• <
urząd_morski_gdynia_2021

Błaszczak: Współpraca V4 korzystna dla państw i bezpieczeństwa obywateli

pc

21.09.2019 03:59 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Błaszczak: Współpraca V4 korzystna dla państw i bezpieczeństwa obywateli
Błaszczak: Współpraca V4 korzystna dla państw i bezpieczeństwa obywateli - GospodarkaMorska.pl

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w piątek na spotkaniu szefów resortów obrony państw V4 w Ostrawie w Czechach, że współpraca w Grupie Wyszehradzkiej jest korzystna dla państw i dla bezpieczeństwa obywateli.

Na posiedzeniu zapowiedziano, że w jednym ze spotkań V4 będą uczestniczyć przedstawiciele Wielkiej Brytanii.

Podczas posiedzenia, w którym obok ministra Błaszczaka uczestniczyli ministrowie obrony Czech - Lubomir Metnar, Słowacji - Peter Gajdosz i Węgier - Tibor Benkoe, omawiano m.in. współpracę w ramach wspólnych grup bojowych V4 i Unii Europejskiej.

Jednostki i oddziały z Polski, Czech, Węgier, Słowacji, a także Chorwacji od 1 lipca br. pełnią dyżur bojowy w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE. Polska pełni w niej rolę państwa ramowego. Grupy Bojowe UE (EU Battlegroup) są związkami taktycznymi pozostającymi do dyspozycji kierownictwa Unii gotowymi do podjęcia działań w ramach unijnych misji. "Bardzo sobie cenimy tę formułę, a więc włączania państw sąsiednich do wspólnej troski o bezpieczeństwo w Europie" - powiedział minister Błaszczak, relacjonując rozmowy.

Zwrócił uwagę, że była także mowa o wspólnych zakupach uzbrojenia dla naszych wojsk. "To także bardzo istotna formuła współpracy" – powiedział polski minister i dodał, że kraje V4 specjalizują się w konkretnych dziedzinach i powinny wykorzystywać duży potencjał do rozbudowywania zdolności obronnych wojsk. "Rozmawiamy o modernizacji używanych w większości naszych armii czołgów, aby skorzystać z doświadczeń i wykorzystać najlepszą formułę dla bezpieczeństwa" skomentował Błaszczak.

Minister podkreślił znaczenie infrastruktury transportowej dla spraw wojskowych, zwracając uwagę, że trasy północ–południe są kołem zamachowym dla rozwoju gospodarczego, dla wymiany handlowej i turystycznej.

Błaszczak poinformował, że rozmawiano także o projektach PESCO, czyli wspólnych projektach obronnych w ramach Unijnej Stałej Współpracy Regionalnej (Permanet Structured Cooperation).

Jeden z takich projektów realizowany jest z Węgrami i dotyczy szkolenia medycznego dla sił specjalnych. "Węgrzy specjalizują się w wojskowej służbie zdrowia. Rzeczywiście mają bardzo rozwinięte kompetencje w tej dziedzinie. Polska ma bardzo rozwinięte kompetencje w wojskach specjalnych. Łączymy te dwie funkcje i tworzymy ośrodek szkoleniowy w ramach PESCO, który wzmocni możliwości obronne, nie tylko nasze, ale całej Grupy Wyszehradzkiej" – zaznaczył minister.

Lubomir Metnar, minister obrony Czech, które od 1 lipca br. przewodniczą Grupie Wyszehradzkiej, powiedział, że współpraca w ramach V4 wzmacnia nasze kraje w ramach NATO i UE. Grupy Bojowe nazwał "okrętem flagowym" Wyszehradu. Jego zdaniem innym przykładem dobrej współpracy jest wspólne Dowództwo Logistyczne, które funkcjonuje w Opolu.

Metnar przyznał, że mimo wielu wcześniejszych deklaracji nie udało się osiągnąć znaczących efektów w zakupach uzbrojenia dla wszystkich państw V4. Zdaniem czeskiego ministra można szybko osiągnąć porozumienie we wspólnych zakupach amunicji.

O planowanym spotkaniu szefów resortów obrony V4 z przedstawicielami Francji i Niemiec (ostatnie takie spotkanie odbyło się wiosną 2019 r.) oraz Wielkiej Brytanii wspomniał słowacki minister Peter Gajdosz.

"Niezależnie od tego, w jaki sposób Wielka Brytania odejdzie z Unii w ramach brexitu, zostanie ważnym graczem w NATO, a takie spotkanie pomoże w takiej współpracy" – powiedział.

O współpracy transatlantyckiej i europejskiej mówił także szef węgierskiego resortu obrony Tibor Benkoe, który zaakcentował, że każdy kraj ma swoje wartości i interesy i każdy kraj chce im służyć. "Musimy wspólnie bronić swoich interesów. Na tym m.in. opiera się współpraca Grupy Wyszehradzkiej. Wysyłamy bardzo silny i mocny sygnał, nie tylko polityczny, ale obronny" - podkreślił.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.