• <
bulk_cargo_port_szczecin

Port jachtowy w Górkach Zachodnich w rozbudowie. Powstanie 180 miejsc dla jachtów [WIDEO]

AK

17.02.2022 20:55 Źródło: NDI
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port jachtowy w Górkach Zachodnich w rozbudowie. Powstanie 180 miejsc dla jachtów [WIDEO]

Partnerzy portalu

Port jachtowy w Górkach Zachodnich w rozbudowie. Powstanie 180 miejsc dla jachtów [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. prasowe NDI

Równy rok – tyle czasu wykonawca dostał na rozbudowę portu jachtowego w gdańskich Górkach Zachodnich. Choć warunki pogodowe ostatnio nie rozpieszczały, a budowa trwa raptem kilka miesięcy, efekty pracy już widać gołym okiem.

Inwestycję wartą 18,5 milionów złotych prowadzi Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Generalnym wykonawcą jest sopocka firma NDI. 

– Jesienią rozpoczęliśmy pierwszy etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich, po zakończeniu, którego w porcie będzie mogło cumować ponad 180 jednostek pływających. Na terenie portu powstanie niezbędna infrastruktura – żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochron pływający – mówi Michał Zarzycki, koordynator zadania z ramienia Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – Wykonawca zadba także o wyposażenie nabrzeża w pachoły cumownicze, drabinki wyłazowe, odbojnice, postumenty oświetleniowe zasilające wyposażone w gniazda elektryczne i zawory wodne. Teren zostanie oświetlony i zagospodarowany.

Na razie prace skupiły się przede wszystkim na nabrzeżach. Na wykonanie kontraktu Wykonawca ma 12 miesięcy, a pierwsza część robót przypadła na okres jesienno-zimowy. Budowniczy mierzą się więc nie tylko z technologią, ale i z czasem oraz pogodą. Silne wiatry i tzw. „cofka” momentami powodują konieczność wstrzymania prac. Dodatkowo podczas ujemnych temperatur wydajność spada o około 50%. Mimo to już jest czym się pochwalić. Na nabrzeżach W i S końca dobiegają prace rozbiórkowe i wbijanie ścianek. 

– Obecnie na budowie trwa pogrążanie ścianek na nabrzeżu N oraz na pirsie E. Prace prowadzone są z jednostek pływających przy użyciu wibromłotów oraz dźwigów kratowych. W tej chwili przymierzamy się do kotwienia ścianek na nabrzeżu W. Przymierzamy się równie do rozpoczęcia prac żelbetowych – mówi Piotr Gosch, kierownik robót z firmy NDI.

Na przełomie lutego i marca rozpoczną się też roboty czerpalne. W zakresie inwestycji jest pogłębianie akwenu do rzędnej -4 metra, co oznacza wyczerpanie urobku z dna o kubaturze ok. 10,7 tys. m3 - to powierzchnia ok. 14 tys. m2.

– Zamówiliśmy już również pływające pomosty oraz falochron. Dostawa planowa jest na przełom maja i czerwca. Montaż tych pomostów planujemy na początku lipca – zdradza dyrektor projektu.

Aby z portu jachtowego można było korzystać o każdej porze, pojawi się nowe oświetlenie. W planach jest także wykonanie nowej nawierzchni i trawników oraz postawienie tablic informacyjnych. Niezbędne będzie także wykonanie oznakowania nawigacyjnego.

Inwestycja, dzięki której powstanie 180 miejsc dla jachtów, jest dofinansowana ze środków unijnych. Inwestycja realizowana przez Gdańsk wchodzi w skład przedsięwzięcia strategicznego samorządu województwa pomorskiego: „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. 

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.