• <

Wynik wyszukiwania - "zwolnienia" - Wiadomości

Reguły Hague-Visby w systemie prawa angielskiego

Umowy przewozu ładunków morzem (umowy frachtowe –„contracts of affreightment”) w systemie prawa angielskiego, to złożona hybryda prawna zasad common law z regulacjami ustawowymi, opartymi z kolei na konglomeracie prawa precedensowego i regulacji międzynarodowych.
15.05.2024

Załoga porwanego przez Iran kontenerowca ma zostać uwolniona

24 członków załogi przejętego przez Iran kontenerowca MSC Aries ma wkrótce odzyskać wolność. Iran przymierza się do ich zwolnienia i ekstradycji.
29.04.2024

Kontrowersje na wycieczkowcu. Hiszpania deportuje turystów z Boliwii

Wyjątkowo nieudanie przebiegł rejs na MSC Armonia dla 65 Boliwijczyków. Z powodu na wykryte problemy z dokumentacją nie uzyskali zgodny na turystyczny pobyt w Hiszpanii i zostaną deportowani do swojego kraju. To efekt burzliwej kontroli na statku, która miała miejsce 2 kwietnia.
15.04.2024

Kolejna fala antyrządowych strajków w Finlandii; stanęły porty

Kolejny, tym razem dwutygodniowy strajk rozpoczął się w poniedziałek w Finlandii. Do akcji protestacyjnej przystąpili pracownicy sektora eksportowego oraz transportowego sprzeciwiający się rządowej reformie prawa pracy. Wstrzymany został m.in. ruch frachtowy w portach morskich oraz kolejowy przewóz towarów.
11.03.2024

Ministerstwo Infrastruktury wstrzymuje kontrowersyjne wypłaty w Polskiej Żegludze Bałtyckiej

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że podjął decyzję o wstrzymaniu części wypłat w Polskiej Żegludze Bałtyckiej S.A. Ma to związek z audytem prowadzonym przez resort w państwowych spółkach branży morskiej.
11.03.2024

Szczyt Australia-ASEAN: potępiamy działania zagrażające pokojowi na Morzu Południowochińskim

Przywódcy Australii i państw Azji Południowo-Wschodniej zakończyli w środę trzydniowy szczyt, wzywając do powściągliwości na spornym Morzu Południowochińskim i trwałego zawieszenia broni w Strefie Gazy.
06.03.2024

Trwa walka o Terminal Zbożowy w Gdyni. Czy będzie czynny w czasie żniw?

Przez Gdynię przechodzi około 30% eksportu polskich zbóż. W ciągu ostatnich lat największa część przypadała na terminal zbożowy w Porcie Gdynia. Ten jednak miał jednocześnie szczęście i pecha – szczęście, bo trwają inwestycje, które docelowo zwiększą jego możliwości. Pecha, bo spowodowały one problemy z operatorami, które w końcu doprowadziły do kontrowersji na poziomie politycznym. Może się jednak okazać, że problem się jeszcze nasili.
28.02.2024

Port Gdańsk: ogłoszono konkurs na prezesa i członków zarządu

Rada nadzorcza Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ogłosiła dziś postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa zarządu spółki oraz wiceprezesów ds. finansowych i ds. infrastruktury.
26.02.2024

Nowe inwestycje, wsparcie edukacji i zaskakująco duża aktywność sektora MŚP, czyli gospodarcze podsumowanie 2023 roku

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna po raz kolejny znalazła się w gronie najlepszych spółek zarządzających Polską Strefą Inwestycji. W 2023 roku wydała 76 decyzji o wsparciu, a deklarowany nakład inwestycyjny projektów przekroczył 1,8 mld zł.
09.01.2024

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki sektora OZE

Funkcjonowanie zarządu, jako głównego organu spółki kapitałowej, pozostaje kluczowe dla jej działalności we wszystkich sferach. To decyzje osób wchodzących w skład przedmiotowego organu kształtują politykę wewnętrzną spółki, jej bieżące funkcjonowanie czy w końcu projektują strategie jej przyszłego rozwoju.
11.12.2023

X Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Gdzie gospodarkę morską prowadzi offshore wind?

Dziesiąta edycja Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Kołobrzegu, stanowiła dobrą okazję do sprawdzenia, na jakim etapie rozwoju offshore wind jesteśmy, jak odnajduje się w rodzącym sektorze rynek stoczniowy i czego w związku z nim oczekują przedsiębiorcy.
07.12.2023

Czarter na czas – „off-hire”

W naszych opracowaniach „Czarter na czas – klauzula „Off-hire” (Czarter na czas - klauzula "off-hire" Część I, Czarter na czas - klauzula Off-hire. Część II, Czarter na czas - klauzula "off-hire". Część III) dokonaliśmy szczegółowej analizy klauzul wyłączających czasowo obowiązek zapłaty przez czarterujących opłaty czarterowej („hire”). Wobec wielu pytań i komentarzy, które wywołały przedmiotowe opracowania, pozwolimy sobie na zbiorcze podsumowanie tego niezwykle istotnego zagadnienia kontraktowego.
01.12.2023

Rozliczenia marynarzy: Malezja – od 01.01.2024 roku niekorzystne zmiany umowy podatkowej

W dniu 1 stycznia 2024 roku zaczyna obowiązywać nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Malezją, która została podpisana w dniu 08.07.2013 roku. Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Malezją diametralnie zmieni sytuację prawno-podatkową marynarzy zatrudnionych na statkach eksploatowanych w transporcie międzynarodowym przez podmiot z faktycznym zarządem w Malezji.
13.11.2023

A.P. Moller – Maersk ratuje finanse i morski transport kontenerów zwalniając pracowników

Maersk odnotował stratę w wysokości 27 mln dolarów na poziomie EBIT w swojej działalności związanej z transportem morskim w trzecim kwartale 2023 r. W tym samym okresie ubr. armator mógł pochwalić się zyskiem w wysokości 8,34 mld dolarów.
09.11.2023

Szukamy Startupów z branży morskiej!

Organizator programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna poszukuje startupów, które chcą przyspieszyć swój rozwój, zdobyć wsparcie doświadczonych mentorów oraz dostęp do zaawansowanej infrastruktury, a także wsparcie finansowe na realizację innowacyjnego rozwiązania!
23.10.2023

Amerykańskie farmy wiatrowe pod znakiem zapytania

Stany Zjednoczone, które obecnie pozostają daleko w tyle za Europą i Chinami w wyścigu o budowę morskiej energetyki wiatrowej, zamierzają do końca 2030 roku, zwiększyć moc z niemal zera do 30 GW. Podczas gdy administracja rządowa zachwalała swój przełomowy program dotacji na czystą energię w celu ożywienia projektów, wystąpiły, nieprzewidziane wcześniej, problemy w zakresie znacznego wzrostu kosztów komponentów.
15.09.2023

Komisja Europejska zatwierdza niemiecką pomoc publiczną w wysokości 40 mln euro na terminal LNG w Brunsbuttel

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, niemiecką pomoc publiczną w wysokości 40 mln euro na budowę i eksploatację nowego lądowego terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Brunsbuttel.
28.07.2023

Poprawka do ustawy o obronności USA może uderzyć w branżę okrętową w zakresie współpracy z US Navy

Senat USA dodał poprawkę do obowiązkowej ustawy o środkach na obronę National Defense Authorization Act (NDAA), która zakazałaby produkcji zagranicznych komponentów w przemyśle stoczniowym Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych do 2033 roku.
28.07.2023

Niegdysiejszy lider norweskiej branży morskiej ogłasza upadłość

Mająca za sobą ponad 90 lat historii firma Lorentzen & Co. ogłosiła upadłość po latach ciągłych strat. W jego miejscu ma powstać nowe przedsiębiorstwo, które ma wyprowadzić infrastrukturę poprzedniczki na nowe tory.
23.06.2023

Czarter na podróż – “lien and exemption clause”

Nasze opracowanie Czarter na podróż - Cesser clause wywołało duże zainteresowanie wśród naszych stałych adresatów. Postanowiliśmy w związku z tym powrócić do tego tematu.
11.06.2023

Koreański biznes napędza również polską gospodarkę

Polska jest coraz częściej postrzegana jako dobre miejsce na lokowanie biznesu, jako atrakcyjny i solidny partner biznesowy. Również przez firmy koreańskie. Świetną okazją do budowania i zacieśniania relacji biznesowych między polskimi i koreańskimi przedsiębiorstwami był zorganizowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Business Mixer 2023, międzynarodowa konferencja, która miała miejsce w Seulu w dniach 27-28 kwietnia. Patronat nad nią objęło Ministerstwo Infrastruktury.
10.05.2023

Ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski

Ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski - poinformował w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Dodał, w poniedziałek zostaną ogłoszone szczegóły.
16.04.2023

Czarter na podróż – „Cesser Clause”

W przypadku wystawienia przez przewoźnika (armatora) konosamentu (tzw. „Owners’ B/L”), przewoźnikowi będzie mogło przysługiwać roszczenie z tytułu kosztów i należności (np. fracht itp.) związanych z konosamentową umową frachtową w stosunku do legitymowanego posiadacza konosamentu/odbiorcy ładunku. Zwyczajowo, roszczenie takie wsparte jest możliwością zabezpieczającego zatrzymania ładunku (w formie umownego zastawu na ładunku – „lien on cargo”).
15.04.2023

Afryka i kraje arabskie zainteresowane zwiększeniem importu polskiego zboża

Zboże z Polski będzie wyeksportowane tak, by zwolnić magazyny na żniwa; jest zainteresowanie zwiększeniem importu przez państwa afrykańskie, toczymy też rozmowy m.in. z Marokiem czy Arabią Saudyjską - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w rozmowie z portalem wp.pl.
04.04.2023

Sprawa „The ZouZou” [2022] a ochrona wierzyciela hipotecznego. Część I

Orzeczenie sądu angielskiego w sprawie „Piraeus Bank A.E. v Antares Underwriting Limited and Others” („The ZouZou” [2022] EWHC 1169 (Comm)) przyniosło ciekawą analizę dotyczącą klubowej polisy ubezpieczeniowej, zwanej „MII Policy” („Mortgage Interest Insurance Policy” – Polisa Ubezpieczeniowa Interesów Wierzyciela Hipotecznego).
27.03.2023

„CMA CGM LIBRA” [2020] – niezdatność statku do żeglugi

Od przeszło 60 lat orzecznictwo i doktryna angielska miały jasno ustalone zasady dotyczące dwóch zasadniczych pojęć „zdatność statku do żeglugi” („seaworthiness”) oraz tzw. „błędu nautycznego” („nautical fault”). Orzeczenie w sprawie „Alize 1954 v Allianz Elementar Versicherungs AG” (The „CMA CGM LIBRA”) [2020] EWCA Civ 293, podjęło próbę zrewidowania ustalonych dotąd zasad (i wzajemnej interrelacji pomiędzy tymi zasadami) wzbudzając powszechne zainteresowanie (a i zaniepokojenie) armatorów.
10.03.2023

Indie nie chcą statków starszych niż 25 lat

Indie wycofały licencje handlowe dla tankowców i masowców starszych niż 25 lat. Wszystko dlatego, że kraj celuje w znaczne ograniczenie emisji i znaczną modernizację floty.
28.02.2023

Konosament – umowne wyłączenie obowiązku wydania ładunku na podstawie konosamentu

Strony konosamentowej umowy frachtowej (tj. umowy przewozu ładunku morzem na podstawie konosamentu), przewoźnik i frachtujący/legitymowany posiadacz konosamentu, podejmują czasem próbę wprowadzenia do warunków konosamentowych, postanowienia, zgodnie z którym, przewoźnik może być zwolniony z odpowiedzialności odszkodowawczej, nawet w przypadku wydania ładunku bez konosamentu. Czy tego typu postanowienia umowne są skuteczne prawnie w świetle prawa angielskiego?
29.01.2023

Czarter na czas – hire (opłata czarterowa)

W ramach podstawowych obowiązków umowy czarteru na czas („time charterparty”) armator („owner”) zobowiązuje się oddać czarterującemu („charterer”) do dysponowania statek na oznaczony czas a czarterujący do zapłaty wynagrodzenia za korzystanie ze statku w formie opłaty czarterowej („hire”).
28.12.2022

Rotterdam. Przeładunki w cieniu wojny i sankcji

62 mln ton z prawie 470 mln ton przeładunków w porcie w Rotterdamie powiązane jest z przewozami do i z portów w Rosji – wynika z danych CBS, Urzędu Statystycznego Niderlandów. Przez ten port przechodzi wiele nośników energii importowanych z Rosji.
20.12.2022

Unia Europejska porozumiała się w sprawie emisji CO2

Reprezentująca Radę UE (państwa członkowskie) czeska prezydencja i Parlament Europejski osiągnęły w weekend wstępne porozumienie w sprawie reformy unijnego systemu handlu emisjami CO2. Zostaną nimi objęte żegluga morska, budynki i transport drogowy. Zdecydowano również o utworzeniu Społecznego Funduszu Klimatycznego, aby wspierać znajdujące się w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe i firmy.
19.12.2022

Polskie stocznie upamiętniają ofiary stanu wojennego

Dla stoczniowców i ich rodzin pamięć o dramatycznych wydarzeniach, rozpoczętych 13 grudnia 1981 roku jest wciąż żywa. W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na terenie całego kraju, przypomina się o zaangażowaniu pracowników sektora morskiego w opór przeciwko autorytarnej władzy.
13.12.2022

Ministerstwo: będzie spotkanie w sprawie kosztów energii stoczni

Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało na nasze pytanie o zwołanie posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Przemysłu Stoczniowego, na którym poruszony ma być temat problemów stoczni, wywołanych wysokimi kosztami energii.
08.12.2022

Szczecin. Uczniowie morsowali w basenie rozstawionym na boisku szkolnym

Na boisku Szkoły Podstawowej nr 8 im. Młodych Europejczyków w Szczecinie ustawiono ogrodowy basen napełniony wodą i lodem. Chętni uczniowie, za zgodą rodziców, mogli spróbować swoich sił i w ten sposób uczcić przypadający w czwartek Międzynarodowy Dzień Morsa.
24.11.2022

Czarter na podróż – załadunek, prawa i obowiązki stron

W tradycyjnym ujęciu common law, proces załadunku traktowany jako wspólna operacja logistyczna frachtującego („shipper”) lub czarterującego („charterer”) oraz armatora/przewoźnika („shipowner/carrier”).
03.11.2022

Rosja zwiększa eksport ropy z Uralu do Azji w związku z embargiem UE

Państwa Unii Europejskiej, które od dekad były głównymi konsumentami rosyjskiej ropy naftowej, przestaną ją kupować od 5 grudnia.
31.10.2022

Pracownicy General Electric chcą więcej „zielonych” etatów

Portale branżowe informują, że pracownicy zatrudnieni w General Electric mieli zebrać się w Nowym Jorku, aby zaprotestować przeciwko redukcji etatów i braku wzrostu płac w związku z inflacją. Chcą więcej działań koncernu na rzecz miejsc pracy w m.in. obszarze offshore wind.
30.10.2022

Siemens Gamesa rozważa zwolnienia. Pracę może stracić 2500 osób

Siemens Gamesa Renewable Energy, globalny lider produkcji komponentów wiatrowych, rozważa rezygnację z nawet 2500 etatów.
08.08.2022

Brak marynarzy może być przeszkodą w wywożeniu zboża z Ukrainy

Znalezienie wystarczającej liczby marynarzy chętnych do pływania statkami, które utknęły w ukraińskich portach może być poważną przeszkodą we wznowieniu eksportu zboża z Ukrainy drogą morską - pisze w środę Reuters. Przedstawiciele branży obawiają się o bezpieczeństwo swoich pracowników.
28.07.2022

Von der Leyen: UE przeciwstawiła się groźbie całkowitego zakłócenia dostaw gazu

Dziś Unia Europejska podjęła zdecydowany krok, aby przeciwstawić się groźbie całkowitego zakłócenia dostaw gazu przez Putina - napisała w ogłoszonym we wtorek oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
26.07.2022

PGNiG: na razie nie wiemy jakie środki będą przyjęte, aby realizować porozumienie UE ws. gazu

Na ten moment nie znamy środków, jakie miałyby być przyjmowane na poziomie krajowym w celu realizacji porozumienia UE ws. gazu - poinformowało PAP biuro prasowe PGNiG. Zapewniło, że spółka podejmuje stosowne działania, by zabezpieczyć odpowiednie wolumeny gazu dla odbiorców krajowych.
26.07.2022

TSUE: skarga Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową jest dopuszczalna

Skarga spółki Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową z 2019 roku, która rozszerzyła niektóre zasady rynku wewnętrznego gazu ziemnego na gazociągi z państw trzecich, jest dopuszczalna - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE, zmieniając tym samym wcześniejsze postanowienie Sądu UE.
12.07.2022

Rosja przekonuje, że może ominąć embargo na ropę importowaną drogą morską

3 czerwca Unia Europejska przyjęła szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji (w tym Białorusi) za agresję na Ukrainę. KE wprowadziła embargo na ropę naftową sprowadzaną drogą morską. Do końca roku UE chce zrezygnować z importu około 90 proc. ropy z Rosji. Federacja przekonuje, że bez problemu może obejść wprowadzone zakazy.
17.06.2022

Jedna oferta w przetargu na dzierżawę terminalu kontenerowego w Gdyni

W przetargu na nowego operatora terminalu kontenerowego Portu Gdynia wpłynęła jedna oferta. Złożyła ją spółka International Container Terminal Services Inc. z siedzibą w Manili, która jest właścicielem Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni - poinformował PAP przedstawiciel Portu Gdynia.
03.06.2022

Networked Energy Services ze wsparciem Polskiej Strefy Inwestycji. Co powstanie w Gdańsku?

Spółka Networked Energy Services (NES) otrzymała wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji na utworzenie nowego zakładu – "Centrum Logistyczno-Konfiguracyjnego". Decyzję o przyznaniu ulgi podatkowej wydał Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
02.06.2022

Przetarg na dzierżawę terminala kontenerowego w Gdyni przedłużony do piątku

Do piątku, do godz. 10 komisja przedłużyła postępowanie w sprawie ofert w przetargu na nowego operatora terminalu kontenerowego w Porcie Gdynia. Wynika to z konieczności rozpatrzenia zagadnienia prawnego związanego z zawarciem umowy – poinformowały PAP władze Portu Gdynia.
31.05.2022

Trefl S.A. zainwestuje 113 mln zł w Gdyni i Rumi. Jest wsparcie od Polskiej Strefy Inwestycji

Trefl zainwestuje 113 mln zł w zwiększenie mocy produkcyjnej poprzez rozbudowę parku produkcyjno-maszynowego w zakładzie w Gdyni oraz w budowę centrum logistycznego w Rumii. W ramach inwestycji powstanie 28 nowych miejsc pracy.
28.04.2022

Raport. Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce rok po wystąpieniu Covid-19

Epidemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale 2020 roku zaskoczyła całą światową gospodarkę zastała branżę stoczniową w Polsce w zupełnie niezłej kondycji. Przychody z całokształtu działalności były najwyższe w historii, zainteresowanie inwestorów branżą stoczniową również, a zatrudnienie najwyższe od 2001 roku. Szczegółowy raport oparty o analizę danych GUS ukazał się 24 lutego 2021 roku.
14.04.2022

Kumoch: Polska nie może wprowadzić embarga na surowce z Rosji, ponieważ jest to kompetencja KE

Polska nie może wprowadzić embarga na surowce energetyczne z Rosji, ponieważ tego typu polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji Komisji Europejskiej - powiedział szef BPM Jakub Kumoch. Według niego, należałoby wprowadzić embargo na poziomie całej UE, które pozwoliłoby rozłożyć koszty.
30.03.2022

P&O Ferries zwalnia 800 pracowników i zawiesza usługi. Protesty już w piątek

P&O Ferries, brytyjskie przedsiębiorstwo zarządzające flotą promów pasażersko-samochodowych, kursujących pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią i Europą kontynentalną, wywołało w czwartek (17 marca) niemałe oburzenie po zwolnieniu 800 pracowników ze skutkiem natychmiastowym z zamiarem zastąpienia ich tańszymi pracownikami agencyjnymi. Spółka tymczasowo zawiesiła również swoje usługi.
17.03.2022

IV Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego w Gdańsku [PROGRAM]

Po raz kolejny Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z PZU S.A., TUW PZUW oraz PZU LAB zorganizuje prestiżowe wydarzenie dla sektora morskiego i offshore. Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego już 10 marca.
18.02.2022

Czarter na podróż – załadunek

Doktryna prawa angielskiego, w ślad za praktyką, przyjęła „trzystopniowy” podział operacji załadunku towaru na statek. Po pierwsze, odnosi się to do bezwzględnego obowiązku czarterującego (frachtującego) dostarczenia, w ramach podjętego zobowiązania czarterowego, odpowiedniego (co do rodzaju i ilości) ładunku. Po drugie, na czarterującym spoczywa obowiązek zapewnienia aby uzgodniony umową ładunek, znalazł się we właściwym miejscu i czasie w celu załadowania go na statek.
14.02.2022

45 żołnierzy marynarki wojennej USA zwolniono, bo się nie zaszczepili

Marynarka wojenna USA zwolniła 45 żołnierzy, bo odmówili zaszczepienia się przeciwko Covid-19. 23 z nich było w czynnej służbie - przekazała gazeta "Navy Times".
27.01.2022

MSZ: Polska potępia zatrzymanie przez rebeliantów Huti statku ZEA na Morzu Czerwonym

Polska potępia zatrzymanie przez rebeliantów Huti statku Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Morzu Czerwonym w styczniu tego roku - podkreśliło w czwartek polskie MSZ. Resort wezwał rebeliantów do zwolnienia statku i załogi.
13.01.2022

Połączenie PKN ORLEN i Grupy Lotos wchodzi w decydującą fazę

PKN ORLEN wybrał czterech partnerów do realizacji wynegocjowanych z Komisją Europejską środków zaradczych w związku z procesem przejęcia Grupy LOTOS.
12.01.2022

Sąd zakazał Pentagonowi karania marynarzy za odmowę szczepienia przeciw Covid-19

Sędzia federalny zakazał w poniedziałek amerykańskiemu ministerstwu obrony karania kilkudziesięciu komandosów z Navy SEAL i żołnierzy innych sił specjalnych, odmawiających przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19. Uzasadniali to wierzeniami religijnymi.
04.01.2022

206 marines zostało zwolnionych za odmowę szczepienia się na Covid-19

Korpus piechoty morskiej USA poinformował w czwartek, że 206 marines zostało zwolnionych ze służby za odmowę szczepienia się na Covid-19. Pentagon zaostrzył ostatnio kary za unikanie szczepienia, ze względu na rosnącą ponownie liczbę zakażeń - podaje portal Axios.
30.12.2021

Umowa o budowę statku – "liquidated damages" [Część 3]

Kwestia „kar umownych” w umowach o budowę statku to jedno z kluczowych zagadnień kontraktowych. W niniejszej części kontynuujemy nasze rozważania oparte na angielskim systemie common law [zob. Część 1, Część 2].
27.12.2021

Czarter na podróż – dostarczenie ładunku

Zgodnie z prawem angielskim, co do zasady, na czarterującym spoczywa bezwzględny obowiązek umowny dostarczenia ładunku do przewozu. Jak wyraźnie podkreślił to precedens „Triton v Vitol” (The Nikmary) [2003] EWCA Civ 1715 [2004] 1 Lloyd’s Rep. 50 – „In absence of express stipulations it is the absolute no-delegable duty of the charterer if he can legally do so, to furnish a cargo according to the charter.”
25.11.2021

Podatki marynarskie: Nowy/Polski Ład, a marynarze

Dnia 01 października 2021 roku sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych powszechnie określaną „Nowym/Polskim Ładem”. Z kolei dnia 28 października 2021 roku ustawy te uchwalił Senat wydłużając m.in. datę wejścia w życie tych zmian na dzień 1 stycznia 2023 roku.
18.11.2021

W przyszłym tygodniu otwarcie ofert na dzierżawę terminala kontenerowego w Porcie Gdynia

W poniedziałek zostaną otwarte wstępne oferty w przetargu na nowego operatora terenów m.in. dzisiejszego terenu BCT. Według władz portu, wybór ostatecznej oferty może nastąpić z końcem stycznia 2022 r. Związkowcy działający w terminalu twierdzą, że postępowanie trwa zbyt długo, a zmiana operatora będzie się wiązać ze zwolnieniami.
10.11.2021

Najważniejsze postanowienia 104 sesji Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego MSC

W dniach od 4 do 8 października 2021 r. odbyła się w formie zdalnej 104 sesja Komitetu MSC, na której podjęto szereg zagadnień przedstawionych poniżej. Na 102 i 103 sesji Komitetu odroczył on rozpatrzenie wielu zgłoszonych dokumentach dotyczących: decyzji innych organów IMO (punkt 2 porządku obrad), zwiększenia możliwości wdrożenia nowych środków (punkt 4 porządku obrad), niebezpiecznej migracji drogą morską (punkt 9 porządku obrad), formalnej oceny bezpieczeństwa (punkt 10 porządku obrad), organizacji Komitetu i metod pracy (pun
08.11.2021

Nowy/Polski Ład - "Drenaż mózgów" w branży morskiej

Z uwagi na fakt, iż Nowy/Polski Ład może niebawem stać się bardzo trudną rzeczywistością prawno-podatkową dla wszystkich polskich podatników, chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt wprowadzenia tak licznych i wielozakresowych zmian w polskim prawie podatkowym bez odpowiednich analiz i konsultacji, a przede wszystkim na skutki dla branży morskiej płynące z takiego a nie innego działania decydentów.
28.10.2021

IMO wyznaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników

Prawie dwa lata po rozpoczęciu pandemii COVID-19 Komitet Bezpieczeństwa Morskiego (MSC) Międzynarodowego Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego (IMO) zatwierdził projekt rezolucji konsolidującej kwestie związane ze zmianą załogi, dostępem do opieki medycznej, wyznaczaniem kluczowych pracowników i priorytetami marynarzy do szczepienia COVID-19.
14.10.2021

UWAGA: Marynarze - nowe obowiązki podatkowe w przypadku Grecji

Grecja w dniu 30 marca 2021 roku złożyła dokumenty ratyfikacyjne w odniesieniu do Konwencji MLI nie artykułując zastrzeżeń do propozycji Polski w zakresie zmiany metody unikania podwójnego opodatkowania na metodę proporcjonalnego zaliczenia. Powyższe ma rodzić dla polskich marynarzy zmianę formy rozliczenia ich dochodów w Polsce z pracy na statkach eksploatowanych przez greckich armatorów. Zmiana ta znaczenie obowiązywać od dnia 01.01.2022 roku.
06.10.2021

Konosament – deklaracja dotycząca znaków głównych ładunku

Konosament, obok określenia ładunku z podaniem jego rodzaju, miary, objętości, liczby sztuk czy wagi oraz określeń zewnętrznego stanu ładunku (lub jego opakowania), zawiera (może zawierać) również podane przez załadowcę tzw. znaki główne ładunku (leading marks).
04.10.2021

Kapitan statku, który rozbił się na Mauritiusie, próbował uciec z więzienia

Przebywający w więzieniu kapitan MV Wakashio, który przed rokiem osiadł na mieliźnie u wybrzeży Mauritiusu powodując katastrofę ekologiczną, prawdopodobnie był w grupie więźniów próbujących uciec z placówki.
05.09.2021

Ukraiński ekspert: Nord Stream 2 czekają kolejne przeszkody

Mychajło Honczar, szef kijowskiego Centrum Globalistyki Strategia XXI i ekspert w dziedzinie energetyki i bezpieczeństwa ocenia, że oddalenie skargi operatora Nord Stream 2 może ochronić ukraińskie interesy.
26.08.2021

Sasin: gazociąg Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim

Dzięki zaangażowaniu PGNiG w sprawę, która toczyła się przed sądem w Duesseldorfie, udało się osiągnąć sukces; gazociąg Nord Stream 2 zostanie objęty prawem europejskim, a tym samym będą musiały być stosowane europejskie zasady wolnego handlu - powiedział wicepremier, szef MAP Jacek Sasin.
25.08.2021

Sąd: operator Nord Stream musi podlegać unijnym zasadom

Sąd w Düsseldorfie podtrzymał w środę decyzję niemieckiego regulatora, odmawiającą właścicielowi gazociągu Nord Stream 2 derogacji, czyli zwolnienia go z zasad funkcjonowania regulowanych unijną dyrektywą gazową.
25.08.2021

TSUE oddalił odwołanie Niemiec od wyroku Sądu UE w sprawie odnogi Nord Streamu

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił w czwartek odwołanie wniesione przez Niemcy od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL, odnogi Nord Streamu.
15.07.2021

Specjaliści offshore wind nie będą musieli ubiegać się o wizy do Wielkiej Brytanii

Rząd Wielkiej Brytanii przedłużył okres, w którym pracowników sektora morskiej energetyki wiatrowej obowiązuje zwolnienie z wiz pracowniczych. Duże niedobory specjalistów w tym sektorze były głównym powodem decyzji odnośnie wydłużenia takiego rozwiązania o rok.
14.07.2021

Spór o Nord Stream 2 wkracza w końcową fazę. Sankcje wciąż mogą zatrzymać projekt

Amerykańsko-niemieckie rozmowy ws. rozwiązania sporu o Nord Stream 2 wchodzą w kluczową fazę wraz z wizytą niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w Waszyngtonie w czwartek, 15 lipca. Według informacji, w rozmowach dokonał się "pewien postęp", ale ich sukces - z niemieckiego punktu widzenia - nie jest przesądzony.
14.07.2021

W/NOR w 2021 roku - ubezpieczenie społeczne marynarzy pracujących pod banderą norweską

Podleganie ubezpieczeniom społecznym przez marynarzy zatrudnionych na statkach podnoszących banderę norweską było przedmiotem już kilku porozumień pomiędzy właściwymi instytucjami Norwegii i Polski.
12.07.2021

PAIH: współpraca z Egiptem szansą dla polskich firm rolno-spożywczych, motoryzacyjnych, budowlanych

Współpraca z Egiptem jest szansą dla polskich przedsiębiorstw, które chciałyby inwestować w na rynkach Bliskiego Wschodu i Afryki - stwierdziła w czwartek Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Oceniła, że największy potencjał mają sektory m.in. rolno-spożywczy, motoryzacyjny i budowlany.
01.07.2021

Certified Pick up w porcie w Antwerpii wkracza w kolejną fazę. Odbiór kontenerów na podstawie tożsamości zamiast kodu PIN

Nowy cyfrowy proces zwalniania kontenerów w porcie w Antwerpii, zwany Certified Pick up (CPu), wkracza w kolejną fazę. Zamiast używać kodów PIN, od lipca odbiór kontenerów będzie odbywał się na podstawie tożsamości. Proces, który zapewnia bezpieczną, przejrzystą i wydajną pracę ma zastosowanie do wszystkich kontenerów importowych, które są rozładowywane ze statków pełnomorskich.
26.05.2021

Senator Portman: odstępując od sankcji na NS2, Biden pomaga Rosji i szkodzi sojusznikom USA

Republikański senator z Ohio Robert Portman ostro skrytykował prezydenta USA Joe Bidena za odstąpienie od sankcji na rosyjski rurociąg Nord Stream 2. Według niego decyzja prezydenta Bidena "pomaga Rosji, szkodząc jednocześnie Ukrainie i amerykańskim sojusznikom z UE".
21.05.2021

ITF: Emisje będą rosnąć wraz z szybko rosnącym transportem

Globalna działalność transportowa wzrośnie ponad dwukrotnie do 2050 roku, a emisje z niej pochodzące o 16 proc. w porównaniu z 2015 rokiem, nawet jeśli istniejące zobowiązania do dekarbonizacji transportu zostaną w pełni wdrożone - przewiduje Międzynarodowe Forum Transportu (ITF).
19.05.2021

Nowe inwestycje w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał kolejne decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Wartość deklarowanych nakładów przekroczyła 33 mln zł.
23.04.2021

Konosament [„bill of lading”] potwierdzający przyjęcie określonej ilości ładunku do przewozu [„receipt as to quantity”]

Historycznie, w procesie kształtowania się konosamentu („bill of lading”) to właśnie ta funkcja „recipt of the received goods” – była pierwszą, która zapoczątkowała wydawanie dokumentu przewozowego, [zob: Konosament [„bill of lading”] i jego rozwój historyczny w świetle prawa angielskiego].
19.04.2021

Polska Morska Farma Wiatrowa jako budowla?

Budowa morskich farm wiatrowych (MFW) na Morzu Bałtyckim to nie tylko doskonała okazja do rozwoju i unowocześnienia polskiej energetyki czy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. To także wielkie korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.
16.04.2021

Wody balastowe a ekologia w polskim systemie prawnym

W związku z narastający problemem związanym z zanieczyszczaniem wód morskich, które w znacznej mierze spowodowane jest wodami balastowymi i nie tylko przyjęte zostały konwencje takie jak: Konwencja o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami (dalej: konwencja BWM), Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki (dalej: konwencja MARPOL), Konwencja o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (dalej: konwencja Helsińska 1992).
09.04.2021

Podatki marynarskie: od 01.01.2022 roku Grecja z ulgą abolicyjną

Jak sygnalizowano w wielu wcześniejszych publikacjach, dnia 7 czerwca 2017 roku 68 Państw złożyło podpisy pod Konwencją MLI, której regulacje wpłyną również na status marynarzy posiadających polską rezydencję podatkową, którzy wykonują pracę najemną na statkach zarządzanych przez greckich armatorów.
09.04.2021

Od dnia 30.03.2021 roku - nowe zasady przekroczenia granicy Polski

Od dnia dzisiejszego (30 marca 2021 r.) na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 574) wprowadzono zmiany w treści Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, a tym samym wprowadzono nowe zasady dotyczące obowiązków związanych z przekroczeniem gran
01.04.2021

Analitycy Ebury: Wirus uderza w euro i złotego. PLN najsłabszy od 12 lat

Zarówno euro, jak i polski złoty pokazują wyraźną słabość. Ich wyprzedaż ma związek z niepokojącymi informacjami z frontu walki z pandemią. W obu przypadkach zakładamy, że sytuacja jest jednak tymczasowa.
29.03.2021

RAPORT: "Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce przed wystąpieniem COVID-19"

Gwałtowny rozwój epidemii koronawirusa z końcem pierwszego kwartału 2020 roku zaskoczył globalną gospodarkę i w znaczący sposób zachwiał wieloma rynkami. Kryzys odbił się najbardziej na rynku rejsów pasażerskich, głównie wielkich wycieczkowców oraz sektorze offshore oil&gas.
24.02.2021

MV WERFTEN zwolni ponad 1000 osób?

Do zwolnienia nawet 1/3 pracowników grupy MV WERFTEN może dojść jeszcze w tym miesiącu. Niemiecka grupa stoczniowa z kapitałem azjatyckim (Genting Hongkong) zamierza zwiększyć swoją rentowność, redukując załogę z 3000 do nawet 1800 osób. Zwolnienia negocjowane są ze związkiem zawodowym IG Metall.
23.02.2021

Sytuacja na rynku pracy coraz lepsza?

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej wykazuje wzrost oceny konsumentów nt. sytuacji Polski pod kątem bezrobocia i oszczędzania pieniędzy; ich zdaniem jest coraz lepsza - powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
11.02.2021

Kolejne trzy miesiące będą decydujące dla firm i rynku pracy

Do tej pory kryzys związany z pandemią COVID-19 nie wyrządził wielkich szkód rynkowi pracy ze względu na pomoc skierowaną do przedsiębiorców pod warunkiem utrzymania miejsc pracy. Kiedy jednak tarcze przestaną działać, pracodawcom może zabraknąć płynności na prowadzenie działalności, co będzie się wiązało ze zwolnieniami. – Jeśli jednak z pomocą państwa i pieniędzy z UE doczekają do wiosny, gdy ruszą prace sezonowe i inwestycje, gospodarka powinna wyjść na prostą – uważa dr Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego.
02.02.2021

Rynek pracy nadal broni się przed zapaścią

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia spadł w styczniu z 70,1 do 68,5 pkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wg BIEC, rynek pracy nadal broni się przed zapaścią, a pracodawcy chomikują siłę roboczą. Zwolnienia mogą być odroczone do II połowy roku.
29.01.2021

Będą zmiany dotyczące kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski

W najbliższej zmianie rozporządzenia epidemicznego wprowadzimy możliwość zwolnienia z kwarantanny osoby przyjeżdżające do Polski, jeśli będą miały negatywny wynik testu wykonanego na 48 godzin przed przyjazdem - wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
28.01.2021

Wiceminister: polski rynek pracy odporny na wstrząs wywołany pandemią

Polski rynek pracy okazał się odporny na wstrząs wywołany przez pandemię - mówiła w czwartek w Sejmie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. W porównaniu do czasu sprzed pandemii nie zmieniła się struktura bezrobocia według zawodów - dodała.
21.01.2021

Czy W/NOR obowiązuje w roku 2021? - ubezpieczenie społeczne marynarzy pracujących pod banderą norweską

Podleganie ubezpieczeniom społecznym przez marynarzy zatrudnionych na statkach podnoszących banderę norweską było przedmiotem już kilku porozumień pomiędzy właściwymi instytucjami Norwegii i Polski.
20.01.2021

Dotychczas ze wszystkich tarcz do przedsiębiorców trafiło ponad 172,6 mld zł

Do teraz ze wszystkich tarcz do przedsiębiorców trafiło łącznie ponad 172,6 mld zł - poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przypomniała, że od 30 grudnia przedsiębiorcy mogą składać w ZUS wnioski o skorzystanie z kolejnych instrumentów Tarczy Antykryzysowej.
05.01.2021

Ponad 40 tys. firm złożyło wnioski w ramach tarczy branżowej

Z instrumentów tarczy branżowej korzysta już i złożyło wnioski ponad 40 tys. przedsiębiorców - powiedziała we wtorek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Dodała, że na kontach firm są 172 mln zł z tarcz antykryzysowych.
05.01.2021

Rośnie optymizm w firmach: PMI sektora przetwórstwa wyniósł 51,7 pkt.

Rośnie optymizm wśród przedsiębiorców: PMI polskiego sektora przetwórstwa wyniósł 51,7 pkt. - pisze w poniedziałkowym komentarzu ekspertka Lewiatana Sonia Buchholtz.
04.01.2021

Przedsiębiorcy mogą nie mieć z czego podnosić płac minimalnych. To może przesądzić o decyzji o zwolnieniach

Podatek cukrowy, konieczność zgłaszania umów cywilnoprawnych do ZUS, zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowych, podniesienie płacy minimalnej o 200 złotych brutto. Zmian podatkowych i okołopodatkowych rok 2021 przynosi całkiem sporo. Według ekspertów dodatkowe obciążenia dla przedsiębiorców w epicentrum gospodarczego kryzysu i pandemii koronawirusa to nie jest dobry pomysł. Północna Izba Gospodarcza wsłuchując się w głos przedsiębiorców krytycznie ocenia podniesienie płacy minimalnej. Dotyczy to w dużej mierze branż, które najs
02.01.2021

Do przedsiębiorców trafiło ok. 170 mld zł z tarczy antykryzysowej

Niemal 170 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej trafiło dotąd do przedsiębiorców; w najbliższym czasie otrzymają ok. 40 mld zł z tarczy finansowej PFR 2.0 i tarczy branżowej - poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
29.12.2020

Premier: tarcze finansowe ochroniły miejsca pracy

Tarcze finansowe ochroniły miejsca pracy; liczba osób pracujących jest wyższa niż w poprzednim roku; powstały setki tysięcy nowych miejsc pracy - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
23.12.2020

Sejm uczcił 50. rocznicę Grudnia '70

Grudzień '70 był jednym z etapów polskiej drogi wiodącej do Sierpnia '80 i odzyskania przez Polskę niepodległości i wolności w 1989 r. - podkreślił Sejm w przyjętej we wtorek przez aklamację uchwale w sprawie uczczenia 50. rocznicy Grudnia '70.
15.12.2020

2020 rokiem rynku magazynowego

Pomimo trwającej pandemii Covid-19 sektor przemysłowo-logistyczny okazał się najbardziej odporny na jej skutki i z całego rynku powierzchni komercyjnych w Polsce jako jeden z nielicznych może uznać ostatnie 12 miesięcy za udane. Firma AXI IMMO postanowiła wstępnie przeanalizować jakie trendy kształtowały sektor magazynowy i co ciekawego wydarzyło się w całym 2020 r.
15.12.2020

Gróbarczyk: duży dok dla Gryfii to szansa na rozwój

Duży dok, który ma powstać dla Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie, to jedyne racjonalne rozwiązanie dające przyszłość przemysłu stoczniowego – podkreślił w piątek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
11.12.2020

Stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 6,2-6,4 proc.

Na koniec roku stopa bezrobocia rejestrowanego wzrośnie do 6,2-6,4 proc. - prognozują ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. Początek przyszłego roku może przynieść dalszy wzrost bezrobocia, mimo spodziewanego odbicia wzrostu gospodarczego.
11.12.2020

Podatki marynarskie: co czeka marynarzy w 2021 roku?

Rok 2021 będzie rokiem wielu zmian w prawie podatkowym dla marynarzy. W poniższej publikacji przybliżymy zakres tych zmian i skutki z nich wynikające dla środowiska marynarskiego.
10.12.2020

Życie po COVID-19: Czy świat, jaki znamy, zmieni się na zawsze?

Po pierwszych blokadach w marcu 2020 r., w Internecie i mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia pustych miast. W niektórych miejscach, po ulicach wędrowały dzikie zwierzęta i wydawać by sie mogło, że natura bierze głęboki wdech po ciężkich doświadczeniach ze światem ludzi. Światowe rządy apelowały do obywateli o pozostanie w domach.
09.12.2020

Tarcze antykryzysowe chronią miejsca pracy?

Utrzymujący się na niezmienionym od czerwca poziomie wskaźnik poziomu bezrobocia, to zdaniem Konfederacji Lewiatan, efekt m.in. objęcia części pracowników rozwiązaniami tarcz antykryzysowych.
07.12.2020

Znaleziono sposób na obejście ograniczeń wobec Nord Stream 2

Kontakt Gazpromu z austriacką OMV na dostawy gazu do Niemiec może umożliwić obejście europejskich ograniczeń przeciwko budowanemu gazociągowi Nord Stream 2, uważa dyrektor ds. badań Vygon Consulting Maria Biełowa.
04.12.2020

Pracownicy stoczni Gryfia z wypowiedzeniami: „W dobie koronawirusa wyrzucono nas na bruk”

Ponad 200 pracowników stoczni "Gryfia" otrzymało w ubiegłym tygodniu wypowiedzenia. Jak komentuje na łamach TVN24 Aneta Stawicka z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Stoczni: "Potraktowano nas niegodnie, haniebnie. W dobie koronawirusa wyrzucono nas na bruk".
02.12.2020

Najważniejsze postanowienia z 75. sesji Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego MEPC

75. sesja Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego odbyła się w formie zdalnej w dniach 16-20 listopada br. Pierwotny termin (30.03-03.04.2020) został zmieniony z powodu pandemii COVID-19.
01.12.2020

"DGP": rynek pracy trzyma się nieźle

Planowane zwolnienia grupowe w październiku były większe niż we wrześniu, jednak ich skala potwierdza dobrą, jak na lockdown, sytuację na rynku pracy - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
23.11.2020

Szef PSL: każdy kto ponosi straty gospodarcze w wyniku pandemii powinien uzyskać wsparcie

Każdy kto ponosi straty gospodarcze w wyniku pandemii, powinien uzyskać wsparcie - podkreślił w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiadając poprawki klubu do szóstej tarczy antykryzysowej. Dotyczą one m.in. płacenia składek ZUS za pracowników na kwarantannie i kryterium spadku przychodów.
18.11.2020

Sejmowa komisja gospodarki morskiej o sytuacji w stoczni Gryfia

Dzisiaj sejmowa komisja gospodarki morskiej przyjęła dezyderat w sprawie Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia - zakładu znajdującego się w Świnoujściu. Zdaniem posłów zakończenie działalności stoczni Gryfia w Świnoujściu będzie ciosem dla przemysłu stoczniowego.
18.11.2020

Z nowego pakietu antykryzysowego może skorzystać mniej firm

Duża część dofinansowania z nowego pakietu antykryzysowego obejmie jedynie sektory objęte restrykcjami, jak w przypadku branży gastronomicznej, handlowej czy też fitness. Nie obejmie też młodych firm - skomentował dla PAP Adam Ziębicki z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.
18.11.2020

Holenderski potentat z branży offshore zwolni kolejnych pracowników

Holenderski dostawca usług i statków offshore Royal IHC zdecydował się na reorganizację zgodnie z „realistycznymi ambicjami dotyczącymi obrotów”. Oznacza to, że około 300 miejsc pracy zostanie usuniętych w Holandii i drugie tyle w innych lokalizacjach.
13.11.2020

Meyer Turku zwolnił już 250 pracowników z powodu pandemii

Fiński stoczniowiec Meyer Turku zdecydował się na stałe zwolnić dodatkowe 84 osoby po zamknięciu ostatniej fazy rozmów ze związkami, zwiększając łączną liczbę zwolnień do 250.
12.11.2020

Decyzje LII Sprawozdawczego Sejmiku Polskiego Związku Żeglarskiego

LII Sprawozdawczy Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego odbył się w formie wideokonferencji. W obradach, którym przewodniczyło prezydium Sejmiku w składzie: Leopold Naskręt (przewodniczący), Jerzy Durejko i Maksymilian Paśko, uczestniczyło 71 delegatów.
10.11.2020

Kurtyka: ok. 2023 roku będzie potrzebna rewizja polityki energetycznej Polski

Około 2023 r. będzie potrzebna rewizja polityki energetycznej Polski, uwzględniająca zmiany, które nastąpią w ciągu najbliższego roku, dwóch - powiedział w poniedziałek podczas konferencji Ekosfera szef resortu klimatu Michał Kurtyka. Aktualizację swojej strategii zapowiedziała Enea.
09.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – idzie nowe, czyli światowy patent na rozwój w dobie pandemii (tydzień 43-45)

Światowa sytuacja frachtowa i tonażowa ponownie robi się coraz bardziej skomplikowana. Ze względu na bardziej dynamicznie rozwijającą się pandemię oraz wprowadzanie coraz większych obostrzeń dotyczących między innymi przemieszczania się ludności spada też bieżąca konsumpcja. Problemy z przemieszczaniem dotyczą również polskich marynarzy i innych pracowników branży morskiej. Dostęp do większości krajów jest bardzo utrudniony.
09.11.2020

27 postulatów na rzecz ratowania gospodarki. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie pisze w trybie pilnym do Premiera Mateusza Morawieckiego

Północna Izba Gospodarcza, jako samorząd gospodarczy i instytucja zrzeszająca największą liczbę przedsiębiorców w Polsce, z ogromnym niepokojem obserwuje negatywne skutki obecnej sytuacji w naszym regionie i w kraju oraz konsekwencje społeczno-gospodarcze, często tragiczne i nieodwracalne, jakie wywołuje kolejna fala COVID-19 i brak realnej pomocy ze strony Państwa na rzecz najbardziej potrzebujących przedsiębiorców.
09.11.2020

Drugi lockdown blisko, a pomoc dla przedsiębiorców jest zdecydowanie niewystarczająca

Wszyscy protestują. Świat oszalał? To byłoby zbyt proste zdefiniowanie zachodzących właśnie procesów społecznych i gospodarczych. Oburzenie przedsiębiorców nie wynika bowiem z chęci wyładowania swoich frustracji wynikających z obecnej sytuacji gospodarczej, a z faktu, że pandemia dotyka branżę za branżą, a Rząd nie wydaje się mieć żadnej strategii na walkę z pandemią i wspieranie przedsiębiorców. – To przypomina trochę losowanie na ślepo kolejnych obostrzeń: dzisiaj zamkniemy branżę fitness, jutro zakażemy spędzania czasu w resta
04.11.2020

Pilotażowy program automatyzacji odpraw kontenerów w polskich terminalach (wywiad)

Rozmowa z Andrzejem Zelkiem, prezesem Polskiego PCS, wprowadzającym pilotażowy program automatyzacji odpraw kontenerów w polskich terminalach.
02.11.2020

Uratowano 62 marynarzy z byłego statku badawczego z Gdańska, który zatonął na Atlantyku

Wszystkie sześćdziesiąt dwie osoby, które znajdowały się na pokładzie zarejestrowanego w Belize statku badawczego, który zatonął w zeszłym tygodniu na odległym południowym Oceanie Atlantyckim, są teraz w drodze do domu - podał południowoafrykański Urząd Bezpieczeństwa Morskiego.
26.10.2020

Nadchodzi druga fala zwolnień?

Rynek pracy po wrześniu jest stabilny, ale w najbliższych miesiącach jest ryzyko redukcji zatrudnienia wywołane drugą falą pandemii - ocenił w piątek na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.
23.10.2020

Wody Polskie: w dokumentacji MPWiK dot. przewiertu pod Wisłą były braki i błędy

W dokumentacji dostarczonej przez MPWiK do Wód Polskich z wnioskiem o wydanie zgody na użytkowanie gruntów pod dnem Wisły, by można było wykonać rurociąg przesyłowy pod dnem rzeki, były braki i błędy - przekazały PGW Wody Polskie. MPWiK mimo wiedzy o tym - jak informują Wody Polskie - nadal nie uzupełnił tych braków.
21.10.2020

Były statek badawczy z Gdańska zatonął na Atlantyku - marynarze utknęli na odległej wyspie

W ramach dramatycznej akcji 62 marynarzy uratowało się z tonącego statku i schroniło na odległej wyspie na południowym Atlantyku po tym, jak ich statek Geo Searcher uderzył w skały 15 października.
20.10.2020

Spółki komandytowe w 2021 roku (wideo)

1. Projekt zmian w prawie przewiduje, że spółka komandytowa stanie się podatnikiem CIT. W konsekwencji przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają mieć zastosowanie także do spółek komandytowych, a spółki komandytowe od 2021 roku będą zobowiązane do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych. Z projektu resortu finansów wynika, że spółka komandytowa ma się rozliczać podobnie jak kapitałowa.
20.10.2020

145 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

Według stanu na 16 października 2020 r. wartość przyznanej pomocy z tarczy antykryzysowej i finansowej wynosi 145 mld zł - podał resort rozwoju, pracy i technologii w piątek na swojej stronie internetowej.
17.10.2020

Badanie: przedsiębiorcy gotowi na drugą falę pandemii

Firmy są gotowe na drugą falę pandemii - wynika z badania KoronaBilans MŚP Krajowego Rejestru Długów. 60 proc. z nich zadeklarowało, że podjęło już odpowiednie działania; najbardziej zmobilizowani są przedstawiciele średnich przedsiębiorstw.
16.10.2020

Planowane „ograniczenie” ulgi abolicyjnej od 2021 roku (wideo)

W kwestii planowanych zmian w zakresie ulgi abolicyjnej, kluczową kwestią jest weryfikacja źródeł najprzeróżniejszych stanowisk, z których wynika, że rzekomo obecna formuła tj. „Ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw” przyjęta w projekcie jest korzystna dla marynarzy:
12.10.2020

Rekordowy sezon na Kanale Augustowskim

Blisko 46 tysięcy prześluzowanych jednostek od 1 maja do 30 września – to bilans Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Białymstoku – administratora Kanału Augustowskiego. Drugi rok z rzędu, został pobity historyczny rekord śluzowań! A to jeszcze nie koniec, ponieważ ze względu na duże zainteresowanie turystów Kanałem, Wody Polskie zdecydowały o przedłużeniu sezonu żeglugowego do końca października.
09.10.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Nieruchomości przemysłowe i logistyczne najbardziej pożądaną klasą aktywów w 17 krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Jak wynika z raportu pt. „ExCEEding Borders: Industrial and Logistics Market in CEE 17”, opracowanego przez Colliers International, międzynarodową kancelarię CMS i Randstad, do najważniejszych wyzwań w sektorze przemysłowym i logistycznym należą dostępność gruntów i nieruchomości w lokalizacjach spełniających oczekiwania zarówno deweloperów, jak i użytkowników końcowych, dostępność i niezawodność usług komunalnych, dostęp do infrastruktury transportowej, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz oferta zachęt inwestycyjnych.
08.10.2020

Jak się ma planowane „ograniczenie” ulgi abolicyjnej do zwolnienia z PIT dla marynarzy? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Na temat związku planowanowanego „ograniczenia” ulgi abolicyjnej ze zwolnieniem z PIT dla marynarzy porozmawialiśmy z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem.
01.10.2020

Spółki komandytowe w 2021: ważne zmiany w prawie podatkowym

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw budzi spore emocje.
29.09.2020

Rząd zajmie się budżetem na 2021 r. i strategią zarządzania długiem publicznym do 2024 r

Projekt ustawy budżetowej na 2021 r., strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2021-2024, trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej - to niektóre z projektów, którymi zajmie się rząd na poniedziałkowym posiedzeniu.
27.09.2020

Krytyczny komentarz do projektu likwidacji ulgi abolicyjnej

Dnia 16 września 2020 roku został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, zawierający m.in. „ograniczenie” ulgi abolicyjnej i pozorne/iluzoryczne rozszerzenie kręgu podatników mogących skorzystać ze zwolnienia z PIT dla marynarzy.
22.09.2020

UWAGA: Likwidacja ulgi abolicyjnej w pytaniach i odpowiedziach

Z uwagi na fakt, iż ostatnie doniesienia dotyczącej planowanej likwidacji ulgi abolicyjnej wzbudziły z oczywistych względów duże emocje, otrzymaliśmy bardzo wiele zapytań wymagających w mojej ocenie wyjaśnienia i pewnego usystematyzowania.
17.09.2020

"Puls Biznesu": tracą firmy, ale nie rynek pracy

Sierpień urealnia sytuację gospodarczą przedsiębiorstw, ale pracownicy na razie nie muszą obawiać się zwolnień - wynika z badania Polskiego Instytutu Europejskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju - podał dzisiejszy "Puls Biznesu".
01.09.2020

KORONAWIRUS - sytuacja w branży promowej: armatorzy zwalniają pracowników

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. Promy SKAT w specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportuje o sytuacji w branży promowej.
31.08.2020

Zieleń i mała retencja zamiast betonu. Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego

Trwają konsultacje oraz uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt to coś więcej – zawiera cały pakiet działań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w Polsce. Przedstawiamy szczegóły dotyczące planowanych zapisów.
30.08.2020

"The Guardian" przypomina tekst o strajku w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku

Brytyjski dziennik "The Guardian" zamieścił dzisiaj na łamach swojej strony internetowej w cyklu "Z archiwum Guardiana" własny tekst z 28 sierpnia 1980 roku, o trwającym wówczas strajku w Stoczni Gdańskiej.
28.08.2020

Imponujący spadek USD przerwany, przed nami wirtualny Jackson Hole

Niedawna, ostra wyprzedaż dolara amerykańskiego względem euro, którą obserwowaliśmy mniej więcej od końca maja, w ubiegłym tygodniu została gwałtownie zatrzymana. W najbliższych dniach na sytuację na rynku mogą wpłynąć dane dotyczące nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Europie oraz konferencja przedstawicieli banków centralnych.
24.08.2020

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią nie oznacza końca ekonomii współdzielenia

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią nie oznacza trwałej zapaści całej ekonomii współdzielenia - uważa Ignacy Święcicki, ekspert z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem, to zmiany w warunkach zatrudnienia mogą znacząco wpłynąć na modele biznesowe firm kojarzonych z tym sektorem.
23.08.2020

Dlaczego marynarze w 2020 roku nie mogą uzyskać indywidualnych interpretacji?

Instytucja interpretacji indywidualnej w polskim prawie podatkowym oprócz zapewnienia wnioskodawcy pewnej ochrony prawnej, ma też na celu ujednolicenie stosowania prawa podatkowego w Polsce. W związku z powyższym indywidualne interpretacje nie powinny pogłębiać rozbieżności interpretacyjnych, a ujednolicać stosowanie prawa, co w praktyce przybiera bardzo różny obrót.
20.08.2020

Przywrócić polską banderę w polskiej flocie handlowej

Tadeusz Hatalski, kpt. ż. w. przedstawia założenia rozwiązań, prowadzących do obniżenia wysokich, pozapłacowych kosztów pracy na statkach morskich, eksploatowanych pod polską banderą. Obowiązujące obecnie przepisy generują koszty, będące w efekcie barierą uniemożliwiającą polskim armatorom eksploatację statków pod polską banderą.
19.08.2020

“My tam budowaliśmy statki” - spektakl na bazie opowieści pracowników Stoczni Gdańskiej

W piątek, 14 sierpnia 2020 r., o godz. 18, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbył się spektakl pt. “My tam budowaliśmy statki” w reżyserii Jarosława Rebelińskiego. Scenariusz napisała Dorota Bielska.
16.08.2020

Kogo zatopi druga fala pandemii koronawirusa? Duża niepewność wśród przedsiębiorców

- Nie spodziewam się drugiego lockdownu, ale z rozmów z przedsiębiorcami wnioskuję, że jest w nich poważna obawa przed tym, co jeszcze może się wydarzyć jesienią – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński. Bezrobocie w województwie zachodniopomorskim póki co nie wzrosło dramatycznie, ale nastroje w gospodarce nie są najlepsze. Przedsiębiorcy bardzo doceniają rządowe programy wsparcia, przy jednoczesnym lęku jak poradzą sobie, gdy te programy miną i przy ewentualnej drugiej fali pandemii. Północna I
06.08.2020

Rada Nadzorcza Lotosu odwołała wiceprezesa

Rada Nadzorcza Grupy Lotos odwołała z dniem 30 lipca tego roku wiceprezesa Jarosława Kawulę ze składu zarządu – poinformowała spółka we wczorajszym komunikacie.
31.07.2020

Poprawia się kondycja finansowa małych i średnich przedsiębiorstw. Powrót koniunktury możliwy jednak najwcześniej w połowie 2021 roku

Pakiety pomocowe dla firm i odmrożenie gospodarki sprawiły, że stopniowo poprawia się sytuacja mikro-, małych i średnich firm. Podobnie jak ich nastroje. Wskaźnik Barometru EFL po raz pierwszy od III kwartału 2019 roku przekroczył 50 pkt, co wskazuje na korzystną ocenę warunków do rozwoju sektora MŚP. Mimo to przedsiębiorcy mniej optymistycznie niż w maju patrzą na perspektywy powrotu do stanu sprzed pandemii. – Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej, jednak gospodarka najwcześniej w połowie 2021 roku powróci do poziomu ak
31.07.2020

PIG: Podnoszenie płacy minimalnej w czasie kryzysu to działanie przeciw pracownikom

- To niekonsekwencja. Od Premiera i ministrów odpowiedzialnych za ekonomię słyszymy o konieczności wspierania przedsiębiorców w tym trudnym gospodarczo czasie, a drudzy dzień później ogłaszają wdrożenie podwyżki płacy minimalnej, która w oczywisty sposób podwyższa koszty stałe przedsiębiorców – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Jesteśmy zwolennikami tego, by nasi pracownicy zarabiali jak najwięcej, ale to wszystko musi być regulowane z rozsądkiem i uwzględnieniem realiów rynkowych. Rząd podnosi płacę minimal
30.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.