• <
Baltexpo2023_duży

Na Zatoce Gdańskiej zatonął jacht Tjorven. Uratowano czteroosobową załogę

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Na Zatoce Gdańskiej zatonął jacht Tjorven. Uratowano czteroosobową załogę

Partnerzy portalu

W piątek rano służby SAR brały udział w poszukiwaniu załogi jachtu Tjorven, który zatonął na Zatoce Gdańskiej w okolicy ujścia Wisły. Służbom udało się uratować cztery osoby.

"W piątek ok. godz. 9.30 załoga jachtu Tjorven nadała droga radiową sygnał mayday, odebrała go stacja nabrzeża" - podał PAP rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) Rafał Goeck. Podkreślił, że "jedyne co udało się przekazać załodze przed zatonięciem jachtu, że są w rejonie ujścia Wisły i po tym komunikacie łączność z nimi się urwała" - relacjonował Goeck.

Po otrzymaniu sygnału na poszukiwania wyruszyły jednostki ze Świbna, Sztutowa oraz statek ratowniczy "Wiatr". Na brzeg zostały skierowane lokalne straże pożarne. "Poszukiwania rozpoczęto w rejonie Świbna i Wyspy Sobieszewskiej" - mówił rzecznik SAR.

Podał, że w trakcie poszukiwań zgłosił się do służb obserwator z plaży, który zauważył wystrzelone czerwone race. "Po tej informacji udało się ustalić kierunek, w którym powinny iść poszukiwania zaginionych" - przekazał i dodał, że ratownicy odnaleźli jedną osobę w wodzie. "Ona przekazała nam informację, że wraz z nią na jachcie były jeszcze trzy inne osoby i one o własnych siłach dotarły na wypłycenie, na tak zwaną Mewią Łachę" - przekazał Goeck.

Dodał, że ratownicy SAR popłynęli na wypłycenie i znaleźli pozostałych trzech członków załogi. "Zostali oni przetransportowani śmigłowcami i przewiezieni karetkami do szpitali" - wyjaśnił.

autor: Piotr Mirowicz

pm/ mark/

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.