• <

Wynik wyszukiwania - "kryteria" - Wiadomości

Siódma kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie

Polskie żeglarki w dwuosobowej klasie 49erFX wywalczyły dzisiaj w Hyeres kwalifikację olimpijską dla Polski! Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań) oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) postawiły kropkę nad i na dzień przed końcem regat. To siódma kwalifikacja olimpijska dla Polski w żeglarstwie. Wczoraj w Hyeres przepustki do Paryża wywalczyli dla Polski żeglarze w klasie Formula Kite kobiet i mężczyzn, którzy dzisiaj dobry występ w Hyeres przypieczętowali medalami.
25.04.2024

GIOŚ: przeprowadzono badania geofizyczne Morza Bałtyckiego na obszarze ponad 7 tys. km2

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzono badania geofizyczne Bałtyku. Na powierzchni ponad 7 tys. km kwadratowych zidentyfikowano m.in. 38 obiektów podwodnych, z czego 26 wraków - podał GIOŚ.
20.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore [wideo]

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

MKiŚ przygotowuje przepisy ws. wstępnej oceny terenów pod elektrownie jądrowe

Kryteria wstępnej oceny terenu pod obiekt energetyki jądrowej na wczesnym etapie inwestycji zawarte są w założeniach rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który ponownie trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.
29.03.2024

Położenie stępki pod ORP Rybitwa. To kolejny niszczyciel min powstający w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Rybitwa (605). To drugi, jaki znajdzie się w wyposażeniu 12. Dywizjonu Trałowców i zarazem piąty okręt typu Kormoran II, który trafi do polskiej Marynarki Wojennej. Wydarzenie ma miejsce zaledwie dwa miesiące po ceremonii cięcia blach rozpoczynającej budowę.
20.03.2024

Zmodernizowany w Polsce statek pierwszym rorowcem z stałymi żaglami ssącymi

Firma Bound4blue pomyślnie zainstalowała trzy 22-metrowe żagle (określane też żaglopłatami) eSAILs na statku ro-ro Ville de Bordeaux, należącego do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. To pierwsza w historii instalacja stałego żagla ssącego na rorowcu u czołowego europejskiego armatora. W tym celu wcześniej statek przeszedł modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A.
10.03.2024

Wsparcie projektów morskich farm wiatrowych

Po okresie opóźnień następuje przyśpieszenie prac nad wdrożeniem wsparcia dla projektów morskich farm wiatrowych, które są kluczowe dla powodzenia transformacji energetycznej w Polsce – mówi Jacek Bartmiński, wiceminister aktywów państwowych.
29.02.2024

Z KPO można będzie pożyczać na offshore

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało projekt zmian legislacyjnych, umożliwiający wypłatę ze środków KPO pożyczek w euro na budowę morskich farm wiatrowych - poinformował we wtorek resort aktywów państwowych.
20.02.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

„Miecznik” kluczem do rozwoju obronności. Wywiad z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich PGZ S.A.

Niedawna uroczystość położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” wzbudziła niemałe emocje z racji na znaczenie tej inwestycji dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej. W rozmowie z Cezarym Cierzanem, dyrektorem Departamentu Technologii Morskich Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., przybliżamy historię tego przedsięwzięcia.
07.02.2024

Adampol z najwyższym wynikiem ankiety satysfakcji klienta Hyundai Glovis

Firma Hyundai Glovis przedstawiła niedawno oficjalny wynik badania satysfakcji klienta (Customer Satisfaction Service CSI) w 2023 roku. Zgodnie z przedstawionymi danymi, Adampol uzyskał najwyższą ocenę spośród wszystkich zagranicznych spółek zależnych, świadczących usługi transportowe (atutomotive i general cargo).
31.01.2024

Znamy wykonawcę wstępnej kampanii geotechnicznej dla MFW Baltica 1 i Baltica 1+

Roztrzygnięto przetarg na realizację wstępnej kampanii geotechnicznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 i Baltica 1+. Najkorzystniejszą ofertę złożyła szwajcarska spółka Geoquip Marine Operations AG.
22.01.2024

Zarząd PARP odwołany

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, odwołała zarząd Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
22.01.2024

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW, w '24 ruszy z budową 2 farm wiatrowych

EDF Renewables ma w Polsce portfel projektów OZE na ok. 1 GW mocy. W tym roku chce rozpocząć budowę dwóch farm wiatrowych na lądzie - poinformowała PAP Biznes Alicja Chilińska - Zawadzka, dyrektor generalna EDF Renewables Polska. Firma liczy na rozmowy o partnerstwach dla projektów morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
18.01.2024

Vestas planuje drugą fabrykę w Polsce

Vestas ma ambicje stać się liderem na rynku morskich turbin wiatrowych i wspierać rozwój europejskiego sektora offshore wind. Firma ogłosiła plany budowy nowej fabryki w Szczecinie, która ma produkować łopaty do ich flagowego modelu V236-15.0 MW. Uruchomienie działalności jest zaplanowane na 2026 rok, co ma przyczynić się do stworzenia ponad 1000 nowych miejsc pracy.
11.01.2024

Do 2050 r. globalne straty wynikające ze spadku bioróżnorodności mogą sięgnąć 10 bln dolarów

Spadek bioróżnorodności, będący jedną z konsekwencji zasobochłonnej gospodarki, jest obecnie uznawany za jedno z największych zagrożeń dla ludzkości. Utrata samych lasów podwodnych może kosztować światową gospodarkę nawet 500 mld dol. rocznie, wynika z raportu “Nature and Business: Navigating Risks and Opportunities in a Changing Landscape”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, z inicjatywy partnera publikacji – Respect Energy. Mimo skali zagrożenia świadomość przedsiębiorstw, dotycząca konieczności podjęcia zdecydowanyc
09.01.2024

Rybacy UE „obłowią się” na wodach Albionu za ponad 1 mld euro w 2024 r.

W połowie grudnia br. UE osiągnęła porozumienie z Norwegią i Wielką Brytanią w sprawie uprawnień do połowów na rok 2024. Umowa z Wielką Brytanią obejmuje 85 zezwoleń połowów na północno-wschodnim Atlantyku. Umożliwia flocie UE odłowienie organizmów morskich na poziomie prawie 388 tys. ton. Ich wartość szacuje się na około 1 mld euro na podstawie historycznych cen hurtowych skorygowanych o inflację.
21.12.2023

Marynarz TAX, nowy gracz na rynku – czyli jak możesz uniknąć podwójnego opodatkowania i zabezpieczyć swoje finanse?

Praca na statku to nie tylko ciekawe doświadczenie i możliwość poznawania świata, ale także spore wyzwanie podatkowe. Marynarze, którzy pracują na zagranicznych jednostkach, muszą zmierzyć się z różnymi systemami podatkowymi, zależnymi od tego, w jakich krajach osiągają dochody czy gdzie siedzibę mają armatorzy.
20.12.2023

4 miliardy unijnego wsparcia na rozwój offshore wind we Francji

W śmiałym i strategicznym posunięciu na rzecz transformacji energetycznej, Komisja Europejska przeznaczy 4,12 miliarda euro na rozwój morskich farm wiatrowych we Francji.
18.12.2023

Terminal zbożowy w Gdyni przedmiotem politycznych sporów

Na naszych oczach rząd PiS oddaje w obce ręce terminal zbożowy w Gdyni, wyremontowany, przygotowany, by obsługiwały go duże statki - podkreślają posłowie KO. Do zawarcia umowy dzierżawy niezbędna jest uzyskanie zgody prezesa UOKiK, ministra właściwego ds. gospodarki morskiej i zarządu - podkreślił w piątek dział marketingu Portu Gdynia.
10.12.2023

MAG otrzymał prestiżową nagrodę międzynarodowego magazynu branżowego

Morska Agencja Gdynia została uhonorowana nagrodą IBJ Award podczas gali, która odbyła się w poniedziałek w Londynie.
23.11.2023

Szczecin Bulk Terminal zwycięzcą przetargu na Terminal Zbożowy w Porcie Gdynia

Zarząd Morskiego Portu Gdynia wybrał najlepszą ofertę w przetargu na dzierżawę Terminala Zbożowego. Zwycięzcą zostało konsorcjum Szczecin Bulk Terminal i firm doradczych Tapini i Ribera.
15.11.2023

Nowa ustawa wprowadza zmiany w monitorowaniu wód – Mobile Monitoring dostosowuje swoje produkty

Ostatnie zmiany w ustawie o rewitalizacji Odry oraz ustawie Prawo wodne wprowadzają nowe wymogi dotyczące monitorowania jakości i ilości wód w Polsce. W odpowiedzi na nowe regulacje, firma Mobile Monitoring ogłosiła, że już teraz pracuje nad dostosowaniem swoich produktów do nowych wymogów prawa.
01.11.2023

Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część I)

Umowy kupna-sprzedaży statków stanowią stały element międzynarodowego obrotu morskiego. Podczas gdy „segmentowość” sprzedawanego tonażu podlega znacznym fluktuacjom rynkowym (np. aktualnie obserwuje się praktyczny zastój w kupnie/sprzedaży kontenerowców przy dużym obrocie w segmencie wycieczkowców i tankowców), średnia „roczna wielkość” światowego tonażu, będącego przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży, pozostaje względnie stabilna.
25.10.2023

Ekotrendy w turystyce morskiej szansą dla Pomorza, Kaszub i Żuław

Rozwój zrównoważony trafił na pokłady statków pasażerskich. Cruise operatorzy nie pozostają w tyle za innymi branżami i stawiają na turystykę przyjazną dla środowiska na morzy i w portach. Nowe produkty turystyczne odpowiadają zrównoważonej gospodarce. Armatorzy włączają się w działania na rzecz ochrony środowiska, co jest pozytywnie odbierane przez większość pasażerów. Nowe statki przystosowane są do zasilania z lądu.
13.10.2023

Terminal kontenerowy w Świnoujściu z decyzją środowiskową

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA otrzymał właśnie decyzję środowiskową dla głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Decyzję wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie po przeprowadzeniu oceny oddziaływania tej inwestycji na środowisko oraz postępowania transgranicznego ze stroną niemiecką.
10.10.2023

Pierwszy na świecie kontenerowiec na metanol w GCT

W terminalu kontenerowym GCT w Porcie Gdynia dziś w nocy pojawił się statek Laura Maersk – nowy feeder linii Maersk. To pierwszy na świecie kontenerowiec napędzany metanolem, który w dodatku ma prowadzić regularną żeglugę na Bałtyku.
05.10.2023

Będzie możliwa wstępna ocena terenu branego pod uwagę przy budowie elektrowni jądrowej

Będzie możliwa wstępna ocena terenu branego pod uwagę przy budowie elektrowni jądrowej oraz innych obiektów tego typu – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, który został opublikowany w poniedziałek na stronach RCL.
25.09.2023

Europejski łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej w cieniu chińskiego smoka

UE chce masowo rozwijać odnawialne źródła energii i wzmacniać europejskie łańcuchy dostaw czystej energii. Jednak projektowana tzw. dyrektywa Net-Zero Industry Act jest niewystarczająca i wymaga poprawy. Jej obecne zapisy mocno ograniczają rozwój europejskiego łańcucha dostaw dla energii wiatrowej i sprawiają, że chińscy producenci turbin zaczynają pozyskiwać coraz więcej klientów w Europie.
17.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Tranzyt ukraińskiego zboża coraz większym wyzwaniem dla UE. W tle polskie embargo

Decyzji w sprawie embarga na ukraińskie zboże jeszcze nie ma i przed debatą w Parlamencie Europejskim jej nie będzie, powiedział we wtorek rano PAP komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem dzisiejsza debata w PE będzie miała wpływ na decyzję, zakaz powinien zostać przedłużony, a Ukrainie należy pomóc w dywersyfikacji tranzytu.
12.09.2023

Kurs na biopaliwa. Roczny popyt wyniesie 250 Mtoe w 2050 roku

W tym roku dobrze znana na Bałtyku firma Viking Line oferuje pasażerom możliwość zakupu biopaliwa w celu zrekompensowania surowca zużywanego podczas podróży. Wkrótce operator szwedzki będzie oferować podobne rozwiązanie klientom cargo. Biopaliwa mają więc perspektywy, a kombinacja handlowa zaproponowana przez przedsiębiorstwo może zwielokrotnić popyt na ten rodzaj paliw.
10.09.2023

Prezydent podpisał ustawę ws. strategicznych złóż kopalin

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy przewidują m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
02.09.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Polscy żeglarze walczą o przepustki na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024

Mistrzostwa świata klas olimpijskich w żeglarstwie będą pierwszą szansą na uzyskanie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Najważniejsza impreza sezonu odbędzie się w Hadze w dniach 10-20 sierpnia. Polskę będą reprezentować żeglarze w dziewięciu konkurencjach olimpijskich oraz w dwóch klasach dla żeglarzy z niepełnosprawnościami.
08.08.2023

Zielony fundusz z ARP będzie inwestował w transformację energetyczną Polski

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. uruchamia pierwszy zielony fundusz infrastrukturalny w Polsce, Polski Zielony Fundusz ARP, z którego finansowane będą inwestycje w zrównoważoną, dekarbonizującą się gospodarkę.
28.07.2023

Barometr zagrożeń w shippingu 2023-2024. Kurs na rozwój zrównoważony

Niestabilność polityczna, finansowa i ataki cybernetyczne, utrata reputacji, a także transformacja energetyczna i prognozowane koszty emisji – to zestaw zagrożeń jakie wskazali armatorzy i menedżerowie flot w czasie badania przeprowadzonego przez International Chamber of Shipping (ICS).
24.07.2023

Korea Płn. wystrzeliła serię pocisków manewrujących

Korea Północna wystrzeliła serię pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego, czyli na zachód od Półwyspu Koreańskiego - poinformowała w sobotę agencja Yonhap powołując się na armię Korei Południowej.
22.07.2023

"The Shagang Giant" (2022) – miejsce dostawy statku według MOA

Umowa sprzedaży statku, wskazuje, między innymi, miejsce dostawy („place of delivery”), do którego statek musi dopłynąć, aby transakcja kupna-sprzedaży mogła zostać zrealizowana. A co w sytuacjach, w których pomiędzy zawarciem umowy a datą, w której ma nastąpić sprzedaż, nastąpiła zmiana okoliczności, uniemożliwiająca dotarcie statku do umownego miejsca? Niektóre umowy, przewidują, na taką okoliczność, odrębne postanowienia umowne. Ale nawet one nie zawsze pozwalają na rozwiązanie wszystkich trudności i wątpliwości praktycznych.
20.07.2023

Poprawki senackich komisji do ustawy o wyznaczeniu strategicznych złóż kopalin

Senackie komisje środowiska i gospodarki przyjęły we wtorek pakiet poprawek legislacyjnych do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, która przewiduje m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
11.07.2023

Perspektywy 2023: Politechnika Gdańska utrzymuje swoją pozycję na podium

Politechnika Gdańska (PG) utrzymuje swoje zasłużone miejsce na podium wśród najlepszych uczelni technicznych w Polsce. W corocznym rankingu fundacji "Perspektywy" PG zajęła trzecie miejsce, powtarzając tym samym sukces z poprzednich dwóch lat. Co więcej, w klasyfikacji ogólnej, obejmującej wszystkie polskie uczelnie, PG utrzymała wysoką szóstą pozycję.
29.06.2023

Umowa o budowę statku – procedura zmiany umowy

Wiele kontraktów wprowadza szczegółową procedurę zmiany warunków kontraktowych, szczególnie, jeżeli zmiany te mają dotyczyć szczegółowych ustaleń techniczno-konstrukcyjnych (na poziomie „Specifications” itp.). Ta szczegółowa procedura („variation procedure”), ustala nie tylko kiedy i na jakich warunkach armator („Buyer”) może żądać dokonania określonych zmian, kiedy i na jakich warunkach takie zmiany należy uznać za uzgodnione lub nie, ale wręcz wprowadza uzgodnione ustandaryzowane formularze zlecenia zmian.
29.06.2023

Polscy żeglarze gotowi do olimpijskiego testu w Marsylii

Od 9 do 16 lipca w Marsylii odbędą się regaty Paris 2024 Test Event. Weźmie w nich udział 9 reprezentantów Polski. Będzie to pierwsza okazja dla żeglarzy, by sprawdzić się w warunkach regatowych jak najbardziej zbliżonych do tych podczas Igrzysk Olimpijskich.
19.06.2023

„NIE” dla ochrony polskiej morskiej energetyki wiatrowej

W niniejszym artykule zostanie przeanalizowana nowelizacja ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich, która według przekazów medialnych, ma rzekomo być odpowiedzią decydentów na liczne zarzuty dotyczące pozostawienia morskich farm wiatrowych na polskich obszarach morskich bez odpowiedniej ochrony na wszelkie akty terrorystyczne lub sabotaże.
13.06.2023

Bezpieczeństwo morskie: nowe wnioski wspierające czystą i nowoczesną żeglugę

Komisja Europejska przedstawiła dziś pięć wniosków ustawodawczych służących unowocześnieniu unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa morskiego i zapobiegających zanieczyszczeniu wód przez statki. Biorąc pod uwagę, że 75 proc. handlu zagranicznego UE odbywa się drogą morską, transport morski należy traktować nie tylko jako ważny element krwioobiegu zglobalizowanej gospodarki, ale również podstawowy czynnik rozwoju wysp, regionów peryferyjnych oraz oddalonych regionów przybrzeżnych UE.
01.06.2023

Prezes PGE: na dostosowanie ciepłownictwa do pakietu "Fit for 55" potrzeba ok. 400 mld zł

Na dostosowanie sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce do pakietu "Fit for 55" potrzeba ok. 400 mld zł - poinformował we wtorek prezes PGE i PTEZ Wojciech Dąbrowski podczas IV Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym (woj. lubelskie).
30.05.2023

PGE Baltica angażuje polskie firmy do budowy bazy serwisowej w Ustce

Rozpoczęcie budowy bazy operacyjno-serwisowej, która służyć będzie do obsługi morskich farm wiatrowych, to przedsięwzięcie poprzedzone wielomiesięcznym procesem przygotowawczym. Już na tym etapie konieczne jest zatrudnienie wykonawców prac niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji. W przypadku przygotowania budowy bazy operacyjno-serwisowej PGE Baltica w Ustce spółka zaangażowała polskie podmioty, co pokazuje, że krajowe przedsiębiorstwa mogą z powodzeniem włączyć się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
15.05.2023

389 mld euro na inwestycje w wodę do 2030 roku w ramach Nowego Niebieskiego Ładu Unii Europejskiej

Już w październiku Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny ogłosi inicjatywę “Czas na Niebieski Ład UE” oraz wezwie Komisję Europejską, aby zaczęła traktować wodę jako priorytet w swoim programie na 2024 rok. Obecnie trwają pracą nad przygotowaniem agendy pod największy projekt w historii Starego Kontynentu w dziedzinie niebieskiej infrastruktury, którego Polska może stać się ważnym beneficjentem.
11.05.2023

WindEurope wzywa UE do uznania kluczowej roli portów w osiągnięciu redukcji emisji CO2 dzięki morskiej energii wiatrowej

Unia Europejska (UE) powinna uznać krytyczną rolę morskich portów w swojej polityce dotyczącej transeuropejskiej sieci TEN-T, aby wspierać przejście na czystszą, bardziej ekologiczną i inteligentną mobilność zgodnie z Europejskim Zielonym Rozkazem - stwierdziła organizacja branżowa WindEurope w komunikacie prasowym.
04.05.2023

Konosament – nieprawidłowe zaklauzowanie. Część II

Opracowanie niniejsze jest kontynuacją artykułu Konosament – nieprawidłowe zaklauzowanie. Część I. Podjęliśmy się w nim wyjaśnienia niezwykle istotnego w codziennej praktyce żeglugowej i handlowej zagadnienia – kiedy, w jakich warunkach i na jakiej podstawie przewoźnik, reprezentowany przez kapitana statku lub innego przedstawiciela, jest uprawniony do skutecznego zabrudzenia/zaklauzowania konosamentu w zakresie deklaracji ładunkowej bez groźby naruszenia przez przewoźnika warunków umowy frachtowej.
05.04.2023

Plany wzmocnienia łańcuchów dostaw w Europie nie satysfakcjonują branży wiatrowej

W marcu Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań regulacyjnych, które mają wesprzeć lokalny przemysł związany z technologiami zeroemisyjnymi. Jest to odpowiedź na zbyt duże uzależnienie transformacji energetycznej od importu komponentów i surowców spoza Europy. Do przedstawionej propozycji odniosła się branża wiatrowa, która ocenia, że propozycja nie spełnia wymogów realnego wsparcia łańcuchów dostaw.
24.03.2023

OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär

Fiński inwestor działający w sektorze morskiej energetyki wiatrowej Ilmatar Offshore podjął decyzję o zaangażowaniu ekspertów z Offshore Wind Consultants (OWC) do przygotowania projektów technicznych morskich farm wiatrowych Stormskär i Väderskär.
24.03.2023

Małe amerykańskie stocznie otrzymały już ponad 280 mln dolarów wsparcia, kolejne 20 mln w drodze

Po raz kolejny budżet federalny USA przeznaczył środki na wsparcie w rozwoju małych stoczni prywatnych. Stocznie dostały już łącznie ponad 280 mln USD. W 2023 r wybrane zakłady otrzymają granty na łączną kwotę 20,8 mln USD. Przeznaczone zostaną one na modernizację wyposażenia oraz szkolenie ich pracowników – informuje Small Shipyard Grant Coalition.
18.03.2023

Konosament – nieprawidłowe zaklauzowanie. Część I

Konosament, zarówno w klasycznym systemie common law, jak i pod rządami Reguł Hague-Visby 1924/1968/1979 – (COGSA 1971), stwarza domniemane przyjęcie na statek przez przewoźnika określonego ładunku do przewozu w takiej ilości i stanie jak to uwidoczniono w konosamencie.
17.03.2023

Konosament – „Himalaya Clause”

W większości konosamentowych umów frachtowych, lub nawet szerzej, wszelkich umów frachtowych, pojawiają się postanowienia umowne o tajemniczej nazwie „Himalaya Clause” (lub „Himalaya Provision”). Czym są tego typu postanowienia umowne i jakie wywołują skutki prawne (dla których to właśnie skutków są wprowadzane do umów przewozowych)?
03.03.2023

Norweskie aukcje offshore wind mogą być trudne nawet dla doświadczonych deweloperów

W ocenie Aegir Insights, duńskiej firmy konsultingowej zajmującej się sektorem offshore wind, norweskie aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej mogą być obiecujące z perspektywy rozwoju sektora, ale kryteria ocen będą wyzwaniem nawet dla doświadczonych deweloperów.
01.03.2023

GCT inwestuje w technologie prośrodowiskowe

Gdynia Container Terminal, będący częścią grupy Hutchison, kontynuuje inwestycje mające na celu znaczne ograniczenie emisji CO2 w trakcie operacji przeładunkowych, a tym samym wypełnienie celów środowiskowych terminalu. Niedawno rozpisany został przetarg na modernizację siedmiu suwnic placowych, a na tym działania GCT się nie kończą.
20.02.2023

Zasady kwalifikacji żeglarzy do igrzysk olimpijskich Paryż 2024

W tym roku polscy żeglarze rozpoczynają walkę o olimpijskie paszporty. Najpierw trzeba wywalczyć kwalifikację dla kraju, a w następnej kolejności zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą o nominację imienną na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. W każdej z 10 żeglarskich konkurencji olimpijskich na igrzyskach może wystartować jeden reprezentant (załoga) z danego kraju.
27.01.2023

EDF Renewables Polska złożył wnioski na 10 z 11 dostępnych lokalizacji MFW

„Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym. Bałtyk to dla Polski dobro narodowe, cenny klejnot i ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany w sposób przemyślany jako strategiczne źródło energii” – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska w rozmowie z PAP.
19.01.2023

Zakończono certyfikację duńskiego odcinka Baltic Pipe

Duński operator systemu przesyłowego Energinet otrzymał od niezależnej firmy akredytacyjnej DNV certyfikaty zgodności (CoC) dla gazociągu Baltic Pipe, który przebiega przez terytorium Danii.
18.01.2023

Do floty holowniczej Fairplay Towage Polska dołączą dwie nowoczesne jednostki [WIDEO, ZDJĘCIA]

Już wkrótce w Wietnamie zostaną załadowane do transportu dwa holowniki typu RSD Tug 2513, zbudowane przez Damen Song Cam Shipyard na zamówienie Fairplay Towage Polska. Portem macierzystym obu jednostek będzie Szczecin.
16.01.2023

Ministerstwo Infrastruktury Q&A: regulacje dla inwestorów offshore

Ministerstwo Infrastruktury w związku z ogromnym zainteresowaniem inwestorów w sektorze offshore przygotowało szereg informacji dotyczących procedury składania wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych po wejściu w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 234), zwanej dalej ustawą offshore.
09.01.2023

Pływające LIDAR-y. Rozwój technologii, osiągnięcia i wyzwania w kontekście nowych projektów morskich farm wiatrowych

Od czasu użycia pierwszego pływającego LiDARu (ang. Floating Light Detection and Ranging) do pomiaru prędkości wiatru na morzu, około dekady temu, odnotowano znaczące postępy w rozwoju technologii pływających LiDARów. Technologia ta dojrzała komercyjnie. Nieufność i sceptycyzm części branży wobec „nowego” zauważalnie zmalały. Deweloperzy projektów morskich farm wiatrowych w końcu przestali się jej bać.
02.01.2023

Norweska branża offshore wind chce podbić zagraniczne rynki

1 grudnia norweski minister handlu i przemysłu zainicjował partnerstwo publiczno-prawne na rzecz zwiększenia ofensywny norweskich firm na zagranicznych rynkach. Ma ono pomóc podmiotom „made in Norway” w zdobyciu większych udziałów w światowym rynku morskiej energetyki wiatrowej.
22.12.2022

Nowy operator Terminalu Zbożowego w Porcie Gdynia w przyszłym roku

Termin składania wniosków o dopuszczenie do postępowania przetargowego na dzierżawę Terminalu Zbożowego w Porcie Gdynia został przesunięty na wniosek zainteresowanych oferentów.
11.12.2022

Clean Tech Europe - UE rozpoczyna działania na rzecz rozwoju bazy przemysłowej dla zielonej energii

Komisja Europejska uruchamia platformę mającą na celu wzmocnienie łańcuchów wartości dla czystej energii.
02.12.2022

Czarter na podróż – załadunek, prawa i obowiązki stron

W tradycyjnym ujęciu common law, proces załadunku traktowany jako wspólna operacja logistyczna frachtującego („shipper”) lub czarterującego („charterer”) oraz armatora/przewoźnika („shipowner/carrier”).
03.11.2022

Litewski rząd zatwierdza wymagania dla potencjalnych deweloperów MFW

W ubiegłą środę litewski rząd zatwierdził wymagania stawiane potencjalnym deweloperom morskich farm wiatrowych, którzy mają wziąć udział w przyszłorocznym przetargu. Decyzja rządu potwierdziła wymagania dotyczące zdolności finansowej uczestników przetargu i doświadczenia w realizacji tego typu projektów, a także zobowiązania do przyczyniania się do ochrony środowiska i budowania local contentu.
24.10.2022

Nagroda ESPO 2022 Porty Społecznie Odpowiedzialne. Gdańsk z nagrodą w 2021 roku

Porty Ceuta, Barcelona, Tallin znalazły się w finale konkursu o nagrodę ESPO Award 2022. Projekty portów Ceuty, Barcelony, Tallina oraz projekt współpracy portów Ankony, Rawenny, Wenecji, Triestu, Rijeki, Zadaru, Splitu i Dubrownika zostały zakwalifikowane do 14. nagrody ESPO na temat społecznej odpowiedzialności portów.
27.09.2022

Kryzys energetyczny w Europie a kryzys gazowy. Transport morski LNG ratuje rynek Unii Europejskiej

JKM odnotował wzrost cen gazu wraz z rosnącym popytem spot w Indiach i rosnącymi cenami gazu w Europie. 15 września osiągnął 47 USD/MBtu. Europejska cena gazu TTF spadła 12 września do 55,5 USD/MBtu z 56,8 USD/MBtu w poprzednim tygodniu w wyniku stałego wzrostu zapasów w podziemnych magazynach gazu ziemnego w Europie.
24.09.2022

Ruszyła pierwsza na świecie morska platforma produkująca zielony wodór

U wybrzeży Saint-Nazaire oficjalnie uruchomiono pierwszą w kraju morską farmę wiatrową, podczas gdy w ramach osobnego wydarzenia uruchomiono pierwszą na świecie morską platformę produkcji ekologicznego wodoru.
23.09.2022

Czarter na czas – płatność „hire”

Ustalenie zasad, warunków i form płatności opłaty czarterowej („hire”) za korzystanie (dysponowanie) ze statku w ramach czarteru na czas jest integralną i obowiązkową częścią każdej umowy tego typu.
19.09.2022

Czarter na podróż – klauzule załadunkowe

Spośród wielu klauzul czarterowych związanych z załadunkiem towaru na statek, klauzula typu „full and complete cargo”, znajduje powszechne niemal zastosowanie (zob. na przykład Gencon 1994, Kl. 1; Asbatankvoy, kl. 1 itp.). Bardziej szczegółowa analiza tej klauzuli znajduje się w naszym opracowaniu Czarter na podróż - załadunek na statek.
09.09.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych w świetle niemieckiego prawa

Zgodnie z tzw. deklaracją z Esbjergu, rozwój morskich farm wiatrowych jest wspólnym celem Niemiec, Danii, Belgii i Holandii. Deklaracja ta wyznacza wspólny cel dla tych krajów w postaci zainstalowania 65 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku i zwiększenie mocy do co najmniej 150 GW do 2050 roku.
04.09.2022

Kolejny krok do rozwoju morskich farm wiatrowych w Estonii

Minister spraw gospodarczych Estonii Riina Sikkut skierowała do konsultacji międzyresortowych projekt rozporządzenia, który ustanawia ramy dla procesu wydawania pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.
26.08.2022

Finlandia bada możliwości ograniczenia podwodnego hałasu

Fiński ośrodek badawczy VTT pracuje nad nowymi metodami modelowania i ograniczania podwodnego hałasu i zjawisk kawitacji w śrubach napędowych. Jak przekonują naukowcy, oprócz emisji gazów cieplarnianych to właśnie hałas podwodny jest uznawany za główny problem w przemyśle morskim.
22.08.2022

Grecja wyznacza cel 2 GW w offshore wind do 2030 roku

Pod koniec lipca 2022 roku grecki parlament zatwierdził pierwszą grecką specustawę o morskiej energetyce wiatrowej. Jej celem jest rozpoczęcie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Większość instalacji będą stanowiły pływające farmy morskie.
12.08.2022

Ekspert: woda w Odrze staje się bombą biologiczną

Niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach fizyko-chemicznych, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom - napisał na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.
12.08.2022

Trzy kluczowe elementy superbasenów energetycznych - analiza WoodMac

Patrząc na przyszłość przemysłu naftowego i gazowego w krajobrazie zrównoważonej energii, Wood Mackenzie, grupa zajmująca się analizą rynku energetyki, nakreśliła trzy kluczowe elementy superbasenów energetycznych przyszłości.
29.07.2022

Znamy wyniki I naboru na Politechnikę Morską w Szczecinie

Nawigacja, logistyka i informatyka – flagowe kierunki AMS cieszyły się największym powodzeniem podczas tegorocznego I naboru na Politechnikę Morską. W tym roku chciało u nas studiować ponad 1500 osób.
22.07.2022

Ekspert: musimy pamiętać, że woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem życia [ROZMOWA]

Musimy mieć zawsze w tyle głowy, że jesteśmy organizmami lądowymi, a woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem życia - mówi PAP Rafał Halik z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności NIZP PZH-PIB. Dodaje, że bardzo dużo utonięć jest wynikiem niespodziewanego ataku paniki w wodzie.
10.07.2022

Babcock: Miecznik ważnym punktem współpracy przemysłowej

Program fregaty Miecznik to ważny punkt współpracy przemysłowej, a doświadczenia zdobyte przy jednym projekcie można wykorzystać przy budowie innych okrętów – zapewniają przedstawiciele brytyjskiej grupy Babcock.
28.06.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ambiens: Poszukujemy wspólnego mianownika w offshore wind

W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Michałem Kaczerowskim, prezesem Ambiens. Jest to polska firma doradcza, która od kilku lat wspiera sektor morskiej energetyki wiatrowej w zakresie efektywnego zarządzania procedurami w rozwijanych projektach. – Ambiens to butikowa spółka doradcza, gdzie butikowość oznacza niezależność, konsekwentną orientację na sektor energetyczny i jego transformację oraz regionalizację aktywności obejmującej rynek Polski i basen Morza Bałtyckiego – mówi Kaczerowski. Firm
27.06.2022

Bureau Veritas kończy nowe badania nad amoniakiem jako paliwem

Bureau Veritas, światowy lider w dziedzinie badań, inspekcji i certyfikacji, przeprowadził badanie mające na celu zmniejszenie ryzyka stosowania amoniaku jako paliwa żeglugowego, ze szczególnym uwzględnieniem mitygacji ryzyka i reagowaniu na wycieki, we współpracy z globalnym koncernem multienergetycznym TotalEnergies.
27.06.2022

Ocean Winds bierze udział w przetargu Hollandse Kust West

Złożona oferta dotyczy przetargu Hollandse Kust West (HKW) - Site VI, koncentrującego się na kryteriach ekologicznych.
23.05.2022

Norwegia wyznacza nowe cele dla offshore wind – 30 GW do 2040 roku

Zaledwie kilka miesięcy po objęciu kadencji przez nowy rząd w Norwegii premier Jonas Gahr Støre przedstawił nowe plany rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Celem jest instalacja łącznie 30 GW w perspektywie do 2040 roku. Aby go osiągnąć, Norwegia wyznaczy nowe obszary morskie pod instalację wiatraków.
19.05.2022

Szanghaj. Zaostrzenie lockdownu w jednym z największych portów świata

22.04.2022

Lotos Petrobaltic planuje zrealizować pierwszy projekt CCS na Morzu Bałtyckim

Jednym z największych wyzwań stojących przez państwami członkowskimi Unii Europejskiej jest niewątpliwie kryzys klimatyczny i konieczne, aby mu przeciwdziałać: transformacja energetyczna oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
01.04.2022

Orlen ze zgodą UOKiK na połączenie z PGNiG

PKN Orlen otrzymał zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na połączenie z PGNiG.
16.03.2022

Rząd ma przyjąć ustawę rozstrzygającą remisowe wyniki w postępowaniach na offshore

W trzecim kwartale rząd ma przyjąć projekt ustawy, który rozwiązywać ma remisy w postępowaniach rozstrzygających dla wniosków zw. z morską energetyką wiatrową - poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
14.03.2022

Terminal instalacyjny offshore cumuje w Porcie Gdańsk

Port w Gdańsku w dniu 8 marca 2022 roku ogłosił postepowanie konkursowe, mające na celu wyłonienie dzierżawcy zainteresowanego zalądowieniem obszaru morskiego znajdującego się w granicach administracyjnych Portu, w tym na potrzeby wybudowania na nim terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych.
09.03.2022

Terminal offshore jednak w Gdańsku zamiast w Gdyni! Rząd zmienił lokalizację

Rząd przyjął we wtorek uchwałę zmieniającą lokalizację terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych - podało Centrum Informacyjne Rządu. Zamiast portu w Gdyni, terminal ma powstać w porcie w Gdańsku, w terminie do 1 czerwca 2025 r.
01.03.2022

Port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych jednak w Porcie Gdańsk?

11 lutego Minister Aktywów Państwowych wystąpił do Ministra Infrastruktury z wnioskiem o zmianę uchwały Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2021 r. w sprawie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych, zmierzającą do uznania Portu Gdańsk jako lokalizacji terminala instalacyjnego, który ma powstać w nowym terminie - tj. do dnia 1 czerwca 2025 r. - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
23.02.2022

Resort infrastruktury: kolejne procedury koncesyjne dla offshore w trzech obszarach morskich

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało w piątek ogłoszenia o naborze kolejnych wniosków na koncesje dla morskich farm wiatrowych dla trzech obszarów w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
20.02.2022

Fit For 55. Amoniak paliwem przyszłości?

Amoniak jest jednym z najbardziej obiecujących paliw przyszłości w świecie morskim, ale wprowadzenie go do miksu paliwowego nie jest proste – twierdzą eksperci DNV.
20.02.2022

Kolejne procedury koncesyjne dla offshore na 3 obszary na Bałtyku

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało na swojej stronie internetowej we wtorek ogłoszenia o naborze kolejnych wniosków na koncesje dla morskich farm wiatrowych dla trzech kolejnych obszarów w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
08.02.2022

MFW: problematyczne przeszkolenie i certyfikowanie załóg floty offshore?

W poprzednich artykułach autorzy wskazywali na szereg braków, trapiących polską legislację w zakresie przedmiotowym związanym z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich. Niniejszy artykuł będzie wskazaniem korelacji pomiędzy poszczególnymi brakami legislacyjnymi oraz nieuznawaniem przez organy polskiej administracji morskiej, certyfikatów dla osób obsługujących MFW jak i również członków załogi statków samo-podnośnych służących do budowy farm wiatrowych na morzu (Jack-Up).
20.01.2022

W Łebie powstanie port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power

Wchodząca w skład Grupy ORLEN spółka Baltic Power wygrała przetarg na dzierżawę terenu w porcie w Łebie, przeznaczonego do obsługi morskiej farmy wiatrowej. W tym miejscu zlokalizowany zostanie port serwisowy do obsługi inwestycji, której budowa planowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie ok. 70 turbin o łącznej mocy do 1,2 GW, które będą serwisowane przez flotę statków operującą z portu w Łebie.
18.01.2022

Maersk wyznacza cel neutralności klimatycznej. Celem rozwój zielonych paliw

Jeden z liderów żeglugi kontenerowej A.P. Moller-Maersk, główny konsument produktów naftowych, zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całej swojej działalności do 2040 roku, czyli dekadę wcześniej niż zakładał pierwotnie.
16.01.2022

Agencja Rozwoju Przemysłu wprowadza pożyczkę antyinflacyjną - nowy produkt dla sektora MŚP

Agencja Rozwoju Przemysłu wprowadziła właśnie nowy produkt dla sektora MŚP.
11.01.2022

Ponant i Bureau Veritas. Ćwiczenia za kołem polarnym. Pasażer na lodzie ale bezpieczny

Organizator rejsów wycieczkowych w rejony polarne Ponant wraz z Bureau Veritas (BV) przeprowadził 24-godzinne ćwiczenia bezpieczeństwa i ratownictwa (SAREX) na kole podbiegunowym. W ćwiczeniach uczestniczyło 67 osób, w tym 33 członków załogi i ośmiu ekspertów morskich zaokrętowanych na statku wycieczkowym Le Commandant Charcot, którego operatorem jest francuski operator statków wycieczkowych Ponant.
05.01.2022

Wybitni profesorowie UMG w światowej czołówce

W prestiżowym gronie 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie po raz kolejny znaleźli się badacze z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Listę – obejmującą w sumie dwa rankingi – opracowują naukowcy z Uniwersytetu Stanforda.
03.01.2022

Umowa o budowę statku – "liquidated damages" [Część 3]

Kwestia „kar umownych” w umowach o budowę statku to jedno z kluczowych zagadnień kontraktowych. W niniejszej części kontynuujemy nasze rozważania oparte na angielskim systemie common law [zob. Część 1, Część 2].
27.12.2021

Hub Wodorowy w Porcie Gdynia. Jest konsensus i wstępny plan działań [WIDEO, GALERIA]

Port Gdynia planuje wodorową rewolucję. We wtorek, 14 grudnia, na temat projektu dyskutowali w siedzibie portu członkowie zarządów działających w Gdyni terminali oraz innych potencjalnie zaangażowanych w projekt firm.
15.12.2021

Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 1]

U podstaw „shipbuilding contract” leży zobowiązanie stoczni wybudowania statku w uzgodnionym terminie oraz o parametrach technicznych (nośność, szybkość, zużycie paliwa itp.) ustanowionych w warunkach umowy. Niewykonanie lub nienależyte wykonanie przez stocznię tego obowiązku, stanowi potencjalnie źródło poważnych szkód po stronie armatora, zamawiającego statek („Buyer”).
06.12.2021

Projekt rozporządzenia ws. koncesji na kolejne projekty offshore gotowy

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało gotowy do podpisu przez ministra projekt rozporządzenia z kryteriami oceny wniosków o kolejne koncesje dla morskich farm wiatrowych. Wśród proponowanych kryteriów jest m.in. wskaźnik transformacji energetycznej.
01.12.2021

Morska energetyka wiatrowa w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej – obecny stan prawny. Nowe "rozdania" PSZW

Przygotowania do uruchomienia morskiej farmy wiatrowej są procesem długotrwałym, składającym się z wielu etapów. Proces zmierzający do uruchomienia morskiej farmy wiatrowej rozpoczyna się od uzyskania przez Inwestora tzw. pozwolenia lokalizacyjnego (PSZW – pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych). Jest to pozwolenie, które wydaje się na wniosek inwestora w drodze decyzji administracyjnej. Decyzję wydaje minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, obecnie
26.11.2021

Bezpieczne reaktory do zasilania statków coraz bliżej

W ślad za COP26 międzynarodowym szczytem klimatycznym, wspieranym przez ONZ, podjęto kolejny krok w kierunku umieszczenia reaktorów atomowych na pokładach statków handlowych.
21.11.2021

Proman Stena Bulk: pierwszy tankowiec napędzany metanolem zwodowany w Chinach

Spółka joint venture Proman Stena Bulk wprowadziła na rynek Stena Pro Patria, pierwszy z trzech dwupaliwowych tankowców MR o nośności 49 900 dwt z napędem na metanol.
05.11.2021

Cel osiągniecia przez Ørsted neutralności klimatycznej jest zgodny z wymaganiami naukowców

Duński potentat Ørsted jest pierwszą firmą energetyczną na świecie z długoterminowym, opartym na naukowych podstawach celem neutralności klimatycznej. Potentat wiatrowy chce zrealizować swoje ambicje do 2040 roku. Jego zamierzenia są zgodne z założeniami Porozumienia Paryskiego.
01.11.2021

Niemcy otwierają przed inwestorami możliwość testowania elektrolizy na morzach

1 października 2021 roku weszło w życie rozporządzenie niemieckiego Ministerstwa Spraw Gospodarczych, która ma na celu promowanie wodoru i jego produkcji na obszarach morskich. Nowe przepisy regulują sprzedaż obszarów przeznaczonych pod produkcję wodoru w ramach aukcji. Pierwsze z nich odbędą się już w następnym roku.
03.10.2021

Prawne ramy polskiego łańcucha dostaw przy budowie MFW na Bałtyku

Budowa morskich farm wiatrowych (MFW) w polskiej strefie ekonomicznej nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Przechodzimy z pytania „czy?” na pytania: „kiedy?” i „z jakim udziałem polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw?”, czyli jaki wpływ na budowę MFM na Bałtyku będzie miał tzw. local content.
13.09.2021

BP rozważa wejście w polski offshore, oczekuje jasnych regulacji

Polski sektor morskiej energetyki wiatrowej jest wysoko na liście priorytetów BP – zapowiadają przedstawiciele koncernu i podkreślają, że rozważane są inwestycje w tym obszarze. Warunkiem jest jednak stabilne otoczenie regulacyjne, kluczowe przy wielomiliardowych nakładach i 25–30-letnim okresie zwrotu.
09.09.2021

H2eBuffer w Szczecinie – czy wodór pomoże stabilizować sieci? Pytamy Eneę o szczegóły projektu

W czerwcu Enea Operator, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Uniwersytet Szczeciński zaangażowały się we wspólny projekt naukowo-badawczy o nazwie H2eBuffer. Jego celem jest budowa systemu magazynującego energię i stabilizującego sieć energetyczną, który będzie wykorzystywał zielony wodór wytworzony z instalacji OZE. Pytamy Eneę o szczegóły projektu i miejsce wodoru w strategii spółki.
09.09.2021

PGZ: o wyborze partnera w programie Miecznik zdecydują cena i transfer technologii

– Cena oraz transfer wiedzy i technologii będą głównymi kryteriami przy rekomendacji dotyczącej wyboru zagranicznego partnera w programie budowy fregat typu Miecznik – powiedział dyrektor tego programu w PGZ Cezary Cierzan.
08.09.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 4 Wielka Brytania

W dzisiejszej odsłonie serii, dotyczącej morskiej energetyki wiatrowej na świecie, autorzy postarają się w sposób lapidarny przybliżyć regulacje dotyczące inwestycji morskich farm wiatrowych na obszarach morskich, jurysdykcyjnie podległych Zjednoczonemu Królestwu Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
06.09.2021

Aurora Botnia dostarczona. Prom firmy Wasaline zasilany jest LNG

Fińska stocznia Rauma Marine Constructions dostarczyła firmie żeglugowej Wasaline nowy prom napędzany LNG. To Aurora Botnia.
25.08.2021

Czarter na podróż – wstępna podróż do portu załadunku

W przypadku nowego zafrachtowania, rzadko się zdarza, iż statek będący przedmiotem czarteru jest już w porcie załadunku przewidziany, zawartym właśnie czarterem na podróż.
23.08.2021

Lewiatan: farmy wiatrowe tylko dla państwowych firm

Konfederacja Lewiatan twierdzi, że projekt Ministerstwa Infrastruktury daje w możliwości inwestowania w morskie farmy wiatrowe przewagę spółkom państwowym nad koncernami prywatnymi i zagranicznymi.
11.08.2021

Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 3 Holandia

W kolejnej odsłonie Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie, będącej kontynuacją Morska Energetyka Wiatrowa na świecie – cz. 1 USA - GospodarkaMorska.pl Morska Energetyka Wiatrowa na Świecie – cz. 2 Dania - GospodarkaMorska.pl autorzy przyjrzą się regulacjom normującym inwestycje związane z morskimi farmami wiatrowymi na holenderskich obszarach morskich.
03.08.2021

Czarter – „safe port” - część I

Wyznaczenie portu za/wyładunku, czy to expressis verbis w czarterze, czy też poprzez konkretną nominację czarterujących (w ramach posiadanych uprawnień umownych) powoduje, iż „shipowner is under absolute obligation to go there” [„M/V Naiad [1978], AMC 249].
22.07.2021

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna bije kolejny rekord

Od początku 2021 roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udzieliła wsparcia 24 nowym projektom inwestycyjnym, wartym ponad 769 mln zł. To o 11 projektów więcej niż w tym samym okresie 2020 roku. Inwestycje dały możliwość stworzenia 148 miejsc pracy oraz utrzymania ponad 3,3 tys. stanowisk.
15.07.2021

Komisja sejmowa nie rozpatrzyła poselskiego projektu noweli ustawy Prawo wodne

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie rozpatrzyła w środę poselskiego projektu noweli ustawy Prawo wodne, która miała doprecyzować wymogi formalne dla pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających substancje szkodliwe.
23.06.2021

Niejasne powiązania kierownictwa portu w Szczecinie i Świnoujściu? Zarząd odpiera zarzuty

Jest odpowiedź na Zarządu Morskiego Portów Szczecin i Świnoujście S.A. na materiał szczecińskiej Gazety Wyborczej Prezes portu miał spółkę z osobą, której firma zaangażowała się w przetarg na budowę terminalu głębokowodnego. W artykule padają zarzuty m.in. na temat sieci niejasnych powiązań kierownictwa portu w Szczecinie i Świnoujściu w związku z planami budowy w Świnoujściu nowego terminalu kontenerowego wartego około 3,5 mld złotych.
14.06.2021

Forum Morskiego Radia Gdańsk. Znamy Statek Roku

Za nami pierwszy dzień Forum Morskiego Radia Gdańsk. Podczas wieczornej gali ogłoszono wyniki konkursu Statek Roku. Jego celem było wyłonienie najlepszej jednostki wybudowanej w polskich stoczniach we wskazanym czasie.
10.06.2021

Czarter na czas – nośność statku (cargo capacity)

Nasz artykuł „Czarter na czas – charakterystyka techniczna statku” spowodował dużą ilość zapytań i sugestii prawnych i faktycznych. W szczególności, i przyznaję temat ten zasługuje na baczniejszą uwagę, dotyczy to zobowiązań czarterowych dotyczących nośności ładunkowych statku („cargo capacity”), a więc podstawowego parametru techniczno-nawigacyjnego określającego zdolność przewozową statku.
10.06.2021

Gdańskie plaże i przystanie pod błękitną flagą. Gdzie ją spotkamy?

Pełnia sezonu letniego za pasem, już niebawem tysiące mieszkańców Gdańska oraz turystów, będzie odpoczywać na naszych plażach. Charakterystyczna, Błękitna Flaga będzie dla nich potwierdzeniem najwyższej jakości, związanej z bezpieczeństwem czystością oraz ekologią. W nadchodzącym sezonie Gdańsk będzie się szczycił dziesięcioma certyfikatami tego międzynarodowego wyróżnienia.
07.06.2021

PSSE ze wsparciem dla Unitestu. Światowy lider trójwymiarowych symulatorów siłowni okrętowych jest z Gdyni [wideo]

Unitest Marine Simulators to niewielka firma z Gdyni, która jest światowym liderem w produkcji symulatorów siłowni okrętowych. – Nasze symulatory docierają do ponad 60 krajów. Znają nas wszyscy w branży – mówi z dumą kierownictwo spółki. – Tak nowoczesne i konkurencyjne produkty wyróżniają nas w świecie. Chcemy je promować i stawiać za wzór – dodaje prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
28.05.2021

Hiszpania krajem z największą liczbą kąpielisk uhonorowanych Błękitną Flagą

Hiszpania otrzymała w rozpoczynającym się sezonie kapieliskowym największą na świecie liczbę certyfikatów wysokiej jakości wody i czystości plaż oraz portów, tzw. Błękitnych Flag.
12.05.2021

Czarter na podróż – WIBON/”reachable berth”

W naszym artykule Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port”, rozważany był pierwszy, kluczowy warunek uznania statku za „arrived”, którego spełnienie (obok dwóch pozostałych warunków, to jest, rzeczywistej gotowości statku/złożonej noty gotowości) „uruchamia” liczenie przestojowego („lay-time”/„lay-days”).
29.04.2021

Rzeczniczka MSZ Rosji: Nord Stream 2 jest dla Niemiec kluczowym projektem

Gazociąg Nord Stream 2 jest dla Niemiec kluczowym projektem, tak jest on kwalifikowany przez analityków niemieckich i przedstawicieli władz Niemiec - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w wywiadzie dla telewizji RT Deutsch.
26.04.2021

W Chinach powstaje pierwszy z trzech hybrydowych samochodowców zasilanych LNG. Będzie pływał w Europie

W stoczni w Chinach zwodowano pierwszy z trzech hybrydowych statków transportowych zasilanych LNG. Jest to kolejny krok w kierunku osiągnięcia zrównoważonej żeglugi.
17.04.2021

Port Władysławowo - kurs na innowacje, ekologię i offshore

W ramach projektów GALATEA i ZEVinnovation w dniu 7 marca odbyło się spotkanie z prezesem Witoldem Wawrzonkoskim, Prezesem Zarządu „Szkuner”, spółki która zarządza portem. To kolejne spotkanie Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego z przedstawicielami Związku Małych Portów Morskich. Wcześniej odbyły się seminaria członków Klastra z reprezentantami portów w Kołobrzegu i Elblągu. Aktywność, potencjał i plany portu prezentował prezes Szkunera.
08.04.2021

Czarter na czas – efekt „overlap”

Powstała pod koniec 2020 i na początku 2021 roku, bardzo duża (w skali ilości (71) statków i wielkości ładunku) kongestia w portach chińskich, gdzie na skutek decyzji władz Chin, odmawiano przyjęcia i rozładunku statków z węglem z Australii spowodowała, w konsekwencji „lawinę” roszczeń i sporów arbitrażowych i sądowych.
08.04.2021

Protekcjonizm w biznesie morskim. Państwa same sobie szkodzą

O 3,4% wzrosło by PKB w wielu gospodarkach morskich państw, gdyby ograniczono działania protekcjonistyczne przekonuje ICS w tegorocznym raporcie Protekcjonizm w Gospodarkach Morskich.
27.02.2021

Pomorze poszkodowane przy podziale unijnych pieniędzy?

Przy planowanym podziale alokacji na lata 2021-2027 środków z budżetu Unii Europejskiej województwo pomorskie staje się jednym z najbardziej poszkodowanych regionów w kraju - oświadczył we wtorek Sztab Pomorskich Pracodawców (SPP).
23.02.2021

Wielkie pieniądze i gorące spory – jak Duńczycy budują farmy wiatrowe ?

Dania jest krajem podejmującym ambitne inwestycje w morską energetykę wiatrową. Pozostaje to w związku z wysoki poziomem zainteresowania efektywną transformacją ekologiczną. Ekspansja morskiej energetyki wiatrowej realizuje ambicje władz, aby do 2030 roku zmniejszyć emisję CO2 o 70 procent.
12.02.2021

Premier: razem wygramy z kryzysem, a Polska wróci na ścieżkę wzrostu

Poprzez wykorzystanie inwestycji, konsumpcji, eksportu i wszystkich instrumentów, jakimi dysponuje polski rząd razem wygramy z kryzysem, a Polska wróci na ścieżkę wzrostu - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
02.02.2021

Politechnika Gdańska ogłosiła przetarg na budowę Centrum Ekoinnowacji

Władze Politechniki Gdańskiej poczyniły kolejny, duży krok w kierunku budowy Centrum Ekoinnowacji PG, które będzie jedną z najważniejszych jednostek w Polsce zajmujących się rozwojem proekologicznych rozwiązań i technologii środowiskowych.
13.01.2021

Profesor Tarasiuk wśród najlepszych na świecie! (wideo wywiad)

W ubiegłym roku, amerykański Uniwersytet Stanforda przygotował zestawienie 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie. W prestiżowym gronie znalazł się między innymi profesor Tomasz Tarasiuk z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W naszym wywiadzie zdradził, skąd zainteresowanie elektroenergetyką okrętową, czym różnią się studia w Polsce od tych w Chinach i jak wyglądają prace na jednostce badawczej "Horyzont".
13.01.2021

Ostatni etap procedury wpisu Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

W historycznej Sali BHP spotkali się m.in. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Jörg Haspel ekspert ICOMOS oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Misja Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) stanowiła ostatni element procedury oceny Stoczni Gdańskiej jako miejsca kandydującego do wpisu na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.
13.01.2021

Profesor Górecki: „Rozwijamy zagadnienia, w których nikt nas nie ogranicza” (wideo wywiad)

W ubiegłym roku, amerykański Uniwersytet Stanforda przygotował zestawienie 2 proc. najbardziej wpływowych naukowców na świecie. W prestiżowym gronie znalazł się między innymi profesor Krzysztof Górecki z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W naszym wywiadzie opowiedział o swojej pracy, ciekawych projektach i zdradził, dlaczego zawód naukowca daje olbrzymią wolność, ale i niesie ze sobą odpowiedzialność.
11.01.2021

Przetarg na planetarium Morskiego Centrum Nauki

Morskie Centrum Nauki ogłosiło przetarg na wyposażenie planetarium. Przedmiotem zamówienia jest dostawa, instalacja i uruchomienie wyposażenia Planetarium Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Kryteria oceny ofert to: parametry techniczne i jakościowe, okres i warunki gwarancji jakości i rękojmi za wady oraz cena. Oferty oceni komisja przetargowa.
04.01.2021

Bardzo duży napływ środków UE do Polski w najbliższych latach

Ogromny napływ środków z UE w najbliższych latach to szansa na szybki wzrost gospodarczy, nawet ok. 5 proc. - mówi PAP ekonomista PKO BP Piotr Bujak. Dzięki środkom na transformację energetyczną uda się ją przeprowadzić bez szkody dla konkurencyjności gospodarki - dodaje.
12.12.2020

Terminal kontenerowy w Świnoujściu przyjazny środowisku

Ochrona środowiska jest wpisana w misję budowy głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Pojęcie green terminal nie jest przypadkowe. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście zapewnia, że przedsięwzięcie będzie proekologiczne na każdym etapie: od koncepcji, poprzez realizację projektu i następnie eksploatację terminalu.
11.12.2020

Jest kompromis ws. budżetu UE! To dobra wiadomość dla polskiej gospodarki

Zawarte na szczycie UE w Brukseli porozumienie przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy to dobra wiadomość dla polskiej gospodarki - skomentował ustalenia czwartkowego szczytu Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
10.12.2020

Będzie pełnomocnik MON ds. Miecznika?

Polskie Lobby Przemysłowe zwróciło się do premiera Morawieckiego z propozycją powołania Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej do spraw pozyskania i wdrożenia Okrętu Podstawowego Marynarki Wojennej pk. MIECZNIK. Zdaniem Lobby, powołanie Pełnomocnika jest uzasadnione planowanym pozyskaniem przez Siły Zbrojne RP Okrętu Podstawowego dla Polskiej Marynarki Wojennej pk. MIECZNIK ( najlepiej serii – co najmniej trzy okręty).
10.12.2020

Inwestycje w nowe drogi na Pomorzu

Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy ostatniego odcinka drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim, między Słupskiem a Bobrownikiami. S6 pomiędzy Słupskiem a Lęborkiem będzie realizowana w formule „Projektuj i buduj". Rozpoczyna się także przetarg na rozbudowę drogi krajowej nr 21 między Słupskiem a Ustką. Dzięki tej inwestycji podróżowanie między tymi miastami będzie bezpieczniejsze, szybsze i bardziej komfortowe.
09.12.2020

Będzie porozumienie w sprawie budżetu UE?

Jesteśmy bardzo blisko, aby osiągnąć porozumienie budżetowe dobre dla Polski, Węgier i całej Unii Europejskiej - tak o obecnych negocjacjach budżetowych w UE mówił na antenie TVP Info premier Węgier Viktor Orban.
09.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.