• <
mewo_2022

Cel osiągniecia przez Ørsted neutralności klimatycznej jest zgodny z wymaganiami naukowców

01.11.2021 13:49 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Cel osiągniecia przez Ørsted neutralności klimatycznej jest zgodny z wymaganiami naukowców

Partnerzy portalu

Cel osiągniecia przez Ørsted neutralności klimatycznej jest zgodny z wymaganiami naukowców  - GospodarkaMorska.pl
Fot. orstedcdn.azureedge.net

Duński potentat Ørsted jest pierwszą firmą energetyczną na świecie z długoterminowym, opartym na naukowych podstawach celem neutralności klimatycznej. Potentat wiatrowy chce zrealizować swoje ambicje do 2040 roku. Jego zamierzenia są zgodne z założeniami Porozumienia Paryskiego.

W ramach międzynarodowej inicjatywy Science Based Targets (SBTi) uruchomiono Net-Zero Standard jako jedyne na świecie ramy i wiodący standard poziomu dostosowania korporacyjnych celów net-zero do ustaleń nauk o klimacie. W ramach tej inicjatywy, cel Ørsted na 2040 rok został zatwierdzony jako cel oparty na podstawach naukowych. Założenia są uważane za „oparte na nauce”, jeśli są zgodne z tym, co najnowsza nauka o klimacie uważa za konieczne do osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego. Obecnie na liście jest tylko 7 firm ze standardami Net-Zero.

Porozumienie Paryskie stanowi, iż globalne emisje muszą osiągnąć poziom zerowy netto do połowy stulecia, aby ustabilizować wzrost temperatury powietrza do 1,5°C, czyli poziomu sprzed epoki przemysłowej. W ostatnich latach doprowadziło to do rozkwitu korporacyjnych celów neutralności klimatycznej – obecnie ponad dwie trzecie światowej gospodarki dąży do osiągnięcia ambicji klimatycznych.  Pomimo tego trendu, ścieżki prowadzące do osiągnięcia zerowej emisji netto były tłumaczone w różny i niespójny sposób, co spowodowało rosnącą krytykę celów klimatycznych przedsiębiorstw.

Do tej pory nie istniały wiarygodne kryteria pozwalające określić, czy długoterminowe cele klimatyczne są zgodne ze scenariuszem 1,5°C. W związku z tym przedsiębiorstwa miały znaczną swobodę w określaniu swoich ścieżek prowadzących do osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto, które nie zawsze był realne i skuteczne.

Nowa norma SBTi wskazuje, że konieczne jest podjęcie szybkich działań w celu zmniejszenia emisji o połowę do 2030 roku, oraz o 90-95 proc. w całym łańcuchu wartości przed 2050 rokiem. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwa muszą ograniczyć o dodatkowe 5-10 proc. pozostałe emisje.

Czytamy na stronie SBTi, że ustalanie celów opartych na nauce ma sens biznesowy - zabezpiecza rozwój, oszczędza pieniądze, zapewnia odporność na regulacje, zwiększa zaufanie inwestorów, pobudza innowacyjność i konkurencyjność. Firmy przechodzące proces oceny korzystają ze wsparcia ekspertów technicznych SBTi, którzy udzielają wskazówek, jak osiągnąć w sposób realny cel neutralności klimatycznej.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.