• <

Wynik wyszukiwania - "powietrze" - Wiadomości

Wartość ochrony ekosystemów morskich dla społeczeństwa – Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacja MARE przedstawiają wyniki najnowszych badań

Na ile Polacy wyceniają korzyści związane z realizacją programu oczyszczania wraków zagrażających środowisku Morza Bałtyckiego? Czy te korzyści przewyższałyby koszty takiej interwencji?
13.05.2024

Coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój w żegludze ro-ro i dekarbonizację transportu

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój, firmy żeglugowe skupione na transporcie samochodowym i ciężarowym wprowadzają bardziej przyjazne dla środowiska metody, aby sprostać wymaganiom klientów, jednocześnie chroniąc oceany i życie morskie. Aby sprostać wyzwaniom w związku z dekarbonizacją żeglugi firmy decydują się m.in. na zwiększanie wykorzystania biopaliw i inwestycje w nisko- i zeroemisyjne statki, przyjazne środowisku.
29.04.2024

Dzięki systemowi smarowania powietrzem OceanGlide firma Alfa Laval podpisała pierwsze porozumienie o współpracy z koreańską stocznią

Alfa Laval podpisując pierwsze porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) w zakresie instalacji OceanGlide, nawiązała współpracę z koreańską firmą stoczniową. Zawarte porozumienie świadczy o rosnącym zainteresowaniu rynku systemem OceanGlide jako realnym rozwiązaniem w zakresie efektywności energetycznej i dekarbonizacji.
18.04.2024

Kraje europejskie na mapach przemytu ropy naftowej. Rosyjska ropa przecieka „flotami cieni”

Rosyjska ropa i produkty rafineryjne docierają do wszystkich krajów, także krajów UE. Przemysł rafineryjny i jego przemysłowi odbiorcy mimo spowolnienia gospodarczego nie mogą się zatrzymać. Ropa naftowa z Rosji docierała w 2023 r. do rafinerii bez większych przeszkód. W 2024 r. dalej płynie zbiornikowcami szerokim strumieniem do europejskich portów i rafinerii.
13.04.2024

Agencja Uzbrojenia kupuje radiostacje dla okrętów. Kontrakt zawarty

Agencja Uzbrojenia poinformowała o zawarciu kontraktu z Rohde & Schwarz na dostawę 11 radiostacji HF M3SR serii 4100 w wersji okrętowej. Sprzęt ten znajdzie się w wyposażeniu okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
12.04.2024

W Finlandii położono stępkę pod pierwszą korwetę typu Pohjanmaa

W fińskiej stoczni w Rauma odbyła się 11 kwietnia uroczystość położenia stępki pod pierwszą z czterech wielozadaniowych korwet projektu Laivue 2020. Mają one wzmocnić potencjał Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat).
11.04.2024

Pożar na rosyjskiej korwecie w Obwodzie Królewieckim. Okręt unieruchomiony

Do niecodziennego zdarzenia doszło w bazie Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej w Bałtyjsku, w Obwodzie Królewieckim (Kaliningradzkim). Stacjonująca tam mała korweta proj. 21630 (określana też jako Bujan-M) Sierpuchow została uszkodzona w wyniku pożaru, który z nieznanych powodów wybuchł na jej pokładzie.
08.04.2024

Publiczny transport wodny alternatywą dla ruchu drogowego. Ale nie w Polsce

Marzenia o niskoemisyjnych statkach i unikaniu korków mogą się spełnić w miastach nadbrzeżnych i położonych nad rzekami. W wielu krajach pracuje się nad wodnym transportem publicznym. W Polsce musimy jeszcze poczekać na tak innowacyjne rozwiązania.
07.04.2024

Kolejny okręt dołącza do misji pk. "Prosperity Guardian". Jest to holenderska fregata

HNLMS Tromp minął Kanał Sueski i rozpoczął swój udział w międzynarodowej misji pod auspicjami USA. Jej celem jest ochrona żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej, zagrożonych atakami Huti od listopada 2023 roku.
05.04.2024

Wojsko: zniszczyliśmy pocisk balistyczny i dwa drony Huti

Wojsko amerykańskie oświadczyło w środę, że zniszczyło jedną nadlatującą rakietę balistyczną przeciw okrętom i dwa drony wystrzelone przez wspieranych przez Iran Huti z Jemenu w kierunku Morza Czerwonego.
04.04.2024

Fregata Iver Huitfeldt opuszcza Morze Czerwone i wraca do Danii

Duński okręt kończy swój udział w misji pk. "Prosperity Guardian", której celem jest ochrona żeglugi na trasie przez Kanał Sueski przed atakami jemeńskich bojowników Huti. Aktualnie fregata przekroczyła Kanał Sueski i jest w drodze z powrotem do kraju.
03.04.2024

Na Morzu Karaibskim przechwycono 1,3 tony kokainy

Władze Hondurasu przechwyciły w niedzielę na Morzu Karaibskim ponad 1,3 tony kokainy – poinformowała honduraska prokuratura. Zatrzymano co najmniej 10 podejrzanych o przemyt narkotyku, który pochodził prawdopodobnie z Kolumbii.
25.03.2024

Morskie baterie pod kontrolą. Corvus Energy skontroluje baterie w czasie rejsu

DNV certyfikował opracowaną przez Corvus Energy metodę testowania SOH (State of Health Test) baterii elektrycznych montowanych na statkach. To pierwszy dostawca morskiego ESS (energy storage system), który zapewnia to swoim klientom kontrolowanie stanu akumulatorów w czasie eksploatacji statku.
22.03.2024

Polskie elektrownie wiatrowe na morzu z terminalem instalacyjnym w Gdańsku głównym filarem Krajowego Planu Odbudowy

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko powiedział w poniedziałek w Radomiu, że konsultacje społeczne dotyczące projektu rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą przeprowadzone w niespotykanej od lat skali. W jego ocenie ważna na tym etapie będzie współpraca rządu z samorządami.
18.03.2024

Czy prosty wynalazek z Polski zrewolucjonizuje transport, magazynowanie i instalację wiatraków na morzu?

Jedną z wymagających części procesu instalacji wiatraków na morzu jest dostarczenie na odpowiednie miejsce ich elementów. Pomysł, nad którym pracuje Fairplay Towage Polska, może znacznie ułatwić to zadanie.
14.03.2024

Holenderska fregata HNLMS Tromp wyrusza na Morze Czerwone strzec bezpieczeństwa żeglugi

Kolejne państwo dołącza do ochrony międzynarodowej żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. W ten sposób Holandia chce wzmocnić międzynarodowe wysiłki na rzecz bezpieczeństwa żeglugi oraz chronić swoje morskie interesy. Odbywa się to w momencie, gdy władze tego kraju planują wydać miliardy na modernizację sił morskich i wymianę jednostek nawodnych na nowe.
11.03.2024

Duńska fregata Iver Huitfeld pierwszy raz strąciła drony Huti. Ten okręt to wzór dla "Miecznika"

Podczas misji na Morzu Czerwonym fregata HDMS Iver Huitfeldt (F361) zestrzeliła cztery drony wysłane w sobotę w nocy przez wrogie siły ruchu Huti. Zarówno okręt jak i jego załoga nie ponieśli szkód. Zdarzenie jest z polskiej perspektywy interesujące, gdyż jednostka była wzorem dla platformy Arrowhead 140. To na jej podstawie powstają fregaty, brytyjskie typu 31 i polskie programu "Miecznik".
10.03.2024

Ruch oporu Atesz: zniszczono rosyjski rurociąg na Krymie. Wybuchy w pobliżu portu

Należący do rosyjskich okupantów rurociąg, biegnący przy południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu, został zniszczony w nocy z soboty na niedzielę - poinformował na Telegramie ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.
04.03.2024

Z kopalni na wiatrak - zielone miejsca pracy czekają na górników

W dobie odchodzenia od węgla i stopniowego wygaszania pracy kopalń wydaje się, że nie ma lepszej alternatywy dla pracowników sektora wydobywczego niż praca w zielonej energii. Ponad 2/3 Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research. - Jako górnik z 25-letnim doświadczeniem wykorzystuję swoje umiejętności w pracy na turbinie wiatrowej, nie zaczynam od nowa – mówi
28.02.2024

Hanwha Ocean wprowadza inteligentne rozwiązanie dla statków, pomagające armatorom zmniejszyć emisję CO2

Południowokoreański gigant branży stoczniowej ogłosił, że opracował inteligentną technologię statku, która monitoruje wskaźnik intensywności emisji dwutlenku węgla. Rozwiązanie ma zapewnić armatorom szereg możliwości spełnienia rygorystycznych przepisów środowiskowych.
27.02.2024

Rosja traci samoloty używane nad Morzem Azowskim i nie potrafi ich ochronić

Utrata drugiego w ciągu dwóch miesięcy samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli A-50 (w kodzie NATO Mainstay D) pokazuje stałą niezdolność Rosji do ochrony swoich cennych zasobów powietrznych - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
27.02.2024

Wiceminister klimatu: Pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych może popłynąć już w 2027 roku

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, że dzięki pieniądzom z KPO przyśpieszy transformacja energetyczna. Będzie 2 mld zł więcej na takie programy jak np. "Czyste powietrze".
26.02.2024

Nurkowie polskiej Marynarki Wojennej brali udział w zimowym zgrupowaniu

Nurkowie minerzy oraz specjaliści z dziedziny inżynierii podwodnej polskiej Marynarki Wojennej uczestniczyli w intensywnym szkoleniu nad Jeziorem Czos w Mrągowie. Poza godzinami spędzonymi na doskonaleniu umiejętności prowadzenia działań podwodnych realizowali także treningi wzmacniające ogólną sprawność fizyczną, niezbędną w tej specjalności.
26.02.2024

Amerykański dron zestrzelony w portowym mieście przez Huti

Jemeńscy rebelianci Huti zestrzelili w pobliżu tego kraju amerykańskiego drona wojskowego MQ-9 - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na dwóch urzędników administracji USA.
20.02.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

To kolejny cel dla ukraińskich dronów? Fregata Admirał Makarow i trzy inne okręty z Kalibrami są aktywne na Morzu Czarnym

Jak poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy, jeszcze 15 lutego służbę bojową na Morzu Czarnym pełniły cztery okręty Floty Czarnomorskiej. Wśród nich jest nowoczesna fregata proj. 11356M Admirał Makarow (799), stanowiąca potencjalnie największe zagrożenie z nich dla broniącego się państwa. Odbywa się to niedługo po spektakularnym sukcesie, jakim było zatopienie okrętu desantowego Cezar Kunikow.
17.02.2024

Duńska fregata Iver Huitfeldt patroluje Morze Czerwone. Była wzorem dla "Miecznika"

Okręt sił morskich Danii rozpoczął zadania związane z ochroną żeglugi na Morzu Czerwonym. To wkład kraju w ochronę tras morskich w ramach misji "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Iver Huitfeldt to interesująca jednostka dla polskich specjalistów morskich, gdyż była wzorem dla projektu platformy Arrowhead 140, na której są oparte przyszłe fregaty programu "Miecznik".
16.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Carnival Corporation potwierdza postęp w realizacji celów redukcji emisji

Carnival Corporation, firma oferująca rejsy wycieczkowe ogłosiła, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia ogólnej redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) o 18% w 2024 r. (w porównaniu do 2019 r.) - zaledwie kilka punktów mniej niż pierwotnie zakładany cel redukcji o 20% do 2030 r. W perspektywie długoterminowej Carnival Corporation dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto z eksploatacji statków do 2050 roku.
07.02.2024

BBC: mimo sankcji trwa import produktów z rosyjskiej ropy naftowej

Miliony baryłek paliwa wyprodukowanego z rosyjskiej ropy naftowej są nadal importowane do Wielkiej Brytanii pomimo sankcji nałożonych na Kreml w związku z wojną na Ukrainie - podała w poniedziałek stacja BBC, przywołując dwa udostępnione jej raporty.
05.02.2024

PGZ z umową na wyrzutnie rakiet dla polskich fregat programu "Miecznik"

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała, że 1 lutego zawarła porozumienie z koncernem Lockheed Martin, od którego, w ramach DCS (Direct Commercial Sales) pozyskała dla wielozadaniowych fregat system pionowego startu VLS Mk 41 wraz z modułami ExLS (Exstensible Launching System) dla rodziny pocisków CAMM. To kluczowe i potężne uzbrojenie, jakie znajdzie się na tych okrętach, należące do światowej czołówki.
01.02.2024

DOE Sp. z o.o. z certyfikatem DNV jako producent spawanych zbiorników ciśnieniowych klasy I i II

DOE SP. z o.o. jako jedna z nielicznych firm w Polsce uzyskała certyfikat morskiego towarzystwa klasyfikacyjnego DNV jako producent spawanych zbiorników ciśnieniowych klasy I i II.
28.01.2024

Pół wieku pod biało-czerwoną banderą. Wyjątkowy jubileusz ORP Piast

Jeden z okrętów ratowniczych polskiej Marynarki Wojennej obchodził 50-tą rocznicę podniesienia bandery. W tym czasie wykonywał wiele zadań na rzecz sił zbrojnych, acz od wielu lat częściej można zobaczyć go w stoczni, niż w morzu.
28.01.2024

W pobliżu Krymu zatonął rosyjski okręt patrolowy

Na dnie morza w pobliżu Sewastopola, miasta na okupowanym przez Rosję Krymie, znajduje się wrak rosyjskiego okrętu patrolowego; jednostka prawdopodobnie została zatopiona kilka tygodni temu w wyniku ataku dronów nawodnych - poinformował w czwartek ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.
18.01.2024

ONE również stawia na metanol i zamawia kontenerowce z ekologicznym napędem

Japońskie przedsiębiorstwo żeglugowe Ocean Network Express (ONE), podpisało 17 stycznia w Singapurze kontrakty na budowę nowoczesnych kontenerowców z chińskimi stoczniami Jiangnan Shipyard i Yangzijiang Shipbuilding. W ramach umowy wykonawcy dostarczą zamawiającemu do 2027 roku 12 kontenerowców o pojemności 13 000 TEU. Będą one zasilane metanolem.
17.01.2024

2023 rok z punktu widzenia Alfa Laval

Przygotowując się do wejścia w nowy rok Alfa Laval podsumowuje istotne wydarzenia z 2023 r. w dziale morskim.
12.01.2024

Największy wycieczkowiec na świecie przybył do Miami. Wkrótce rozpocznie komercyjne rejsy

Na Florydę przybył długo wyczekiwany statek wycieczkowy Icon of the Seas. Z tej okazji firma Royal Carribbean zorganizowała mu huczne powitanie. W pierwszy komercyjny rejs jednostka wypłynie 27 stycznia.
11.01.2024

Zatoka Meksykańska zagrożona tornadami, ulewnymi deszczami, powodziami i wysokimi falami

Amerykański ośrodek przewidywania burz (SPC) ostrzegł w niedzielę, że 70 mln ludzi na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i południowym wschodzie kraju jest zagrożonych tornadami, niszczycielskim wiatrem, powodziami i zamieciami śnieżnymi. Nawiedzą one te rejony poczynając od poniedziałku.
08.01.2024

135 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Gdyni

30 grudnia 1888 r. w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, w okresie międzywojennym wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz skarbu, zasłużony dla powstania portu w Gdyni, autor koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego, bohater sztuki „Imperium”.
30.12.2023

Jak na ekosystem morski wpływa mikroplastik? Raport SodaStream

Jest w glebie, morzu, deszczu, żywności, wodzie pitnej, a nawet ludzkim krwiobiegu. Mowa o mikroplastiku, czyli maleńkich elementach tworzyw sztucznych. Naukowcy od kilku lat biorą je pod lupę, aby zbadać wpływ mikrocząsteczek na zdrowie człowieka i stan środowiska. Czy ich wnioski dają powody do obaw?
29.12.2023

Statek do transportu zboża wpadł na minę morską na Morzu Czarnym. Transport z Ukrainy wciąż zbyt ryzykowny?

Czwartkowy wypadek masowca płynącego do portu na Dunaju, aby załadować ukraińskie zboże, został uszkodzony w wyniku trafienia na minę. To zdarzenie przypomina o ogromnym zagrożeniu minowym na Morzu Czarnym, które obok obecności rosyjskich okrętów może wręcz zablokować transport ukraińskiej żywności do nabywców.
29.12.2023

Silne eksplozje nad portowym miastem Teodozja na Krymie

W nocy z poniedziałku na wtorek nad portowym miastem Teodozja, na okupowanym Krymie, dały się słyszeć głośne eksplozje - poinformowały rosyjskie media na Telegramie. Według ukraińskiego portalu Suspilne były to prawdopodobnie odgłosy rosyjskich systemów obrony powietrznej.
26.12.2023

Silna rzeka atmosferyczna wzmocniła burze na wschodnim wybrzeżu – zginęło pięć osób

Tzw. rzeki atmosferyczne z intensywnymi opadami pochodzącymi z potężnych burz oceanicznych, znane na Zachodnim Wybrzeżu USA, docierają także na wschodnie. Ich śmiertelnymi ofiarami było w tym tygodniu co najmniej pięć osób.
22.12.2023

"Economist": USA i sojusznicy muszą rozwiązać kryzys wywołany na Morzu Czerwonym przez związany z Iranem ruch Huti

USA i sojusznicy muszą zdecydowanie rozwiązać kryzys wywołany na Morzu Czerwonym przez związany z Iranem jemeński ruch Huti. Ameryka musi być gotowa zaatakować Huti, by nie dopuścić do zablokowania jednego z najważniejszych szlaków handlowych - rekomenduje "Economist".
20.12.2023

Czarterowany przez Orlen gazowiec Ignacy Łukasiewicz został przekazany armatorowi

W ostatni czwartek armator Knutsen Group oficjalnie odebrał kolejny gazowiec Ignacy Łukasiewicz, który został dostarczony przez południowokoreańską stocznię Hyundai Samho Heavy Industries Co., Ltd. Statek ten został wyczarterowany przez Grupę Orlen.
17.12.2023

Brytyjski okręt udaremnił atak na statek handlowy na Morzu Czerwonym

Niszczyciel brytyjskiej marynarki wojennej HMS Diamond zestrzelił w nocy z piątku na sobotę drona, który miał uderzyć w jeden ze statków handlowych na Morzu Czerwonym - poinformował w sobotę minister obrony Grant Shapps.
16.12.2023

Kolejny rosyjski dron spadł na terytorium Rumunii w trakcie ataku na porty ukraińskie

Rosyjski dron spadł w Rumunii przy granicy z Ukrainą tworząc krater o głębokości 1,5 m – poinformował resort obrony narodowej w Bukareszcie w czwartek rano. W trakcie rosyjskiego ataku na Ukrainę przestrzeń powietrzną Rumunii monitorowały myśliwce F-16 i Eurofighter z natowskiej misji Air Policing.
14.12.2023

Niemieccy ekolodzy chcą blokować terminale LNG. Zapowiadają kolejne protesty

Grupa aktywistów występująca pod nazwą Deutsche Umwelthilfe zapowiada protesty przeciwko utworzeniu terminala FSRU w Murkan. Krytykując przedsięwzięcie wzywa do blokowania transportów gazu i nawołuje do przejścia na odnawialne źródła energii, w tym zielonego wodoru.
12.12.2023

Dostęp do Internetu na morzu wyzwaniem dla sił zbrojnych. Niemiecka Marynarka Wojenna wdraża nowe technologie

Cyfryzacja i automatyzacja technologii morskich wiąże się z zapewnieniem niezakłóconej komunikacji i wymiany danych na okrętach znajdujących nierzadko setki mil morskich od brzegu. Stąd Deutsche Marine testuje systemy w celu zapewnienia lepszej komunikacji między okrętami oraz w perspektywie morze - ląd.
12.12.2023

Rosja kontynuuje ryzykowne misje wymierzone w Wyspę Węży

Od lata 2023 r. Rosja, chcąc zademonstrować panowanie na Morzu Czarnym, kontynuuje prowadzenie ryzykownych misji przeciwko Wyspie Węży, gdyż jest ona symbolem ukraińskiego oporu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
08.12.2023

Amerykanie wydobyli swój patrolowiec z Zatoki Kaneohe

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych i ratownicy specjalistycznej firmy Smit wydobyli z dna Zatoki Kaneohe na Hawajach samolot patrolowy P-8A Poseidon, który wpadł do wody w listopadzie. Maszynę prawdopodobnie uda się przywrócić do służby.
05.12.2023

SeaData zauważa spadek jakości powietrza z nadejściem zimy

Z początkiem zimy obserwuje się znaczący spadek jakości powietrza zarówno w miastach, jak i na obszarach przemysłowych. Ten trend, rejestrowany przez urządzenia firmy SeaData, staje się bardziej zauważalny wraz z nadejściem chłodniejszych temperatur. Głównymi czynnikami przyczyniającymi się do pogorszenia jakości powietrza jest wzrost zapotrzebowania na ogrzewanie związany z niższymi temperaturami. Zimowe warunki sprzyjają również zwiększonemu ruchu pojazdów w mieście.
04.12.2023

Icon of the Seas gotowy na swój pierwszy rejs. Największy wycieczkowiec świata został przekazany armatorowi

Najnowocześniejszy statek wycieczkowy na świecie Icon of the Seas już wkrótce wyruszy w swój pierwszy, dziewiczy rejs. Wczoraj, 27 listopada br. fińska stocznia Meyer Turku dostarczyła gotową jednostkę armatorowi, firmie Royal Caribbean Internarional. Po niedawno zakończonych próbach morskich, "Icon" jest gotowy do przyjęcia pierwszych pasażerów.
28.11.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości:
27.11.2023

Niemiecki rząd dofinansowuje dekarbonizację żeglugi przybrzeżnej

Gerdes Green, spółka joint-verture Reederei Gerdes i Over-C. Reederei Gerdes współpracująca z Damen, otrzymała od niemieckiego rządu dotację na inwestycję w związku z zamówionymi statkami Damen Combi Freighter (CF) 3850, które mają zostać w wyposażone w nowoczesne, nisko- i zeroemisyjne rozwiązania dla żeglugi. Wpisuje się to w politykę władz Niemiec odnośnie wspierania dekarbonizacji branży morskiej i związanych z tym przedsięwzięć.
23.11.2023

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Serwis i kontrola sprzętu przeciwpożarowego we „Florianie”

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe na morzu wymaga regularnej kontroli i serwisu wyposażenia gaśniczego. To obowiązek, do którego są zobowiązani wszyscy użytkownicy jednostek morskich. Kontrole tego rodzaju wykonują wyspecjalizowane firmy i instytucje, wśród nich Portowa Straż Pożarna „Florian” zlokalizowana w Porcie Gdańsk.
14.11.2023

Jądrowy zawrót głowy. Dylematy instruktorki tańca?

W Polsce zapadła decyzja o budowie elektrowni jądrowej. Zaawansowane są prace związane z instalacjami morskiej energetyki wiatrowej. Instalacje fotowoltaiczne na dachach domów i farmy woltaiczne oraz grupy wiatraków stał się codziennością w polskim krajobrazie. Nasuwa się więc pytanie: co będzie podstawowym, a co pomocniczym źródłem energii w przyszłości?
11.11.2023

Wizyta niemieckiej fregaty FGS Mecklenburg-Vorpommern w Porcie Gdynia

W związku z trwającymi na Bałtyku ćwiczeniami sił okrętowych NATO mają miejsce regularne wejścia jednostek należących do państw wchodzących w skład sojuszu. Dziś do gdyńskiego portu wszedł okręt wchodzący w skład Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Aktualnie znajduje się przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego do Gdyni powróciła fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wchodząca w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów. Także bierze udział w sojuszniczych ćwiczeniach pk. Joint Warrior.
10.11.2023

Czy BC Ferries powróci do Polski i wyda 135 mln dol. na modernizację promów i nabrzeży?

Dobrze znany w Polsce operator promowy z Kanady, BC Ferries, planuje wydać co najmniej 135 mln dolarów na konwersję promów hybrydowych na elektryczne. Armator doskonale rozumie potencjał i możliwości polskich stoczni. Konwersji jednostek mogłyby dokonać zarówno Remontowa, jak i Nauta.
07.11.2023

Największy na świecie statek wycieczkowy przechodzi ostatnie próby morskie

Kolejny rekordzista wśród wycieczkowców niedługo wyjdzie w swój dziewiczy, komercyjny rejs. Spędzając osiem dni w morzu, biorąc udział w szeregu testów i podlegając nawet setkom inspekcji pod kątem bezpieczeństwa, prawa morskiego oraz certyfikatów, Icon of the Seas jest niemal gotowy, aby wyznaczać nowe standardy w branży turystycznej.
07.11.2023

Kolejny gazowiec czarterowany przez Orlen przekazany armatorowi. Saint Barbara dostarczy LNG dla Polski

Francuska spółka zależna norweskiego armatora Knutsem OAS Shipping, Knutsen LNG France, włączyła do swojej floty kolejny statek do transportu gazu, LNGC Saint Barbara. To kolejna jednostka, po Lechu Kaczyńskim i Grażynie Gęsickiej, której operatorem-czarterującym jest Grupa Orlen.
27.10.2023

Rozpoczęcie pierwszej fazy projektu Europejskiej Korwety Patrolowej

Europejski Fundusz Obronny wsparł kwotą w wysokości 60 mln euro początkową fazę przedsięwzięcia, koncentrującego się na badaniach koncepcyjnych aż do wstępnego projektu modułowej i wielozadaniowej korwety patrolowej (Modular and Multirole Patrol Corvette, MMPC).
26.10.2023

Szczyty emisji CO2 i popytu na paliwa kopalne już w tej dekadzie

Już w obecnej dekadzie nastąpią szczyty: emisji CO2, oraz popytu na paliwa kopalne - przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna w najnowszym "World Energy Outlook". Transformacja energetyczna ma globalny zasięg i nie da się jej zatrzymać - ocenia MAE.
24.10.2023

Nowa metoda identyfikacji obiektów podwodnych

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) opracowali wynalazek, który pozwoli saperom i naukowcom w bezpieczny sposób rozpoznawać zatopione pod wodą materiały uznane za potencjalnie niebezpieczne.
14.10.2023

Fernando Alonso: Sunreef Yachts to niesamowita technologia

Fernando Alonso niedawno odebrał swój nowy elektryczny jacht 60 Sunreef Power Eco i właśnie podzielił się swoimi pierwszymi wrażeniami z żeglugi. Legenda Formuły 1 dołączyła do grona ambasadorów Sunreef Yachts, wśród których są takie osobistości jak Rafael Nadal, przedsiębiorca i były mistrz Formuły 1 Nico Rosberg, czy słynny podróżnik Mike Horn.
12.10.2023

Porty w zielonym korytarzu. Konieczność czy element walki konkurencyjnej?

We wrześniu porty ujawniły plan wdrożenia pierwszego ekologicznego korytarza transportowego przez Pacyfik. Przedstawiciele miast i portów Los Angeles, Long Beach i Szanghaju oraz największych operatorów liniowych na świecie z udziałem wiodących gestorów ładunków opracowali koncepcję planu wdrożenia zielonego korytarza żeglugowego.
03.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel III: w Polsce trzeba stworzyć kulturę innowacyjności [RELACJA]

Drugi dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozpoczął się od panelu dyskusyjnego „Nowe technologie i innowacje w przemyśle stoczniowym i offshore”. Rozmowa była pełna interesujących punktów widzenia dotyczących wyzwań i perspektyw rozwoju. Wysłuchaliśmy opinii ekspertów, przedstawicieli sektora i inżynierów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i poglądami na temat przyszłości branży.
01.10.2023

Bloomberg: pomimo sankcji Rosja dalej korzysta z europejskiego transportu, by eksportować ropę

Pomimo sankcji i pułapów cenowych, nałożonych przez grupę największych gospodarek świata zachodniego (G7), Rosja w dalszym ciągu korzysta z transportu krajów Unii Europejskiej i G7, by eksportować ropę naftową - informuje we wtorek agencja Bloomberga. Grupę G7 tworzą: USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i UE.
26.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

BBC: rosyjski pilot próbował w 2022 roku zestrzelić brytyjski samolot nad Morzem Czarnym

Rosyjski pilot próbował we wrześniu zeszłego roku zestrzelić samolot obserwacyjny RAF-u w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym, błędnie uważając, że ma pozwolenie na oddanie strzału, ujawniła w czwartek stacja BBC.
14.09.2023

Proukraiński ruch oporu na Krymie ma posiadać swoich agentów w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej

Przeprowadzony w nocy z wtorku na środę skuteczny atak na stocznię w Sewastopolu na okupowanym Krymie był możliwy dzięki informacjom, które uzyskaliśmy od naszych agentów m.in. w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej i wśród personelu stoczni, poinformował ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.
14.09.2023

Chciał przebiec ocean w kołowrotku, może dobiec do więzienia

Mieszkańcowi Florydy, który zbudował pływający kołowrotek wzorowany na zabawce dla chomika i miał zamiar przebiec nim Atlantyk, grożą zarzuty federalne po tym, gdy Straż Przybrzeżna spędziła pięć dni na ściąganiu go na brzeg - poinformowała w czwartek agencja Reutera.
07.09.2023

Zielona rewolucja w shippingu nabiera tempa. 6,5 tys. statków na paliwa alternatywne w 2025 r.

Badanie Clarksons Green Technology Tracker z maja wskazuje, że armatorzy przeznaczyli znaczną kwotę inwestycji tonażowych w niskoemisyjne technologie. Statki z silnikami przystosowanymi do stosowania dwóch lub trzech rodzajów paliw są coraz powszechniej zamawiane przez operatorów i stanowią obecnie 48% całkowitego portfela zamówień. Oznacza to, że operatorzy wprowadzą w najbliższym czasie na rynek 843 statki z instalacjami LNG – wyliczyli dokładnie eksperci Clarksons.
05.09.2023

Ukraińska armia przystosowała pociski przeciwokrętowe Neptun do atakowania celów lądowych

Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych; takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie, ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".
05.09.2023

Azimut bohaterem Cannes Yachting Festival 2023

Festiwal Yachting w Cannes 2023, odbywający się w dniach 12–17 września, to idealna okazja dla Azimut do zaprezentowania światowych premier dwóch nowych produktów: Magellano 60, crossovera o ponadczasowym designie, który przejawia współczesne akcenty, oraz Verve 48, nowego silnika zaburtowego dla miłośników adrenaliny.
22.08.2023

Niemcy. Koncern Eon: opracowywane są opcje osuszania i zabezpieczania rurociągu Nord Stream

Koncern energetyczny Eon chce pozostać zaangażowany w konsorcjum obsługujące gazociąg Nord Stream 1. "Obecnie opracowywane są opcje osuszania i zabezpieczania rurociągu” - powiedział dyrektor finansowy Eon Marc Spieker gazecie "Rheinische Post". W Niemczech wciąż nie brak głosów wzywających do uruchomienia Nord Stream.
20.08.2023

Popioły i dym z pożaru na Teneryfie zatruwają wodę u brzegów wyspy

Powietrze na popularnej wśród turystów kanaryjskiej Teneryfie zostało skażone przez popioły z pożaru trawiącego od wtorku lasy w środkowo-północnej części wyspy, podały w czwartek lokalne władze.
17.08.2023

Kontenerowi rekordziści. Porty pod presją tonażowych innowacji

Około 6 700 statków do przewozu kontenerów o nośności około 330 mln ton, zdolnych pomieścić jednorazowo około 27,6 mln TEU to wyzwanie dla portów. Od czasów, gdy pierwszy kontenerowiec wpłynął do portu minęło prawie 70 lat. Kiedy na morza wypłynął w 1956 roku statek przerobiony przez Malcolma McLeana, gestorzy ładunków, spedytorzy, armatorzy przewożący drobnicę podchodzili z rezerwą do nowego rodzaju systemu transportu towarów. Na nową technologię z dystansem podchodzili również portowcy.
14.08.2023

Marynarka Wojenna Francji wciela do służby atomowy okręt podwodny

Stocznia Naval Group przekazała zamawiającemu drugi okręt podwodny o napędzie atomowym (Submersible Ship Nuclear, SSN) typu Suffern, Duguay-Trouin. Łącznie sześć takich jednostek, określanych jako Barracuda, ma wzmocnić potencjał sił morskich Francji (Marine Nationale).
12.08.2023

Był jednym z najdziwniejszych statków badawczych na świecie. Po 60 latach trafi na złom

W swoim czasie był to jeden z najbardziej innowacyjnych statków. Znany jako RP FLIP (Floating Instrument Platform), należący do Instytut Oceanografii Scrippsów (część Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego) jednostka badawcza kończy definitywnie swoją działalność, zapisując się w annałach nauki oraz branży morskiej.
09.08.2023

Zakończono przygotowywanie obszaru pod terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu

Przygotowanie terenu, na którym powstanie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych wkracza w końcową fazę. Już wkrótce rozpocznie się jego budowa.
08.08.2023

Ależ olbrzym! Jest nowy kandydat na najcięższe zwierze w historii Ziemi. To prehistoryczny wieloryb

Być może waleń błękitny straci pierwsze miejsce na podium najcięższych zwierząt w dziejach Ziemi. Prehistoryczny wieloryb, którego szkielet odkryto, jest kandydatem na zwycięzcę. Naukowy opis szkieletu publikują badacze na łamach najnowszego wydania tygodnika „Nature”.
03.08.2023

Polboat Yachting Festival po raz czwarty w gdyńskiej marinie

Marina Yacht Park w Gdyni na cztery dni zamieniła się w dom dla ponad 100 najbardziej luksusowych jachtów, katamaranów i łodzi motorowych. Z sukcesem zakończyła się 4. już edycja Polboat Yachting Festival, którego organizatorem od samego początku jest Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych - Polskie Jachty.
31.07.2023

Damen dostarczy system szczelin powietrznych do Amisco w celu zmniejszenia emisji CO2

Holenderski koncern ogłosił pierwszą sprzedaż swojego systemu komory powietrznej (Damen Air Cavity System, DACS) firmie Amisco. Mając ambicję stania się najbardziej zrównoważonym producentem statków na świecie, Damen opracował DACS, aby wspierać operatorów morskich w ich wysiłkach na rzecz zmniejszenia zużycia paliwa i ograniczenia emisji CO2.
19.07.2023

ThermaSmart® Marine 2.0 Black - unikalna koncepcja izolacji dla sektora morskiego

ThermaSmart® Marine 2.0 Black to kompletne rozwiązanie izolacyjne od Thermaflex, dedykowane do zastosowań w sektorze morskim. Rozwiązania stworzone z bezpośrednio ekstrudowanego, wysokiej jakości elastomeru termoplastycznego wzmocnionego folią aluminiową, doskonale sprawdzają się tam, gdzie występują wysokie wymagania dotyczące ochrony przed kondensacją – m.in. w przypadku rurociągów (głównie chłodniczych), kanałów wentylacyjnych, a także w systemach HVAC na jednostkach pływających.
17.07.2023

Terraen. Nowe podejście do magazynowania energii

Czy przydomowy magazyn energii z Chojnic zrewolucjonizuje nasze myślenie o samowystarczalności energetycznej?
13.07.2023

Zatopić czy nie zatopić? – iluzoryczne bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej

W poprzednim artykule przeanalizowano faktyczny zakres nowelizacji Ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich, która miała być remedium na ewentualne zagrożenie o charakterze terrorystycznym, co stoi w całkowitej sprzeczności z faktycznym kształtem nowelizowanych przepisów.
03.07.2023

Premier Saksonii wezwał do naprawy gazociągu Nord Stream 1

Premier Saksonii Michael Kretschmer wezwał do naprawy gazociągu Nord Stream 1, który został zniszczony w wyniku wybuchu i którym rosyjski gaz ziemny był transportowany do Niemiec. "Nie ma absolutnie żadnego powodu, dla którego nie mielibyśmy teraz rozpocząć prac nad zabezpieczeniem i naprawą tego rurociągu", powiedział telewizji "Welt".
23.06.2023

Rosja wykorzystuje kanały żeglugowe, aby przemieszczać okręty na akweny morskie

W stoczni znajdującej się w rosyjskim Zielonodolsku zwodowano i wyposażono mały okręt rakietowy proj. 21631, który ma odbyć próby morskie na Morzu Bałtyckim. Sztuczka polega na tym, że jednostkę powstała w mieście, które znajduje się setki kilometrów od morza, do którego dostanie się przepływając Wołgę.
16.06.2023

Smarowanie kadłuba powietrzem - Odfjell wybiera Alfa Laval OceanGlide, aby zwiększyć efektywność energetyczną

Przełom w transporcie morskim. Odfjell Ship Management nawiązał współpracę z Alfa Laval, wybierając system smarowania powietrzem Alfa Laval OceanGlide do zainstalowania na jednym ze swoich tankowców. Alfa Laval OceanGlide to nazwa nowo nabytego systemu smarowania powietrzem. Nowe rozwiązanie stanowi kolejny element oferty w portfolio zrównoważonych produktów Alfa Laval.
14.06.2023

Vineyard Wind rozpoczyna budowę fundamentów pod pierwszą morską farmę wiatrową w USA

Vineyard Wind, spółka joint venture Avangrid Inc. i Copenhagen Infrastructure Partners, ogłosiła rozpoczęcie prac nad instalacją pierwszych monopali i elementów przejściowych na pierwszej w kraju komercyjnej morskiej farmie wiatrowej.
09.06.2023

Ekolodzy: większość żywych organizmów ze Zbiornika Kachowskiego wyginie na skutek powodzi wywołanej przez Rosjan

Konsekwencją wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce i odpływu wody ze Zbiornika Kachowskiego będzie wyginięcie większości żywych organizmów w tym akwenie; szczególnie zagrożone są liczne gatunki ryb i ptaków - ostrzegli w środę ekolodzy z Ukraińskiej Grupy Ochrony Przyrody (UNCG).
07.06.2023

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. Powodziowa klęska na Ukrainie (ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY)

Władze lokalne donoszą, że w Nowej Kachowce są już podtopienia. Ludność lokalna opuszcza swoje domy, bądź jest ewakuowana. Pojawiła się groźba skażenia niebezpiecznymi substancjami. Nowe informacje będą podawane na bieżąco.
06.06.2023

Gdańsk. Nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie pyłu węglowego z portu

Gdańscy radni, w trakcie czwartkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, wystosowali apel do premiera, ministra skarbu i aktywów państwowych o podjęcie działań w sprawie przywrócenia należytej jakości środowiska naturalnego i czystości na terenie działania gdańskiego portu i przyległych dzielnic.
01.06.2023

Rozpoczęła się operacja wypompowania ropy z tankowca Safer w Jemenie

Służby prasowe ONZ poinformowały, że ruszyły prace mające na celu wydobycie ekwiwalentu 1,1 mln baryłek zalegających na tankowcu zacumowanym od 2015 roku u wybrzeżu targanego konfliktami wewnętrznymi Jemenu, Niszczejący statek stanowił rosnące zagrożenie dla morskiego ekosystemu i gospodarki na Morzu Czerwonym, stanowiąc potencjalnie jedno z największych niebezpieczeństw tego typu od lat.
31.05.2023

Okręty Stałego Zespołu NATO w Gdyni

Przy wejściu do Portu Gdynia zaroiło się od okrętów. Od godzin porannych do niego oraz do Portu Wojennego Gdynia wchodzą kolejne jednostki znajdujące się w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). Wizyta ma charakter roboczy. Członkiem grupy jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
26.05.2023

MON zapowiada powrót do programu Orka i zakup okrętów podwodnych

Rozpisanie przetargu na nowe okręty podwodne zapowiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Zakup takich jednostek w programie Orka od lat przewidywały plany modernizacyjne.
25.05.2023

Pakistan wzmacnia relacje z Chinami poprzez otrzymanie drugiej partii zamówionych fregat

Podczas ceremonii, która odbyła się w stoczni Hudong Zhonghua w Szanghaju, dwie nowo zbudowane fregaty typu 054 A/P (określane też jako typ Tughril), PNS Tippu Sultan i PNS Shahjahan zostały przekazane do eksploatacji pakistańskiej Marynarce Wojennej (Pak Bahriya). To druga część większego zamówienia obejmującego cztery jednostki, które wzmocnią morski potencjał tego państwa.
11.05.2023

Radni PiS deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego z Portu Gdańsk

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska deklarują współpracę w sprawie problemu pyłu węglowego, który utrudnia życie mieszkańcom dzielnic sąsiadujących z gdańskim portem. "Jesteśmy też gotowi na to, żeby wspierać miasto w najlepszym możliwym zakresie, jeśli chodzi o relacje z portem" - mówili we wtorek.
09.05.2023

Największy na świecie statek wycieczkowy Icon of the Seas w czerwcu rozpoczyna próby morskie

Stocznia Meyer Turku poinformowała, że największy na świecie wycieczkowiec, Icon of the Seas budowany w Finlandii dla Royal Caribbean International już za miesiąc rozpocznie swoje próby morskie. Będzie to kluczowy kamień milowy dla statku, który został zamówiony siedem lat temu.
08.05.2023

4 mld dolarów na dekarbonizację amerykańskich portów

Administracja prezydenta Joe Bidena planuje przeznaczyć blisko 4 miliardów dolarów w celu polepszenia elektryfikacji amerykańskich portów i redukcji emisji CO2 z samochodów ciężarowych.
08.05.2023

Na rzece Czarna Hańcza zainstalowano miernik czystości wody

Zarząd Wigierskiego Parku Narodowego zainstalował na rzece Czarna Hańcza, w okolicy wsi Sobolewo (Podlaskie), urządzenie do kontroli jakości wody. Miernik co 15 minut kontroluje podstawowe parametry wody.
07.05.2023

Prezydent Gdańska apeluje do premiera o zajęcie się sprawą zanieczyszczonego powietrza w sąsiedztwie portu

W dzielnicach sąsiadujących z Portem Gdańsk nasila się zanieczyszczenie powietrza, prowadzone dotąd rozmowy m.in. z Zarządem Portu niewiele przyniosły – podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań prowadzących do poprawy sytuacji.
26.04.2023

Jakimi sportami wodnymi i aktywnościami na wodzie warto się zainteresować?

Sporty wodne to jedne z ulubionych aktywności Polaków podczas wakacji i nie tylko. Wiele osób regularnie pływa na basenie, a w ostatnich latach popularne zrobiły się też deski SUP, windsurfing czy nurkowanie. Na co warto zwrócić uwagę i jakie akcesoria wybrać?
19.04.2023

Kabina nurków Meduza II zwiastunem wystawy pojazdów podwodnych

Przed Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie (Pomorskie) stanęła kabina nurków Meduza II. Powstały w 1968 roku obiekt ma blisko pięć metrów długości, trzy wysokości i waży ponad trzy tony. Jest on reklamą i zwiastunem wystawy „W toni” Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
18.04.2023

Północno-zachodnia Australia szykuje się na uderzenie najsilniejszego od dekady cyklonu

Północno-zachodnia Australia szykuje się na uderzenie tropikalnego cyklonu, które może nastąpić w czwartek wieczorem. Spodziewany jest wiatr wiejący z prędkością 275 kilometrów na godzinę - poinformowało krajowe centrum meteorologiczne.
13.04.2023

Morskie Bayraktary zaprezentowane

Tureckie, latające drony bojowe zyskały sławę w trakcie toczącej się od 24 lutego 2022 roku wojny na Ukrainie. Ich twórca zaprezentował nową wersję, przeznaczoną do służby w środowisku morskim, która znajdzie się w wyposażeniu uniwersalnego okrętu desantowego-doku Marynarki Wojennej Turcji (Türk Deniz Kuvvetleri).
27.03.2023

Strącony przez Rosjan dron MQ-9 Reaper to maszyna rozpoznawcza, wykorzystywana również do misji bojowych

Rosyjski myśliwiec uderzył we wtorek w amerykański samolot bezzałogowy MQ-9 Reaper lecący nad Morzem Czarnym, powodując jego runięcie i zniszczenie. MQ-9 Reaper to maszyny rozpoznawcze, ale mogą też przenosić uzbrojenie i wykonywać misje bojowe. Dron waży 2,2 tony, ma zasięg do 2,5 tys. km, może latać przez ponad dobę. Posiadają je stacjonujące w Polsce wojska amerykańskie. Reapery są również używane przez Siły Zbrojne RP.
14.03.2023

Chiński myśliwiec zbliżył się do amerykańskiego samolotu patrolowego nad Morzem Południowochińskim

Uzbrojony w cztery pociski powietrze-powietrze chiński myśliwiec J-11 ustawił się w piątek za amerykańskim samolotem patrolowym, przeleciał nad nim i opadł kilkaset metrów od skrzydła samolotu US Navy - podał "Wall Street Journal"("WSJ"). Według amerykańskich wojskowych długoterminowy trend, to coraz większa agresja ze strony chińskich pilotów myśliwskich.
24.02.2023

Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny, który wpadł do Morza Japońskiego

Korea Północna wystrzeliła w sobotę międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który leciał przez 66 minut i wpadł do Morza Japońskiego - poinformowało ministerstwo obrony Japonii. Pocisk miał możliwy zasięg 14 tys. kilometrów.
18.02.2023

Nie tylko pływa, ale i jeździ. Pierwszy amfibijny statek do przewozu załóg do obsługi offshore oddany do użytku

Brytyjska firma Commercial Rib Charter (CRC) oddaje do użytku unikalny statek do przewozu załogi, zaprojektowany z myślą o wyzwaniach związanych z morską farmą wiatrową RWE Scroby Sands. Jednostka, nazwana CRC Walrus, jest pierwszym na świecie amfibijnym statkiem do przewozu załogi.
15.02.2023

Szwedzka armia rozlokowała w porcie w Goeteborgu system obrony powietrznej Patriot

Żołnierze szwedzcy dziś po raz pierwszy rozlokowali rakietowy system obrony powietrznej Patriot poza bazą wojskową. Instalacje umieszczono w porcie w Goeteborgu. Jak wskazali przedstawiciele sił zbrojnych jest to strategiczne miejsce, dokąd przypływają statki zaopatrujące w towary i paliwa Szwecję oraz Finlandię.
06.02.2023

Na Politechnice Gdańskiej opracowano fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze

Zespół prof. Anny Zielińskiej-Jurek z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej opracowuje nowe materiały fotokatalityczne. Ich zastosowanie pozwoli usuwać pozostałości farmaceutyków ze strumieni oczyszczanych ścieków, a także eliminować zanieczyszczenia powietrza.
31.01.2023

Ewolucja branży morskiej – rozmowa z Andrzejem Smoleńskim

Rozmowa z Andrzejem Smoleńskim, Dyrektorem Pionu Morskiego w Alfa Laval, który w branży morskiej aktywnie pracuje od ponad 30 lat.
29.01.2023

Mimo sankcji, 250 transportów z paliwem wywiozły w ostatnim miesiącu z Rosji europejskie statki

Pomimo sankcji europejskie statki wywożą miliony ton paliw z Rosji i zapewniają tym samym fundusze potrzebne Moskwie do prowadzenia wojny przeciw Ukrainie - wynika z dochodzenia portalu śledczego Investigate Europe.
27.01.2023

Bombą okazała się kokaina. Zwrot w sprawie próby zamachu na kontenerowiec

Pojawiły się nowe szczegóły w sprawie ubiegłorocznej groźby zamachu bombowego na kontenerowiec MSC Lorena. Okazało się, że podróżujący z Senegalu do Antwerpii statek przewoził ładunek zaskakujący ładunek, ale innego rodzaju - blisko 2400 kilogramów kokainy.
16.01.2023

Zasilany amoniakiem statek Armada przybywa do Europy

Pierwszy z ośmiu statków przeznaczonych do pracy zdalnej w składzie zaawansowanej technologicznie floty firmy Ocean Infinity, przybył do Norwegii w celu instalacji wyposażenia.
05.01.2023

80 lat temu Naziści rozstrzelali polskiego superszpiega, który wysadzał ich okręty

80 lat temu, 4 stycznia 1943 r., polski bojownik greckiego ruchu oporu Jerzy Iwanow-Szajnowicz został rozstrzelany przez Niemców. Zorganizował on siatkę wywiadowczą w porcie Pireus i innych greckich miastach. Niemcy skazali go na trzykrotną karę śmierci. Ostatnie jego słowa brzmiały "Niech żyje Grecja! Niech żyje Polska!".
04.01.2023

„Ratownik” marynarce potrzebny

Poruszenie podczas XIV Konwentu Morskiego na początku grudnia tematu budowy nowego okrętu ratowniczego dla polskiej Marynarki Wojennej służy nie tylko przypomnieniu o potrzebach tej formacji. Każe przypomnieć sobie o kwestii rozwoju zdolności ratownictwa morskiego i jak ważne są jednostki przeznaczone do takich zadań.
26.12.2022

Mingyang tworzy "najdłuższą na świecie" łopatę do morskiej turbiny wiatrowej. Tajfuny będą jej niestraszne

Chiński producent turbin wiatrowych Mingyang Smart Energy zakończył produkcję pierwszej łopaty dla morskiej turbiny wiatrowej MySE 16-260, o średnicy wirnika wynoszącej 242 metry.
19.12.2022

Ukraina odpiera potężny atak rakietowy z morza

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły w piątek 60 z odpalonych przez Rosję 76 pocisków rakietowych – oświadczył naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny. Terror rakietowy stosowany przez przeciwnika nie zmusi nas do złożenia broni – zapewnił.
16.12.2022

Test rakiety Barak Lrad na izraelskiej korwecie [WIDEO]

Izraelski Przemysł Przeciwlotniczy podał, że 30 listopada z powodzeniem dokonano próbnego wystrzelenia pocisku ziemia-powietrze Barak Lrad z korwety typu Sa'ar 6 INS Oz.
08.12.2022

Jak przemysł morski zmienił się na przestrzeni lat? [WIDEO]

Rozmowa z Andrzejem Smoleńskim, Dyrektorem Pionu Morskiego w Alfa Laval, który w branży morskiej aktywnie pracuje od ponad 30 lat.
25.11.2022

Korea Południowa: Udana próba rodzimego systemu obrony przeciwrakietowej L-SAM

Sukcesem zakończyła się próba zestrzelenia pocisku przy użyciu opracowywanego przez Koreę Południową systemu L-SAM, który ma wejść w skład tarczy antyrakietowej chroniącej kraj przed zagrożeniem z Korei Północnej – podała we wtorek agencja Yonhap.
22.11.2022

Południowokoreańska armia wyłowiła fragmenty pocisku Korei Płn., jest podobny do rosyjskich

Wojsko Korei Płd. wyłowiło z morza fragment północnokoreańskiego pocisku, który spadł niedawno po południowej stronie faktycznej granicy. Przypomina rakiety używane przez Rosję na Ukrainie i jest na nim napis po rosyjsku – ogłosiło w środę dowództwo w Seulu.
09.11.2022

Ukraińskie władze: na południu paliwo ze statków zatopionych w Dnieprze grozi katastrofą ekologiczną

Obwodowi chersońskiemu na południu Ukrainy grozi katastrofa ekologiczna z powodu zanieczyszczenia Dniepru, spowodowanego wysadzaniem w powietrze jednostek pływających - ostrzegł w sobotę lojalny wobec Kijowa szef administracji regionu Jarosław Januszewycz.
05.11.2022

Port Gdańsk monitoruje jakość powietrza w związku ze wzmożonymi przeładunkami węgla

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podjął decyzję o umieszczeniu na terenie portu dodatkowych 5 czujników mobilnych. Zostały one rozlokowane przy Basenie Górniczym, Nabrzeżu Dworzec Drzewny, Nabrzeżu Węglowym, Twierdzy Wisłoujście i przy ul. Ku Ujściu. Operatorzy mają obowiązek zastosowania się do działań prewencyjnych, w tym zraszania hałd z węglem. Rozważane jest również dodatkowe czyszczenie dróg dojazdowych, gdyż pylenie wtórne z ruchu pojazdów po placach składowych jest główną przyczyną wzmożonego pylenia.
03.11.2022

Ukraiński wywiad: rosyjskie ładunki wybuchowe w kachowskiej elektrowni wodnej nie wystarczą do zniszczenia tego obiektu

Rosyjskie ładunki wybuchowe, umieszczone w kachowskiej elektrowni wodnej w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, nie są wystarczające do wysadzenia tego obiektu w powietrze - ocenił w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, cytowany przez agencję Ukrinform.
26.10.2022

ISW: rosyjskie siły chcą wysadzić w powietrze zaporę elektrowni kachowskiej i oskarżyć o to Ukrainę

Rosyjskie siły prawdopodobnie podejmą próbę wysadzenia zapory kachowskiej elektrowni wodnej i oskarżą o to Ukrainę - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
22.10.2022

Korea Płn. wysłała samoloty bojowe nad granicę z Koreą Płd., wystrzeliła też kolejny pocisk balistyczny

Korea Płn. wysłała w czwartek samoloty bojowe nad granicę z Koreą Płd., która w odpowiedzi poderwała myśliwce F-35 i inne maszyny. Pjongjang wystrzelił też wcześnie rano w piątek (czasu lokalnego) kolejny pocisk balistyczny - poinformowały południowokoreańskie siły zbrojne.
13.10.2022

Asteroida, która zgładziła dinozaury, wywołała ogromne tsunami

Ogromne tsunami, rozległe na tysiące kilometrów, powstało wskutek uderzenia asteroidy, która przyniosła zagładę dinozaurom – donoszą naukowcy na łamach pisma „AGU Advances”.
06.10.2022

Baltic Air Policing: w ramach misji sześć razy przechwycono rosyjskie samoloty

Węgierskie samoloty bojowe Gripen, które od sierpnia uczestniczą w NATO-wskiej misji patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, sześciokrotnie przechwyciły rosyjskie samoloty – powiedział na konferencji prasowej w litewskich Szawlach dowódca węgierskiej misji podpułkownik Attila Vanyik.
21.09.2022

100 lat będzie trwała wymiana statków na jednostki korzystające z alternatywnych technologii paliwowych

W stoczniach buduje się aktualnie ponad 1 000 statków z napędem na paliwa alternatywne. Ponad połowa z nich to statki z silnikami zasilanymi gazem i systemami LNG. Tendencja do zamawiania przez operatorów dużych statków z napędem na paliwa alternatywne utrzymuje tempo.
15.09.2022

Porty w Sztokholmie idą śladami Kopenhagi i Kilonii. Statki pasażerskie już 2023 będą zasilane energią elektryczną z lądu

Porty Sztokholmu włączają się politykę ochrony środowiska stolicy Szwecji. Zarząd Portów skutecznie realizuje to co zapowiedział znacznie wcześniej. W krótkim czasie zbuduje dwa lądowe podłączenia do sieci energetycznej dla statków wycieczkowych. Już w najbliższym sezonie pasażery cumujące przy dwóch nabrzeżach w centrum miasta będą mogły wyłączyć agregaty prądotwórcze. Ta inicjatywa środowiskowa spowoduje znacznie niższe emisje zanieczyszczeń powietrza w Sztokholmie i na Morzu Bałtyckim – podkreśla Zarząd Portów Sztokholm w cz
09.09.2022

Farma na dnie oceanu. Przełomowa współpraca Nemo’s Garden i Siemensa [ZDJĘCIA]

Zespół włoskich inżynierów, nurków i naukowców opracował koncept uprawy roślin pod wodą. Startup Nemo’s Garden stworzył farmę na dnie oceanu, wykorzystując korzystne warunki podwodnej biosfery: stabilną temperaturę, parowanie wody, absorpcję CO2, obfitość tlenu oraz naturalną ochronę przed szkodnikami. Poszukiwania alternatywy w dobie kryzysu żywnościowego Grunty orne stanowią dziś jedynie 11 proc. powierzchni ziemi, a zmiany klimatyczne systematycznie pogarszają sytuację. Na wypadek globalnego kryzysu żywnościowego rozpocz
07.09.2022

Będą dopłaty dla gospodarstw ogrzewanych gazem LPG. Różne kierunki dostaw gwarantują, że surowca nie zabraknie [WIDEO]

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych analogiczne do tzw. dodatku węglowego. Świadczenie będzie przysługiwać również tym, którzy korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. W Polsce takich gospodarstw jest ok. 147 tys. W ich przypadku jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. – Gospodarstwa domowe, które ogrzewają się LPG, w nadchodzącym sezonie grzewczym nie muszą się martwić o jego dostępność – wskazuje rzecznik prasowy Gaspolu Maciej Chyż. Ze względu
07.09.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Vulcan Training: Rozszerzamy ofertę dla branży wiatrowej

W Polsce funkcjonuje jeden z unikatowych ośrodków szkoleniowych w skali europejskiej - Vulcan Training & Consultancy. Pracownicy branży oil&gas oraz morskiej energetyki wiatrowej mogą w centrum w Szczecinie zdobyć nowe umiejętności i podnieść kompetencje. Szkolenia pozwalają pracownikom działającym w branży morskiej wrócić bezpiecznie do domu.
04.09.2022

Finnlines wzbogaci się o nowe ro-paxy

W Chinach powstają dwa nowe promy towarowo-pasażerskie dla Finnlines. Pierwszy z nich został właśnie zwodowany, zaś na budowie drugiego położono stępkę.
02.09.2022

Kto jest kim w polskim offshore? StoGda: Mamy pomysł na statki instalacyjne i jednostki CTV

StoGda Ship Design & Engineering to wiodące biuro projektowe w Polsce, które działa na rynku od 25 lat. Założyciele biura związani ze Stocznią Gdańską zaczynali od branży okrętowej, rozszerzając szybko ofertę usług o rynek offshore i energetykę. Biuro jest także zaangażowane w rozwój morskiej energetyki wiatrowej poprzez projekty statków instalacyjnych typu jack-up. Na tym nie koniec.
25.08.2022

"Złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów; zabójczy jest dopiero ich zakwit

Wytwarzające toksyczne związki "złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów: zabójczy jest dopiero ich zakwit. Niektóre ich toksyny łatwo się rozkładają pod wpływem światła i dezaktywują w środowisku kwaśnym. W praktyce brakuje jednak sposobu na przyspieszenie tego procesu.
21.08.2022

Wojewoda zachodniopomorski: wczoraj sytuacja na Odrze była lepsza; dzisiaj wyłowiliśmy 6,5 tony śniętych ryb

Wczoraj sytuacja na Odrze była lepsza, dzisiaj niestety jest gorsza, dlatego że wyłowiliśmy 6,5 tony śniętych ryb w Szczecinie - powiedział w sobotę w Szczecinie na konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
20.08.2022

Zatrucie Odry - najnowsze informacje

Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje na temat katastrofy ekologicznej na Odrze.
16.08.2022

Agresywny delfin pogryzł dwie osoby przy plaży; to kolejny taki atak w tym miejscu

Delfin pogryzł dwie osoby pływające w pobliżu plaży w mieście Fukui na zachodnim wybrzeżu Japonii. Władze uważają, że ten sam agresywny delfin jest odpowiedzialny za co najmniej sześć podobnych ataków tego lata.
11.08.2022

„Gazeta Wyborcza”: Tykająca bomba na dnie morza. Tysiące ton broni wciąż zalega w Bałtyku

Gdybyśmy wypompowali wodę z Bałtyku, zobaczylibyśmy apokaliptyczny krajobraz: stosy min, beczek i bomb naładowanych chemikaliami. Kiedy poniemiecki złom skoroduje, czeka nas katastrofa ekologiczna - ostrzega wtorkowa „Gazeta Wyborcza”.
09.08.2022

Pył z opon zanieczyszcza oceany

Pył z opon samochodowych stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Zanieczyszcza oceany, powietrze oraz glebę - pisze brytyjski dziennik "The Guardian". Zaznacza, że w oponach zawarte są różne toksyczne substancje, które, jak wykazały badania naukowców, poważnie szkodzą organizmom wodnym.
01.08.2022

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2022 r.

Z serii naszych cyklicznych analiz dotyczących wypadków morskich, tym razem w telegraficznym skrócie w formie raportu przekazujemy najważniejsze zdarzenia szkód i wypadków morskich, które miały miejsce lipcu.
28.07.2022

Jak wydostać się z tonącego helikoptera? Vulcan szkoli Lotos Petrobaltic

W ubiegłym tygodniu Centrum Szkoleniowe Vulcan przeprowadziło pierwsze specjalistyczne szkolenia offshore dla zespołu Lotos Petrobaltic. Ekipy konsorcjum pracujące na platformach wiertniczych będą przyjeżdżać do szczecińskiego centrum na specjalistyczne szkolenia.
27.07.2022

Innowacje technologiczne. Jak wpłyną na przyszłość offshore?

Czy automatyzacja jest nieuchronnym kierunkiem rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej? Czy jest w stanie wyprzeć człowieka? O obecnych rozwiązaniach i technologiach przyszłości mówi prof. dr hab. Zbigniew Korczewski z Politechniki Gdańskiej.
26.07.2022

Uniwersytet Vaasa opracowuje wodorowy napęd dla statków

Fińscy naukowcy pracują nad elastycznym systemem paliwowym dla statków, w szczególności napędzanych wodorem.
23.07.2022

Premier i John Kerry rozmawiali o energetyce, odnawialnych źródeł energii i sytuacji geopolitycznej

Kwestie związane z energetyką, odnawialnymi źródłami energii, a także obecną sytuacją geopolityczną - były, jak podaje kancelaria premiera, głównymi tematami wtorkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerrym.
12.07.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.