• <

Next Geosolutions wzmacnia swoją pozycję w Polsce przez współpracę z Uniwersytetem Gdańskim [WIDEO, ZDJĘCIA]

jm

05.11.2021 11:19
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Next Geosolutions wzmacnia swoją pozycję w Polsce przez współpracę z Uniwersytetem Gdańskim [WIDEO, ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Next Geosolutions wzmacnia swoją pozycję w Polsce przez współpracę z Uniwersytetem Gdańskim [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Włoska firma Next Geosolutions zajmująca się badaniami geologicznymi i inżynieryjnymi w sektorze morskim, nawiązała współpracę z Uniwersytetem Gdańskim. Jest to kolejny krok, jaki Next Geosolutions wykonało by umocnić swoją pozycję na rynku bałtyckim. W planach jest także otwarcie biura w Polsce.


Do spotkania przedstawicieli obu instytucji doszło 3 października na zacumowanym w gdyńskiej marinie statku badawczym Oceanograf, będącym własnością Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas wizyty gospodarczej, na czele z prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego do spraw innowacji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, prof. dr hab. Krzysztofem Bielawskim, przedstawili działalność naukową i badawczą UG.

Opowiedzieli także o różnych inicjatywach współpracy międzynarodowej dotyczącej kwestii morskich, w jakich uczelnia uczestniczy. Delegacja Next Geosolutions, której przewodniczył CEO Giovanni Ranieri, przedstawiła swoje doświadczenia w sektorze morskim, akcentując swoje mocne powiązania ze środowiskiem naukowym i uczelniami, a także dotychczasowe inicjatywy w Polsce – Next Geosolutions jest firmą współpracującą przy budowie gazociągu Baltic Pipe.

Pokrótce omówione zostały także najważniejsze problemy, z jakimi obecnie mierzy się sektor morski, zarówno po stronie przemysłu, jak i edukacji, a jakie współpraca między instytucjami może pomóc rozwiązać.

– Jesteśmy bardzo zainteresowani polskim i bałtyckim rynkiem, bo skupiamy się na przemyśle wiatrowym. Wiemy, że ten sektor w Polsce będzie bardzo rozwijany – powiedział Giovanni Ranieri, CEO Next Geosolutions. – Myślę, że nasze kontakty z Uniwersytetem Gdańskim będą kluczowe dla powodzenia naszych inicjatyw, bo mocno wierzę, że naukowa i przemysłowa część tej mogą odnieść sukces jeśli zintegrują swoją wiedzę, doświadczenie i edukację.

Obie strony podpisały ramową umowę o współpracy, z której każda będzie czerpać korzyści. Next Geosolutions zamierza korzystać z możliwości i doświadczenia Uniwersytetu Gdańskiego w celu podnoszenia kompetencji swoich pracowników i korzystania z organizowanych przez uczelnię kursów. UG z kolei zobowiązało się do realizacji analiz, opinii i badań w charakterze partnera. Strony wstępnie planują także współpracę przy różnych inicjatywach mających na celu poszerzanie i upowszechnianie wiedzy, takich jak konferencje czy sympozja naukowe. Już podczas samego spotkania współpraca zaowocowała wymianą kontaktów do zaprzyjaźnionych instytucji.

– Uniwersytet Gdański jest partnerem w sojuszu europejskich uniwersytetów morskich, co jest dla uczelni szansą na pracę w międzynarodowych warunkach nie tylko z uniwersytetami w temacie nauczania, badań i rozwoju, ale także z przemysłem. Next Geosolutions z Włoch są idealnymi partnerami do rozpoczęcia mnóstwa różnych aktywności, które możemy wspólnie zrealizować. Począwszy od poziomu edukacji i szkoleń naszych studentów, ale także w projektach komercyjnych w sektorze energii wiatrowej w Polsce. Najpewniej w przyszłości będziemy mieli szansę kształcić w tej dziedzinie naszych studentów, ale także dokształcać profesjonalistów, żeby wspierać tę branżę zawodowcami, którzy wiedzą co robią – komentował prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Next Geosolutions coraz aktywniej uczestniczy w polskim rynku. Współpraca z Uniwersytetem Gdańskim nie jest pierwszą inicjatywą firmy dotyczącą Bałtyku.

– W tej chwili uczestniczymy w Polsce w dużym projekcie gazowym, jakim jest Baltic Pipe, prowadzony przez polski Gaz-System. Wspieramy wszystkie działania w ramach projektu od Polski po Danię – powiedział Giovanni Ranieri. Prezes ujawnił także, że następnym krokiem firmy będzie uruchomienie biura na terenie Polski. – Jesteśmy międzynarodowym dostawcą usług z zakresu geologii morskiej, działamy na skalę światową. Mamy biura we Włoszech, UK, Holandii, kolejne powstanie tutaj, w Polsce – powiedział.


Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.