Dążąc do skończenia z zależnością od od rosyjskiego gazu, rząd w Berlinie zamierza wprowadzić nowe przepisy, które umożliwią wywłaszczenie nieruchomości w celu podłączenia podmorskich terminali gazu płynnego do sieci.
Nowe prawo mogłoby umożliwić wykorzystanie części nieczynnych gazociągów Nord Stream 1 i 2 celem połączenia terminalu z brzegiem. Projekt ustawy, który ma zostać uzgodniony przez rząd, umożliwi (gdy będzie to konieczne) wywłaszczenie obiektów ruchomych do budowy gazociągów lub powiązanej z nimi infrastruktury. Do początku 2022 roku przez Nord Stream pompowano do Niemiec rocznie blisko 55 miliardów metrów sześciennych gazu. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Niemcy, które przez dekady zasilały swój sektor przemysłowy obfitymi dostawami rosyjskiego gazu, zobowiązały się zlikwidować swój import tego surowca z Rosji do 2024 roku.
Kluczem do realizacji nowych inwestycji związanych z dostarczaniem gazu, są planowane pływające terminale LNG w Brunsbuettel, Stade, Wilhelmshaven, a także w Lubminie, gdzie znajduje się zakończenie Gazociągu Północnego.W planach są także kolejne nowelizacje prawa energetycznego, które mają pozwolić na przejęcie przez państwo od firmy ropy, gazu czy energii elektrycznej, jeśli będzie wymagało tego bezpieczeństwo narodowe, w tym ochrona życia obywateli.
Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej
Weszło w życie unijne embargo na produkty ropopochodne z Rosji
Geopolityka wymusza zmiany w polskim programie rozpoznania geologicznego oceanów
Podatki marynarskie: rozliczenie ulgi abolicyjnej a przedawnienie zobowiązań podatkowych
Hapag-Lloyd przejmuje udziały w indyjskim operatorze terminali
Kobieta na statku. Szokujące wyniki. Dyskryminacja to powszechne zjawisko?