• <

Wynik wyszukiwania - "rodzina" - Wiadomości

Carnival i Seaspan wyposażają floty w internet Starlink

Dwie potężne firmy żeglugowe, Carnival Corporation i Seaspan Corporation, wprowadzają na pokłady technologię Starlink od SpaceX, zmieniając zasady gry w łączności na morzu.
16.05.2024

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.
15.05.2024

Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

Naukowcy ponownie zbadali szczątki prehistorycznego gada morskiego, znalezionego jeszcze w XX w. we wsi Załęcze Wielkie (woj. łódzkie). Ten daleki krewniak współczesnych krokodyli miał około 4 m długości i wyraźny uraz szczęki, którego prawdopodobnie nabawił się w pierwszych latach życia - ustalili badacze.
09.05.2024

Burmistrz Hamburga do portowców: nie wikłajcie się w przemyt narkotyków

Port w Hamburgu, jako jeden z popularniejszych w Europie, ma coraz większe problemy z przemytem narkotyków. W procederze na całym świecie często angażowani są portowcy. Do pracowników portu w Hamburgu zaapelował za pośrednictwem mediów burmistrz miasta.
30.04.2024

Załoga porwanego przez Iran kontenerowca ma zostać uwolniona

24 członków załogi przejętego przez Iran kontenerowca MSC Aries ma wkrótce odzyskać wolność. Iran przymierza się do ich zwolnienia i ekstradycji.
29.04.2024

55 lat temu Leonid Teliga ukończył samotny rejs dookoła Ziemi

55 lat temu - 29 kwietnia 1969 roku - Leonid Teliga ukończył w Casablance samotny rejs dookoła świata na jachcie "Opty". W jego trakcie walczył nie tylko z morzem, ale i nowotworem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli.
29.04.2024

Royal Navy prezentuje Agamemnona. To szósty okręt podwodny typu Astute z napędem atomowym

W stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness po 11 latach prac stoczniowcy zaprezentowali jeden z najnowszych okrętów podwodnych, które mają chronić Wielką Brytanię. Działający "w pierwszej linii" HMS Agamemnon będzie pełnił rolę zarówno "miecza", jak i "tarczy", wykonując zadania na rzecz sił morskich tak w wariancie narodowym, jak i sojuszniczym.
24.04.2024

O włos od kolejnej katastrofy z udziałem statku i mostu. Tym razem w Nowym Jorku

Dwa tygodnie po katastrofie w Baltimore, gdzie statek uderzył w przęsło mostu Francis Scott, w wyniku czego doszło do jego zawalenia, prawie doszło do podobnej sytuacji w Nowym Jorku. Kontenerowiec APL Qingdao (IMO 9461893) doznał awarii, lecz tym razem nikomu nic się nie stało.
09.04.2024

Szczątki mostu w Baltimore po katastrofie pójdą na złom. Trwa wywóz wielotonowych elementów

Amerykańskie służby kontynuują demontaż elementów mostu Francis Key, który zawalił się 26 marca po tym, jak w jedno z jego przęseł uderzył kontenerowiec Dali. Wielotonowe fragmenty są ładowane na barki wywożone celem ich przyszłej utylizacji. Udrożnienie trasy żeglugowej, prowadzącej do portu w Baltimore, ma potrwać przynajmniej kilka tygodni.
08.04.2024

Pod Konstancą nad Morzem Czarnym powstaje największa baza NATO w Europie

Władze Rumunii rozbudowuje bazę lotniczą Mihail Kogalniceanu pod Konstancą nad Morzem Czarnym – informują rumuńskie media. Szacowany koszt kompleksu, który ma stać się „stolicą NATO” w Europie i największą bazą Sojuszu na kontynencie, to 2,5 mld euro. Docelowo pomieści 10 tys. żołnierzy oraz ich rodziny.
18.03.2024

Huti twierdzą, że ich ataki na Morzu Czerwonym może zatrzymać tylko ustanie "izraelskiej agresji" w Strefie Gazy

Jemeńscy bojownicy Huti przekazali 27 lutego, że rozważą powstrzymanie się od ataków na żeglugę w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej, jeśli Izrael powstrzyma swoją "agresję" w Strefie Gazy.
28.02.2024

Od wybuchu wojny na Ukrainie na portugalskich wodach 39 razy pojawiły się rosyjskie okręty

Od 24 lutego 2022 roku, gdy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, na wodach należących do Portugalii niemal 40 razy pojawiły się rosyjskie okręty. Wśród nich były to zarówno jednostki bojowe, jak i przeznaczone do działań szpiegowskich. Dowództwo sił morskich Portugalii (Marinha Portugesa) poinformowało, że "goście" są stale obserwowani.
27.02.2024

3-milionowy gość Muzeum II Wojny Światowej okazją do podsumowania współpracy z Polferries

W ostatnią środę, około południa, na wystawę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wszedł 3-milionowy gość. Otrzymał on m.in. voucher na podróż promem Polferries z Gdańska do Nynashamn i z powrotem. Świętowanie 3-milionowych odwiedzin było także okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy między muzeum i Polferries.
23.02.2024

Rozpoczynają się wielkie, międzynarodowe manewry pod auspicjami sił morskich Indii pk. "Milan 2024"

Marynarka Wojenna Indii jest gospodarzem największych, krajowych ćwiczeń pk. "Milan 2024". Do udziału w tym ogromnym, międzynarodowym przedsięwzięciu zaproszono 58 krajów, a kontrowersje wzbudza fakt, że swój udział zatwierdziły w nim Chiny, Iran, Rosja, ale też USA. Z racji na to, że hasło przewodnie ćwiczeń to „Mosty przyjaźni przez morza” można je więc traktować dosadnie.
19.02.2024

Kryzys na pokładzie MV DEBI. Próba samobójcza na tle skandalu z kokainą

W porcie Paradip w Indiach rozgrywa się dramat związany z masowcem MV DEBI, który od ponad miesiąca jest zatrzymywany przez władze pod zarzutem przemytu kokainy. Sytuacja eskalowała w ubiegłą niedzielę, 14 stycznia, gdy jeden z członków załogi podjął próbę samobójczą.
18.01.2024

Uroczyste obchody rocznicy Grudnia '70 w Szczecnie

Wiązanki kwiatów złożono w niedzielę przed tablicą upamiętniającą ofiary szczecińskiego Grudnia '70. Wydarzenia sprzed 53 lat były ogromnie ważnym etapem na długiej i pełnej ofiar powojennej drodze Polaków do odzyskania własnego suwerennego państwa – napisał w liście prezydent Andrzej Duda do uczestników uroczystości.
17.12.2023

Bezzałogowy pojazd Double Eagle od Saab zakupem dla sił morskich Kuwejtu

Szwedzki koncern otrzymał kontrakt od Marynarki Wojennej USA na półautonomiczny zdalnie sterowany pojazd Double Eagle (SAROV), które zostaną przekazane Siłom Morskim Kuwejtu. Podobne wyposażenie znajduje się na polskich niszczycielach min typu Kormoran II.
13.12.2023

Dostęp do Internetu na morzu wyzwaniem dla sił zbrojnych. Niemiecka Marynarka Wojenna wdraża nowe technologie

Cyfryzacja i automatyzacja technologii morskich wiąże się z zapewnieniem niezakłóconej komunikacji i wymiany danych na okrętach znajdujących nierzadko setki mil morskich od brzegu. Stąd Deutsche Marine testuje systemy w celu zapewnienia lepszej komunikacji między okrętami oraz w perspektywie morze - ląd.
12.12.2023

Turecki koncern Meteaksan prezentuje nowy dron do działań morskich. Ulaq Kama ma być przełomowy

Firma z siedzibą w Ankarze pokazała "nowego członka rodziny bezzałogowców" z serii Ulaq. Rosnący postęp technologiczny i wymagania w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa morskiego wskazują na zainteresowanie wykorzystania w jego ramach dronów. Turcja dąży do stania się światowym liderem zarówno w ramach domeny powietrznej, jak i morskiej.
04.10.2023

Babcock buduje kolejną fregatę typu 31 dla Royal Navy. Z udziałem PGZ Stocznia Wojenna odbyła się ceremonia położenia stępki pod HMS Active

Wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w szkockiej stoczni w Rosyth, wiąże się z budową serii pięciu okrętów. Podobnie jak jednostki polskiego programu "Miecznik" są one oparte na projekcie Arrowhead 140.
18.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Groźny wypadek na ORP Lech. Marynarzy zabrał śmigłowiec Marynarki Wojennej

Na polskim okręcie ratowniczym typu Piast doszło do wypadku, w wyniku którego ucierpiało dwóch członków załogi. Na pomoc wezwano śmigłowiec ratunkowy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, należący do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
15.09.2023

Concordia Damen podpisuje kontrakt na dostawę pchacza rzecznego

Paragwajski armator Girona S.A. – Rio Sur Transporte y Logistica zlecił holenderskiej stoczni specjalizującej się w jednostkach żeglugi śródlądowej Concordia Damen budowę pchacza rzecznego o płytkim zanurzeniu CDS4115 o mocy 3970 kW w celu rozbudowy floty rzecznej armatora. Ma to zwiększyć jego możliwości prowadzenia działalności w ramach obsługi klientów wzdłuż rzeki Paragwaj o długości 2695 km.
12.09.2023

Joseph Conrad – angielski marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia 2023 roku minęło prawie 100 lat, jak na angielskiej ziemi odszedł na wieczną wachtę Joseph Conrad, światowej sławy marynista z polskimi korzeniami. Dla Polaków, to jest od wielu lat Józef Conrad Korzeniowski, choć pod tym nazwiskiem nie jest znany szerzej w świecie.
06.09.2023

Australijski lodołamacz wyruszył na pomoc choremu naukowcowi na Antarktyce

Australijski lodołamacz Nuyina wyruszył z Tasmanii do Antarktyki z misją ratunkową; naukowiec przebywający w stacji Casey Australijskiego Programu Antarktycznego (AAP) potrzebuje specjalistycznego leczenia - poinformowała w sobotę BBC, powołując się na komunikat AAP.
02.09.2023

Rosyjskie statki widma z transportem ropy i zboża omijają sankcje. Greccy operatorzy robią to oficjalnie

Rosyjskie statki nieprzerwanie eksportują zboże i ropę naftową, wykorzystując technikę wyłączania systemów identyfikacji. Technika przemytu jest bardzo prosta. Statki załadowane w portach rosyjskich docierają z ładunkami do zaprzyjaźnionych portów – wykazało wspólne dochodzenie Lloyd's List, Bellingcat i Scripps News. Greccy armatorzy przewożą rosyjską ropę i produkty, wykorzystując luki prawne.
27.08.2023

Unikatowa wodorowa łódź Cicha Moc ochrzczona w Szczecinie

„To świetny napęd, ale musieliśmy się napracować, by ujarzmić tę moc” – mówi Kuba Wszytko, jeden z inżynierów, który pracował przy innowacyjnym napędzie wodorowym. W Szczecinie oficjalnie ochrzczono Cichą Moc, to jedyna taka jednostka na świecie. Już teraz wzbudza zainteresowanie największych stoczni jachtowych.
23.08.2023

Dochód z rejsów po Wiśle w Płocku trafi do Fundacji "Przystanek Rodzina"

W ciągu dwóch dni statek Żeglugi Płockiej Marianna wypłynął na Wisłę 20 razy, zabierając na pokład łącznie 2800 wycieczkowiczów. Inicjatorem rejsów był Orlen. Dochód z nich zasili Fundację "Przystanek Rodzina", która w regionie prowadzi cztery ośrodki wsparcia dla dzieci i młodzieży.
17.08.2023

ORP Iskra wraca z rejsu szkoleniowego

Po czterech tygodniach żaglowiec szkoleniowy Akademii Marynarki Wojennej z podchorążymi na pokładzie wrócił do Portu Wojennego Gdynia. 9 sierpnia na biorących udział w tym przedsięwzięciu czekała kadra dowódcza polskiej Marynarki Wojennej, a także najbliżsi.
11.08.2023

Morski indeks nieszczęśliwości. Marynarze mniej zadowoleni z pracy na morzu w 2023 r. niż w 2022 r.

W pierwszym kwartale br. spadło zadowolenie z uprawiania zawodu i warunków pracy marynarza informuje organizacja Mission to Seafarers. Z badań wynika, że poziom zadowolenia z pracy na morzu zmalał w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku. Najniżej oceniają swoją branżę marynarze pływający na drobnicowcach, najwyżej zamustrowani na zbiornikowce. Najbardziej zadowoleni z pracy na morzu są pracownicy cateringu, a najmniej stażyści.
10.08.2023

Turcja. Kobieta porwana przez prąd morski płynęła do brzegu przez ponad 7 godzin

41-letnia mieszkanka położonej nad Morzem Czarnym tureckiej prowincji Giresun przez 7,5 godziny walczyła z prądem morskim, nim udało jej się samodzielnie dopłynąć do brzegu - poinformował portal Hurriet Daily News.
07.08.2023

Zmarł jeden z członków załogi holownika zatopionego w Kanale Sueskim przez tankowiec

Zmarł jeden z członków załogi holownika, który zatonął w Kanale Sueskim, po zderzeniu z tankowcem przewożącym skroplony gaz płynny (LPG). O jego śmierci poinformowała w sobotę agencję Reutera rodzina zmarłego. Na pokładzie holownika Fahd znajdowało się siedem osób - powiadomił prezes zarządu Kanału, Osama Rabie.
06.08.2023

Gdynia Sailing Days: włoska robota w mistrzostwach Europy

Włoscy żeglarze nie mają sobie równych w gronie juniorów w klasie ILCA 6, a swoją klasę zaprezentowali w lipcu w Polsce. Najpierw w Dziwnowie Emma Mattivi i Mattia Cesana cieszyli się z tytułów mistrza świata juniorów, a teraz podczas Gdynia Sailing Days ci zawodnicy zostali w tej kategorii wiekowej mistrzami Europy. Na Zatoce Gdańskiej Polacy, choć medali nie zdobyli, wypadli lepiej niż na pełnym morzu.
20.07.2023

Portugalia. Żeglarze w obawie przed orkami zabierają w rejs ładunki wybuchowe

W związku z nasilającymi się atakami orek na jachty u brzegów Półwyspu Iberyjskiego coraz więcej użytkowników jednostek pływających zabiera w rejs ładunki wybuchowe, aby odstraszyć te zwierzęta - poinformowała w niedzielę portugalska organizacja Orca Atack Iberia, grupująca żeglarzy.
17.07.2023

Fabe Polska, GAP Insaat i SMS gotowe do przebudowy Nabrzeża Wiślanego w Porcie Gdańsk

Konsorcjum firm GAP Insaat, Fabe Polska oraz SMS jest w gotowości do przebudowy infrastruktury portowej w rejonie Nabrzeża Wiślanego w Porcie Gdańsk. Komunikat firm został opublikowany w związku z otwarciem ofert przetargowych.
10.07.2023

Polskie okręty wyruszają na półroczną misję w zespole "Tarczy Przeciwminowej" NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się ceremonia pożegnania trzech okrętów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i służących na nich marynarzy, wyruszających na półroczną misję jako część Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1). To już drugie tego typu wydarzenie w polskiej Marynarce Wojennej w tym roku.
10.07.2023

„Człowiek i rzeka. Łodzie i szkutnicy". Nowa wystawa czasowa w Muzeum Wisły w Tczewie

Budowa i eksploatacja łodzi od najdawniejszych czasów odgrywały istotną rolę w życiu nadrzecznych społeczeństw. Umożliwiały one zarobek, transport, komunikację, rekreację, a w razie zagrożenia - ucieczkę. Nie inaczej było nad Wisłą. Wystawa w tczewskim oddziale Narodowego Muzeum Morskiego ukazuje typowe konstrukcje rybackie i komunikacyjne z dolnego i środkowego odcinka rzeki. Prezentowany jest także dorobek współczesnych szkutników oraz środowiska i wydarzenia promujące wiślane tradycje.
07.07.2023

Koniec półrocznej misji. Kościuszko wraca do domu [GALERIA]

Od stycznia do czerwca polska fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry ORP Gen. Tadeusz Kościuszko wchodziła w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). 29 czerwca okręt wrócił do Portu Wojennego Gdynia, gdzie czekał na niego komitet powitalny.
29.06.2023

Polka utonęła w morzu, ratując swego 10-letniego syna

34-letnia Polka utonęła w Irlandii, próbując ratować 10-letniego syna, który miał problemy w wodzie; zdołała go dociągnąć do skał, ale sama została porwana przez silny prąd morski - informują w poniedziałek irlandzkie media.
26.06.2023

Tłumy gdynian uczciły pamięć legendarnego trenera

Tablica Andrzeja Lutomskiego została odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. W ten sposób w ramach obchodów Święta Morza uhonorowano jednego z najbardziej zasłużonych trenerów żeglarstwa w Polsce.
25.06.2023

Obajtek o inwestycji Olefiny III: przy tak dużej inwestycji konsorcja sięgają po pracowników z całego świata

Przy tak dużej inwestycji, gdy wygrywają konsorcja międzynarodowe, sięgają po pracowników z całego świata - powiedział w piątek w Radiu Zet prezes Orlenu Daniel Obajtek pytany o wypowiedzi polityków PO nt. zatrudniania migrantów przy budowie kompleksu Olefiny III w Płocku.
23.06.2023

Trwają poszukiwania turystycznej łodzi podwodnej z pięcioma osobami na pokładzie

Kanadyjskie i amerykańskie służby prowadzą szeroką akcję poszukiwawczą w celu odnalezienia turystycznej łodzi podwodnej, która zaginęła w niedzielę na wodach Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie jednostki, która miała obserwować wrak Titanica, jest pięć osób, w tym brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harding oraz ojciec i syn pochodzący z jednej z najbogatszych pakistańskich rodzin.
20.06.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

Bizantyjska amfora wyrzucona na brzeg pod Odessą wzbogaci muzeum w Chersoniu

Agencja UNIAN poinformowała, że rodzina uchodźców zobaczyła na wybrzeżu Morza Czarnego pod Odessą wyrzuconą przez fale wielką amforę. Zidentyfikowana jako zabytek z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego została przekazana przez znalazców do Regionalnego Muzeum Wiedzy Lokalnej w Chersoniu.
12.06.2023

W piątek ostatnie pożegnanie kapitana Henryka Jaskuły

W piątek o godz. 13. rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Henryka Jaskuły, pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Urna z prochami kapitana żeglugi wielkiej zostanie złożona na cmentarzu Zasanie w Przemyślu.
19.05.2023

MBDA z kontraktem dla polskiego systemu obrony powietrznej, w tym dla fregat programu "Miecznik"

Firma MBDA zawarła z Agencją Uzbrojenia umowę na dostawę pocisków CAMM i wyrzutni iLauncher dla polskiego programu modernizacji obrony powietrznej Pilica+. W sumie firma dostarczy Polsce rakiety i wyrzutnie rakiet o wartości 1,9 miliarda funtów, uzupełniając w ten sposób uzbrojenie 22 baterii obrony powietrznej Pilica+. To czyni ten kontrakt największym programem obrony powietrznej krótkiego zasięgu wśród europejskich członków NATO. Znajdą się w wyposażeniu zarówno sił lądowych, jak i morskich.
28.04.2023

Zapadł wyrok w sprawie tragedii na statku Nefryt

Szczeciński sąd skazał na trzy lata więzienia Ireneusza W. - kapitana statku Nefryt. Do tragedii pod jego dowództwem doszło podczas rejsu siedem lat temu w okolicach Wybrzeża Kości Słoniowej. W wyniku zatrucia, na pokładzie zmarło dwóch członków załogi - pierwszy i trzeci oficer.
27.04.2023

Sasin: państwowe spółki sprowadziły na sezon zimowy 12,5 mln ton węgla

Import węgla na ostatni sezon zimowy wyniósł prawie 12,5 mln ton węgla - poinformował w czwartek wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin. Jak dodał, węgiel przywiozły 242 statki, a z portów wyruszyło 3300 pociągów i 50 tys. ciężarówek z węglem.
27.04.2023

Dar Młodzieży kontynuuje rejs. Powrócił z Madery do Antwerpii

Trwa rozpoczęty 21 marca rejs żaglowca szkolnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W jego ramach polscy i zagraniczni studenci realizują praktyki morskie. Kilka dni temu ponownie wpłynął do belgijskiego portu, szykując się też do dalszego etapu podróży oraz zabierając na pokład praktykantów z polskich szkół morskich.
25.04.2023

Okrutna rzeczywistość: śmierć na wycieczkowcu. Wdowa domaga się milionowego odszkodowania

Dramatyczna historia Marilyn Jones i jej zmarłego podczas rejsu męża wywołała burzę emocji i liczne kontrowersje.
24.04.2023

Z niewoli uwolniono jak dotąd 40 obrońców Wyspy Wężowej

Podczas spotkania z rodzicami jeńców ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec przekazał, że z rosyjskiej niewoli powróciło 40 obrońców Wyspy Węży.
04.04.2023

Rozpoczyna się 41. rejs Daru Młodzieży

Utytułowany żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynął do belgijskiego portu w Antwerpii. Stamtąd wyruszy następnie na portugalską Maderę. Jest to tylko część dłuższej, zaplanowanej w tym roku działalności jednostki.
21.03.2023

Papież apeluje o legalizację migracji i tworzenie korytarzy humanitarnych

Papież Franciszek oświadczył w sobotę, że legalna migracja "leży w interesie wszystkich państw". W Watykanie spotkał się z rodzinami uchodźców, którzy przybyli do Włoch korytarzami humanitarnymi, organizowanymi przez stowarzyszenia kościelne, w tym rzymską Wspólnotę Sant'Egidio.
18.03.2023

Premier Włoch spotkała się z ocalałymi i rodzinami ofiar katastrofy łodzi z migrantami

Premier Włoch Giorgia Meloni podczas czwartkowego spotkania z migrantami ocalałymi z katastrofy łodzi w Kalabrii oraz rodzinami ofiar pytała, na ile byli świadomi ryzyka, jakie wiąże się z przeprawą przez morze - poinformowała kancelaria szefowej rządu. Premier powtórzyła zobowiązanie na rzecz stanowczej walki z przemytnikami ludzi.
16.03.2023

Firma z Bangladeszu otrzyma odszkodowanie za statek ostrzelany przez Rosjan

Firma żeglugowa Bangladesh Shipping Corporation otrzyma blisko 22,5 miliona dolarów w ramach odszkodowania za to, że jej statek został trafiony rosyjskim pociskiem w ukraińskim porcie.
28.02.2023

Kurs na port w Maladze. Erasmus + w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku

W Zespole Szkół Morskich w Gdańsku zakończyła się kolejna zagraniczna praktyka w ramach projektu Erasmus+. Edycja pod nazwą Kurs na port w Maladze to ogromny sukces zespołu projektowego, opiekunów, ale przede wszystkim uczniów.
20.02.2023

Marynarska bluza i listy znalezione we wraku niemieckiego okrętu trafiły do Fortu Gerharda

Do Fortu Gerharda-Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu trafiła bluza marynarza i listy z frontu znalezione trzydzieści lat temu we wraku jednego z niemieckich okrętów. Pasjonaci historii próbują odnaleźć rodzinę marynarza i ustalić, jak potoczyły się jego losy.
16.02.2023

Król Karol III przeznaczy dochody z morskich farm wiatrowych dla dobra publicznego

Król Wielkiej Brytanii Karol III poprosił w czwartek, aby spodziewany znaczący wzrost dochodów z powstania sześciu morskich farm wiatrowych na terenach należących do monarchii, został wykorzystany dla dobra publicznego, a nie na potrzeby rodziny królewskiej.
20.01.2023

Ciało 51-letniego mężczyzny wyłowiono z morza w okolicach Jastrzębiej Góry

W okolicy Jastrzębiej Góry (woj. pomorskie) wyłowiono dziś z morza dryfujące ciało 51-letniego mężczyzny. Jego poszukiwania trwały przez kilka godzin. W przyszłym tygodniu zostanie przeprowadzona sekcja zwłok.
30.12.2022

Uroczystości z okazji 52. rocznicy Grudnia '70

17 grudnia 1970 r. ok. godz. 6.00 w okolicach przystanku kolejowego Gdynia Stocznia wojsko i milicja otworzyły ogień do zdążających do zakładu pracy stoczniowców, którzy posłuchali apelu wicepremiera PRL Stanisława Kociołka, aby wrócić do pracy. Nie był to koniec okrutnych zdarzeń tego dnia.
17.12.2022

MSC przejął dużego operatora holowników

Żeglugowy gigant MSC przejął włoskiego operatora holowniczego Rimorchiatori Mediterranei – trzecią co do wielkości firmę holowniczą świata.
24.10.2022

Badania DNA potwierdziły tożsamość topielca z basenu portowego w Gdyni

Badania DNA potwierdziły tożsamość topielca, którego ciało wyłowiono z basenu portowego w tym tygodniu w pobliżu Sea Towers w Gdyni. To mężczyzna, który we wrześniu wyskoczył z promu Stena Spirit - poinformowała prokuratura.
16.10.2022

Hapag-Lloyd AG – logistyka i terminale Ameryki Łacińskiej na biznesowym kursie

Hapag-Lloyd AG i SM SAAM SA z Chile podpisały na początku października umowę, na mocy której Hapag-Lloyd kupi 100% akcji SAAM Ports SA i SAAM Logistics SA. Hapag-Lloyd zaczyna dominować na rynkach Ameryki Łacińskiej i Północnej, o które swego czasu musiał walczyć z PLO.
14.10.2022

Ukraiński szef MSZ: nadszedł czas, by obronić czarnomorski korytarz zbożowy przed szantażem Moskwy

Nadszedł czas, by obronić czarnomorski korytarz zbożowy – zaapelował minister spraw zagranicznych Ukrainy, wzywając „wszystkie państwa, by pokazały Rosji, że szantaż powinien się skończyć”. Wcześniej agencja Reutera poinformowała, że Rosja jest gotowa wycofać się z „inicjatywy zbożowej”.
13.10.2022

"Into the Deep" - film, który stał się dowodem w sprawie brutalnego morderstwa dziennikarki na łodzi podwodnej

Dokument „Into the Deep: the Submarine Murder Case” (Do głębi: sprawa morderstwa na łodzi podwodnej – z ang. przyp. PAP) o zabójstwie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, za które skazano duńskiego wynalazcę Petera Madsena jest już dostępny na Netflixie. Kontrowersyjny film ukazał się na platformie streamingowej w okrojonej wersji.
10.10.2022

[WIDEO] Wybuch na rosyjskim moście na Krym

Na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym wybuchł pożar - informuje w sobotę portal Ukraińska Prawda. Na most nie są wpuszczane pojazdy. Część przeprawy zawaliła się.
08.10.2022

Apartamenty Gdynia – przystań dla branży morskiej

Apartgdynia łączy możliwość krótko- i długoterminowego wynajmu. Obiekt położony w pobliżu Portu Gdynia jest idealnym miejscem do zatrzymania się pracowników branży morskiej. To też dobre miejsce dla wykonawców powstającej właśnie polskiej branży morskich farm wiatrowych.
15.09.2022

Kontenery z kwiatami płyną z Holandii na Wyspy Brytyjskie w związku z pogrzebem królowej

Wielka Brytania robi się biała w przededniu pogrzebu królowej Elżbiety II m.in. dzięki kwiatom z Holandii - pisze dziennik „De Telegraaf”. Gazeta informuje, że brytyjskie firmy, hotele i instytucje publiczne zamawiają kwiaty, których coraz więcej płynie w kontenerach z Niderlandów na Wyspy Brytyjskie.
13.09.2022

Żeglarska przygoda na Wyspie Sobieszewskiej

Harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP kolejny już raz zapraszają mieszkańców Gdańska na bezpłatne pływania z widokiem na Wyspę Sobieszewską. Godzinne lub dwugodzinne rejsy odbywają się 10 i 11 września. Umiejętności żeglarskie nie są wymagane, o wszystko zadbają harcerscy sternicy. Obowiązują zapisy. Wydarzenie odbywa się w ramach Programu Społecznego Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, prowadzonego przez Miasto Gdańsk i ZHP w związku z przygotowaniami do Światowego Jamboree Skautowego w 2027 roku.
06.09.2022

Norwegia. Media: znaleziono ludzkie szczątki na Bałtyku, gdzie rozbił się prywatny samolot

Łotewska marynarka wojenna natrafiła na ludzkie szczątki na Morzu Bałtyckim, gdzie w niedzielę rozbił się prywatny samolot Cessna 551 - podała we wtorek norweska telewizja TV 2. Na pokładzie odrzutowca były cztery osoby.
06.09.2022

Dar Pomorza świadkiem miłosnej historii. Goście odnaleźli zaproszenie w butelce wrzuconej do Bałtyku

Diana i Wojciech wpadli na niebanalny pomysł i kilka tygodni przed swoim ślubem na Darze Pomorza wrzucili do Morza Bałtyckiego butelkę z zaproszeniem na uroczystość. Nietypowe znalezisko wyłowiły dzieci, które tego lata wraz z rodzicami wypoczywały na plaży. Rodzina, zauroczona treścią listu, niedługo po tym, wróciła nad polskie morze, tym razem w charakterze weselnych gości.
02.09.2022

Pierwsze regaty PTMEW Offshore Wind Energy Cup już we wrześniu

Po dużym sukcesie pilotażowej, wewnętrznej edycji 2021, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej uruchamia nową, coroczną imprezę sportową, promującą morską energetykę wiatrową. Pierwsza, oficjalna edycja regat „PTMEW Offshore Wind Energy Cup” odbędzie się 10 września 2022 roku w ośrodku AZS na Górkach Zachodnich w Gdańsku.
25.08.2022

Kajak Aleksandra Doby trafi do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

W Morskim Centrum Nauki będzie można zobaczyć oceaniczny kajak Aleksandra Doby, którym trzy razy przemierzył Atlantyk. Sławny podróżnik zmarł półtora roku temu.
12.08.2022

Gdańsk. Otwarto wystawę "Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim"

W środę, w stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM), odbył się wernisaż wystawy plenerowej "Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim". Ekspozycję usytuowano na Nabrzeżu Ziółkowskiego w Gdańsku.
27.07.2022

Europoseł: KE nie przekazała Polsce środków na plan odbudowy i uchodźców z Ukrainy, a chce solidarności ws. gazu

Komisja Europejska nie przekazała Polsce pieniędzy na plan odbudowy po pandemii, nie zauważa też, że nasz kraj "przyjął 4 miliony matek i dzieci z Ukrainy", i nie przekazała mu należnych środków na ich wsparcie; tymczasem teraz, wiedząc, że Polska ma gaz, chce solidarności - mówi w rozmowie z PAP europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
21.07.2022

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.
15.07.2022

Szef władz obwodu odeskiego do rosyjskich żołnierzy: życie nie jest po to, by wykonywać zbrodnicze rozkazy Putina, złóżcie broń

Życie nie jest po to, by wykonywać zbrodnicze rozkazy reżimu Putina – napisał na Telegramie szef władz obwodu odeskiego na południu Ukrainy Maksym Marczenko, apelując do rosyjskich żołnierzy, by złożyli broń i nie brali udziału w zbrodniach przeciwko ludzkości.
05.07.2022

Bangladesz. Rodzina marynarza zabitego w ukraińskim porcie podczas rosyjskiego ostrzału otrzymała 500 tys. dolarów

Rodzina Hadisura Rahmana, bangladeskiego marynarza, który zginął po tym, jak jego statek został trafiony rosyjską rakietą w ukraińskim porcie Olvia, otrzymała czek na około 500 tys. dolarów w miejscowej walucie jako rekompensatę.
20.06.2022

40 lat Daru Młodzieży. Na pokładzie tłumy zwiedzających [WIDEO, ZDJĘCIA]

Ponad 5700 osób odwiedziło w weekend Dar Młodzieży. Szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w tym roku obchodzi swoje 40-lecie i z tej okazji udostępnił swój pokład dla zwiedzających.
31.05.2022

Na Morzu Północnym powstaną turbiny wiatrowe o łącznej mocy 150 GW

Podczas Szczytu Morza Północnego w Esbjerg, przedstawiciele rządów Niemiec, Belgii, Holandii i Danii podpisali wspólną deklarację rozwoju 150 GW w offshore wind do 2050 roku.
30.05.2022

Były bankier, który stał się magnatem żeglugowym, zbija fortunę 19 miliardów dolarów dzięki pandemii

Gianluigi Aponte porzucił pracę w finansach, aby skupić się na żegludze. Teraz, kilkadziesiąt lat później, jest właścicielem jednej z największych morskich fortun na świecie.
22.05.2022

Francja. Fala zabrała troje członków jednej rodziny, wszyscy zginęli

Troje członków tej samej rodziny - rodzice i dziecko - zginęło w czwartek wieczorem w miejscowości Plogoff na wybrzeżu Bretanii, gdy podczas spaceru po skalistym cyplu porwała ich do Atlantyku wyjątkowa wysoka fala - poinformowały miejscowe władze.
20.05.2022

Rodziny ukraińskich marynarzy z pomocą od PŻM

Życie milionów Ukraińców z dnia na dzień wywróciło się do góry nogami. Wielu z nich to pracownicy polskich firm, jak Polska Żegluga Morska. Szczeciński armator uruchomił pomoc poprzez swoją fundację Publico Mare.
26.04.2022

Nowy pakiet brytyjskich sankcji. Na liście zakaz inwestycji w Rosji oraz importu węgla i ropy

Wielka Brytania nałożyła w środę następny pakiet sankcji na Rosję obejmujący zamrożenie aktywów kolejnych dwóch banków oraz ośmiu oligarchów, zakaz inwestycji w tym kraju, zaprzestanie do końca tego roku importu węgla i ropy.
06.04.2022

Polferries. Pomoc Ukrainie, akcje charytatywne i aktualny rozkład kursów

Polferries, polski armator z siedzibą w Kołobrzegu, przedstawił tygodniowy raport najważniejszych wydarzeń.
28.03.2022

[WIDEO] Odnaleziono 200-letni wrak statku wielorybniczego

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (National Oceanic and Atmospheric Administration; NOAA) ogłosiła, że w Zatoce Meksykańskiej zidentyfikowano wrak 207-letniego statku wielorybniczego Industry. Jest to jednostka, która zapisała się w historii jako statek, na którym wszystkie grupy etniczne były traktowane na równi.
25.03.2022

Ukraińscy marynarze łączą się z rodzinami dzięki satelitom

Łączność satelitarna pozwala ukraińskim marynarzom na morzach i oceanach pozostawać w kontakcie z ich rodzinami w objętym wojną kraju i na uchodźctwie.
10.03.2022

PRS wyśle powerbanki na Ukrainę. Pomaga PŻB i Nauta

W odpowiedzi na potrzeby walczących Ukraińców, Polski Rejestr Statków na wniosek pracowników, zainicjował kupno powerbanków.
10.03.2022

Kobiety w branży morskiej. Chętnie pracują 45 metrów nad ziemią, szefują milionowym projektom [WIDEO]

Praca na gigantycznych suwnicach, przenoszenie 65-tonowych ładunków czy zarządzanie strategicznymi dla portów projektami – w tych wszystkich rolach doskonale odnajdują się przedstawicielki płci pięknej, którym z okazji ich święta zadaliśmy kilka pytań na temat pracy w branży morskiej.
08.03.2022

Branża TSL w obliczu wojny w Ukrainie

Ponad 60 proc. firm z sektora TSL boi się konsekwencji gospodarczych agresji Rosji na Ukrainę. Eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie wskazują najważniejsze zagrożenia.
07.03.2022

Łeba czeka na offshore. Prezes Portu Jachtowego: "Otwieramy nowy rozdział" [ROZMOWA]

– Przez planowane inwestycje port częściowo zmieni oblicze. Liczymy nie tylko na współpracę z deweloperami, ale i na rozwój sektora mieszkaniowego i rozrywkowego. Skorzystać może region i potencjalni podwykonawcy, czyli local content – uważa Jan Biernacki, prezes zarządu Portu Jachtowego w Łebie, w sąsiedztwie którego stanie centrum serwisowe morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
03.02.2022

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Czy LNG będzie tegorocznym hitem?

Obserwujemy znaczących wzrost cen gazu w Europie. Z takiej sytuacji skwapliwie korzystają Amerykanie, wyrastając na pozycję globalnego eksportera LNG. Tymczasem w Chinach możemy zaobserwować zmniejszenie zapotrzebowania na ciekły gaz. Jaki więc będzie 2022 rok dla LNG?
20.01.2022

Dlaczego urlop na jachcie motorowo-spacerowym to znacznie ciekawsza opcja niż wynajem hotelu?

Odpoczynek na komfortowym jachcie motorowym posiadającym na wyposażeniu wszystko, co potrzebne do wygodnego życia, to przede wszystkim wolność. Dodatkowo takie jachty są bardzo ekonomiczne, jeśli chodzi o zużycie paliwa, ponieważ posiadają małe silniki o mocy od 20 KM do 45 KM. Podobnie jak w wypadku wynajmowania kamperów, czarter jachtów motorowych daje przeogromne możliwości eksplorowania wielu atrakcyjnych szlaków wodnych.
17.01.2022

Jacht "I Love Poland" bierze udział w regatach transatlantyckich

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" pokonał już ponad połowę trasy w transatlantyckich regatach z Wysp Kanaryjskich na Karaiby - poinformował w piątek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
14.01.2022

Skazani kapitan i pierwszy oficer Wakashio wyjdą na wolność

Kapitan i pierwszy oficer masowca Wakashio, który roztrzaskał się o rafę koralową u wybrzeży Mauritiusa, wywołując najgorszą katastrofę ekologiczną na archipelagu Oceanu Indyjskiego, wyjdą wkrótce na wolność po tym, jak wczoraj złagodzono ich 20-miesięczny wyrok.
31.12.2021

Vestas w czołówce pod względem ograniczenia wpływu na środowisko

Firma Vestas została uznana przez CDP za lidera w zakresie ograniczania wpływu na środowisko i zmiany klimatyczne.
30.12.2021

Wenezuela. Trwają poszukiwania statku z 9 osobami na pokładzie

Od późnego popołudnia w niedzielę trwają poszukiwania kutra, który miał zawinąć do portu Güiria w północno-wschodniej Wenezueli. Statek wypłynął z jednego z miast w pobliskim Trynidad i Tobago. Na pokładzie znajdowała się kilkuosobowa rodzina i załoga.
27.12.2021

Ile na bonie turystycznym zyskała pomorska branża turystyczna?

Dzięki transakcjom przy użyciu Polskiego Bonu Turystycznego, pomorscy przedsiębiorcy z sektora turystycznego otrzymali do tej pory ponad 373 mln złotych. W całym kraju kwota takich transakcji przekroczyła 1,9 mld złotych.
21.12.2021

Port Anthony chce być częścią australijskiego sektora wodorowego

Port Anthony może pochwalić się strategicznym położeniem w południowo-wschodniej Australii. Zarządca portu - rodzina Anthony - będąca właścicielem infrastruktury od 20 lat, dąży do włączenia się w proces światowej transformacji energetycznej. Na jej celowniku jest OZE i wodór.
12.10.2021

Odbył się Kongres 590. Eksperci rozmawiali również o przyszłości MEW

"Nowe możliwości” - to hasło, które przyświecało jednemu z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce - szóstej edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 5-6 października w Warszawie i zgromadził 240 ekspertów. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
11.10.2021

Żeglarska przygoda na Wyspie Sobieszewskiej już w ten weekend

Obejrzyj Wyspę Sobieszewską od strony wody i spędź czas aktywnie z rodziną i przyjaciółmi. W jaki sposób? Korzystając z bezpłatnych rejsów po Martwej Wiśle. Chorągiew Gdańska ZHP i Miasto Gdańsk zapraszają mieszkańców 2 i 3 października, na bezpłatne, godzinne pływania, które rozpoczną się z nowej przystani żeglarskiej przy ul. Nadwislańskiej 39. W nowej marinie został zainstalowany Seabin - innowacyjny morski kosz, który wyławia odpady z powierzchni wody.
30.09.2021

DCT Gdańsk na straży cennych gatunków. Kompensacja przyrodnicza zdaje egzamin na piątkę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kompensacja przyrodnicza przy DCT Gdańsk to wydzielony fragment plaży na granicy terminala kontenerowego i plaży Stogi. Działania kompensacyjne prowadzone są w tym miejscu z uwagi na występowanie na terenie inwestycyjnym chronionych gatunków ptaków.
16.09.2021

W Wiśle odnaleziono ciało zaginionego starosty płockiego

Odnalezione na Wiśle w Płocku (Mazowieckie) ciało mężczyzny to zaginiony w niedzielę, po wywróceniu się łodzi, starosta płocki Mariusz Bieniek (PSL) – podały policja i starostwo powiatowe. Poszukiwania starosty trwały od niedzieli. Jego ciało znaleźli wędkarze ponad 20 km od miejsca wypadku.
25.08.2021

Conrad – angielski kapitan, światowy marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia od wielu lat pod pomnikiem Józefa Conrada Korzeniowskiego przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, Rady Miasta Gdyni i Biblioteki Miejskiej składają kwiaty, by uczcić pamięć znanego marynisty. Joseph Conrad zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne w Wielkiej Brytanii.
04.08.2021

Rakiety CAMM firmy MBDA wzmocnią zdolności obrony powietrznej niszczycieli Type 45 Royal Navy

Firma MBDA zawarła szereg kontraktów dotyczących istotnego zwiększenie zdolności obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej sześciu niszczycieli Type 45 Królewskiej Marynarki Wojennej.
06.07.2021

Święto Morza 2021. Tablice Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego odsłonięto w Gdyni [ZDJĘCIA]

Blisko sto osób wzięło udział w odsłonięciu tablic dwóch wielkich ludzi morza w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni i pomorskim otwarciu sezonu żeglarskiego w sobotę (26 czerwca). Zorganizowana przez Pomorski Związek Żeglarski uroczystość była najważniejszym żeglarskim akcentem tegorocznych obchodów Święta Morza.
27.06.2021

Portugalia: Nastolatek znalazł butelkę z listem wrzuconą do Atlantyku w USA w 2018 r.

Prawie trzy lata trwała podróż listu w butelce, którą 13-letni Amerykanin wrzucił przy jednej z plaży Rhode Island do Atlantyku w listopadzie 2018 r. W czerwcu 2021 r. nietypową wiadomość odebrał inny nastolatek na portugalskim archipelagu Azorów.
22.06.2021

Warmińsko-mazurskie. Trzy osoby w szpitalu po pożarze łodzi na jeziorze Śniardwy

Trzy osoby trafiły do szpitala po pożarze łodzi motorowej, do którego doszło we wtorek na mazurskim jeziorze Śniardwy - podała policja. Jedna z poparzonych osób jest w stanie ciężkim.
08.06.2021

Atomowa wizja rozwoju. Czy tym razem się uda?

Tematy związane z Polityką Energetyczną Polski na najbliższe lata zdominują wiele dyskusji na tegorocznym Forum Wizja Rozwoju. Założenia rządu w tej kwestii są jasne – w 2033 roku powinien ruszyć pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy od 1 do 1,6 GW.
08.06.2021

Norwegia. Ciało znalezione na wybrzeżu należało do chłopca, który utonął w kanale La Manche

Policja norweska przekazała w poniedziałek, że ciało znalezione w południowo-zachodniej części wybrzeża na początku tego roku należało do chłopca, który utonął w październiku ub.r. podczas przeprawy przez kanał La Manche.
07.06.2021

Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawica

W niedzielę 27 czerwca, w dniu Święta Marynarki Wojennej, na pokładzie okrętu, córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich, Viridianna Rey i Katarzyna Raczyńska, obejmą honorowym mecenatem ORP Błyskawica - słynnego chrześniaka Cecylii.
27.05.2021

Sea Ceptor ochroni nowe fregaty Type31 Royal Navy

Produkowany przez MBDA system Sea Ceptor zapewni ochronę nowym fregatom Type 31, które otrzyma Królewska Marynarka Wojenna (Royal Navy). Brytyjskie Ministerstwo Obrony złożyło właśnie zamówienie na tę broń.
26.05.2021

Petrostal. Fachowcy od zleceń "niemożliwych"

Remont platformy PetroGiant w basenie Naftoportu to kolejna zakończona sukcesem praca specjalistów z gdańskiego Petrostalu. – Pod kątem izolacji wyremontowaliśmy w ramach zlecenia kilometr rurociągów, aparatów i zaworów – mówi z dumą Piotr Kuklis, współwłaściciel.
24.05.2021

Sektor żeglugi utworzył fundusz pomocy o wartości miliona dolarów. Marynarze nie zostaną sami w walce z skutkami Covid-19

Marynarskie organizacje charytatywne oraz czołowi członkowie sektora transportu morskiego uruchomili fundusz pomocy w nagłych wypadkach, aby wesprzeć marynarzy i ich rodziny cierpiące przez szalejącą pandemię Covid-19 w Indiach i innych krajach.
06.05.2021

Uroczyste otwarcie sezonu żeglarskiego przez Covid-19 odwołane, ale majówka z imprezami

Od lat 1 maja uroczyście, na moście obrotowym w Giżycku, otwierano na Mazurach sezon żeglarski. W tym roku otwarcie sezonu ze względów pandemicznych zostało odwołane. Mimo to jeziora będą pełne żagli, a w małych portach odbędą się koncerty, jarmarki czy warsztaty.
25.04.2021

Saab podpisał kontrakt na wsparcie logistyczne dla polskich systemów Double Eagle

Saab podpisał z Dowództwem Portu Wojennego w Gdyni umowę na dostarczenie zintegrowanego wsparcia logistycznego dla systemów Double Eagle Mk III i Double Eagle SAROV. Kontrakt opiewa na 14,7 mln zł i będzie realizowany w latach 2021-2023. Zakres dostaw w poszczególnych latach obejmie dostawy części zamiennych, narzędzi specjalnych, dokumentacji technicznej oraz szkolenia.
31.03.2021

Aleksander Doba spoczął na cmentarzu w Policach. Podróżnika pośmiertnie odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Polic oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządu pożegnali w środę kajakarza Aleksandra Dobę. Podróżnik został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
10.03.2021

Nie żyje Aleksander Doba. Zmarł podczas wyprawy na Kilimandżaro

Zmarł znany podróżnik, pierwszy człowiek w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent wyłącznie dzięki sile mięśni. O śmierci poinformowała na Facebooku rodzina.
23.02.2021

Transportowy biznes rodem z Gdyni

Niestraszne im ładunki ponadgabarytowe, masowe czy kontenery. Zajmują się transportem i logistyką od ponad 30 lat. Sprowadzają i sprzedają też naturalne kamienie z różnych zakątków świata. Mowa o rodzinie Surowców i ich firmie spedycyjnej Hermes. Są oni bohaterami kolejnego odcinka cyklu „Wtorki z Rodzinnymi”. To seria krótkich filmów portalu Gdynia.pl o wyjątkowych lokalnych firmach – zarówno tych wielopokoleniowych, jak i tych, które dopiero rozwijają skrzydła.
02.02.2021

Porwani z MV Mozart bez obrażeń po ataku piratów

Właściciel jednostki MV Mozart nawiązał kontakt z 15 członkami porwanymi w czasie brutalnego ataku piratów w Zatoce Gwinejskiej.
29.01.2021

Odszkodowania marynarskie: Czas ma znaczenie!

Jak niejednokrotnie wskazywaliśmy w naszych publikacjach, życie i zdrowie marynarzy bardzo często narażone jest na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i ryzyka. Mając na względzie aktualne tempo pracy marynarzy, konieczność zapewnienia łańcucha dostaw, a co za tym idzie ogromny stres oraz presję, która nieustannie ciąży na marynarzach nietrudno o wypadek, który może mieć daleko idące konsekwencje nie tylko dla samych marynarzy, ale także dla ich rodzin.
26.01.2021

Wkrótce ruszy proces w sprawie polskiego kapitana zatrzymanego w Meksyku?

Jak poinformowało RMF FM, na 27 stycznia zaplanowana jest rozprawa w procesie aresztowanego półtora roku temu w Meksyku polskiego kapitana Andrzeja Lasoty. Nie jest jednak pewne, że dotrą na nią choćby w wirtualnej formie eksperci prawa i transportu morskiego, broniący oskarżonego.
18.01.2021

Na wieczną wachtę odszedł Tomasz Czayka

To wyjątkowo uczciwy, pogodny, życzliwy i solidny człowiek. Człowiek przez duże "C" … Tak scharakteryzował Pana Tomasza Czaykę jego wieloletni kolega ze stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, inż. Edmund Piór.
13.01.2021

Ostatni etap procedury wpisu Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

W historycznej Sali BHP spotkali się m.in. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Jörg Haspel ekspert ICOMOS oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Misja Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) stanowiła ostatni element procedury oceny Stoczni Gdańskiej jako miejsca kandydującego do wpisu na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.
13.01.2021

Z rodziną w rejs dookoła świata lub na zimową olimpiadę

Zima to dobry czas na zabawę i zdobycie nowych doświadczeń. Przewoźnik promowy Stena Line zaprasza na rejsy pełne atrakcji dla całej rodziny. Wypłynięcia z Gdyni odbędą się w lutym, w dniach: 19, 20, 26 i 27. Do wyboru jest „Rejs dookoła świata” lub „Zimowa olimpiada”.
12.01.2021

Senat rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r.

Senat w poniedziałek po godz. 13.00 rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r. Uchwalona w połowie grudnia ub.r. przez Sejm tegoroczna ustawa budżetowa zakłada deficyt na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł.
11.01.2021

Wojsko Polskie cały czas zaangażowane jest w walkę z COVID-19

Od początku roku zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne prowadzą działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Żołnierze wspierają działania, dzięki którym możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, a także łagodzenie jej skutków. Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz pracowników resortu.
28.12.2020

Carnival odebrał wycieczkowiec z kolejką górską na pokładzie [wideo]

Fińska stocznia Meyer Turku przekazała Carnival Cruise Line wycieczkowiec Mardi Gras – jednostkę o tonażu 180 tys. jednostek, napędzaną LNG, z pierwszą kolejką górską na jednostce morskiej.
21.12.2020

Czterdzieści lat pomnika Poległych Stoczniowców 1970. Co się działo w Gdańsku w grudniu 1980 roku

Ostatni ludzie ze zwartego tłumu stali między dworcem kolejowym a Zieleniakiem – na odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku przybyły niezliczone rzesze ludzi z całej Polski. 16 grudnia 1980 roku, po zaledwie stu dniach budowy, a po dziesięciu latach od tragicznych wydarzeń, odsłonięto monument. To był pierwszy za żelazną kurtyną pomnik pamięci ofiar komunistycznej władzy i pierwszy, o którego budowie zdecydowali sami obywatele.
16.12.2020

50. rocznica Grudnia '70. Osiem pamiątkowych płyt uhonoruje gdańskie ofiary

Pamięć ośmiu zabitych oraz wszystkich innych imiennych i bezimiennych ofiar Grudnia ’70 Miasto Gdańsk uczci specjalnymi tablicami chodnikowymi. Na płytach w różnych miejscach miasta znajdą się imiona i nazwiska ośmiu osób: Józef Widerlik, Bogdan Sypka, Kazimierz Zastawny, Waldemar Rebinin, Jerzy Matelski, Stefan Mosiewicz, Kazimierz Stojecki, Andrzej Perzyński. Przeczytaj biogramy zabitych.
15.12.2020

Inauguracja projektu „Łączymy na Święta”

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zainaugurował dziś projekt „Łączymy na Święta” przygotowany przez żołnierzy Wojska Polskiego i skierowany w głównej mierze do seniorów, osób samotnych i chorych.
09.12.2020

Były prezes Maersk stanie u steru ich największego konkurenta

Soren Toft rozpoczął pracę na stanowisku prezesa w armatorze Mediterranean Shipping Company (MSC), drugim największym armatorze kontenerowym na świecie.
03.12.2020

Gdańsk upamiętni 50. rocznicę wydarzeń z grudnia 1970 roku

Apel pamięci pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, zamontowanie tablic upamiętniających ofiary Grudnia '70, konferencja naukowa – to najważniejsze wydarzenia organizowane w Gdańsku w związku z 50. rocznicą grudniowej masakry na Wybrzeżu. Wszystkie uroczystości odbędą się w rygorze sanitarnym.
03.12.2020

Grudzień przy ul. Polskiej 1

Muzeum Emigracji w dalszym ciągu pozostaje zamknięte dla zwiedzających. Swoje działania przeniosło w całości do sieci. Grudzień w placówce przy ul. Polskiej 1 zapowiada się niezwykle interesująco.
03.12.2020

Premiera dwóch filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem

W ramach obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem jutro odbędzie się premiera online dwóch filmów wyprodukowanych przez Gdyńską Szkołę Filmową. Ich autorzy - Aneta Bussold i Sławomir Witek - są absolwentami GSF.
25.11.2020

Marszałek pomorski o zapowiedzi weta do budżetu UE: pchacie Polskę w otchłań

Zapowiadane przez członków polskiego rządu weto wobec wieloletniego budżetu UE oraz Funduszu Odbudowy, oznacza utratę miliardów euro dla Polski i Pomorza; pchacie Polskę w otchłań - zwrócił się dziś do rządzących marszałek pomorski Mieczysław Struk.
20.11.2020

Marsz Pierwszej Brygady - Bohaterom Walk o Niepodległą [wideo]

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję pod hasłem „MARSZ PIERWSZEJ BRYGADY - BOHATEROM WALK O NIEPODLEGŁĄ”.
10.11.2020

Żelazny chief Daru Pomorza - wspomnienie

Józef Kwiatkowski był ikoną Daru Pomorza. Służył na "białej fregacie" 29 lat, z czego 26 na stanowisku starzsego oficera. Był absolwentem pierwszego rocznika Wydziału Nawigacyjnego, reaktywowanej po II wojnie światowej, Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni.
04.11.2020

Korea Płn. oskarża Koreę Płd. w sprawie zastrzelenia urzędnika na morzu

Oficjalna agencja prasowa Korei Płn. KCNA oceniła dzisiaj, że to Korea Płd. ponosi odpowiedzialność za śmierć swojego urzędnika, zastrzelonego niedawno przez północnokoreańskich żołnierzy, ponieważ nie była w stanie upilnować swojego obywatela.
30.10.2020

Protesty ws. 12 Hongkończyków zatrzymanych przez Chiny podczas ucieczki motorówką na Tajwan

W stolicy Tajwanu, Tajpej, odbył się dzisiaj protest, którego uczestnicy żądali uwolnienia 12 Hongkończyków zatrzymanych w sierpniu przez Chiny, rzekomo w czasie próby ucieczki motorówką na Tajwan. Jak podali organizatorzy, w wydarzeniu wzięło udział ok. 3000 osób.
25.10.2020

Mimo restrykcji powtórzenie głębokiego spowolnienia gospodarczego mniej prawdopodobne

Nawet w przypadku dalszego zaostrzania restrykcji wz. z pandemią, powtórzenie głębokiego spowolnienia gospodarczego z II kwartału br. jest mało prawdopodobne - powiedział Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
10.10.2020

Aligator nad Odrą. Służby próbują złapać zwierzę

Na wrocławskim Rędzinie, na rozlewiskach w pobliżu ujścia Widawy do Odry, spacerowicze zauważyli aligatora. Na miejsce wezwano policję, która z kolei powiadomiła pracowników wrocławskiego zoo. Obecnie służby starają się złapać zwierzę.
04.10.2020

Powstanie Główny Urząd Morski. Będzie podlegał ministrowi infrastruktury

Jest nowy schemat działów administracji rządowej podlegających poszczególnym ministrom - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Powstają dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski; będą podlegać odpowiednio ministrowi kultury i ministrowi infrastruktury - dodał.
01.10.2020

POLSAILING "Cała Rodzina pod Żaglami" wciąż trwa!

Wakacje za nami i sezon żeglarski skończony? Nic podobnego! Pogoda dopisuje więc zachęcamy CAŁE RODZINY do pożeglowania razem jeszcze w tym roku. Możecie to zrobić w ramach naszego programu POLSAILING Cała Rodzina pod Żaglami, który realizujemy z Ministerstwem Sportu!
24.09.2020

Statek do przewozu żywych zwierząt zaginął w rejonie tajfunu. Na pokładzie 42 osoby i kilka tysięcy sztuk bydła

Jednostka Gulf Livestock 1 służąca do transportu bydła zaginęłą na Morzu Wschodniochińskim w czasie sztormu spowodowanego tajfunem Maysak. Japońscy ratownicy podjęli z wody jednego z marynarzy, który poinformował ich, że statek zatonął.
03.09.2020

Święto Wolności i Demokracji. Dzisiaj finalne obchody 40-lecia Sierpnia' 80

Poniedziałek, 31 sierpnia, to kolejny dzień Święta Wolności i Demokracji, czyli obchodów 40-lecia strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. uroczyste otwarcie bramy nr 2, debaty w Audytorium ECS, wręczenie nagrody Europejskiego Poety Wolności a na zakończenie o godz. 20.00 - wiec poparcia dla Białorusi. Transmisja z części z nich na www.gdansk.pl.
31.08.2020

Rodzina Polaka, który zginął ratując z morza trójkę dzieci, otrzyma rządową rentę

Dzieci mieszkańca Wielkopolski, który zginął w Holandii ratując z morza trójkę dzieci niemieckich turystów, otrzymają specjalną rządową rentę – poinformował wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Wsparcie przyznał premier Mateusz Morawiecki.
28.08.2020

Pięć tysięcy powodów za Gospodarką Obiegu Zamkniętego w mieście

Bycie eko i wspieranie gospodarki obiegu zamkniętego, to inwestycja w przyszłość naszych dzieci, ochrona zwierząt, roślin i krajobrazu, a często również oszczędności. Autorzy raportu „Wrocławscy i Sztokholmscy: ekologia po polsku i szwedzku", którego partnerem jest firma Fortum wyliczyli, że drobne zmiany nawyków przeciętnej rodziny w Polsce mogą przynieść oszczędności na poziomie nawet 5000 złotych rocznie.
24.08.2020

Na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku pożegnano Piotra Soykę. Spoczął w Alei Zasłużonych

Piotr Soyka został pochowany 12 sierpnia w Alei Zasłużonych na gdańskim Srebrzysku. W ostatniej drodze towarzyszyło mu wiele osób - rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Obecnych było wielu pracowników przemysłu okrętowego.
12.08.2020

W środę pogrzeb Piotra Soyki, prezesa Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING

W najbliższą środę, 12 sierpnia 2020 r. w Archikatedrze Oliwskiej przy ul. Cystersów 17 w Gdańsku odbędzie się pogrzeb Piotra Soyki, twórcy Grupy "Remontowa" i dyrektora Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu. Uroczystości żałobne rozpoczną się o 9:00.
10.08.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.