• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Stocznie szukają zawodowców (wideo)

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Stocznie szukają zawodowców (wideo)
Stocznie szukają zawodowców (wideo) - GospodarkaMorska.pl

pc

04.03.2017 Źródło: własne

Technik budowy jednostek pływających, technik mechatronik czy technik elektryk. To m.in. w tych zawodach można znaleźć pracę w polskich stoczniach i firmach związanych z gospodarką morską. Mogli je poznać gimnazjaliści podczas konferencji „Przemysł okrętowy – fascynujące miejsce pracy”, która odbyła się w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących CONRADINUM w Gdańsku. To właśnie w tej placówce można nauczyć się tych poszukiwanych na rynku pracy profesji.

– Ściśle współpracujemy ze Związkiem Pracodawców Forum Okrętowe, jesteśmy członkiem Pracodawców Pomorza, mamy podpisane umowy partnerskie ze Stocznią Gdańsk oraz stocznią Remontowa Shipbuilding. Także nasi uczniowie niektóre zajęcia oraz praktyki zawodowe odbywają właśnie na terenie stoczni – mówi Anna Wasilewska, dyrektor SOiO Conradinum.

Jak podkreśliła, współczesne budowy statków są realizowane na tak wysokim poziomie technologicznym, że potrzeba głownie specjalistów w tej dziedzinie, np. automatyków.

Podczas konferencji, współorganizowanej przez Forum Okrętowe, pracodawcy przedstawili gimnazjalistom perspektywy i możliwości zatrudnienia w sektorze gospodarki morskiej. Wśród nich byli przedstawiciele firm: Deltamarin, Crist, Vistal, Damen Marine Componenets, Remontowa Shipbuilding, Młodzieżowe Forum Okrętowe oraz Stocznia Gdańsk, która na potrzeby zawodowego kształcenia uczniów opracowała specjalny program.

– Nawiązaliśmy stałą współpracę z Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1 w Gdańsku, które kształci m.in. na profilu technik budowy jednostek pływających. Patronatem objęliśmy drugą i trzecią klasę. Gimnazjalista wybierając ten kierunek od drugiego roku zaczyna u nas zajęcia praktyczne przez dwa dni w tygodniu na hali produkcyjnej: wspiera prace zespołów produkcyjnych, przechodzi różne kursy spawalnicze. Dodatkowym bodźcem zachęcającym uczniów są stypendia, konkursy spawalnicze i płatne staże – tłumaczy Katarzyna Tomaszewska z Grupy Stoczni Gdańsk.

Stocznia Gdańsk w ramach jednostki szkoleniowej GSG Akademia Rozwoju współpracuje również z urzędami pracy i szkoli osoby bezrobotne na stanowiska: spawacz, monter, operator słupowysięgnika i kowal na linii formowania blach. Dodatkowo grupa prowadzi także kursy dla własnych pracowników, podczas których m.in. przeszkala montażystów czy spawaczy kadłubów okrętowych w stronę projektów offshore, czyli wielkogabarytowych konstrukcji stalowych.

Zawody widziane z bliska

Gimnazjaliści podczas konferencji mogli zapoznać się z takimi zawodami jak: technik budowy jednostek pływających, technik mechatronik, technik mechanik, technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik elektryk, oraz ofertą szkoły branżowej I stopnia w zawodach elektromechanik i monter mechatronik. Odwiedzili również  specjalistyczne pracownie i rozmawiali z uczniami szkoły.

– Najbardziej podobają mi się praktyki, a po nich można znaleźć stałą pracę w stoczni – mówi Patryk Sadecki, uczeń SOiO Conradinum.

Jak wynika z „Mapy bezrobocia w województwie pomorskim”, opracowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, w styczniu tego roku stopa bezrobocia na Pomorzu sięgnęła 7,5 % przy stopie bezrobocia w kraju na poziomie 8,6 %. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 9,5 % przy krajowej stopie bezrobocia sięgającej 10,3 %. Inwestycja w odpowiednie kwalifikacje może wpłynąć na obniżenie tych wskaźników. A potrzeby gospodarki morskiej wyraźnie wskazują na specjalistów w danej dziedzinie, oferując im gwarancję stałego zatrudnienia.

Tydzień Zawodowca

Gdański Tydzień Zawodowca rozpocznie się 6 marca. W jego ramach uczniowie zainteresowani pracą w zawodach związanych z gospodarką morską będą mogli m.in. wziąć udział w dniach otwartych SOiO CONRADINUM czy Dniu Techniki. Odbędzie się także rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu „Barwy Morza”, którego celem jest promowanie gospodarki morskiej, szczególnie przemysłu okrętowego.

Szczegóły tutaj.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.