• <
gryfia_70lat

Pucka marina dostanie nowe życie. Dzięki pieniądzom z Unii

28.05.2021 22:20 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Pucka marina dostanie nowe życie. Dzięki pieniądzom z Unii

Partnerzy portalu

Pucka marina dostanie nowe życie. Dzięki pieniądzom z Unii - GospodarkaMorska.pl
Fot. UMWP

O blisko 2,3 mln zł zwiększy się unijne dofinansowanie dla projektu rozbudowy i przebudowy portu w Pucku. – Liczymy na rozwój transportu, żeglugi rodzinnej i sportowej na Zatoce Puckiej oraz Zatoce Gdańskiej – mówi burmistrz Pucka, która wspólnie z marszałkiem podpisała w piątek 28 maja aneks potwierdzający wsparcie. 

Obecnie port w Pucku mieści 60 jednostek, do tego dochodzi port rybacki przewidziany dla kolejnych 20. 

– Wciąż jednak nie wykorzystujemy odpowiednio naszego potencjału – mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka podkreślając, jak ważne jest wsparcie i zrozumienie znaczenia morskiej infrastruktury morskiej.

CZYTAJ: Port w Pucku. Są dodatkowe 2,3 mln zł na jego przebudowę [wizualizacje]

Dzięki dofinansowaniu na przebudowę puckiej mariny, w pierwszym etapie powstanie 100 miejsc do cumowania, a także molo o długości 180 metrów, które prowadzić będzie do falochronu północnego.

– To niezwykle ważny element z punktu widzenia bezpieczeństwa portu, wiatry północne są najgroźniejsze – podkreśla pani burmistrz. – Brakuje nam również falochronu północno-wschodniego, jednak ten element przewiduje drugi etap projektu – zapowiada.

Wbicie łopaty w październiku 

Jak podkreśla, sam przetarg był czasochłonny i kosztowny – do drugiego zgłosiło się siedmiu oferentów.

– Cieszy nas ten dodatkowy zastrzyk finansowy. Dzięki tym pieniądzom prace ruszą już w październiku – zdradza Hanna Pruchniewska i podkreśla, jak mocno rozbudowa portu może przełożyć się na rozwój transportu, który dotyczy szczególnie Półwyspu Helskiego, a także  komunikacji z Trójmiastem. – Szczególnie latem przydałoby się odciążenie.  

Burmistrz podkreśliła również, jak dzięki rozbudowie ma szansę zyskać żeglarstwo, i rodzinne, i sportowe – na obszarze Zatoki Puckiej, Zatoki Gdańskiej czy dalszej części Bałtyku. 

Dofinansowanie, które umożliwi rozbudowę portu w Pucku, pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. 

– To pieniądze dedykowane na rozwój produktów turystycznych. Na budowę mariny jachtowej dla Pucka przeznaczamy dziś dodatkowe 2 mln 300 tys. zł – informuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Marszałek: Wykorzystajmy morską specyfikę województwa

Mieczysław Struk przypominał dziś również, jak istotne jest powstanie nowej infrastruktury, która zapewni odpowiednią obsługę jachtów motorowych i żaglowych. 

Możliwe ono będzie w ramach programu budowy sieci marin w województwie pomorskim, które są realizowane w obszarze tzw. Pętli Żuławskiej, a także Zatoki Gdańskiej i Zatoki Puckiej.

– Chcemy wykorzystać morską specyfikę województwa – przekonywał marszałek i dodał, że obecnie realizowany jest duży program dotyczący wychowania morskiego, nauki żeglowania czy bezpiecznego cumowania jachtów, które ma znaczenie dla rozwoju szeroko rozumianego żeglarstwa. 

Prace w puckim porcie planowo mają się zakończyć do końca 2022 roku. 

Fot. UMWP


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.