• <

Wynik wyszukiwania - "Dalian" - Wiadomości

W skład floty PŻM wszedł nowy statek, Polsteam Koprowo

Polska Żegluga Morska (Polsteam) ma nowy statek. To m/s Polsteam Koprowo, nazwany tak na cześć jeziora, znajdującego się na Wyspie Wolin. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ Polsteam Koprowo to tzw. jeziorowiec, a więc statek wymiarami przystosowany do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
25.04.2024

Gdańsk istotny dla gigantów żeglugi. To tam popłynie w pierwszy rejs nowy kontenerowiec OOCL

Orient Overseas Container Line Ltd. (OOCL) wprowadza do działalności nowy kontenerowiec OOCL Abu Dhabi. Mający nośność 24 188 TEU zalicza się do największych na świecie, a jednocześnie wyróżnia się ekologicznymi rozwiązaniami, wprowadzanymi z myślą o dekarbonizacji żeglugi. Jak wiele innych jednostek tego chińskiego giganta, ten również będzie działał na trasie, na której znajduje się Gdańsk.
26.02.2024

Polsteam Dąbie już we flocie PŻM

23 stycznia w chińskiej stoczni Shanhaiguan w Qinhungdao (prowincja Hebei) odbyło się uroczyste przekazanie najnowszego statku Polskiej Żeglugi Morskiej – m/s „Polsteam Dąbie”. To jednostka o nośności 37000 ton zaliczana do klasy tzw. jeziorowców (laker-max).
23.01.2024

Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.
01.12.2023

Pierwszy na świecie silnik zasilany metanolem zamówiony do tankowca VLCC

China Merchants Energy Shipping (CMES), gigantyczna firma żeglugowa notowana na giełdzie w Szanghaju i spółka-córka China Merchants Heavy Industry (CMHI), zamówiła główny silnik MAN B&W 7G80ME-LGIM w związku z budową tankowca VLCC. To pierwsze tego rodzaju zamówienie na silnik metanolowy typu dual-fuel dla tego rodzaju statku. Statek będzie konstruowany przez Dalian Shipbuilding Industry Co (DSIC), a dostawa planowana jest do kwietnia 2026 roku.
22.11.2023

Nietypowy, "polski" akcent w Chinach. Megakontenerowiec został nazwany na cześć miasta Gdynia

Kolejne firmy branży transportowej ścigają się w wprowadzaniu statków transportowych. Wśród nich jest przedsiębiorstwo Orient Overseas Container Line Ltd. (OOCL), które zorganizowało w stoczni Dalian COSCO KHI Ship Engineering Co., Ltd. (DACKS) ceremonię nadania nazwy swojej nowej, "zielonej" jednostce. Jest w tym swoisty polski akcent, gdyż nowy kontenerowiec został nazwany na cześć miasta Gdynia.
16.10.2023

CMA CGM zamawia osiem dodatkowych kontenerowców napędzanych metanolem

Według medialnych doniesień, francuski gigant żeglugowy CMA CGM złożył kolejne znaczące zamówienie na kontenerowce napędzane metanolem, zwiększając swój portfel zamówień do 34 statków tego typu.
29.09.2023

W Gdańsku zakończył się rozładunek koreańskiej wyrzutni rakietowej

W niedzielę do Portu Gdańsk dotarł statek AAL Dalian, który dostarczył pierwszą wyrzutnię rakiet Chunmu dla polskiej armii. W poniedziałek przybył do Nabrzeża Oliwskiego, gdzie miał miejsce rozładunek jednostki.
21.08.2023

Statek z nową wyrzutnią rakiet dla polskiej armii dotarł do Gdańska

Pływający pod liberyjską flagą AAL Dalian pojawił się w niedzielę na kotwicowisku Portu Gdańsk. Fakt ten warto odnotować, ponieważ statek ten dostarcza do Polski pierwszą wyrzutnię rakiet Chunmu dla polskiej armii.
20.08.2023

Władywostok staje się po 163 latach ponownie portem tranzytowym dla chińskiego handlu krajowego

Po zgodzie Moskwy chińskie władze zatwierdziły port we Władywostoku jako transgraniczny port tranzytowy dla chińskiego handlu krajowego, informuje chiński "Global Times" . Część analityków wskazuje, że jest to "dywidenda" dla Chin od Rosji w zawiązku z wojną na Ukrainie.
19.05.2023

Wojenne rynki ropy naftowej. Transport morski potrzebuje VLCC i produktowców

Początek 2023 roku to dobry czas dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen ropy i rosnącego ryzyka recesji gospodarczej. Według danych Refinitiv, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku podaż ropy naftowej w handlu morskim wzrosła o 9,4%, do 717,8 mln ton. Skorzystali na tym głównie operatorzy z Grecji w których rękach jest 28% floty zbiornikowców do przewozu ropy naftowej oraz 17% światowej floty produktowców.
11.05.2023

Chińska stocznia otrzymuje największe pojedyncze zamówienie na tankowce od Dynacom

Ożywienie na rynku ropy naftowej i energii przyczynia się do nagłego wzrostu liczby zamówień na budowę nowych tankowców. Segment ten odkładał wymianę tonażu w czasie długotrwałej dekoniunktury, a teraz, podobnie jak wcześniej linie kontenerowe, walczy o pozyskanie miejsc na budowę. Chińskie stocznie korzystają z gwałtownego wzrostu liczby zamówień na nowe tankowce i wypełniają luki budowlane do 2025 r. i później.
05.05.2023

Polsko-chińskie porozumienie uczelni morskich o współpracy

Uniwersytet Morski w Gdyni i Uniwersytet Morski w Dalian zawarły porozumienie o współpracy. Dokument w tej sprawie rektorzy obu uczelni podpisali w Gdyni w dniu 21 kwietnia 2023 roku. Ma to korzystnie wpłynąć na rozwój obu placówek w ramach prezentowanej oferty edukacyjnej oraz działalności naukowej.
24.04.2023

CMA CGM zamawia 16 kontenerowców

China State Shipbuilding Corporation potwierdziła, że gigant żeglugowy CMA CGM złożył zamówienie na 16 dużych kontenerowców.
07.04.2023

Logistyka ropy naftowej i produktów w 2022 r. Radykalne zmiany tras, portów i frachtów

Rok 2022 przyniósł radykalne zmiany w trasach transportu ropy naftowej i produktów. Po napaści Rosji na Ukrainę importerzy odczuli rekordowy wzrost stawek frachtowych operatorów zbiornikowców ropy i jej produktów. Lokalna wojna zmieniła obraz makroekonomiczny gospodarki światowej.
03.01.2023

Europejskie stocznie umierają pod presją chińskiej i koreańskiej konkurencji. Za 10 lat doki będą puste?

Przemysł budowy statków w Europie jeszcze pracuje. Za 10 lat europejski przemysł produkcji statków może być już tylko historią. Stocznie europejskie są bezbronne wobec praktyk dumpingowych oraz bezpośredniego wsparcia przemysłu stoczniowego przez państwa azjatyckie. Armatorzy europejscy działający pod ochronnym parasolem i często z istotnym wsparciem swoich państw zyski lokują w stoczniach azjatyckich.
07.09.2022

PŻM. Kontrakt na budowę czterech jeziorowców podpisany

Polska Żegluga Morska podpisała z chińską stocznią kontrakt na budowę czterech masowców do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich – poinformował w czwartek rzecznik PŻM. Jednostki mają wejść do eksploatacji w 2025 r.
01.09.2022

Wakacyjna gra w statki. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 29-32/2022)

Na rynku tonażowym dawało się odczuć spowolnienie spowodowane okresem urlopowym. Było mniej transakcji kupna-sprzedaży jednostek używanych a także nieco mniej nowych zamówień. Taką sytuację potwierdzały środowiska shipbrokerskie – anulacja większości obostrzeń pandemicznych w większości obszarów świata uwolniły przede wszystkim energię ludzi do… odpoczynku, a nie aktywności biznesowej.
22.08.2022

Porty kontenerowe Chin zdominowały globalny rynek

Terminale kontenerowe w Chinach przeładowały 142,3 mln TEU w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 r., co oznacza wzrost o 3 procent rok do roku. Największy obroty w czerwcu zanotowano w Szanghaju, rejestrując przeładunki równoważne 3,79 mln TEU.
11.08.2022

Cieśnina Tajwańska: czy Chiny zagrażają światowemu transportowi morskiemu?

W ostatnim tygodniu byliśmy świadkami chińskich manewrów w Cieśninie Tajwańskiej, zakłócających transport morski. Globalne skutki blokady Cieśniny Tajwańskiej byłyby katastrofalne z uwagi na uzależnienie od tajwańskich półprzewodników oraz znaczenie morskich szlaków komunikacyjnych.
11.08.2022

Chińska flota tankowców przeładowuje z rosyjskich statków ropę na środku Atlantyku

Chińska flota tankowców odbiera rosyjską ropę na środku Atlantyku. Tym samym Moskwa podejmuje niebezpieczną próbę wysłania więcej ropy na wschód - poinformował w piątek serwis internetowy dziennika "Daily Telegraph" za "Lloyd's List", brytyjskim czasopismem zajmującym się żeglugą morską.
29.07.2022

Towimor S.A. i PŻM rozwijają działalność w Chinach

Polska Żegluga Morska, wspierając rodzimych dostawców, po raz kolejny wybrała współpracę z Towimor. Toruńska spółka dostarczy urządzenia cumowniczo-kotwiczne na nowo budowane jednostki polskiego armatora zamówione w chińskiej stoczni.
21.07.2022

W 22 miesiące MSC kupiło 207 kontenerowców

Mediterranean Shipping Company (MSC) w ciągu ostatnich 22 miesięcy kupiło aż 207 używanych statków. Firma chce w ten sposób porzucić konieczność czarterowania jednostek.
07.07.2022

Coraz więcej nowych zamówień i coraz wyższe ceny. Analiza rynku tonażowego (tydzień 23-26/2022)

Jak pokazują dane z rynków tonażowych z ostatnich tygodni wzrasta aktywność w zakresie kontraktowania nowych jednostek. Szczególne wzrosty były zauważalne między innymi w segmencie gazowców do przewozu LNG, co wprost wynikało z sytuacji rynkowej i politycznej, występującej na świecie. Większemu zainteresowaniu nowymi jednostkami towarzyszy równolegle ogólny wzrost cen nowych statków. Z kolei w złomowaniach jednostek nadal stagnacja.
05.07.2022

Cisza na morzu – czy niektórym inwestycjom tonażowym i złomowaniom grozi zastój? Analiza rynku tonażowego (tydzień 14-18/2022)

Kolejne tygodnie ciszy w recyklingu okrętowym w praktycznie wszystkich segmentach tonażu. Okres ten charakteryzował się małą ilością złomowanego tonażu oraz oferowanymi wysokimi cenami za okrętowy złom, sięgający już okolic 700 USD za ldt, a więc tzw. tonę statku pustego. Sytuację tę wzmacniał trwający ramadan oraz okres wielkanocny. W nowych budowach również trwało widoczne spowolnienie. Podobny trend miał miejsce w transakcjach kupna-sprzedaży używanych jednostek pływających.
16.05.2022

Prawo dżungli w praktyce. Konflikt rosyjsko-ukraiński a sektor morski

Sektor morski żywo reaguje na wszelkie incydenty geopolityczne, zaś obecny konflikt rosyjsko-ukraiński jest tego typu przykładem. Wyższe stawki transportu morskiego, wzrost cen paliw to potencjalne scenariusze dalszego rozwoju niepewnej sytuacji.
24.02.2022

Analiza rynku tonażowego (tygodnie 5-7/2022)

Kolejne tygodnie początku nowego roku to czas aktywizacji rynku tonażowego w wielu obszarach. Na koniec stycznia aktualny portfel złożonych nowych zamówień w 2022 roku na wszystkie typy statków wynosił 77 jednostek, jednakże nadal było to o 40% mniej w porównaniu do danych z zeszłego roku. Niemniej jednak zapotrzebowanie na tonaż widać między innymi po cenach statków, które mocno wystrzeliły w górę. W uśrednieniu są one obecnie najwyższe od 10 lat!
21.02.2022

Analiza rynku tonażowego (tygodnie 2-5/2022)

Sytuacja na rynku tonażowym była w ostatnich tygodniach bardzo zróżnicowana i zależała od konkretnego segmentu rynku, sektorów a nawet poszczególnych typów jednostek. Duże zapotrzebowanie występowało nadal na gazowce do przewozu LNG. Rynek frachtowy masowców sięgnął dna i mocno liczy na solidne odbicie, więc armatorzy tego segmentu bacznie obserwują sytuację.
09.02.2022

PŻM buduje masowce na Wielkie Jeziora Amerykańskie

Chińska stocznia Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC) ogłosiła, że pozyskała zamówienie na cztery masowce, mające pływać po Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Zleceniodawcą jest Polska Żegluga Morska.
25.01.2022

Bałtycki Indeks Towarowy dalej spada przy słabym zapotrzebowaniu na jednostki capesize

Indeks frachtu morskiego suchych towarów masowych na Baltic Exchange spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od ponad miesiąca, co jest spowodowane niższymi stawkami w segmentach statków typu capesize i supramax.
26.10.2021

Shell wraz z partnerami zamawia pierwsze gazowce do przewozu CO2 napędzane LNG i wspomagane wiatrem

Northern Lights, spółka joint venture Shella zawiązane z głównymi firmami energetycznymi Equinor i TotalEnergies, złożyła zamówienie na dwa gazowce CO2 napędzane LNG i wspomagane wiatrem w chińskim Dalian Shipbuilding Industry Co. (DSIC).
12.10.2021

Apetyt na kontenerowce i nie tylko. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 34-37/2021)

Pomimo okresu wakacyjnego, rynek zarówno nowych budów, jak i obrotu tonażem z drugiej ręki w ostatnich tygodniach miał się coraz lepiej. Roczne trendy dynamiki dla nowych zamówień to dla miesiąca września około +122%, natomiast dla tzw. „secondhandów” – +75%. Gorzej, jeśli chodzi o liczby statków w złomowaniu. Tutaj trend liczony rok do roku wynosi nadal sporo, bo około -50%.
21.09.2021

Pierwsze na świecie VLCC zasilane LNG rozpoczyna próby morskie

Pierwszy na świecie bardzo duży gazowiec napędzany skroplonym gazem ziemnym rozpoczął próby morskie na wodach chińskich po zakończeniu fazy budowy.
08.09.2021

OOCL zamawia dziesięć ekologicznych kontenerowców o ładowności 16 000 TEU

Firma Orient Overseas Container Line Limited (OOCL) z siedzibą w Hongkongu, zajmująca się spedycją i logistyką kontenerów, zamówiła w Chinach dziesięć przyjaznych dla środowiska kontenerowców o ładowności 16 000 TEU.
03.09.2021

Bałtycki Indeks Towarowy przekroczył granicę 4000 punktów

Główny wskaźnik frachtu morskiego, Bałtycki Indeks Towarowy, wzrósł w piątek do ponad 11-letniego szczytu dzięki stałemu popytowi na wszystkie statki, a stawki kapitalizacji osiągnęły najwyższy poziom od połowy 2009 roku.
22.08.2021

Japonia. Ryby z nielegalnych połowów trafiają do sklepów

Japońska agencja prasowa Kyodo ostrzega, że do japońskich konsumentów trafiają ryby i owoce morza złowione przez chińskie statki stosujące nielegalne metody połowu i łamiące prawa pracowników.
19.08.2021

Koronawirus w chińskich portach. Łańcuch dostaw znowu stoi w miejscu

Cały świat przygotowuje się na kolejny kryzys związany z transportem morskim, ponieważ pandemia koronawirusa w południowych Chinach zakłóca pracę portów. Skutki obecnej sytuacji znajdą swoje negatywne konsekwencje zarówno w opóźnieniach towarów importowanych z Chin, jak również ich wyższych cenach.
01.07.2021

Statki przyszłości właśnie nadchodzą. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 16-19/2021)

Aktualny globalny poziom zamówień nowych statków sięga aktualnie około 167,2 mln DWT. Jak do tej pory w 2021 roku zawarto kontrakty na budowę jednostek o wielkości około 28,7 mln DWT.
19.05.2021

Pożar uszkodził chiński prom pasażerski (wideo)

Chiński prom typu ro - ro został poważnie uszkodzony w wyniku pożaru, który wybuchł najprawdopodobniej na pokładzie samochodowym. Chińskie media donoszą, że wszyscy zostali bezpiecznie ewakuowani ze statku.
22.04.2021

Podsumowanie przełomowego tygodnia dla Baltic Dry Index

Główny indeks frachtu morskiego Baltic Exchange, trzeci tydzień z rzędu notuje znaczny wzrost dla segmentów capesize i panamax.
22.03.2021

Chiński lotniskowiec na wodach Cieśniny Tajwańskiej

Przez Cieśninę Tajwańską przepłynął w niedzielę chiński lotniskowiec Shandong, któremu towarzyszyły chroniące go inne okręty - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu. Był to już drugi rejs Shandonga u wybrzeży Tajwanu od czasu wejścia okrętu do służby w 2019 roku.
21.12.2020

Anomalie cieplne mogą skończyć się nieodwracalną katastrofą

Według badania przeprowadzonego przez międzynarodową grupę klimatologów z Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Chin, opublikowanego w czasopiśmie „Science”, w ciągu ostatnich 20 lat skala anomalii cieplnych w Azji Środkowej pogłębiała się.
06.12.2020

OOCL zamawia kolejne siedem megakontenerowców w Chinach

Orient Overseas Container Line Limited (OOCL) z siedzibą w Hongkongu zamówił nową partię siedmiu kontenerowców o ładowności 23 000 TEU w stoczniach COSCO w Chinach.
03.11.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych na początku września 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
11.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu lipca 2020 roku

Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
07.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych na początek lipca 2020 roku

Gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, jednak wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej sektorach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
14.07.2020

Chińczyk aresztowany w związku ze śmiercią rybaka

Indonezyjska policja aresztowała 50-letniego Chińczyka w związku ze śmiercią rybaka, który mógł paść ofiarą handlu ludźmi. To efekt śledztwa w sprawie serii zgonów Indonezyjczyków pracujących na chińskich kutrach.
14.07.2020

Ciało młodego rybaka znalezione na pokładzie chińskiego kutra

Zamrożone ciało 20-letniego Indonezyjczyka znaleziono w chłodni chińskiego kutra zatrzymanego w Cieśninie Malakka – poinformowały w czwartek indonezyjskie władze. To kolejny z serii podobnych zgonów rybaków.
09.07.2020

78-letni badacz Arktyki oskarżony o zdradę stanu na rzecz Chin

78-letni naukowiec, badacz Arktyki Walerij Mitko został oskarżony o zdradę stanu - poinformował w poniedziałek niezależny rosyjski portal Meduza. Śledczy twierdzą, że Mitko przekazał tajne materiały służbom specjalnym Chin. Naukowiec zaprzecza zarzutom.
16.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w ostatnim tygodniu maja 2020

Wybuch pandemii Covid-19 wciąż odbija się na globalnej gospodarce, silnie odczuwalny jest nadal w branży morskiej. W ostatnim tygodniu maja Komisja Europejska zaproponowała utworzenie „funduszu naprawczego" dla wszystkich 27 państw członkowskich o wartości 750 mld euro (825 mld dolarów) na odbudowę gospodarki po pandemii Covid-19. Fundusz w wysokości 750 mld EUR stanowiłby uzupełnienie uzgodnionego w kwietniu pakietu wsparcia w wysokości 540 mld EUR, którego uruchomienie zaplanowano na 1 czerwca.
03.06.2020

Jeden z najdłuższych kontenerowców świata w gdańskim porcie (foto, wideo)

Do Portu Gdańsk zawinął dziś jeden z najdłuższych kontenerowców świata. COSCO Shipping Pisces, bo o nim mowa, zacumował przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk.
03.06.2020

„Adam Asnyk” - statek Chipolbroku przywozi kolejny ładunek elementów wież wiatrowych (foto, wideo)

25 maja do gdyńskiego portu zawitał „Adam Asnyk” - wielozadaniowy statek Polsko Chińskiego Towarzystwa Okrętowego „Chipolbrok”, który przywiózł kolejną partię elementów wież wiatrowych. Główna operacja wyładunkowa została przeprowadzona przy nabrzeżu Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w ciągu zaledwie jednej doby, po czym jednostka została przeholowana na nabrzeże Rumuńskie celem przeprowadzenia dalszych operacji przeładunkowych. Wyjście statku z portu nastąpiło 27 maja późnym wieczorem tak, aby około północy minąć Hel i
01.06.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu maja 2020

Obserwując aktualny stan gospodarki morskiej w ujęciu globalnym często wskazuje się na już zauważalne skutki epidemii. Mimo, że na pełne opisanie rozmiaru zniszczeń i dokładnego obrazu gospodarki morskiej w momencie zakończenia epidemii jest za wcześnie, przedstawiane są dane obrazujące zmiany w wolumenie transportu morskiego, ilości i wartości produkcji i remontów, czy wreszcie opisujące dynamikę zmian w odniesieniu do portfela zamówień.
28.05.2020

China Merchants zamawia dwie jednostki VLCC z pionierską technologią

China Merchants Energy Shipping (CMES) złożyło zamówienie na budowę dwóch bardzo dużych tankowców o nośności 307 000 t, w porozumieniu z Dalian Shipbuilding Industry (DSIC).
19.05.2020

Saudyjska fotylla ropy naftowej mierzy się z opóźnieniami przed przybyciem do USA

Supertankowce załadowane ropą z Arabii Saudyjskiej, które zmierzają do brzegów Stanów Zjednoczonych, rozładowują się dłużej niż zwykle, ponieważ trudniej jest znaleźć mniejsze statki, używane w tym procesie.
13.05.2020

Chińska stocznia zdobyła kontrakt od Hartmanna na gazowce LPG

Chiński stocznia Nantong CIMC Sinopacific Offshore & Engineering wygrała zamówienie na budowę tankowców LPG dla niemieckiej grupy Hartmann.
27.04.2020

Chińska stocznia z dostawą pierwszego gazowca LNG

Chiński stocznia Cosco Shipping Heavy Industry dostarczyła gazowiec LNG o pojemności 28 000 metrów sześciennych.
26.04.2020

Chińskie stocznie wracają do pracy

Już w połowie lutego, główne państwowe stocznie chińskie zaczęły wracać do pracy. Niedługo później (w ostatnich dniach lutego), produkcję wznowiła zdecydowana większość tamtejszych stoczni, w tym zakłady prywatne. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w Chinach widoczne są już wyraźne sygnały ożywienia gospodarczego.
27.03.2020

COSCO SSC zamawia 8 nowych jednostek

COSCO Shipping Specialized Carriers, spółka zależna China Ocean Shipping Group (COSCO), zamówiła osiem uniwersalnych masowców do przewozu masy celulozowej w stoczni Dalian w Cosco Shipping Heavy Industry.
12.03.2020

OOCL zamówił pięć gigantycznych kontenerowców

Armator Orient Overseas Container Line Limited (OOCL) z siedzibą w Hongkongu zamówił pięć kontenerowców o ładowności 23 000 TEU w stoczniach COSCO w Chinach.
11.03.2020

OPEC zdecydowało się zmniejszyć produkcję, by zmniejszyć wpływ epidemii koronawirusa na zapotrzebowanie na ropę

W odpowiedzi na bieżące zapotrzebowanie na ropę członkowie OPEC zaproponowali dziś zmniejszenie produkcji tego surowca o 1,5 miliona baryłek dziennie do 30 czerwca 2020 roku.
05.03.2020

Epidemia koronawirusa opóźnia instalację skruberów w Chinach

Firmy żeglugowe mogą napotkać opóźnienia w dostawie statków wyposażonych w sprzęt do filtrowania spalin ze względu na wybuch epidemii wirusa w Chinach.
02.02.2020

Nowy lotniskowiec ChRL przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Nowy chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Tajwanu. Nie wiadomo, kiedy okręt przeszedł przez cieśninę. Reuters zauważa, że na początku stycznia na wyspie mają odbyć się wybory prezydenckie.
26.12.2019

Pierwszy zbudowany w kraju lotniskowiec wszedł do służby (wideo)

Do służby w chińskiej marynarce wojennej wszedł we wtorek pierwszy zbudowany w ChRL lotniskowiec Shandong – poinformowała oficjalna agencja prasowa Xinhua. Ceremonia oddania okrętu do użytku odbyła się w mieście Sanya nad Morzem Południowochińskim.
17.12.2019

Chiński armator z zamówieniem na cztery tankowce VLCC

China Merchants Energy Shipping (CMES) zakontraktował cztery tankowce VLCC nowej generacji. Zamówienie o wartości 331,8 mln dolarów otrzymała chińska stocznia Dalian Shipbuilding Industry.
03.12.2019

Chiny stworzyły największą na świecie grupę stoczniową

We wtorek Chiny formalnie utworzyły China Shipbuilding Group, spółkę określaną jako największego na świecie producenta statków. Powstanie grupy nastąpiło po tym, jak Pekin w zeszłym miesiącu zatwierdził połączenie dwóch największych stoczni w kraju, China State Shipbuilding Corp i China Shipbuilding Industry Co.
26.11.2019

Fuzja dwóch największych chińskich gigantów stoczniowych

China State Shipbuilding Corp i China Shipbuilding Industry Corp łączą się w celu utworzenia nowego wielkiego konglomeratu. Zdaniem ekspertów, znacznie przyspieszy to przemysł stoczniowy w kraju i zmieni sytuację geopolityczną w regionie. Łączne aktywa po fuzji przedsiębiorstw wyniosą 800 miliardów juanów (113 miliardów dolarów), z łączna sprzedażą 81 miliardów rocznie, co stanowi 21% globalnego udziału.
29.10.2019

USA zaniepokojone wyłączaniem transponderów na chińskich tankowcach

USA ostrzegają chińskich armatorów, by nie wyłączali na swych tankowcach transponderów w celu ukrycia zabronionych przez amerykańskie sankcje przewozów irańskiej ropy - podał w środę Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli Białego Domu.
16.10.2019

Wybuch zbiornikowca w Korei Południowej. Wielu rannych (wideo)

18 marynarzy zostało rannych w wybuchu zbiornikowca Stolt Groenland w Korei Południowej. Do zdarzenia doszło w piątek w porcie w Ulsan. Pożar rozprzestrzenił się na cumujący obok inny zbiornikowiec Bow Dalian. Nie ma ofiar śmiertelnych.
28.09.2019

Chiny zwodowały pierwszy inteligentny tankowiec

Chiny zwodowały pierwszy na świecie inteligentny tankowiec VLCC w swojej czołowej stoczni Dalian Shipbuilding Industry (DSIC). Jednostka o nośności 308 tys. dwt 22 czerwca została przekazana armatorowi China Merchants Energy Shipping (CMES).
26.06.2019

USA: Prezydent Trump cofnął dodatkowe sankcje dotyczące Korei Północnej

Prezydent Donald Trump oświadczył w piątek, że polecił cofnąć ogłoszone ostatnio nowe sankcje dotyczące Korei Północnej. Sankcje te zarządziło ministerstwo finansów USA.
23.03.2019

Niedługo ruszy budowa prawdziwego behemota kontenerowego o napędzie LNG

Stocznia Dalian Shipbuilding Industry Company Ltd. i towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL podpisały list intencyjny w sprawie budowy ultrakontenerowca napędzanego LNG o ładowności aż 23 tys. TEU.
06.09.2018

Maersk Tankers testuje użycie energii wiatrowej do napędzania swoich jednostek

Maersk Tankers testuje użycie energii wiatrowej do napędzenia swoich statków, co pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa o 10 proc. i zmniejszy emisję zanieczyszczeń.
30.08.2018

Media: chiński lotniskowiec wyszedł w morze na kolejne sprawdziany

Pierwszy zbudowany w Chinach lotniskowiec, określany jako typ 001A, wyszedł w niedzielę ze stoczni w mieście Dalian na północnym wschodzie kraju na drugą serię sprawdzianów na morzu – poinformował w poniedziałek państwowy chiński dziennik "Global Times".
27.08.2018

Chiny/MSZ: Sprzeciwiamy się jednostronnym sankcjom

Chińskie MSZ zaprzeczyło w czwartek, jakoby władze ChRL pozwalały rodzimym firmom na działalność sprzeczną z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Korei Płn. Pekin sprzeciwia się jednak nakładaniu jednostronnych sankcji przez inne kraje – dodano.
16.08.2018

USA: Sankcje na firmy z Chin i Rosji za łamanie sankcji wobec Korei Płn.

USA nałożyły w środę sankcje na rosyjską agencję świadczącą usługi portowe i na chińskie firmy za obsługiwanie północnokoreańskich statków i za sprzedawanie Korei Północnej alkoholu i wyrobów tytoniowych wbrew amerykańskim sankcjom nałożonym na Pjongjang.
15.08.2018

Drugi największy armator kontenerowy wchodzi na rynek ro-ro

Drugi największy armator kontenerowy, MSC, ogłosił plany wejścia na rynek transportu ro-ro. Szwajcarski armator na początek wprowadzi jeden dwutygodniowy serwis ro-ro między Północną Europą i Zachodnią Afryką z rotacją w portach: Le Havre-Antwerp-Dakar-Conakry-Abidjan-Le Havre.
16.07.2018

Maersk z nowym zamówieniem na tankowce

Maersk Tankers złożyło zamówienie na sześć nowych tankowców w Chinach, z opcją budowy kolejnych po zakończeniu pierwszej części kontraktu.
19.06.2018

Adam Asnyk w Porcie Gdynia. Zobacz załadunek olbrzymich urządzeń (foto, wideo)

M/v Adam Asnyk w Gdyni. Na statku Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego Chipolbrok przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych trwa załadunek kluczowych elementów nowoczesnej elektrowni węglowej na Filipinach. Projekt ten pozwoli zmniejszyć niedobór mocy w tym kraju.
22.05.2018

Samsung Heavy Industries przekazała tankowiec Maersk Capri armatorowi

Duńskie Maersk Tankers odebrało tankowiec Maersk Capri od stoczni Samsung Heavy Industries (SHI) w chińskim Ningbo. Jednostka o nośności 50 tys. dwt będzie pływać pod flagą Singapuru.
06.05.2018

Maersk Tankers zamówił sześć nowych tankowców w chińskiej stoczni

Maersk Tankers złożyło zamówienie na sześć nowych tankowców w Chinach, z opcją budowy kolejnych po zakończeniu pierwszej części kontraktu.
01.05.2018

Do Gdyni będą zawijały dwa oceaniczne kontenerowce w tygodniu! MSC przedłuża swoje serwisy

Dobre wieści dla Portu Gdynia. Jak poinformował MSC (Mediterranean Shipping Company SA), funkcjonowanie rozpoczną 2 cotygodniowe serwisy oceaniczne, dla których Gdynia będzie jednym z portów bezpośrednich zawinięć.
28.04.2018

Media: Drugi chiński lotniskowiec rozpoczyna testy na morzu

Drugi lotniskowiec chińskiej marynarki wojennej, a zarazem pierwszy taki okręt opracowany w Chinach, wypłynął w poniedziałek z przystani w mieście Dalian w prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju, by odbyć swoje pierwsze testy na morzu – podały lokalne media.
23.04.2018

Kontenerowiec COSCO Gemini dołączą do klubu 20-tysięczników

Gigantyczny kontenerowiec z pokładem wielkości czterech boisk został 10 kwietnia oddany armatorowi Cosco Shipping Lines. Jednostka o ładowności 20 tys. TEU otrzymała imię Cosco Gemini. Statek powstał w chińskiej stoczni Dalian Shipbuilding Industry (DSIC).
19.04.2018

Maersk Line rozszerza zakres usług online

Maersk Line podejmuje dalsze kroki w celu uproszczenia łańcuchów dostaw, rozszerzając zakres usług na swojej platformie online ship.maerskline.com. Tym samym, Maersk obejmie więcej głównych szlaków i odpowie na oczekiwania klientów.
10.04.2018

Fuzja chińskich olbrzymów stoczniowych?

Jak informuje portal Bloomberg, chiński rząd planuje połączenie dwoch największych koncernów stoczniowych - China State Shipbuilding Corp (CSSC) i China Shipbuilding Industry Co (CSIS). Według branżowych ekspertów, ten ruch ma na celu zahamować wzrost południowokoreańskich konkurentów.
31.03.2018

Na rynku transportu ro-ro pojawi się nowy gracz

Drugi największy armator kontenerowy, MSC, ogłosił plany wejścia na rynek transportu ro-ro. Szwajcarski armator na początek wprowadzi jeden dwutygodniowy serwis ro-ro między Północną Europą i Zachodnią Afryką z rotacją w portach: Le Havre-Antwerp-Dakar-Conakry-Abidjan-Le Havre.
24.03.2018

Cosco zamówiło 7 tankowców w chińskiej stoczni

Chińskie Cosco Shipping Energy Transporation podpisało kontrakt z chińską stocznią Dalian Shipbuilding na budowę statków wartych 553 mln dolarów. Chodzi o cztery tankowce VLCC i trzy tankowce suezmax.
01.02.2018

Cosco z drugim dwudziestotysięcznikiem we flocie

Chińskie Cosco Shipping Lines odebrały swój drugi kontenerowiec o ładowności 20 tys. TEU – donoszą chińskie media. Chrzest statku odbył się 27 stycznia w Szanghaju.
29.01.2018

MSC planuje wejść w sektor transportu ro-ro

Drugi największy armator kontenerowy, MSC, ogłosił plany wejścia na rynek transportu ro-ro.
23.01.2018

Cosco zamawia 7 tankowców w chińskiej stoczni

Chińskie Cosco Shipping Energy Transporation podpisało kontrakt z chińską stocznią Dalian Shipbuilding na budowę statków wartych 553 mln dolarów. Chodzi o cztery tankowce VLCC i trzy tankowce suezmax.
21.11.2017

Chiny chcą zachęcić swoich armatorów do podróży szlakiem arktycznym

Chiny będą zachęcać swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym.
02.11.2017

Krwistoczerwona plaża w Chinach. Oto powód (wideo)

Niezwykłe zjawisko w prowincji Liaoning w Chinach. Jedna z piaszczystych plaż stała się krwistoczerwona. Niesamowity widok przyciągnął tysiące turystów.
02.10.2017

Pierwsza jednostka Chin dotarła do Rosji Szlakiem Arktycznym

W zeszłym tygodnid do portu Bronka w Sankt Petersburgu przypłynął statek wielozadaniowy Lian Hua Song państwowego, chińskiego armatora Cosco. To pierwsza jednostka płynąca między tymi tymi krajami, która pokonała Szlak Arktyczny.
18.09.2017

Chiny będą mocniej inwestować w szlak arktyczny

Chiny zachęcają swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym.
07.08.2017

Chiny, by ich armatorzy płynęli częściej przez Arktykę

Chiny zachęcają swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym.
18.06.2017

Chiny/ Xi Jinping: Nasza marynarka powinna być na światowym poziomie

Prezydent Chin Xi Jinping zaapelował w środę o zwiększenie wysiłków w celu unowocześniania chińskiej marynarki i zwiększania jej potencjału. Podkreślił wagę operacyjności jednostek podwodnych i nawodnych.
24.05.2017

W Chinach zwodowano pierwszy lotniskowiec krajowej produkcji (wideo)

Pierwszy zbudowany w Chinach lotniskowiec zwodowano w środę w stoczni w mieście Dalian na północnym wschodzie kraju – poinformowały państwowe media. Ta jednostka z napędem konwencjonalnym ma wejść do służby około 2020 roku.
26.04.2017

Chiny: wizerunkowa wpadka z plakatem na święto marynarki wojennej

Chińskie ministerstwo obrony zaliczyło wizerunkową wpadkę w związku z plakatem zaprezentowanym z okazji 68. rocznicy powstania marynarki wojennej. Na zdjęciu do chińskiego lotniskowca doklejono rosyjski myśliwiec i amerykańskie okręty desantowe.
25.04.2017

Największy kontenerowiec świata wypłynął w dziewiczy rejs do Europy

MOL Triumph, największy na świecie kontenerowiec, wypłynął w pierwszy rejs z Azji do Europy. Do eksploatacji nowoczesna jednostka została oddana w ubiegłym miesiącu.
07.04.2017

Chiny chcą wykorzystać potencjał szlaku arktycznego

Chiny zachęcają swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym.
23.03.2017

Chiński lotniskowiec na wodach Cieśniny Tajwańskiej. Tajwan podrywa samoloty

W związku z pojawieniem się na wodach Cieśniny Tajwańskiej grupy chińskich okrętów wojennych, na której czele stoi lotniskowiec Liaoning, Tajwan poderwał w środę samoloty i zaalarmował okręty marynarki wojennej. Mają one monitorować chińskie jednostki.
11.01.2017

Chiny potwierdziły ćwiczenia lotniskowca na Morzu Południowochińskim

Chiny potwierdziły we wtorek, że ich lotniskowiec po raz pierwszy wziął udział w ćwiczeniach na Morzu Południowochińskim wraz z formacją innych okrętów wojennych i samolotów myśliwskich, co może wywołać zaniepokojenie sąsiednich państw.
03.01.2017

Chiny dalej będą obniżać zdolności przeładunkowe portów

Chiński rząd zamierza kontynuuować swoją politykę optymalizacji portów kontenerowych. Nie dziwi to, biorąc pod uwagę fakt, że zdolności przeładunkowe tych obiektów aż o 50 mln TEU przekraczają popyt.
22.08.2016

Maersk i MSC będą rzadziej zawijały do europejskich portów. Czy zmiany dotkną także DCT?

Statki aliansu 2M, składającego się z Maerski Line oraz Mediterranean Shipping Co (MSC), będą rzadziej bezpośrednio zawijały do portów na szlaku Azja-Północna Europa.
28.07.2016

Chiny chcą wysyłać więcej statków szlakiem arktycznym

Chiny zachęcają swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym – donosi gazeta China Daily.
20.04.2016

Już 12 portów azjatyckich w ofercie ROHLIG SUUS Logistics

ROHLIG SUUS Logistics od kliku lat obsługuje bezpośrednie linie drobnicowe obejmujące główne porty w południowej i wschodniej Azji. Obecnie firma z sukcesem rozwija także serwisy drobnicowe z mniejszych portów azjatyckich, dążąc do objęcia lidera w tym obszarze.
04.11.2015

Chiński gigant zamierza zwiększyć fracht szlakiem arktycznym

Cosco, największy chiński armator, zamierza częściej transportować towary przez Arktykę. To efekt ostatniej, udanej podróży jednej z ich jednostek do Szwecji tzw. Przejściem Północno-Wschodnim (PPW).
20.08.2015

Powraca temat fuzji COSCO i CSCL

Znów pojawiają się medialne plotki o fuzji COSCO i CSCL - dwóch największych państwowych chińskich armatorów. W zeszły czwartek (06.08) rząd wydał obu koncernom polecenie przygotowania szczegółowego planu takiego połączenia – wynika z doniesień portalu South China Morning Post.
10.08.2015

Wyniki audytu w Chinach: Cosco sfałszowało swoje wyniki finansowe

Chiński koncern Cosco Group znalazł się na liście firm, które sfałszowały wyniki o swoich obrotach i zyskach – wynika z audytu przeprowadzonego przez chiński rząd.
29.06.2015

Stocznie COSCO mają plan, jak poradzić sobie z małą ilością nowych zamówień

Konglomerat stoczni COSCO (CSG) zamierza zmienić swoją politykę działania, by dostosować się do obecnego rynku, nękanego przez nadpodaż tonażu. Rozwiązaniem ma być między innymi skupienie się na naprawach i przebudowie starych jednostek.
28.04.2015

Cosco z nowymi zleceniami

Cosco Shipyard Group ogłosiło właśnie zdobycie dwóch nowych kontraktów opiewających łącznie na sumę 160 mln dolarów.
06.02.2015

Niskie ceny ropy uderzają w chiński offshore

Chińskie stocznie, który uciekając przed kryzysem w budowie statków przerzuciły się na produkcję platform wiertniczych stoją w obliczu poważnych problemów. Nie ma nowych zamówień, ani zapytań na rok 2016 i kolejne lata.
19.01.2015

Niskie ceny ropy uderzają w chiński offshore

Chińskie stocznie, który uciekając przed kryzysem w budowie statków przerzuciły się na produkcję platform wiertniczych stoją w obliczu poważnych problemów. Nie ma nowych zamówień, ani zapytań na rok 2016 i kolejne lata.
19.01.2015

Inauguracja działalności sojuszu 2M

„Munkebo Maersk”, najnowszy kontenerowiec klasy Triple-E, jaki wszedł do eksploatacji we flocie Maersk Line, w ostatni weekend zainaugurował podróż z ładunkiem w sojuszu 2M, jaki zawarł we wrześniu ze spółką żeglugową MSC.
13.01.2015

Stena i Mann Lines rozpoczęły współpracę

Początek listopada przyniósł początek nowej współpracy między Stena Line i Mann Lines.
03.11.2014

Chińczycy zaakceptują supermasowce?

W Chinach znów powróciła publiczna dyskusja na temat granic pojemności statków transportowych, jakie mogą wpływać do ich portów.
18.10.2014

Hongkong - Gdańsk. Nowe połączenie morskie w ofercie ROHLIG SUUS Logistics

ROHLIG SUUS Logistics uruchomił kolejną, bezpośrednią linię drobnicową do Gdańska, obejmującą 7 portów w południowo-zachodnich Chinach. Przesyłki są konsolidowane w Hongkongu.
30.01.2014

Nowe połączenie morskie Hongkong-Gdańsk operatora RSL

Rohlig Suus Logistics uruchomił bezpośrednią linię drobnicową z Hongkongu do Gdańska, obejmującą także sześć portów w południowo-zachodnich Chinach.
31.12.2013

Chiński statek płynie do Europy przez Przejście Płn-Wsch

Chiński statek towarowy podejmuje próbę pierwszego w historii tego państwa komercyjnego wykorzystania morskiego Przejścia Północno-Wschodniego - informują media chińskie. Zmiany klimatu tworzą szansę wykorzystania tego arktycznego szlaku z Chin do Europy.
13.08.2013

Współpraca polsko-chińska - na progu wielkiej szansy

Według danych agencji Xinhua 2011r. Chiny wydały na konsumpcję więcej niż USA. Ostatnie lata upłynęły pod znakiem ożywionych kontaktów dyplomatycznych (kierunki dalszej współpracy z Chinami były przedmiotem rozmów i ustaleń Komisji Mieszanej RP – ChRL planowanej na koniec maja 2012 roku). Chińczycy cenią sobie stabilność naszej gospodarki i korzystne położenie geopolityczne. Nasz kraj odwiedza rosnąca liczba chińskich misji gospodarczych, z drugiej strony rodzime przedsiębiorstwa coraz chętniej wysyłają swoich przedstawicieli do
11.06.2012

Kuehne + Nagel ma nowe centrum konsolidacyjne LCL w Szanghaju

Utworzenie nowego centrum konsolidacji ładunków w Szanghaju spowodowało jeszcze większe wzmocnienie serwisu drobnicowego LCL (transport w kontenerach zbiorczych) oferowanego przez firmę Kuehne + Nagel w regionie Azja-Pacyfik, a także rozszerzenie zakresu usług do Europy Wschodniej.
22.05.2012

Polska ma dostęp do źródła wszelkiej potęgi

Znaczenie przemysłu stoczniowego dla gospodarki współczesnych państw jest pochodną znaczenia morza dla współczesnej gospodarki światowej. Wbrew potocznej opinii, morza i oceany nie są dziś barierami, a "autostradami" handlu i globalnej komunikacji. W stosunku do II połowy XIX wieku - a więc w ciągu zaledwie nieco ponad stu lat - dwukrotnie zwiększyły się średnie prędkości poruszania się statków i okrętów, zaś ich tonaż - a więc możliwości transportowe - dziesiątki i setki razy.
29.11.2011

PARANDOWSKI – nowy statek dla CHIPOLBROKU

W dniu 28 go października br w porcie Dalian (Chiny) odbyła się uroczystość oddania przez COSCO Dalian Shipyard do eksploatacji statku mv "PARANDOWSKI”, trzeciego już z serii 6 nowobudowanych wielozadaniowych statków przystosowanych do przewozu sztuk ciężkich, które zamówiło w tej stoczni Chińsko – Polskie Towarzystwo Okrętowe SA - CHIPOLBROK.
25.11.2010

ADAM ASNYK w Gdyni i w Europie

Pierwszy z 6-ciu nowobudowanych statków w stoczni Dalian (Chiny) dla Chińsko – Polskiego Towarzystwa Okrętowego SA CHIPOLBROK – m/v ADAM ASNYK zawinie na początku lipca 2010 po raz pierwszy do portu w Gdyni.
25.06.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.