• <
escort_980x120_gif_2020

Wyspa Sobieszewska. Nowa przystań jachtowa już dostępna dla żeglarzy

AK

27.09.2021 21:25 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Wyspa Sobieszewska. Nowa przystań jachtowa już dostępna dla żeglarzy

Partnerzy portalu

Wyspa Sobieszewska. Nowa przystań jachtowa już dostępna dla żeglarzy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Po zakończonej procedurze odbiorowej przystań trafiła pod zarząd Gdańskiego Ośrodka Sportu. Może tu już zacumować ponad 70 jednostek pływających.

W Gdańsku powstają i w najbliższych latach powstawać będą kolejne przystanie jachtowe. Tegoroczny sezon na spędzanie czasu "na wodzie" dobiega końca, ale warto odznaczyć to miejsce na żeglarskiej mapie naszego miasta i województwa. Ta przystań powstała bowiem jako element większego programu stawiającego na rozwój turystyki w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej.

Budowa przystani przy ul. Nadwiślańskiej kosztowała blisko 6,5 mln zł. Powstała ona z prefabrykowanych pomostów pływających z trapami zejściowymi, które tworzą zamknięty port w kształcie litery "C”. Zacumować mogą tutaj dokładnie 73 jednostki. Obiekt jest nowoczesny, przystosowany do potrzeb żeglarzy.

Przygotowano slip (miejsce wodowania żaglówek) dla jednostek pływających o wymiarach 6x6,5 m. Nabrzeże zostało wyposażone w drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koła ratunkowe i postumenty oświetleniowe. Oprócz infrastruktury wodnej na terenie przystani wybudowano także budynek bosmanatu z zapleczem socjalnym, pomieszczeniami technicznymi i salą szkoleń dla około 20 osób. Przy nabrzeżu pojawiła się też wiata z zabudowanym paleniskiem na grill. Została ona funkcjonalnie połączona z salą szkoleniową, umożliwiając organizowanie wydarzeń żeglarskich z wykorzystaniem przestrzeni wiaty i sali szkoleniowej jednocześnie

Dodatkowo wybudowano również hangar do przechowywania sprzętu pływającego.

Gdański Ośrodek Sportu zarządza obecnie mariną w Szafarni (72 miejsca do cumowania), przy ul. Tamka (17 miejsc do cumowania i 10 miejsc dla skuterów wodnych), przy ul. Sienna Grobla (32 miejsca) i Żabi Kruk (27 miejsc). W przystani przy ul. Przełom znajduje się natomiast obecnie 120 takich miejsc. Dzisiaj miasto Gdańsk dysponuje więc łącznie 278 miejscami postojowymi dla jednostek pływających.

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach programu strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Ponadto budowa przystani żeglarskiej została współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Osi Priorytetowej 8 Konwersja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla działania nr 8.4. Wsparcie walorów atrakcyjności dziedzictwa przyrodniczego.

Nowa przystań powstała z prefabrykowanych pomostów pływających z trapami zejściowymi,
które tworzą zamknięty port w kształcie litery C. / Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

 

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.