• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Spacer, warsztaty i koncert w pobliżu Stoczni Gdańskiej

AK

14.10.2021 11:57 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Spacer, warsztaty i koncert w pobliżu Stoczni Gdańskiej

Partnerzy portalu

Spacer, warsztaty i koncert w pobliżu Stoczni Gdańskiej - GospodarkaMorska.pl
Fot. Aneta Lehmann / archiwum ECS

Otwartych Kosynierów to święto jednej z najkrótszych ulic Gdańska, graniczącej z dawną Stocznią Gdańską. W sobotę, 16 października zaproszone są sąsiadki i sąsiedzi ECS oraz wszyscy mieszkańcy czujący identyfikację z dziedzictwem tej części Gdańska. Początek o godz. 12.30, a koniec już po zmroku. W programie: spacer po ulicy i okolicy, warsztaty, wspólne gotowanie, kolacja oraz koncert. Wydarzenie jest częścią projektu "Zrozumieć sierpień". Wstęp wolny.

Program święta ulicy powstawał przez kilka ostatnich miesięcy, dzięki wspólnej pomysłowości sąsiadek i sąsiadów, artystek i artystów z osobami związanymi z ul. Gdyńskich Kosynierów oraz organizacji i Europejskiego Centrum Solidarności. Udało się stworzyć społeczną koalicję osób działających na rzecz sąsiedztwa stoczni.

– Okazało się, że ta jedna z najkrótszych ulic Gdańska, skrywa jednocześnie bogactwo inicjatyw społecznych i kulturalnych, a zabytkowe kamienice zamieszkują niesamowite osoby. Tymi pasjami i energią do działania chcemy podzielić się 16 października! – mówi Aneta Lehmann, koordynatorka projektu "Zrozumieć sierpień", na co dzień pracująca w Dziale Projektów Obywatelskich ECS.

Organizatorzy podkreślają, że miejsce zamieszkania nie ma znaczenia.

– Dołączcie do nas, po prostu! – dodaje pani Aneta.

Zwieńczeniem święta ulicy będzie koncert duetu Bzy – tworzącego i wykonującego autorskie pieśni, oscylujące wokół stylistyki folk, opowiadające o naturze, płynącej przez szary świat betonu, znajdującej drogę do serc wielkich miast. Duet tworzą: Kinga Fałtynowicz – harmoszki, głos i Krzysztof Wojsław – gitary, bębny, głos.

"Zrozumieć sierpień"

Wydarzenie jest częścią projektu, który w 2010 roku zainicjowało Europejskie Centrum Solidarności, zapraszając do współpracy kolektywy sąsiedzkie, aktywistów, organizacje i instytucje. To sposób na obywatelskie obchody Sierpnia ’80, które tak aktywizują wspólnoty lokalne, aby treścią wypełniać idee solidarności. Od tego czasu ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ gościło w 19 gdańskich dzielnicach, m.in. na Stogach, Siedlcach, Oruni, w Nowym Porcie, Brzeźnie i Wrzeszczu. Zrealizowano 61 inicjatyw i akcji społecznych. W tym roku projekt wrócił w bezpośrednie sąsiedztwo ECS, gdzie wszystko się zaczęło: strajk stoczniowców, Solidarność, upadek komunizmu i triumf wolności. Wracamy do stoczni. Wracamy do bazy! – mówią organizatorzy.

– Nasze otoczenie zmienia się, dlatego wspólnie z mieszkańcami pragniemy oswajać zachodzące przemiany. Chcemy zachować w pamięci historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania. Jesteśmy współodpowiedzialni za ten teren, za tworzenie nowej tkanki miejskiej – uzupełnia Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej.

Projekt "Zrozumieć sierpień" to także podcast, debaty dotyczące tematyki terenów postoczniowych. Więcej o projekcie na stronie internetowej Europejskiego Centrum Solidarności.

Lokalizacje

Uwaga! Miejsce zależy od pogody – w razie złej aury wydarzenia odbędą się w pomieszczeniach partnerów wydarzenia.

ESKAEM, ul. Gdyńskich Kosynierów 10

Jaś i Małgosia, ul. Gdyńskich Kosynierów 11a

Mały Dom Na Skraju, ul. Gdyńskich Kosynierów 11

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, ul. Gdyńskich Kosynierów 11

PROGRAM

12.30–14.00 start przed sklepem spożywczym Groszek HISTORIA JEDNEJ ULICY. Spacer z Dominiką

14.00–16.00 WYTNIJ-WYMALUJ. Warsztaty z Markiem → ESKAEM A GDYBY TAK… Dobre praktyki miejskie z Anetą i Blanką → Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek OZDOBIONE. Warsztaty plastyczne z Małgosiami → Jaś i Małgosia NO TO SITO! Stanowisko sitodruku u Krzesimira → Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek

16.00–17.00 WSPÓLNE GOTOWANIE z Michaliną i Martą → Mały Dom na Skraju

17.00–17.20 POBIESIADUJMY! Wspólne śpiewanie z Jasiem i Małgosią → Mały Dom na Skraju

17.20–18.00 ZAPRASZAMY DO STOŁU! Sąsiedzka kolacja → Mały Dom na Skraju

18.00–19.00 KONCERT zespołu Bzy → ESKAEM

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.