• <

Wynik wyszukiwania - "lodołamacz" - Wiadomości

Ostatni duński lodołamacz idzie pod młotek

Thorbjørn, wybudowany w 1980 lodołamacz, ostatnia tego typu jednostka w Danii, został wystawiony na sprzedaż.
07.05.2024

Pożar na unikalnym rosyjskim lodołamaczu. Jedna osoba nie żyje

W poniedziałek rano na rosyjskim statku dostawczym klasy lodowej Katerina Velikaya wybuchł pożar. Do sytuacji doszło w stoczni we Władywostoku, gdzie jednostka jest wyposażana. Jedna osoba nie żyje, trzy trafiły do szpitala z poważnymi obrażeniami.
09.04.2024

Amerykański lodołamacz powrócił z wyprawy na Antarktydę

USCGC Polar Star lodołamacz należący do amerykańskiej straży przybrzeżnej powrócił do USA po trwającej 138 dni wyprawie na Antarktydę. Podróż odbywała się w ramach corocznej operacji Deep Freeze będącej misją zaopatrzeniową na stację McMurdo. Operacja ma na celu wsparcie programu National Science Foundation.
08.04.2024

Cóż za pech! Rosyjski lodołamacz Jermak stanął w ogniu

W porcie w Sankt Petersburgu doszło do pożaru na wyłączonym z użytkowania lodołamaczu Jermak. Do zdarzenia doszło 29 lutego w godzinach popołudniowych. Był to drugi tego dnia pożar na rosyjskiej jednostce morskiej.
01.03.2024

Do rosyjskiej marynarki wojennej są dostarczane kolejne okręty

Mimo sankcji, ponoszonych strat, zakłócenia łańcucha dostaw jak i problemów kadrowych i finansowych, Rosja wciela do swoich sił morskich kolejne okręty i jednostki pomocnicze. Choć ustępują one tym budowanym w państwach NATO, to specjaliści podkreślają, że największym błędem byłoby lekceważenie stwarzanego przez nie zagrożenia.
13.02.2024

Kanada buduje pierwszy od dekad lodołamacz polarny

W stoczni Seaspan Shipyards w kanadyjskim Vancouver powstał pierwszy prototypowy blok na potrzeby nowego polarnego lodołamacza.
09.02.2024

Marynarze z okrętu pomagają pingwinom. W tle walka z ptasią grypą

Załoga patrolowca Royal Navy, HMS Protector, brała udział w działaniach na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się ptasiej grypy na kolonię pingwinów. Jednocześnie jednostka prowadziła prace badawcze w rejonie subantarktycznym.
05.02.2024

Putin na uroczystości położenia stępki pod atomowy lodołamacz Leningrad

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w uroczystości położenia stępki pod budowany w Petersburgu nowy atomowy lodołamacz Leningrad.
31.01.2024

Duchy przeszłości w Rosji. Nowy lodołamacz będzie nosił nazwę Stalingrad

Nowy potężny arktyczny lodołamacz, którego budowa ruszy w Rosji w przyszłym roku, nie będzie nazywał się Kamczatka, jak pierwotnie planowano. Putin zatwierdził zmianę jego nazwy na Stalingrad na wniosek gubernatora Wołgogradu.
01.12.2023

Helsińska stocznia budująca lodołamacze kupiona przez Kanadyjczyków, koniec własności Rosjan

Kanadyjska spółka wykupiła aktywa helsińskiej stoczni, której działalność w ostatnich latach ze względu na rosyjską własność oraz sankcje UE, w praktyce była zawieszona. Stocznia, powstała w 1865 r., specjalizuje się w budowie okrętów operujących w strefie arktycznej, m.in. lodołamaczy.
03.11.2023

Rosja znów chce lodołamaczy

Choć rosyjskie koncerny państwowe musiały wycofać się z budowy zamówionych wcześniej w Japonii lodołamaczy i tankowców z klasą lodową do obsługi arktycznych projektów gazowych, to Moskwa nie zrezygnowała z nich całkowicie. Temat powraca obecnie na najwyższym szczeblu polityki międzynarodowej.
06.09.2023

Australijski lodołamacz wyruszył na pomoc choremu naukowcowi na Antarktyce

Australijski lodołamacz Nuyina wyruszył z Tasmanii do Antarktyki z misją ratunkową; naukowiec przebywający w stacji Casey Australijskiego Programu Antarktycznego (AAP) potrzebuje specjalistycznego leczenia - poinformowała w sobotę BBC, powołując się na komunikat AAP.
02.09.2023

Niecodzienne spotkanie w Arktyce: wycieczkowiec i lodołamacz

Niedaleko Bieguna Północnego luksusowy francuski wycieczkowiec Commandant Charcot spotkał się z rosyjskim nuklearnym lodołamaczem 50 Let Pobedy.
28.08.2023

Flota nuklearnych lodołamaczy nie dla Rosji. W tle sankcje

Rosyjski szumnie zapowiadany program budowy trzech potężnych, supernowoczesnych lodołamaczy o napędzie nuklearnym, znacznie zmalał. Powstanie zaledwie jeden, nad którym już pracuje stocznia Zvezda.
02.03.2023

Rosja zbuduje statek do przechowywania zużytego paliwa jądrowego z lodołamaczy

Rosyjska flota lodołamaczy o napędzie jądrowym powiększyła się w ostatnich latach, a w budowie są kolejne jednostki. Władze zatwierdziły także projekt budowy statku, który będzie odbierał, przechowywał i transportował zużyte paliwo jądrowe i odpady radioaktywne z tych statków.
12.01.2023

Wody Polskie: zapora na Wiśle we Włocławku i stacjonujące tam lodołamacze przygotowane na zimę

Zapora na Wiśle we Włocławku oraz stacjonujące w tamtejszym porcie lodołamacze - osiem jednostek - są sprawne technicznie i przygotowane na zimę. Lodołamacze, chroniąc Zbiornik Włocławski i zaporę, pełniły będą tzw. „dyżur lodowy” od 1 grudnia. Potrwa on do 15 marca 2023 r.
29.11.2022

Trudny listopad na Północnej Drodze Morskiej

Podobnie jak w zeszłym roku, już w listopadzie warunki na Północnej Drodze Morskiej, którą wykorzystują Rosjanie, są trudne. Raporty pokazują, że już na początku miesiąca wystąpiło duże oblodzenie.
20.11.2022

Stocznia w Helsinkach nie zbuduje lodołamacza dla Rosji – interweniował fiński MSZ

Projekt budowy lodołamacza dla rosyjskiego potentata wydobywczego zostaje przerwany, ponieważ ministerstwo spraw zagranicznych nie przyznało pozwolenia eksportowego – poinformowały władze Helsinki Shipyard, specjalizującej się w budowie takich jednostek.
04.10.2022

Dieslowskie lodołamacze w miejsce LNG. Rosja odczuwa sankcje

Dwa rosyjskie koncerny zrezygnowały z projektu budowy supernowoczesnych lodołamaczy na LNG do obsługi ośrodków przemysłowych na arktycznej północy kraju. Zamiast tego powstaną statki z silnikami diesla. Powodem – sankcje.
15.09.2022

Stocznia w Helsinkach chce zbudować dla Rosji gigantyczny lodołamacz

Helsińska stocznia wystąpiła o zgodę na dostawę lodołamacza dla koncernu wydobywczego Norylski Nikiel, pomimo sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję. Byłby to największy lodołamacz, jaki powstał w Finlandii. O sprawie zdecyduje fińskie MSZ – podało w piątek radio Yle.
12.08.2022

Szwedzi zamówią nowe lodołamacze

Szwedzka Administracja Morska podała, że w najnowszym planie inwestycyjnym rządu zostały uwzględnione fundusze na zakup dwóch nowych lodołamaczy. Plan zakłada także opcjonalne zamówienie trzeciego.
17.06.2022

Helsinki Shipyard buduje dla Rosjan lodołamacz zasilany LNG

Fińska firma stoczniowa Helsinki Shipyard buduje nowy lodołamacz zasilany LNG dla rosyjskiej firmy wydobywczej Nornickel.
29.01.2022

Rozpoczęła się akcja lodołamania na Odrze

Rozpoczęła się akcja lodołamania na Odrze, Odrze Granicznej oraz Regalicy. Bierze w niej udział siedem jednostek - pięć polskich i dwie niemieckie.
30.12.2021

Lodołamacze wyruszają do pracy na rzekach

Nadchodząca odwilż i korzystne warunki hydrologiczno-meteorologiczne pozwoliły na wypłynięcie lodołamaczy. W środę odbył się rejs patrolowy dwóch lodołamaczy na Dolnej Wiśle, kolejne dwie jednostki wyruszą jutro z portu we Włocławku - przekazały Wody Polskie w komunikacie.
29.12.2021

Lodołamacz Akademik Fiodorow wiezie polarników na Antarktykę

Niecałe 600 km dzieli polskich polarników na statku Akademik Fiodorow od Przylądka Dobrej Nadziei. Podróż do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A. B. Dobrowolskiego rozpoczęli 20 dni temu, a potrwa około dwóch miesięcy.
30.11.2021

Jeden z najmocniejszych lodołamaczy przechodzi próby morskie

Sibir, nowy nuklearny lodołamacz, opuścił dok stoczni Baltiysky Zavod i udał się na próby morskie.
23.11.2021

Polar Star znów wyrusza na Antarktydę, choć powinien na emeryturę

Polar Star to wysłużona jednostka – ma już 45 lat, a od ponad dekady pozostaje jedynym tego typu statkiem we flocie Stanów Zjednoczonych. Przeżył własne rodzeństwo, a nawet swoje wycofanie ze służby. Właśnie po raz 25. wyruszył na Antarktydę.
22.11.2021

Flota RZGW w Gdańsku powiększyła się o nowoczesny lodołamacz liniowy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Do służby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku wszedł w piątek nowoczesny lodołamacz liniowy „Manat”. Jednostka będzie wspierać ochronę przeciwpowodziową na dolnej Wiśle.
02.10.2021

Rosjanie zbudują lodołamacz na LNG

Nornickel, rosyjska firma wydobywająca nikiel i pallad oraz producent miedzi i platyny, zleci budowę nowego lodołamacza. Ma być zasilany LNG.
05.09.2021

Lodołamacz Nerpa wypłynął do Gdańska

We wtorek (6 lipca) z Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” S.A. wypłynął po zakończonych sukcesem próbach ruchowych zgodnie z terminami zawartymi w umowie lodołamacz Nerpa. Jest to kolejna jednostka zbudowana w ramach zadania pod nazwą wybudowanie czterech lodołamaczy dla RZGW Gdańsk.
06.07.2021

Nowe lodołamacze oficjalnie przyjęte do służby

18 czerwca 2021 r. wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski wziął udział w oficjalnym przyjęciu do służby dwóch nowych lodołamaczy. Jednostki zasilą flotę Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku.
18.06.2021

Najnowocześniejsza w Europie baza dla lodołamaczy powstanie w Szczecinie

Firma Strabag wygrała przetarg na budowę nowoczesnego nabrzeża z miejscem postojowym dla ośmiu lodołamaczy. Europejski koncern wybuduje m.in. cześć techniczno-remontową, budynek administracyjny, halę, garaże oraz parking. Wartość inwestycji to ponad 22 mln zł.
07.05.2021

Płock: Ok. 1,8 mln zł strat spowodowanych zimą przez Wisłę wezbraną na skutek zatorów lodowych

Na ok. 1,8 mln zł Urząd Miasta Płocka (Mazowieckie) oszacował straty powstałe w wyniku podtopień i naporu kry lodowej po wezbraniu Wisły w lutym tego roku. Stwierdzono m.in. uszkodzenia powłoki antykorozyjnej na jednym z filarów mostu oraz uszkodzenia infrastruktury na nadrzecznych bulwarach.
06.05.2021

Wodowanie lodołamacza "Nerpa" w MSR Gryfia

W szczecińskiej stoczni MSR Gryfia zwodowano lodołamacz liniowy "Nerpa". Statek jest jednym z dwóch lodołamaczy, które powstają w tym roku dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
02.04.2021

Lodołamacz „Tarpan” dla RZGW w Szczecinie zwodowany w stoczni Remontowa Shipbuilding [foto, wideo]

W stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Kapitałowej Remontowa HOLDING, odbyło się wodowanie jednostki „Tarpan”. To drugi lodołamacz który powstał w Gdańsku dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
18.03.2021

Lubuskie: Fala wezbrania na Odrze przechodzi przez region

Przemieszczająca się Odrą fala wzbrania po roztopach w górnej zlewni tej rzeki dotarła do woj. lubuskiego. Na dwóch wodowskazach są przekroczone stany ostrzegawcze. Obecnie nie ma zagrożenia powodzią - poinformował w poniedziałek dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.
01.03.2021

Wisła w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej poniżej stanów ostrzegawczych

Wisła w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej opadła poniżej stanów ostrzegawczych. Rzeka opadła także w Płocku, osiągając poziom poniżej stanów alarmowych, a miejscami także ostrzegawczych. Jak podały Wody Polskie, na wiślanym Zbiorniku Włocławskim w niedzielę ponownie będą pracowały lodołamacze.
28.02.2021

Lodołamacze ponownie na wiślanym Zbiorniku Włocławskim - w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej rzeka opada

Na wiślany Zbiornik Włocławski ponownie wypłynęły w sobotę lodołamacze. Pracuje 7 jednostek, kierując się w górę rzeki. W Płocku poziom Wisły nieco wzrósł. Z kolei w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej rzeka opada. W samym Wyszogrodzie poziom wody utrzymuje się już na granicy stanu ostrzegawczego.
27.02.2021

Lodołamacze dopłynęły do zatoru pod Dobrzykowem - akcja będzie kontynuowana w sobotę

Lodołamaczom pracującym w środkowym biegu Wisły udało się piątek dopłynąć do zatoru lodowego powyżej Płocka, położonym przed Dobrzykowem. W sobotę akcja będzie kontynuowana – podały Wody Polskie. Poziom Wisły w Wyszogrodzie i w Kępie Polskiej opada. Wahania wody obserwowane są w Płocku.
26.02.2021

Wody Polskie: lodołamacze przebiły się przez najtrudniejszy odcinek zatoru lodowego na Wiśle

Lodołamacze przebiły się przez najtrudniejszy odcinek zatoru lodowego w środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim i kontynuują tam akcję. Głównie poszerzana ma być teraz wykonana wcześniej rynna w pokrywie lodowej, aby kra łatwiej spływała. Prawdopodobnie w środę lodołamacze dotrą do Płocka.
23.02.2021

Lodołamacze dotarły do pierwszego dużego zatoru na środkowej Wiśle - w rejonie Woli Brwileńskiej

Lodołamacze pracujące w środkowym biegu Wisły, na Zbiorniku Włocławskim, dotarły w piątek do pierwszego dużego zatoru na wysokości Woli Brwileńskiej, rozpoczynając akcję rozbijania i spławiania lodu. Tydzień temu doszło tam do wyjścia kry lodowej na pobocze drogi krajowej nr 62 Płock-Włocławek.
19.02.2021

Wisła przekroczyła stan alarmowy w Kępie Polskiej - 8 lodołamaczy w akcji

W Kępie Polskiej poziom Wisły przekroczył stan alarmowy. Rzeka ponad stan alarmu utrzymuje się w Wyszogrodzie, a także w Płocku. Także tam przybyło wody. Na Zbiornik Włocławki wypłynęły w piątek lodołamacze, tym razem jest ich 8, o dwie jednostki więcej niż dotychczas.
19.02.2021

Zachodniopomorskie: Alarmowy stan wód na południu województwa

Woda w Odrze przekroczyła stan alarmowy w Gozdowicach i w Bielinku w Zachodniopomorskiem - informuje w czwartek IMGW w swoim serwisie hydrologicznym. Na odcinku w rejonie Widuchowej i Gryfina występują wysokie stany wód.
18.02.2021

Trwa akcja lodołamania na Wiśle i Odrze

Trwa akcja lodołamania. Na Środkowej Wiśle pracuje 6 jednostek. Na Odrze Zachodniej, Regalicy i Jeziorze Dąbie pracuje 7 polskich oraz 6 niemieckich lodołamaczy – poinformowały w czwartek Wody Polskie.
18.02.2021

Lodołamacze wznowiły pracę na Wiśle

Lodołamacze o godz. 7 wznowiły pracę na Wiśle - powiedziała w środę we Włocławku dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że przyszła odwilż i spławianie kry będzie łatwiejsze.
17.02.2021

Zachodniopomorskie/ Rozpoczęła się akcja lodołamania

Akcja lodołamania na Szczecińskim Węźle Wodnym rozpoczęła się we wtorek. Lód na Odrze kruszy siedem jednostek, w środę dołączą do nich także lodołamacze z Niemiec. Do przełamania jest ponad 70 km tafli.
16.02.2021

Aker Arctic zaprojektuje nowe lodołamacze dla Finlandii i Szwecji

Fińska firma Aker Arctic została wybrana do opracowania lodołamaczy nowej generacji dla Szwedzkiej Administracji Morskiej (SMA) i Fińskiej Agencji Infrastruktury Transportowej (FTIA).
04.11.2020

ABB dostarczy napęd lodołamacza flocie nowo budowanych zbiornikowców LNG

Fińska firma technologiczna ABB wygrała kontrakt o wartości ponad 300 milionów dolarów od Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering na dostawę pakietu zasilania i napędu dla sześciu nowych statków transportowych LNG, które pływałyby wzdłuż Północnej Drogi Morskiej.
04.11.2020

Sputnik Polska: „Nie ma odpowiedników”. Ruszyła budowa atomowego lodołamacza „Rosja”

W dalekowschodniej stoczni „Zwiezda” rozpoczęła się budowa najpotężniejszego na świecie atomowego lodołamacza „Rosja” projektu „Lider”, poinformował „Atomflot” (Rosatomflot jest częścią państwowej korporacji „Rosatom”).
06.07.2020

ISR: Władze Meklemburgii znów aktywnie lobbują na rzecz swojego sektora stoczniowego

Meklemburgia-Pomorze Przednie i Brema walczą o duże zamówienie dla stoczni w swoich landach. Ich szefowie we wspólnym liście zwrócili się do rządu federalnego o budowę nowego statku badawczego „Polarstern II” w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie, a także w stoczni Lloyd w Bremerhaven należących do Genting Group z Hongkongu.
06.07.2020

Orkan i Sokół przypłynęły do Szczecina. Niezwykły rejs nowych lodołamaczy! [foto]

Szczecińskie lodołamacze powstają w stoczni remontowej Shipbulding w Trójmieście, a tymczasem w naszym regionie obecne są jednostki, które właśnie ruszyły w swój pierwszy rejs po powstaniu. Lodołamacze czołowy Orkan i liniowy Sokół, wybudowane w Stoczni Koźle Sp. z o.o. w Kędzierzynie-Koźlu, wyruszy
26.06.2020

ODRA 3 Sp. z o.o.

budownictwo hydrotechniczne,lodołamanie,holowanie,przedsiębiorstwo budownictwa hydrotechnicznego,odra3,odra,budownictwo morskie,usługi lodołamania,lodołamacze,prace hydrotechniczne,usługi hydrotechniczne,układanie rurociągów,transport wodny,przeładunki materiałów masowych,regulacja rzek,roboty pogłębiarskie,przeładunki portowe,gospodarka portowa,nabrzeża,nadodrzańska szczecin,podjuchy szczecin,urad k/słubic

FAIRPLAY TOWAGE POLSKA Sp. z.o.o. Sp.k.

Fairplay Towage Polska
holowania ,holowanie portowe ,holowania morskie ,holownik ,holowanie statków ,usługi holownicze ,ratowanie mienia na morzu ,ratownictwo morskie ,lodołamanie ,lodołamacze ,transport zaopatrzenia na statki ,cumowanie ,usługi cumownicze ,odbiór wód zaolejonych ,wuz gdynia ,wuż gdynia ,port-hol ,fairplay towage ,projekt zegluga ,projekt żegluga ,project zegluga

KONREM NAUTA Sp. z o.o.

remonty jednostek pływających,remonty kadłubów,przedłużanie statków,prace kadłubowe,prace spawalnicze,prace stoczniowe,przebudowy jednostek pływających,remonty statków,holowniki,drobnicowce,statki ratunkowe,barki,lodołamacze,pontony,przemysł stoczniowy,stocznia,konstrukcje stalowe,statki,statek,statki specjalistyczne,konrem,konrem nauta

Project Żegluga Sp. z o.o.

holowania,holowanie portowe,holowania morskie,holownik,holowanie statków,usługi holownicze,ratowanie mienia na morzu,ratownictwo morskie,lodołamanie,lodołamacze,transport zaopatrzenia na statki,cumowanie,usługi cumownicze,odbiór wód zaolejonych,wuz gdynia,wuż gdynia,port-hol,fairplay towage,projekt zegluga,projekt żegluga,project zegluga

Puma, Narwal, Nerpa i Manat już ochrzczone. Wody Polskie mają nowe lodołamacze [WIDEO]

Symboliczne nadanie imion nowym lodołamaczom odbyło się we wtorek (30 listopada) na wyspie Ołowiance przy nabrzeżu Motławy w Gdańsku. Wielofunkcyjne lodołamacze warte w sumie prawie 80 mln zł zbudowała szczecińska Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" dla Wód Polskich. Jednostki zostały przeznaczone do pracy na dolnej Wiśle.
30.11.2021

Flota RZGW w Gdańsku powiększyła się o nowoczesny lodołamacz liniowy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Do służby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku wszedł w piątek nowoczesny lodołamacz liniowy „Manat”. Jednostka będzie wspierać ochronę przeciwpowodziową na dolnej Wiśle.
03.10.2021

Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy

Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy. Przy nabrzeżu wyspy Ołowianka we wtorek mieszkańcy Gdańska i turyści mogli zwiedzić dwie jednostki należące do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku: Orkę i Tygrysa. Obecnie lodołamacze przygotowują się do zimowej ochrony przeciwpowodziowej.
17.10.2018

174 mln złotych na ochronę Żuław przed powodzią. Jednym z zadań nowe lodołamacze dla RZGW w Gdańsku

174 mln złotych zostaną przeznaczone na ochronę Żuław przed powodzią. Jak zapowiedział Mariusz Gajda, wiceminister środowiska, obecny w czwartek w Gdańsku na konferencji „Przykłady dobrej koordynacji działań przeciwpowodziowych w dorzeczu”, zabezpieczenie przed powodzią mają ułatwić przepisy nowego Prawa Wodnego, które zakłada m.in., że rzeki, jak i infrastruktura przeciwpowodziowa, zarządzane będą przez jeden podmiot – Państwowe Gospodarstwo Wodne. Jednym z zadań realizowanych w ramach zabezpieczenia Żuław, jest budowa czterech nowych lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
30.06.2017

Stocznia CRIST zwodowała nowoczesny statek polarny

Spełnia wysokie normy lodowe, jest niezawodny i może obsługiwać dwa helikoptery. To C 325 Pirou – nowoczesny statek polarny zbudowany przez stocznię CRIST dla francuskiego armatora. Wodowanie tej jednostki odbyło się w czwartek w suchym doku SD II w Gdyni.
23.12.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.