• <
siemens_gamesa_2022

Niemcy otwierają przed inwestorami możliwość testowania elektrolizy na morzach

03.10.2021 15:46 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Niemcy otwierają przed inwestorami możliwość testowania elektrolizy na morzach

Partnerzy portalu

Niemcy otwierają przed inwestorami możliwość testowania elektrolizy na morzach - GospodarkaMorska.pl
Fot. bmwi.de

1 października 2021 roku weszło w życie rozporządzenie niemieckiego Ministerstwa Spraw Gospodarczych, która ma na celu promowanie wodoru i jego produkcji na obszarach morskich. Nowe przepisy regulują sprzedaż obszarów przeznaczonych pod produkcję wodoru w ramach aukcji. Pierwsze z nich odbędą się już w następnym roku.

Rozporządzenie w sprawie sprzedaży w ramach aukcji miejsc do produkcji alternatywnych źródeł energii w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) zostało opublikowane już w Federalnym Dzienniku Urzędowym. Dokument stwarza on podstawę do praktycznego przetestowania energii elektrycznej wytworzonej na morzu w procesie produkcji wodoru. Do tej pory generacja wodoru w oparciu o elektrolizę odbywała się wyłącznie na lądzie. Od teraz firmy i przemysł mają możliwość korzystania i testowania elektrolizy na morzu.

- Morska produkcja ekologicznego wodoru jest przyszłościowym zagadnieniem o wielkim potencjale innowacji. Morska produkcja wodoru może w znacznym stopniu przyczynić się do dekarbonizacji przemysłu w Niemczech – przekonuje minister Peter Altmaier.

50 mln euro dotacji

Do produkcji zielonego wodoru mogą być wykorzystane wybrane obszary na Morzu Północnym. Za aukcje odpowiedzialna jest Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH). W rozporządzeniu określono m.in. kryteria dotyczące aukcji.

Pierwsza runda aukcji odbędzie się w 2022 roku. Zarządzenie jest też z założenia neutralne technologiczne, czyli nie preferuje żadnego rozwiązania technologicznego. Jednak ze względu na fakt, że technologie morskiej energetyki wiatrowej są bardzo zaawansowane i pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni morskiej, zasadne jest więc wykorzystanie energii wiatrowej do produkcji wodoru w oparciu o elektrolizę.

W pierwszej kolejności oferenci, którzy wygrają przetarg, będą mogli ubiegać się o zezwolenie na budowę infrastruktury wodorowej na danym obszarze. W drugim etapie mogą ubiegać się o dofinansowanie. Na ten cel rząd federalny Niemiec przeznaczył w ramach pakietu energetyczno-klimatycznego 50 mln euro od 2022 roku.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.