• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Networked Energy Services ze wsparciem Polskiej Strefy Inwestycji. Co powstanie w Gdańsku?

gm

02.06.2022 21:25
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Networked Energy Services ze wsparciem Polskiej Strefy Inwestycji. Co powstanie w Gdańsku?

Partnerzy portalu

Networked Energy Services ze wsparciem Polskiej Strefy Inwestycji. Co powstanie w Gdańsku? - GospodarkaMorska.pl
Fot. PSSE

Spółka Networked Energy Services (NES) otrzymała wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji na utworzenie nowego zakładu – "Centrum Logistyczno-Konfiguracyjnego". Decyzję o przyznaniu ulgi podatkowej wydał Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Networked Energy Services Sp. z o.o. (NES), globalny dostawca rozwiązań inteligentnych sieci z wiodącą w branży Platformą Aplikacji dla Sektora Energetycznego (EAPTM), z siedzibą w Gdańsku, z dumą informuje, że 5 maja 2022 r. otrzymała pozytywną decyzję Polskiej Strefy Inwestycji, wydaną przez Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) na wsparcie projektu Centrum Logistyczno-Konfiguracyjnego. 

NES powstał w październiku 2014 roku w wyniku wydzielenia Dywizji Modernizacji Sieci Echelon Corporation. Od tego momentu NES Corporation jest głęboko zaangażowana we wdrażanie wiodących na świecie rozwiązań inteligentnego pomiaru sieciowego dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej i OSD. Ma na swoim koncie już ponad 100 projektów wdrożeń inteligentnych sieci i projektów pilotażowych w ponad 25 krajach. W 2015 utworzono w Polsce spółkę córkę - NES Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, która powstała z myślą o rozwoju jej uczestnictwa na polskim rynku.

Projekt Centrum Logistyczno-Konfiguracyjnego to odpowiedź NES Sp. z o.o. na potrzeby rynku i stworzenia centrum, w którym produkty finalne dla klientów końcowych będą badane i dostosowywane. Centrum zlokalizowane będzie w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i będzie spełniało wymogi zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. Planowane uruchomienie projektu przewiduje się na 2022/2023 rok.

Produkty i rozwiązania NES, projektowane są w USA w Dolinie Krzemowej i opierają się na protokole Open Smart Grid Protocol (OSGP), będącym unikalnym rozwiązaniem używanym w inteligentnych aplikacjach pomiarowych i inteligentnych sieciach. System NES zapewnia ponad 99,8% dziennej dostępności danych pomiarowych i oferuje rozbudowane, wiodące w branży funkcje bezpieczeństwa, takie jak automatyczna zmiana unikalnych kluczy licznika, wykrywanie wtargnięcia dla poszczególnych liczników oraz szyfrowanie AES-128, zaprojektowane w celu ochrony, wykrywania i reagowania na zagrożenia cyberbezpieczeństwa w najbardziej skuteczny i szybki sposób.

System NES umożliwia odbiorcom mediów aktywne uczestnictwo w programach oszczędzania energii, a także umożliwia przedsiębiorstwom identyfikację i pomoc w ograniczeniu strat w sieci niskiego napięcia. Cechy te są dziś szczególnie ważne w Polsce i całej UE ze względu na krytyczną potrzebę ograniczenia wytwarzania i zużycia energii. Technologia inteligentnej sieci NES jest wykorzystywana w prawie 40 milionach liczników i innych inteligentnych urządzeń końcowych na całym świecie i umożliwia zrównoważony rozwój i efektywność energetyczną. 

Produkty NES uczestniczą w globalnym procesie transformacji energetycznej i tym samym działają na rzecz ochrony środowiska naturalnego. 

Temat inteligentnych liczników jest obecnie bardzo ważny w Polsce, gdzie zainstalowano już ponad 400 000 liczników NES. Wdrażanie inteligentnych sieci w Polsce będzie postępować coraz szybciej w wyniku nowego prawa wymagającego zainstalowania inteligentnych liczników u co najmniej 80% klientów indywidualnych do końca 2028 roku. Aby dostarczyć produkty najwyższej jakości oraz zapewnić najefektywniejszą obsługę i wsparcie dla swoich klientów, NES zdecydował się zainwestować w Centrum Logistyczno-Konfiguracyjne w Polsce.

– Jesteśmy zaszczyceni otrzymaniem pomocy na planowany projekt inwestycyjny w Polsce i cieszymy się, że dołączyliśmy do grona Inwestorów Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – powiedział David Thomson, Prezes i Dyrektor generalny NES. „Polska wykazała swoje ogromne zaangażowanie w konserwację energii działając zgodnie z dyrektywą UE w sprawie inteligentnych liczników i mamy nadzieję, że nadal będziemy mogli wspierać polski rynek w osiąganiu jego celów”.

– Dokładnie rok temu, bo w maju 2021 roku, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna świętowała wydanie setnej decyzji o wsparciu, dziś firma NES otrzymała dwusetną decyzję – powiedział Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „To dowód na to, że dzięki zmianie przepisów, w ciągu czterech lat, wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji, na terenie zarządzanym przez PSSE, otrzymało 200 projektów inwestycyjnych – najwięcej trafiło do małych i średnich firm. Dla porównania przed nowelizacją ustawy, czyli przez 21 lat działalności PSSE, ulgę podatkową otrzymało 190 projektów inwestycyjnych, co spowodowane było przede wszystkim ograniczeniami terytorialnymi. Na tych liczbach widoczna jest skala zmian jakie wprowadziła Polska Strefa Inwestycji”.  

Polska Strefa Inwestycji (PSI) jest kontynuacją idei specjalnych stref ekonomicznych, jednak w znacznie rozszerzonej formie. Na mocy ustawy o wspieraniu nowych inwestycji z 2018 roku, zwolnienia podatkowe dostępne są na terenie całego kraju. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przyznaje wsparcie z rządowego programu PSI, firmom planującym nowe inwestycje na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz we wschodniej części województwa pomorskiego. 


Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.