• <
KONGSBERG_2023

Icon of the Seas gotowy na swój pierwszy rejs. Największy wycieczkowiec świata został przekazany armatorowi

kw

28.11.2023 15:09
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Icon of the Seas gotowy na swój pierwszy rejs. Największy wycieczkowiec świata został przekazany armatorowi

Partnerzy portalu

Fot. Royal Caribbean

Najnowocześniejszy statek wycieczkowy na świecie Icon of the Seas już wkrótce wyruszy w swój pierwszy, dziewiczy rejs. Wczoraj, 27 listopada br. fińska stocznia Meyer Turku dostarczyła gotową jednostkę armatorowi, firmie Royal Caribbean Internarional. Po niedawno zakończonych próbach morskich, "Icon" jest gotowy do przyjęcia pierwszych pasażerów. 

Nowy statek wycieczkowy, pierwszy w klasie Icon, ma być niejako pionierem dla Royal Caribbean International i transportu pasażerskiego jako takich, bijąc przy tym nowe rekordy, stając się większym od znajdującej się wciąż w budowie serii opartej na klasie Oasis. Jego wyporność wynosi 250 800 ton, a długość 364,80 metrów, co będzie go czynić większym od dotąd dzierżącego palmę pierwszeństwa Wonder of the Seas.

Powstał w fińskiej stoczni Meyer Turku, która specjalizuje się w budowie nowoczesnych, dużych statkach pasażerskich, będąc też jednym z kluczowych źródeł zatrudnienia w regionie. Innowacyjnym aspektem jednostki, w myśl dekarbonizacji żeglugi, jest napęd LNG w postaci sześciu silników Wärtsilä generujących łącznie 67 500 kW. Dodatkowo posiada ogniwa paliwowe i system odzysku ciepła. Wykorzystuje przy tym technologię "smarowania" powietrzem po kadłubie. Utrzymuje on cienką warstwę powietrza nad płaskim dnem kadłuba statku, zmniejszając opór w wodzie, a tym samym i tarcie. W rezultacie poprawia to wydajność statku i zmniejsza zużycie paliwa podczas rejsu.

Wycieczkowiec ma 20 pokładów, z czego na 18 jest przestrzeń skierowana do pasażerów. W ramach oferty czeka na nich siedem basenów, hydromasaże, ścianka wspinaczkowa, symulator surfingu ze sztuczną falą, kluby nocne, lodowisko, park linowy, boiska do koszykówki oraz siatkówki, a także rozbudowana baza gastronomiczna. Główną atrakcję ma jednak stanowić największy park wodny na morzu z sześcioma gigantycznymi zjeżdżalniami.

Icon of the Seas ma rozpocząć działalność w styczniu 2024 roku obsługując tygodniowe rejsy.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.