The Tall Ships Races, które rozpoczęły się w Halmstad w Szwecji. "Morale młodych załogantów jest wysokie, nie mamy zamiaru odpuszczać i chcemy uzyskać jak najlepszy wynik” - zapowiada kapitan Bartłomiej Skwara z żaglowca Fryderyk Chopin.

Do nabrzeża szwedzkiego portu przybiło 55 jednostek z 18 krajów, w tym żaglowiec brazylijskiej marynarki wojennej Cisne Branco, czteromasztowy szkuner Santa Maria Manuela z Portugalii, a także żaglowiec szkoleniowy Marynarki Wojennej Omanu Shabab Oman II.

W centrum miasta zacumowały m.in. polskie żaglowce klasy A - Fryderyk Chopin oraz trójmasztowa Pogoria. Tuż obok nich znajduje się flagowa jednostka z Gdańska Generał Zaruski, najstarszy żaglowiec pływający pod polską banderą Kapitan Borchardt oraz mniejsze jachty Urtica i Zryw.

Do Halmstad nie przypłynęły zapowiadane wcześniej wielkie żaglowce z Rosji. Jak mówią nieoficjalnie organizatorzy regat, ma to związek z konfliktem dyplomatycznym między Szwecją a Federacją Rosyjską, związanym z naruszeniem w ciągu ostatnich dni przestrzeni lotniczej przez rosyjskie samoloty.

"Wagę tego, co tutaj przeżyjecie w najbliższych dniach, ocenicie dopiero po latach, ale już teraz jesteśmy z was bardzo dumni" - powiedział do członków żeglarskiej reprezentacji Szczecina wiceprezydent miasta Krzysztof Soska. Jest przekonany, że młodzi załoganci zdobędą po raz czwarty z rządu nagrodę Friendship Trophy. Trofeum przyznawane jest najbardziej przyjacielskiej załodze, którą wybierają kapitanowie innych statków w formie głosowania w czasie trwania regat.

"Będzie ciężko, pogoda będzie zmienna, więc przygotujcie się na to, że to nie będzie zabawa, tylko praca i wyścigi" - zwrócił się do załogi Fryderyka Chopina kapitan Bartłomiej Skwara. Spodziewa się on zmiennej pogody na Morzu Bałtyckim. "Przez najbliższe dni będzie wiało, mają przechodzić kolejne niże, co zwiastuje bardzo ciekawy wyścig. Będzie bardzo dużo pracy przy żaglach, bo żaglowiec Fryderyk Chopin ma ponad 200 lin i trzeba to wszystko obsłużyć, aby móc w pełni wykorzystać jego możliwości" - zaznaczył.

Dla Marty, jednej z załogantek Fryderyka Chopina, to już trzeci jej udział w The Tall Ships Races. "Regaty to duża przygoda, ale też szkoła przetrwania. Kiedy pierwszy raz płynęłam, nie spodziewałam się tego, co mnie spotkało. Czułam wewnętrzny bunt, bo miał być rejsik i wygrzewanie na słońcu, a tutaj trzeba pracować i jest mało snu. Rejs uczy pracy w zespole, wytrwałości i poznaje się swoje wewnętrzne słabości czy limity" - powiedziała.

Załogi złożone z grup młodych adeptów żeglarskich w najbliższy poniedziałek wypłyną z Halmstad w pierwszym wyścigu do Kotki w Finlandii. Pierwszy etap regat to 480 mil morskich. Następnie załoganci będą zbierać morskie szlify na Bałtyku w kolejnych etapach wyścigu: z Turku do Kłajpedy i z Kłajpedy do Szczecina.

Finał regat odbędzie się od 5 do 8 sierpnia w Szczecinie. Jednostki będą cumować przy Wałach Chrobrego i nadbrzeżu Łasztowni. Zwieńczeniem kilkutygodniowej rywalizacji na morzu będzie barwna parada załóg przemierzająca ulice centrum Szczecina oraz ceremonia wręczenia trofeów w czterech klasach i w klasyfikacji generalnej.

Szczecin już po raz trzeci - podobnie jak w 2007 i 2013 roku - będzie gospodarzem finału The Tall Ships Races.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek. Ich historia sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. Daru Pomorza. Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.