Luksemburski lider usług dla sektora offshore wind Jan De Nul zakończył pierwszą część prac na terenie farmy wiatrowej Hollandse Kust w Niderlandach. Zostały podłączone pierwsze kable łączące farmę z lądem. Kilka dni temu dostawca zwiększył swoje zdolności instalacyjne inwestując w dodatkowy statek pomocniczy.
W połowie listopada Jan De Nul Group zakończył pierwszą część prac związanych z instalacją kabli łączących farmy wiatrowe Hollandse Kust noord i Hollandse Kust west Alpha z lądem w Niderlandach. Z powodzeniem zakończono również testy kabli wysokiego napięcia 220-kV zarówno morskich, jak i lądowych, ciągnących się od podstacji lądowej do podstacji zlokalizowanej 18 km od brzegu.
Tydzień temu Jan De Nul podpisał umowę z Global Marine Systems na zakup Offshore Support Vessel Global Symphony, czyli statku pomocniczego do prac na morzu. Jest to kolejna inwestycja w zdolności instalacyjne luksemburskiego wykonawcy morskiego w zakresie offshore wind.
- Jan De Nul dysponuje bardzo nowoczesną flotą kablową, składającą się z trzech dużych statków do układania kabli. Nasza inwestycja w dodatkowy Offshore Support Vessel, który na pamiątkę swojej historii i osiągnięć zostanie przemianowany na Symphony, podkreśla wizję grupy Jan De Nul, aby zaoferować światu rozwiązanie dla tak bardzo potrzebnej transformacji energetycznej - powiedział Wouter Vermeersch, manager offshore cables w Jan De Nul Group.
Załoga statku do układania kabli Isaac Newton zainstalowała kable na dnie morza. Ponadto Jan De Nul wykorzystał kilka zdalnie sterowanych podwodnych koparek oraz żurawi amfibijnych w strefie przybrzeżnej do zakopania i zabezpieczenia kabla w dnie morskim. Moonfish to jedna z tych koparek Jana De Nul, której konstrukcja dostosowana jest do potrzeb tego projektu. Prace Moonfish w terenie innej inwestycji przedstawia poniższe wideo.
Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim
Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii
BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną
Niemcy chcą przyspieszyć rozwój sieci przesyłowych i elektrowni wiatrowych
Eksperci: kryzys energetyczny się nie skończył, Polska powinna stawiać na oszczędność i OZE
Liderzy offshore wind opracują metodę liczenia śladu węglowego morskich farm wiatrowych