• <

Wynik wyszukiwania - "Nord Stream" - Wiadomości

„Washington Post”: atak na Nord Stream koordynował ukraiński oficer

Pułkownik ukraińskich sił specjalnych Roman Czerwinski koordynował atak na Nord Stream w zeszłym roku – poinformował dziennik „Washington Post”, powołując się na osoby zaznajomione z planowaniem tej operacji.
12.11.2023

Nowe zdolności ORP Mewa. Okręt będzie ochraniał Baltic Pipe

Siły przeciwminowe polskiej Marynarki Wojennej stale się rozwijają, co dotyczy także jej okrętów wszystkich typów. W związku z rosnącym zagrożeniem dla bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, jak i stałego rozwoju, jeden z niszczycieli min 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z Gdyni zostanie przeznaczony do istotnych zadań.
06.11.2023

Fińskie służby w sprawie uszkodzenia gazociągu Balticconnector: zidentyfikowano okręty, mogące brać udział w sabotażu

Okręty, które przebywały na Zatoce Fińskiej w momencie uszkodzenia gazociągu bałtyckiego między Finlandią a Estonią, zostały zidentyfikowane, ale w postępowaniu wciąż badane są różne scenariusze – przekazała w poniedziałek policja, podkreślając, że szczegółowe prace techniczne na miejscu utrudniają warunki pogodowe.
16.10.2023

Nowe ustalenia w sprawie uszkodzenia rurociągu w Zatoce Fińskiej. Przed wypadkiem w jego pobliżu stał rosyjski statek towarowy

Pojawiają się kolejne elementy układanki dotyczące nocnego incydentu w związku z uszkodzeniem i wyciekiem z gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię z Finlandią. Obserwując strony internetowe pokazujące rzeczywisty ruch statków można było zauważyć, że przez cały weekend w pobliżu miejsca uszkodzenia rurociągu przebywał statek pływający pod rosyjską banderą.
11.10.2023

Podmorski gazociąg łączący Finlandię z Estonią został prawdopodobnie celowo uszkodzony

Awaria podmorskiego gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią nie jest skutkiem normalnego użytkowania rurociągu. Prawdopodobnie zostało to spowodowane działaniem sił zewnętrznych – przekazano we wtorek w Helsinkach na konferencji premiera Petteri Orpo z udziałem wojskowych oraz policji.
10.10.2023

Duński autor książki o kulisach powstania Nord Stream: wybuchy to robota rosyjskich służb specjalnych

Wybuchy Nord Stream to robota rosyjskich służb specjalnych, a Niemcy natychmiast wrócą do robienia interesów z Rosją, gdy na Ukrainie nastanie pokój - uważa duński dziennikarz śledczy Jens Hovsgaard, autor książki "Szpiedzy, których przyniosło ocieplenie", odsłaniającej kulisy powstania rosyjsko-niemieckich gazociągów.
08.10.2023

Pierwsza rocznica uruchomienia Baltic Pipe

1 października 2023 roku minęła pierwsza rocznica uruchomienia gazociągu podmorskiego Baltic Pipe, który zapewnia dostawy gazu z Szelfu Norweskiego przez Danię do Polski. Ten interkonektor jest kluczowym filarem bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ umożliwia zaspokojenie ponad 50% rocznego zapotrzebowania na gaz w naszym kraju. Ma też znaczenie symboliczne, gdyż w obliczu trwającej od lutego ubr. wojny na Ukrainie jest dowodem na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego państwa.
06.10.2023

Niemcy. Koncern Eon: opracowywane są opcje osuszania i zabezpieczania rurociągu Nord Stream

Koncern energetyczny Eon chce pozostać zaangażowany w konsorcjum obsługujące gazociąg Nord Stream 1. "Obecnie opracowywane są opcje osuszania i zabezpieczania rurociągu” - powiedział dyrektor finansowy Eon Marc Spieker gazecie "Rheinische Post". W Niemczech wciąż nie brak głosów wzywających do uruchomienia Nord Stream.
20.08.2023

Niemcy twierdzą, że na jachcie zamieszanym w sabotaż Nord Stream są ślady materiałów wybuchowych

Rządy Niemiec, Danii i Szwecji oficjalnie poinformowały o swoich oddzielnych dochodzeniach w sprawie wybuchu Nord Stream, a niemieckie śledztwo nadal koncentruje się na podejrzanym jachcie żaglowym, który mógł być używany do transportu sabotażystów na miejsce zdarzenia.
13.07.2023

Żaryn: nie ma dowodów na udział w wysadzeniu Nord Stream 1 i 2 osób z jachtu Andromeda

W śledztwie w sprawie wysadzenia Nord Stream 1 i 2 polska prokuratura nie znalazła dowodów wskazujących na udział w dokonaniu uszkodzenia osób znajdujących się na jachcie Andromeda - napisał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
22.06.2023

Rola jachtu Andromeda w sprawie wysadzenia Nord Stream

Załoga jachtu miała 12-godzinny postój w polskim porcie, nie dokonywała wtedy załadunku. Była też kontrolowana przez polską Straż Graniczną – takie, jak informuje czwartkowa "Rzeczpospolita", są najnowsze ustalenia polskiego śledztwa.
22.06.2023

Sabotaż Nord Stream: niemieckie dochodzenie prowadzi do Polski

Sobotni Wall Street Journal podał, że niemieccy śledczy badający sabotaż gazociągu Nord Stream na Bałtyku sprawdzają trop wskazujący na udział w akcji ukraińskich żołnierzy, którzy mieli wykorzystać bazy operacyjne w Polsce i Niemczech.
12.06.2023

"Washington Post": służby USA miały informacje o planach ukraińskiego ataku na Nord Stream

Służby USA miały informacje o planach ukraińskiego ataku na gazociąg Nord Stream trzy miesiące przed tym, jak do niego doszło we wrześniu 2022 roku - poinformował we wtorek "Washington Post", powołując się na tajne dokumenty zamieszczone w internecie. Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie.
06.06.2023

Mój dom moją twierdzą. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone?

Kwestia sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i 2, chińskie inwestycje w europejskich portach czy konflikt ukraińsko-rosyjski stanowią najwymowniejsze przykłady potwierdzające zasadność pochylenia się nad kwestią bezpieczeństwa morskiego akwenu Morza Bałtyckiego. Czy bezpieczeństwo morskie Bałtyku jest zagrożone? Czy Marynarka Wojenna nas obroni?
31.05.2023

Polskie śledztwo nie potwierdza rewelacji z Niemiec ws. sabotażu gazociągu Nord Stream

Polskie śledztwo nie potwierdza rewelacji z Niemiec o udziale załogi jachtu "Andromeda" i firmy należącej do Ukraińców w sabotażu gazociągu Nord Stream - podała w piątek "Rzeczpospolita".
26.05.2023

Ambasador Niemiec w Polsce: Nord Stream I i Nord Stream II były błędem

Jestem ostatnim, który by stwierdził, że Niemcy podejmowali zawsze właściwe decyzje. Nord Stream II, ale i Nord Stream I były błędem - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.
24.05.2023

Szef niemieckiego wywiadu nie wie kto stoi za eksplozjami na Nord Stream

Szef Federalnej Służby Wywiadu (BND) Bruno Kahl osłabił nadzieje na szybkie wyjaśnienie, kto spowodował eksplozje w gazociągach Nord Stream na Morzu Bałtyckim. "Istnieją wskazówki we wszystkich możliwych kierunkach" - powiedział Kahl w poniedziałek wieczorem w Federalnej Akademii Polityki Bezpieczeństwa w Berlinie.
23.05.2023

Trzy rosyjskie jednostki operowały na Bałtyku przed wysadzeniem Nord Stream

Trzy rosyjskie okręty wojenne "widma" operowały na Bałtyku przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu miejsca sabotażu przez kilka godzin, a w jednym przypadku przez prawie dobę - ujawniają w środę nadawcy publiczni krajów nordyckich.
03.05.2023

Dania: przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream w pobliżu znajdował się rosyjski statek do zadań specjalnych

Na cztery dni przed wysadzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 w pobliżu miejsca sabotażu znajdował się rosyjski statek do zadań specjalnych - twierdzi dowództwo sił zbrojnych Danii, cytowane przez duńską gazetę "Information".
28.04.2023

Dania znosi ograniczenia w żegludze w pobliżu gazociągów Nord Stream

Władze Danii zniosły w czwartek ograniczenia dotyczące żeglugi na wodach Bałtyku w pobliżu wycieków z gazociągów Nord Stream i oświadczyły, że żegluga w tym obszarze nie jest już niebezpieczna dla statków.
20.04.2023

Niemiecki rząd kupił rury, które były przeznaczone dla gazociągu Nord Stream 2. Wykorzysta je do budowy terminalu LNG

Rury, które były przeznaczone dla gazociągu Nord Stream 2, mają zostać wykorzystane przy budowie planowanego terminalu LNG u wybrzeży bałtyckiej wyspy Rugia. Rząd Niemiec zakupił w tym celu zapasowe rury z gazociągu.
18.04.2023

W życie wchodzi czasowy zakaz przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu

Na wniosek Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Wojewoda Zachodniopomorski wprowadzi od 13 kwietnia 2023 roku czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu.
12.04.2023

Szwedzka prokuratura: wciąż nie wiemy, kto stoi za sabotażem Nord Stream

Wciąż nie wiadomo, kto stoi za sabotażem Nord Stream. Śledztwo jest złożone, a sprawa trudna do zbadania - oświadczyła w czwartek szwedzka prokuratura.
06.04.2023

ONZ odrzuca wniosek Rosji o śledztwo w sprawie eksplozji Nord Stream

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła we wtorek (czasu polskiego) wniosek Rosji o przeprowadzenie niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie eksplozji na gazociągach Nord Stream 1 i 2 na Morzu Bałtyckim.
28.03.2023

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego: rząd kanclerz Merkel też chciał gazociągu Nord Stream 2

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig odrzuciła wszystkie zarzuty dotyczące budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 i założonej dla jego ukończenia Fundacji Klimatycznej. Przypomniała, że rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel zawsze wspierał budowę rurociągu.
21.03.2023

Niemiecka fundacja lobbująca na rzecz Nord Stream miała być pomysłem Rosji

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) od chwili powstania była krytykowana za wspieranie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Teraz pojawiają się informacje, dzięki którym "staje się coraz bardziej jasne", że pomysł na Fundację "pochodził bezpośrednio z Rosji" - jak to określił jeden z niemieckich polityków.
19.03.2023

Przełom w sprawie uszkodzenia Nord Stream? Duńczycy badają sprawę tajemniczego jachtu

Na wyspie znajdującej się nieopodal miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream duńska policja poszukiwała tropów mających wyjaśnić sprawę tego incydentu z września ubiegłego roku. Zdaniem służb jesienią na przystani na wyspie Christiansö miał pojawić się jacht, którym transportowano materiały wybuchowe, użyte do uszkodzenia rurociągów.
10.03.2023

Dania. Analiza po wybuchach Nord Stream: Bałtyk zanieczyszczony trującym osadem, foki doznały uszkodzenia słuchu

Wybuchy przy gazociągach Nord Stream spowodowały wzbicie się do wody 250 tys. ton spoczywającego na dnie Bałtyku trującego osadu. Przebywające w pobliżu eksplozji ssaki morskie: foki oraz morświny doznały trwałego lub czasowej utraty słuchu - wynika z analizy duńskich naukowców.
09.03.2023

Niemcy. Media: rząd chce kupić tysiące rur, przeznaczonych na gazociąg Nord Stream 2

Brzmi to jak żart historii, że akurat rząd Niemiec chce kupić tysiące rur rurociągowych od Nord Stream 2 AG. Pierwotnie rury miały być przeznaczone na gazociąg, który został ukończony, ale nigdy nie został oddany do użytku. Na drodze do zawarcia umowy nie stoją sankcje - podaje w środę portal dziennika "Welt".
09.03.2023

Gasunie straciła na Nord Stream pół miliarda euro

Należący do państwa holenderski udziałowiec gazociągu Nord Stream firma Gasunie poinformował w środę, iż udział w projekcie kosztował ją w ubiegłym i bieżącym roku ponad pół miliarda euro. Państwowa firma posiada 9% udziałów w rosyjskim gazociągu, który we wrześniu ubiegłego roku został uszkodzony w wyniku wybuchów.
08.03.2023

Ukraina. Doradca prezydenta: nie mamy nic wspólnego z sabotażem na Nord Stream

Ukraina nie ma nic wspólnego z sabotażem gazociągów Nord Stream – oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, komentując doniesienia "New York Timesa", że za wysadzeniem trzech rur tej magistrali mogła stać proukraińska grupa sabotażystów.
08.03.2023

„Bild”: niemiecka fundacja miała pomóc ukończyć Nord Stream 2 pomimo sankcji

Na początku 2021 roku władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego na czele z premier Manuelą Schwesig (SPD) utworzyły Fundację Klimatyczną, która miała pomóc w ukończeniu gazociągu Nord Stream 2, pomimo amerykańskich sankcji – pisze „Bild” i dodaje, że w tamtym czasie w Schwerinie, stolicy landu na północnym wschodzie RFN, rozgrywał się prawdziwy „rosyjski thriller kryminalny”.
27.02.2023

Ceniony amerykański dziennikarz twierdzi, że to USA zniszczyły Nord Stream

Seymour Hersh, amerykański dziennikarz, zdobywca nagrody Pulitzera, opublikował artykuł twierdzący, że to USA stały za zniszczeniem gazociągu Nord Stream.
18.02.2023

NATO tworzy zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo podwodnej infrastruktury

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ogłosił 15 lutego utworzenie w Kwaterze Głównej Sojuszu centrum koordynacyjne odpowiedzialne za ochronę podwodnej infrastruktury krytycznej.
17.02.2023

Zdaniem Equinor sankcje uniemożliwiły badanie uszkodzonego gazociągu Nord Stream

Norweska firma energetyczna Equinor oświadczyła, że to norweskie i unijne sankcje uniemożliwiły dostarczenie sprzętu i zrealizowanie badań uszkodzonego gazociągu Nord Stream. W oświadczeniu podała, że według niej prace te byłyby naruszeniem norweskich i unijnych przepisów.
01.02.2023

Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy

Wydobywający się z gazociągów Nord Stream metan wpłynął negatywnie na populację bałtyckich dorszy - wskazują wyniki badań opublikowanych przez szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii (SVA).
25.01.2023

Rosja potajemnie planuje naprawę rurociągów Nord Stream

Zdaniem portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), powołując się na doniesienia „The New York Times”, Rosja chce odbudowy uszkodzonych rurociągów.
03.01.2023

„Washington Post”: brak jednoznacznych dowodów, że to Rosja stoi za atakami na Nord Stream

Niektórzy zachodni oficjele wyrażają wątpliwości, czy to rzeczywiście Rosja stoi za eksplozjami, które pod koniec września uszkodziły gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - napisał w środę dziennik „Washington Post”.
21.12.2022

Szwecja. Prokurator: wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek z zewnątrz

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury - poinformował w czwartek szwedzki prokurator Mats Ljungqvist. Według dziennika "Expressen" oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.
01.12.2022

Duńska telewizja pokazała zniszczenia Nord Stream 2. Ekspert: podobne do tych ze szwedzkiej strefy

Duńska telewizja TV2 pokazała w czwartek pierwsze podwodne zdjęcia z miejsca, gdzie doszło do uszkodzenia gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu. Według eksperta zniszczenia przypominają te zaobserwowane w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej przy NS 1.
24.11.2022

Rosjanin latał dronem, teraz święta spędzi w więzieniu

Sąd w Norwegii w środę skazał obywatela Federacji Rosyjskiej na 90 dni więzienia za loty dronem. 34-letni Rosjanin został skazany za naruszenie przepisów sankcyjnych, które zabraniają obywatelom Rosji korzystania z dronów w Norwegii - pisze agencja dpa, powołując się na lokalne media norweskie.
23.11.2022

Szwedzkie służby specjalne o śledztwie ws. Nord Stream: znaleźliśmy obce obiekty przy rurociągach

Przejęliśmy obce obiekty znalezione przy gazociągach Nord Stream, na tych przedmiotach znaleziono ślady materiałów wybuchowych - podały w piątek szwedzkie służby specjalne SAPO.
20.11.2022

Prokuratura szwedzka: odnaleziono ślady materiałów wybuchowych przy Nord Stream

Na uszkodzonych gazociągach Nord Stream odnaleziono ślady materiałów wybuchowych, co potwierdza, że doszło do sabotażu - poinformowała szwedzka prokuratura w wydanym w piątek oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera.
20.11.2022

Dwa niezidentyfikowane statki miały przebywać w pobliżu Nord Stream 2 na krótko przed uszkodzeniem gazociągu

Analizujące dane satelitarne systemy firmy SpaceKnow wykryły dwa duże statki z wyłączonymi urządzeniami śledzącymi w rejonie rurociągu Nord Stream 2 kilka dni przed jego uszkodzeniem we wrześniu - podaje w piątek portal Wired. Firma poinformowała o swoich ustaleniach przedstawicieli NATO, którzy poprosili o dostarczenie większej ilości informacji.
12.11.2022

Prof. Bełdowski: Wybuch przy Nord Stream mógł naruszyć składowisko niemieckiej broni chemicznej

Wybuch przy gazociągu Nord Stream mógł naruszyć składowisko zatopionej po II wojnie światowej niemieckiej broni chemicznej lub podnieść skażony osad - mówi PAP prof. Jacek Bełdowski z Instytutu Oceanologii PAN. Naukowiec wrócił z rejsu badawczego na Morzu Bałtyckim.
09.11.2022

Nord Stream 1: rosyjskie badania wykazały kratery sztucznego pochodzenia

Zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream AG poinformowała, że prowadzone przez Rosjan badania uszkodzeń pierwszej nitki gazociągu Nord Stream. Podano, że znaleziono na miejscu „technogeniczne kratery”.
04.11.2022

Władze Niemiec planują przejmować nieruchomości, aby przyspieszyć rozbudowę terminali LNG

Dążąc do skończenia z zależnością od od rosyjskiego gazu, rząd w Berlinie zamierza wprowadzić nowe przepisy, które umożliwią wywłaszczenie nieruchomości w celu podłączenia podmorskich terminali gazu płynnego do sieci.
02.11.2022

Niemcy. „Spiegel”: kolejne rządy uzależniły kraj od rosyjskiego gazu i pomijały Europę Wschodnią

Niemiecka zależność od dostaw gazu ziemnego z Rosji sięga lat siedemdziesiątych. Przez lata kolejne rządy podejmowały świadomie decyzję, aby kupować gaz ziemny z Rosji jak najtaniej, a w przypadku Nord Stream 2 - z pominięciem Europy Wschodniej. Polityka SPD wobec Rosji była błędem – mówi historyk Andreas Wirsching w wywiadzie dla „Spiegla”.
29.10.2022

Wielka Brytania odrzuca "zmyślone" zarzuty Rosji, jakoby uszkodziła Nord Stream

Wielka Brytania odrzuciła w sobotę rosyjskie twierdzenia, jakoby to jej marynarka wojenna była odpowiedzialna za uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2, nazywając to "zmyśloną historią na ogromną skalę".
29.10.2022

Szwecja: Prokuratura przeprowadzi dodatkowe badania uszkodzonego Nord Stream

Szwedzka prokuratura poinformowała w piątek o zamiarze przeprowadzenia dodatkowych badań na dnie Morza Bałtyckiego w związku z dochodzeniem w sprawie aktu sabotażu przy gazociągach Nord Stream. W tym samym miejscu obecny jest rosyjski statek, który ma dokonać własnych oględzin.
28.10.2022

Norwegia zwiększyła kontrole gazociągów po uszkodzeniu Nord Stream

Zwiększyliśmy liczbę inspekcji rurociągów w związku z podejrzeniem eksplozji przy gazociągu Nord Stream - poinformował w czwartek Frode Leversund, szef norweskiej infrastruktury gazowej Gassco.
27.10.2022

Szwecja. Wojsko bada uszkodzenia Nord Stream za pomocą niszczycieli min

W tym tygodniu przeprowadzamy dodatkowe badania dna Morza Bałtyckiego w pobliżu uszkodzeń gazociągu Nord Stream za pomocą dwóch niszczycieli min - poinformowało w środę szwedzkie wojsko.
26.10.2022

Szwecja: wybuch spowodował doszczętne zniszczenie 50 metrów gazociągu Nord Stream 1

Wybuch spowodował doszczętne zniszczenie co najmniej 50 metrów gazociągu Nord Stream 1. Wokół znajdują się fragmenty rozerwanych metalowych rur - pisze we wtorek szwedzki dziennik "Expressen", publikując pierwsze zdjęcia wykonane na głębokości 80 metrów.
18.10.2022

Duńska policja: potwierdzamy, że przy Nord Stream doszło do potężnych eksplozji

Wstępne dochodzenie potwierdza, że w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej doszło do rozległych zniszczeń Nord Stream 1 oraz 2, które zostały spowodowane potężnymi eksplozjami - poinformowała we wtorek duńska policja.
18.10.2022

Niemcy. MSW: nie będzie wspólnego zespołu śledczego do zbadania eksplozji w rurociągach bałtyckich

Nie będzie wspólnego zespołu dochodzeniowego do zbadania eksplozji w rurociągach Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Nawet bez takiego "Joint Investigation Team" (wspólnego zespołu śledczego) wyniki dochodzeń będą jednak udostępniane partnerom - poinformowała w poniedziałek w Berlinie rzeczniczka federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
17.10.2022

Szwecja. Prokuratura: współpracujemy z innymi krajami ws. Nord Stream, ale ze względu na poufność nie tworzymy z nimi wspólnych zespołów śledczych

Współpracujemy z innymi krajami w dochodzeniu dotyczącym Nord Stream, ale nie musimy przystępować do międzynarodowego zespołu śledczych - poinformowała w piątek PAP szwedzka prokuratur krajowa.
14.10.2022

Niemcy. Śledczy zakończyli badanie uszkodzeń gazociągu Nord Stream

Niemiecka policja federalna poinformowała w czwartek wieczorem o zakończeniu dochodzenia w miejscu uszkodzeń gazociągu Nord Stream. Miejsce uszkodzone przez prawdopodobne wybuchy, znajdujące się na głębokości prawie 70 metrów, zbadano dzięki pomocy okrętów i dronu marynarki wojennej.
14.10.2022

Wicepremier Błaszczak: eksplozje gazociągów Nord Stream nie były przypadkowe

Wybuchy rurociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim nie były przypadkowe - mówił w piątek w Brukseli po spotkaniu tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
14.10.2022

Premier o awarii rurociągu "Przyjaźń": nie można pochopnie wyciągać wniosków z każdej awarii

Nie można pochopnie wyciągać wniosków z każdej awarii - czy jest to rzecz przypadku, czy akt sabotażu - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do awarii rurociągu "Przyjaźń". Dodał, że wiele tropów wskazuje na Kreml, ale przypuszczenia należy potwierdzić.
12.10.2022

Żaryn: Rosja wykorzysta uszkodzenia Nord Stream 1 i 2 do wywierania dodatkowej presji na Zachód

Od ujawnienia, że doszło do wybuchów na gazociągach Nord Stream 1 i 2 ostrzegaliśmy, że Rosja wykorzysta uszkodzenia do wywierania dodatkowej presji na Zachód - napisał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
12.10.2022

Stoltenberg: NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream

NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
11.10.2022

Niemcy. Prokuratura federalna wszczyna śledztwo w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream

Prokuratura federalna w Karlsruhe w poniedziałek wszczęła śledztwo w sprawie domniemanego sabotażu i eksplozji w gazociągach Nord Stream 1 i 2 - poinformował rzecznik prokuratury. Istnieją podejrzenia o "umyślne spowodowanie wybuchu" i "antykonstytucyjny sabotaż".
11.10.2022

PSE: usterka w Szwecji zatrzymała pracę kabla energetycznego Polska-Szwecja

Kabel energetyczny, łączący Polskę i Szwecję nie działa z powodu usterki technicznej w Szwecji - poinformował w poniedziałek PAP polski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE. W niedzielę kabel wznowił pracę po zakończeniu planowej przerwy eksploatacyjnej.
10.10.2022

Czy rury Nord Stream będą całkowicie bezużyteczne?

W ocenie niemieckich mediów powołujących się na źródła w rządzie, infrastruktura przesyłowa Nord Stream 1 i 2 będzie kompletnie bezużyteczna po jej uszkodzeniu.
09.10.2022

Gazociągi na linii ognia. Nord Stream a sprawa polska

Podejrzenie sabotażu w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 po raz kolejny wskazuje na konieczność dywersyfikacji źródeł energetycznych. Jak w kontekście uszkodzonych gazociągów prezentuje się Polska, z nowo oddanym Baltic Pipe i Terminalem LNG w Świnoujściu?
09.10.2022

Ekspertka OSW: jeśli Rosja stoi za wyciekami z NS, to jest to nowy poziom wojny energetycznej

Jeśli za wyciekami z Nord Stream i Nord Stream 2 stoi Rosja, to oznaczałoby to nowy poziom wojny energetycznej, przy czym prawdopodobieństwo, że Moskwa jest zaangażowana w ten incydent jest spore – mówi PAP Agata Łoskot-Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
09.10.2022

Premier o sabotażu na Nord Stream: to najprawdopodobniej dzieło rosyjskich służb

To najprawdopodobniej dzieło rosyjskich służb; zresztą rosyjska propozycja sprzed paru dni sugerująca, że jeśli otworzymy Nord Stream 2, to gaz popłynie, potwierdza tylko tę tezę - ocenił premier Mateusz Morawiecki pytany o sabotaż na gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2.
06.10.2022

Szwecja. Prokuratura: wzmocniły się podejrzenia, że przy NS dokonano sabotażu

Nasze podejrzenia dotyczące możliwości dokonania sabotażu przy gazociągach Nord Stream zostały wzmocnione - poinformowała w czwartek szwedzka prokuratura krajowa oraz służby specjalne SAPO. W środę zakończono oględziny miejsca wycieków.
06.10.2022

Hiszpania. Ekspert: wybuchy gazociągów Nord Stream uwolniły rekordową ilość metanu

Wskutek wrześniowych eksplozji i uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 przedostała się do atmosfery rekordowa ilość metanu - twierdzi cytowany w środę przez hiszpańskie media ekspert z zakresu inżynierii chemicznej dr Daniel Zavala-Araiza. Pochodzący z Meksyku naukowiec sprecyzował, że w sumie do atmosfery uwolniło się około 500 tys. ton metanu.
05.10.2022

Von der Leyen: po sabotażu Nord Stream potrzebne stress testy infrastruktury energetycznej UE

Akty sabotażu przeciwko gazociągom Nord Stream pokazały, jak wrażliwa jest nasza infrastruktura energetyczna; musimy przeprowadzić stress testy tej infrastruktury; musimy przygotować się na nagłe zakłócenia - powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
05.10.2022

Polsko-szwedzki kabel podmorski nie ucierpiał w wybuchu Nord Stream

Zarówno polski, jak i szwedzki operator kabla SwePol Link potwierdzili, że połączenie jest sprawne i kabel nie ucierpiał w wyniku wybuchu gazociągu Nord Stream 2.
04.10.2022

Niezidentyfikowane drony w pobliżu pola gazowego na Morzu Północnym

Duńska policja poinformowała we wtorek o otrzymaniu informacji o zaobserwowaniu niezidentyfikowanych dronów w pobliżu pola gazowego na Morzu Północnym. Drony miano widzieć w ubiegły weekend.
04.10.2022

Były szef Naftohaz: Rosjanie umieścili materiały wybuchowe na rurociągach Nord Stream pod koniec ich budowy

Uszkodzenie rurociągów Nord Stream 1 i 2 to akt sabotażu, za który odpowiadają rosyjskie służby specjalne - ocenił Andrij Kobolew, były szef ukraińskiego koncernu gazowego Naftohaz w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek na łamach niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung”. Według Kobolewa jeszcze w trakcie budowy rurociągów zostały na nich umieszczone ładunki wybuchowe.
04.10.2022

Wielka Brytania wysłała fregatę na Morze Północne. Jest zagrożenie gazociągów

Brytyjska marynarka wojenna w poniedziałek wieczorem wysłała fregatę na Morze Północne w związku z potencjalnym ryzykiem celowego uszkodzenia gazociągów - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.
04.10.2022

Szwedzka prokuratura zamknęła obszar, gdzie doszło do wycieków z Nord Stream

Prokuratura krajowa w Sztokholmie w poniedziałek zamknęła w celu przeprowadzenia czynności dochodzeniowych obszar, na którym doszło do wycieków z gazociągów Nord Stream 1 i 2 w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej.
03.10.2022

Szwedzka straż przybrzeżna: ponownie zwiększył się wyciek z Nord Stream 2, nieznana przyczyna

Ponownie zwiększył się wyciek gazu z rurociągu Nord Stream 2 na północny wschód od Bornholmu. Przyczyna wzrostu ciśnienia nie jest znana - poinformowała w poniedziałek szwedzka Straż Przybrzeżna.
03.10.2022

Premier: wybuchy Nord Stream definitywnie kończą projekt politycznego uzależniania Europy od Rosji

Wybuchy i rozszczelnienie Nord Stream definitywnie kończą projekt politycznego uzależniania Europy od Rosji – ocenił premier Mateusz Morawiecki w swoim cyklicznym podcaście.
02.10.2022

Duńska Agencja Energii: gaz przestał wyciekać również z Nord Stream 1

Gaz przestał już wyciekać także z rurociągu Nord Stream 1 - poinformowała w niedzielę Duńska Agencja Energii. Wcześniej, w sobotę, ustąpił wyciek z Nord Stream 2.
02.10.2022

Satelitarne zdjęcia kanadyjskiej firmy pozwalają oszacować skalę wycieku metanu z gazociągów Nord Stream

To satelitarne zdjęcia, mierzącego 12 km „pióropusza” po wybuchu, zarejestrowane przez kanadyjską firmę, pozwalają oszacować skalę wycieku metanu z gazociągów Nord Stream – podał kanadyjski dziennik „Globe and Mail”.
01.10.2022

Finlandia: nasze władze latami nie dostrzegały w Nord Stream zagrożenia; były naiwne

Fińscy decydenci uważali latami gazociąg Nord Stream za projekt czysto komercyjny, ignorując jego aspekt geopolityczny. Teraz, po jego uszkodzeniu wszyscy mówią o sabotażu. Władze były naiwne w relacjach z Rosją – pisze fińska prasa.
01.10.2022

Niemcy: wszystkie informacje wskazują na celowy sabotaż rurociągów Nord Stream

Wszystkie dostępne obecnie informacje wskazują na celowy akt sabotażu dokonany na te rurociągi - poinformował w piątek rzecznik niemieckiego rządu po rozmowach kanclerza Olafa Scholza z sekretarzem generalnym NATO, premier Danii, premierem Norwegii i premier Szwecji na temat wybuchów na gazociągach Nord Stream na Morzu Bałtyckim.
30.09.2022

Biały Dom: spotkanie na szczycie. Tematem sabotaż Nord Stream i ochrona infrastruktry krytycznej

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg rozmawiali w piątek na temat rosyjskiej próby aneksji ukraińskiego terytorium oraz sabotażu gazociągów Nord Stream i ochronie krytycznej infrastruktury - przekazał Biały Dom.
30.09.2022

Ziobro polecił wszczęcie śledztwa w sprawie uszkodzeń rurociągów Nord Stream

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro polecił wszczęcie śledztwa w sprawie uszkodzeń rurociągów i wycieków gazu na dnie Morza Bałtyckiego - poinformował w piątek PAP Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.
30.09.2022

Min. obrony krajów nordyckich: wszystkie informacje wskazują, że wycieki z Nord Stream to sabotaż

Wszystkie dostępne obecnie informacje wskazują że wycieki z gazociągów Nord Stream to celowy akt sabotażu. Nie można wykluczyć, że mamy do czynienia z atakiem na europejską infrastrukturę energetyczną - podkreślili we wspólnym oświadczeniu ministrowie obrony Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii.
30.09.2022

Ekspert wojskowy: po rosyjskiej aneksji szanse na pokojowe zakończenie wojny są niewielkie

Po aneksji przez Rosję terenów Ukrainy niemiecki ekspert wojskowy Carlo Masala nie widzi większych szanse na pokojowe zakończenie wojny na Ukrainie. Putin blokuje możliwość wynegocjowania rozwiązań, które zakładają coś innego niż rosyjską kontrolę nad tymi regionami - zaznacza.
30.09.2022

Biden: uszkodzenie gazociągów Nord Stream było celowym aktem sabotażu. Nie wierzcie w to, co mówi Putin

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream było celowym aktem sabotażu - oznajmił w piątek prezydent USA Joe Biden. Jak dodał, choć nieznane są jeszcze wszystkie okoliczności ataku, to Rosja rozsiewa na ten temat dezinformacje. "Nie wierzcie w to, co mówi Putin" - powiedział.
30.09.2022

Norweska infrastruktura gazowa i naftowa będzie chroniona przez Francuzów, Brytyjczyków i Niemców

Premier Norwegii Jonas Gahr Store poinformował w piątek o przyjęciu pomocy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii w ochronie wrażliwej infrastruktury gazowej i naftowej na Morzu Norweskim oraz Morzu Północnym.
30.09.2022

Biuro ministra Bergera: jest za wcześnie na wskazanie, czy eksplozje wpłynęły na polsko-szwedzki kabel SwePol Link

Jest za wcześnie, by jednoznacznie wskazać, czy eksplozje na Nord Stream wpłynęły na polsko-szwedzki kabel SwePol Link - poinformowało PAP w piątek biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetyczne Mateusza Bergera. Służby państwowe i PSE są w kontakcie ze stroną szwedzką - dodało.
30.09.2022

MSW: atak na Nord Stream to „punkt zwrotny w bezpieczeństwie wewnętrznym”

Zniszczenie gazociągów na Bałtyku wyznacza „punkt zwrotny w bezpieczeństwie wewnętrznym kraju" - powiedziała w piątek w rozmowie z dziennikiem „Bild” minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser (SPD). Zapowiedziała też duże inwestycje w bezpieczeństwo.
30.09.2022

PSE: spółka jest w kontakcie ze szwedzkim operatorem, który sprawdza stan kabla SwePol Link

PSE są w kontakcie ze szwedzkim operatorem, który sprawdza stan kabla SwePol Link - poinformował w piątek PAP Maciej Wapiński z biura prasowego Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Do jednej z eksplozji na gazociągu Nord Stream doszło w odległości około 500 metrów od szwedzko-polskiej linii wysokiego napięcia.
30.09.2022

Niemcy. Media: śledczy zakładają, że gazociągi Nord Stream zostały zniszczone przez bomby o dużej sile wybuchu

Niemieckie organy bezpieczeństwa uważają, że do uszkodzenia gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim potrzebne były wysoce skuteczne ładunki wybuchowe. Według informacji tygodnika "Spiegel" obliczono, że do zniszczenia rur musiały zostać użyte ładunki wybuchowe porównywalne z 500 kilogramami trotylu.
30.09.2022

Szwecja. Minister energii: wycieki z Nord Stream prawdopodobnie dokonane przez państwo

Wycieki gazu z rurociągu Nord Stream prawdopodobnie są wynikiem działania państwa - oznajmił w piątek szwedzki minister energii Khashayar Farmanbar przed posiedzeniem Rady UE w Brukseli.
30.09.2022

Bloomberg: satelity zarejestrowały zdjęcia wycieków z gazociągu Nord Stream

Potężne wycieki metanu z gazociągu Nord Stream na dnie Morza Bałtyckiego, zostały zarejestrowane na zdjęciach satelitarnych i przeanalizowane przez naukowców – podała w piątek agencja Bloomberg.
30.09.2022

Szef MON: poleciłem szefowi Sztabu Generalnego przeprowadzenie konsultacji ws. bezpieczeństwa na Bałtyku

Poleciłem szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przeprowadzenie konsultacji z szefami obrony Danii, Szwecji i Norwegii ws. bezpieczeństwa na Bałtyku - poinformował w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
30.09.2022

Szwedzki ekspert o sabotażu Nord Stream: możliwe, że ładunek wybuchowy został umieszczony zdalnie

Ładunek wybuchowy przy gazociągach Nord Stream mógł zostać umieszczony za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego. Problematyczne może być znalezienie dowodów, bo wybuch zawsze powoduje zniszczenie tego, co znajduje się w pobliżu - podkreślił w rozmowie z PAP Hans Liwang ze Szwedzkiego Uniwersytetu Obronnego w Sztokholmie.
30.09.2022

Szwedzi odnaleźli czwarty wyciek w gazociągach Nord Stream

Szwedzka straż przybrzeżna stwierdziła wcześniej w tym tygodniu czwarty wyciek w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - poinformowała rzeczniczka służby Jenny Larsson w wypowiedzi dla dziennika "Svenska Dagbladet". Wcześniej mówiono o trzech wyciekach.
29.09.2022

CNN: w pobliżu wycieków przy gazociągu Nord Stream zaobserwowano rosyjskie okręty

W poniedziałek i wtorek na Bałtyku, w pobliżu wycieków z gazociągów Nord Stream zaobserwowano okręty wsparcia rosyjskiej marynarki wojennej - poinformowała CNN, powołując się na dwóch zachodnich przedstawicieli wywiadu i źródło powiązane ze sprawą.
29.09.2022

Wybuch przy Nord Stream mógł uszkodzić szwedzko-polski kabel

Zbadamy, czy wskutek wybuchu przy gazociągu Nord Stream uszkodzeniu nie uległ także podmorski kabel elektryczny SwePol Link, łączący Szwecję z Polską - poinformował w czwartek szwedzki operator sieci energetycznej Svenska Kraftnat.
29.09.2022

Fiński rząd wzmocnił nadzór nad gazociągiem Balticconector

Rząd nakazał wszystkim organom administracji wzmocnić środki bezpieczeństwa wokół instalacji infrastruktury krytycznej, w tym estońsko-fińskiego gazociągu Balticconnector. Są ku temu powody po wybuchach w Nord Stream – przekazała w czwartek minister finansów Annika Saarikko.
29.09.2022

Wzrost stężenia metanu w powietrzu po wybuchach Nord Stream

Szwedzka stacja badawcza w Hyltemossa w południowej Szwecji od wtorku notuje wysokie stężenie metanu w powietrzu. Zanieczyszczenia napędza wiatr z okolic Bornholmu, gdzie od poniedziałku wycieka gaz z Nord Stream 1 oraz 2.
29.09.2022

Niemcy. Ekspert ds. bezpieczeństwa: dane przesyłane podmorskimi łączami są bardziej narażone na atak niż rurociągi

Oczywisty akt sabotażu, dokonany na rurociągi Nord Stream 1 i 2 pokazuje, że europejska infrastruktura jest wrażliwa. Jednak o wiele bardziej należy przejmować się danymi, przesyłanymi podmorskimi łączami niż rurociągami – komentuje w czwartek Johannes Peters, ekspert ds. strategii i bezpieczeństwa morskiego z Instytutu Polityki Bezpieczeństwa Uniwersytetu w Kilonii, na łamach RND (RedaktionsNetzwerk Deutschland).
29.09.2022

AFP: wydostający się z gazociągów Nord Stream metan wywoła natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza

Wyciek metanu z uszkodzonych gazociągów Nord Stream 1 i 2 z pewnością wywoła "silny i natychmiastowy efekt ocieplenia i osłabi jakość powietrza", stwierdził Piers Forster, dyrektor Międzynarodowego Centrum Klimatu Priestley na Uniwersytecie w Leeds, cytowany przez AFP.
29.09.2022

US Navy deklaruje gotowość pomocy sojusznikom w związku z uszkodzeniem gazociągów NS 1 i 2

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) gotowa jest udzielić pomocy sojusznikom w związku z uszkodzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 - zapewniła w środę kapitan Tamara Lawrence, rzeczniczka sił amerykańskiej marynarki w Europie i Afryce.
28.09.2022

Duńska Agencja Energii: połowa gazu z NS 1 i 2 wydostała się, w niedzielę rury mogą być puste

Połowa znajdującego się w rurociągach Nord Stream gazu wydostała się na powierzchnię; przypuszczamy, że w niedzielę gazociągi będą puste - poinformował w środę szef Duńskiej Agencji Energii Kristoffer Bottzauw.
28.09.2022

Łotwa wzmocniła środki ochrony po wyciekach gazu z Nord Stream

W związku z uszkodzeniem gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 w Morzu Bałtyckim Łotwa wzmocniła środki bezpieczeństwa w sektorze infrastruktury energetycznej - podało MSW tego kraju. Władze określają incydent jako "sabotaż" i "nowa faza agresji".
28.09.2022

Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych

Norweska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa wokół instalacji gazowych i naftowych po możliwym sabotażu gazociągów na Bałtyku - przekazała w środę komenda główna norweskiej policji. Tego samego dnia wzmocnienie środków bezpieczeństwa ogłosił norweski koncern Equinor - największy dostawca gazu do Europy.
28.09.2022

UE wzmocni bezpieczeństwo energetyczne po incydentach z Nord Stream

Unia Europejska wzmocni ochronę swojej infrastruktury energetycznej po incydentach, które spowodowały wycieki z gazociągów Nord Stream - powiedział w środę szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.
28.09.2022

USA. Blinken: wyciek z Nord Stream raczej bez znaczącego wpływu na sytuację energetyczną Europy

Jeśli okaże się, że wyciek z gazociągów Nord Stream to efekt sabotażu, nie będzie to w niczyim interesie. Ale z tego co rozumiem, wyciek nie będzie miał znaczącego wpływu na odporność energetyczną Europy - powiedział we wtorek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Jak dodał, USA pomagają Europie uniezależnić się od Rosji.
27.09.2022

USA. Biały Dom: będzie wsparcie dla Europy w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream

Nasi europejscy partnerzy prowadzą w tej sprawie śledztwo, a my jesteśmy gotowi wesprzeć ich wysiłki - powiedział we wtorek przedstawiciel amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, komentując poniedziałkowy wyciek z gazociągów Nord Stream.
27.09.2022

Gazprom Germania zostanie znacjonalizowany

Rząd niemiecki znacjonalizuje dawną spółkę zależną rosyjskiego koncernu, która przez lata dominowała na gazowym rynku Europy Zachodniej - Securing Energy for Europe (SEFE). Firma od kwietnia znajduje się już pod zarządem Federalnej Agencji ds. Sieci. Jak informuje w czwartek „Spiegel”, SEFE (dawniej Gazprom Germania) stanie się własnością państwa.
22.09.2022

Kanadyjski Kongres Ukraiński apeluje do Ottawy o cofnięcie zgody na zwrot turbin do Nord Stream

Kanadyjski Kongres Ukraiński zwrócił się w środę do rządu Kanady, by cofnął zgodę na zwrot serwisowanych w Montrealu turbin wykorzystywanych w gazociągu Nord Stream 1.
08.09.2022

Wicepremier Błaszczak: zakręcając gaz Rosja liczy na przejście Zachodu do porządku dziennego nad agresją

Wstrzymując dostawy gazu Rosja zapewne liczy, że opinia publiczna na Zachodzie wymusi na rządzących przejście do porządku dziennego nad agresją; ważne, by nie ulec tej presji i dywersyfikować źródła dostaw surowców energetycznych - zaznaczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
06.09.2022

Federalna Agencja ds. Sieci: sytuacja z gazem jest napięta i może się pogorszyć

Dostawy gazu są obecnie zagwarantowane, ale sytuacja jest napięta i nie można wykluczyć dalszego jej pogorszenia, poinformowała w sobotnim raporcie niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci po tym, jak rosyjski Gazprom zawiesił przesył gazu przez gazociąg Nord Stream 1.
03.09.2022

Siemens Energy: wyciek w turbinie nie uzasadnia wyłączenia gazociągu Nord Stream 1

Wyciek w turbinie technicznie nie uzasadnia wyłączenia przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 1 - oświadczył w piątek koncern Siemens Energy, producent turbin.
03.09.2022

Niemcy. Rząd: ograniczenie przesyłu gazu przez Nord Stream to gra Rosji, a nie problemy techniczne

Nie ma przyczyn technicznych, które uzasadniałyby zmniejszenie przesyłu gazu z Rosji przez rurociąg Nord Stream; ograniczenia w transporcie to gra Rosji, ale nie mamy zamiaru się jej poddać - przekazała w środę zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Christiane Hoffmann.
27.07.2022

Niemiecki FSRU rozpocznie pracę w grudniu

Efektem wojny w Ukrainie jest rozbudowa przez Niemcy infrastruktury dla paliw kopalnych, takich jak gaz i ropa, między innymi na Morzu Bałtyckim. Rosja czasowo wstrzymała dostawy gazu ziemnego przez Nord Stream 1 do Lubmina (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Niemiecka firma ReGas pracuje nad instalacją w tym miejscu pływającego terminalu na gaz LNG, który ma rozpocząć pracę już w grudniu.
14.07.2022

TSUE: skarga Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową jest dopuszczalna

Skarga spółki Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową z 2019 roku, która rozszerzyła niektóre zasady rynku wewnętrznego gazu ziemnego na gazociągi z państw trzecich, jest dopuszczalna - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE, zmieniając tym samym wcześniejsze postanowienie Sądu UE.
12.07.2022

Niemcy. Parlament zadecydował o czasowym powrocie do energetyki węglowej

Z powodu kryzysu gazowego w Niemczech, parlamentarzyści Bundestagu i Bundesratu zgodzili się w piątek na powrót do energetyki węglowej. Nie przyjęto jednak poprawki CDU/CSU, zmierzającej do pozostawienia czynnych elektrowni jądrowych, które - według planów - mają być zamknięte do końca bieżącego roku.
08.07.2022

Ukraina. Operator systemu tranzytowego gazu: Niemcy powinny przerwać przepływ gazu przez Nord Stream 1

Niemcy powinny zmniejszyć przepływ gazu przez gazociąg Nord Stream 1 lub całkowicie go przerwać - napisał dla portalu Euractiv Serhij Makogon, prezes operatora ukraińskiego systemu tranzytowego gazu GTSOU. Dodał, że firma oficjalnie zwróciła się w tej sprawie do niemieckiego rządu.
27.05.2022

Dyrektor GTSOU: Nord Stream to błąd, europejscy konsumenci są zakładnikami Rosji

Popieramy embargo na zaopatrzenie w źródła energii z Rosji i uważamy, że europejscy konsumenci są zakładnikami Rosji. Nie mają innego wyboru - powiedział w poniedziałek dyrektor generalny operatora ukraińskich gazociągów (GTSOU) Sergiy Makogon.
16.05.2022

Niemcy. Stowarzyszenie Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie dostawało pieniądze od Nord Stream 2 AG

Stowarzyszenie "Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie" w Schwerinie (Meklemburgia-Pomorze Przednie) otrzymywało fundusze od spółki Nord Stream 2 AG. Zostało to potwierdzone stacji NDR przez dyrektor zarządzającą stowarzyszenia. Organizacja miała m.in. promować zrozumienie dla Rosji w Niemczech.
26.04.2022

E.ON: wycofanie się z Nord Stream zostawiłoby go w rękach Rosji

Dyrektor niemieckiego koncernu energetycznego E.ON Leonhard Birnbaum bronił w telewizyjnym wywiadzie decyzji o utrzymaniu przez spółkę udziałów w gazociągu Nord Stream 1.
29.03.2022

Niemiecki udziałowiec Nord Stream 1 przestaje kupować rosyjski gaz

Niemiecki koncern E.ON przestaje kupować nowe ilości gazu od spółek związanych z Gazpromem - poinformował w czwartek Reuters. E.ON posiada poprzez fundusz emerytalny pakiet udziałów w gazociągu Nord Stream 1.
17.03.2022

Czy dojdzie do wstrzymania dostaw gazociągiem Nord Stream 1? Niemcy zabierają głos

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla telewizji RTL i ntv we wtorek wyraził wątpliwość, czy Rosja spełni swoją groźbę wstrzymania dostaw gazu ziemnego rurociągiem Nord Stream 1. Nie spodziewam się, by do tego doszło - powiedział.
08.03.2022

Brukselski think tank: wstrzymanie Nord Stream 2 to przełom w niemieckiej polityce zagranicznej

Wstrzymanie Nord Stream 2 to największy przełom w niemieckiej polityce zagranicznej od lat - ocenia w opublikowanej w środę analizie brukselski think tank Eurointelligence.
23.02.2022

Druga nitka Nord Stream 2 zapełniona gazem, gazociąg gotowy do pracy

Prezes rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller poinformował w środę prezydenta Rosji Władimira Putina, że tego dnia zakończyło się napełnianie gazem drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2 i że gazociąg jest w gotowości do eksploatacji.
29.12.2021

Ukraińskie MSZ: niech USA i Niemcy przejdą w sprawie Nord Stream 2 do czynów

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba wezwał USA i Niemcy, żeby „przeszły od słów do czynów w sprawie gwarancji dotyczących gazociągu Nord Stream 2”.
16.09.2021

Wiceszef KE: Nord Stream 2 nie jest projektem europejskiego interesu

Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział, że KE stoi na stanowisku, że „Nord Stream 2 nie jest projektem wspólnego europejskiego interesu, nie sprzyja osiągnięciu celów energetycznej polityki UE”.
23.08.2021

Statek Fortuna budujący Nord Stream opuścił wody Danii

Rosyjski statek Fortuna, który prowadził budowę gazociągu Nord Stream 2 opuścił wyłączną strefę ekonomiczną Danii na Bałtyku – podał w niedzielę portal gospodarczy RBK. Portal powołał się na dane serwisów internetowych śledzących ruchy statków.
22.08.2021

Rau: Rosja sygnalizuje, że instrumentalnie wykorzysta Nord Stream 2

Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau w wywiadzie udzielonym czeskiemu tygodnikowi „Echo” stwierdził, że Rosja wykorzysta Nord Stream 2 jako instrument szantażu politycznego wobec Ukrainy i krajów Europy Środkowej.
05.08.2021

Departament Stanu: Konsultowaliśmy się z Polską i Ukrainą ws. Nord Stream 2

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w czwartek, że amerykańscy dyplomaci konsultowali się z Ukrainą i Polską w sprawie treści porozumienia z Niemcami, dotyczącego zakończenia sporu związanego z gazociągiem Nord Stream 2. Jak dodał, konsultacje te wpłynęły na część zapisów.
23.07.2021

Chollet o Nord Stream 2: nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystywanie dostępu do energii jako broni

Bardzo jasno zaznaczyliśmy we wspólnym oświadczeniu Stanów Zjednoczonych i Niemiec, że nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystywanie dostępu do energii jako broni, w szczególności przeciwko Ukrainie - powiedział w czwartek przedstawiciel Departamentu Stanu USA Derek Chollet.
23.07.2021

Prezydent: deklaracja Niemiec i USA o NS2 zmniejsza bezpieczeństwo znacznej części Europy

Prezydent Andrzej Duda skrytykował w czwartek amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie budowy Nord Stream 2. Deklaracja Niemiec i USA zmniejsza - jego zdaniem - bezpieczeństwo znacznej części Europy i może być zachętą do prowadzenia przez Kreml polityki faktów dokonanych.
22.07.2021

Niemcy. Media o porozumieniu w sprawie Nord Stream 2: zwycięzca Putin, wielu przegranych

Porozumienie w sprawie Nord Stream 2 ma przede wszystkim jednego zwycięzcę - prezydenta Rosji Władimira Putina. Może on dokończyć gazociąg do Niemiec, który nie tylko zapewni mu bezpieczne dochody, ale także zwiększy jego siłę polityczną. Przegranych jest wielu - pisze w czwartek dziennik "taz".
22.07.2021

Szynkowski vel Sęk o Nord Stream 2: inwestycja szkodliwa dla całej solidarności energetycznej UE

Nord Stream 2 to inwestycja szkodliwa dla solidarności energetycznej UE - ocenił w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. "Strona amerykańska dostrzegła to zagrożenie; szkoda że w ostatnich miesiącach w tej sprawie jest zmiana optyki" - zaznaczył.
22.07.2021

Żaryn: Zgoda na Nord Stream 2 daje Rosji możliwość destabilizacji kluczowego dla NATO regionu

Zgoda na ukończenie i pracę gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego daje Rosji możliwość destabilizacji regionu kluczowego dla bezpieczeństwa NATO - ocenił w czwartek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
22.07.2021

Przydacz: Nord Stream 2 to projekt polityczny, niebezpieczny dla Europy

W rozmowie z doradcą Departamentu Stanu Derekiem Cholletem przedstawiłem naszą ocenę Nord Stream 2; Polska uważa, że to projekt polityczny, szkodliwy dla bezpieczeństwa całej Europy - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
22.07.2021

Premier: porozumienie Nord Stream 2 to projekt, który pomaga zbroić się Rosji

Zmiana o 180 stopni stanowiska USA ws. Nord Stream2 zdumiała wiele krajów; wyrażam dezaprobatę, że nasi sojusznicy egoistycznie podeszli do budowy tego gazociągu - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Staraliśmy się przekonać, że jest to projekt, który pomaga zbroić się Rosji - dodał.
22.07.2021

Ted Cruz: porozumienie ws. Nord Stream 2 to pokoleniowy błąd geopolityczny

Republikański senator Ted Cruz skrytykował w czwartek porozumienie USA i Niemiec w sprawie gazociągu Nord Stream 2, nazywając je "pokoleniowym błędem geopolitycznym" i "prezentem dla Rosji".
22.07.2021

Biden: powstrzymanie Nord Stream 2 nie było możliwe

Prezydent USA Joe Biden ocenił w nocy ze środy na czwartek, że powstrzymanie Nord Stream 2 nie było możliwe ze względu na to, że budowa gazociągu jest niemal ukończona. Zaznaczył, że w ramach porozumienia z USA Niemcy zobowiązały się do reakcji na ewentualne wrogie działania Rosji wobec Ukrainy.
22.07.2021

Rosja. Prasa: Niemcy mają przekonać Rosję do tranzytu przez Ukrainę, pytanie - jak

Rosyjski dziennik "Kommiersant" komentuje w czwartek porozumienie niemiecko-amerykańskie ws. Nord Stream 2 oceniając, że "kluczowe pytanie polega na tym, jak właściwie Niemcy mają zamiar przekonać Rosję do przedłużenia kontraktu tranzytowego przez Ukrainę".
22.07.2021

Europoseł Złotowski (PiS) dla "Plus Minus": Nord Stream 2 będzie rosyjskim narzędziem nacisku na UE

Gazociąg Nord Stream 2 będzie rosyjskim narzędziem politycznego i gospodarczego nacisku na Unię Europejską – podkreślił europoseł PiS Kosma Złotowski w rozmowie z magazynem "Plus Minus", weekendowym dodatkiem do "Rzeczpospolitej".
19.06.2021

Budowa Nord Stream 2 postępuje, ale projekt wciąż może być powstrzymany przez USA

Mimo wycofania się 22 firm w obawie przed sankcjami USA trwa budowa gazociągu Nord Stream 2. Sukces przedsięwzięcia nadal stoi jednak pod znakiem zapytania. Najwięcej zależy od kolejnego ruchu Waszyngtonu w sprawie nowych sankcji.
04.04.2021

Zieloni bojkotują Nord Stream 2

To nie sankcje UE zatrzymają kontrowersyjny Nord Stream 2 – zauważa Bloomberg, twierdząc, że wpływ na przyszłe losy rosyjskiego projektu mogą wywrzeć niemieccy Zieloni, którzy są coraz silniejsi na krajowej scenie politycznej i którzy kategorycznie są przeciwni bałtyckiemu gazociągowi.
20.03.2021

Bix Aliu: Nord Stream 2 to zły interes; podmioty zaangażowane w jego budowę ryzykują objęciem sankcjami USA

Nord Stream 2 to zły interes; podmioty zaangażowane w budowę Nord Steam 2 ryzykują objęciem sankcjami przez USA i powinny natychmiast zaprzestać pracy nad Nord Stream 2 - oświadczył w piątek chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu.
19.03.2021

U wybrzeży Danii wkrótce ruszą prace przy pierwszej nitce Nord Stream 2

Pod koniec marca powinny rozpocząć się prace przy układaniu pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2 (Line A) w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii na Bałtyku - podał w środę dziennik "Kommersant", powołując się na Duńską Agencję Energii (DEA).
17.03.2021

Blinken w Kongresie USA: Nord Stream 2 jest strategicznym zagrożeniem dla Polski i Ukrainy

Nord Stream 2 łamie zasady UE dotyczące bezpieczeństwa energetycznego - ocenił w środę sekretarz stanu USA Antony Blinken, zeznając przed komisją spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.
10.03.2021

Polska i USA mają wspólne zdanie o Nord Stream 2

Rozwój atomistyki w Polsce będzie związany z udziałem amerykańskiego know-how i amerykańskich firm - mówił w środę w TVP Info minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef resortu dyplomacji podkreślał także wspólne podejście Polski i USA do Nord Stream 2.
10.03.2021

Republikański senator wstrzymuje nominację szefa CIA i żąda sankcji wobec Nord Stream 2!

Republikański senator z Teksasu Ted Cruz wstrzymał procedurę nominacji na nowego szefa CIA Williama Burnsa, żądając od administracji prezydenta USA Joe Bidena wprowadzenia sankcji wobec rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.
07.03.2021

Departament Stanu wciąż sprawdza podmioty działające przy Nord Stream 2

Ciągle sprawdzamy podmioty zaangażowane przy gazociągu Nord Stream 2 w działalność potencjalnie podlegającą sankcjom - poinformował PAP rzecznik Departamentu Stanu USA. Do nałożenia nowych sankcji na projekt wzywają administrację prezydenta Joe Bidena Republikanie.
05.03.2021

Amerykańska polityczka obiecuje: "zrobię wszystko", by zatrzymać Nord Stream 2

Kandydatka na zastępcę sekretarza stanu USA Wendy Sherman zobowiązała się, że "zrobi wszystko, co może", by zablokować budowę gazociągu Nord Stream 2. Zeznając w czwartek w Senacie nie zgodziła się z oceną, że administracja Joe Bidena "jest miękka" wobec Rosji.
05.03.2021

Niemcy uważają sankcje wobec Nord Stream 2 za ingerencję w suwerenność UE

Rząd Niemiec uważa sankcje USA wobec gazociągu Nord Stream 2 za ingerencję w suwerenność Unii Europejskiej i ma zamiar dążyć do dialogu na ten temat z administracją prezydenta Joe Bidena - głosi odpowiedź rządu na interpelację partii Sojusz 90/Zieloni.
02.03.2021

Wicepremier Ukrainy: Nord Stream 2 utorowałby drogę do szerszej rosyjskiej interwencji

Ukończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 utorowałoby drogę do szerszej rosyjskiej interwencji na terytorium Ukrainy oraz do eskalacji konfliktu - oceniła w piątek wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna.
26.02.2021

"New York Times": czy cokolwiek powstrzyma Nord Stream 2 Putina?

"Czy cokolwiek powstrzyma Nord Stream 2 Putina?" - zastanawia się na łamach dziennika "New York Times" Chris Miller, profesor Tufts University z Massachusetts. Wskazuje, że niewielu sojuszników Niemiec popiera projekt.
26.02.2021

Biden skapitulował w sprawie Nord Stream 2

Administracja nowego prezydenta USA Joe Bidena de facto skapitulowała w sprawie gazociągu Nord Stream 2 - taki jest główny wniosek opublikowanej w środę analizy autorstwa brukselskiej wywiadowni gospodarczej Eurointelligence.
24.02.2021

Niemiecki Wintershall Dea zakończył finansowanie Nord Stream 2

Niemiecki Wintershall Dea zainwestował 730 mln euro w projekt Nord Stream 2; dalsze transze finansowe nie są planowane - poinformował koncern w raporcie za czwarty kwartał 2020 r., opublikowanym w środę.
24.02.2021

Europosłowie krytykują w PE budowę gazociągu Nord Stream 2 i apelują o jej zatrzymanie

Europosłowie podczas posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE skrytykowali budowę gazociągu Nord Stream 2. Wskazywali, że projekt powinien zostać zatrzymany, bo jest szkodliwy dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.
24.02.2021

Stany Zjednoczone nie wprowadzą nowych sankcji za Nord Stream 2

Departament Stanu USA nie zdecydował się na wprowadzenie nowych sankcji przeciwko uczestnikom projektu Nord Stream 2; na listę sankcyjną wpisano jedynie barkę Fortuna i jej właściciela KWT-Rus – podały w sobotę Radio Swoboda i agencja Bloomberg.
20.02.2021

Rosja: UE nie dotrzymuje ustaleń w sprawie Nord Stream 2

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że Unia Europejska w sprawie gazociągu Nord Stream 2 nie dotrzymuje ustaleń, podczas gdy Rosja wywiązuje się ze swych zobowiązań. Jako dowód podał objęcie projektu działaniem unijnej dyrektywy gazowej.
19.02.2021

Były szef MSZ Niemiec: Nord Stream 2 na razie nie jest sprawą USA

Na krótko przed niecierpliwie wyczekiwanym przemówieniem prezydenta USA Joe Bidena na piątkowej wirtualnej konferencji bezpieczeństwa w Monachium, były minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) odrzucił krytykę USA, dotyczącą niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.
18.02.2021

Putin: przeciwnicy Nord Stream 2 chcą, by Rosja płaciła za ich projekt ukraiński

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w środę, że przeciwnicy gazociągu Nord Stream 2 kierują się chęcią zmuszenia Rosji, by płaciła "za ich projekt geopolityczny na Ukrainie". Gospodarz Kremla mówił o tym na spotkaniu z szefami frakcji parlamentanych.
17.02.2021

USA: Dwoje senatorów wezwało Bidena, by wdrożył sankcje ws. Nord Stream 2

Demokratyczna senator Jeanne Shaheen i republikański senator Jim Risch wystosowali do administracji prezydenta USA Joe Bidena list, w którym apelują o wdrożenie sankcji, które mają zatrzymać budowę gazociągu Nord Stream 2 - podaje Radio Wolna Europa.
14.02.2021

Międzynarodowy dialog o Nord Stream 2

Tygodnik "Spiegel" informuje w piątek, że od pewnego czasu trwają dyskusje między firmami, zaangażowanymi w projekt Nord Stream 2, a przedstawicielami niemieckich ministerstw i UE, dotyczące "ogólnego pakietu strategicznego, który mógłby również zadowolić Amerykanów".
12.02.2021

Premier: budowa Nord Stream 2 to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu

Budowa rurociągu Nord Stream 2 to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu. To dowód słabości, a nie siły europejskiej polityki - ocenił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do słów prezydent Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.
12.02.2021

KE nie komentuje słów prezydenta Niemiec o Nord Stream 2

Komisja Europejska nie skomentowała w czwartek słów prezydenta Niemiec o tym, że z powodu nazistowskich zbrodni jego kraj ma dług wobec Rosji, a gazociąg Nord Stream 2 jest jednym z ostatnich "mostów" między Europą a Rosją. "To projekt prywatnych firm" - powiedziała rzeczniczka KE.
11.02.2021

KO: słowa prezydenta Niemiec o Nord Stream 2 - karygodne

Słowa prezydenta Niemiec Waltera Steinmeiera o Nord Stream2 są karygodne - stwierdził w czwartek lider PO Borys Budka. Poseł KO Paweł Kowal dodał, że liczy na podtrzymanie amerykańskich sankcji wobec firm pracujących przy Nord Stream 2 oraz na "twarde stanowisko Komisji Europejskiej".
11.02.2021

Elektrownia w Ostrowcu jak Nord Stream 2?

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski zasugerował podczas czwartkowej debaty w Parlamencie Europejskim, że budowa elektrowni atomowej w Ostrowcu na Białorusi jest przede wszystkim przedsięwzięciem geopolitycznym. Porównał ją do gazociągu Nord Stream 2.
11.02.2021

Ambasada Ukrainy oburzona słowami prezydenta RFN o Nord Stream 2

Ambasada Ukrainy w Berlinie wyraziła oburzenie słowami prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o budzącym kontrowersje gazociągu Nord Stream 2. "Wątpliwe argumenty historyczne" prezydenta zostały przyjęte w Kijowie "z zaskoczeniem i oburzeniem" - napisał w oświadczeniu ambasador Andrij Melnyk
09.02.2021

Rosyjskie media: budowa Nord Stream 2 w Danii potrwa do końca kwietnia

Układanie gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii zostanie zrealizowane do końca kwietnia br. - podał rosyjski dziennik "Izwiestija", powołując się na Duńską Agencję Energii. O rozpoczęciu układania rur w wodach Danii operator gazociągu poinformował 6 lutego
09.02.2021

Nord Stream 2: statek Fortuna rozpoczął układanie rurociągu w duńskich wodach

Rosyjski statek Fortuna rozpoczął układanie gazociągu Nord Stream 2 w wodach Danii - poinformował w sobotę operator projektu rosyjsko-niemieckiego gazociągu, firma Nord Stream 2 AG.
06.02.2021

USA: będziemy monitorować Nord Stream 2, nie wykluczamy sankcji

Stany Zjednoczone będą monitorować aktywność, która miałaby na celu dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 i jeśli będzie miała miejsce, to podejmą decyzję w sprawie sankcji - oświadczył w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
03.02.2021

USA zniosą sankcje wobec Nord Stream 2? Rzecznik ambasady USA w Berlinie dementuje

Rzecznik ambasady USA w Berlinie zareagował na artykuł w dzienniku "Handelsblatt", według którego USA są gotowe rozmawiać o zniesieniu sankcji wobec prawie ukończonego rurociągu bałtyckiego między Rosją a Niemcami. W wypowiedzi dla agencji dpa podkreślił, że sprzeciw Stanów Zjednoczonych wobec budowy gazociągu trwa.
03.02.2021

MSZ Francji: nie będziemy naciskać na Niemcy ws. Nord Stream 2

Francja nie będzie wywierać presji na Niemcy w sprawie ich decyzji dotyczących gazociągu Nord Stream 2 - powiedział w środę w radiu Europe 1 francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.
03.02.2021

Nord Stream 2 dzieli UE, Amerykanie, niezależnie od barw politycznych, są mu przeciwni

Polska zawsze sprzeciwiała się budowie gazociągu Nord Stream 2, bo to projekt dzielący członków UE, NATO i państwa zachodnie; Amerykanie nadal są mu przeciwni, niezależnie od barw politycznych - powiedział w poniedziałek szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.
02.02.2021

Statek rosyjski budujący Nord Stream 2 jest na wodach duńskich

Rosyjski statek, który ma dokończyć układanie gazociągu Nord Stream 2 na duńskich wodach Bałtyku, jest już w tym sektorze mimo groźby nowych sankcji amerykańskich – poinformowały w niedzielę serwisy monitorujące położenie statków na morzach.
24.01.2021

Kurtyka: Dalsza budowa Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE

Dalsza budowa gazociągu Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE, Polska z zaniepokojeniem przygląda się wysiłkom, by zakończyć budowę bez względu na okoliczności - ocenia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.01.2021

Bilfinger wycofał się z budowy gazociągu Nord Stream 2

Niemiecka spółka usług przemysłowych Bilfinger wycofała się jako pierwsze niemieckie przedsiębiorstwo z udziału w budowie gazociągu Nord Stream 2 w obawie przed nałożeniem na nią amerykańskich sankcji - poinformował we wtorek niemiecki wysokonakładowy dziennik "Bild".
19.01.2021

UE nie uniemożliwi budowy Nord Stream 2

Budowa gazociągu Nord Stream 2 to projekt prywatny; nie możemy uniemożliwić jego budowy - oświadczył we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell podczas debaty w PE. Jak dodał, projekt nie przysporzy UE dywersyfikacji źródeł energii.
19.01.2021

Pracująca przy Nord Stream 2 barka Fortuna i jej armator objęci sankcjami

Pracująca przy budowie Nord Stream 2 barka do układania rur Fortuna i jej armator, rosyjska spółka KVT-RUS, zostały objęte amerykańskimi sankcjami - ogłosiło we wtorek ministerstwo finansów USA.
19.01.2021

Sankcje wobec rosyjskiego statku budującego Nord Stream 2

Rząd USA nałoży we wtorek sankcje na układający rury podmorskiego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec rosyjski statek Fortuna oraz na jego armatora, którym jest rosyjska spółka KVT-RUS - podał na swej stronie internetowej niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt".
18.01.2021

Niemcy: Federalna agencja zatwierdziła natychmiastową dalszą budowę Nord Stream 2

Niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) poinformowała w piątek, że zatwierdziła natychmiastową dalszą budowę gazociągu Nord Stream 2 na wodach niemieckich.
15.01.2021

NDR: wpływ Rosji na Fundację wspierającą budowę Nord Stream 2 "większy niż podejrzewano"

Utworzona w zeszłym tygodniu przez kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie "fundacja ochrony klimatu", mająca asekurować dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2, znalazła się w Niemczech w ogniu coraz silniejszej krytyki. Kwestionowana jest jej niezależność od Rosji - informuje w poniedziałek stacja NDR.
12.01.2021

W Niemczech powstanie fundacja promująca budowę Nord Stream 2

Parlament kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie na północnym wschodzie Niemiec zagłosował w czwartek za powołaniem regionalnej fundacji ekologicznej, która ma wspierać m.in. realizację kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 - informuje agencja dpa.
08.01.2021

TASS: budowa Nord Stream 2 zostanie wznowiona 15 stycznia

15 stycznia wznowione zostanie układanie gazociągu Nord Stream 2 - podała w czwartek rosyjska agencja TASS, powołując się na komunikat Duńskiej Agencji Energii. Strona duńska poinformowała, że taki harmonogram prac otrzymała od operatora projektu.
07.01.2021

Statek Akademik Czerski przybył na miejsce budowy Nord Stream 2

Rosyjski statek Akademik Czerski powrócił, po postoju w rejonie Kaliningradu, w rejon budowy gazociągu Nord Stream 2 - podała w środę rosyjska agencja RIA Nowosti. RIA powołała się na dane serwisu MarineTraffic, śledzącego ruch jednostek morskich.
06.01.2021

Rozpoczęła się eksploatacja gazociągu na potrzeby m.in. Nord Stream 2

Firma NET4GAZ, która jest operatorem systemu przesyłowego gazu w Czechach, poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że rozpoczęła eksploatację gazociągu Capasity4Gaz, którym może być transportowany na południe Europy także gaz z Nord Stream 2.
04.01.2021

Nord Stream 2 w wodach niemieckich ukończony

Operator gazociągu Nord Stream 2, budowanego przez rosyjski Gazprom, spółka Nord Stream 2 AG, poinformował w poniedziałek o zakończeniu budowy odcinka magistrali przebiegającego przez wyłączną strefę ekonomiczną Niemiec. Odcinek ten mierzy 2,6 km.
28.12.2020

Niemcy: rząd federalny nie zmieni stanowiska ws. Nord Stream 2

"Rząd federalny nie zmieni swojego stanowiska w sprawie Nord Stream 2" - powiedział agencji dpa szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, odnosząc się do sporu w tej kwestii z USA i zbliżającym się objęciem urzędu prezydenta przez Joe Bidena.
28.12.2020

Sankcje mogą utrudnić budowę Nord Stream 2

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że możliwe sankcje USA mogą utrudnić układanie gazociągu Nord Stream 2. Jednak - dodał Pieskow - tym projektem są zainteresowane państwa Unii Europejskiej i leży on w interesach odbiorców gazu w UE.
24.12.2020

Nord Stream 2 jest dla Rosji priorytetowym projektem

Gazociąg Nord Stream 2 jest dla Rosji projektem priorytetowym i praca nad nim trwa - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Nie odpowiedział na pytanie, czy sytuacja wokół gazociągu zmieni się po objęciu urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena.
23.12.2020

USA: Nord Stream 2 nigdy nie dostarczy gazu?

Gazociąg Nord Steam 2 nie zostanie ukończony i nigdy nie dostarczy gazu - zapewniał w środę w rozmowie z think tankiem Atlantic Council architekt amerykańskich sankcji na ten projekt republikański senator Ted Cruz.
17.12.2020

Wznowione prace przy Nord Stream 2

Na pytanie Polskiej Agencji Prasowej czy rzeczywiście w ubiegłym tygodniu wznowiono prace przy budowie gazociągu Nord Stream 2 niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) odpowiedziała: "Tak, są prowadzone prace przy Nord Stream 2".
17.12.2020

Wznowiono budowę Nord Stream 2

Po trwającej rok przerwie wznowiono w piątek prace przy budowie gazociągu Nord Stream 2 z Rosji po dnie Bałtyku do Niemiec - poinformował w Sassnitz na wyspie Rugia rzecznik realizującej tę inwestycję spółki Nord Stream 2 AG.
11.12.2020

Kreml o nowych sankcjach USA wobec Nord Stream 2: będziemy bronić naszych interesów

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył dziś, komentując plany nowych sankcji USA wobec gazociągu Nord Stream 2, że Rosja będzie czynić wszystko w celu obrony swoich interesów. Zaznaczył, że powstrzyma się od ujawnienia, jakie będą to konkretnie kroki.
04.12.2020

Projekt budżetu Pentagonu: sankcje ws. NS2 i zmiany dotyczące wycofania wojsk z Niemiec

Obie izby Kongresu (Senat i Izba Reprezentantów) ustaliły w czwartek wspólny tekst ustawy o budżecie obronnym (NDAA). Projekt zmienia plany w sprawie wycofania części wojsk USA z Niemiec oraz Afganistanu i zawiera dodatkowe sankcje w sprawie Nord Stream 2.
04.12.2020

W sobotę może zostać wznowiona budowa gazociągu Nord Stream 2

Operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2 planuje wznowienie w grudniu budowy, być może nawet w najbliższą sobotę. Kluczowe wydają się przygotowywane w Kongresie USA sankcje, w tym obejmujące ubezpieczycieli i towarzystwa klasyfikacyjne. Ewentualne wycofanie się firmy norweskiej z certyfikacji mogłoby być poważnym utrudnieniem dla budowy.
04.12.2020

Norweski partner Nord Stream 2 ogranicza udział w projekcie

26 listopada br. norweski DNV GL, podmiot zajmujący się m.in. certyfikacją techniczną infrastruktury energetycznej, poinformował, że ze względu na ryzyko sankcji USA zaprzestanie świadczenia części usług dla Nord Stream 2 (NS2). Jego decyzja stanowi poważne utrudnienie dla ukończenia gazociągu.
27.11.2020

Gazprom: pracujemy nad różnym wariantami ukończenia Nord Stream 2

Spółka Nord Stream 2 AG, należąca do rosyjskiego koncernu Gazprom, oświadczyła, że pracuje obecnie nad różnymi scenariuszami ukończenia gazociągu Nord Stream 2 - podała w piątek agencja RIA Nowosti, powołując się na raport Gazpromu.
13.11.2020

Niemiecki minister: Zakładam, że Nord Stream 2 zostanie ukończony

Zakładam, że gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony. Pytanie tylko brzmi - kiedy?" - powiedział w sobotę minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas w wywiadzie dla niemieckiego portalu RND.
17.10.2020

O losach Nord Stream 2 zadecydują europejskie i rosyjskie firmy

O losach Nord Streamu 2 zadecydują europejskie i rosyjskie firmy - ocenił w rozmowie z "GPC" ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven. Odnosząc się do obecnych relacji polsko-niemieckich określił je jako dobre i mocno ugruntowane.
17.10.2020

Sztab Bidena zapewnia, że będzie on przeciwny Nord Stream 2

Joe Biden będzie sprzeciwiał się Nord Stream 2 oraz utrzyma amerykańskie zobowiązania wobec NATO - przekazał w środę w oświadczeniu przesłanym PAP i innym mediom sztab kandydata Demokratów na prezydenta USA.
14.10.2020

Zełenski dziękuje Polsce za stanowisko w sprawie Nord Stream 2

Dziękujemy Polsce za zajmowane stanowisko w sprawie gazociągu Nord Stream 2 i monopolu Gazpromu na europejskim rynku - zwrócił się w poniedziałek do prezydenta RP Andrzeja Dudy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie.
12.10.2020

Zatrzymanie budowy Nord Stream 2 całkowicie możliwe

Zatrzymanie budowy Nord Stream 2 jest całkowicie możliwe, bo ten projekt nie został jeszcze ukończony - ocenił w czwartek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
08.10.2020

Będzie długi spór sądowy ws. grzywny dla Gazpromu?

Po nałożeniu przez polski UOKiK grzywny na spółki uczestniczące w budowie Nord Stream 2, koncern Gazprom będzie odwoływać się do sądu, a postępowanie zajmie kilka lat - ocenia w czwartek prasa w Rosji. Jej zdaniem, Gazprom może wkrótce wznowić budowę gazociągu.
08.10.2020

Ogromne kary dla spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2

Prezes UOKiK nałożył we wtorek ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie Nord Stream 2 - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
07.10.2020

Niemcy: trzeba natychmiast wstrzymać budowę Nord Stream 2

Szef komisji spraw zagranicznych niemieckiego Bundestagu Norbert Roettgen (CDU) w wypowiedzi dla tygodnika "Der Spiegel" wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2 z powodu próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
07.10.2020

Rosja: rozpatrujemy różne opcje wznowienia układania Nord Stream 2

Operator rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 poinformował w czwartek, że nadal "rozpatruje różne warianty wznowienia układania rurociągu" na wodach Danii i że w odpowiednim czasie poinformuje o tych planach.
01.10.2020

Dania wydała zgodę na przesył gazu przez Nord Stream 2 na swoich wodach

Duńska Agencja Energetyki wydała w czwartek zgodę na eksploatację budowanego gazociągu Nord Stream 2 na duńskim szelfie kontynentalnym. Pozwolenie jest uwarunkowane kwestiami bezpieczeństwa.
01.10.2020

Naimski: protesty przeciwko Nord Stream 2 uzasadnione

Protesty przeciwko budowie Nord Stream 2 są w pełni uzasadnione - stwierdził dziś w PR24 pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski. Zapewnił, że Polska jest bezpieczna energetycznie, a dostawy energii elektrycznej i gazu z innych państw pozostają zabezpieczone.
29.09.2020

Leyen: Nord Stream 2 to projekt polityczny

Nord Stream 2 to projekt polityczny - podkreśliła w rozmowie m.in. z "Rzeczpospolitą" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pytana o to, czy UE powinna wykonać próbę zablokowania Nord Stream 2 przez UE podkreśliła, że KE od strony biznesowej maksymalnie już wykorzystała swoje możliwości.
21.09.2020

Amerykański Newsweek publikuje list otwarty wzywający do wstrzymania Nord Stream 2

Ponad setka byłych i obecnych dyplomatów, polityków i ekspertów wezwała w otwartym liście KE oraz państwa UE do podjęcia kroków prowadzących do porzucenia projektu gazociągu Nord Stream 2. Tekst został opublikowany wczoraj na portalu amerykańskiego "Newsweeka".
18.09.2020

Polsko-amerykańskie rozmowy o Nord Stream 2

W Brukseli stały przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś spotkał się z amerykańskim ambasadorem przy UE Ronaldem Gidwitzem. Rozmowy dotyczyły m.in. energii nuklearnej, polityki energetycznej UE i budowy gazociągu Nord Stream 2.
17.09.2020

Zanosi się na ugodę w sprawie Nord Stream 2

Niemcy proponowały USA wsparcie kwotą do 1 mld euro budowy u siebie dwóch terminali do odbioru amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) w zamian za zgodę na ukończenie oraz uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 - poinformował w środę niemiecki tygodnik "Die Zeit".
16.09.2020

Morawiecki: Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt drogo

Nord Stream 2 już kosztował Europę zbyt drogo, a stawka, czyli unijne bezpieczeństwo, wiarygodność i niezależność, z roku na rok rośnie - stwierdził w artykule opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" premier Mateusz Morawiecki.
14.09.2020

Marzenie Polski o końcu Nord Stream 2 może się spełnić

Z powodu próby otrucia Aleksieja Nawalnego Polska jeszcze nigdy nie była tak blisko zatrzymania budowy Nord Stream 2 - napisał wczoraj "Die Welt". Ten projekt nie ma charakteru gospodarczego, ale przede wszystkim polityczno-militarny - ostrzega w dzienniku wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
09.09.2020

Niemiecki minister gospodarki powątpiewa w skuteczność sankcji wobec Rosji

Odnosząc się do próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, chadecki minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier z powątpiewaniem wyraził się o skuteczności jakichkolwiek sankcji wobec Rosji - poinformowała we wtorek agencja dpa.
08.09.2020

Morawiecki: potrzebne ostre sankcje wobec Rosji

Przypadek Aleksieja Nawalnego jest bardzo smutnym przykładem na to, jak Rosja traktuje swoich obywateli i przywódców opozycji; w tej kwestii potrzebne jest nie tylko potępienie, ale też bardzo ostre sankcje - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla TV Bloomberg.
08.09.2020

Rosja: sprawa Nawalnego nie powinna wpływać na Nord Stream 2

Sytuacja wokół opozycjonisty Aleksieja Nawalnego nie powinna wpłynąć na projekt Nord Stream 2 - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Rosji Aleksandr Gruszko. Zarzucił Stanom Zjednoczonym, że w sposób systemowy zwalczają ten projekt.
08.09.2020

Francja: mamy zastrzeżenia do projektu NS2

Francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune powtórzył w poniedziałek w rozmowie z agencją AFP, że Paryż ma zastrzeżenia wobec rosyjskiego projektu gazociągu Nord Stream 2.
08.09.2020

Rosja: zrealizujemy Nord Stream 2 mimo trudności

Projekt gazociągu Nord Stream 2 zostanie zrealizowany mimo trudności - oświadczył w poniedziałek minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak. Zapewnił, że nie można kwestionować potrzeby tego projektu z powodu czasowego spadku popytu na gaz.
07.09.2020

Niemiecka profesor: Nord Stream 2 jest niepotrzebny

Z punktu widzenia sektora energetycznego gazociąg Nord Stream 2 jest niepotrzebny i kosztowny, a jego budowa sprzeczna z celami transformacji energetycznej - napisała na Twitterze profesor Claudia Kemfert z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW).
07.09.2020

Rosyjskie władze nie boją się zablokowania Nord Stream 2

Władze Rosji nie widzą obecnie ryzyka zablokowania przez Niemcy budowy Nord Stream 2 - powiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapewnił, że przeważają oceny, iż propozycje wstrzymania budowy gazociągu są "absurdalne".
07.09.2020

Współpracownik Merkel wymijająco o wiązaniu sprawy Nawalnego z Nord Stream 2

Wysoki rangą polityk z partii kanclerz Niemiec Angeli Merkel, Armin Laschet, odmówił w sobotę jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy rząd powinien wstrzymać budowę gazociągu Nord Stream 2 w proteście przeciwko próbie otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
06.09.2020

Rzecznik niemieckiego rządu: wiązanie Nord Stream 2 ze sprawą Nawalnego to kwestia nadal otwarta

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert nie chciał w piątek wyraźnie powtórzyć wcześniejszej wypowiedzi kanclerz Angeli Merkel, że kwestie próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i przyszłości gazociągu Nord Stream 2 należy rozpatrywać oddzielnie - informuje agencja dpa.
04.09.2020

Rozbieżne opinie ws. Nord Stream 2

Niemieccy politycy prezentowali w czwartek rozbieżne opinie na temat tego, czy ewentualne sankcje UE wobec Rosji w związku z próbą otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego powinny dotyczyć również wstrzymanej obecnie budowy bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2.
03.09.2020

Pora na Niemcy, aby zablokowały Nord Stream 2

Znany szwedzki ekonomista Anders Aslund napisał w czwartek na Twitterze: "teraz pora na Niemcy, aby zablokowały Nord Stream 2". W ten sposób odniósł się do próby otrucia na Syberii rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
03.09.2020

Gazprom składa zażalenie

Gazprom złożył zażalenia do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na wydane przez Prezesa UOKiK postanowienia o ograniczeniu prawa wglądu do materiału dowodowego dotyczącego postępowania w sprawie Nord Stream 2 - poinformował UOKiK w odpowiedzi na pytania PAP.
01.09.2020

24 kraje UE przeciwne sankcjom z powodu Nord Stream 2? Ambasador RP dementuje

Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek, a także senator Ted Cruz odrzucili twierdzenie portalu Politico, że 24 z 27 krajów UE wypowiedziało się przeciwko amerykańskim sankcjom w związku z kontrowersyjnym gazociągiem Nord Stream 2.
22.08.2020

Unia Europejska przeciwko regulacjom USA w sprawie sankcji na Nord Stream 2

Komisja Europejska jest zaniepokojona regulacjami władz USA dotyczącymi sankcji na europejskie firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. „UE sprzeciwia się nakładaniu przez państwa trzecie sankcji na unijne przedsiębiorstwa” – poinformowała w środę PAP rzeczniczka Komisji.
12.08.2020

Prezes niemieckiej spółki bierze pod uwagę niedokończenie Nord Stream 2

Prezes współfinansującej budowę gazociągu Nord Stream 2 niemieckiej spółki Uniper przyznał we wtorek, że nie da się wykluczyć, iż z powodu sankcji USA inwestycja ta nie zostanie ukończona i trzeba będzie umorzyć zaciągnięte na jej realizację pożyczki.
11.08.2020

Szef MSZ Rosji: Nord Stream 2 zostanie wkrótce zrealizowany

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow wyraził we wtorek przekonanie, że projekt gazociągu Nord Stream 2 zostanie ukończony i że nastąpi to "w najbliższym czasie". Ławrow mówił o tym na spotkaniu w Moskwie z szefem dyplomacji Niemiec Heiko Maasem.
11.08.2020

Pompeo poruszy w Pradze temat gazociągu Nord Stream 2?

Czescy komentatorzy zastanawiają się czy Pompeo poruszy w Pradze temat gazociągu Nord Stream 2. Tę inwestycję wspierają czescy politycy, którzy budują interkonektory między niemiecką siecią gazową a swoim krajem.
08.08.2020

Amerykańscy senatorzy ostrzegli niemiecką spółkę portową, by nie wspierała budowy Nord Stream 2

W otwartym liście trzej republikańscy członkowie Senatu USA ostrzegli właściciela niemieckiego bałtyckiego portu Mukran w Sassnitz na Rugii, że naraża się na surowe amerykańskie sankcje pozwalając wykorzystywać go przy budowie gazociągu Nord Stream 2.
07.08.2020

Ekolodzy wypowiadają wojnę Nord Stream 2

Organizacja ekologiczna Niemiecka Pomoc Środowiskowa (DUH) poinformowała w środę o złożeniu w sądzie w Greifswaldzie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim pozwu z żądaniem anulowania zgody na użytkowanie gazociągu Nord Stream 2 z powodu emisji powodującego globalne ocieplenie metanu.
05.08.2020

Statek, który ma ukończyć Nord Stream 2 znów zmienił właściciela

Statek Akademik Czerski, który może dokończyć układanie na dnie Bałtyku biegnącego z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2, przestał należeć do podmiotu prawnego podległego koncernowi Gazprom i nie wiadomo, kto jest jego nowym właścicielem - podały w środę media w Moskwie.
29.07.2020

Rzecznik Kremla: Putin i Trump nie omawiali sankcji wobec Nord Stream 2

Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump, podczas rozmowy telefonicznej nie omawiali kwestii sankcji wobec gazociągu Nord Stram 2 - powiedział w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zaznaczył, że Rosja uważa te sankcje za nie do przyjęcia.
24.07.2020

Kreml: groźby sankcji wobec Nord Stream 2 są presją na biznes w Europie

Jako "wywieranie brutalnej presji" na biznes europejski określił w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow groźbę sankcji amerykańskich wobec gazociągu Nord Stream 2. Pieskow oświadczył też, że USA próbują "zmusić Europejczyków do kupowania droższego gazu".
16.07.2020

Czarne chmury nad projektem gazociągu Nord Stream 2. Gazprom będzie musiał dostosować się do reguł UE

Budowa gazociągu Nord Stream 2 stoi od ponad pół roku wskutek amerykańskich sankcji. Do ułożenia zostało ok. 160 km gazociągu, który Rosjanie chcą dokończyć z wykorzystaniem statku należącego do Gazpromu i oddać na przełomie 2020 i 2021 roku. Amerykański Kongres pracuje jednak nad projektem nowych sankcji wymierzonych w projekt gazociągu, które mogą go ostatecznie zastopować. Dla Rosji równie dużym problemem mogą okazać się też unijne regulacje i konieczność dostosowania się do reguł panujących na rynku UE, co uniemożliwi Gazprom
01.07.2020

Borrell: sankcje wobec europejskich firm zaangażowanych w Nord Stream 2 niedopuszczalne

Ewentualne sankcje wobec europejskich firm zaangażowanych w projekt Nord Stream 2 są niedopuszczalne - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Jak poinformował w KE toczą się prace nad tarczą chroniącą firmy UE przed restrykcjami ze strony krajów trzecich.
26.06.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.