• <

Wynik wyszukiwania - "Sea Ceptor" - Wiadomości

Babcock nie próżnuje i doposaża kolejną fregatę typu 31, przyszły HMS Active

Zespół w szkockiej stoczni w Rosyth zakończył niedawno szereg kluczowych prac na drugiej fregacie typu 31, przyszłym HMS Active. To drugi okręt z najnowszej serii fregat dla Royal Navy. Obok trwają intensywne prace poprzedzające wodowanie pierwszej jednostki tego typu, HMS Venturer.
10.05.2024

Marynarka Wojenna chętna także na korwety? Wielki powrót programu "Murena"

Podczas bloku prezentacyjnego pt. "Modernizacja Marynarki Wojennej" podczas Defence24 Days przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej prezentowali plany koncepcje rozwoju morskiego rodzaju sił. Z kolei przedstawiciele firm zbrojeniowych zaprezentowali działalność swoich przedsiębiorstw oraz ofertę dla Polski. Wszyscy zaprezentowali szereg informacji, przy czym nie zabrakło tu zaskoczeń.
09.05.2024

Jak prezentuje się bliźniak "Miecznika", HMS Venturer? Okręt odwiedziła matka chrzestna, księżniczka Anna

Z wizytą do stoczni Babcock w Rosyth przybyła księżniczka królewska Anna, siostra króla Wielkiej Brytanii Karola III. Zapoznała się z stanem budowy pierwszej fregaty typu 31 (określanej też jako typ Inspiration), która podobnie jak okręty programu "Miecznik" opiera się na platformie Arrowhead 140. Spotkała się także z budującymi jednostkę stoczniowcami oraz przyszłą załogą HMS Venturer.
11.04.2024

Morskie siły USA, Wielkiej Brytanii i Francji notują dziesiątki kolejnych zestrzeleń dronów Huti

Nawet 28 bezzałogowych statków powietrznych miały zestrzelić amerykańskie, brytyjskie i francuskie siły morskie działające na Morzu Czerwonym. W ostatnim czasie jemeńscy bojownicy, którzy od listopada ub. r. prowadzą działania przeciwko żegludze w rejonie, dokonują zwielokrotnionych ataków z użyciem rakiet i dronów. Choć zdecydowana większość z nich kończy się niepowodzeniem, w ostatnim czasie udało im się pierwszy raz skutecznie zniszczyć dwa statki.
10.03.2024

Brytyjski bliźniak "Miecznika" zostanie niedługo zwodowany? Trwają kluczowe prace przy kadłubie

W należącej do Babcock stoczni w Rosyth ma miejsce budowa przyszłego HMS Venturer, pierwszej fregaty typu 31 (określanych także jako typ Inspiration). Podobnie jak wielozadaniowe fregaty programu "Miecznik" opiera się on na platformie Arrowhead 140. Dzięki temu można sobie wyobrazić, jak będą wyglądać prace nad polskimi okrętami w niedalekiej przyszłości.
09.02.2024

Wielka Brytania dokonuje wymiany okrętów odpowiedzialnych za ochronę żeglugi na Morzu Czerwonym

Royal Navy kontynuuje misję zabezpieczania żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. W związku z tym, że trwa to już od wielu miesięcy, pojawia się potrzeba wymiany okrętów wykonujących związane z tym zadania, celem dokonania przeglądu na jednostkach, uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi. Stąd fregata typu 23 HMS Richmond (F239) przejmuje funkcję w ramach operacki pk. "Prosperity Guardian" od okrętu tej samej klasy, typu 45 HMS Diamond (D34).
08.02.2024

PGZ z umową na wyrzutnie rakiet dla polskich fregat programu "Miecznik"

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że 1 lutego zawarła porozumienie z koncernem Lockheed Martin, od którego, w ramach DCS (Direct Commercial Sales) pozyskała dla wielozadaniowych fregat system pionowego startu VLS Mk 41 wraz z modułami ExLS (Exstensible Launching System) dla rodziny pocisków CAMM. To kluczowe i potężne uzbrojenie, jakie znajdzie się na tych okrętach, należące do światowej czołówki.
01.02.2024

Fregaty programu "Miecznik" otrzymają nowoczesne armaty morskie. Kontrakt zawarty

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z włoskim koncernem Leonardo na dostarczenie kluczowego uzbrojenia, jakie znajdzie się na polskich okrętach. Są to armaty morskie Leonardo OTO Melara 76/62 Super Rapid Multi Feeding Strales, jedne z najnowocześniejszych na rynku zbrojeniowym. To kolejna umowa zawarta w związku z pracami nad powstającymi fregatami programu "Miecznik".
22.01.2024

System Sea Ceptor od MBDA zapewni ochronę fregatom "Miecznik"

Firma MBDA zawarła z konsorcjum PGZ Miecznik kontrakt na wyposażenie nowych fregat programu "Miecznik" w morski system obrony powietrznej Sea Ceptor. Jest to kolejna umowa, w ramach której jest pozyskiwane kluczowe wyposażenia dla okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
14.01.2024

Przyszły HMS Venturer rośnie w oczach. Tak prezentuje się kadłub bliźniaka polskiego "Miecznika"

Budowa nowego okrętu typu 31, opartego na proj. Arrowhead 140 nabiera kształtów, a zespół pracuje nad ukończeniem konstrukcji w hali konstrukcyjnej. To pierwsza z pięciu zaplanowanych, wielozadaniowych fregat. Powstawanie tej jednostki jest interesujące dla polskich obserwatorów, gdyż opiera się na podobnych rozwiązaniach co planowane podobne okręty programu "Miecznik" dla polskiej Marynarki Wojennej. Można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał aktualnie budowany, przyszły ORP Wicher.
23.11.2023

Lord Lancaster: Wielka Brytania i Polska są bardzo bliskimi partnerami w przemyśle obronnym (wywiad)

Wielka Brytania i Polska są bardzo bliskimi partnerami w dziedzinie przemysłu obronnego. MBDA i PGZ współpracują obecnie nad projektem obrony powietrznej NAREW, który pomoże zabezpieczyć polskie niebo - powiedział PAP brytyjski pełnomocnik ds. eksportu sektora obronnego, lord Mark Lancaster.
06.09.2023

Nowa fregata Royal Navy nabiera kształtów. To wzór dla polskiego "Miecznika"

W stoczni należącej do koncernu Babcock w Rosyth zaprezentowano stan prac nad pierwszą fregatą typu 31, która podobnie jak jednostki programu "Miecznik" są oparte na platformie Arrowhead 140. Patrząc na powstający kadłub można więc sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać polska fregata, której budowa rozpoczęła się od cięcia blach 16 sierpnia tego roku.
04.09.2023

Kanada inwestuje w branżę okrętową. Też chce mieć swojego "Miecznika"?

Rząd Kanady ogłosił, że zainwestuje 463 mln dolarów kanadyjskich (345 mln amerykańskich) w infrastrukturę stoczniową. W ten sposób chce przyspieszyć program budowy nowych okrętów, zakładającego powstanie 15 jednostek, które staną się trzonem Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej (Canadian Royal Navy) po latach zaniedbań i motywowanego politycznym pacyfizmem cięcia wydatków na obronność. Inwestycje mają także pozytywnie wpłynąć na branżę stoczniową i tworzenie nowych miejsc pracy.
10.08.2023

Partner programu Miecznik zapewni technologię na brytyjskie fregaty Typ 31

Podobnie jak Polska, Wielka Brytania dąży do rozwoju swoich sił morskich w postaci budowy nowoczesnych, wielozadaniowych okrętów. W obu sytuacjach w przedsięwzięcia są zaangażowane te same firmy, stąd można domniemywać podobnych rozwiązań i wyposażenia zarówno na polskich, jak i brytyjskich fregatach.
12.04.2023

Rozpoczęło się cięcie blach pod budowę fregaty nowej generacji dla Royal Navy

W stoczni należącej do BAE Systems w Glasgow rozpoczęto prace nad czwartą fregatą typu 26, wartą blisko 840 mln funtów, która będzie się nazywać HMS Birmingham. Będzie to czwarty okręt w historii Royal Navy, który będzie się tak nazywał. To również ważne wydarzenie dla brytyjskiego przemysłu stoczniowego.
05.04.2023

Babcock rozpoczyna budowę drugiej fregaty dla Royal Navy. To również partner programu Miecznik

Podczas wczorajszej ceremonii w stoczni Rosyth minister obrony Alex Chalk dokonał aktu przecięcia stali pod budowę HMS Active. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele stoczni, przedstawiciele kadry dowódczej Royal Navy, a także weterani, którzy służyli na wcześniejszym okręcie o tej samej nazwie podczas wojny na Falklandach.
25.01.2023

Zagraniczny partner projektu Miecznik utrzymuje brytyjskie okręty w zdolności do służby

Firma Babcock International powitała w porcie w Devonport fregatę Typu 23 HMS Montrose, należącą do Royal Navy, po blisko czterech latach operowania okrętu poza Wielką Brytanią. W tym czasie zajmowała się jej konserwacją i modernizacją.
20.12.2022

Royal Navy zwiększa swój militarny potencjał

W reakcji na zwiększone zagrożenie militarne ze strony Rosji, brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił podpisanie kontraktu na budowę pięciu kolejnych fregat typu 26, które zbuduje firma BAE Systems. Łącznie powstanie osiem takich jednostek.
16.11.2022

Marynarka Wojenna Brazylii zamówiła system Sea Ceptor firmy MBDA

Firma MBDA zdobyła kontrakt na wyposażenie nowych fregat typu Tamandare brazylijskiej Marynarki Wojennej w rakietowy system obrony powietrznej Sea Ceptor.
17.06.2021

Sea Ceptor ochroni nowe fregaty Type31 Royal Navy

Produkowany przez MBDA system Sea Ceptor zapewni ochronę nowym fregatom Type 31, które otrzyma Królewska Marynarka Wojenna (Royal Navy). Brytyjskie Ministerstwo Obrony złożyło właśnie zamówienie na tę broń.
26.05.2021

System Sea Ceptor firmy MBDA zamówiony dla fregat Canadian Surface Combatant

Firma MBDA otrzymała od Lockheed Martin Canada kontrakt na uzbrojenie w system obrony powietrznej Sea Ceptor nowych okrętów Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej, budowanych w programie Canadian Surface Combatant (CSC).
20.04.2021

Uroczystość cięcia blachy dla HMS CARDIFF – postęp w programie brytyjskiej Marynarki Wojennej (foto)

W stoczni należącej do BAE Systems odbyło się cięcie blachy przeznaczonej na drugi okręt Typu 26 Global Combat Ship – HMS CARDIFF. Wydarzenie to jest kolejnym istotnym punktem harmonogramu wyposażania Royal Navy w najbardziej zaawansowane zdolności do walki z okrętami podwodnymi (Anti-Submarine Warfare – ASW).
16.08.2019

Okrętu z takim systemem rakietowym jeszcze w Polsce nie było. Weszliśmy na pokład HMS Westminster (foto, wideo)

HMS Westminster od piątku cumuje przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia. Okręt Royal Navy przebywa w Polsce z wizytą roboczą. Z naszą kamerą weszliśmy na pokład fregaty wyposażonej w najnowocześniejszy morski system rakietowy. Robi wrażenie.
04.12.2018

System rakietowy MBDA po raz pierwszy w Polsce na okręcie brytyjskim w Gdyni

Okręt Królewskiej Marynarki Wojennej HMS Westminster, który zawinął dziś do Gdyni -wyposażony w system rakietowy MBDA Sea Ceptor, oparty na rakietach CAMM. To unikalna możliwość zobaczenia tego najnowocześniejszego morskiego systemu rakietowego, ponieważ w Polsce jest on prezentowany po raz pierwszy. Okręt opuści Gdynię 4 grudnia.
30.11.2018

System Land Ceptor sprawdzony zgodnie z planem - sukces pocisku MBDA CAMM

System obrony powietrznej MBDA Land Ceptor z powodzeniem zniszczył cel podczas ostatnich strzelań demonstracyjnych na poligonie Vidsel w Szwecji. To kamień milowy dla projektu przed wejściem do służby w British Army (Wojskach Lądowych Wielkiej Brytanii).
28.05.2018

System Sea Ceptor wchodzi do służby w Royal Navy

Sea Ceptor zapewnia niezrównaną osłonę przed zagrożeniami z powietrza, w tym wrogimi samolotami bojowymi, śmigłowcami i innymi pociskami rakietowymi. Został opracowany i jest produkowany na mocy kontraktów Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii o wartości około 850 milionów funtów szterlingów.
25.05.2018

Royal Navy zakończyła program próbnych odpaleń systemu Sea Ceptor

Z sukcesem zakończyły się końcowe próby odpaleń First of Class (pierwsze dla danego typu okrętu) nowego pocisku przeciwlotniczego Sea Ceptor dla Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy). Oznacza to zakończenie kwalifikacyjnych prób ogniowych w zakresie najnowszych zdolności, które wraz z nowym pociskiem otrzyma brytyjska flota.
20.12.2017

Budowa okrętów Typu 26 Global Combat Ship rozpocznie się latem 2017

BAE Systems potwierdziło, że pierwsze cięcie blach na nowe okręty Typ 26 Global Combat Ship dla brytyjskiej Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej) odbędzie się w Glasgow w lecie 2017 r., zależnie od ostatecznych negocjacji kontraktu z brytyjskim Ministerstwem Obrony (MOD).
04.11.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.