• <
KONGSBERG_2023

Duchy przeszłości w Rosji. Nowy lodołamacz będzie nosił nazwę Stalingrad

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Duchy przeszłości w Rosji. Nowy lodołamacz będzie nosił nazwę Stalingrad

Partnerzy portalu

Sibir, lodołamacz projektu 22220, fot. Oleg Pitalenko, Atomflot

Nowy potężny arktyczny lodołamacz, którego budowa ruszy w Rosji w przyszłym roku, nie będzie nazywał się Kamczatka, jak pierwotnie planowano. Putin zatwierdził zmianę jego nazwy na Stalingrad na wniosek gubernatora Wołgogradu.

Arktyka, Sybir, Ural, Yakucja i Czukotka – takie nazwy nosi pięć rosyjskich lodołamaczy projektu 22220. Trzy pierwsze już działają na rosyjskiej Arktyce. Dwa ostatnie są w budowie i mają zostać oddane w 2024 i 2026 roku. W przyszłym roku zgodnie z planem ma ruszyć budowa szóstej jednostki. Pierwotnie miała nosić nazwę Kamczatka, jednak gubernator Wołgogradu Andrei Bochkarew wpadł na inny pomysł. Samorządowiec złożył prezydenta Rosji Władimira Putina wniosek o zmianę nazwy statku na Stalingrad. Według informacji przekazanych przez rządową gazetę Rosyjskaja Gazeta, satrapa przychylił się do prośby.

– Inicjatywa jest ważna dla zachowania pamięci o odwadze obrońców Stalingradu podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej – argumentował Bochkarew na łamach gazety odnosząc się do kilkumiesięcznej bitwy pod Stalingradem (w latach 60-tych przemianowanego na Wołgograd) podczas II wojny światowej. Zginęło wtedy około 1,9 miliona osób, a sama porażka armii niemieckiej stała się punktem zwrotnym w wojnie.

Jak donoszą rosyjskie media, Putin zmienił także przy okazji plan na nazwę dla następnego lodołamacza, który pierwotnie miał zwać się Sachalin. Obecnie będzie nosił nazwę Leningrad.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.