• <

Wynik wyszukiwania - "pierwszy etap" - Wiadomości

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się otwarcie Centrum Sportu i Rekreacji

23 maja 2024 roku w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W wydarzeniu udział wzięło wielu znamienitych gości ze świata nauki, sportu, gospodarki oraz polityki.
23.05.2024

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej inwestycji

W maju ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel. – Chcemy dobrze poznać strukturę gruntu, na którym posadowiona będzie elektrownia. Dzięki temu będziemy mogli dopracować sam projekt elektrowni z perspektywy bezpieczeństwa – podkreśla Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska.
14.05.2024

RWE i Port Karlshamn razem dla rozwoju bałtyckiej energetyki wiatrowej

RWE rozpoczyna współpracę z Portem Karlshamn. Celem zawartego memorandum o porozumieniu jest przekształcenie lokalnego portu w hub logistyczny dla przyszłych projektów elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
10.05.2024

Pierwszy etap konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej rozstrzygnięty

Ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego wzięło udział w pierwszym etapie konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej.
30.04.2024

Polskie Elektrownie Jądrowe z zatwierdzonym Projektem Robót Geologicznych dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Uzyskany przez Polskie Elektrownie Jądrowe dokument umożliwia rozpoczęcie pogłębionych badań geologicznych w lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Decyzja wydana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że przedłożony przez spółkę PEJ Projekt Robót Geologicznych spełnia wymogi stawiane tego typu inwestycjom i jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. To kolejne ważne zadanie zrealizowane w procesie pozwoleniowym całego projektu.
16.04.2024

Gaz-System zbadał dno Zatoki Gdańskiej dla potrzeb FSRU

Celem badań zleconych przez spółkę było szczegółowe rozpoznanie obiektów na obszarze projektowanego terminalu LNG oraz gazociągu podmorskiego, łączącego terminal z lądem. Obecnie Marynarka Wojenna RP realizuje ostatni etap działań polegający na neutralizacji wykrytych materiałów niebezpiecznych.
12.04.2024

Ruszyły zapisy na 24. Marsz Śledzia

Nadchodzi 24. edycja Marszu Śledzia. Tym razem zawodnicy przemierzą Zatokę Pucką 22 czerwca. Zrobią to jednak tylko ci, którzy osiągną najlepsze wyniki w pierwszym etapie rywalizacji, czyli w Wirtualnych Zawodach, do których zapisy już ruszyły.
11.04.2024

PGE: konieczność restrukturyzacji i duże inwestycje w offshore i sieci dystrybucyjne

– Przed nami konieczność restrukturyzacji grupy, konieczność restrukturyzacji bazy aktywów oraz wydzielenia energetyki konwencjonalnej, żeby przygotować się na duże inwestycje w segmencie odnawialnym – zapowiada nowy prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Dariusz Marzec, który objął stery w połowie marca br. Jak podkreśla, utrzymanie jej pozycji rynkowej wymaga szybkich działań i dużych, wielomiliardowych inwestycji, głównie w OZE i sieci dystrybucyjne. W tym kontekście strategiczne znaczenie ma jednak wydzielenie aktywów węglow
08.04.2024

Kolejne metry nabrzeży w Szczecinie gotowe

W Szczecinie trwa budowa nowych nabrzeży. W końcu zeszłego roku udało się zakończyć pierwszy etap Nabrzeża Czeskiego oraz Słowackiego wraz z pozwoleniem na użytkowanie. Na pozostałych etapach drugim oraz trzecim już trwają roboty budowlane.
02.04.2024

Szczecińscy strażnicy graniczni promowali służbę

W szkołach na terenie Szczecina, Stargardu, Gryfina, Choszczna oraz Myśliborza funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej im. por. rez. kaw. Wacława Piotra Russockiego w Szczecinie kontynuowali w marcu wizyty w ramach działań promocyjnych na terenie woj. zachodniopomorskiego.
02.04.2024

Ster na służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

Warto próbować swoich sił, tym bardziej, że na jednostkach pływających Straży Granicznej nie ma miejsca na nudę. W dwóch dywizjonach realizujących zadania graniczne na Bałtyku, a także w placówkach SG podległych Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Gdańsku, trwa nabór do służby. Zainteresowaniem kandydatów cieszy się właśnie służba na jednostkach pływających, ale można także wchodzić na jednostkach pływających w skład grup kontrolnych, specjalnie przygotowanych zespołów do kontroli statków na morzu.
20.03.2024

Są chętni do służby w MOSG. Kandydaci uzyskali pozytywną ocenę

13 osób (cztery kobiety i dziewięciu mężczyzn) starających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej przystąpiło 19 marca do drugiego etapu kwalifikacji w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku Nowym Porcie. Wszyscy uzyskali pozytywną ocenę. Teraz jeszcze badania lekarskie i… zielona światło na przyjęcie do służby.
20.03.2024

MKiŚ: trwają badania na dnie oceanicznym w celu zabezpieczenia dostępu do złóż kluczowych surowców mineralnych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.
17.03.2024

W Ustce prowadzone są prace związane z pogłębianiem toru podejściowego do portu morskiego

Rozpoczął się pierwszy etap prac związanych z pogłębianiem toru podejściowego oraz osadników w porcie morskim Ustka, gdzie planuje się wydobyć około 200 tysięcy metrów sześciennych urobku.
12.03.2024

Energa Wytwarzanie pracuje nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych

Energa Wytwarzanie zakończyła pierwszy etap prac nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych - poinformowała spółka we wtorek. W ramach II etapu projektu przewidziana jest rozbudowa algorytmu sztucznej inteligencji do diagnozowania i prognozowania uszkodzeń.
12.03.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

Kolejna edycja, nowy patron. Morska Energetyka Wiatrowa na PG po raz dziewiąty

Absolwenci Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej są jednomyślni w swoich opiniach. – To program dla wizjonerów naszych czasów – podkreślają. Piątkowa uroczystość zakończenia VII oraz inauguracji IX edycji kierunku była jednocześnie okazją do przywitania nowego partnera strategicznego. Tym razem patronat nad studiami objęła grupa Industria Project.
04.03.2024

Wiceszef MKiŚ: nie ma możliwości zatrzymania projektu jądrowego

Nie ma możliwości dzisiaj, abyśmy zatrzymali projekt jądrowy - zapowiedział w sobotę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wiceminister klimatu Maciej Bando. Dodał, że jedną z najważniejszych rzeczy jest zamknięcie finansowania elektrowni.
02.03.2024

STS Pogoria obiera kurs na Korsykę

Młodzież ma pełne ręce roboty, ale nie narzeka. Zadania wykonuje z uśmiechem na ustach i – co ważne – bardzo dobrze – relacjonuje dziennikarz Gazety Pomorskiej Marek Weckwerth, który płynie żaglowcem „Pogoria" razem ze stypendystami marszałka województwa.
15.01.2024

Hapag-Lloyd bada możliwość napędzania swoich kontenerowców siłą wiatru

Jedna z czołowych firm z branży transportowej przekazała, że rozpoczyna prace koncepcyjne kontenerowca o wyporności 4 500 TEU, wyposażonego w układ napędowy wspomagany wiatrem. Inwestując w odnawialne źródła energii Hapag-Lloyd w ten sposób chce zbliżyć się do celu, jakim jest dekarbonizacja żeglugi i osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla
28.12.2023

Babcock zapewni wsparcie techniczne ukraińskiej marynarce wojennej

Brytyjski koncern otrzymał trzyletni kontrakt na wsparcie i konserwację dwóch okrętów przeciwminowych typu Sandown, Czerkasy i Czernihów służących od tego roku w Siłach Morskich Ukrainy. Zostaną one poddane poddane konfiguracjom, aby mogły skutecznie służyć i prowadzić działania zgodnie ze swoim przeznaczeniem pod niebiesko-żółtą banderą.
15.12.2023

Samotnie sześciometrowym jachtem przez Atlantyk. Rusza drugi etap Mini Transat

Już w sobotę 28 października o godzinie 14:00 czasu polskiego flota jachtów klasy MINI 6.50 opuści La Palmę znajdującą się w archipelagu Wysp Kanaryjskich i skieruje się na zachód. Przed żeglarzami, wśród których jest dwoje Polaków, ponad 2700 mil morskich transatlantyckiej żeglugi. Meta drugiego, finałowego etapu Mini Transat 2023 znajduje się na Gwadelupie, karaibskiej wyspie będącej departamentem zamorskim Francji.
27.10.2023

Pogłębienie rzeki Elbląg. Złożone oferty droższe niż zakładano

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na pogłębienie rzeki Elbląg. Swoje oferty złożyły trzy firmy, których ceny przekroczyły kwotę, jaką Urząd Morski zamierza przeznaczyć na sfinansowanie prac - podała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
25.10.2023

Inauguracja kolejnej edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa

– To były zdecydowanie najciekawsze studia podyplomowe, w których uczestniczyłam – tak podsumowała dwa semestry nauki na Politechnice Gdańskiej absolwentka kierunku Morska Energetyka Wiatrowa, Anna Frąckiewicz. W swojej opinii nie pozostaje odosobniona, o czym świadczy entuzjastyczna atmosfera towarzysząca ubiegłotygodniowej uroczystości zakończenia VI oraz inauguracji VIII edycji tych nowoczesnych studiów.
19.10.2023

Ruszył program „Wiatr – kopalnia możliwości” dla górników chcących zmienić branżę

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do programu „Wiatr – kopalnia możliwości” – górnicy, którzy chcą zmienić branżę, zamiast w kopalni, będą mogli rozpocząć pracę na turbinach wiatrowych.
17.10.2023

Ministerstwo Infrastruktury o nowych koncesjach na MFW

Droga do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez wykorzystanie morza została otwarta. 2 października 2023 r. Ministerstwo Infrastruktury zorganizowało konferencję „Offshore – koncesje w polskich obszarach morskich”, podsumowującą proces wydawania zezwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.
02.10.2023

Zakończył się pierwszy etap uwalniania do morza radioaktywnej wody z elektrowni w Fukushimie

W poniedziałek zakończył się pierwszy etap uwalniania do morza oczyszczonej radioaktywnej wody z elektrowni atomowej w Fukushimie; zgodnie z planem spuszczono 7,8 tys. ton uzdatnionej wody – podała japońska stacja NHK, cytując operatora elektrowni.
11.09.2023

Wkrótce przetarg na pogłębienie toru na rzece Elbląg przed elbląskim portem

Wkrótce planowane jest ogłoszenie postępowania przetargowego na roboty czerpalne na rzece Elbląg w pobliżu portu w Elblągu. Prace nie będą obejmować odcinka w samym porcie, gdyż pogłębienie toru wodnego w tym miejscu należy do zarządu elbląskiego portu, przekazał Urząd Morski w Gdyni.
09.09.2023

Port Gdynia – przed nami rekordowy rok przeładunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki i obronności państwa

Port Gdynia wypełnia rolę portu podwójnego przeznaczenia. Na terminalu BCT trwa obecnie kolejny w tym roku – największy w historii – przeładunek sprzętu wojskowego armii Stanów Zjednoczonych.
01.09.2023

Drugie miejsce Daru młodzieży po pierwszym etapie The Tall Ship Races Magellan – Elcano

Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni ukończył pierwszy etap na II miejscu na odcinku Falmouth – A Coruna podczas edycji The Tall Ship Races Magellan - Elcano.
26.08.2023

Turcja. Zakończono pierwszy etap budowy drugiej korwety typu Ada, która trafi do armii Ukrainy

W Stambule zakończono pierwszy etap budowy drugiej korwety typu Ada, która trafi z Turcji na wyposażenie marynarki wojennej Ukrainy - poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda.
18.08.2023

Już w tę środę cięcie blach pod pierwszego "Miecznika" z udziałem Ministra Obrony Narodowej

Dzień po Święcie Wojska Polskiego będzie można mówić o kolejnym powodzie do świętowania dla branży okrętowej oraz Marynarki Wojennej, gdyż rozpocznie się pierwszy etap budowy prototypowej, wielozadaniowej fregaty. Do 2031 roku do służby w 3. Flotylli Okrętów mają wejść trzy jednostki powstające w ramach tego przedsięwzięcia.
15.08.2023

Ørsted rozpoczyna budowę 2 nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym

Aktualnie Ørsted realizuje projekt budowy 2 nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym. Przygotowane już fundamenty dla Gode Wind 3 oraz Riffgrund 3 wyznaczają pierwszy etap tego przedsięwzięcia. Docelowo obie farmy będą dostarczać łączną moc 1,1 gigawata mocy już od 2025 r.
15.08.2023

Digitalizacja, testy i walidacja wdrażania "latających robotów" na morskich farmach wiatrowych

Konsorcjum DOME (Digital Operations and Maintenance Environment Project) pod przewodnictwem Cognitive Business, jednej z wiodących brytyjskich firm specjalizujących się w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji w sektorze energetycznym, wraz z CAE, globalną firmą zajmującą się technologią symulacji, osiągnęło ważny etap w zakresie zastosowania robotyki na morskich farmach wiatrowych. Ich wspólny projekt zakłada wykorzystanie technologii do czterokrotnego zwiększenia mocy z projektów offshore wind do 2030 roku.
30.07.2023

Ukraina wcieliła do służby dwa niszczyciele min

Na dwóch przekazanych przez Wielką Brytanię okrętach podniesiono uroczyście niebiesko-żółtą banderę. Wydarzenie symbolicznie wiąże się z odbudową ukraińskich, morskich sił przeciwminowych, a także uzyskaniem zdolności w zakresie zwalczania niebezpiecznych obiektów znajdujących się pod wodą.
13.07.2023

Rusza koszenie dna Łyny - utrudnienia dla kajakarzy i wędkarzy

Od poniedziałku planowane jest rozpoczęcie mechanicznego koszenia dna rzeki Łyny, które obejmie odcinek od Olsztyna do Bartąga - zapowiedziały Wody Polskie. Prace mogą powodować utrudnienia dla kajakarzy i wędkarzy.
02.07.2023

Decyzja o rozbiórce obiektów hydrotechnicznych w porcie w Świnoujściu

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję nr 13/R/2023 dotyczącą pozwolenia na rozbiórkę obiektów hydrotechnicznych w porcie morskim w Świnoujściu. Decyzja została wydana na podstawie przepisów prawa budowlanego oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.
30.06.2023

Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 za nami! Wiatru nie było zbyt wiele, ale wystarczająco dużo, aby rozegrać niemal wszystkie zaplanowane wyścigi na Zatoce Gdańskiej.
26.06.2023

Marsz Śledzia, czyli niecodzienny spacer płyciznami Zatoki Puckiej

Wczoraj odbyła się kolejna, 23. już edycja Marszu Śledzia. Setki uczestników wybrało się na spacer płyciznami Zatoki Puckiej.
26.06.2023

Ruszył nowy serwis ONE w terminalu GCT

Dziś w gdyńskim terminalu GCT pojawił się kontenerowiec Wes Gesa, który oficjalnie zainaugurował nowy serwis linii Ocean Network Express łączący Morze Bałtyckie z Półwyspem Iberyjskim i Wyspami Brytyjskimi.
21.06.2023

PGE podpisała umowę realizacyjną w ramach Programu LTE450

PGE Dystrybucja, spółka z Grupy PGE, w ramach budowy sieci łączności specjalnej LTE450, podpisała umowę z firmą Ericsson na dostawę i wdrożenie komponentów radiowych RAN. Uruchomienie sprzętu radiowego RAN i rdzeniowego CORE będzie stanowiło trzon uruchamiania usług LTE450 na potrzeby energetyki.
12.06.2023

MKiŚ: Minister Anna Moskwa podczas polsko-niemieckich rozmów: Polska będzie inwestować w rozwój Odry

7 czerwca 2023 r. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska spotkała się z Steffi Lemke, federalną minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów. Podczas spotkania podsumowano aktualne działania zapobiegawcze i naprawcze oraz odbudowujące bioróżnorodność Odry prowadzone na podstawie rekomendacji ekspertów.
07.06.2023

Rozpoczęło się ćwiczenie morskie Baltops-23

Dziś zaczęło się cykliczne, największe ćwiczenie morskie na Bałtyku, pk. Baltops. Blisko 20 państw, w tym 19 należących do NATO będzie do 16 czerwca wykonywać zadania w ramach szeregu scenariuszy, wzmacniając swoje zdolności operacyjne i współpracę w ramach dużego zgrupowania taktycznego.
05.06.2023

Nabrzeże Duńskie w porcie szczecińskim gotowe

Nabrzeże Norweskie, Czeskie i Duńskie niedługo staną się ważną częścią Portu w Szczecinie. Kończą się prace przy pierwszym etapie przebudowy Nabrzeża Czeskiego, z kolei Nabrzeże Duńskie jest już gotowe.
31.05.2023

Prace przy nowej marinie w Pucku zbliżają się ku końcowi

Trwająca od półtorej roku rozbudowa portu w Pucku zbliża się ku końcowi. Czy nowa marina zostanie otwarta już na wakacje?
31.05.2023

Otwarcie przystani miejskiej w Górkach Zachodnich

Zakończył się pierwszy etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Z tej okazji w sobotę odbył się piknik żeglarski, a przystani nadano imię kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
20.05.2023

Rozpoczęto odbudowę jachtu należącego do Ryszarda Kuklińskiego

W stoczni w Jachtklubie Conrad w Gdańsku odbyła się w sobotę uroczystość z okazji rozpoczęcia odbudowy "Strażnika Poranka", jachtu szkoleniowego dla dzieci, który niegdyś należał do generała Ryszarda Kuklińskiego.
20.05.2023

Inauguracja projektu odbudowy jachtu szkoleniowego dla dzieci, należącego niegdyś do generała Ryszarda Kuklińskiego

Po roku pracy i dzięki prowadzonej w tym czasie zbiórce, udało się zebrać środki, które umożliwią rozpoczęcie odbudowy żaglowca, który legendarny Jack Strong przekazał w swoim testamencie na cele szkoleniowe dla dzieci i młodzieży. W sobotę, 20 maja o godz. 10.30 w stoczni w Jachtklubie Conrad odbędzie się uroczysta inauguracja tego projektu.
18.05.2023

Zakończył się pierwszy etap prac przy rozbudowie portu jachtowego na Górkach Zachodnich

Zakończył się pierwszy etap prac przy rozbudowie portu jachtowego na Górkach Zachodnich. Po przebudowie liczba miejsc do cumowania zwiększyła się do 186. Piknik z okazji otwarcia inwestycji wartej 19 mln zł odbędzie się w sobotę, 20 maja.
17.05.2023

Gróbarczyk: do portu w Elblągu będzie mogło zawijać tysiąc jednostek

W czwartek w Polsat News wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk powiedział, że wedle szacunków nawet tysiąc jednostek, które obecnie zawijają do portów w Gdańsku i Gdyni, będzie mogło wchodzić do portu w Elblągu
04.05.2023

Port Gdańsk inicjuje kolejną akcję czyszczenia ulic dojazdowych do terminali portowych

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. wychodzi z inicjatywą sfinansowania czyszczenia ulic i chodników oraz infrastruktury z tym związanej, w tym znaków drogowych i barierek, prowadzących do terminali portowych. Zlecił również prace związane z budową kolejnych punktów buforowych dla samochodów ciężarowych. Wszystko po to, by zminimalizować uciążliwości związane ze wzmożonym ruchem tirów.
26.04.2023

Baltic Hub. Zaglądamy na teren budowy terminala T3

Odkąd jesienią zeszłego roku oficjalnie wystartowały prace, których efektem ma być powstanie nowego terminala T3 w Baltic Hub, roboty nie zatrzymały się nawet na chwilę. Sprawdziliśmy postępy na placu budowy.
12.04.2023

Alan Aleksandrowicz, prezes InvestGDA: Zagospodarowanie Pomorskiego Centrum Logistycznego na ostatniej prostej. Rusza projekt CTPark Gdańsk Port [WYWIAD]

O perspektywach rozwoju terenów okołoportowych i zaangażowaniu InvestGDA w budowę zaplecza logistycznego i przemysłowego w Gdańsku, rozmawiamy z prezesem spółki, Alanem Aleksandrowiczem.
30.03.2023

Francuski, atomowy okręt podwodny kończy pierwsze próby morskie

Drugi z sześciu zaplanowanych okrętów podwodnych typu Barracuda, Duguay-Trouin (S-636), pomyślnie ukończył pierwszy etap prób. Powoli zbliża się przekazanie jednostki Marynarce Wojennej Francji (Marine nationale).
29.03.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej. Realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami.
23.03.2023

Ruszają inwestycje Grupy Orlen. Dla powstającej elektrowni w Grudziądzu powstaną ujęcia i magistrale przesyłowe wody

Należąca do Energi z Grupy Orlen spółka CCGT Grudziądz rozpoczyna budowę ujęcia i magistrali przesyłowej wody koniecznych do prawidłowej pracy elektrowni w Grudziądzu. Obiekt będzie wyposażony w zamknięty system obiegu wody, aby ograniczyć jej pobór z Wisły do niezbędnego minimum.
28.02.2023

Czas upłynął! ORP Mewa wchodzi do szyku

Tegoroczny dzień świętego Walentego z pewnością zostanie zapamiętany przez osoby związane z polską Marynarką Wojenną. Dziś podniesiono banderę na trzecim niszczycielu min proj. 258, ORP Mewa (603). W ten sposób zakończył się pierwszy etap doposażania morskiego rodzaju sił zbrojnych w nowoczesne okręty przeciwminowe.
14.02.2023

W najbliższy wtorek odbędzie się podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa

Już 14 lutego na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni (nieopodal Skweru Kościuszki) odbędzie się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na niszczycielu min proj. 258. Od tego momentu będzie można go oficjalnie nazywać ORP Mewa.
12.02.2023

Port Tallinn nawiązuje współpracę z Utilitas Wind w sprawie offshore wind

Przedstawiciele Portu Tallinn oraz spółki Utilitas Wind nawiązali współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
10.02.2023

Port Gdańsk odnotowuje rekordowe wyniki za miniony rok i nie zamierza zwalniać tempa

Dla Portu Gdańsk rok 2022 był czasem intensywnej aktywności przy obsłudze rekordowego wolumenu przeładunków oraz realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych ubiegłorocznych osiągnięć ZMPG.
07.02.2023

Utilitas Wind i Port Tallinn będą wspólnie rozwijać port pod offshore

Port Tallinn i Utilitas Wind podpisały umowę, która ma pomóc w przyspieszeniu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Estonii i krajach bałtyckich.
04.02.2023

Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa

Wielkimi krokami zbliża się wejście do służby trzeciego niszczyciela min proj. 258. Po przekazaniu w grudniu marynarce wojennej Mewa przygotowuje się do wejścia do służby w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża stacjonującym w Gdyni.
03.02.2023

Polski jacht najlepszy! WindWhisper wygrywa pierwszy etap legendarnych regat

Perfekcyjnie przygotowana łódź, świetna taktyka i doskonała praca całej załogi – to przepis na sukces polskiego jachtu WindWhisper, który nie dał szans rywalom w pierwszym etapie legendarnych regat The Ocean Race. Sam udział załogi z Polski w tej imprezie przez dekady pozostawał jedynie w sferze marzeń, a o etapowym zwycięstwie nikomu się nawet nie śniło. Historia polskiego żeglarstwa pisze się na naszych oczach.
24.01.2023

EDF Renewables Polska złożył wnioski na 10 z 11 dostępnych lokalizacji MFW

„Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym. Bałtyk to dla Polski dobro narodowe, cenny klejnot i ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany w sposób przemyślany jako strategiczne źródło energii” – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska w rozmowie z PAP.
19.01.2023

Polski jacht WindWhisper rozpoczyna oceaniczne ściganie. Startuje pierwszy etap The Ocean Race

Trwa ostatnie odliczanie przed pierwszym etapem legendarnych regat The Ocean Race. W niedzielę 15 stycznia do oceanicznego wyścigu z Alicante do Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka stanie 11 załóg. Wśród jachtów klasy VO65 jest polski WindWhisper.
13.01.2023

Mewa w Porcie Wojennym Gdynia

Do Portu Wojennego w Gdyni wszedł niszczyciel min Mewa, będący trzecim z sześciu planowanych okrętów typu Kormoran II, które wejdą w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
28.12.2022

Polska załoga po 50 latach weźmie udział w legendarnych regatach The Ocean Race

Po 50 latach przerwy biało-czerwona bandera wraca na trasę wyścigu The Ocean Race. W legendarnych regatach weźmie udział polska ekipa WindWhisper Racing Team, która popłynie na jachcie klasy VO65.
13.12.2022

Plaża w Gdyni coraz szersza! Drugi etap refulacji w toku

Zgodnie z zapowiedziami Urzędu Morskiego w Gdyni rozpoczął się drugi etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie. Wbudowanych zostanie ok. 180 tys. m3 piasku, który jest pozyskiwany z dna Bałtyku.
11.12.2022

Jan De Nul zakończył pierwszy etap prac na rzecz farmy wiatrowej Hollandse Kust

Luksemburski lider usług dla sektora offshore wind Jan De Nul zakończył pierwszą część prac na terenie farmy wiatrowej Hollandse Kust w Niderlandach. Zostały podłączone pierwsze kable łączące farmę z lądem. Kilka dni temu dostawca zwiększył swoje zdolności instalacyjne inwestując w dodatkowy statek pomocniczy.
08.12.2022

W Baltic Hub w Porcie Gdańsk startuje budowa trzeciego nabrzeża kontenerowego [WIDEO]

Choć pierwsze prace zaczęły się już wcześniej, to 28 listopada 2022 roku oficjalnie ruszyła budowa T3 – trzeciego nabrzeża głębokowodnego w terminalu kontenerowym Baltic Hub w Porcie Gdańsk.
28.11.2022

Na terenie Portu Gdańsk powstanie zintegrowany punkt kontroli granicznej

Na terenie portu morskiego w Gdańsku powstanie zintegrowany punkt kontroli granicznej. Decyzję o finansowaniu budowy i przekazaniu 3,5 mln zł dotacji na wykonanie dokumentacji wydało Ministerstwo Finansów - poinformował w środę pomorski urząd wojewódzki.
17.11.2022

Indie finansują nowy terminal na Sri Lance

W największym porcie na Sri Lance, w Kolombo, rozpoczęła się budowa nowego terminalu kontenerowego. Prace wystartowały w czasie, gdy kraj zmaga się z olbrzymim kryzysem gospodarczym. Terminal jest częściowo finansowany przez indyjską spółkę Adani.
10.11.2022

Terminal instalacyjny offshore w Świnoujściu – szczegóły inwestycji

Podczas konferencji prasowej zwołanej w Porcie Szczecin 9 listopada, wiceminister Marek Gróbarczyk oraz prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś przedstawili znane już szczegóły budowy terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, jaki wybuduje Orlen.
09.11.2022

Polski offshore wind – jest dobrze, ale trzeba zrobić krok dalej [RELACJA]

Morska energetyka wiatrowa była jednym z tematów omawianych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Branża posuwa się małymi krokami do przodu, podczas gdy w ostatnim czasie dało się odczuć niedosyt związany z portami instalacyjnymi i serwisowymi. Sektor offshore wind stoi w obliczu rosnących kosztów. Pada pytanie „co dalej” oraz o to, czy Polska dołączy do peletonu rozwijającego zielony wodór z użyciem morskich farm wiatrowych.
09.11.2022

Świnoujście. Betonowanie kopuły trzeciego zbiornika LNG

Postępują prace nad budową trzeciego zbiornika LNG w terminalu w Świnoujściu. Główny wykonawca, spółka PORR, opublikowała nagranie z betonowania jego kopuły.
09.11.2022

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Zobacz film z podsumowania pierwszego etapu

Oficjalne otwarcie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej odbyło się 17 września. Filmowe podsumowanie pierwszego etapu inwestycji prezentuje prace przygotowawcze, projektowe oraz wykonawcze.
08.11.2022

Sellin: na tegoroczne inwestycje na Westerplatte wydaliśmy 10 mln zł, w przyszłym roku będą to prawie 32 mln

Na tegoroczne prace na Westerplatte wydaliśmy ponad 10 mln zł, w przyszłym roku planujemy wydać prawie 32 mln, bo zacznie się budowa podziemnego muzeum i innych obiektów - powiedział PAP w piątek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
04.11.2022

PGZ Stocznia Wojenna. Ruszają inwestycje związane z Miecznikiem

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Stocznia Wojenna przystępuje do realizacji budowy dwóch nowych hal produkcyjnych. Jest to niezbędne do pracy przy programie Miecznik.
24.10.2022

Łeba. Gliński: nowe muzeum w Łebie wpisuje się w proces umacniania roli morza, Bałtyku w polskiej historii

To muzeum wpisuje się w proces umacniania roli morza, Bałtyku w polskiej historii – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości zawieszenia wiechy na nowo budowanym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.
26.09.2022

Moskwa: Baltic Pipe symbolem polskiej suwerenności energetycznej

Gazowe połączenie Baltic Pipe jest symbolem polskiej suwerenności energetycznej; jest najważniejszą, choć nie ostatnią, z szeregu inwestycji w infrastrukturę dywersyfikacyjną gazu - powiedziała PAP minister klimatu Anna Moskwa. Gazociąg ruszy 1 października 2022 r.
24.09.2022

Polska gotowa na odcięcie od rosyjskiej ropy. Unijne embargo zacznie obowiązywać za niecałe trzy miesiące [WIDEO]

Na początku grudnia, zgodnie z szóstym pakietem unijnych sankcji, zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, co oznacza, że przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską. W ocenie prezesa POPiHN Leszka Wiwały Polska jest na to dobrze przygotowana. – Ropy będziemy mieli pod dostatkiem. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ponieważ pula tankowców jest dość ograniczona, a konkurencja duża – zauważa ekspert. Do rozwiązania jest szereg kwestii związanych z transportem surowca i logistyką.
19.09.2022

Jakie są pomysły na gospodarcze ożywienie Zalewu Wiślanego?

Przekop Mierzei Wiślanej, to pierwszy etap ożywiania gospodarczego Zalewu Wiślanego; planujemy budowę terminali zewnętrznych dla masowców na wodach akwenu na wysokości Suchacza - przekazał w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
17.09.2022

Wróblewski: mamy w Elblągu port z nowoczesną infrastrukturą; Gróbarczyk: potrzebne dalsze inwestycje

Mamy w Elblągu port morski z nowoczesną infrastrukturą, w którą jako miasto zainwestowaliśmy już ponad 100 mln zł - podkreślił prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk wskazał, że potrzebne są dalsze inwestycje i dokapitalizowanie spółki.
17.09.2022

Gróbarczyk: za rok drogą wodną do portu w Elblągu będą mogły wpływać "dziesięciotysięczniki"

Za rok drogą wodną do portu w Elblągu będą mogły wpływać tzw. coastery, czyli "dziesięciotysięczniki" - zapowiedział w czwartek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
15.09.2022

Rolls-Royce i Sanlorenzo współpracują przy budowie "zielonego" superjachtu na metanol

Rolls-Royce i włoski konstruktor jachtów Sanlorenzo planują opracować i zbudować duży jacht motorowy z układem napędowym z silnikiem na metanol, zdolnym do neutralnego węglowo zasilania "zielonym" metanolem. W przeddzień otwarcia Festiwalu Jachtingu w Cannes w 2022 roku obie firmy ogłosiły podpisanie MoU, dotyczące jachtów o długości od 40 do 70 metrów. Napędzany przez dwa metanolowe silniki oparte na Serii 4000, jacht ma odbyć swój dziewiczy rejs w 2026 roku.
14.09.2022

Poszerzanie nadbałtyckich plaż w województwie pomorskim

Trwają prace związane z poszerzaniem plaży w Gdańsku Brzeźnie. W kolejnych miesiącach rozpoczną się refulacje plaż na Westerplatte i w Orłowie. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku - wydobywany jest w ramach budowy toru wodnego do Portu Północnego
07.09.2022

Kanał żeglugowy przez Mierzeję dostępny dla jednostek od 18 września

Z uwagi na charakter uroczystości towarzyszących otwarciu nowej przeprawy przez Mierzeję Wiślaną, które odbędzie się 17 września, kanał żeglugowy ogólnie dostępny dla jednostek w Porcie Nowy Świat będzie dzień później, od 18 września - podało Ministerstwo Infrastruktury.
05.09.2022

Gróbarczyk: otwarcie Kanału Żeglugowego to nowe możliwości rozwojowe m.in. dla Elbląga, Warmii

17 września uruchomiony zostanie Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną; w tym symbolicznym dniu zerwiemy z dominacją Rosji w regionie - powiedział w sobotę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dla Elbląga, Warmii i całej Polski Wschodniej otworzą się nowe możliwości rozwojowe - dodał.
03.09.2022

Wiceszef MAP: port w Elblągu może obsługiwać morskie farmy wiatrowe

W porcie w Elblągu mogą stacjonować jednostki obsługi technicznej morskich farm wiatrowych - poinformował we wtorek wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Dodał, że trwają rozmowy ws. dokapitalizowania portu w zamian za pakiet akcji.
16.08.2022

Postęp prac na budowie II etapu drogi wodnej: Zalew Wiślany – Zatoka Gdańska

Coraz bardziej zaawansowane są prace na drugim etapie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Umowa między inwestorem – Urzędem Morskim w Gdyni, a wykonawcą – firmą Budimex SA została podpisana w kwietniu ubiegłego roku. Wartość kontraktu wynosi ponad 574 mln zł, a czas przewidziany na jego realizację to 24 miesiące.
11.08.2022

Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Pierwszy etap budowy na ukończeniu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Trwają ostatnie roboty na budowie Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Prawie wszystko gotowe jest już w części lądowej tej inwestycji, gdzie obecnie odbywają się głównie testy i odbiory techniczne. Coraz mniej do zrobienia pozostało również w rejonie obu falochronów w porcie osłonowym na Zatoce Gdańskiej oraz przy sztucznej wyspie na Zalewie Wiślanym.
26.07.2022

Gdańsk. Trwa zbiórka na rzecz odbudowy jachtu gen. Kuklińskiego. Na remont potrzeba milion złotych [WIDEO]

Fundacja Jack Strong właśnie rozpoczęła akcję crowdfundingową (wspieram.to/jackstrong) na rzecz jachtu, który należał do generała Ryszarda Kuklińskiego. Zgodnie z wolą najsłynniejszego polskiego szpiega, żaglowiec miał służyć szkoleniu młodzieży. Aby wypełnić testament pierwszego polskiego oficera w NATO, trzeba zebrać milion złotych na odbudowę Strażnika Poranka. Darczyńcy mogą liczyć na unikatowe nagrody.
21.07.2022

Gdynia. Koniec pierwszego etapu poszerzania orłowskiej plaży

Zakończono pierwszy etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie, która została zniszczona na początku roku przez sztormy. W brzeg morski, na odcinku od sceny letniej do molo, wbudowano ok. 100 tys. m3 piasku. Kolejny etap zaplanowano na przełom sierpnia i września.
06.07.2022

Ukraina. Zełenski: zdobycie Wyspy Węży znacząco zmienia sytuację na Morzu Czarnym

Wyspa Węży to punkt strategiczny, a jej zdobycie znacząco zmienia sytuację na Morzu Czarnym - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu wideo na Facebooku. Wcześniej kancelaria Zełenskiego informowała, że Wyspa Węży została odbita z rąk żołnierzy rosyjskich.
01.07.2022

Zatoka Gdańska jest po to, aby żeglarze się rozwijali. Lotos Nord Cup Gdańsk [GALERIA]

Start regat LOTOS Nord Cup Gdańsk nie mógłby być lepszy. To dopiero początek sezonu żeglarskiego, a uczestnikom trafiła się piękna słoneczna pogoda z wzmagającym się wiatrem. W takich warunkach humor i forma sportowców zwyżkuje z dnia na dzień więc każdy ma apetyt na poprawienie swoich wyników.
27.06.2022

PERN buduje kolejne zbiorniki, w tym w Dębogórzu

PERN rozpoczyna budowę kolejnych ośmiu zbiorników na paliwa w swych bazach produktowych. Podpisano w tej sprawie umowy z wykonawcami. Dzięki realizacji tej inwestycji, jak podała spółka, pojemności magazynowe baz paliwowych wzrosną tam o 256 tys. metrów sześc.
21.06.2022

Rozwój polskiej gospodarki morskiej w obliczu 100-lecia Portu Gdynia

Do wtorku (21 czerwca) trwa V Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce. Podczas panelu Portu Gdynia odbyła się debata o wpływie inwestycji morskich na rozwój regionu i gospodarkę kraju.
20.06.2022

Zakończono prace pogłębiarskie na terenie terminala LNG w Paldiski w Estonii

Estońska spółka energetyczna Alexela poinformowała, że prace pogłębiarskie na terenie terminala LNG w Paldiski w Estonii zostały zakończone.
05.06.2022

PERN: Siarkopol Gdańsk będzie odbierał dostawy paliw drogą morską

PERN rozważa dostosowanie swej spółki zależnej - Siarkopolu Gdańsk do przyjmowania drogą morską i rurociągiem dalekosiężnym, magazynowania i wydawania koleją oleju napędowego. Spółka ogłosiła przetarg na opracowanie koncepcji oraz kompletnej dokumentacji projektowej. Oferty można składać do 8 czerwca.
27.05.2022

Przekop Mierzei Wiślanej. Wkrótce ostatni etap budowy na Zalewie Wiślanym

Pod koniec przyszłego tygodnia zostanie podpisana umowa na budowę toru wodnego w ramach powstającej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Będzie to odcinek toru o długości ok. 8,2 km na Zalewie Wiślanym - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
01.05.2022

Hiszpania wykorzysta siłę fal morskich do produkcji bezemisyjnej energii

Port Adriano na Majorce zawarł umowę z deweloperem Eco Wave Power Global w celu rozwoju elektrowni wykorzystującej siłę fal morskich do produkcji energii elektrycznej. Na początku jej moc wyniesie 2 MW.
19.04.2022

ZE PAK zawarł dodatkową umowę z Orsted

ZE PAK zawarł z duńską spółką Orsted Wind Power dodatkową umowę kupna 50 proc. udziałów w pięciu spółkach projektowych - poinformowała polska spółka w komunikacie. ZE PAK i Orsted planują wspólne wnioski na budowę morskich farm wiatrowych w Polsce.
13.04.2022

Miecznik zgodnie z planem wkracza w drugi etap

Budowa trzech fregat - największy kontrakt Marynarki Wojennej Miecznik – jest coraz bliżej realizacji. W piątek 8 kwietnia odbyło się spotkanie dotyczące programu pozyskania nowych okrętów nawodnych klasy fregata dla Marynarki Wojennej.
11.04.2022

[WIDEO] PLK poprawia dostęp do portów w Gdyni i Gdańsku

PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie modernizują infrastrukturę, dzięki której poprawia się dostęp do portów w Trójmieście. W Gdańsku prace zostały już zakończone, w Gdyni przekroczyły właśnie półmetek.
10.04.2022

Kluczowy etap rozbudowy Portu w Pucku [WIDEO, GALERIA]

Prace nad rozbudową portu w Pucku wchodzą w decydującą fazę. Wykonano już pierwszy etap platformy roboczej, dzięki której możliwe jest pogrążanie ścianki szczelnej pomostu stałego, a także rozpoczęto pogrążanie, roboty żelbetowe i narzuty kamienne. Dzięki inwestycji ma powstać 98 nowych miejsc cumowania dla jachtów i białej floty.
04.04.2022

ZE PAK i Ørsted złożyły pierwsze wnioski o pozwolenia lokalizacyjne na farmy morskie na Bałtyku

ZE PAK, jeden z liderów transformacji energetycznej w Polsce oraz Ørsted, globalny lider w morskiej energetyce wiatrowej, złożyły pierwsze wnioski o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Wkrótce zostaną złożone kolejne. Dzięki połączeniu sił, PAK i Ørsted będą mogły szybko i efektywnie wybudować farmy i dostarczyć czystą i zieloną energię do polskich domów i firm.
24.03.2022

„Pogoria” wyruszyła na Morze Śródziemne [GALERIA]

W niedzielę 20 marca „Pogoria” wypłynęła z Gdyni w pierwszy rejs pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Był to ostatni akcent bardzo intensywnego tygodnia dla legendarnego żaglowca.
20.03.2022

Jack-up Voltaire zyskał olbrzymi żuraw

Voltaire, nowy jack-up Jan De Nul, który z końcem stycznia został zwodowany w stoczni COSCO Shipping w chińskim Nantong, został już wyposażony w największy w historii żuraw typu LEC (Leg Encircling Crane).
17.03.2022

Port Gdańsk. Wkrótce modernizacja czterech kolejnych nabrzeży

Port Gdańsk to w ostatnich latach wielki plac budowy. Właśnie dobiega końca, kluczowa dla rozwoju Portu Wewnętrznego, inwestycja związana z pogłębianiem toru wodnego i modernizacją ponad 5 km nabrzeży, a już projektowana jest kolejna, będąca niejako jej kontynuacją.
15.03.2022

Fińska firma dostarczy pogłębiarkę na tor na kanale żeglugowym przez Mierzeję

Za 116 mln zł fińska firma dostarczy pogłębiarkę na tor wodny na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Wyłonienie firmy, która dostarczy specjalistyczna jednostkę nastąpiło po trzecim przetargu - poinformował PAP Urząd Morski w Gdyni.
22.02.2022

[WIDEO] Droga Czerwona – rozpoczyna się przygotowanie do budowy kluczowej drogi do Portu Gdynia

W siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia podpisany został Program Inwestycji dotyczący tzw. Drogi Czerwonej. To formalne rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy kluczowej z punktu widzenia Portu Gdynia arterii.
17.02.2022

Port jachtowy w Górkach Zachodnich w rozbudowie. Powstanie 180 miejsc dla jachtów [WIDEO]

Równy rok – tyle czasu wykonawca dostał na rozbudowę portu jachtowego w gdańskich Górkach Zachodnich. Choć warunki pogodowe ostatnio nie rozpieszczały, a budowa trwa raptem kilka miesięcy, efekty pracy już widać gołym okiem.
17.02.2022

Gdańsk. Rusza remont Długiego i Rybackiego Pobrzeża

Władze miasta ogłosiły rozpoczęcie prac związanych z remontem Długiego i Rybackiego Pobrzeża w centrum Gdańska. Prezydent miasta zapewnia, że nie będą one uciążliwe dla turystów i restauratorów.
17.02.2022

Trwa rozbudowa portu w Pucku. To największa tego typu inwestycja w regionie, wkrótce "oaza" dla żeglarzy [ZDJĘCIA]

Zmienia się krajobraz Zatoki Puckiej. Port w Pucku dostanie drugie życie w ramach projektu "Rozbudowa i przebudowa portu w Pucku dla rozwoju funkcji rybackich, turystycznych, żeglarskich". Obecnie trwa pierwszy etap projektu. Wartość inwestycji to ponad 32 mln zł, a po jej zakończeniu pojawi się 98 nowych miejsc cumowania dla jachtów. Pytamy wykonawcę, firmę NDI, o postępy w przedsięwzięciu.
10.02.2022

Ładownie statków elektrycznych na morzu. Powstała technologia, która zrewolucjonizuje transport morski

Spółka Oasis Marine Power Ltd ogłosiła, że zakończyła pierwszy etap testów morskiej stacji ładowania dla statków elektrycznych. Stacja ma formę boi, która unosi się na powierzchni wody. Energia pochodzi bezpośrednio z morskich farm wiatrowych.
02.02.2022

DCT Gdańsk zmodernizował kolej. To krok w stronę ekologicznego transportu [WIDEO]

DCT Gdańsk zakończył rozbudowę jednego z największych w Europie kolejowych terminali kontenerowych o przepustowości 750 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). Nowa inwestycja otwiera możliwości rozwoju na rynkach śródlądowych, które nie mają dostępu do morza oraz stanowi efektywną ekonomicznie i ,,zieloną” alternatywę dla klientów DCT Gdańsk.
25.01.2022

Szczecin. Most na Ostrów już gotowy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pogrążanie ścianek szczelnych na nabrzeżu Czeskim i roboty kafarowe na nabrzeżu Norweskim i Duńskim. Poza tym budowa platformy na wyspie Ostrów Mieleński. Te prace są właśnie wykonywane w Porcie Szczecin, w ramach projektu, który ma poprawić dostęp do portu w rejonie Kanału Dębickiego.
14.01.2022

Przekop Mierzei Wiślanej - podsumowanie 2021 roku

Powstały dwa unikatowe w skali kraju mosty obrotowe. Na Falochronie Wschodnim i Zachodnim, gdzie po raz drugi na świecie wykorzystuje się betonowe bloki „x-block plus”, zakończono pogrążanie ścianek szczelnych. W śluzie, która stanowi serce inwestycji, zrealizowano większość prac żelbetowych i zamontowano dwie bramy. Tak zamknął się rok 2021 na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Prowadzone były także prace m.in. przy budowie sztucznej wyspy, kanału żeglugowego czy budynku Kapitanatu Nowy Świat.
06.01.2022

Gdańsk. Molo w Brzeźnie już po remoncie

27.12.2021

Urząd Morski w Szczecinie. Tu zapadają ważne decyzje dla portów i powstają innowacyjne rozwiązania [ARCHIWALNE ZDJĘCIA, WIDEO]

O historii i najnowszych działaniach Urzędu Morskiego w Szczecinie, który w tym roku obchodzi 75-lecie, opowiada dyrektor instytucji - Wojciech Zdanowicz.
19.12.2021

ORP Mewa rozpoczyna próby morskie

Niszczyciel min ORP Mewa rozpoczyna próby morskie. Pierwszy etap – testy systemu nawigacji i napędu – zakończy się 17 grudnia.
14.12.2021

Trzy projekty fregat Miecznik już w MON

Konsorcjum PGZ-Miecznik poinformowało, że do Inspektoratu Uzbrojenia trafiło Przemysłowe Studium Wykonalności zawierające m.in. trzy projekty koncepcyjne platform okrętowych wraz z propozycjami dotyczącymi zintegrowanych systemów walki.
13.12.2021

Operacja Widmo – Biotherm, Fundacja MARE oraz Akademia Morska w Szczecinie razem dla Bałtyku

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 640 000 ton tzw. sieci widm (z ang. ghost nets) – jak wynika z oficjalnych danych. Są to stare porzucone lub zagubione na skutek zdarzeń losowych narzędzia połowowe, które po zatonięciu nadal kontynuują połowy, a tym samym stanowią zagrożenie dla ekosystemu morskiego. Obecnie szacuje się, że sieci widmo stanowią ok. 46 proc. Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. By sprostać temu problemowi na całym świecie podejmowanych jest coraz więcej działań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu si
03.12.2021

PERN: przetarg na nadzór inwestorski do kolejnego etapu rozbudowy baz paliw

PERN prowadzi postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na wybór podmiotu, który będzie pełnił funkcję nadzoru inwestorskiego nad robotami budowlanymi związanymi z trzecim etapem rozbudowy pojemności baz spółki, w których magazynowane są paliwa. Oferty można składać do 15 grudnia.
24.11.2021

Historyczny przeładunek w Porcie Gdynia. Wielki sukces bazy paliw w Dębogórzu

Baza paliw PERN w Dębogórzu zanotowała na swoim koncie wielki sukces. Po rozładowaniu tankowca Hafnia Sunda, który dotarł do Portu Gdynia z dostawą blisko 40 tys. m³ oleju napędowego, baza przeładowała w tym roku ponad 2 miliony ton paliw dostarczonych transportem morskim. Taki wynik zdarzył się po raz pierwszy w historii.
22.11.2021

Dobre wyniki w przeładunkach morskich w porcie Hamburg w pierwszych dziewięciu miesiącach

Największy niemiecki port pozostaje na kursie wzrostu. Port Hamburg zanotował również nowy rekord w transporcie kontenerów koleją oaz znacząco więcej zawinięć kontenerowców klasy Megamax.
18.11.2021

Orsted i Politechnika Warszawska będą kształcić specjalistów morskiej energetyki wiatrowej

Polska spółka Orsted oraz Politechnika Warszawska podpisały list intencyjny o współpracy. Celem porozumienia jest kształcenie przyszłych kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, a w przyszłości – także stworzenie programu stypendialnego dla najbardziej obiecujących adeptów kształcących się w tej dziedzinie.
08.11.2021

Ponowny przetarg na pogłębiarkę na Zalew Wiślany

Do 6 grudnia zainteresowane firmy mogą składać oferty na dostarczenie pogłębiarki, która będzie utrzymywać tor na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. To drugi przetarg. Pierwszy został unieważniony, gdyż złożona oferta przewyższała kwotę przeznaczoną na ten cel przez zamawiającego.
07.11.2021

PERN kontynuuje trzeci etap rozbudowy baz paliw - spółka ogłosiła przetarg na 8 kolejnych zbiorników

PERN kontynuuje rozbudowę swych baz paliw w ramach trzeciego już etapu tego projektu. Spółka ogłosiła przetarg na wybór wykonawcy kolejnych 8 zbiorników o łącznej pojemności 256 tys. metrów sześc. w bazach w Nowej Wsi Wielkiej, Boronowie, Rejowcu i Dębogórzu.
28.10.2021

Nowy/Polski Ład - "Drenaż mózgów" w branży morskiej

Z uwagi na fakt, iż Nowy/Polski Ład może niebawem stać się bardzo trudną rzeczywistością prawno-podatkową dla wszystkich polskich podatników, chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt wprowadzenia tak licznych i wielozakresowych zmian w polskim prawie podatkowym bez odpowiednich analiz i konsultacji, a przede wszystkim na skutki dla branży morskiej płynące z takiego a nie innego działania decydentów.
28.10.2021

Ørsted i spółka Solorza ZE PAK łączą siły, aby wziąć udział w zbliżającej się aukcji na lokalizacje farm na Bałtyku

ZE PAK, największy prywatny producent energii w Polsce, realizujący obecnie odejście od węgla na rzecz energetyki odnawialnej oraz Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej z 30-letnim doświadczeniem, podpisali list intencyjny dotyczący wspólnego udziału w nadchodzącej aukcji na lokalizację farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W kolejnym kroku – po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych - ZE PAK i Ørsted utworzą wspólne przedsięwzięcie (joint venture), w którym każda ze spółek będzie
14.10.2021

Urząd Morski: będzie nowy przetarg ws. pogłębiarki na Zalew Wiślany

Urząd Morski w Gdyni ogłosi nowy przetarg na dostarczenie pogłębiarki, która będzie utrzymywać tor na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Obecny został unieważniony, gdyż złożona została jedna oferta na cenę przewyższającą kwotę przeznaczoną na ten cel przez zamawiającego.
30.09.2021

Przekop Mierzei Wiślanej podrożał

Pierwszy etap przekopu Mierzei Wiślanej będzie o około 46,5 miliona złotych droższy niż zakładano pierwotnie ze względu na nieprzewidziane wcześniej roboty dodatkowe. Podpisany został już aneks do kontraktu.
19.09.2021

Pociski NSM będą serwisowane w Polsce

Będące uzbrojeniem Morskiej Jednostki Rakietowej pociski NSM będą serwisowane w Polsce, w Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce.
10.09.2021

Baltexpo 2021. Miecznik – stocznie już gotowe, kadry lada moment

Podczas poświęconych programowi Miecznik paneli na trwających targów Baltexpo, rozmówcy przedstawili ramowy program prac i zapewnili, że firmy wchodzące w skład konsorcjum PGZ-Miecznik będą przygotowane do budowy fregat.
06.09.2021

Port w Hamburgu. Przeładunki na wzroście po spadkach spowodowanych Covid-19

Trend wzrostowy w porcie Hamburg utrzymuje się w pierwszym półroczu. Świadczą o tym rekord w transporcie kontenerów koleją, większa ilość zawinięć statków klasy Megamax i większe bezpieczeństwo wymagane dla globalnych łańcuchów dostaw.
01.09.2021

NDI rozbuduje port w Pucku: Burmistrz: "Koncepcję mariny konsultowało ponad 100 osób"

Umowa z firmą NDI została podpisana we wtorek, 3 sierpnia w puckiej marinie. Za blisko 33 mln zł wykonawca zbuduje falochron północny, pomost o długości 180 metrów łączący trzy pomosty pływające dla 98 jednostek z postumentami do pobierania energii, stanowisk ze sprzętem ratowniczym, drabinkami i knagami cumowniczymi. Port w Pucku dostanie drugie życie.
03.08.2021

Rozbudowa portu w Pucku. Pierwszy etap przed nami

Ważna inwestycja w Pucku coraz bliżej. Mowa o projekcie "Rozbudowa i przebudowa portu w Pucku dla rozwoju funkcji rybackich, turystycznych, żeglarskich (Etap I)". Oficjalne podpisanie umowy z wykonawcą robót budowlanych już w środę (3 sierpnia) w Bosmanacie Portu Puck. W wydarzeniu weźmie udział marszałek Mieczysław Struk i władze Pucka.
02.08.2021

Mewo bada dno Bałtyku. Start kampanii geotechnicznej farm Baltica 2 i Baltica 3

Ważny moment dla polskiej branży offshore. Rozpoczęła się kampania geotechniczna morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3. Firma Mewo zakończyła pierwszy etap badania.
28.07.2021

Wodór na statku. Lekcja dla Polski

Wodór może odegrać ważną rolę w rozwoju ekologicznego transportu morskiego. Na razie na drodze do dekarbonizacji transportu poszukujemy różnych rozwiązań, głównie z pieniądze z Unii Europejskiej, czyli podatników.
19.07.2021

Gdynia Sailing Days. Pierwszy etap za nami

Piotr Trella (MKŻ Arka Gdynia) mistrzem Polski juniorów młodszych w klasie O’pen Skiff, w rozgrywkach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej triumf załogi Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego, w klasie Micro najlepsza okazała się załoga 77 Racing Gdańsk, a w klasie Delphia 24OD triumfowała załoga MKS Marina Szczecin – to najważniejsze wyniki pierwszego etapu Gdynia Sailing Days. Regaty rozpoczęły się w piątek w Gdyni i potrwają do 18 lipca.
04.07.2021

Polskie startupy satelitami Neptuna. Z Pomorskiej Strefy na oceany biznesu

30 czerwca dwie pomorskie młode firmy SeaData i REXS.IO otrzymały listy gratulacyjne za wygranie konkursów w ramach projektu GALATEA. Każda z firm otrzyma dotację 60 tys. euro na realizację innowacji w obszarze przemysłów morskich. Wytyczają nowy kurs dla polskich małych firm innowacyjnych działających w światowej branży morskiej.
03.07.2021

Nie tylko fotowoltaika. Australia chce rozwijać morską energetykę wiatrową

W dobie transformacji energetycznej Australia jest kojarzona z prężnie rozwijającym się sektorem fotowoltaiki oraz magazynami energii. Dotychczas w tym kraju nie rozwinięto w pełni żadnej morskiej elektrowni wiatrowej – ma się to zmienić w najbliższym czasie.
12.06.2021

ORP Albatros na próbach morskich

We wtorek, 8 bm. rozpoczął się pierwszy etap prób morskich ORP Albatros – drugiego z serii trzech nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. Okręt, przeznaczony do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym, budowany jest w stoczni Remontowa Shipbuilding SA.
10.06.2021

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego – młodzież zdała egzamin

Trzy dni ściągania w przeważnie silnym wietrze, sporo emocji i przede wszystkim nauki dla młodych żeglarzy – tak można podsumować pierwszą część regat o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, które dzisiaj zakończyły się w Krynicy Morskiej. Na starcie stanęli żeglarze i żeglarski w klasach 29er, 420, Europa, L’Equipe, Nacra 15, Hobie Cat 16 i A-Class.
23.05.2021

Adamczyk: przekroczyliśmy półmetek prac na przekopie Mierzei Wiślanej

Przekroczyliśmy półmetek prac na przekopie Mierzei Wiślanej. Nie ma powodów, dla których nastąpiłoby jakiekolwiek opóźnienie robót - zadeklarował w środę w rozmowie z Polskim Radiem minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
12.05.2021

Obserwuj wyścigi jachtów na wodach zatoki

Niezwykła okazja czeka dziś i jutro na miłośników żeglarstwa. W Gdyni zacumowały cztery jachty VO65, startujące w The Ocean Race Europe Prologue. Dziś – we wtorek 11 maja – jednostki wezmą udział w dwóch wyścigach przybrzeżnych. Będzie je można zaobserwować m.in. z bulwaru Nadmorskiego czy plaży i molo w Orłowie.
11.05.2021

Adamczyk: we wtorek umowa na drugi etap przekopu Mierzei Wiślanej

Umowa na realizację drugiego etapu przekopu Mierzei Wiślanej zostanie podpisana w najbliższy wtorek - zapowiedział w niedzielę na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
18.04.2021

NED-Project - Naval Architects & Ship Designers realizuje prace projektowe na statku Earth300

NED-Project - Naval Architects & Ship Designers jest dobrze znany ze swojego innowacyjnego portfolio projektowania statków i ogromnego doświadczenia w podejmowaniu najtrudniejszych projektów.
11.04.2021

Urząd Morski szuka wykonawcy pogłębiarki utrzymującej tor wodny na kanale żeglugowym przez Mierzeję

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na dostarczenie pogłębiarki, która będzie utrzymywać tor na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Zadaniem jednostki będzie też pogłębianie torów prowadzących do małych portów Zalewu Wiślanego - podała PAP rzeczniczka UM w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
10.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.