• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Płatne staże dla uczniów w branży morskiej

ew

04.07.2019 09:10 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Płatne staże dla uczniów w branży morskiej - GospodarkaMorska.pl

Najlepsi uczniowie z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdyni otrzymali płatne staże wakacyjne, ufundowane przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, które zostaną zrealizowane w spółce HG Solutions.

Staże zostały przyznane w ramach umowy o współpracy PSSE i CKZiU nr 1 w zakresie edukacji zawodowej na potrzeby lokalnego rynku pracy. Celem tej współpracy jest możliwość dostosowywania oferty kształcenia Centrum do potrzeb inwestorów i partnerów PSSE oraz promocji szkolnictwa branżowego.

Firma HG Solutions jest częścią norweskiej Grupy Hareid i liderem kompleksowych rozwiązań dla sektora morskiego, realizująca zlecenia według zasady: zaprojektuj i zbuduj. Spółka projektuje i dostarcza systemy automatyki i sterowania, radionawigacje, instalacje elektryczne, rozdzielnice, a także testuje i naprawia oraz przebudowuje jednostki pływające.

Płatne staże odbędzie trzech uczniów klasy II w zawodzie monter kadłubów jednostek pływających. Pod okiem wykfalifikowanej kadry HG Solutions, będą rozwijać swoje umiejętności, realizując poszerzony program stażu o prace ślusarsko-spawalnicze zgodnie z działalnością firmy oraz profilem zawodu monterów kadłubów jednostek pływających.

HG Solutions Sp. z o.o. tym działaniem rozpoczyna współpracę ze szkołami branżowymi, wspierając uczniów swoim doświadczeniem i chęcią przyuczenia do zawodu: monter wyposażenia ślusarskiego, elektroinstalatorów, elektryków i automatyków. Dzięki temu uczniowie mają możliwość być bliżej przyszłego zawodu i poznania przyszłego miejsca pracy.

Poza płatnymi stażami PSSE funduje w tej klasie także pięć stypendiów w semestrze.

To niejedyne działanie PSSE wzmacniające kształcenie branżowe dla branży morskiej. Strefa współpracuje także ze Szkołami Okrętowymi i Ogólnokształcącymi Conradinum oraz z Centrum Nowych Technologii, które będzie prowadzić szkolenia obsługi żurawi i suwnic portowych, wykorzystując technologię VR. Na Wyspie Ostrów PSSE otworzyła Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, które również pozwala zdobyć kompetencje potrzebne dla gospodarki 4.0.

PSSE organizuje także wycieczki studyjne uczniów szkół gimnazjalnych oraz 8 klas szkół podstawowych do firm m.in. z branży stoczniowej. W roku szkolnym 2018/2019 ponad 300 uczniów miało okazję zobaczyć, jak wygląda praca w firmach branży stoczniowej, co jest okazją, aby zachęcić uczniów do wyboru kształcenia związanego z tą branżą. Współpraca PSSE i przedsiębiorców umożliwia uczniom zdobycie praktycznych umiejętności, a przedsiębiorcom - pozyskania w przyszłości wykwalifikowanych pracowników.

Wspólnie z Instytutem Morskim w Gdańsku Strefa zrealizowała w tym roku szkolnym projekt „Morskie Kompetencje”. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych mieli okazję zobaczyć, na czym polega działalność laboratorium specjalizującego się w badaniach dla gospodarki morskiej. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, jak funkcjonuje Gdański Park Naukowo-Technologiczny, co to są start-upy i jak odpowiedzialnie prowadzić swój biznes. Projekt uzyskał honorowy patronat Pomorskiego Kuratora Oświaty. W projekcie wzięło udział około 500 uczniów. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna współpracuje również z doradcami edukacyjno-zawodowymi.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.