• <

Grudzień przy ul. Polskiej 1

Strona główna Edukacja, praca Grudzień przy ul. Polskiej 1
Grudzień przy ul. Polskiej 1 - GospodarkaMorska.pl
fot. Karolina Szypelt

ew

03.12.2020 Źródło: gdynia.pl

Muzeum Emigracji w dalszym ciągu pozostaje zamknięte dla zwiedzających. Swoje działania przeniosło w całości do sieci. Grudzień w placówce przy ul. Polskiej 1 zapowiada się niezwykle interesująco.

Muzeum Emigracji nie zwalnia tempa. Mimo pandemii przygotowało szereg wydarzeń dla miłośników historii i nie tylko.

Urodziny Dworca Morskiego

Grudzień w Muzeum Emigracji to przede wszystkim urodziny budynku, w którym placówka się znajduje. Dworzec Morski nim stał się muzeum, odprawiał pasażerów, którzy wypływali za morze m.in. na pokładzie transatlantyku MS Batory.

Już 8 grudnia obchodzić będziemy 87. urodziny tej budowli. Z tej okazji premierę będzie mieć słuchowisko „Jeszcze jeden wschód słońca” w reżyserii Krzysztofa Czeczota, na podstawie tekstu Anny Wakulik.

Słuchacze zanurzą się podczas niego w futurystyczną wizję. Przenieśmy się do 2040 roku. Postępujące coraz gwałtowniej zmiany klimatyczne sprawiają, że Trójmiasto i Pomorze stają się wymarzonym miejscem do życia dla Europejczyków. Poziom wód wydaje się być stabilny, a temperatura powietrza tylko czasem przekracza 40 stopni. Podczas jednej z letnich nocy w gdyńskim porcie cumuje statek pasażerski z Włoch. Wśród pasażerów znajdują się matka z nastoletnią córką, które zmuszone zmianami klimatycznymi, porzuciły swój dom w zatopionej Wenecji. Wraz z nadchodzącym wschodem słońca rozpoczną kolejny rozdział swojego życia. Zanim się to stanie, czeka je jeszcze ostatnia „podróż do przeszłości” - nocne oprowadzanie po zakamarkach Dworca Morskiego i spotkania z duchami, świadkami zmian w przestrzeni i roli tego historycznego gmachu.

Premiera słuchowiska na YouTube oraz Spotify. W rolach głównych wystąpili Agnieszka Grochowska, Leszek Lichota, Łukasz Simlat i Agata Turkot.

Miasto dla wszystkich. Rodzinne ćwiczenia z dostępności

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji muzeum przy ul. Polskiej 1 zabierze swoich najmłodszych odbiorców z rodzinami w świat różnorodnych potrzeb! Wszystko za sprawą publikacji przygotowanej przez Katarzynę Witt. Powstała ona na zlecenie muzeum we współpracy z [U]czynnymi Kulturalnie – wolontariuszami Muzeum Emigracji i Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni.

Międzynarodowy Dzień Migrantów

Nieco ponad 2 tygodnie później obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Migrantów. To święto ustanowione w przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2000 roku. Powstało, aby zapewnić przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich migrantów. Z tej okazji Muzeum Emigracji zaprasza na wyjątkowy seans, przygotowany we współpracy z osobami z doświadczeniem migracji. Zaprezentowany zostanie również artykuł, który zgłębia to zagadnienie. 18 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Migrantów zostanie on udostępniony na stronie internetowej www.polska1.pl.

Szczegóły wydarzeń znaleźć można w grudniowym programie wydarzeń Muzeum Emigracji w Gdyni.

Źródło:
gdynia.pl

Surowce

 Ropa brent 55,09 $ baryłka  0,00% 22:59
 Cyna 22645,00 $ tona 4,16% 21 sty
 Cynk 2707,00 $ tona 0,86% 21 sty
 Aluminium 1992,00 $ tona 0,81% 21 sty
 Pallad 2367,50 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1109,65 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 25,55 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1855,30 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.