• <
BOTA_2023

Duże remonty w gdańskiej rafinerii. Wyłączone z produkcji 30 procent instalacji

24.02.2021 23:54 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Duże remonty w gdańskiej rafinerii. Wyłączone z produkcji 30 procent instalacji

Partnerzy portalu

 Duże remonty w gdańskiej rafinerii. Wyłączone z produkcji 30 procent instalacji - GospodarkaMorska.pl
Fot. materiały prasowe

W piątek w gdańskiej rafinerii Lotosu rozpoczną się cykliczne postoje remontowe instalacji - podała w środę spółka. Zatrzymanych będzie 19 z ponad 60 instalacji, jednak w czasie postojów reszta rafinerii będzie pracować. Remonty potrwają do 1 maja br.

Zatrzymanie tylko części instalacji produkcyjnych pozwoli na równoległe utrzymanie przerobu ropy w rafinerii oraz ekspedycję i sprzedaż produktów w całym okresie remontu - podkreślił Lotos.

Spółka zaznaczyła, że remonty spowodują obniżenie potencjału przerobowego gdańskiej rafinerii, co będzie miało przełożenie na niższą marżę rafineryjną. Szacowane koszty bezpośrednie związane z postojem remontowym, które wpłyną na obniżenie wyniku operacyjnego za 2021 rok to około 130 mln zł.

Lotos oszacował też, że maksymalna wielkość obniżenia przerobu wynikająca bezpośrednio z postoju remontowego to 5 proc. w skali roku Remont nie powinien wpłynąć na zdolność do wywiązywania się z jej zobowiązań handlowych - zaznaczyła spółka.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.