• <

Wynik wyszukiwania - "elektryk" - Wiadomości

Przeciek i porażenie prądem przyczyną śmierci technika na pokładzie promu Stena Line

Trwa śledztwo wyjaśniające śmierć członka załogi Stena Germanica, do którego doszło w czerwcu 2022 roku. Zdaniem szwedzkich służb do śmierci miało dojść w wyniku porażenia prądem, a nie jak dotąd uważano, z przyczyn naturalnych. Zdaniem Szwedzkiego Urzędu Badania Wypadków do tragicznego w skutkach wypadku miała doprowadzić wadliwa, niewykryta wcześniej usterka instalacji elektrycznych.
19.04.2024

Rozpoczęła się decydująca faza realizacji Morskiego Terminala Przeładunkowego

Na budowie Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej toczą się intensywne prace. We wschodniej części nabrzeża oraz na pomostach komunikacyjnych, zamontowano balustrady. Prace żelbetowe dla całej inwestycji zostały zakończone, a na ul. Sztutowskiej zakończono budowę nowo zaprojektowanego przepustu. Co zaplanowano na kolejne tygodnie robót?
17.04.2024

Remontowa Shipbuilding S.A. ze statuetką „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo 16 marca odbyły się Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych. Ważnym punktem wydarzenia była gala konkursu „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej”, w trakcie której wręczono nagrody Prezydenta Miasta Gdańska pracodawcom najbardziej zaangażowanym we współpracę ze szkołami branżowymi i technikami. Wśród wyróżnionych znalazła się gdańska stocznia od wielu lat współpracująca ze Szkołami Okrętowymi i Technicznymi Conradinum.
26.03.2024

Elektryczne wodoloty ze Sztokholmu wypłyną na wody Abu Zabi

Al Seer Marine, arabski operator morski z siedzibą w Abu Zabi, zrewolucjonizuje transport morski w swoim mieście, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wykorzysta do tego sprawdzone rozwiązanie szwedzkiego producenta, wodolot Candela P-12.
23.03.2024

Brakuje elektryków. To problem dla offshore

Eksperci nie mają wątpliwości – to elektryków w Polsce obecnie brakuje najbardziej. Szacuje się, że już teraz w Polsce mogłoby znaleźć pracę ponad 50 tysięcy osób, a zapotrzebowanie rośnie wraz z postępem technologicznym i wzrostem ilości inwestycji z zakresu offshore w Polsce.
19.03.2024

eSOV na prąd za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV. Ile zbudujemy w Polsce?

Brytyjska agencja innowacji Innovate UK przyznała 20 milionów funtów na budowę dużych statków serwisowych (SOV), które będą mogły działać przy zerowej emisji. Agencja i beneficjent twierdzą, że to pierwsza tego typu jednostka. W Polsce wciąż zastanawiamy się czy w ogóle budować SOV. Brytyjczycy zapowiadają serię zeroemisyjnych eSOV.
17.03.2024

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.
16.03.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

Edu Offshore Wind: Pomorska Platforma Offshore o ścieżkach kariery

Podczas konferencji Pomorskiej Platformy Offshore odbywającej się w ramach targów Edu Offshore Wind 2024 rozmówcy przedstawili młodzieży potencjalne ścieżki kariery mogące prowadzić do pracy w branży morskiej energetyki wiatrowej.
13.03.2024

Przyszłość zasilana wiatrem – edukacja dla polskiej energetyki morskiej

W ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykfalifikowanych specjalistów. Bedą to zarówno pracownicy terminalu instalacyjnego, logistycy, serwisanci farm wiatrowych jak i menadżerowie. O perspektywach pracy w branży offshore wind dyskutowali uczestnicy panelu ORLEN Neptun podczas gdańskich Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, 2024.
07.03.2024

Zakończenie projektu „Szkolenia przygotowujące do funkcji Serwisanta urządzeń terminalowych”

Centrum Nowych Kompetencji w Gdyni z sukcesem kończy projekt „Szkolenia przygotowujące do funkcji Serwisanta urządzeń terminalowych”.
04.03.2024

Statek BYD z dostawą samochodów elektrycznych wkrótce w Europie

Statek typu ro-ro firmy Byd jeszcze w lutym zawita do portów w Holandii i Niemczech z dużą dostawą samochodów elektrycznych. Jest to pierwszy z planowanych ośmiu 200-metrowych transportowców typu ro-ro stworzonych specjalnie dla azjatyckiej firmy motoryzacyjnej.
16.02.2024

Górnicy szkolą się do energetyki wiatrowej

Druga grupa górników zainteresowanych programem służącym zdobyciu kwalifikacji potrzebnych w sektorze energetyki wiatrowej, zgłosiła się do szkoleń na turbinach wiatrowych - przekazali realizatorzy projektu. Pierwsza grupa została przeszkolona jesienią ub. roku.
18.01.2024

Dziesięciolecie stoczni Damen Shipyards Sharjah

W dniu 13 stycznia Damen Shipyards Sharjah (DSS) świętowało swoją dziesiątą rocznicę. Rozpoczynając działalność w 2012 roku na niezagospodarowanym terenie, DSS rozrosło się do nowoczesnej stoczni o powierzchni 200 000 m2. Posiada duże hale produkcyjne i jedenaście nabrzeży naprawczych.
15.01.2024

Nowy prom dla Polferries z wybraną nazwą

Varsovia - pod taką nazwą będzie pływał nowy prom, który uzupełni flotę Polferries w połowie bieżącego roku. Jednostka wpisze się w styl nazewnictwa statków tego armatora pływających obecnie na linii Świnoujście-Ystad. Będzie swoistym uzupełnieniem promu Mazovia, który wprost nawiązuje do centralnego regionu Polski. Budowa Varsovii przebiega zgodnie z harmonogramem.
11.01.2024

Rozpoczynają się prace nad serialem o katastrofie promu Jan Heweliusz. Poszukiwani statyści

Reżyser Jan Hołubek nakręci dla platformy Netflix serial o największej powojennej katastrofie polskiej żeglugi, zatonięciu promu Jan Heweliusz. Zdjęcia do produkcji będą powstawać m.in. w Gdyni, Stargardzie, Szczecinie i Świnoujściu.
05.01.2024

Transport morski pod napięciem. Ryzyka podróży z elektrykiem na statku i w porcie

Pojazdy elektryczne znalazły już miejsce na stałe w naszym codziennym życiu. Nietrudno zauważyć, że w wielu miastach użytkowanie samochodów elektrycznych, skuterów, hulajnóg i rowerów z wspomaganiem bateryjnym stało się codziennością. Wszystkie te urządzenia przewożone są na masową skalę statkami. Mniejsze jednostki w kontenerach. Samochody statkami ro-ro lub promami samochodowo-pasażerskimi. Transport tych urządzeń to wyzwanie nie tylko dla armatorów, ale również dla terminali ro-ro.
02.01.2024

Ponad 2 miliardy finansowania dla polskich przedsiębiorców w ramach programu InvestEU

PKO Leasing podpisał z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym jeden z największych unijnych kontraktów InvestEU – głównego programu wspierania MŚP w Unii Europejskiej. Projekt PKO Leasing dostarczy ponad 2 miliardy finansowania polskim przedsiębiorcom.
11.12.2023

X Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Gdzie gospodarkę morską prowadzi offshore wind?

Dziesiąta edycja Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Kołobrzegu, stanowiła dobrą okazję do sprawdzenia, na jakim etapie rozwoju offshore wind jesteśmy, jak odnajduje się w rodzącym sektorze rynek stoczniowy i czego w związku z nim oczekują przedsiębiorcy.
07.12.2023

Takich statków już nie ma. Wyjątkowy, szkocki latarniowiec zostanie zezłomowany

To z pewnością smutny moment dla miłośników nietypowych jednostek morskich. Historyczny, znajdujący się w Szkocji latarniowiec jest już w tak złym stanie, że mimo iż funkcjonuje od niemal 90 lat trafi dosłownie na "śmietnik historii". Zdaniem opiekunów jednostki jest ona nie do odratowania, a remont nieopłacalny i właściwie niemożliwy do przeprowadzenia. Stanowi tym samym odchodzący do przeszłości ważny element dziejów szkockiej żeglugi.
05.12.2023

Offshore może być przyszłością, ale należy zadbać o pracowników. Apel do szkół branżowych

Vestas i Windar, czyli dwie fabryki, które powstają w Szczecinie będą potrzebować przynajmniej kilkuset pracowników w sektorze offshore. Nie możemy jednak zapominać także o działających już mniejszych firmach oraz potencjalnych inwestorach, którzy aktywnie interesują się Pomorzem Zachodnim, jako potencjalnym zagłębiem offshore w Polsce.
13.11.2023

Zabytkowa latarnia morska w Kołobrzegu przejdzie renowację za ponad 5,7 mln zł

Zabytkowa Latarnia Morska Kołobrzeg zostanie poddana gruntownej renowacji za kwotę ponad 5,7 mln zł – poinformował kołobrzeski magistrat. Umowę na wykonanie prac podpisano z Konsorcjum WS z Siemyśla.
10.11.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – październik 2023 r.

W październiku doszło przede wszystkim bardzo głośnego z polskiej perspektywy zderzenia masowca PŻM – m/s Polesie z innym, brytyjskim frachtowcem. Jak się później okazało polski statek doznał niewielkich uszkodzeń, z kolei druga jednostka w konsekwencji zderzenia – zatonęła. Były też niestety ofiary tego wypadku. Miesiąc październik nie pozostawał jednak bez innych zdarzeń szkodowych odnotowywanych na całym świecie.
05.11.2023

Ruszył program „Wiatr – kopalnia możliwości” dla górników chcących zmienić branżę

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do programu „Wiatr – kopalnia możliwości” – górnicy, którzy chcą zmienić branżę, zamiast w kopalni, będą mogli rozpocząć pracę na turbinach wiatrowych.
17.10.2023

Baltexpo 2023: Złote Kotwice rozdane

Pierwszego dnia targów branży morskiej Baltexpo na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo odbyło się oficjalne rozdanie Złotych Kotwic, czyli nagród przyznawanych przedsiębiorstwom i instytucjom, których projekt, produkt, usługa, działania lub osiągnięcia w okresie dwóch lat od ostatniej edycji wydarzenia mają lub mogą mieć znaczący wpływ na rozwój gospodarczy.
11.10.2023

Baltexpo 2023. Nowe otwarcie

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo wystartowały dzisiaj tegoroczne targi Baltexpo. Dla tej zasłużonej imprezy to nowe rozdanie – po raz pierwszy tworzona jest przez MTG, które przejęło prawa do jej organizacji i ma w stosunku do niej poważne plany.
10.10.2023

Babcock buduje kolejną fregatę typu 31 dla Royal Navy. Z udziałem PGZ Stocznia Wojenna odbyła się ceremonia położenia stępki pod HMS Active

Wyjątkowa uroczystość, która odbyła się w szkockiej stoczni w Rosyth, wiąże się z budową serii pięciu okrętów. Podobnie jak jednostki polskiego programu "Miecznik" są one oparte na projekcie Arrowhead 140.
18.09.2023

MP w żeglarstwie – 450 zawodników ścigało się na Zatoce Puckiej

Około 450 żeglarzy z 53 klubów rywalizowało w Pucku w mistrzostwach Polski klas nieolimpijskich. W czwartek na Zatoce Puckiej rozpocznie się krajowy czempionat w konkurencjach olimpijskich.
03.09.2023

Ewolucja Stoczni Remontowej Nauta: strategia, współpraca i przyszłość

Z Moniką Kozakiewicz, prezes zarządu Stoczni Remontowej Nauta, rozmawiamy o strategicznych etapach rozwoju, współpracy zewnętrznej i wizjach ewolucji stoczni. Z elastycznym modelem operacyjnym i planami dalszej modernizacji, firma kształtuje zrównoważoną przyszłość, adaptując się do regulacji, ekologii i oczekiwań rynku.
24.08.2023

Port Gdynia. Elektryczne auta i rowery dla pracowników

Port Gdynia wykonał krok w stronę elektromobilności. Zarząd portu zakupił dwa pierwsze auta elektryczne na potrzeby działów operacyjnych. Na portowych terenach pojawiło się także kilka pierwszych punktów ładowania elektryków.
24.08.2023

Sensacyjny zwrot akcji w sprawie pożaru na holenderskim samochodowcu. To nie wina "elektryka"?

Po dopłynięciu na nabrzeże śledczy rozpoczęli oceniane skali zniszczeń i uszkodzeń na statku Fremantle Highway, przewożącym kilka tysięcy samochodów. Doszło na nim do głośnego w mediach pożaru, a akcja ratunkowa i gaśnicza były utrudnione. Po początkowych doniesieniach na temat przyczyn zaprószenia ognia pojawiły się nowe informacje zmieniające kontekst i teorie wokół zdarzenia. Tym razem to winnym miał być nie samochód elektryczny, a wskazuje się na... spalinowy.
13.08.2023

Płonący u wybrzeży Holandii statek zostanie odholowany w bezpieczne miejsce

Frachtowiec Fremantle Highway, który zapalił się w nocy z wtorku na środę na Morzu Północnym u wybrzeży Holandii, zostanie w ten weekend odholowany w bezpieczne miejsce - przekazał rzecznik Rijkswaterstaat, rządowej agencji gospodarki wodnej. Statek przewoził prawie 4 tys. samochodów, w tym 498 elektrycznych.
30.07.2023

Na statku Fremantle Highway pali się prawie 500 samochodów elektrycznych

Nie 25, ale 497 trudnych od ugaszenia aut elektrycznych znajduje się na pokładzie płonącego od wtorkowej nocy u wybrzeży Holandii samochodowca Fremantle Highway - poinformowało japońskie przedsiębiorstwo żeglugowe K Line.
28.07.2023

Wodór zagości w marinach? Marcin Hołub: To kwestia czasu, gdy rynek wymusi inwestycje w infrastrukturę

Napędy wodorowe są obecnie jednym z obszarów badań i rozwoju w transporcie morskim, w tym również w żeglarstwie. Zielona technologia ma potencjał, by na dobre zagościć na marinach. Jak twierdzi Prezes Zarządu mPower, Marcin Hołub, to tylko kwestia czasu, aż rynek wymusi na zarządcach inwestycję w wodorową infrastrukturę.
27.07.2023

Nie udaje się ugasić pożaru statku z 4 tys. samochodów. Eksperci ostrzegają przed eksplozją

Służby ratownicze nie są w stanie opanować pożaru statku towarowego Fremantle Highway, na którego pokładzie znajdują się 3783 samochody, w tym 25 pojazdów elektrycznych - informuje w czwartek holenderska straż przybrzeżna. Istnieje niebezpieczeństwo, że na płonącej u wybrzeży Holandii jednostce dojdzie do eksplozji aut elektrycznych, co grozi katastrofą ekologiczną - ostrzegają eksperci.
27.07.2023

Marynarka Wojenna Irlandii zatrudnia rekruterów, aby werbować ochotników

Irlandzka Służba Morska (The Naval Service lub An tSeirbhís Chabhlaigh) boryka się od lat z falą odejść i niedostateczną liczbą chętnych do służby w morskich siłach zbrojnych, co jest pokłosiem polityki państwa w kwestii neutralności oraz niedoinwestowania w siły zbrojne. Aby zapewnić sobie wykwalifikowane kadry, planuje rozpocząć wielką akcję rekrutacyjną z udziałem specjalistów.
03.07.2023

EDF Renewables Polska i firma szkoleniowa Vulcan razem ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń rozpoczynają kilkuletnią współpracę

Przygotuje ona pracowników sektora górniczego, którzy odchodzą z kopalń, do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych.
30.06.2023

Energa Nord Cup Gdańsk 2023

Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 za nami! Wiatru nie było zbyt wiele, ale wystarczająco dużo, aby rozegrać niemal wszystkie zaplanowane wyścigi na Zatoce Gdańskiej.
26.06.2023

BP ocenia możliwości inwestycji w bałtycki offshore wind [WIDEO]

– Kryzys związany z wojną w Ukrainie, który spowodował zawirowania na rynkach energetycznych, przyczyni się do przyspieszenia zielonej transformacji, także w Polsce – ocenia Bogdan Kucharski, prezes bp w Polsce. Na tutejszym rynku koncern skupia się głównie na rozwoju oferty pozapaliwowej i segmentu mobility & convenience, ale sukcesywnie zmierza też w kierunku OZE i elektromobilności. W tym roku na stacjach należących do sieci pojawią się pierwsze szybkie ładowarki dla elektryków. Z czasem bp chce zaoferować rozwiązania dla ws
01.05.2023

Lasse Kristoffersen, CEO: Wallenius Wilhelmsen – cała naprzód na zeroemisyjność

Lasse Kristoffersen, dyrektor generalny Wallenius Wilhelmsen, ma misję. Nie chce czekać na zieloną transformację żeglugi, chce ją kształtować – współpracując z podobnie myślącymi partnerami w celu dekarbonizacji łańcuchów dostaw i zademonstrowania możliwości, zarówno w zakresie technologii, jak i nowych sposobów pracy. W rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping wyjaśnia, jak to zamierza zrealizować.
24.03.2023

Atomowe okręty podwodne dla Australii w ramach programu AUKUS

Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkali się w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii, by na konferencji ogłosić szczegóły planu zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym, określanych jako SSN-AUKUS. USA mają też sprzedać na potrzeby Royal Australian Navy trzy okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia, z możliwością rozszerzenia zakupu o dwa kolejne.
14.03.2023

Puck stawia na edukację młodzieży w zakresie morskich farm wiatrowych

Ocean Winds, spółka zajmująca się morską energetyką wiatrową i rozwijająca projekt BC-Wind na Morzu Bałtyckim, wraz z Przemysłową Akademią Rozwoju, realizuje program edukacyjny „Kariera z wiatrem”, przekazujący wiedzę i zwiększający kompetencje uczniów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Beneficjentem programu w powiecie puckim będzie młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.
22.02.2023

Kontener z Chojnic usprawni transport zbóż [WIDEO]

Transport zbóż stał się nieoczekiwanie jednym z najważniejszych tematów sezonu, co jest oczywiście spowodowane konfliktem w Ukrainie. Uwaga mediów skupiła się m.in. na problemach technicznych, ale nieco światła powinno paść na wynalazek Zrembu Chojnice, który może wiele z nich rozwiązać.
20.02.2023

Prezentacja pamiątek z promu Jan Heweliusz [GALERIA]

W związku z jutrzejszą 30. rocznicą katastrofy polskiego promu Jan Heweliusz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentowało wyjątkowe przedmioty przekazane przez jednego z ocalałych z tej tragedii, Grzegorza Sudwoja.
13.01.2023

Zaproszenie na obchody 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku organizuje uroczystość z okazji 30. rocznicy katastrofy promu Jan Heweliusz, połączoną z wystawą tematyczną.
12.01.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Bota Offshore Green: Mamy pierwsze kontrakty na usługi CTV

Na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej pojawił się całkiem niedawno nowy podmiot, który chce świadczyć usługi armatorskie flotą serwisową oraz wesprzeć polski przemysł w obszarze jednostek Crew Transfer Vessels (CTV). Mowa o gdańskiej spółce Bota Green Offshore, która rozmawia już z deweloperami polskich projektów morskich farm wiatrowych. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Ernesta Czermańskiego, prezesa oraz dyrektora zarządzającego Bota Green Offshore o plany względem polskiego rynku offshore wi
14.12.2022

Przebranżowienie rybaków. RWE z Windhunter Academy rusza z programem

Na początku przyszłego roku pierwsi rybacy z regionu Ustki rozpoczną miesięczne szkolenie przekwalifikowujące ich na serwisantów morskich farm wiatrowych. Celem programu realizowanego we współpracy z Windhunter Academy jest zdobycie przez pracowników branży rybackiej podstawowych kompetencji i uprawnień niezbędnych do podjęcia pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki wiatrowej na morzu. Już 8 grudnia w Pęplinie koło Ustki odbędzie się spotkanie informacyjne dla uczestników programu.
01.12.2022

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

40 proc. kontenerowców na baterie w 2030 roku. To możliwe twierdzą naukowcy z Berkeley

Szybkie spadki kosztów baterii przyspieszają perspektywy całkowicie elektrycznego międzyregionalnego transportu kontenerowego. Przy cenach baterii wynoszących 100 USD za kWh opłacalne będzie wprowadzenie statków elektrycznych do obsługi szlaków handlowych na trasach do 1500 km – twierdzą naukowcy z Energy and Resources Group, University of California, Berkeley.
24.07.2022

"Wiatr od morza". Program, który już dziś przygotowuje młodych do pracy w offshore

Pierwsza edycja pilotażowego programu „Wiatr od morza” zainicjowanego przez Fundację Inspirujące Przykłady dobiegła końca. Spośród 14 uczniów biorących udział w programie, dwóch otrzymało propozycję odbycia praktyk w firmie MEWO S.A. Dodatkowo firma wyraziła chęć organizacji zajęć praktycznych dla młodzieży prowadzonych przez przedstawicieli firmy.
21.07.2022

Siłą kreatywnych przedsiębiorstw jest szacunek dla edukacji

Absolwenci szkół podstawowych wciąż chętniej wybierają naukę w szkołach średnich niż edukację w szkołach branżowych. Tymczasem rynek pracy ma inne potrzeby i młodzież wykształcona w konkretnym kierunku ma większą szansą na dobrze płatną i stabilną pracę niż absolwenci liceum, nieposiadający konkretnych umiejętności.
07.07.2022

O energetyce wiatrowej z uczniami szkół średnich. Politechnika Gdańska zorganizowała "Wind, Energy, Pathways" [ZDJĘCIA]

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z Pracodawcami Pomorza, PGE Baltica, Centrum Zrównoważonego Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Informatycznym TASK zaprosiły uczniów gdańskich szkół średnich na wykłady i warsztaty. Pretekstem do wydarzenia "Wind, Energy, Pathways" był Międzynarodowy Dzień Wiatru.
14.06.2022

RWE edukuje pomorskie dzieci i młodzież na temat odnawialnych źródeł energii

RWE kontynuuje cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na Pomorzu. Do tej pory w zajęciach wzięło udział około 750 uczniów klas 4-8, w wieku 10-14 lat. Na początku czerwca zainicjowano zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W trakcie zajęć uczestnicy dowiadują się, w jaki sposób produkowana jest zielona energia oraz zdobywają wiedzę na temat perspektyw rozwoju sektora OZE w Polsce i możliwości zatrudnienia w tej dynamicznie rozwijającej się branży.
14.06.2022

[WIDEO] Offshore: pierwsze na świecie punkty ładowania „morskich elektryków” zostaną zainstalowane na farmach wiatrowych u wybrzeży UK

Już tego lata, u wybrzeży Wielkiej Brytanii na farmach wiatrowych Lynn i Inner Dowsing, zostaną zainstalowane pierwsze na świecie morskie punkty ładowania statków elektrycznych - poinformował brytyjski Departament Transportu.
29.05.2022

Rola magazynowania energii w rozwoju elektromobilności

Transformacja energetyczna to proces, który systemowo dotyczy wszystkich sektorów gospodarki, firm i osób fizycznych. Jednym z jej elementów jest rozwój elektromobilności, który w ostatnim czasie zdecydowanie przyspieszył na świecie, ale także w Polsce. Po polskich drogach jeździ już ponad 40 tys. samochodów z napędem elektrycznym. Jednak jak poradzą sobie sieci przesyłowe przy milionie samochodów i jak ważną rolę będą pełnić magazyny energii?
10.05.2022

Sektor offshore łowi młody narybek [WIDEO]

Trzy zespoły szkół ponadpodstawowych, dwaj deweloperzy morskich farm wiatrowych, specjaliści od szkolenia pracowników na wysokościach i rafineria. Pracodawcy Pomorza zorganizowali warsztaty dla przyszłych pracowników sektora offshore. W trzy dni uczniowie techników mogli przekonać się, na czym polega praca rozwijającej się razem z nimi gałęzi polskiej energetyki.
04.05.2022

Kolejne megabloki statku pasażerskiego dla francuskiej stoczni CDA w St. Nazaire zwodowane w stoczni Crist w Gdyni [WIDEO]

7 kwietnia miało miejsce wodowanie siódmego już z serii mega bloku, o roboczej nazwie M34 oraz dodatkowych bloków mniejszych.
12.04.2022

Budowa Polimerów Police gotowa w 85 procentach

Na terenie inwestycji Polimery Police jest zamontowanych ponad sto urządzeń, rzeczowe zaawansowanie projektu to 85 proc. – powiedział PAP prezes spółki Polyolefins Andrzej Niewiński. Uruchomienie kompleksu powinno nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku.
12.03.2022

Akademia Morska w Szczecinie. Rektor: "Nasz rozwój wytyczają trendy gospodarcze kraju" [ROZMOWA]

Akademia Morska w Szczecinie to najważniejsza w regionie uczelnia szkoląca ludzi pracujących na morzu. Wrażenie robi nie tylko jej bogata 75-letnia tradycja, ale i obecne działania. O supernowoczesnych inwestycjach, rozwijającej się infrastrukturze badawczej i szkoleniowej, możliwościach dla biznesu i przyszłych pracownikach offshore mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor uczelni.
10.03.2022

HG Solutions i Polonus Energy. W kierunku zielonej energii

Prąd i woda to niezbyt dobre połączenie. Aby na jednostkach pływających wszystko działało jak należy, trzeba kwestie elektryczności powierzyć fachowcom. A jeśli spoglądają oni coraz odważniej w stronę zielonej energii, mamy miks godny XXI wieku.
14.02.2022

Szkoła Morska zaprasza na szkolenia ,,HV WIND" dla pracowników na farmach wiatrowych

Szkoła Morska w Gdyni informuje, że rozpoczęła szkolenia ,,HV WIND" dla pracownik6w prowadzących montaż lub serwis WTG no farmach wiatrowych.
03.02.2022

W Szczecinie spotkali się najważniejsi z żeglarskiego świata

Przez dwa dni trwała zamknięta konferencja połączona z warsztatami, uczestnikami byli najważniejsi ludzie związani z Grupą Hanse Yachts. To jeden z czołowych producentów jachtów w Europie, który od lat inwestuje w Goleniowie i Szczecinie. „Pracowaliśmy nad koncepcją rozwoju całej grupy kapitałowej, Szczecin jest ważnym ogniwem w naszych przedsięwzięciach” - tłumaczy Magdalena Kiełbasa.
26.01.2022

TTS Przedsiębiorstwem Roku 2021. Jachtowy gigant wyróżniony

– Jest nam niezwykle miło, że nasza praca jest dobrze oceniana – mówi Maciej Twardowski, Dyrektor Zarządzający w TTS. Jachtowy lider został uhonorowany tytułem Przedsiębiorstwa Roku 2021 w prestiżowym konkursie Północnej Izby Gospodarczej. Na sukces złożyło się wiele elementów, począwszy od stwarzania dobrych warunków pracy dla blisko 800 pracowników, a skończywszy na działaniach inwestycyjnych związanych z budową nowoczesnego biura projektowo-badawczego.
21.12.2021

Eleship. Dzięki ich systemowi układanie kabli na statku nie będzie już łamigłówką

Firma Eleship stworzyła nowatorskie oprogramowanie, które ułatwi pracę inżynierom, a także projektantom, stoczniowcom i armatorom w zarządzaniu okablowaniem na jednostkach. To system ELRoute 2.0. – Przez ostatnie 20 lat potroiła się liczba kabli na statkach. Nasz system pozwoli uporządkować pracę projektową i uniknąć częstych dotąd błędów. Dane znajdą się w jednym miejscu a dostęp do nich będzie możliwy na każdym etapie pracy – mówią inżynierowie z Eleship, którym marzy się skomercjalizowanie innowacyjnego pomysłu.
15.10.2021

Morska energetyka wiatrowa źródłem produkcji bezemisyjnego wodoru

Naszym zasadniczym celem jest produkcja wodoru zielonego, zeroemisyjnego. Takim źródłem będzie przede wszystkim morska energetyka wiatrowa – powiedział w czwartek w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
30.09.2021

Fracht FWO rozpoczął realizację dostaw dla jednej z największych inwestycji branży energetycznej w Polsce [WIDEO]

Fracht FWO, operator logistyczny dla przemysłu, został głównym partnerem logistycznym globalnego dostawcy technologii dla energetyki, lidera konsorcjum w projekcie budowy Nowy Blok Energetyczny w Elektrowni Dolna Odra. Fracht rozpoczął właśnie realizację serii dostaw dla jednej z największych inwestycji branży energetycznej w naszym kraju.
28.09.2021

Gdańsk. Debatowali o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku [WIDEO]

Na temat roli małych i średnich portów morskich województwa pomorskiego, innowacyjności offshore wind w regionie czy zdobywaniu kwalifikacji zawodowych była mowa podczas piątkowego (24 września) spotkania przedstawicieli branży z samorządowcami w urzędzie marszałkowskim w Gdańsku.
26.09.2021

Polski przemysł stoczniowy. Wizja Rozwoju. Innowacje na eksport, dla administracji i obronności

Kontrahenci zagraniczni, urzędy morskie i Marynarka Wojenna RP to główni odbiorcy polskiej produkcji stoczniowej – to najkrótsze podsumowanie sesji „Perspektywy i ograniczenia w przemyśle stoczniowym” w czasie Forum Wizja Rozwoju Gdynia 2021.
01.09.2021

Mierzeja Wiślana. Rozpoczęło się pogłębianie kanału [WIDEO, ZDJĘCIA]

Rozpoczęło się pogłębianie kanału żeglugowego, który połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Prace wykonuje jedna z najnowocześniejszych w Europie pogłębiarek. Nie mniej dzieje się w rejonie sztucznej wyspy, której obwód został już zamknięty. Zintensyfikowano także prace na lądzie.
02.08.2021

Z Portu Gdynia będzie pływał nowy operator promowy [Podsumowanie tygodnia 28/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, że Stena Line nie będzie już jedynym przewoźnikiem promowym w Gdyni.
13.07.2021

Instrukcja budowy promów wg Norwegów. Zbudujmy Bałtycki Klaster Promowy

Norwegia wysunęła się na czoło krajów modernizujących flotę promów. Polityka ekologiczna rządu i aktywność firm wywołała spodziewany efekt synergii.
20.06.2021

Szkutnik - zawód, który w Polsce przeżywa drugą młodość

W Polsce przybywa marin, które wypełnione są nowoczesnymi jachtami i starymi szkutami. Żeglarstwo to nie tyle moda, co przede wszystkim pasja. To również ogromna szansa dla szkutników, którzy mają pełne ręce roboty i zarabiają naprawdę dobrze zarówno u producentów przy budowie nowych jachtów, jak i serwisując jednostki zbudowane przed laty. – To fach, który ma przed sobą ogromne perspektywy rozwoju – uważa Robert Nalewaj.
10.06.2021

Pierwsze asfalty na budowie przekopu

Powstaje nowa droga 501 na Mierzei Wiślanej. Pierwsze warstwy bitumiczne już zostały ułożone. Droga będzie przebiegać przez dwa nowe mosty – w ich rejonie oraz w podporach trwa wykonywanie zasilania, które pozwoli na naprzemienne zamykanie i otwieranie mostów. Dzięki temu zostanie zachowana ciągłość ruchu samochodowego. Intensywne prace toczą się też w obrębie Zatoki Gdańskiej, kanału żeglugowego czy sztucznej wyspy.
30.04.2021

TSL stawia na LNG

Rosnąca liczba przewoźników decyduje się na inwestycję w paliwa alternatywne. Jest to spowodowane koniecznością przestrzegania coraz bardziej restrykcyjnych norm emisyjności i zapisami, które we Wspólnocie wprowadza European Green Deal. Przedsiębiorcy transportowi mają do wyboru elektryki i gaz. Rzeczywistość pokazuje, że ten drugi napęd jest popularniejszy. Czy LNG wkrótce stanie się wiodącym paliwem w ciężarówkach? O możliwych kierunkach rozwoju paliw alternatywnych w transporcie ciężarowym mówi Marta Staniszewska, ekspert GBox
11.02.2021

Elektrownia jądrowa pomoże utrzymać 1,3 mln miejsc pracy i stworzyć kilkadziesiąt tysięcy kolejnych

Pierwsza elektrownia jądrowa ma zacząć działać w Polsce za 12 lat. Dzięki obniżeniu kosztów energii i zmniejszeniu jej emisyjności atom pozwoli utrzymać 1,3 mln miejsc pracy w najbardziej energochłonnych branżach. Stworzy też kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy, chociaż będzie to wymagało wielu lat szkoleń, zmian w systemie edukacji zawodowej i pozyskiwania specjalistów z zagranicy. Eksperci oceniają, że polski przemysł ma zasoby kadrowe i kompetencyjne, dzięki którym w dużym stopniu może uczestniczyć w programie budowy i e
05.01.2021

Przyszłość energetyki wiatrowej na morzu

Wizjonerskie projekty, inspirujące pomysły to efekt pracy i pasji kilkudziesięciu osób: uczniów, studentów i doktorantów oraz członków komisji konkursowej. Zakończyła się pierwsza edycja Konkursu MEWy – Trendy i wizje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
22.12.2020

Statek, który pomoże potrzebującym

Pod koniec 2021 roku w pierwszy rejs do Afryki wypłynie „Global Mercy” - największy na świecie statek szpitalny organizacji pozarządowej. Nowa jednostka ponad dwukrotnie zwiększy możliwości Mercy Ships - organizacji humanitarnej, od ponad 40 lat zapewniającej bezpłatną opiekę chirurgiczną mieszkańcom tych regionów świata, którzy są takiej opieki pozbawieni.
20.10.2020

Zmarł Janusz Sebastyański, były Dyrektor OBR CTM S.A.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Kmdr. rez. mgr. inż. Janusza Sebastyańskiego, Dyrektora OBR CTM S.A. w latach 1991-1996.
23.09.2020

Kolejny megablok wycieczkowca opuścił CRIST [foto]

Wczoraj do Francji wyruszył w pełni wyposażony, 172-metrowy blok pływający, zawierający część śródokręcia wraz z częścią siłowni oraz cztery dodatkowe bloki. Zrealizowany przez CRIST projekt L34 jest elementem stałej współpracy stoczni CRIST z francuskim armatorem stoczniowym Chantiers de l'Atlantique, przy budowie w pełni wyposażonych bloków do największych statków pasażerskich świata.
15.09.2020

Nowy zakład i ponad 200 nowych miejsc pracy w stoczni Sunreef Yachts w Gdańsku

Ponad 200 pracowników planuje w najbliższym czasie zatrudnić stocznia jachtowa Sunreef Yachts, będąca światowym liderem w projektowaniu i konstrukcji luksusowych katamaranów oraz wielokadłubowych superjachtów. Nowi pracownicy będą już w większości pracować w powstających halach stoczni Sunreef Yachts, które budowane są w Gdańsku i zajmują obszar prawie 50 000m2.
15.09.2020

Energomontaż-Północ Gdynia SA zakończył realizację modułów dla projektu FPSO Johan Castberg (foto, wideo)

W ubiegłą sobotę w Porcie Gdynia odbył się załadunek ostatniego modułu projektu Johan Castberg wykonanego w ramach umowy zawartej z firmą Kvaerner.
08.09.2020

"The Guardian" przypomina tekst o strajku w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku

Brytyjski dziennik "The Guardian" zamieścił dzisiaj na łamach swojej strony internetowej w cyklu "Z archiwum Guardiana" własny tekst z 28 sierpnia 1980 roku, o trwającym wówczas strajku w Stoczni Gdańskiej.
28.08.2020

Absolwenci szkół branżowych wchodzą na rynek pracy

Zakończyła się edukacja pierwszego rocznika branżowej szkoły I stopnia. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przez trzy lata towarzyszyła uczniom Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gdyni, pomagając młodym postawić pierwsze kroki na rynku pracy.
15.07.2020

Porwana załoga Tommi Ritscher uwolniona

Ośmiu członków załogi kontenerowca Tommi Ritscher, którzy zostali porwani przez grupę piratów 19 kwietnia 2020 r. Gdy statek był w obszarze kotwiczenia w Kotonie w Afryce Zachodniej, zostali uwolnieni - donosi AFP.
27.05.2020

Ciąży na nas ogromna odpowiedzialność: kilku pracowników lub cała firma

W ubiegłym roku odbierali statuetkę za wygraną w konkursie PIG w kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu”, dziś muszą podejmować trudne decyzje personalne. Jak tłumaczy Maciej Twardowski, Dyrektor Zarządzający TTS, jednego z największych pracodawców w obszarze metropolitarnym Szczecina, każdy odpowiedzialny pracodawca musi rozważyć wszystkie opcje.
12.05.2020

Polski elektryk za burtą wycieczkowca Jewel of the Seas

Tragiczne zdarzenie na wodach terytorialnych Grecji. 26-letni członek załogi wycieczkowca Jewel of the Seas wyskoczył za burtę. O zdarzeniu zostały poinformowane lokalne władze.
03.05.2020

Gdański Tydzień Zawodowca. Wszystko o szkołach zawodowych

W czwartek, 5 marca 2020 roku rusza Gdański Tydzień Zawodowca, podczas którego uczniowie zapoznają się z ofertą szkół zawodowych w Gdańsku. W programie dni otwarte szkół, porady specjalistów w Centrum Rozwoju Talentów i gala konkursu Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej.
27.02.2020

Kolejny fragment dawnej Stoczni Schichaua wpisany do rejestru zabytków

Zgodnie z zapowiedzią, pomorski wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku zakończył niezbędne procedury i poinformował o wpisaniu do rejestru zabytków 37 działek oraz 17 obiektów dawnej Stoczni Schichaua. Umożliwi to rozpoczęcie starań o wpisanie stoczni na listę UNESCO.
11.01.2020

86 suwnic z Gdyni trafi do amerykańskich terminali kontenerowych

Rok 2019 był bardzo pracowitym rokiem w dwudziestopięcioletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego SA . Pracownicy PZT tworząc swoją fachowością dobrą gdyńska markę, sprawili, iż od ćwierćwiecza PZT SA to znana i uznana na całym świecie firma zajmująca się montażem urządzeń kontenerowych.
18.12.2019

Wärtsilä w Polsce łączy siły

Wartsila Polska Sp. z o.o. jest oddziałem Wärstilä Corporation i działa w Polsce od 1995 roku. Działalność firmy Wartsila Polska koncentruje się wokół rozwiązań dla branży morskiej i energetycznej.
17.12.2019

PGNiG zainwestuje 100 mln w start-upy. Szuka ciekawych projektów w Polsce i za granicą

Wyzwania środowiskowe w połączeniu z rosnącym popytem na energię i surowce są dziś głównym motorem napędowym dla innowacji w sektorze gazu i paliw – wynika z raportu „W kierunku energii przyszłości” PGNiG i PwC. Projekty, nad którymi pracują duże spółki i start-upy, dotyczą m.in. dekarbonizacji, ograniczania kosztów wydobycia, kreowania nowych usług w obszarze konsumenckim czy wykorzystania wodoru i paliw alternatywnych. PGNiG stawia na ten obszar mocny akcent. Koncern powołał właśnie kolejny projekt – fundusz venture capi
13.12.2019

Organizacja Mercy Ships szuka lekarzy i wolontariuszy na statki szpitalne

Według Haley Hoar - na całym świecie pięć miliardów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej opieki chirurgicznej, co stanowi 25% chorób na globie. W związku z tym międzynarodowa organizacja charytatywna Mercy Ships rozpoczęła swoją misję wykorzystując flotę statków szpitalnych. Poszukuje do swojego zespołu wolontariuszy z wielu branży na całym świecie.
11.12.2019

Ellen – prom, który może zmienić wszystko

O tym, że prom Ellen może być zwiastunem prawdziwej rewolucji na wodach, mówi się już od dawna. Jednostce, która zadebiutowała przed kilkoma miesiącami, cały czas z uwagą przygląda się cała branża, a eksperci wyliczają korzyści, jakie wiążą się z użytkowaniem tego nowoczesnego i ekologicznego statku.
29.11.2019

Polskie Forum Technologii Morskich kontynuuje we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną program pod tytułem „Co wiemy o gospodarce morskiej. Porozmawiajmy”.

Program adresowany jest do młodzieży szkolnej, aby upowszechniać wiedzę o gospodarce morskiej.
25.11.2019

Alkohol doprowadził do śmierci na pokładzie Khosrov Bey

Jak informuje biuro ds. bezpieczeństwa morskiego organizacji Transport Malta, to alkohol doprowadził do śmiertelnego upadku drugiego mechanika na pokładzie drobnicowca Khosrov Bey w listopadzie zeszłego roku. Właśnie wydano raport w tej sprawie.
13.11.2019

Conradinum – 225 lat najstarszej gdańskiej szkoły średniej

W 1794 roku Karol Fryderyk Conradi cały majątek przeznaczył na fundację swojego imienia, celem której było utworzenie instytutu szkolno-wychowawczego. Był to początek dzisiejszego Conradinum - Szkół Okrętowych i Technicznych. W piątek, 27 września, odbyły się uroczystości jubileuszowe oraz zjazd absolwentów.
30.09.2019

BALTEXPO 2019 – prezentacja firm, cz. II (foto, wideo)

Ponad 250 firm i organizacji z 23 krajów wzięło udział w tym roku w 20. Międzynarodowych Targach Morskich i Konferencjach BALTEXPO, które odbyły się w Gdańsku. Jedne uczestniczą w nich od wielu lat, inne zaprezentowały swoją ofertę po raz pierwszy. Przygotowaliśmy podsumowanie targów.
16.09.2019

Rodzinny biznes z Batorym w tle

Polski przemysł jachtowy rośnie w siłę. Nasze stocznie należą do najnowocześniejszych w Europie, rocznie produkujemy ok. 22 tys. jednostek. Entuzjaści żeglowania cenią sobie komfort i bezpieczeństwo oraz wyposażenie, na którym mogą polegać. O rodzinnej pasji, która zrodziła się na legendarnym Batorym, trudnych początkach, które doprowadziły do współpracy z najważniejszymi stoczniami na polskim rynku i stawianiu na ekologię opowiedział nam Paweł Pojawa z Airmech Marine Equipment.
26.08.2019

Największy hybrydowy prom pasażersko-samochodowy w historii Szwecji niedługo rozpocznie pracę

Największy w Szwecji prom pasażersko-samochodowy o napędzie hybrydowo-elektrycznym, Tellus, niedługo rozpocznie służbę. Prom o długości 100 metrów, zbudowany i dostarczony przez stocznię Baltic Workboats, będzie w stanie przewieźć do 297 pasażerów i 80 samochodów na trasie o długości 1,8 km łączącej Uddevalla z Lysekil.
22.07.2019

Gdańsk stawia na edukację zawodową. W szkołach będzie nowocześniej

Od kilku lat w naszym mieście realizowany jest program Gdańsk Miastem Zawodowców, którego celem jest podniesienie jakości edukacji zawodowej. Gdańsk chce m.in. w ten sposób zachęcać młodych ludzi do kontynuowania nauki w szkołach branżowych, po których będą mieli konkretny fach w ręku. Projekt ten jest realizowany dzięki wsparciu funduszy unijnych. Co dzieje się obecnie na terenie Zespołów Szkół: Morskich, Energetycznych i Samochodowych?
22.07.2019

Płatne staże dla uczniów w branży morskiej

Najlepsi uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni otrzymali płatne staże wakacyjne, ufundowane przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, które zostaną zrealizowane w spółce HG Solutions.
04.07.2019

Zobacz, jak powstaje publiczny terminal promowy w Porcie Gdynia (wideo)

Nowoczesny publiczny terminal promowy w Porcie Gdynia coraz bliżej. Jak poinformował w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Krzysztof Tomczuk, kierownik kontraktu w Korporacji Budowlanej Doraco, która jest głównym wykonawcą projektu, obecnie kończą się prace rozbiórkowe, głównie w części lądowej. Inwestycja poprawi dostępność transportową do portu oraz umożliwi sprawną obsługę pasażerów i ładunków.
02.07.2019

Stocznia CRIST podpisała porozumienie z CKZiU nr 1 w Gdyni

Stocznia CRIST i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni podpisali porozumienie o współpracy. Umowa dotyczy objęcia patronatem spółki uczniów klasy rozpoczynających naukę 1 września 2019 r. i kształcących się w zawodach monter kadłubów jednostek pływających i elektryk.
13.06.2019

Porty – atrakcyjne miejsce pracy

Ponad 2500 uczniów wzięło udział w akcji promocyjnej „Edukacja na rzecz rozwoju portów Trójmiasta” przeprowadzonej przez Centrum Nowych Kompetencji w Gdańsku we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną.
05.06.2019

Dachser z ciężkim „elektrykiem” eActros we flocie

Dachser wprowadza do swojej floty całkowicie elektryczną 18-tonową ciężarówkę Mercedes-Benz eActros. W pełni bezemisyjny samochód będzie obsługiwać dostawy do centrum Stuttgartu z oddziału Dachser w pobliskim Kornwestheim. Pojazd uzupełni używany w tym mieście proekologiczny, nieemitujący spalin tabor, na który składały się dotąd elektryczne 7,5-tonowe ciężarówki FUSO eCanter oraz elektryczne rowery.
30.05.2019

POPiHN: Konsumpcja paliw płynnych wzrosła w 2018 r. o 3 proc.

Konsumpcja paliw płynnych w 2018 r. wzrosła o 3 proc., a rynek dla paliw samochodowych wzrósł o 2,6 proc. - wynika z zaprezentowanego w poniedziałek rocznego raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
01.04.2019

Współpraca firm i szkół sposobem na wypełnienie luki w obszarze transportu, spedycji i logistyki

Specjaliści Kolei Bałtyckiej, wspólnie z nauczycielami i szczecińskim kuratorium oświaty, będą tworzyli program edukacyjny, który pomoże w uruchomieniu klasy profilowanej specjalizującej się w obszarze transportu, spedycji i logistyki. To jeden z tematów, który będzie omawiany na Zachodniopomorskim Kongresie Oświatowym, który odbędzie się 19 marca w Szczecinie.
18.03.2019

Gdańsk Miastem Zawodowców. Powstaną nowoczesne obiekty dydaktyczne dla przyszłych specjalistów

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła w tym tygodniu przetarg na budowę nowoczesnego budynku dydaktycznego, który powstać ma przy Zespole Szkół Energetycznych na Młyniskach. W grudniu 2018 r. ogłoszono przetarg na budowę pawilonu edukacyjnego przy Zespole Szkół Morskich w Nowym Porcie. Gdańsk konsekwentnie stawia na wzmocnienie rynku pracy poprzez rozwój szkolnictwa zawodowego.
10.01.2019

Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują łódź solarną na zawody w Monako

Wyścigową łódź zasilaną panelami fotowoltaicznymi konstruują studenci z Politechniki Wrocławskiej. Studenci chcą wystartować w międzynarodowych zawodach łodzi solarnych, które w lipcu 2019 r. odbędą się w Monako.
05.11.2018

Elektromontaż Gdańsk będzie miał nowego właściciela

Elektromontaż Gdańsk będzie miał nowego właściciela. Zostanie nim PG Energetyka z Radomia. – Jesteśmy w trakcie finalizowania tej transakcji, do zamknięcia dojdzie w ciągu kilku tygodni – zapowiedział „Pulsowi Biznesu” prezes radomskiej spółki Paweł Gricuk.
24.10.2018

Pracownicy polskich sektorów energii uhonorowani w 100-lecie Niepodległości

Jubileusz odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonała okazja do podkreślenia roli osób, które z zaangażowaniem, profesjonalizmem i ogromną wiedzą przekazywaną często z pokolenia na pokolenie, dbają o bezpieczeństwo, rozwój i niezależność naszego kraju. Ich służba związana z wydobyciem, wytwarzaniem i dostarczaniem energii została uhonorowana 27 września podczas uroczystości „Polska energia w 100-lecie Niepodległości”.
28.09.2018

Milionowe inwestycje Grupy Azoty

Do końca tego roku nakłady inwestycyjne Grupy Azoty sięgną w sumie 1,6 mld zł – z czego blisko 445 mln zł zostało już wydane w pierwszym półroczu tego roku. Wydatki w przyszłym roku mają ukształtować się na takim samym poziomie. Największa część środków w tym roku trafi do Puław, na terenie puławskich zakładów azotowych Grupa realizuje szereg inwestycji, w tym budowę elektrowni zasilanej węglem. Jesienią ruszy także nowe centrum badawczo-rozwojowe Grupy w Tarnowie. Z kolei w przyszłym roku ma rozpocząć się projekt budowy fabryki
03.09.2018

PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni ogłasza nabór nowych pracowników

PGZ Stocznia Wojenna realizuje szereg projektów stoczniowych, a prace prowadzone w spółce nabierają tempa. W związku z tym, stocznia szuka nowych pracowników. – Potrzebni są pracownicy o właściwie wszystkich specjalnościach stoczniowych. Stocznia otwiera drzwi również przed młodymi ludźmi i chce ich włączyć w pracę na rzecz bezpieczeństwa Polski – mówi Konrad Konefał, prezes zarządu PGZ Stoczni Wojennej.
16.07.2018

Wiceprezydent Gdańska: Zespół ekspertów wyjaśni przyczyny awarii w przepompowni

Powołujemy zespół ekspertów, który wyjaśni przyczynę awarii w Przepompowni Ścieków Ołowianka - zapowiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. Zarzucił też Kacprowi Płażyńskiemu, kandydatowi Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, psucie wizerunku miasta.
22.05.2018

Konferencja Uczeń - pracownik w gospodarce morskiej

Po przeprowadzonym badaniu, zauważyliśmy, że największe zapotrzebowanie jest na elektryków i elektromechaników – poinformowała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Aleksandra Godecka z Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Wyniki tej analizy zostały zaprezentowane we wtorek w Gdyn
18.04.2018

Branża morska poszukuje pracowników. Pilnie potrzebni elektrycy i elektromechanicy (foto, wideo)

Po przeprowadzonym badaniu, zauważyliśmy, że największe zapotrzebowanie jest na elektryków i elektromechaników – poinformowała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Aleksandra Godecka z Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Wyniki tej analizy zostały zaprezentowane we wtorek w Gdyni podczas seminarium „Uczeń – pracownik w gospodarce morskiej”. Uczestnikami badania były terminale gdyńskiego portu.
17.04.2018

Tereny postoczniowe zmienią się nie do poznania! (foto)

Inwestor Młodego Miasta - spółka Shipyard City Gdańsk - ujawnia kolejne szczegóły i wizualizacje dotyczące tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Poniżej prezentujemy tekst przygotowany przez firmę PR Ultra Relations:
11.04.2018

Kwalifikacje zawodowe w żegludze śródlądowej – nowa unijna regulacja

Transport wodny śródlądowy jest tym rodzajem transportu, który przynosi oszczędność kosztów i energii. Może, więc być skutecznie wykorzystywany w dążeniu do osiągania celów Unii Europejskiej, związanych z efektywnością energetyczną, wzrostem gospodarczym i rozwojem przemysłowym. Transport wodny śródlądowy z mocą przewozową rzędu 150 mld tonokilometrów rocznie odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu multimodalnych łańcuchów logistycznych w Unii Europejskiej.
07.03.2018

Wrak słynnego krążownika liniowego znaleziony?

Jak twierdzą japońscy badacze - znaleziono wrak pancernika Hiei. Został on został poważnie uszkodzony w listopadzie 1942 roku, podczas starcia z amerykańską marynarką wojenną na Dalekim Wschodzie.
28.02.2018

OT Logistics, Kolej Bałtycka i Zespół Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie będą razem kształcić m. in. maszynistów

Spółka OT Logistics, Kolej Bałtycka S.A. oraz Zespół Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie podpisały we wtorek umowę o współpracy, której celem jest promocja szkolnictwa zawodowego oraz przeciwdziałanie skutkom luki pokoleniowej w zawodach kolejowych, m.in. wśród maszynistów. Gościem specjalnym uroczystości podpisania umowy była Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.
21.02.2018

Jackety z drugiego kontraktu ST3Offshore wędrują do klienta (foto)

Trwa proces pierwszego załadunku gotowych fundamentów kratownicowych dla Orsted (ex DONG Energy). Operacja przebiega pomyślnie – na barce zostały posadowione dwa z trzech jacektów. Jeśli pogoda pozwoli, wszystkie trzy konstrukcje powinny być gotowe do transportu w połowie tygodnia.
19.02.2018

Dlaczego zatonął Knudel?

Prawie trzy tygodnie trwały prace związane z wydobyciem na powierzchnię zabytkowego jachtu "Knudel", który zatonął w połowie stycznia w marinie w Gdyni. Przyczyną było rozszczelnienie drewnianego poszycia kadłuba, w wyniku czego jednostka nabrała wody.
16.02.2018

Gdynia: Od tygodnia trwa podnoszenie jachtu, który zatonął w marinie

W marinie w Gdyni od tygodnia trwa operacja podnoszenia z dna zabytkowego, drewnianego jachtu „Knudel”, który zatonął w połowie stycznia. Współwłaściciel jachtu straty szacuje na ok. 150 tys. zł. Ma nadzieję, że w lecie będzie „pływał pod pełnymi żaglami”.
04.02.2018

Energetyka na morzu – najefektywniejsze rozwiązanie

Polska potrzebuje zróżnicowanych źródeł energii, które pozwolą na wykorzystanie wszystkich dostępnych dla niej źródeł. Dziś ciągle jeszcze 89% energii generowanej w naszym kraju pochodzi z węgla, tymczasem praktycznie nie wykorzystujemy drugiego z naszych atutów, czyli bałtyckich wiatrów. Warto zacząć o tym rozmawiać również, dlatego, że polskie firmy mają niezbędne doświadczenie i technologie umożliwiające im udział w rozwijaniu morskich farm wiatrowych na Wybrzeżu.
26.01.2018

Konserwator zabytków chce wpisać do rejestru kolejny obszar b. gdańskiej stoczni

Pomorski wojewódzki konserwator zabytków rozpoczął procedurę zmierzającą do wpisania do rejestru zabytków fragmentu dawnej stoczni gdańskiej – tzw. Stoczni Schichaua. To kolejny – po Stoczni Cesarskiej - teren postoczniowy, który może znaleźć się w rejestrze.
08.12.2017

Lista deficytowych zawodów

Business Centre Club na prośbę Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przekazał listę zawodów, w których należałoby wprowadzić ułatwienia w dostępie do rynku pracy. Wśród 24 zawodów znalazły się m.in. inżynier elektryk, spawacz, ślusarz.
27.10.2017

Katamaran solarny SOLLINER Produktem roku 2017

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., partner strategiczny organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursu Dobry Wzór 2017 przyznała nagrodę specjalną w kategorii Produkt Roku. Laur dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu otrzymał katamaran solarny SOLLINER, zaprojektowany i wyprodukowany przez gdańską spółkę Green Dream Boats. Dodatkowe wyróżnienie otrzymały Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” za serwis porcelanowy do kawy i herbaty Czaj marki ZACZYN.
27.10.2017

Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies 2017

Już niebawem, bo w dniach 24-25 października w Gdyni odbędzie się Międzynarodowa Konferencja „Offshore Wind Logistics & Supplies 2017”, poświęcona zagadnieniom związanym z organizacją polskiego łańcucha dostaw dla projektów morskich farm wiatrowych w Polsce oraz za granicą. Na temat przyszłości sektora offshore wind w Polsce oraz rozwoju polskiego przemysłu w tym kontekście rozmawiamy z Mariuszem Witońskim, Prezesem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, będącego organizatorem Konferencji.
18.10.2017

Targi MAINTENANCE 2017 coraz bliżej

8. Międzynarodowe Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji – MAINTENANCE 2017 to spotkanie mające na celu przedstawienie w sposób kompleksowy rozwiązań usprawniających funkcjonowanie linii produkcyjnych, poprawę jakości pracy oraz wydajności zakładów przemysłowych. W tym roku wydarzenie zaplanowano na 18-19 października 2017 r.
31.08.2017

Damen Engineering Gdańsk przenosi siedzibę do Argonu i podwaja zatrudnienie

Spółka Damen Engineering Gdańsk, będąca częścią międzynarodowej grupy stoczniowej Damen z siedzibą w Holandii, przenosi swoją siedzibę do Alchemii. Na swoje potrzeby wynajęła ponad 1700 mkw. na 11 piętrze budynku Argon, powstającym w ramach trzeciego etapu kompleksu. Nowe biuro pozwoli na stworzenie 150 stanowisk pracy.
23.08.2017

Ich winda pływa nawet na najpotężniejszym rosyjskim lodołamaczu atomowym. Rozmowa z Janem Rutkowskim, właścicielem firmy Techwind

Ich dźwigi są praktycznie wszędzie, od „Arctica Icebreaker”, rosyjskiego lodołamacza atomowego począwszy, do „Salish Orca”, kanadyjskiego promu skończywszy. Właściciel Techwind, Jan Rutkowski zdradza w rozmowie z naszym portalem, jak przeobraził jednoosobową firmę w przedsiębiorstwo o międzynarodowym zasięgu.
31.07.2017

Pierwsi zwycięzcy zmagań Volvo Gdynia Sailing Days

Weronika Folmer i Adrian Raczkowski zostali triumfatorami pierwszych konkurencji rozgrywanych w ramach 18. regat Volvo Gdynia Sailing Days. W sumie w kategorii Laser Radial wystartowało 11 zawodniczek, a w Laser Standard 22 zawodników.
06.07.2017

Polsko-chińska innowacyjność nagrodzona. Specjalna naczepa kurtynowa powstała w Gdyni

Działająca w Gdyni chińska korporacja China International Marine Containers została nagrodzona podczas Międzynarodowych Targów Transport-Spedycja-Logistka w Warszawie. Firma zaprezentowała tam specjalną naczepę kurtynową, która została zmontowana w jej oddziale na Pomorzu.
11.05.2017

Stocznie szukają zawodowców (wideo)

Technik budownictwa okrętowego, technik mechatronik czy technik elektryk. To m.in. w tych zawodach można znaleźć pracę w polskich stoczniach i firmach związanych z gospodarką morską. Mogli je poznać gimnazjaliści podczas konferencji „Przemysł okrętowy – fascynujące miejsce pracy”, która odbyła się w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących CONRADINUM w Gdańsku. To właśnie w tej placówce można nauczyć się tych poszukiwanych na rynku pracy profesji.
04.03.2017

Rozgrzewka zawodowców

Konferencja zawodowa dla gimnazjalistów, poprzedzająca Gdański Tydzień Zawodowca, odbędzie się w piątek 3 marca w godz. 10.00-14.00 w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum (ul. Piramowicza 1/2 w Gdańsku).
01.03.2017

Seago Line wprowadza nowy serwis kontenerowy między Szwecją i Polską

Seago Line, należący do Maerska wewnątrzeuropejski armator, wprowadził nowy serwis kontenerowy łączący Szwecję z Polską. Wzmacnia to ofertę przewoźnika na Bałtyku i daje spedytorom alternatywne połączenie między oboma krajami.
18.02.2017

Akademia Morska w IMO

W dniach 29 stycznia-4 lutego br. w Londynie odbyło się 4. posiedzenie Podkomitetu Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) ds. Czynnika Ludzkiego, Szkolenia i Obowiązków Wachtowych (HTW). W pracach Podkomitetu, reprezentując delegację Polski, uczestniczył dyrektor Instytutu Technologii Morskich prof. Janusz Uriasz.
10.02.2017

Trendy na rynku energii według Bloomberga

Analitycy Bloomberga, największej agencji informacyjnej na świecie, wskazują na 10 najważniejszych – ich zdaniem – trendów w globalnym sektorze energetycznym na obecny rok. Potencjał uruchamianych w tym roku elektrowni wiatrowych na morzu ma wzrosnąć do 5 GW, podwajając się w stosunku do poziomu z roku 2016.
23.01.2017

Akademia Morska w Gdyni: uczelnia o światowej renomie zaczyna rok akademicki

Zbliżające się rozpoczęcie roku Akademii Morskiej w Gdyni, które odbędzie się w sobotę (8.10) na pokładzie Daru Młodzieży to także okazja by przypomnieć kilka faktów związanych z uczelnią, która prowadzi kształcenie studentów oraz badania naukowe na potrzeby gospodarki morskiej, a w szczególności globalnego rynku transportu morskiego.
06.10.2016

Kursy Dynamicznego Pozycjonowania na dynamicznym rynku pracy

Dynamiczne Pozycjonowanie to wspomagany komputerowo system, który pozwala na precyzyjne manewrowanie lub utrzymanie pozycji statku. Prawidłowa obsługa tego typu systemów przez certyfikowanych nawigatorów jest szczególnie ważna w pracy jednostek offshore. Ze względu na trudną sytuację na rynku gas & oil zdobycie uprawnień Operatora DP stało się jednak utrudnione. Wychodzą temu naprzeciw inicjatywy Szkoły Morskiej w Gdyni.
09.08.2016

Elektrotechnika okrętowa: kurs na nowe czasy

Na współczesnym rynku pracy armatorzy coraz częściej wymagają by mechanik okrętowy sprawował także opiekę nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu elektrycznego. Zdaniem wykładowców Szkoły Morskiej w Gdyni jest to możliwe, o ile uzyska się pewne praktycznie umiejętności.
01.08.2016

Zbiornik Przeczyce przechodzi modernizację

Najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane w kraju prace w sztolni trwają właśnie na Górnym Śląsku. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby odbywały się w jednej z kopalń, a nie na zbiorniku wodnym. Wszystko za sprawą modernizacji zalewu Przeczyce, gdzie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – administrator obiektu, przywraca pełne możliwości retencjonowania i piętrzenia wody.
20.07.2016

Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące śmierci polskiego marynarza w Dani

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie śmierci polskiego marynarza na statku Corina w Danii, bo ofiara na własne ryzyko weszła do wypełnionej czadem ładowani. Jednak Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich nie jest przekonana o tym w stu procentach.
07.07.2016

HELM: czas się przeszkolić

Kwestie bezpieczeństwa i zarządzania zasobami ludzkimi są ściśle ze sobą powiązane. Z tego względu konwencja STCW wprowadza od początku 2017 roku wymóg posiadania przez członków załóg na szczeblach operacyjnym i zarządzania, ściśle określonych kompetencji z zakresu HELM, czyli Human Element Leadership and Management. Szkolenia w tym zakresie oferuje Szkoła Morska w Gdyni.
06.06.2016

Rekrutują Polaków dla największych graczy w branży morskiej

Istnieją na ryku od 25 lat i cały czas się rozwijają. Dziś na pokładach statków całego świata pływa codziennie 880 marynarzy, których zatrudniają. Rekrutacja to jednak tylko część ich działalności. O firmie Dohle Marine Services Europe rozmawiamy z jej prezesem Waldemarem Perchel.
18.05.2016

Marine Works rozpoczyna współpracę z Whisper Power

Marine Works z początkiem marca 2016 roku rozpoczyna współpracę z holenderską firmą Whisper Power jako wyłączny dystrybutor, tym samym rozszerzając nowy kierunek działalności firmy – e-napędy i elektryka.
23.03.2016

Nowe biuro inżynierskie w Gdańsku

W Gdańsku pojawiło się ostatnio nowe biuro inżynierskie. Jest to oddział międzynarodowej Grupy Cadring. Centrala firmy znajduje się w Turku w Finlandii. Natomiast Grupa zatrudnia ponad 140 specjalistów konstruktorów w biurach we Wrocławiu oraz Tampere i Turku w Finlandii, w Gothenburg w Szwecji oraz w Chennai w Indiach.
02.03.2016

Sunreef Yachts odkrywa pierwsze szczegóły rewolucyjnej gamy katamaranów Sunreef Supreme

Będąca od 2002 r. światowym liderem w projektowaniu i produkcji luksusowych jachtów wielokadłubowych typu „custom” – stocznia Sunreef Yachts postanowiła włączyć do swojej oferty linię katamaranów żaglowych oraz motorowych Sunreef Supreme. Najnowszy koncept, powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na bardziej spersonalizowane i przestronne jednostki o charakterze lifestylowym. Gama jest efektem zmieniającej się filozofii yachtingu, która coraz większy nacisk kładzie na połączenie komfortu na pokładzie z innowacyjnym
19.02.2016

Staże w Bilifngerze zakończone. Część osób dostała pracę

W Bilfinger Mars Offshore zakończyły się staże zawodowe. Z uczestnikami podpisano pierwsze umowy o prace.
04.11.2015

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.