• <

Wynik wyszukiwania - "gdański" - Wiadomości

Wojsko i ratownicy nadal poszukują płetwonurka GROM-u w Zatoce Gdańskiej

Od środy wojsko prowadzi poszukiwania żołnierza jednostki wojskowej GROM, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej. W akcję prowadzoną nad wodą i pod nią zaangażowane są śmigłowce, okręt i sonar - podał w czwartek rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych ppłk Mariusz Łapeta.
25.04.2024

Historia kołem się toczy. XVII-wieczny festyn pod Gdańskim Żurawiem

Gdański Żuraw ponownie otwiera się dla zwiedzających. Po ponad trzech latach remontu, modernizacji i prac nad nową wystawą stałą zwiedzający znów przekroczą próg historycznego dźwigu portowego. Z tej okazji 30 kwietnia 2024 r. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na festyn w klimacie XVII-wiecznego Gdańska, z premierowym zwiedzaniem odrestaurowanych wnętrz zabytku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:00 pod zachodnią fasadą Żurawia od strony ul. Szerokiej i potrwa do godz. 20:00.
23.04.2024

XII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

W czwartek na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się dwunasta już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było styku prawa i nowych technologii w gospodarce morskiej.
19.04.2024

Tragedia w gdańskiej stoczni. To było morderstwo, nie wypadek

Poniedziałkowe zdarzenie w stoczni przy ul. Przetocznej w Gdańsku, pierwotnie zgłoszone jako wypadek, okazało się zbrodnią. Jak poinformowała dziś gdańska prokuratura, śmierć 37-letniego obywatela Gruzji była wynikiem celowego działania operatora wózka widłowego, co radykalnie zmienia kontekst tego tragicznego wydarzenia.
18.04.2024

Kandydat na prezydenta Elbląga zapowiada współpracę z Gdańskiem dotyczącą m.in. portów

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Elbląga Michał Missan i wybrana na prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zapowiadają współpracę obu miast dotyczącą m.in. portów oraz zabiegania o powstanie nowej linii kolejowej łączącej oba miasta.
16.04.2024

Gaz-System zbadał dno Zatoki Gdańskiej dla potrzeb FSRU

Celem badań zleconych przez spółkę było szczegółowe rozpoznanie obiektów na obszarze projektowanego terminalu LNG oraz gazociągu podmorskiego, łączącego terminal z lądem. Obecnie Marynarka Wojenna RP realizuje ostatni etap działań polegający na neutralizacji wykrytych materiałów niebezpiecznych.
12.04.2024

Remontowa Shipbuilding S.A. ze statuetką „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo 16 marca odbyły się Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych. Ważnym punktem wydarzenia była gala konkursu „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”, w trakcie której wręczono nagrody Prezydenta Miasta Gdańska pracodawcom najbardziej zaangażowanym we współpracę ze szkołami branżowymi i technikami. Wśród wyróżnionych znalazła się gdańska stocznia od wielu lat współpracująca ze Szkołami Okrętowymi i Technicznymi Conradinum.
26.03.2024

Trawler z gdańskiego Karstensena nagrodzony

Trawler Gollenes, który powstał w dużej mierze w polskiej stoczni Karstensen Poland, został nagrodzony w plebiscycie Baird Maritime / Work Boat World Best of 2023 Awards portalu Baird Maritime.
23.03.2024

Kmdr por. SG Katarzyna Górecka-Berenc nowym komendantem gdańskiej Straży Granicznej

Gdy zachodzi taka konieczność wyprowadzają siłą z samolotów krnąbrnych pasażerów, badają podejrzane porzucone walizki i plecaki, zatrzymują poszukiwane listami gończymi osoby, odprawiają granicznie podróżnych, a cudzoziemcom naruszającym w Polsce prawo wydają decyzje nakazujące im opuszczenie kraju. Mowa o funkcjonariuszach gdańskiej Straży Granicznej, którzy od dziś mają nowego komendanta. Została nim kmdr por. SG Katarzyna Górecka-Berenc, była naczelnik Wydziału ds. Cudzoziemców w Komendzie Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
15.03.2024

Prof. Krzysztof Wilde rektorem Politechniki Gdańskiej w kadencji 2024–2028

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, członek korespondent PAN, został wybrany na rektora Politechniki Gdańskiej w kadencji 2024-2028. Oficjalny wynik wyborów podała Uczelniana Komisja Wyborcza, a nowa kadencja obecnie urzędującego rektora PG rozpocznie się 1 września 2024 r.
13.03.2024

Tomasz Ślęzak nowym prezesem Węglokoksu. Spółka jest większościowym właścicielem gdańskiego Portu Północnego

Tomasz Ślęzak został we wtorek wybrany przez radę nadzorczą Węglokoksu nowym prezesem tej spółki. Ślęzak, dotąd związany z ArcelorMittal Poland, zastąpił Tomasza Heryszka, który był prezesem Węglokoksu od maja 2019 r. Wiceprezesami spółki zostali: Agnieszka Walter i Adrian Sienicki.
12.03.2024

Port Gdański Eksploatacja odebrał nowe żurawie

Moce przeładunkowe spółki Port Gdański Eksploatacja zwiększyły się. W Gdańsku wyładowane zostały właśnie dwa nowe żurawie, które zwiększą ratę przeładunkową PGE.
11.03.2024

Na Politechnice Gdańskiej odbędą się Wydziałowe Targi Pracy TARGOiOWISKO 2024

To już VIII edycja wydarzenia, organizowanego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na Politechnice Gdańskiej. Termin targów to 14 marca godz. 10.00-14.00.
11.03.2024

Gaz-System uzyskał decyzję środowiskową dla terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji projektu „Realizacja terminalu FSRU z gazociągiem podmorskim w obrębie akwenu Portu w Gdańsku”. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności. Dzięki temu Gaz-System może przystąpić do kolejnych działań, niezbędnych dla realizacji tej strategicznej inwestycji.
17.02.2024

Do Baltic Hubu przypłynął kontenerowiec nazwany imieniem gdańskiego podróżnika

Do terminala kontenerowego Baltic Hub w Gdańsku przybił oceaniczny kontenerowiec CMA CGM Georg Forster. Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, że statek nosi imię urodzonego pod Gdańskiem podróżnika.
14.02.2024

30 kwietnia zakończy się remont gdańskiego Żurawia

Zakończenie remontu i modernizacji gdańskiego Żurawia jest planowane na 30 kwietnia br.- poinformowało we wtorek Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
30.01.2024

Gdański Naftoport chwali się rekordowym wynikiem operacyjnym

Kluczowy obiekt dostarczający ropę naftową do Polski pochwalił się rosnącymi przeładunkami, podkreślając tym samym swój udział w rozwijaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Odbywa się to w sytuacji dynamicznej rozbudowy Naftoportu, który ma otrzymać w przyszłości nowe stanowisko przeładunkowe.
18.01.2024

Na Politechnice Gdańskiej powstaje pierwszy na świecie mały, bezzałogowy ekranoplan

Platformy bezzałogowe są elementami systemów sił szybkiego reagowania na morzu. Jedną z takich platform jest właśnie tworzony ekranoplan. Szybko zmieniająca się sytuacja geopolityczna na świecie oraz w rejonie Morza Bałtyckiego wymaga zmian systemów bezpieczeństwa na poziomie strategicznym i taktycznym. Nowoczesna taktyka obrony na morzu wymaga posiadania wielofunkcyjnych okrętów i platform morskich, w tym nawodnych i podwodnych jednostek załogowych i platform bezzałogowych.
17.01.2024

Akcja na Zatoce Gdańskiej. Członek załogi ORP Kaszub przetransportowany śmigłowcem na ląd

Załoga dyżurna 43. Bazy Lotnictwa Morskiego ewakuowała na ląd wymagającego hospitalizacji członka załogi ORP Kaszub, który znajdował się na Zatoce Gdańskiej. Była to 779 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii jednostki i pierwsza w tym roku.
11.01.2024

Dzień Kariery Offshore 2024 na Politechnice Gdańskiej

6 stycznia 2024 roku, w budynku Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbędzie się druga edycja Dnia Kariery Offshore. Zapraszamy studentów, absolwentów oraz wszystkie osoby zainteresowane morską energetyką wiatrową na spotkania z przedstawicielami firm, które wraz z rozwojem branży będą poszukiwać wielu specjalistów i profesjonalnej kadry do projektowania, budowy i prowadzenia morskich farm wiatrowych.
11.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Katastrofa barki Galar Gdański I. Jest końcowy raport ze śmiertelnego wypadku

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport końcowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
05.12.2023

Na Politechnice Gdańskiej rozpoczął się nabór na studia w zakresie budownictwa okrętów

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, we współpracy i pod patronatem Związku Pracodawców Forum Okrętowe, po raz pierwszy uruchamia studia podyplomowe pod nazwą Budowa Okrętów.
04.12.2023

Zarzut dla armatora jachtu Galar Gdański I

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła armatorowi jachtu Galar Gdański I zarzut umyślnego przyczynienia się do sprowadzenia katastrofy w ruchu wodnym. Na skutek wypadku, do którego doszło w październiku ubiegłego roku zginęły cztery osoby, a dwoje pasażerów doznało obrażeń ciała.
27.11.2023

Wrak niemieckiego okrętu na dnie Zatoki Gdańskiej. Możliwe, że ta jednostka po II wojnie światowej jako ostatnia opuszczała Hel

Na dnie Zatoki Gdańskiej nurkowie i historycy rozpoznali wrak jednego z lekkich niemieckich okrętów wojennych typu KFK. Zdaniem historyka Łukasza Orlickiego z magazynu Odkrywcy, niewykluczone, że ta jednostka po zakończeniu II wojny światowej, jako ostatnia opuszczała Hel.
15.11.2023

ORP Kormoran w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Czekają go przegląd i naprawy

Wprowadzony do służby w 2017 roku niszczyciel min proj. 258 udaje się do stoczni w Gdańsku w związku z zaplanowaną naprawą średnią i dokową.
24.10.2023

Taka eksplozja robi wrażenie! Polscy specjaliści wysadzili niewybuch w Zatoce Gdańskiej [WIDEO]

Od rana przez kilka godzin nurkowie-minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża prowadzili akcję neutralizacji odnalezionych niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Jej finałem było wysadzenie obiektów, dzięki czemu nie będą już stanowić zagrożenia.
17.10.2023

Zakończyła się neutralizacja niewybuchów znalezionych na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy pomyślnie zakończyli akcję. Mina morska i bomba lotnicza znalezione na dnie Zatoki Gdańskiej skutecznie zostały zneutralizowane - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska.
17.10.2023

Otwarte dla publiczności wodowanie w gdańskim Karstensenie

Już w najbliższy piątek odbędzie się otwarte dla publiczności wodowanie statku rybackiego na historycznych terenach stoczniowych, obecnie należących do Karstensen Shipyard Poland.
17.10.2023

FSRU na Zatoce Gdańskiej – Gaz-System, Port Gdańsk i Urząd Morski podpisały porozumienie

W Kapitanacie Portu Północnego odbyła się dziś konferencja prasowa w sprawie współpracy między Gaz-Systemem, Urzędem Morskim w Gdyni i Portem Gdańsk przy budowie terminala gazowego FSRU.
12.10.2023

Na Zatoce Gdańskiej zatonął jacht. Uratowano siedmioosobową załogę

W czwartek w godzinach popołudniowych służby SAR brały udział w akcji ratunkowej w związku z zatonięciem jachtu na Zatoce Gdańskiej w okolicy ujścia Wisły. Służbom udało się uratować siedem osób.
14.09.2023

Eksperci branży offshore na Politechnice Gdańskiej. Odbyła się konferencja Baltic Windustry

We wtorek, 12 września naukowcy, eksperci, inwestorzy i przedstawiciele firm z branży morskiej energetyki wiatrowej spotkali się na Politechnice Gdańskiej. Wszystko za sprawą konferencji „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy”, której gospodarzem była gdańska politechnika.
14.09.2023

Uniwersytet Gdański rozpoczyna rekrutację na studia Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa

Już 15 września 2023 r. na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczyna się rekrutacja na kolejną, trzecią edycję studiów podyplomowych Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa.
12.09.2023

Ożywczy żywioł wiatru i morza – konkurs instagramowy organizowany przez Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański zaprasza swoich studentów i doktorantów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego do udziału w III edycji konkursu „Moje studia dla planety” pod hasłem "Ożywczy żywioł wiatru i morza".
11.09.2023

Konsulowie honorowi ścigali się na Zatoce Gdańskiej

Sześć załóg rywalizowało w sobotę 9 września w V Morskich Regatach Konsulów. Zwyciężyła, po raz czwarty, ekipa konsula honorowego Malty Sławomira Kalickiego.
10.09.2023

Już 12 września na Politechnice Gdańskiej startuje konferencja branży offshore Baltic Windustry 2023

W najbliższy wtorek 12 września na Politechnice Gdańskiej odbędzie się konferencja Baltic Windustry 2023. Wydarzenie jest skierowane do naukowców, inwestorów i przedstawicieli firm z branży morskiej energetyki wiatrowej. Wśród prelegentów znajdują się przedstawiciele m.in. zagranicznych uczelni, organizacji promujących rozwój energetyki wiatrowej, przedsiębiorstw z branży offshore, a także Komisji Europejskiej.
08.09.2023

Mobile Monitoring i Uniwersytet Gdański łączą siły w badaniach jakości wody

Firma Mobile Monitoring, zajmująca się między innymi pomiarem jakości wody, zainicjowała współpracę z Uniwersytetem Gdańskim. Partnerstwo to skupi się na testowaniu i doskonaleniu bojek pomiarowych w środowisku naukowym, pod okiem ekspertów z Centrum Monitoringu i Ochrony Wód Uniwersytetu Gdańskiego.
07.09.2023

FSRU na Zatoce Gdańskiej – trwają badania dna

Gaz-System, który planuje ulokowanie na wodach Zatoki Gdańskiej pływającego terminala gazowego typu FSRU (Flotating Storage & Gasification Unit), poinformował, że badania dna morskiego są na zaawansowanym etapie.
30.08.2023

Nietrzeźwy kapitan jachtu zatrzymany na Zatoce Gdańskiej

Podczas rutynowego patrolu na Zatoce Gdańskiej, jednostka SG-111 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej zatrzymała w środę, 16 sierpnia jacht płynący pod polską banderą. Uwagę strażników zwrócił fakt, że poruszał się on w strefie zamkniętej dla żeglugi i rybołówstwa. Okazało się, że sternik miał prawie promil alkoholu we krwi.
22.08.2023

Orlen i GAZ-SYSTEM podpisały umowę na wykorzystanie pływającego gazoportu w Zatoce Gdańskiej

Spółki GAZ-SYSTEM i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji LNG w terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Ten pływający gazoport będzie ważnym elementem infrastruktury importowej gazu ziemnego dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
21.08.2023

Zakończenie procesu rezerwacji mocy regazyfikacyjnych na Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej

18 sierpnia 2023 r. spółki Gaz-System i Orlen podpisały umowę na usługi regazyfikacji Terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej, który będzie stanowił ważny element infrastruktury importowej gazu dla Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
20.08.2023

Mężczyzna, którego służby poszukiwały w rejonie Zatoki Gdańskiej, zgłosił się na policję

W poniedziałek rano mężczyzna, którego służby od soboty poszukiwały w wodzie i na lądzie w rejonie Zatoki Gdańskiej, stawił się na komisariacie. Policji podała, że po wyjściu z wody poszedł do domu z synem i zapomniał o rzeczach, które zostawił na plaży.
31.07.2023

Policja patroluje rejon Zatoki Gdańskiej pod kątem poszukiwania dwóch osób

Służby ratownicze poszukiwały w sobotę późnym wieczorem dwóch osób, które po południu weszły do wody w Zatoce Gdańskiej z deską SUP. W niedzielę policjanci patrolują akwen i analizują monitoring pod kątem poszukiwań 50-letniego mężczyzny i nastolatka. Dotąd nie mają jednak zgłoszenia o zaginięciu.
30.07.2023

Czeski sen o dostępie do morza? Władze zainteresowane dostępem do gdańskiego, pływającego terminala gazowego

Dostęp do morskiej infrastruktury był jednym z zagadnień w zakresie bezpieczeństwa energetycznego podczas polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się 20 lipca 2023 roku w Katowicach. W rozmowach, pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego, wzięła udział minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
21.07.2023

Gdynia Sailing Days - imprezy mistrzowskiej rangi na Zatoce Gdańskiej

24. edycja Gdynia Sailing Days potrwa cztery tygodnie - impreza rozpocznie się w poniedziałek 3, a zakończy w niedzielę 30 lipca. W programie tego żeglarskiego festiwalu znajdą się regaty rangi mistrzostw świata i Europy.
30.06.2023

Tragiczny finał poszukiwań 37-latka w Zatoce Gdańskiej

Rozpoczynający się sezon wakacyjny oznacza wzmożoną pracę nadmorskich ratowników. Pierwszy weekend wakacji plus piękna pogoda to wiele zabawy i radości, ale również skrajnie niebezpiecznych sytuacji nad wodą. W niedzielę w Jantarze w wodach Zatoki Gdańskiej zaginął 37-letni mężczyzna. Mimo szybkiej reakcji strażaków i SAR mężczyzny nie udało się uratować.
26.06.2023

Uroczyste otwarcie Przystani Nad Tugą w Nowym Dworze Gdańskim

W ostatnim czasie Pętla Żuławska wzbogaciła się o kolejne elementy infrastruktury. W piątek 16 czerwca odbędzie się uroczyste otwarcie Przystani Nad Tugą. Oficjalne uroczystości są planowane na godzinę 11.45 na tarasie przy budynku Starostwa.
15.06.2023

Nowe holowniki w drodze do gdańskiego portu

Wychodząc naprzeciw perspektywom rozwoju w obrębie portu w Gdańsku „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. zakupił nowe holowniki, które zasilą flotę już na przełomie lipca i sierpnia tego roku.
14.06.2023

Kolejna edycja Baltic Windustry już we wrześniu

Konferencja „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy” organizowana przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej odbędzie się 12 września br. w auli Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej. Celem tegorocznej edycji jest przedstawienie i upowszechnienie aktualnie rozwijających się trendów i nowych technologii w branży offshore oraz wzmocnienie współpracy środowiska biznesowego i naukowego.
13.06.2023

O krok od tragedii na Zatoce Gdańskiej. Osoba na dmuchanej zabawce zaczęła oddalać się od lądu

W środę, 7 czerwca służby w Helu dostały informację o osobie oddalającej się od brzegu na Małej Plaży. Znajdowała się ona na dmuchanej zabawce, którą wiatr znosił w przeciwnym kierunku, przez co nie mogła samodzielnie wrócić.
07.06.2023

Nowy prezes Zarządu Portu Gdańskiego Eksploatacji

Mariusz Wdowczyk został wybrany nowym prezesem Zarządu Spółki Port Gdański Eksploatacja. Poprzednio zasiadał m.in. w spółkach Rafako EBUS Sp. z o.o. / ARP e-Vehicles Sp. z o.o. oraz Energa Elektrownie Ostrołęka S.A. w Ostrołęce.
05.06.2023

Na Zatoce Gdańskiej zatonął jacht Tjorven. Uratowano czteroosobową załogę

W piątek rano służby SAR brały udział w poszukiwaniu załogi jachtu Tjorven, który zatonął na Zatoce Gdańskiej w okolicy ujścia Wisły. Służbom udało się uratować cztery osoby.
02.06.2023

Naczelny Sąd Administracyjny uprawomocnił decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków Stoczni Gdańskiej

Oddalono skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o wpisaniu do rejestru zabytków historycznego zespołu budowlanego Stoczni Gdańskiej od okresu funkcjonowania Stoczni Cesarskiej do 1989 roku.
31.05.2023

Już wkrótce ruszą regularne rejsy Żeglugi Gdańskiej na Przekop Mierzei Wiślanej

Od 17 czerwca Żegluga Gdańska będzie regularnie pływać na przekop Mierzei Wiślanej. Rejsy wyruszające z Gdyni będą się odbywać co sobotę.
23.05.2023

Pierwsze wodowanie w gdańskim Karstensenie

W gdańskim zakładzie stoczni Karstensen odbyło się 19 marca br. pierwsze wodowanie jednostki morskiej.
21.05.2023

Dostawy ropy i bezpieczeństwo paliwowe Polski tematem rozmów w gdańskim Naftoporcie

12 maja, podczas swojej wizyty w Naftoporcie, wiceministrowie Polski i Niemiec odbyli spotkanie, na którym omawiali kwestie bezpieczeństwa paliwowego obydwu krajów. Rozmowy pomiędzy Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim, wiceministrem w Ministerstwie Klimatu i Środowiska a Michaelem Kellnerem, Parlamentarnym Sekretarzem Stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki Niemiec dotyczyły również aktualnych relacji polsko – niemieckich w kontekście dostaw ropy do Niemiec, a także sankcji na przedsiębiorstwa i surowce rosyjskie.
14.05.2023

Sprawa hiszpańskich nurków. Międzynarodowa szajka szmugluje narkotyki?

Zakończyła się głośna sprawa hiszpańskich nurków, którzy rzekomo poszukiwali bursztynu na Zatoce Gdańskiej. Według mediów cała sytuacja była częścią procederu przemytu narkotyków.
27.04.2023

Półmetek remontu gdańskiego Żurawia

Zgodnie z planem przebiega remont słynnego gdańskiego Żurawia. Wydarzeniem symbolizującym półmetek prac było umieszczenie na jego szczycie charakterystycznego wiatrowskazu.
27.04.2023

Odnowiony wiatrowskaz z dachu Żurawia gdańskiego można zobaczyć z bliska

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępnia zwiedzającym charakterystyczny wiatrowskaz zamontowany na co dzień 40 metrów ponad ziemią. Chodzi o ikoniczną postać ptaka zdobiącego szczyt Żurawia gdańskiego. Miedziany zabytek wrócił właśnie z konserwacji. Żeby uwiecznić go na zdjęciach trzeba się spieszyć. Obiekt będzie pokazywany tylko przez trzy dni! Jego oficjalny powrót na dach zaplanowano 27 kwietnia.
20.04.2023

Wiceszef Rafinerii Gdańskiej: Polska ważnym rynkiem dla Aramco, a PKN Orlen niezwykle cenionym partnerem długoterminowym

Polska jest ważnym rynkiem dla Aramco, a PKN Orlen jest niezwykle cenionym partnerem długoterminowym - powiedział Mohammed Al Hindas, wiceprezes ds. finansowych Rafinerii Gdańskiej w wywiadzie opublikowanym w kwietniowym wydaniu Magazynu GO!, wewnętrznego periodyku Grupy Orlen.
13.04.2023

Prace na Motławie dla Żeglugi Gdańskiej z udziałem dźwigu pływającego REM-220

To z pewnością dla mieszkańców Gdańska i turystów był niecodzienny widok. Na rzekę Motława wprowadzono żuraw pływający REM-220, należący do Gdańskiej Stoczni Remontowa S.A.. W związku z rozpoczynającym się letnim sezonem turystycznym jego zadaniem była instalacja tymczasowych kas biletowych dla Żeglugi Gdańskiej.
13.04.2023

Ostatnia ścianka na budowie Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej umożliwi przeładunek ponad miliona ton produktów, w tym olejów bazowych, paliw żeglugowych czy biododatków do paliw. Prace są już na zaawansowanym etapie, gdyż zakończono zabijanie stalowych ścianek szczelnych.
13.04.2023

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

Katedra Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Centrum Badań nad Gospodarką Morską Uniwersytetu Gdańskiego oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk kolejny raz obdarza interesantów dawką wiedzy w tegorocznej, czyli XI edycji Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego „Zapobieganie zanieczyszczaniu morza przez statki: MARPOL-50 lat i co dalej?". Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia 2023 roku na terenie wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
31.03.2023

Wydziałowe Targi Pracy TARGOiOWISKO 2023 na Politechnice Gdańskiej

Biuro Karier i Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa zapraszają na TARGOiOWISKO 2023 – Wydziałowe Targi Pracy, które odbędą się 5 kwietnia, w godz. 10:00-14:00, w budynku Instytutu Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej (parter i I piętro). Podczas targów przedstawiciele firm przedstawią oferty praktyk studenckich, pracy oraz staży.
27.03.2023

Karstensen Poland: zegarmistrzowska wymiana łożyska w jednym z kultowych gdańskich dźwigów. Na starych terenach stoczniowych znów powstają statki

Słynne zielone dźwigi, będące symbolem Gdańska, znów pracują. Potężne maszyny, które są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy miasta, będą też systematycznie modernizowane i remontowane. Wszystko dzięki stoczni Karstensen Poland, która zakupiła teren po Stoczni Gdańskiej i już rozpoczęła na nim budowę statków, a jednocześnie dostosowuje go do swoich potrzeb.
27.03.2023

Superjacht z gdańskiej stoczni nominowany do „jachtowego Oscara”

Jacht ACE wyprodukowany w zeszłym roku przez gdańską stocznię Conrad otrzymał nominację do nagrody World Superyacht Awards – jednych z najważniejszych nagród w branży jachtowej.
21.03.2023

Budowa Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej ruszyła pełną parą!

Na nabrzeżu tuż przy Rafinerii Gdańskiej powstaje terminal do obsługi jednostek morskich, który umożliwi przeładunek ponad miliona ton produktów, w tym olejów bazowych, paliw żeglugowych czy biododatków do paliw. Grupa Orlen umowę z generalnym wykonawcą - konsorcjum, którego liderem jest Grupa NDI, podpisała w styczniu tego roku i już widać wyraźny postęp prac.
14.03.2023

Cztery bomby lotnicze na dnie Zatoki Gdańskiej

Nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 8. Patrol Saperski z Elbląga w środę wydobędą i usuną cztery bomby lotnicze z okresu II wojny światowej. Niewybuchy zalegają na dnie Zatoki Gdańskiej w Porcie Północnym.
22.02.2023

Na Politechnice Gdańskiej opracowano fotokatalityczne materiały, które oczyszczą wodę i powietrze

Zespół prof. Anny Zielińskiej-Jurek z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej opracowuje nowe materiały fotokatalityczne. Ich zastosowanie pozwoli usuwać pozostałości farmaceutyków ze strumieni oczyszczanych ścieków, a także eliminować zanieczyszczenia powietrza.
31.01.2023

Gaz-System rozpoczął badania w Zatoce Gdańskiej dla infrastruktury terminalu FSRU. Wiadomo, kiedy otwarcie

Trwają badania geofizyczne i geologiczne w Zatoce Gdańskiej w ramach projektu infrastruktury morskiej związanej z budową pływającego terminalu FSRU - poinformował we wtorek Gaz-System.
31.01.2023

Policja wyklucza motyw szpiegowski i dywersyjny związany z hiszpańskimi nurkami w Zatoce Gdańskiej

Polska policja i odpowiednie służby wykonały wszystkie możliwe czynności, które całkowicie wykluczyły motyw szpiegowski czy dywersyjny. Również według byłego płetwonurka Formozy hiszpańskich nurków nie należy wiązać z akcją dywersyjną a raczej nieudaną próbą przemytu.
19.01.2023

Szukali bursztynu? Hiszpanie tłumaczą się z nurkowania w Bałtyku nocą

Hiszpanie ocaleni w nocy z soboty na niedzielę przez gdańskich ratowników twierdzą, że nurkowali w poszukiwaniu bursztynu.
17.01.2023

Według Grupy Orlen nie ma ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów Rafinerii Gdańskiej

Umowa sprzedaży udziałów Rafinerii Gdańskiej jest legalna. Nie ma ryzyka niekontrolowanego ich zbycia. Fuzja to szansa dla Lotosu na rozwój pomimo słabych perspektyw dla branży rafineryjnej.
16.01.2023

Nurkowie z Hiszpanii ocaleni przez gdańskich ratowników

Trzech nurków z Hiszpanii uratowali ratownicy MSPiR w nocy soboty na niedzielę w rejonie Górek Zachodnich. Motorówka nurków miała awarię i nie mogli wrócić na brzeg.
15.01.2023

Rząd: nie ma żadnego ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów w rafinerii Gdańskiej

Nie ma żadnego ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów w Rafinerii Gdańskiej - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że transakcja jest zabezpieczona zarówno umową jak i powszechnie obowiązującym prawem.
30.12.2022

Port Gdański Eksploatacja wycofany ze sprzedaży

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zakończył procedurę sprzedaży akcji spółki Port Gdański Eksploatacja S.A. bez wyboru oferty. Włodarze portu zdecydowali, że nie jest to dobry moment na sprzedaż PGE.
28.12.2022

Mors z gdańskiego klubu: kąpiele w zimnej wodzie pozwalają się zrelaksować i odprężyć

Kąpiele w lodowatej wodzie cieszą się coraz większą popularnością. "Takie kąpiele zrelaksować się i odprężyć" - podkreśla w rozmowie z PAP wiceprezes Gdańskiego Klubu Morsów Krzysztof Bobkowski. Najlepsze warunki do morsowania są wtedy, gdy temperatura wody jest bliska zeru.
25.12.2022

Nie ma ryzyka niekontrolowanej sprzedaży udziałów w Rafinerii Gdańskiej

Na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller oświadczył, że nie ma żadnego ryzyka niekontrolowanego zbycia udziałów w Rafinerii Gdańskiej, w taki sposób aby to zagroziło polskiemu bezpieczeństwu.
19.12.2022

Ziobro: Jestem zwolennikiem jawności umowy o zbyciu udziałów w Rafinerii Gdańskiej

Minister Sprawiedliwości był pytany podczas konferencji prasowej o ewentualne śledztwo w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem, o sprzedaż udziałów w Rafinerii Gdańskiej i o ewentualną odpowiedzialność polityczną za podpisanie umowy z Saudi Aramco.
18.12.2022

Granice Gdańska obejmą część wód wewnętrznych Zatoki Gdańskiej

Rada Miasta Gdańska wyraziła jednogłośnie wolę przystąpienia do procesu zmian granic miasta. Docelowo granicami ma być objęta część wód wewnętrznych Zatoki Gdańskiej. Podobne zmiany zostaną wprowadzone także w innych nadmorskich gminach.
16.12.2022

Nowa sieć kolejowa za ponad miliard złotych w gdańskim porcie

70 km torów oraz 233 rozjazdy i rozbudowa Lokalnego Centrum Sterowania - to efekty działań PKP Polskich Linii Kolejowych w ramach rozbudowy sieci kolejowej w gdańskim porcie. W środę przedstawiciele spółki PKP PLK zaprezentowali nową inwestycję o wartości ponad 1,1 mld złotych.
30.11.2022

PKN Orlen: 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej trafi do Saudi Aramco do 20 grudnia

30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej trafi do Saudi Aramco nie później niż do 20 grudnia br. - poinformował we wtorek PKN Orlen.
29.11.2022

Bezzałogowa łódź nowej generacji powstaje na Politechnice Gdańskiej

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej tworzą bezzałogową łódź nowej generacji. Ma służyć m.in. do patrolowania farm wiatrowych na morzu, inspekcji kanałów żeglugowych i wykrywania obiektów. Będzie to pierwsza tego typu jednostka w Polsce - zapowiada uczelnia.
20.11.2022

Wicepremier Sasin: bez zgody rządu nie ma możliwości sprzedaży Rafinerii Gdańskiej

Zdaniem wicepremiera i ministra aktywów państwowych nie ma możliwości sprzedaży Rafinerii Gdańskiej bez zgody rządu. Ponadto obowiązuje ustawa o ochronie strategicznych dla państwa inwestycji, która skutecznie chroni przed takim działaniem.
18.11.2022

Przez gdański Naftoport płynie ropa dla niemieckiej rafinerii

Pierwszy raz do rafinerii w Schwedt w Niemczech dotarła dostawa ropy naftowej spoza Rosji. Terminal w Gdańsku przekazał zapas surowca pochodzący z europejskich złóż, zamówiony przez paliwowego giganta Shell, jednego z udziałowców rafinerii PCK
11.11.2022

Zakończyło się poszerzanie gdańskich plaż; niebawem rozpoczną się prace w Gdyni Orłowie

Zakończyły się prace związane z poszerzaniem plaż w Gdańsku Brzeźnie, na Westerplatte i Kuźnicy. Wciąż trwają prace w Karwieńskich Błotach. Na przełomie listopada i grudnia rozpoczną się prace w Gdyni Orłowie. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku
30.10.2022

Premier Morawiecki z wizytą w PGE w Porcie Gdańsk: jakość węgla jest sprawdzana trzykrotnie

W sobotę (22 października) premier Mateusz Morawiecki odwiedził Port Gdański Eksploatacja S.A. Pod jego kierownictwem obyła się odprawa sztabu węglowego.
22.10.2022

Uniwersytet Gdański powołał Centrum Badań nad Gospodarką Morską

Badania związane z morzem – w bardzo szerokim ujęciu – od prawa morskiego, przez ochronę środowiska morskiego, aż do gospodarki i transportu morskiego prowadzone są w Uniwersytecie Gdańskim od początku jego istnienia. Teraz, również w związku z realizacją celów zrównoważonego rozwoju, Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski powołał Centrum Badań nad Gospodarką Morską. Kierownictwo nowej jednostki UG objęła dr hab. Dorota Pyć, prof. UG.
12.10.2022

RCB ponawia ostrzeżenie przez neutralizacją niewybuchów Zatoce Gdańskiej

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało we wtorek wiadomość SMS do mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu ostrzegającą przed planowaną na środę neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej.
11.10.2022

RCB ostrzega przed neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wysłało w niedzielę wiadomość SMS do mieszkańców Gdyni, Gdańska i Sopotu ostrzegającą przed planowaną na poniedziałek neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej.
09.10.2022

Port Gdański Eksploatacja notuje kolejne rekordy przeładunków

Od początku roku operator portowy PG Eksploatacja S.A. przeładował łącznie 4,2 mln ton towarów. Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem zakończonym na poziomie 800 tys. ton. Główne grupy ładunkowe to węgiel, koks, ruda, zboża, drobnica, inne masowe.
03.10.2022

Branża offshore spotkała się na Politechnice Gdańskiej [WIDEO]

W miniony czwartek na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja Baltic Windustry z udziałem przedstawicieli najważniejszych podmiotów branży morskiej energetyki wiatrowej. W jednym miejscu spotkali się deweloperzy, eksperci i naukowcy.
12.09.2022

W wakacje ratownicy ponad 200 razy poszukiwali dzieci zagubionych na gdańskich plażach

W lipcu i sierpniu ratownicy interweniowali na strzeżonych kąpieliskach 85 razy i brali udział w ponad 200 akcjach poszukiwania dzieci - wynika z przedstawionego we wtorek raportu Gdańskiego Ośrodka Sportu.
06.09.2022

Sinice na jedenastu kąpieliskach w Zatoce Gdańskiej

Na jedenastu kąpieliskach nad morzem w Zatoce Gdańskiej utrzymują się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli. Taka sytuacja jest na części kąpielisk w Trójmieście - poinformował w niedzielę sanepid.
14.08.2022

Port Gdański Eksploatacja – jedna firma ma czasową wyłączność w negocjacjach o przejęcie

Trwa proces prywatyzacji spółki Port Gdański Eksploatacja. Wyłączność na negocjacje przejęcia akcji ma jedna firma.
03.08.2022

Nowe ładunki z Ukrainy w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. [WIDEO]

Pod koniec maja Port Gdański Eksploatacja S.A., największy uniwersalny operator przeładunkowy w Porcie Gdańsk obsłużył pierwszy statek m/v SAROCHA NAREE, który zabrał w swoich ładowniach ok 30 tys. ton w/w "gąsek" z Ukrainy.
26.07.2022

Gdynia Sailing Days – na Zatoce Gdańskiej rywalizować będzie 600 żeglarzy

Ponad 600 żeglarzy w 20 klasach rywalizować będzie na Zatoce Gdańskiej w 23. edycji regat Gdynia Sailing Days. Impreza potrwa do 24 lipca.
08.07.2022

Uniwersytet Gdański. Firmy, samorządy i uczelnie przedstawiły dobre praktyki w zakresie edukacji na rzecz MEW

W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się, po raz pierwszy w trybie stacjonarnym, spotkanie sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego uczestnicy są zaangażowani w działania Grupy 5 „Edukacja społeczna”, powołanej w celu realizacji założeń porozumienia sektorowego działającego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
05.07.2022

Minister klimatu: przepustowość terminalu w Zatoce Gdańskiej ma wynieść co najmniej 12 mld m sześc.

W związku z rosnącym zainteresowaniem Czech, Słowacji planujemy rozszerzyć przepustowość terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej do co najmniej 12 mld m sześc. gazu - zapowiedziała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
06.06.2022

Dwa FSRU na Zatoce Gdańskiej? Czechy i Słowacja zainteresowane

Czechy i Słowacja są zainteresowane terminalem FSRU w Zatoce Gdańskiej; Polska może postawić tam drugi FSRU, w zależności od zainteresowania naszych sąsiadów - powiedziała w wywiadzie dla portalu Biznesalert.pl minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
30.05.2022

Oceanograf wyrusza w wielki rejs. Na trasie Gdynia-Kadyks- Gdynia 18 lokalizacji badawczych

W czwartek 26 maja Oceanograf Uniwersytetu Gdańskiego wyruszy z Gdyni, przez Kilonię, Brest do Kadyksu w wielki rejs. Badania w ramach konsorcjum uczelni SEA-EU, do którego należy uczelnia z Gdańska prowadzone będą wodach terytorialnych Polski, Niemiec, Holandii, Francji i Hiszpanii. Zapytaliśmy, jaki jest naukowy cel tej wyprawy.
24.05.2022

FSRU na Zatoce Gdańskiej będzie szybciej. Słowa dyrektora Gaz-System

Potrzeba zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego z dala od rosyjskich surowców wymusza szukania alternatyw. Wraca temat płynnego gazu LNG. Do istniejącego terminalu FSRU w Świnoujściu ma dołączyć nowy w Gdańsku. Gaz-System zapewnia, że szybciej niż planowano.
17.05.2022

Uniwersytet Gdański współpracuje z uczelnią z nadmorskiej Odessy

Uniwersytet Gdański współpracuje z Odeskim Uniwersytetem Narodowym im. Ilji Miecznikowa. Celem podpisanej niedawno umowy jest wspieranie ukraińskiej uczelni w trudnym czasie oraz umożliwienie prowadzenia badań naukowych w różnych obszarach.
17.05.2022

Port Service pomaga rozwijać pasje i talenty gdańskich uczniów [WIDEO]

Od ponad 20 lat Port Service obecny jest na Pomorzu i wspiera – na wielu płaszczyznach – rozwój lokalnej społeczności. Po raz kolejny już gdańska spółka włączyła się w rozwój edukacji i pomogła uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 72 w Gdańsku w doposażeniu placówki. Tym razem przy współpracy z pedagogami stworzono wyjątkowe miejsce, w którym dzieci mogą rozwijać swoje talenty manualne i tworzyć rękodzieła w nowoczesnej pracowni. Dzięki umowie zawartej między Port Service a Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr
06.05.2022

Powstanie statek zbierający śmieci. Projekt powstaje na Politechnice Gdańskiej

Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.
27.04.2022

Marynarka zakończyła neutralizację torpedy z okresu II wojny światowej w Zatoce Gdańskiej

W czwartek nurkowie minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców (8. Flotylla Obrony Wybrzeża) przeprowadzili na Zatoce Gdańskiej neutralizację torpedy z okresu II wojny światowej.
21.04.2022

Terminal kontenerowy w gdańskim porcie, falochron czy Przekop Mierzei Wiślanej - pomorskie inwestuje ponad 50 mld w infrastrukturę

Pomorskie inwestycje w infrastrukturę warte są ponad 50 mld zł, co czyni to województwo liderem - obok Mazowsza - pod względem wartości realizowanych i planowanych projektów. Wkrótce dołączą do nich m.in. Droga Czerwona oraz budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk.
16.04.2022

Kolejny ekologiczny katamaran w gdańskiej stoczni. Sunreef Eco 60 zwodowany

Stocznia Sunreef Yachts niedawno zwodowała jacht żaglowy Sunreef 60, który łączy w sobie know-how firmy w zakresie projektowania luksusowych katamaranów z najnowszymi ekologicznymi rozwiązaniami technologicznymi Sunreef Yachts Eco.
14.04.2022

Na Politechnice Gdańskiej podpisano umowę na realizację projektu ZeroWastePorts - autonomicznego statku do zbierania odpadów z wody i innych jednostek

Powstanie autonomiczny statek, który będzie zbierał odpady z wody i innych statków, a do tego będzie zasilany energią elektryczną. 5 kwietnia prof. Sławomir Milewski, prorektor ds. nauki oraz Adam Ślipy, prezes zarządu Seatech Engineering podpisali umowę konsorcjum na realizację projektu.
09.04.2022

Przewrócony jacht na Zatoce Gdańskiej. Trwa akcja ratunkowa

Na Zatoce Gdańskiej w Gdyni trwa akcja ratunkowa. Ze wstępnych ustaleń wiadomo, że przewrócił się jacht, którym płynęły cztery osoby. Świadkowie relacjonowali, że dwie osoby unosiły się na wodzie, zostały one już przetransportowane na brzeg, stan ich zdrowia nie jest znany. Trwają poszukiwania dwóch osób.
08.04.2022

Z Grecji do Gdańska. W Porcie Gdańskim Eksploatacja trwa rozładunek rur do układania gazociągu lądowego Gaz-System [WIDEO]

Pacific Nexus przypłynął na teren Portu Gdańsk 21 marca. Na jego pokładzie znalazło się 17 tys. ton rur potrzebnych do budowy projektu gazociągu lądowego.. Ładunek, który przypłynął do Portu Gdańskiego Eksploatacja S.A. jest unikatowy.
31.03.2022

Warsztaty "3xP – Pomysł, Projekt, Produkt". Spotkaj się z producentami jachtów na Politechnice Gdańskiej

Instytut Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej organizuje warsztaty przemysłowe pod hasłem "3xP – Pomysł, Projekt, Produkt". Wydarzenie odbędzie się 23 marca odbędą się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.
18.03.2022

Terminal gazowy na Zatoce Gdańskiej szybciej

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk ogłosił umieszczenie projektu budowy terminalu gazowego na Zatoce Gdańskiej na tak zwanej przyspieszonej ścieżce inwestycyjnej.
08.03.2022

Port Gdański Eksploatacja S.A. ma nowego prezesa

Paweł Nowak, do niedawna dyrektor Działu Organizacyjno-Prawnego w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk, został nowym prezesem zarządu spółki Port Gdański Eksploatacja S.A. Zastąpił na tym miejscu Radosława Stojka.
03.03.2022

Unikatowy na skalę świata skaner już na Uniwersytecie Gdańskim. Zbada m.in. osady z dna morza [ROZMOWA]

Rozmowa z prof. Wojciechem Tylmannem z Wydziału Oceanografii i Geografii UG na temat unikatowego skanera, służącego do obrazowania hiperspektralnego rdzeni osadów geologicznych.
13.02.2022

Bota Technik ma swój udział w budowie gdańskich lodołamaczy

Bota Technik to ekspert w serwisie i budowie morskich systemów napędowych. Gdańska firma dostarczyła kompletne układy napędowe do wszystkich czterech lodołamaczy: Pumy, Narwala, Nerpy i Manata. Jak mówi w rozmowie z GospodarkąMorską.pl, dyrektor Działu Sprzedaży firmy, projekt lodołamaczy dla Gdańska był dla Boty Technik ważnym elementem rozwoju.
26.01.2022

Żuraw Liebherr poprawi operacyjność w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A.: "400-tonowy kolos wjechał na plac" [WIDEO, ZDJĘCIA]

To największa od 30 lat inwestycja w sprzęt tego formatu w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. Właśnie przypłynął z fabryki w Rostocku mobilny żuraw portowy Liebherr LHM 550, jeden z największych w swojej klasie.
23.01.2022

Pływacy rozgrzeją zimne wody Zatoki Gdańskiej

W dniach 8 do 9 stycznia 2022 w gdyńskiej marinie jachtowej odbędzie się już trzecia edycja Gdynia Winter Swimming Cup 2022 BCT SERIES by Piotr Biankowski. To międzynarodowe zimowe zawody pływackie na dystansach od 25 do 1000 m.
08.01.2022

"Okręt płonie", czyli 60. rocznica tragicznego pożaru na statku m/s „Konopnicka” w Stoczni Gdańskiej

W naszej kolejnej analizie dotyczącej wypadków morskich przedstawiamy tym razem zdarzenie, które miało miejsce 13 grudnia 1961 roku w ówczesnej Stoczni Gdańskiej. Wtedy to podczas prowadzonych prac wykończeniowych doszło do tragicznego w skutkach pożaru, który miał miejsce na statku m/s „Konopnicka”.
13.12.2021

Jak monitorować morskie brzegi? Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wygrali prestiżowy konkurs

System Coast Mapper autorstwa naukowców z Politechniki Gdańskiej zdobył pierwszą nagrodę na targach Space Tech Expow w Bremie w ramach międzynarodowego konkursu innowacji i technologii kosmicznych - Copernicus Masters 2020. Idea działania nowatorskiego systemu ma umożliwić monitoring brzegów morskich, a przez to aktualizacja map dna stanie się łatwiejsza.
09.12.2021

Uniwersytet Gdański rozpoczyna współpracę z Polenergią

Uniwersytet Gdański podpisał porozumienie o współpracy z Polenergią SA – największą prywatną grupą energetyczną, działającą w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. - Podjęta współpraca to kolejny krok w kierunku kształcenia kadr dla gospodarki przyszłości, opartej o odnawialne źródła energii, realizującej misję troski o naszą planetę - mówi prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. Innowacji i Współpracy z Otoczeniem Społ
07.12.2021

250-metrowy masowiec pod technicznym zarządem armatorskim Żeglugi Gdańskiej

Żegluga Gdańska objęła technicznym zarządem armatorskim masowiec Kumano Hero.
30.11.2021

27 lat temu wybuchł pożar w Stoczni Gdańskiej. Życie straciło siedem osób

24 listopada 1994 roku wybuchł pożar w hali Stoczni Gdańskiej. Podczas tego tragicznego zdarzenia życie straciło siedem osób, a ponad 300 osób zostało poparzonych.
24.11.2021

Porozumienie uczelni na rzecz MEW

Dziewięć pomorskich uczelni podpisało podczas XII posiedzenia Konwentu Morskiego porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
23.11.2021

"Baltexpo kołem zamachowym gospodarki Pomorza". Marka kupiona przez Międzynarodowe Targi Gdańskie [WIDEO]

Po 39 latach Zarząd Targów Warszawskich przestaje być właścicielem tytułu targowego Baltexpo, najważniejszego wydarzenia branży morskiej w Polsce. Podpisanie umowy w tej sprawie odbyło się w czwartek (18 listopada) w siedzibie nowego właściciela - Międzynarodowych Targów Gdańskich w AmberExpo w Gdańsku.
18.11.2021

Next Geosolutions wzmacnia swoją pozycję w Polsce przez współpracę z Uniwersytetem Gdańskim [WIDEO, ZDJĘCIA]

Włoska firma Next Geosolutions zajmująca się badaniami geologicznymi i inżynieryjnymi w sektorze morskim, nawiązała współpracę z Uniwersytetem Gdańskim. Jest to kolejny krok, jaki Next Geosolutions wykonało by umocnić swoją pozycję na rynku bałtyckim. W planach jest także otwarcie biura w Polsce.
05.11.2021

RWE i Uniwersytet Gdański łączą siły, aby napędzać rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Współpraca dotyczyła będzie szczególnie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych oraz wymiany wiedzy nt. morskiego środowiska naturalnego.
03.11.2021

Spacer, warsztaty i koncert w pobliżu Stoczni Gdańskiej

Otwartych Kosynierów to święto jednej z najkrótszych ulic Gdańska, graniczącej z dawną Stocznią Gdańską. W sobotę, 16 października zaproszone są sąsiadki i sąsiedzi ECS oraz wszyscy mieszkańcy czujący identyfikację z dziedzictwem tej części Gdańska. Początek o godz. 12.30, a koniec już po zmroku. W programie: spacer po ulicy i okolicy, warsztaty, wspólne gotowanie, kolacja oraz koncert. Wydarzenie jest częścią projektu "Zrozumieć sierpień". Wstęp wolny.
14.10.2021

Stocznia Gryfia. Czwarty lodołamacz Manat dołączył do floty gdańskich Wód Polskich

Symboliczne pożegnanie ostatniego z czterech lodołamaczy odbyło się w piątek (24 września) przy Nabrzeżu Kaszubskim w Szczecinie. Jednostkę zbudowała stocznia Gryfia dla Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
25.09.2021

Gaz-System rozpoczął konsultacje rynkowe dla terminalu FSRU na Zatoce Gdańskiej

Gaz-System rozpoczął konsultacje rynkowe regulaminu procedury Open Season terminalu FSRU, a także wszystkich dokumentów niezbędnych do jej przeprowadzenia - poinformowała we wtorkowym komunikacie gazowa spółka. Rozpoczęcie procedury planowane jest na październik tego roku.
17.08.2021

Gdańskie plaże i przystanie pod błękitną flagą. Gdzie ją spotkamy?

Pełnia sezonu letniego za pasem, już niebawem tysiące mieszkańców Gdańska oraz turystów, będzie odpoczywać na naszych plażach. Charakterystyczna, Błękitna Flaga będzie dla nich potwierdzeniem najwyższej jakości, związanej z bezpieczeństwem czystością oraz ekologią. W nadchodzącym sezonie Gdańsk będzie się szczycił dziesięcioma certyfikatami tego międzynarodowego wyróżnienia.
07.06.2021

Gdański Szlak Wodociągowy. Zapisz się na zwiedzanie

Trzy gdańskie zbiorniki wodne czekają od piątku 28 maja na turystów. Już dziś można zapisywać się na wizyty przez stronę internetową. Czekają przygody i niespodzianki.
19.05.2021

Gdańskie firmy oferujące rejsy rozpoczynają sezon

W sobotę, 1 maja, zainaugurowała działalność przystań Nabrzeże Barkowe, znajdująca się w sąsiedztwie majestatycznej Twierdzy Wisłoujście. Stąd organizowane będą rejsy niewielkimi kutrami na drugi brzeg Wisły, do Nabrzeża Zbożowego w Nowym Porcie. Do nadchodzącego sezonu szykują się też, zapewne znani mieszkańcom Gdańska, inni operatorzy rejsów, m.in. Żegluga Gdańska i Darkris Travel (właściciel statków stylizowanych na galeony).
04.05.2021

Projektowanie i Budowa Jachtów - nowy kierunek i współpraca Politechniki Gdańskiej z PRS

22 kwietnia 2021 roku Polski Rejestr Statków podpisał porozumienie z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej o współpracy naukowo-dydaktycznej w związku z otwarciem nowego kierunku studiów na PG - Projektowanie i Budowa Jachtów.
23.04.2021

Dodatkowe finansowanie dla projektu „SEAPLANSPACE” realizowanego przez Uniwersytet Gdański

Komitet Monitorujący Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 podjął decyzję o przedłużeniu realizacji projektu SEAPLANSPACE „Instrumenty morskiego planowania przestrzennego na rzecz zrównoważonego zarządzania morzem” w związku z nowymi działaniami, które mają być finansowo wsparte w ramach Programu dodatkową kwotą 42 814,99 EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
12.03.2021

IMGW: kulminacja wezbrania roztopowego na Wiśle w najbliższych godzinach dotrze do Zatoki Gdańskiej

Kulminacja przemieszczającego się wezbrania roztopowego na dolnej Wiśle w najbliższych godzinach znajdzie się u samego ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
08.03.2021

Port Gdański Eksploatacja na sprzedaż - Zarząd Morskiego Port Gdańsk szuka inwestora dla największego operatora w Porcie Wewnętrznym

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. zdecydował się na sprzedaż pełnego pakietu akcji spółki Port Gdański Eksploatacja S.A. PGE to największy uniwersalny operator przeładunkowy, działający na nabrzeżach wewnętrznej części Portu Gdańsk i czwarty pod względem przeładunków operator na całym obszarze portu.
01.03.2021

Duże remonty w gdańskiej rafinerii. Wyłączone z produkcji 30 procent instalacji

W piątek w gdańskiej rafinerii Lotosu rozpoczną się cykliczne postoje remontowe instalacji - podała w środę spółka. Zatrzymanych będzie 19 z ponad 60 instalacji, jednak w czasie postojów reszta rafinerii będzie pracować. Remonty potrwają do 1 maja br.
24.02.2021

Zrób zdjęcie Gdańska z motywem wody i wygraj unikalne wodne gadżety

Trwa konkurs fotograficzny pod hasłem “Kocham gdańskie wody”. Organizator wydarzenia, spółka Gdańskie Wody, dla 10 laureatów przygotowała zestawy - po dwie pary kaloszy z Neptunem i deszczowych skarpet do kompletu. Zdjęcia można nadsyłać do 25 lutego.
21.02.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu wypełni lukę między Hamburgiem a Gdańskiem

Jest wystarczająco dużo miejsca na terminal, który wypełni lukę między Hamburgiem a Gdańskiem i zaoferuje dogodny dostęp do szerokiego zaplecza zachodniej Polski, wschodnich Niemiec i dalszych obszarów położonych na południu Europy – uważa Horst Linde, emerytowany prof. Instytutu Transportu Lądowego i Morskiego Uniwersytetu Technologicznego w Berlinie
19.02.2021

Dla plażowiczów i dla morsów. Nowa książka o gdańskich kąpieliskach

„Od Sopotu po Stogi” to najnowsza publikacja Muzeum Gdańska, w której dr Janusz Dargacz omawia zagadnienia związane historią dawnych podgdańskich kąpielisk morskich i Sopotu w okresie 1800-1870. Ciekawe spostrzeżenia uzupełnia 130 ilustracji. Książkę można nabyć online i w kasach oddziałów instytucji.
08.02.2021

PRS na konferencji naukowej Politechniki Gdańskiej ,,Ciągłe doskonalenie w teorii i praktyce''

W ubiegłym tygodniu, w dniach 14-15 stycznia, na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej odbyła się VI Konferencja naukowa „Ciągłe doskonalenie w teorii i praktyce”. Tym razem, z uwagi na pandemię, wydarzenie zorganizowano w formule zdalnej.
19.01.2021

Filmowe spacery po Stoczni Gdańskiej śladami kobiet

Instytut Kultury Miejskiej przygotował filmowe relacje ze spacerów organizowanych w październiku w ramach projektu Metropolitanka - po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet oprowadzali Pomorzanie pochodzenia rosyjskiego i ukraińskiego. Teraz w spacerach można wziąć udział ponownie - wirtualnie. O dziejach najważniejszego w Polsce zakładu przemysłowego z perspektywy kobiet posłuchamy na YouTubie. Filmy są z polskimi napisami.
18.01.2021

Ostatni etap procedury wpisu Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

W historycznej Sali BHP spotkali się m.in. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Jörg Haspel ekspert ICOMOS oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Misja Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) stanowiła ostatni element procedury oceny Stoczni Gdańskiej jako miejsca kandydującego do wpisu na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO.
13.01.2021

Jest umowa na projektowanie gazociągu do terminalu LNG na Zatoce Gdańskiej

GAZ-SYSTEM podpisał z ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. umowę na wykonanie dokumentacji projektowej wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego dla gazociągu Gustorzyn – Wicko. Nowa inwestycja jest związana z realizacją projektu pływającego Terminalu LNG typu FSRU, planowanego w Zatoce Gdańskiej.
07.01.2021

Powstały filmy o kobietach w Stoczni Gdańskiej w jęz. rosyjskim i ukraińskim

W ramach przedsięwzięcia Instytutu Kultury Miejskiej (IKM) w Gdańsku powstały dwa rosyjsko i ukraińskojęzyczne filmy opowiadające o Stoczni Gdańskiej szlakiem pracujących w tym zakładzie kobiet.
06.01.2021

Rozdano Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020!

W tym roku dużo wydarzeń sportowych jest odwoływanych, przesuwanych lub przenoszonych do internetu. Nie inaczej było z rozdaniem wyróżnień Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020, którego wyniki ogłoszono on-line w środę 23.12.2020 o godzinie 12.00.
23.12.2020

Gdańskie Lwy Żeglarstwa wracają!

Miasto Gdańsk postanowiło wrócić do inicjatywy zainicjowanej w 2020 roku i ogłosiło wręczenie wyróżnień Gdańskie Lwy Żeglarstwa 2020 na dzień 23.12.2020 o godzinie 12.00. Ze względu na obecną sytuację - ceremonia zostanie zrealizowana w formie transmisji on-line.
18.12.2020

50. rocznica Grudnia '70. Osiem pamiątkowych płyt uhonoruje gdańskie ofiary

Pamięć ośmiu zabitych oraz wszystkich innych imiennych i bezimiennych ofiar Grudnia ’70 Miasto Gdańsk uczci specjalnymi tablicami chodnikowymi. Na płytach w różnych miejscach miasta znajdą się imiona i nazwiska ośmiu osób: Józef Widerlik, Bogdan Sypka, Kazimierz Zastawny, Waldemar Rebinin, Jerzy Matelski, Stefan Mosiewicz, Kazimierz Stojecki, Andrzej Perzyński. Przeczytaj biogramy zabitych.
15.12.2020

Geopolityka Bałtyku – nowy program badawczy na Uniwersytecie Gdańskim we współpracy z Uniwersytetem w Cambridge

Centre for Geopolitics, działające przy Uniwersytecie w Cambridge, uruchomiło nowy program badawczy, którego celem jest lepsze zrozumienie roli Wielkiej Brytanii w procesach geopolitycznych krajów wokół Bałtyku oraz znalezienie długofalowych rozwiązań. W ramach programu powstała sieć Baltics Programme Network, łączącą wiodące uniwersytety i instytuty badawcze z Wielkiej Brytanii oraz z regionu bałtyckiego. Członkiem-założycielem sieci jest Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego.
07.12.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.