• <
Baltexpo2023_duży

Media: Drugi chiński lotniskowiec rozpoczyna testy na morzu

pc

23.04.2018 22:50 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Media: Drugi chiński lotniskowiec rozpoczyna testy na morzu

Partnerzy portalu

Media: Drugi chiński lotniskowiec rozpoczyna testy na morzu - GospodarkaMorska.pl

Drugi lotniskowiec chińskiej marynarki wojennej, a zarazem pierwszy taki okręt opracowany w Chinach, wypłynął w poniedziałek z przystani w mieście Dalian w prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju, by odbyć swoje pierwsze testy na morzu – podały lokalne media.

Wypłynięcie lotniskowca typu 001A, któremu nie nadano jeszcze nazwy, zbiega się z przypadającą w poniedziałek 69. rocznicą utworzenia marynarki wojennej ChRL. Na zdjęciach opublikowanych na chińskich portalach informacyjnych oraz na kanałach społecznościowych państwowych dzienników „Renmin Ribao” i „Huanqiu Shibao” widać ten okręt ciągnięty przez holowniki.

Nie ogłoszono oficjalnie, dokąd popłynął drugi chiński lotniskowiec, ale urząd bezpieczeństwa morskiego prowincji Liaoning ogłosił w piątek, że trzy obszary Zatoki Pohaj i Morza Żółtego będą zamknięte ze względu na operacje wojskowe pomiędzy 20 a 28 kwietnia.

„Obszar odgrodzony na testy jest dość wąski, a ich czas dość krótki (…) Jako pierwsza próba ma ona duże znaczenie symboliczne i polityczne, więc wojsko musi się upewnić, że nic nie pójdzie źle (…) Kilka dni od dziś (poniedziałku) to dobry moment” - ocenił pekiński komentator spraw wojskowych Song Zhongping, cytowany przez hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

Jego zdaniem w tym tygodniu próbie poddane zostaną głównie napęd i system łączności lotniskowca, a pozostałe urządzenia, w tym elektronika i uzbrojenie, będą sprawdzane w najbliższej przyszłości.

Testy głównego silnika zostały przeprowadzone w ubiegłym tygodniu i powtórzone w poniedziałek – powiedział inny komentator kwestii wojskowych z Pekinu Zhou Chenming. Napęd Typu 001A opracowano na podstawie silników zamontowanych na Liaoningu – pierwszym chińskim lotniskowcu, zbudowanym przez Związek Radziecki.

Typ 001A został zwodowany rok temu, a od tamtego czasu toczyły się prace wykończeniowe. Według Zhou nowy okręt będzie poddawany próbom przez sześć do 12 miesięcy w różnych warunkach, zanim rozpocznie służbę w marynarce.

Prezydent Xi Jinping prowadzi wielką kampanię modernizacji chińskiej armii. Niedawno, podczas największej jak dotąd parady morskich sił zbrojnych ChRL, powiedział, że potrzeba budowy marynarki wojennej najwyższej światowej klasy „jeszcze nigdy nie była pilniejsza niż dziś”. Według komentatorów chińska marynarka coraz śmielej rzuca wyzwanie dominacji Stanów Zjednoczonych w regionie.

 

Dziękujemy za wysłane grafiki.