• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Marynarz TAX, nowy gracz na rynku – czyli jak możesz uniknąć podwójnego opodatkowania i zabezpieczyć swoje finanse?

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Marynarz TAX, nowy gracz na rynku – czyli jak możesz uniknąć podwójnego opodatkowania i zabezpieczyć swoje finanse?

Partnerzy portalu

Praca na statku to nie tylko ciekawe doświadczenie i możliwość poznawania świata, ale także spore wyzwanie podatkowe. Marynarze, którzy pracują na zagranicznych jednostkach, muszą zmierzyć się z różnymi systemami podatkowymi, zależnymi od tego, w jakich krajach osiągają dochody czy gdzie siedzibę mają armatorzy.

Niektóre z tych systemów mogą być korzystne, łatwe do zastosowania. Inne są zdecydowanie mniej przyjazne i nakładają dodatkowe zobowiązania, które mogą być istotne dla marynarskiego portfela.  Jak uporać się z podatkowym labiryntem i nie zapłacić więcej niż trzeba? Już teraz można zapoznać się z istotnymi kwestiami dotyczącymi podatków marynarskich oraz dowiedz się, jak i gdzie uzyskać wsparcie.

Najważniejsze pojęcia:

Rezydencja podatkowa - To od niej zależy, czy ma się nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, czyli czy należy płacić podatek od wszystkich swoich dochodów - uzyskanych nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Rezydencja podatkowa zależy od tego, gdzie mieszkasz, gdzie jest ośrodek interesów życiowych lub jak długo jest się w Polsce.

Definicja miejsca zamieszkania uwzględnia dwa kryteria:
1. pobyt na terytorium Polski przez więcej niż 183 dni w roku podatkowym,
2. posiadanie centrum interesów życiowych – osobistych lub gospodarczych w Polsce.

W zależności czy spełnia się przynajmniej jedno z nich, będzie się osobą mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Warto wiedzieć, że każde kryterium należy rozpatrywać niezależnie. Na przykład, wyjazd do pracy za granicę, podczas gdy małżonek i dzieci pozostają w Polsce, może skutkować utrzymaniem centrum własnych interesów osobistych na terytorium Polski.

Abolicja podatkowa - to ulga, który przysługuje, jeśli trzeba rozliczyć całość swoich dochodów w Polsce. Obowiązki wobec polskiego urzędu skarbowego, nie oznacza jeszcze, że faktycznie trzeba zapłacić podatek! Taka ulga stanowi swoisty mechanizm, dzięki któremu możesz uporządkować swoją sytuację podatkową w Polsce bez uszczerbku dla portfela. Bardzo ważne jest przy tym, aby wiedzieć wszystko o warunkach do skorzystania z rozliczenia z jej uwzględnieniem i to w nieograniczonej wysokości.

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - to one określają, który kraj ma prawo do opodatkowania dochodów z pracy na statku. Wbrew temu, co można sądzić, niekoniecznie jest to kraj, pod którego banderą pływa statek. Umowy przewidują też różne metody zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu, tak, aby nie musieć płacić podatku dwa razy: w kraju, w którym uzyskało się dochód i w kraju, w którym jest się rezydentem podatkowym.

Co ważne, każda metoda ma inne skutki dla wysokości podatku i sposobu jego rozliczenia. Dlatego warto, żeby poznać trochę więcej szczegółów.

Rozliczenie roczne wynagrodzenia za pracę najemną na statku - to kolejny etap, kiedy musisz obliczyć podatek i zapłacić go. Polega to wypełnieniu formularza PIT 36 wraz z załącznikami, mając na uwadze odliczenie ulgi abolicyjnej. Uzyskana wcześniej decyzja organu podatkowego o ograniczeniu poboru zaliczek na podatek dochodowy z uwagi właśnie na przewidywanie możliwości takiego odliczenia w zeznaniu rocznym, jest tutaj kluczowym elementem.

Gdzie szukać wsparcia? Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku marynarzy, którzy wypływając w morze zostawić muszą na miejscu wszystkie swoje sprawy, jest skorzystanie z fachowego i przyjaznego wsparcia. Wypływając w morze członek załogi statku zostawia wszystkie swoje sprawy na lądzie, dlatego fachowe i przyjazne wsparcie może okazać się bardzo pomocne:
•    zapewni pewność, że rozliczenie podatkowe jest zgodne z polskim prawem i nie narusza żadnych umów międzynarodowych. Pozwoli to uniknąć w ten sposób ryzyka kontroli podatkowej, kary, odsetek lub nawet postępowania karnego;
•    pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy, ponieważ nie będzie trzeba samodzielnie śledzić zmian w przepisach, interpretować zawiłych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, szukać informacji o kursach walut, dietach, kosztach uzyskania przychodu czy innych skomplikowanych kwestiach;
•    da możliwość skorzystania z szerokiej wiedzy i doświadczenia specjalisty i dowiedzenia się, jak uzyskać maksymalne korzyści podatkowe we własnej sytuacji;
•   umożliwi otrzymanie kompleksowej i – co najważniejsze - indywidualnej obsługi, ponieważ sytuacja jednego marynarza zwykle jest inna niż drugiego, dotyczy to również spraw podatkowych.

Podatki dla marynarzy to nie lada wyzwanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Warto powierzyć  podatkową nawigację specjalistom, a samemu zająć się pracą, rodziną i pasjami i mieć spokojną głowę o swój majątek, zwłaszcza kiedy jest się daleko poza domem.

Opracowali:

Adw. Katarzyna Lendzionowska
Adw. Patryk Zbroja
zbrojaadwokaci.pl
www.marynarztax.pl - obsługa prawno-podatkowa marynarzy.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.