• <
BOTA_2023

389 mld euro na inwestycje w wodę do 2030 roku w ramach Nowego Niebieskiego Ładu Unii Europejskiej

rk

11.05.2023 14:43 Źródło: Amiblu Poland
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska 389 mld euro na inwestycje w wodę do 2030 roku w ramach Nowego Niebieskiego Ładu Unii Europejskiej

Partnerzy portalu

Już w październiku Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny ogłosi inicjatywę “Czas na Niebieski Ład UE” oraz wezwie Komisję Europejską, aby zaczęła traktować wodę jako priorytet w swoim programie na 2024 rok. Obecnie trwają pracą nad przygotowaniem agendy pod największy projekt w historii Starego Kontynentu w dziedzinie niebieskiej infrastruktury, którego Polska może stać się ważnym beneficjentem.

Latem tego roku zespoły robocze Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego będą wypracowywać rozwiązania, aby „Niebieski Ład” był jak najbardziej kompleksowy i dotarł do jak najszerszego grona Europejczyków, uwzględniając kwestie związane z gospodarowaniem wodą, poprawą jej dostępności, a także ochroną dostępnych zasobów z powodu zbliżającego się niedoboru wody w całej Europie. Wydatki, jakie kraje Unii Europejskiej planują przeznaczyć do końca dekady na inwestycje w błękitną infrastrukturę będą potężnym zastrzykiem finansowym dla gospodarki i całej branży wodnej.

- Czas na „Nowy Niebieski Ład dla Unii Europejskiej”. Priorytetem jest teraz przygotowanie się do tego, aby Polska była gotowa do nowych przepisów i mogła mieć znaczący udział w pracach nad unijną strategią wodną. Potrzebujemy konkretnych projektów infrastrukturalnych oraz zmian w prawie zarówno zamówień publicznych, jak i zasad, na których udzielamy wsparcia finansowego – podkreślił przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski.

W sytuacji, gdy nakłady na gospodarkę wodną w Polsce spadają, a władze nie korzystają ze środków z Krajowego Planu Odbudowy, pozostaje kluczowe, aby stało się możliwe uczestniczenie w podziale pieniędzy na ekologiczną infrastrukturę, która niesie ze sobą również pozytywne przesłanki w globalnym podejściu. Firmy chcące wziąć udział w tym przedsięwzięciu podkreślają, że to zaangażowanie uznają za niezbędne w ich strategii działania w przyszłości.

- Chcemy, aby w obowiązkowych kryteriach przetargowych dotyczących inwestycji Niebieskiego Ładu obowiązkowo były uwzględniane czynniki środowiskowe. Jako firma mieliliśmy przyjemność gościć u siebie w fabryce przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, jak i Komisji Europejskiej. Przygotowania do ogłoszenia planu działań są bardzo zaawansowane mamy nadzieję na silną reprezentację głosu także z naszego regionu Europy – podkreślił dyrektor zarządzający Amiblu Poland Tomasz Wojtczak.

Integralną częścią Europejskiego Niebieskiego Ładu będzie rozwinięcie i uzupełnienie programu Europejskiego Zielonego Ładu, m.in. o zrównoważone zamówienia publiczne jako dźwigni dla zielonej transformacji ekologicznej wśród państw członkowskich. UE chce przyjąć wiodącą rolę w powiązaniu zrównoważonego rozwoju z zamówieniami publicznymi. Kwestie dotyczące zrównoważonego rozwoju muszą być obok czynników finansowych istotnym elementem przy udzielaniu zamówień publicznych.

Fot. Depositphotos

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.