• <
CTM_980X120_gif_2020

Wybuch zbiornikowca w Korei Południowej. Wielu rannych (wideo)

Strona główna MW, służby morskie Wybuch zbiornikowca w Korei Południowej. Wielu rannych (wideo)

pc

28.09.2019 Źródło: własne
Wybuch zbiornikowca w Korei Południowej. Wielu rannych (wideo) - GospodarkaMorska.pl

18 marynarzy zostało rannych w wybuchu zbiornikowca Stolt Groenland w Korei Południowej. Do zdarzenia doszło w piątek w porcie w Ulsan. Pożar rozprzestrzenił się na cumujący obok inny zbiornikowiec Bow Dalian. Nie ma ofiar śmiertelnych.

Stolt Tanker, operator zbiornikowca, poinformował w komunikacie, że pożar, który wybuchł ok. godz. 11:00 w zbiornikach ładunkowych, został już ugaszony. „Wszyscy marynarze zostali bezpiecznie ewakuowani, a ich rodziny poinformowane o zdarzeniu. Nadal trwają działania przeciwpożarowe, by wyeliminować wszelkie zagrożenia. (…) Statek Bow Dalian cumujący obok został odsunięty z miejsca zdarzenia. Stolt Tankers chciałby wyrazić głębokie ubolewanie incydentem i jego potencjalnym wpływem na tych, którzy byli na pokładzie lub w pobliżu dwóch statków. Bezpieczeństwo wszystkich osób i ochrona środowiska mają ogromne znaczenie dla działalności firmy. Stolt Tankers chciałby podziękować służbom ratowniczym za natychmiastową reakcję na tę poważną sytuację. Dokładna przyczyna zdarzenia nie jest jeszcze znana. Więcej informacji wkrótce” – napisał w komunikacie Stolt Tanker.

Według portalu The Maritime Bulletin, przyczyną eksplozji mogło być przegrzanie ładunku. Produktowiec Stolt Groenland transportował m.in. styren. Ładunek ten sąsiadował ze zbiornikami ładunkowymi z cieczami, które powinny być ogrzewane. W gaszeniu pożaru uczestniczyło wiele zastępów straży pożarnej.

Portal The Korea Times, powołując się na południowokoreańską agencję Yonhap, poinformował, że rannych zostało 12 marynarzy i 6 ratowników. Głównie z powodu oparzeń i w wyniku zatrucia trującym dymem. Południowokoreańskie władze donoszą, że jeden z obywateli ich kraju doznał poważnych obrażeń.

Łącznie na obu jednostkach przebywało 46 marynarzy. Ich życiu nic nie zagraża.

Stolt Groenland ma 182,72 m długości, 32,24 m szerokości, 43 478 t nośności i 25 881 GT, Zbudowana w 2009 r. jednostka pływa po banderą Kajmanów, Jej operatorem jest Stolt Tankers BV z Holandii.

Bow Dalian natomiast ma 119,62 m długości, 18,59 m szerokości, 9 118 t nośności i 6 583 GT. Zbudowana w 2012 r. jednostka pływa pod singapurską banderą. Jej operatorem jest Odfjell Manadement AS (Equasis).

Źródło:
własne

Dziękujemy za wysłane grafiki.