• <
gryfia_70lat

NDI rozbuduje port w Pucku: Burmistrz: "Koncepcję mariny konsultowało ponad 100 osób"

03.08.2021 23:55 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski NDI rozbuduje port w Pucku: Burmistrz: "Koncepcję mariny konsultowało ponad 100 osób"

Partnerzy portalu

NDI rozbuduje port w Pucku: Burmistrz: "Koncepcję mariny konsultowało ponad 100 osób" - GospodarkaMorska.pl
Fot. Miasto Puck

Umowa z firmą NDI S.A. została podpisana we wtorek, 3 sierpnia, w puckiej marinie. Wykonawca zbuduje falochron północny, pomost o długości 180 metrów łączący trzy pomosty pływające dla 98 jednostek z postumentami do pobierania energii, stanowisk ze sprzętem ratowniczym, drabinkami i knagami cumowniczymi. Port w Pucku dostanie drugie życie. Za blisko 33 mln zł - w pierwszym etapie inwestycji.

- O potrzebie rozbudowy puckiej mariny mówiło się od wielu lat, a same starania o realizację tych planów trwały aż sześć i pół roku. Oddychamy dzisiaj z wielką ulgą - mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka, która podpisała dzisiaj umowę z prezes Małgorzatą Winiarek-Gajewską z firmą NDI S.A., która została wykonawcą inwestycji.

- Cieszę się, że to właśnie moja ekipa okazała się skuteczna. Za nami determinacja, wielka praca całego zespołu, naszych współpracowników i przyjaciół Pucka, którym jest również marszałek Mieczysław Struk. Marina ma bowiem znaczenie dla całego regionu - zaznacza.

CZYTAJ też: Rozbudowa portu w Pucku. Pierwszy etap przed nami

Burmistrz wskazała, że jedną z przeszkód w rozpoczęciu inwestycji są dynamicznie zmieniające się ceny.

- Przez długie procedowanie często okazuje się, że później brakuje pieniędzy na wykonanie inwestycji. Tym bardziej cieszy nas dodatkowe wsparcie w wysokości blisko 84 proc. z samorządu województwa pomorskiego (22 244 548,69 zł, red). Bez tych pieniędzy, nie byłoby rozbudowy naszej mariny i turystyki morskiej - przyznaje. 

I etap inwestycji - 33 mln zamiast... 80

I jak przypomina, w grudniu 2014 roku koncepcję rozbudowę mariny w Pucku wyceniona na... 80 mln zł!

- A roczny budżet miasta wynosił 34 mln zł. Projekt należało więc zmienić i urealnić. W tym celu zorganizowaliśmy konsultacje, w których udział wzięło ponad 100 osób, m.in. marynarzy, żeglarzy, projektantów i mieszkańców. Wnioski były takie, że z wielu rzeczy trzeba zrezygnować. Koncepcja I etapu rozbudowy założyła wtedy budżet ok. 20 mln zł. Dziś ta kwota urosła do blisko 33 mln zł (32 810 393,20 zł, red.) - opowiada burmistrz Pucka.

Hanna Pruchniewska przyznaje, że najwięcej trudności wiązało się ze zdobyciem decyzji środowiskowych.

– Zmieniliśmy projekt, sytuacja dzisiaj jest również zupełnie inna, budżet miasta wynosi 80 mln zł na rok. Mimo to bez wsparcia nie dalibyśmy rady. Zdobycie samej decyzji środowiskowej trwało aż trzy lata. Za nami ciężka walka, ale było warto – cieszy się. 

Dodajmy, że w II etapie modernizacji mariny powstanie falochron zachodni, który ma zbudować Urząd Morski.

Wykonawcą I etapu inwestycji w marinie w Pucku została firma NDI S.A., która na realizację zadania ma dwa lata.

– Cieszymy się, że powierzono nam realizację tej ważnej inwestycji. To nasze kolejne przedsięwzięcie hydrotechniczne. Zrobimy wszystko, by prace przebiegały sprawnie. Gdy tylko będzie to możliwe, przystąpimy do realizacji tego zadania – podkreśla Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes grupy NDI, która w wyniku przetargu została wykonawcą robót budowlanych.

Prace budowlane planowo powinny zakończyć się we wrześniu 2023 roku.

Bumistrz Pucka umowę z wykonawcą, firmą NDI S.A. podpisała w Bosmanacie Portu Puck.
Fot. mat. prasowe UMWP
 

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.