• <

Sea Ceptor ochroni nowe fregaty Type31 Royal Navy

ac

26.05.2021 14:00 Źródło: inf.prasowa MBDA

Partnerzy portalu

Sea Ceptor ochroni nowe fregaty Type31 Royal Navy - GospodarkaMorska.pl
Fot. MBDA

Produkowany przez MBDA system Sea Ceptor zapewni ochronę nowym fregatom Type 31, które otrzyma Królewska Marynarka Wojenna (Royal Navy). Brytyjskie Ministerstwo Obrony złożyło właśnie zamówienie na tę broń.

Sea Ceptor to w swojej klasie najnowocześniejszy na świecie morski system obrony powietrznej. Wykorzystując rakiety CAMM (Common Anti-Air Modular Missile), zapewnia zaawansowaną obronę powietrzną bliskiego zasięgu, jak i strefową obronę powietrzną. Pozwoli fregatom Type 31 na jednoczesną ochronę zarówno ich samych, jak i innych jednostek będących w pobliżu -przed już istniejącymi i przyszłymi zagrożeniami, w tym rakietowymi pociskami manewrującymi, samolotami uderzeniowymi oraz szybkimi łodziami szturmowymi.

Eric Beranger, prezes MBDA, powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z najnowszego sukcesu rodziny CAMM. System Sea Ceptor został zaprojektowany, by zrewolucjonizować zasady walki w morskiej obronie powietrznej i szybko spełniamy złożone obietnice. CAMM będzie stanowił oręż fregat Type 31, które dołączyły do stale rosnącej listy okrętów, które ma ochraniać”.

Nowy kontrakt przewiduje integrację Sea Ceptor z systemami fregat Type31, a także dostawę i instalację sprzętu okrętowego dla tych jednostek. Kontrakt przygotowany i zrealizowany w Wielkiej Brytanii stanowi część umowy o zarządzaniu portfelem (Portfolio Management Agreement -PMA), zainicjowanego w 2010 roku partnerstwa między brytyjskim Ministerstwem Obrony i MBDA w zakresie suwerennych zdolności projektowania i produkcji zaawansowanego technicznie uzbrojenia. PMA zapewnia brytyjskim siłom zbrojnym dostęp do światowej klasy sprzętu wojskowego i doprowadziło już do utrzymania ponad 4000 stanowisk pracy w brytyjskich zakładach MBDA, pozwalając osiągnąć oszczędności warte ponad 1,2 miliarda funtów.

Sea Ceptor stanowi uzbrojenie fregat Type23 Królewskiej Marynarki Wojennej i będzie też chronił nowe fregaty Type26. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii utrzymuje wspólne zapasy pocisków CAMM tak dla floty wojennej, jak i dla wojsk lądowych. Rodzina pocisków CAMM została wybrana przez stale rosnącą grupę innych krajów zarówno do morskiej, jak i lądowej obrony powietrznej.


Dziękujemy za wysłane grafiki.