• <
escort_980x120_gif_2020

Ciało młodego rybaka znalezione na pokładzie chińskiego kutra

ew

09.07.2020 22:35 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Ciało młodego rybaka znalezione na pokładzie chińskiego kutra

Partnerzy portalu

Ciało młodego rybaka znalezione na pokładzie chińskiego kutra - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

Zamrożone ciało 20-letniego Indonezyjczyka znaleziono w chłodni chińskiego kutra zatrzymanego w Cieśninie Malakka – poinformowały w czwartek indonezyjskie władze. To kolejny z serii podobnych zgonów rybaków.

Jak przekazał rzecznik policji w indonezyjskiej prowincji Riau, dwa chińskie kutry zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy po otrzymaniu informacji, że na pokładzie jednego z nich zmarł członek załogi. Rzecznik powiedział AFP, że na ciele ofiary stwierdzono ślady okaleczeń, co może świadczyć, że zmarły był torturowany. Dokładną przyczynę śmierci ma wyjaśnić autopsja.

Pracownicy z krajów Azji Południowo-Wschodniej są często zatrudniani przez prywatnych operatorów chińskich kutrów. Już wcześniej pojawiały się doniesienia o fatalnych warunkach pracy, ucieczkach i przypadkach zgonów wśród indonezyjskich rybaków.

W grudniu i marcu doszło do śmierci trzech obywateli Indonezji pracujących na chińskich statkach rybackich. W maju z pokładu jednostki pływającej pod chińską banderą wyrzucono do morza ciała trzech indonezyjskich członków załogi. W czerwcu załoga indonezyjskiej łodzi uratowała dwóch mężczyzn, którzy wskoczyli do wody uciekając z chińskiego kutra.

BBC Indonesia donosiła o przypadkach głodzenia rybaków, pracy na 18-godzinnych zmianach, podawania im do picia niewystarczająco przefiltrowanej wody z oceanu i pobić.

W czerwcu rząd w Dżakarcie rozpoczął dochodzenie w sprawie naruszeń praw pracowniczych i praw człowieka na pokładach chińskich jednostek rybackich. MSZ Indonezji poinformowało, że według jego ustaleń dziesiątki młodych Indonezyjczyków były zmuszane do pracy w nieludzkich warunkach na co najmniej czterech kutrach należących do firmy Dalian Ocean Fishing Co Ltd.

W tej sprawie do MSZ Indonezji wezwano chińskiego ambasadora. Władze indonezyjskie aresztowały też pod zarzutem handlu ludźmi trzech swoich obywateli, którzy zajmowali się rekrutacją rybaków, zwykle pochodzących z najmniej zamożnych części kraju. Rząd Chin zapowiedział własne dochodzenie w sprawie nadużyć.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.