• <
urząd_morski_gdynia_2021

Bochenek: Wizyta Trumpa potwierdza, że Polska jest wiernym sojusznikiem USA

pc

30.06.2017 18:52 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Bochenek: Wizyta Trumpa potwierdza, że Polska jest wiernym sojusznikiem USA
Bochenek: Wizyta Trumpa potwierdza, że Polska jest wiernym sojusznikiem USA - GospodarkaMorska.pl

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce potwierdza, że jesteśmy wiernym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych - powiedział w piątek rzecznik rządu Rafał Bochenek. Przypomniał, że Trump w Polsce spotka się m.in. z liderami państw Trójmorza.

Bochenek był pytany przez dziennikarzy o doniesienia Reutersa, który twierdzi, że Bruksela jest zaniepokojona wizytą Trumpa w Polsce w kontekście umacniania sojuszu polsko-amerykańskiego kosztem pogłębienia różnic między krajami "starej" i nowej" UE.

Bochenek podkreślił, że w wizycie Trumpa "nie ma niczego nadzwyczajnego". "To jest wizyta, która potwierdza tylko i wyłączne to, że jesteśmy wiernym, lojalnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych" - powiedział rzecznik rządu.

"Zresztą Polska jako jeden z nielicznych krajów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego wydaje na obronność 2 proc. PKB, tak jak jest to przewidziane w traktacie Sojuszu Północnoatlantyckiego, również zobligowaliśmy się do tego, że będziemy współpracować w ramach umacniania flanki wschodniej" - zaznaczył Bochenek.

Przypomniał, że Trump przyjedzie do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. Dodał, że Trump spotka się nie tylko z polskim prezydentem, ale również z przywódcami innych państw Europy Środkowowschodniej w ramach inicjatywy Trójmorza. "To pokazuje, że Polska odgrywa znaczącą i istotną rolę w Europie Środkowowschodniej" - powiedział Bochenek.

Dopytywany, jakie są najważniejsze tematy i oczekiwania z polskiego punktu widzenia powtórzył, że wizyta Trumpa przede wszystkim "potwierdza nasz dobry sojusz i nasze dobre relacje, które od lat między Polska i Ameryką istnieją".

"To jest potwierdzenie, że również dla tej nowej administracji amerykańskiej te relacje powinny być jak najlepsze. I ta współpraca chociażby w dziedzinie bezpieczeństwa in genere powinna się nadal odbywać. Zresztą Stany Zjednoczone są, można powiedzieć, takim patronem, jeśli chodzi umacnianie flanki wschodniej, o budowę całej infrastruktury bezpieczeństwa" - zaznaczył rzecznik rządu.

"Będziemy chcieli współpracować w dziedzinie energetyki, warto podkreślić, iż w ostatnim czasie do gazoportu w Świnoujściu wpłynąć pierwszy tankowiec z gazem skroplonym. Także to jest na pewno cenny sojusznik, cenny, ważny partner, z którym chcemy w wielu dziedzinach współpracować. Na pewno będziemy chcieli również pogłębić naszą współpracę handlową i gospodarczą" - powiedział Bochenek.

Trump przyjedzie do Warszawy 5 lipca wieczorem, następnego dnia, będzie rozmawiał w "cztery oczy" z Andrzejem Dudą, spotka się z liderami państw Trójmorza i wygłosi przemówienie na stołecznym pl. Krasińskich.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.