• <

Wynik wyszukiwania - "raport" - Wiadomości

Rekordowy wzrost mocy instalacji wiatrowych na świecie w 2023 r.

W 2023 r. zwiększono moc instalacji w energetyce wiatrowej o 117 GW, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Global Wind Energy Council (GWEC).
16.04.2024

Raport BIMCO: poziom recyklingu statków najniższy od 20 lat

Największe na świecie międzynarodowe stowarzyszenie żeglugowe BIMCO opublikowało raport dotyczący recyklingu statków w pierwszym kwartale roku. Wyniki jasno wskazują na to, że jest to najniższy poziom od dwóch dekad.
05.04.2024

Raport NIK: człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu

Nie zapewniono skutecznej ochrony brzegu morskiego Półwyspu Helskiego przed nieuprawnioną działalnością człowieka. Skontrolowane organy administracji rządowej i samorządowej nie wykorzystały przysługujących im uprawnień dotyczących nadzoru i kontroli - takie wnioski płyną z kontroli Najwyższej Izby Kontroli pn. "Ochrona brzegów morskich na Półwyspie Helskim i Mierzei Wiślanej".
18.03.2024

Raport PSEW i Instytutu Jagiellońskiego: inwestycje w OZE się opłacą

Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych rozwój krajowej elektroenergetyki z jak najwyższym udziałem OZE przyniesie Polsce największe korzyści gospodarcze, środowiskowe oraz strategiczne - wynika z raportu „Rachunek kosztów polskiej elektroenergetyki A.D. 2040” przygotowanego przez Instytut Jagielloński i Polskie Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
22.02.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2024 r.

Pierwszy miesiąc roku to okres wielu różnorodnych niebezpiecznych zdarzeń szkodowych, które pojawiły się w międzynarodowej żegludze. Oprócz zwyczajowych szkód wynikających z niebezpieczeństw morza (ang. perils of the sea) wzrastały zagrożenia ryzykami wojny (ang. war risks) w najbardziej zapalnych obecnie regionach świata. Wysokie zagrożenie nadal występowało na Morzu Czarnym. Dalsza intensyfikacja niebezpieczeństw postępowała na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
06.02.2024

Olechnowicz: Fuzja Orlenu z Lotosem to obniżenie bezpieczeństwa energetycznego

Połączenie Orlenu z Lotosem obniżyło bezpieczeństwo energetyczne kraju - ocenia były prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz. NIK, w opublikowanym w poniedziałek raporcie nt. transakcji uznała, że aktywa Lotosu sprzedano w cenie zaniżonej co najmniej o 5 mld zł.
06.02.2024

Orlen: ustalenia NIK ws. połączenia z Lotosem bezwartościowe

Ustalenia zawarte w raporcie NIK ws. połączenia PKN Orlen z Lotosem są bezwartościowe, sporządzone przy użyciu błędnej metodologii z wykorzystaniem danych niemających nic wspólnego ze stanem faktycznym - ocenił członek zarządu Orlenu Janusz Szewczak.
05.02.2024

NIK: przy fuzji z Lotosem Orlen sprzedał aktywa o 5 mld taniej od ich wartości

PKN Orlen przy fuzji z Lotosem zbył podmiotom prywatnym aktywa co najmniej o 5 mld zł poniżej ich szacowanej wartości - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Najwyższej Izby Kontroli. Kontrolerzy zarzucili ówczesnemu ministrowi aktywów państwowych wyrażenie zgody na fuzję bez niezbędnych analiz i konsultacji.
05.02.2024

Ruszył pierwszy przetarg na potrzeby infrastruktury hydrotechnicznej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu

Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg na wykonanie raportu o oddziaływaniu na środowisko, w celu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej infrastruktury hydrotechnicznej na potrzeby planowanej elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie.
11.01.2024

Premiera raportu „Rozwój przemysłu onshore i offshore wind w Polsce. Budowa łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej - plan działania”

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej „Energia z wiatru, silny przemysł, stabilny łańcuch dostaw – filary transformacji energetycznej” organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaprezentowany został raport „Rozwój przemysłu onshore i offshore wind w Polsce. Budowa łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej - plan działania”.
10.01.2024

USA odnotowują zaskakujący spadek deficytu handlowego

W listopadzie deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych zaskakująco zmalał, osiągając poziom 63,2 miliarda dolarów, co jest wynikiem znaczącego spadku importu dóbr konsumpcyjnych.
10.01.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – grudzień 2023 r.

W miesiącu grudniu trwała przede wszystkim kontynuacja olbrzymiego zagrożenia wojennego, a także konkretne ataki na statki handlowe na Morzu Czerwonym. Uderzenia były dokonywane przez rebeliantów Huti wspieranych przez Iran, którzy stanowczo podkreślili, że pomimo coraz większych zabezpieczeń stosowanych przez organizacje i porozumienia międzynarodowe w zakresie bezpieczeństwa transportu w tamtym regionie nie zaprzestaną takich działań.
03.01.2024

Katastrofa barki Galar Gdański I. Jest końcowy raport ze śmiertelnego wypadku

Eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowali raport końcowy w sprawie katastrofy barki Galar Gdański I, do której doszło w październiku 2022 roku na Kanale Kaszubskim w Gdańsku. Na skutek wypadku zginęły cztery osoby.
05.12.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – listopad 2023 r.

Na szlakach żeglugowych na Morzu Czerwonym w okolicach Jemenu oraz Somalii ponownie po długoletniej przerwie zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Powaga sytuacji w tym regionie w ostatnich tygodniach stawała się coraz bardziej odczuwalna na całym świecie i będzie miała konsekwencje dla międzynarodowej żeglugi. W listopadzie doszło bowiem do sporej ilości incydentów związanych z ryzykami wojny, a nawet porwaniem załogi wraz ze statkiem. To na skutek gorących wydarzeń, które dzieją się na Bliskim Wschodzie.
05.12.2023

Silne powiązania między różnorodnością a dobrym przywództwem w żegludze. Roczny przegląd DSG 2023

Diversity Study Group (DSG) przeprowadziło badanie dotyczące obrazu ludzi pracujących w branży żeglugowej w mijającym roku. Wyniki opierają się na ankiecie przeprowadzonej wśród respondentów z całego sektora morskiego. Przeprowadzono ją we współpracy z 15 organizacjami żeglugowymi, obejmującymi właścicieli i menedżerów statków, klasyfikację, technologię, porty i usługi morskie. Odpowiedzi udzieliło 2500 osób 99 narodowości i z sześciu kontynentów.
28.11.2023

Kręte zielone ścieżki dojścia do zeroemisyjności. Polska na ścieżce podejścia

Polska z programami rozwoju energetyki odnawialnej na lądzie i morzu oraz planami budowy energetyki jądrowej weszła na ścieżkę podejścia. Od warunków prawnych, determinacji władz krajowych i samorządów oraz społeczności lokalnych będzie zależało w jakim tempie osiągniemy wskaźniki i cele założone w raporcie DNV.
19.11.2023

Zaprezentowano raport Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r.

16 listopada podczas trzeciej edycji HYDROGENCONFERENCE.PL odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim zaprezentowano raport: Analiza zapotrzebowania na wodór odnawialny RFNBO w Polsce do 2030 r.
17.11.2023

Lekkie wzrosty, ale realia dalekie od optymizmu. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 41-44/2023)

W ostatnich tygodniach na rynkach przewozów masowych ładunków suchych oraz płynnych zaobserwowano pewne optymistyczne sygnały dotyczące parametrów stawek czarterowych i frachtowych. Zyskiwały niektóre sektory wskazanych segmentów. Pozytywnych akcentów dopatrywano się również w niedalekiej przyszłości, powołując się na różnorodne wydarzenia oraz fakty. Rzeczywiście rynek doznaje dość znacznych fluktuacji, natomiast stałe trendy i kierunki nie pozwalają raczej twierdzić, że przewoźników czekają tylko i wyłącznie wzrosty.
15.11.2023

Nieszczęśliwi marynarze na drobnicowcach, kontenerowcach i zbiornikowcach

Najnowszy Seafarers Happiness Index zawiera niepokojące informacje. III kwartał br. to kolejny kwartał, w którym odnotowano tendencję spadkową zadowolenia marynarzy statków handlowych z pracy na morzu.
10.11.2023

Raport NIK ma wskazywać na nieprawidłowości przy przekopie Mierzei Wiślanej

Wartość inwestycji związanej z przekopem Mierzei Wiślanej znacznie przekroczyła granicę opłacalności, a nadzór nad programem był sprawowany nierzetelnie - wskazuje w czwartek Najwyższa Izba Kontroli.
09.11.2023

M.Gróbarczyk: Wnioski kontroli NIK ws. Zalewu Wiślanego wskazują na ich polityczny charakter

Termin, doraźny tryb i wnioski kontroli NIK wskazują na jej polityczny charakter, który niekoniecznie koresponduje z konstytucyjnymi zadaniami NIK - oświadczył wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk odnosząc się do raportu Izby ws. kontroli Zalewu Wiślanego.
09.11.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – październik 2023 r.

W październiku doszło przede wszystkim bardzo głośnego z polskiej perspektywy zderzenia masowca PŻM – m/s Polesie z innym, brytyjskim frachtowcem. Jak się później okazało polski statek doznał niewielkich uszkodzeń, z kolei druga jednostka w konsekwencji zderzenia – zatonęła. Były też niestety ofiary tego wypadku. Miesiąc październik nie pozostawał jednak bez innych zdarzeń szkodowych odnotowywanych na całym świecie.
05.11.2023

Raport BGK: długie trasy importu, krótsze eksportu

Od 2020 roku państwa zachodnie importują towary z coraz bardziej odległych regionów, wysyłają jednak towary coraz bliżej - wynika z raportu Banku Gospodarstwa Krajowego "Jak daleko wędrują towary? Zjawisko deglobalizacji handlowej w XXI wieku".
04.11.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – sierpień 2023 r.

W miesiącu sierpniu międzynarodowy rynek ubezpieczeń morskich odnotował 65 zgłoszonych i zarejestrowanych wypadków morskich. W lipcu było ich 76, natomiast w czerwcu 55. Jak zatem wyglądał ostatni miesiąc pod względem wypadków oraz incydentów na morzach i oceanach świata w większych szczegółach? Jakie były trendy i szczegóły najważniejszych i najbardziej medialnych zdarzeń? Z czym się to wiązało? O najważniejszych wydarzeniach ubiegłego miesiąca w telegraficznym skrócie w naszym cyklicznym, comiesięcznym raporcie.
04.09.2023

Mała stabilizacja, czy światło w tunelu? Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 28-30/2023)

Na rynku przewozów masowych kontynuowana była stabilizacja warunków frachtowych i czarterowych, ale wskaźniki nadal oscylowały na niskich poziomach. Na całym świecie zauważalnie wzrasta ilość eksportowanej ropy naftowej. W okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku wzrost załadunków tego towaru wyniósł (plus) 8,9 % w skali liczonej rok do roku. Wśród krajów, gdzie notuje się wzrosty znajduje się również Rosja - 7,6%.
10.08.2023

Morski indeks nieszczęśliwości. Marynarze mniej zadowoleni z pracy na morzu w 2023 r. niż w 2022 r.

W pierwszym kwartale br. spadło zadowolenie z uprawiania zawodu i warunków pracy marynarza informuje organizacja Mission to Seafarers. Z badań wynika, że poziom zadowolenia z pracy na morzu zmalał w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku. Najniżej oceniają swoją branżę marynarze pływający na drobnicowcach, najwyżej zamustrowani na zbiornikowce. Najbardziej zadowoleni z pracy na morzu są pracownicy cateringu, a najmniej stażyści.
10.08.2023

Spory ruch w inwestycjach, pomimo wakacji. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 28-30/2023)

W trakcie wakacyjnych tygodni pomimo trwających okresów urlopowych odnotowywano sporo transakcji tonażem masowym. Stosunkowo dużo było też inwestycji w zbiornikowce do przewozu ropy naftowej i produktów ropopochodnych. I tak też te trendy były obecne w całej połowie 2023 r., gdzie więcej było transakcji związanych z tankowcami niż z masowcami. Nieco mniej było za to w ostatnim czasie inwestycji w gazowce, ale w jednym z tygodni pojawił się spory pakiet nowych kontraktów.
09.08.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – lipiec 2023 r.

Lipiec to kolejny miesiąc roku pełen wydarzeń wypadków i zdarzeń morskich. Okres ten obfitował w wiele awarii napędów statków, skutkujących ich niebezpiecznym dla innych jednostek dryfowaniem lub nawet kolizjami. Najbardziej spektakularnym i niebezpiecznym wydarzeniem w tym miesiącu był jednak wybuch pożaru na samochodowcu płynącym z Niemiec do Egiptu z ładunkiem aut, gdzie zarzewiem ognia był najprawdopodobniej jeden z akumulatorów, znajdujących się w samochodzie elektrycznym.
03.08.2023

Fincantieri – biznes w dokach po włosku. Nauki dla Polski

Przychody na poziomie 3 669 mln euro i ich wzrost o 4,5% w porównaniu z I półroczem 2022 r. EBITDA 185 mln euro, przy marży EBITDA na poziomie 5% oraz portfelem zamówień na 88 statki i okręty o wartości 22 mld euro. Dołączając do tego zamówienia na projekty, systemy i wyposażenie, portfel kontraktów osiągnął na koniec czerwca br. wartość 34,2 mld euro – to najkrótsza recenzja możliwości jednej grupy stoczni w realiach europejskich. Zarząd Grupy Fincantieri ogłosił wyniki za pierwsze półrocze 2023 r.
29.07.2023

Niegdyś w stanie upadłości, teraz na siebie zarabia. PGZ Stocznia Wojenna z zyskiem za rok 2022

W 2022 roku, po raz pierwszy od przejęcia spółki przez Polską Grupę Zbrojeniową, PGZ Stocznia Wojenna odnotowała dodatni wynik finansowy. Wdrażane od kilku lat zmiany organizacyjne oraz modernizacja Stoczni zaczynają przynosić wymierne efekty finansowe.
27.07.2023

350 mln zł szacunkowych przychodów Grupy OTL w I półroczu 2023 roku

Grupa OTL umacnia pozycję w zakresie budowy kompleksowych łańcuchów dostaw i może oferować pełen wachlarz usług: frachtowanie statków, obsługę portową, spedycję i transport. Publikowane szacunkowe wybrane dane finansowe za I półrocze 2023 r. nie są prognozami finansowymi, a jedynie mają charakter szacunkowy. Raport okresowy za I półrocze 2023 r. spółka opublikuje 19 września tego roku.
25.07.2023

Komisja wyjaśniła, dlaczego holowany żuraw stoczniowy wypadł do Morza Bałtyckiego

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich opublikowała raport na temat utraty żurawia stoczniowego z pokładu holowanego pontonu na Morzu Bałtyckim, do którego doszło pod koniec sierpnia ub.r. Przypomniano, że trzej marynarze holownika Odys byli pod wpływem alkoholu.
22.07.2023

Jest raport po wypadku statku ratowniczego, w którym rannych zostało trzech mężczyzn

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport z wypadku statku ratowniczego Wiatr, do którego doszło w lipcu ubiegłego roku. Po uderzeniu jednostki w falochron portu wojennego Hel rannych zostało trzech ratowników. Jeden z członków załogi był pijany.
20.07.2023

Afrykańskie, azjatyckie i europejskie dziury w sankcjach. Rosyjskie towary płyną na wszystkie rynki szerokim strumieniem

W drugim kwartale 2023 r. na całym świecie miało miejsce ponad 1200 incydentów manipulowania lokalizacją (GNSS) przez operatorów statków. 63% wszystkich statków omijających sankcje zostało zidentyfikowanych jako powiązane z Rosją. To dwa z wielu godnych uwagi spostrzeżeń z raportu ryzyka firmy Windward, która śledzi ruch statków, wykorzystując sztuczną inteligencję Maritime AI™.
18.07.2023

Blokada Kanału Sueskiego w 2021 – jest raport o przyczynach

W marcu 2021 roku 400-metrowy kontenerowiec stanął w poprzek Kanału Sueskiego, blokując najważniejszą przeprawę żeglugową między Europą i Azją na 6 dni. Spowodowało to poważne skutki dla światowego handlu, z których niektóre z gospodarek nie wykaraskały się do dzisiaj. Nowy raport Urzędu Morskiego Panamy analizuje przyczyny wypadku.
13.07.2023

Rok po kontrowersyjnej kolizji okrętu Straży Wybrzeża USA z łodzią ukazał się raport w tej sprawie

W 2022 roku miał miejsce nieszczęśliwy wypadek, w trakcie którego USCGC Winslow Griesser (WPC 1116) uderzył w łódź rybacką o nazwie Desakata, w wyniku czego jedna osoba zmarła a druga została ranna. Chociaż wstępie śledztwa wykazano, że zdarzenie wynikło z racji nieuwagi po obu stronach, to znaleziono również szereg czynników wskazujących na inne przyczyny całego incydentu.
12.07.2023

Rynek morskiej energetyki wiatrowej w perspektywie globalnej - raport

Marketquest.biz - wiodąca globalna agencja badania rynku, dostarczająca eksperckie rozwiązania badawcze opublikowała raport dotyczący globalnego rynku offshore na rok 2023, z prognozą do 2029 r.
10.07.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – czerwiec 2023 r.

Czerwiec zaznaczył się w historii żeglugi kolejnymi wypadkami morskimi. Wiele z nich miało bardzo poważny charakter, zagrażający zdrowiu i życiu załogantów a także pasażerów. Pojawiły się ataki napastników na jednostki handlowe. Nie obyło się bez uszkodzeń statków a także infrastruktury portowej i znajdujących się tam urządzeń.
03.07.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – maj 2023 r.

W miesiącu maju odnotowano oficjalnie 71 wypadków morskich, a więc o 4 mniej niż miesiąc wcześniej. Nie mniej jednak nie brakowało zdarzeń niebezpiecznych oraz szkodliwych. Ponownie okazało się, że stan techniczny jednostek do przewozu żywego inwentarza pozostaje wiele do życzenia. Odnotowana awaria silnika głównego takiego statku spowodowała potrzebę wyładowania już wcześniej załadowanego licznego bydła. W trakcie miesiąca pojawiło się również wiele niebezpiecznych dla ludzkiego życia i zdrowia pożarów jednostek pływających.
05.06.2023

Grupa Azoty w kwietniu br. ograniczyła produkcję r/r

Grupa Azoty poinformowała w piątek we wstępnym raporcie za kwiecień br., że ograniczyła produkcję w kluczowych segmentach w porównaniu do kwietnia 2022 r. Produkcja kaprolaktamu w Puławach spadła do zerowego poziomu. W Grupie Azoty wzrosła natomiast produkcja nawozów specjalistycznych.
12.05.2023

Raport: Przemysł stoczniowy w Polsce w przededniu wojny na Ukrainie

Jaka faktycznie była sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce w kolejnym, drugim już roku po wystąpieniu pandemii COVID-19 stanowi przedmiot niniejszego opracowania. Na ile słuszne okazały się zamieszczone powyżej wnioski zostanie ocenione na podstawie danych GUS dla sektora stoczniowego w Polsce za rok 2021.
10.05.2023

Prezentacja raportu „Łańcuch wartości gospodarki wodorowej”

Klub Energetyczny, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytut Energetyki serdecznie zapraszają na prezentację raportu „Łańcuch wartości gospodarki wodorowej w Polsce”, która odbędzie się 11 maja o godz. 9.30 w budynku Uniwersytetu Warszawskiego ul. Dobra 55 wejście od ul. Browarnej.
09.05.2023

Nurkowie z Gdyni zgłębiają tajemnice Frankena [WIDEO]

Nurkowie z gdyńskiego stowarzyszenia Baltictech po 4 latach oczekiwania w końcu zanurkowali na Frankenie.
06.05.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2023 r.

Miesiąc kwiecień wyjątkowo obfitował w różnorakie zdarzenia i szkody morskie, których naliczono 80. W poprzednim miesiącu marcu takich wypadków morskich było mniej, bo 61. Szczególnie dużo w kwietniu było wejść na mieliznę jednostek. Pojawiły się również pożary, zatonięcia statków, zaginięcia załogantów a także kolizje, w tym z oznaczonym na mapie wrakiem.
05.05.2023

Gospodarka morska w Polsce w 2022 roku według Głównego Urzędu Statystycznego

Główny Urząd Statystyczny opublikował pod koniec kwietnia raport dotyczący gospodarki morskiej w Polsce w 2022 roku. 23,1% wynosi wzrost obrotów ładunkowych w stosunku do 2021 r.
04.05.2023

Rosja opracowała program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym

Rosja opracowała program sabotażu farm wiatrowych i kabli komunikacyjnych na Morzu Północnym - podała w środę BBC, przytaczając szczegóły śledztwa, przeprowadzonego przez publicznych nadawców w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii.
20.04.2023

Potencjał ludzki na fali rozwoju branży morskiej. Wnioski z raportu Focus on Maritime Sector

Podczas niedawnej konferencji towarzyszącej premierze raportu Focus on Maritime Sector, eksperci dyskutowali o kondycji branży morskiej na Pomorzu w kontekście aktualnych, globalnych trendów. Wspólnym mianownikiem podejmowanych wątków okazał się znakomity potencjał ludzki.
13.04.2023

Porty są skorumpowane i infiltrowane przez przestępców? Tak twierdzi Europol

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol) odpowiedzialna za zapobieganie i zwalczanie przestępczości międzynarodowej i zorganizowanej, opublikowała swój pierwszy raport na temat tego, jak przestępczość zorganizowana przenika do portów na Starym Kontynencie. Przedstawiając swoje ustalenia w 24-stronicowym sprawozdaniu, Europol przekazał, że jego zdaniem sieci przestępcze stale rozwijają swoje techniki, ponieważ coraz częściej dążą do infiltracji i kontroli głównych punktów logistycznych w branży morskiej.
10.04.2023

Raport "Focus on Maritime Sector" - globalne trendy przekładają się na lokalną gospodarkę

Zielone napędy, statki autonomiczne, digitalizacja, technologie VRowe – to tylko niektóre z tematów, które porusza najnowszy raport zespołu Invest in Pomerania, w którym aktualne trendy technologiczne zostały zestawione z kondycją lokalnego sektora morskiego.
05.04.2023

Ponad 7 mld zł przychodów ze sprzedaży. Polenergia publikuje wyniki za 2022 rok

7,1 mld zł przychodów ze sprzedaży odnotowała w 2022 roku Grupa Polenergia. Mimo bardzo trudnego roku, przychody Polenergii ze sprzedaży były o ponad 77% wyższe niż w roku 2021. Największa polska prywatna grupa energetyczna przedstawiła skonsolidowany raport za 2022 rok. Polenergia osiągnęła w tym czasie 354 mln zł skorygowanego wyniku EBITDA i 162 mln zł skorygowanego zysku netto.
02.04.2023

Grupa Azoty: 583 mln zł zysku netto za 2022 r.

W 2022 r. Grupa Azoty osiągnęła ponad 583 mln zł zysku netto przy przychodach przekraczających 24,6 mld zł - wynika z opublikowanego w czwartek skonsolidowanego raportu rocznego grupy.
31.03.2023

Prognozy rynkowe a rozwój morskiej energetyki wiatrowej - raport

Dekarbonizacja stała się już faktem, ale tempo jej postępu jest dużo mniejsze niż pierwotnie zakładano. Nie do końca też wiadomo, jaki kierunek należy obrać w obszarze wyboru najlepszej technologii oraz źródeł energii, które miałyby zastąpić te konwencjonalne. Nie ma też jednoznacznej ścieżki wyboru najlepszych metod jej magazynowania a w przypadku niektórych źródeł, takich jak choćby wodór w postaci ciekłej, sprawdzonej metody ich transportu na odległość.
02.03.2023

Globalna sytuacja polityczna wpływa na wyniki portu w Hamburgu

Międzynarodowe kryzysy ukształtowały morską obsługę towarów w porcie w Hamburgu w 2022 roku. Hamburskie terminale obsłużyły 119,9 mln ton ładunków morskich. Oznacza to zmianę o minus 6,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
20.02.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2023 r.

W styczniu doszło do wielu kolejnych niebezpiecznych wydarzeń w międzynarodowej żegludze. O najważniejszych szkodach i wypadkach morskich minionego miesiąca piszemy w naszym nowym cyklicznym raporcie. Ponownie jak i w poprzednich miesiącach dochodziło do licznych awarii systemów napędowych skutkujących zagrażających innym jednostkom dryfem wielu z uszkodzonych statków. Ponownie pojawiły się też liczne wejścia na mieliznę. W mijającym miesiącu pojawiło się również kilka niebezpiecznych pożarów.
02.02.2023

Deloitte: globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r.

Globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r., zapewniając wystarczające przepływy pieniężne na sfinansowanie swoich strategii w 2023 r. - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.
02.02.2023

BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną

Brytyjski koncern energetyczny w najnowszym opracowaniu „2023 Energy Outlook” wskazuje, że wojna u naszych wschodnich granic przyspieszy trend transformacji energetycznej, przejście na odnawialne źródła energii oraz rozwój niskoemisyjnej energetyki. Surowce kopalne będą odgrywać jednak kluczową rolę w następnych latach.
02.02.2023

Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami

Z najnowszego raportu amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) wynika, że połowa projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych w USA jest zagrożona opóźnieniami. Problemem jest brak wymaganej infrastruktury portowej, statków oraz odpowiedniej liczby komponentów produkowanych przez rodzime firmy.
26.01.2023

Kobieta na statku. Szokujące wyniki. Dyskryminacja to powszechne zjawisko?

Kobiety wkroczyły już praktycznie do wszystkich „męskich” zawodów. W gospodarce morskiej można panie spotkać w porcie i stoczni, w firmie spedycyjnej i agencyjnej. Nie obędą się bez nich również armatorzy. Firmy zajmujące się transportem morskim coraz częściej zatrudniają panie nie tylko w żegludze pasażerskiej i promowej ale również na statkach handlowych.
24.01.2023

Raport: do 2025 r. UE może mieć problemy ze zdobyciem LNG w miejsce gazu z Rosji

Przez dwa kolejne lata Europa może mieć problemy ze zdobyciem LNG w miejsce gazu z Rosji, a w Polsce powinno się przemyśleć plany budowy nowych elektrowni gazowych - to główne wnioski raportu o oddziaływaniu czynników geopolitycznych na wykorzystanie gazu w UE.
19.01.2023

Premier zlecił służbom bardzo gruntowny raport ws. trzech nurków z Hiszpanii

Zleciłem służbom specjalnym bardzo gruntowny raport tej sprawy. Może być tak, że są to osoby niebezpieczne, a może się okazać, że jest to prawda to, co zadeklarowali – poinformował premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do sprawy trzech nurków z Hiszpanii, których uratowali gdańscy ratownicy. Nurkowie deklarowali, że w Bałtyku szukali bursztynów.
19.01.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – grudzień 2022 r.

Grudzień był kolejnym miesiącem obfitującym w rozmaite szkody i wypadki morskie.
08.01.2023

Członek załogi wypadł z jachtu do morza. Komisja przygotowała raport

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport z wypadku jachtu "Yachting", do którego doszło w lutym ub.r na Bałtyku. Z jednostki w trakcie rejsu wypadł członek załogi.
06.01.2023

Widmo głodu krąży nad światem, mimo że globalny handel osiągnie 32 bln dolarów w 2022 r.

Globalny handel ma osiągnąć rekordowe 32 biliony dolarów w 2022 r., ale perspektywy na 2023 r. są coraz bardziej ponure. Ponieważ żywność staje się droższa, krajom rozwijającym się coraz trudniej jest powstrzymać miliony ludzi przed głodem – alarmują eksperci UNCTAD.
27.12.2022

Transport morski w gospodarczych sztormach. Raport UNCTAD 2022

Wyższe ceny zboża i stawki za fracht suchych towarów masowych na początku 2022 r. przyczynią się do 1,2-procentowego wzrostu konsumpcyjnych cen żywności. Kontenerowce cumowały w portach o 13,7% dłużej w 2021 r. w porównaniu z 2020 r., pogłębiając opóźnienia i braki. A w ciągu ostatniego roku całkowita emisja gazów cieplarnianych ze światowej floty wzrosła o 4,7% - to ustalenia eksportów UNCTAD zawarte w najnowszym raporcie „Maritime Transport Review 2022”.
23.12.2022

Przemysł morski chce się dekarbonizować, ale musi działać natychmiast

Przemysł morski musi podjąć natychmiastowe działania na bezprecedensową skalę, aby przybliżyć się do realizacji dekarbonizacji sektora zgodnie ze ścieżką wskazaną w porozumieniu paryskim – wynika z wniosków płynących z raportu Maritime Decarbonization Strategy, opublikowanego przez Maersk Mc-Kinney Moller Center for Zero Carbon Shipping.
21.12.2022

Gaz-System przygotowuje Krajowy Dziesięcioletni Planu Rozwoju systemu przesyłu gazu

Gaz-System przygotowuje Krajowy Dziesięcioletni Planu Rozwoju systemu przesyłu gazu - poinformowała spółka, zachęcając do wypełnienia ankiet, które zbadają zapotrzebowanie na gaz w najbliższym dziesięcioleciu. Przypomniano, że gaz to przejściowym nośnik energii na kolejne lata.
08.12.2022

Ever Forward wylądował na mieliźnie, bo pilot zagapił się na smartfon

Raport amerykańskiej straży przybrzeżnej podaje powód, dla którego 13 marca utknął na mieliźnie w zatoce Chesapeake w USA. Według dochodzenia, do wypadku doszło, bo pilot zagapił się na smartfona.
08.12.2022

Szczyt zysków w żegludze kontenerowej. Niemal 59 miliardów w III kwartale 2022 roku

Żegluga liniowa jest na dobrej drodze do pobicia zeszłorocznych, rekordowych zysków nawet o 50%.
30.11.2022

Ørsted spodziewa się dobrych wyników za 2022 rok, głownie dzięki elektrociepłowniom

Duński koncern energetyczny Ørsted przedstawił wyniki finansowe za trzeci kwartał 2022 roku oraz prognozę zysków za cały 2022 rok. Koncern skorygował wyniki dotyczące zysków na plus ze względu na wysokie ceny energii. Trzeci kwartał nieznacznie odbiega od oczekiwań z powodu „miękkich” wyników w segmencie offshore wind.
07.11.2022

Raport niemieckich ekspertów pozostawia otwartą kwestię przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze

Końcowy raport niemieckich ekspertów na temat masowego umierania ryb w Odrze pozostawia otwartą kwestię dokładnej przyczyny katastrofy - podaje portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Nie wiadomo co doprowadziło do niezwykle wysokiego stężenia soli w wodzie, które sprzyjało rozmnażaniu się toksycznej algi.
01.10.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
12.09.2022

Wypadki morskie - stan na sierpień 2022

Przekazujemy najważniejsze zdarzenia, które miały miejsce w bieżącym miesiącu. Artykuł jest częścią cyklu o wypadkach morskich.
01.09.2022

Minister Moskwa: całościowy raport ws. śnięcia ryb w Odrze do końca września

Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała w poniedziałek, że ministerstwo uzgodniło z polskimi ekspertami, iż publikacja całościowego raportu ws. przyczyn śnięcia ryb w Odrze wyznaczono na 30 września.
29.08.2022

Orlen opublikował raport za 2021 rok

Grupa Orlen opublikowała Raport Zintegrowany za rok 2021. Dokument został opracowany przez Bureau Veritas Polska. W raporcie podsumowana jest m.in. działalność i dane finansowe grupy za poprzedni rok.
08.08.2022

Indeks Szczęścia Marynarzy odbił od dna

Po rekordowo niskich wskazaniach w poprzednim kwartale, najnowszy Indeks Szczęścia Marynarzy (Seafarers Happiness Index) pokazuje, że sytuacja się poprawia. Poziom zadowolenia marynarzy wzrósł we wszystkich kategoriach, a ogólny wskaźnik podniósł się z 5,85 do 7,21 w 10-punktowej skali.
01.08.2022

Trzy kluczowe elementy superbasenów energetycznych - analiza WoodMac

Patrząc na przyszłość przemysłu naftowego i gazowego w krajobrazie zrównoważonej energii, Wood Mackenzie, grupa zajmująca się analizą rynku energetyki, nakreśliła trzy kluczowe elementy superbasenów energetycznych przyszłości.
29.07.2022

Raport ONZ. Czy oceany nas wyżywią?

Najnowszy raport UN FAO pokazuje ogromne zapotrzebowanie na ryby i owoce morza dla zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego rosnącej populacji. Jednocześnie eksperci wskazują na konieczność „niebieskiej transformacji” i zrównoważonego zarządzania rybołówstwem, by zachować zasoby oceanów w dobrej kondycji.
05.07.2022

Nowy raport PSEW i WindEurope: dostępność statków dla offshore

W ciągu najbliższych dekad morska energetyka wiatrowa znacznie przyśpieszy. Będzie to jeden z najszybciej rozwijających się źródeł energii odnawialnej, także w Polsce. Globalnie zainstalowana moc ma wzrosnąć ponad 5-krotnie do 316 GW do 2030 r. Perspektywy rozwoju MEW na Morzu Bałtyckim, jak i w skali ogólnoeuropejskiej analizuje nowy raport o dostępności statków instalacyjnych, od której w istotny sposób zależy tempo rozwoju sektora offshore. Premiera publikacji odbyła się podczas corocznej Konferencji PSEW 2022.
22.06.2022

Energetyka wiatrowa ratunkiem dla klimatu i rentownym biznesem dla firm – nowy raport PSEW

Energetyka wiatrowa niewątpliwie staje się odpowiedzią zarówno na kryzys klimatyczny, jak i gospodarczy. Jednak inwestycje w nowe farmy wiatrowe spotykają się z licznymi wyzwaniami w branży energetycznej. Wiatr to szansa zarówno na rentowny biznes jak i na obniżenie kosztów wytwarzania energii, a tym samym jej cen. Więcej o rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce w raporcie „Polska energetyka wiatrowa 4.0”, którego premiera odbyła się podczas Konferencji PSEW 2022 w Serocku.
13.06.2022

Boom na gazowce i kryzys w złomowaniach. Analiza rynku tonażowego (tydzień 19-22/2022)

Odblokowywanie się gospodarki chińskiej może zwiastować wzrost produkcji, w tym budowy nowych statków. Jednakże nadal widać oznaki spowolnienia produkcji i proces ewentualnego jej zwiększania może potrwać bardzo długo. Jedno jest pewne - kryzys energetyczny zapewnia olbrzymi popyt na gazowce. Ale już od dłuższego czasu wzrastają ceny większości wszystkich typów statków zarówno nowych jak i używanych. Tymczasem na rynku recyklingu okrętowego trwa kontynuacja zastoju i atmosfery coraz większego kryzysu.
06.06.2022

USA: recykling nie zmniejsza zaśmiecenia oceanów

Organizacje ekologiczne The Last Beach Cleanup i Beyond Plastics opracowały nowy raport, z którego wynika, że recykling plastiku w Stanach Zjednoczonych nie wpływa znacząco na ograniczenie ilości plastikowych śmieci, jakie trafiają do oceanów.
10.05.2022

Raport. Sytuacja przemysłu stoczniowego w Polsce rok po wystąpieniu Covid-19

Epidemia koronawirusa, która w pierwszym kwartale 2020 roku zaskoczyła całą światową gospodarkę zastała branżę stoczniową w Polsce w zupełnie niezłej kondycji. Przychody z całokształtu działalności były najwyższe w historii, zainteresowanie inwestorów branżą stoczniową również, a zatrudnienie najwyższe od 2001 roku. Szczegółowy raport oparty o analizę danych GUS ukazał się 24 lutego 2021 roku.
14.04.2022

Analiza rynku tonażowego (tygodnie 8-11/2022)

Ostatnie tygodnie to głównie kontynuacja dotychczasowych trendów w zakresie inwestycji tonażowych. Pomimo pewnej aktywności – generalnie według twardych danych rynkowych jest ona niższa dla wielu z segmentów niż jeszcze rok wcześniej. Rosną ceny okrętowego złomu, które utrzymują się na bardzo wysokich poziomach.
24.03.2022

Pora zrozumieć, że polski wiatr da nam niezależność energetyczną od Rosji

Wojna w Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną w Europie, a kolejne kraje deklarują zwiększony rozwój i szybsze przejście na energetykę odnawialną. Także w Polsce filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależności od paliw kopalnych oraz jak najszybsza eliminacja dostaw surowców energetycznych z Rosji. Dziś, w najlepiej pojętym interesie narodowym Polski jest nadanie priorytetu rozwojowi energetyki odnawialnej, bo im więcej OZE w systemie, tym mniejsze zużycie węgla i gazu. Dlatego konieczne
22.03.2022

Ropa w USA rośnie po trzech dniach spadków, inwestorów wystraszył raport MAE

Ceny ropy w Nowym Jorku rosną w czwartek rano po trzech dniach spadków z rzędu, a inwestorów wystraszył raport Międzynarodowej Agencji Energii o możliwym ograniczeniu podaży surowca o 3 mln baryłek dziennie - informują maklerzy.
17.03.2022

Główne trendy na oceanach i morzach w 2022. Polska kontroluje trendy

Rozwiną się nowe technologie, zwiększy zanieczyszczenie środowiska i przekręty. 2022 będzie rokiem intensywnego wprowadzania w gospodarce morskiej nowych technologii – wynika z analizy Su Yin Anand i Tabithy Logan, współzałożycielek The Captain’s Table. Będzie również okazją do wykorzystywania technologii do nielegalnych działań i omijania prawa – ostrzega Windward.
28.01.2022

Moody's: w przyszłym roku fracht kontenerowy nie potanieje

Według agencji ratingowej Moody's w przyszłym roku firmy zajmujące się morskim transportem kontenerów w dalszym ciągu będą mogły liczyć na sowite przychody.
21.12.2021

Bezpieczeństwo na morzu. Liczba statków rośnie, ale jest bezpieczniej

DNV zaprezentowało niedawno rozbudowany raport dotyczący bezpieczeństwa na morzu. Wynika z niego, że pomimo iż liczba statków rośnie, to bezpieczeństwo na morzu się poprawia. Nawet wśród starczych jednostek sytuacja jest całkiem dobra. W czasie inspekcji, zatrzymywane są w dużej mierze statki pod banderą Panamy i Liberii.
12.12.2021

GEFCO: Ekologiczne rozwiązania w transporcie i paliwa alternatywne to rzeczywistość

Instytucje publiczne oraz firmy w ostatnich latach podjęły wiele inicjatyw na rzecz rozwoju strategii paliw alternatywnych, których celem jest zastąpienie niektórych lub wszystkich paliw kopalnych. Takie zmiany umożliwiają spedytorom korzystanie z transportu bardziej przyjaznego dla środowiska i obniżenie wydatków na paliwa, co sprzyja poprawie rentowność firm z branży TSL. Zmiany wymagają jednak znacznych inwestycji w modernizację tradycyjnych systemów transportowych. Starania w tym zakresie opisuje raport „Jak zwiększyć efektyw
30.11.2021

DCT Gdańsk opublikował Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2020 rok

DCT Gdańsk podsumował właśnie swoje aktywności społeczne w 2020 r. w Raporcie Zrównoważonego Rozwoju.
29.11.2021

Raport: w Polsce najtrudniej o pracownika logistyki

Pracownicy logistyki są na czele rankingu stanowisk, które najtrudniej jest obsadzić; skala niedoboru kandydatów jest nawet większa niż w przypadku specjalistów IT - wynika z raportu ManpowerGroup. Największe wyzwania dotyczą zatrudnienia magazyniera, operatora wózka i inżyniera.
18.11.2021

Eksperci o uszkodzeniach wraku promu Estonia

We wtorek 16 listopada swój raport na temat uszkodzeń wraku promu Estonia przedstawił zespół złożony ze szwedzkich i estońskich ekspertów państwowych. Według nich pęknięcia i dziury kadłuba mogły powstać w wyniku upadku na skaliste dno morskie.
16.11.2021

Wzrosły straty w offshore wind. Kluczowe kontrole jakości, wyzwaniem pozostają kable

Jak wynika z raportu „Uncharted Waters” na temat roszczeń ubezpieczeniowych w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, łączna wartość strat rynkowych w tym sektorze wzrosła z poziomu 124 milionów funtów w latach 2010-2015 do 500 milionów funtów do 2020 roku. Większość strat spowodowana jest błędami wykonawców oraz wadami komponentów.
15.11.2021

Falowanie rynku tonażowego. Analiza rynku tonażowego (tydzień 40-44/2021)

Przełom października i listopada to okres dynamicznej sytuacji na rynku tonażowym, gdzie obserwowano w różnych sektorach i segmentach wiele aktywności. Źródłem jest rozwój handlu morskiego szacowany na ten rok na około 4% w stosunku do roku poprzedniego a także poprawa warunków w sektorze offshore energy oil & gas.
15.11.2021

Transport morski szkodzi jak każdy inny. Na liście wstydu wycieki ropy i emisje zanieczyszczeń

Transport morski jest istotnym elementem światowego handlu i gospodarki. W UE obsługuje 77 proc. handlu zewnętrznego i 35 proc. handlu wewnątrzunijnego. Chociaż sektor morski przynosi UE znaczne korzyści gospodarcze i społeczne, ma on również wpływ na środowisko i zdrowie obywateli UE – wynika z raportu „The European Maritime Transport Environmental Report”.
03.09.2021

Rybołówstwo wymaga transformacji, aby chronić niebieski węgiel

Raport sporządzony przez WWF, Marine Conservation Society i RSPB: Switching Gears: Achieving Climate Smart Fisheries, pokazuje, że należy niezwłocznie zająć się wpływem rybołówstwa na środowisko i zmiany klimatyczne.
19.08.2021

Raport klimatyczny IPCC. Metan z LNG wpływa na ocieplenie, poziom mórz jeszcze urośnie

Opublikowany przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC) raport szczegółowo opisuje zmiany klimatyczne i ich możliwy przebieg. Dokument został upubliczniony na trzy miesiące przed konferencją klimatyczną ONZ, na której państwa członkowskie mogą się zobowiąza do działań na rzecz ochrony klimatu i przeznaczenia na ten cel konkretnych funduszy.
11.08.2021

Raport IPCC o kryzysie klimatycznym: Clean Arctic Alliance wzywa do ograniczenia emisji z żeglugi

Odpowiadając na publikację raportu Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) dotyczącą zmian klimatycznych, Clean Arctic Alliance wezwał Międzynarodową Organizację Morską (IMO) do natychmiastowych cięć emisji z węgla z żeglugi w Arktyce, a także do pilnego zmniejszenia emisji z węgla na całym świecie.
10.08.2021

Ebury: Kiepski raport z rynku pracy uderza w dolara

Znacznie gorszy niż oczekiwano raport z amerykańskiego rynku pracy przerwał pasmo pozytywnych niespodzianek ekonomicznych z USA. Dolar osłabił się w stosunku do prawie wszystkich głównych walut świata. Rentowności obligacji spadły, a ceny surowców ponownie wzrosły, wspierając umocnienie walut surowcowych.
11.05.2021

GUS: Gospodarka morska w Polsce w 2020 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację "Gospodarka morska w Polsce w 2020 r." Wynika z niej, że w portach morskich spadły: obroty ładunkowe, ruch pasażerów oraz liczba statków zawijających do polskich portów morskich. Według stanu na koniec 2020 r. morska flota transportowa liczyła mniej statków niż przed rokiem. Odnotowano także spadek ładunków przetransportowanych morską flotą przez polskich przewoźników oraz spadek przewozów pasażerów w komunikacji międzynarodowej.
29.04.2021

Ebury: Rubel z szansą na aprecjację po trudnym roku

Rosyjski rubel doświadczył od początku pandemii COVID-19 jednej z najbardziej gwałtownych wyprzedaży spośród walut rynków wschodzących. Mimo że w ostatnim czasie znajdował się pod dużą presją ze względu na napięcia geopolityczne i sytuację pandemiczną, jego perspektywy do końca 2022 r. rysują się optymistycznie. Na korzyść waluty działają m.in. solidne fundamenty makroekonomiczne Rosji i jastrzębie stanowisko banku centralnego.
29.04.2021

Helsinki – raport z bałtyckiego rynku portowego

Helsinki są ważnym portem pasażerskim jak i towarowym. Jest to największy fiński port z licznymi regularnymi połączeniami z innymi portami Bałtyku, Morza Północnego oraz Atlantyku i pośrednio reszty świata. Jeśli chodzi o wielkość obsługiwanego ruchu pasażerskiego, to jest on w ścisłej europejskiej czołówce.
27.04.2021

GUS: przeładunki w portach morskich spadły w ubiegłym roku o prawie 6 proc.

Obroty ładunkowe w portach morskich w 2020 roku wyniosły 88,5 mln ton, tj. o 5,7 proc. mniej niż w 2019 roku - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
27.04.2021

Jeszcze lepsze perspektywy na drugą połowę roku. Raport z rynku żeglugowego (tygodnie 12-15/2021)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje wzrost światowego produktu krajowego brutto w 2021 roku na 6%. Ma to nastąpić dzięki postępującej akcji szczepiennej przeciwko pandemii, aktywizacji przemysłowo-usługowej oraz wielostronnym wysokim oczekiwaniom, co do rozwoju globalnej gospodarki w drugiej połowie roku.
20.04.2021

Ebury: Waluty emerging markets zwyżkują

Dość zaskakujący spadek rentowności amerykańskich obligacji w zeszłym tygodniu w połączeniu z bardzo dobrymi danymi ekonomicznymi to korzystny układ dla walut rynków wschodzących. Polepszyła się sytuacja również innych aktywów ryzykownych, m.in. akcji, surowców i instrumentów kredytowych.
19.04.2021

Problemów nie brakuje, ale życie gospodarcze toczy się dalej. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 10-13/2021)

Za sprawą zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec „Ever Given” konsekwencje tego wydarzenia wpłynęły również na inne segmenty żeglugi. W związku z tym wykorzystanie, czyli tzw. utylizacja statków znacznie wzrosła, ponieważ wiele z nich przekierowało się na znacznie dłuższą trasę dookoła Afryki via Przylądek Dobrej Nadziei. Krótkoterminowa dostępność przestrzeni ładunkowych pod przewozy znacznie spadła.
06.04.2021

Raport z bałtyckiego rynku portowego - Port Ryga

Całorocznie eksploatowany tzw. Wolny Port Ryga (ang. Freeport of Riga) określony został przez Unię Europejską jako jeden z najważniejszych portów żeglugi bliskiego zasięgu. Ze względu na swoją lokalizację, pośrodku państw bałtyckich, stanowi on istotny węzeł logistyczny regionu. Rozwój infrastruktury portu przewiduje możliwość zawijania największych jednostek, jakie mogą tylko przepływać przez Cieśniny Duńskie i wchodzić na Morze Bałtyckie.
15.03.2021

Więcej pozytywów z dobrymi perspektywami na horyzoncie. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 6-9/2021)

Rynki żeglugowe w ostatnich tygodniach odznaczały się coraz bardziej pozytywnymi symptomami wzrostów dla wielu segmentów a to za sprawą wzrastającej wielkości światowej produkcji widocznej w pierwszej kolejności na obszarach azjatyckich. Jednakże trudna sytuacja miała miejsce nadal między innymi dla zbiornikowców.
08.03.2021

Koronawirus - sytuacja w branży promowej (raport)

Obecny kryzys, związany z wybuchem epidemii choroby COVID-19, to sytuacja bez precedensu. Gospodarka na świecie i różne gałęzie przemysłu jeszcze długo będą odczuwać jej skutki. W naszej specjalnej, aktualizowanej na bieżąco relacji, raportujemy o sytuacji w branży promowej. W jednym miejscu gromadzimy najważniejsze informacje dotyczące żeglugi, przeznaczone zarówno dla pasażerów, jak i osób związanych z branżą transportową.
26.02.2021

Zakończenie prac Konwersatorium "O lepszą Polskę" nad Raportem o globalnym kryzysie finansowo-gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa

Na początku listopada 2020 roku Konwersatorium "O lepszą Polskę", powołane z inicjatywy Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, zakończyło- rozpoczęte w marcu br. - prace nad opracowaniem Raportu o globalnym kryzysie finansowo-gospodarczym spowodowanym pandemią koronowirusa. Raport składa się ze wstępu i zakończenia oraz dwóch części. Pierwsza część zawiera diagnozę globalnego kryzysu finansowo-gospodarczego zdeterminowanego przez pandemię koronawirusa w obszarze gospodarczym, społecznym, politycznym i geo
20.01.2021

Rynek liczy na rok 2021. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 48-50)

Trudne i skomplikowane wydarzenia roku 2020 skłaniają do podsumowań, ale również i prognoz na 2021. Wielu analityków różnorodnych rynków uważa, że powstały podstawy do odbudowy światowej gospodarki i to ma mieć właśnie miejsce w przyszłym roku. Równocześnie zintensyfikuje się transformacja gospodarki, co ma miejsce już w zasadzie teraz.
14.12.2020

Raport z rynku żeglugowego – taniec na cienkiej linie (tydzień 42-43)

Jak podają najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego globalna gospodarka skurczy się w 2020 roku najprawdopodobniej o 4,4 %. Sytuacja jak na razie nie jest jeszcze aż tak zła jak to wcześniej przewidywano. Niemniej jednak świat jest w trakcie drugiej, bardziej dynamicznej fali pandemii i nadal będzie miało to wpływ na konsumpcję i tym samym produkcję a w dalszej konsekwencji i transport. Jednakże odbicie rynków przewiduje się pod pewnymi warunkami nawet już przez niektóre ośrodki analityczne w 2021 roku.
26.10.2020

Nowy raport ONZ: Zrównoważone rybołówstwo szansą na zachowanie bioróżnorodności oceanów

Nowy raport opublikowany przez ONZ „Global Biodiversity Outlook 5” wskazuje, że żaden z uzgodnionych 10 lat temu celów na rzecz ochrony bioróżnorodności na świecie nie został w pełni osiągnięty. Naturalne siedliska dzikich zwierząt nadal zanikają, postępuje wylesianie i zanieczyszczenie środowiska, a ogromna liczba gatunków pozostaje zagrożona wyginięciem w wyniku naszej działalności. Autorzy raportu apelują: dużym zagrożeniem dla bioróżnorodności oceanów są połowy ryb i owoców morza prowadzone w sposób niezrównoważony i nawołują
01.10.2020

Raport WEI: Europa grubymi nićmi szyta

To wielki sukces Polski – cieszył się premier Mateusz Morawiecki, wracając z lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej, na którym przyjęto perspektywę finansową UE na lata 2021-2027. Polska wywalczyła tam, po odjęciu składek członkowskich, ok. 90 mld euro. Darmowych obiadów jednak nie ma – zwłaszcza w polityce.
22.09.2020

EKO-KONSULT Spółka z o.o.

konsulting środowiskowy,ppoż,atex,szkolenia,ekokonsult,eko-konsult,ochrona środowiska,raport rooś,kip,ocena oddziaływania na środowisko

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o.

nurkowanie,budownictwo podwodne,prace podwodne,pogłębianie w portach,budowa falochronów,układanie rurociągów,prace hydrotechniczne,ochrona brzegów morskich,prace na rzekach,prcip,prace hydrotechniczne w portach,budowa i remont nabrzeży portowych,roboty konstrukcyjne betonowe,żelbetowe i rozbiórkowe,roboty z zakresu budownictwa lądowego- zmechanizowane,roboty ziemne,kubaturowe i instalacyjne,pogłębianie,inwestycyjne w basenach portowych,pogłębianie konserwacyjne portów i torów wodnych,falochrony,pirsy itd.,tworzenie lądu pod zabudowę przemysłową,ochrona brzegów,zasilanie plaż,wykopy/prace zasypowe przy układaniu rurociągów gazowych o dużych średnicach,układanie rurociągów na dnie morza,układanie kabli podwodnych,wykonanie i układanie wylotów morskich rurociągów z oczyszczalni ścieków i związane z tym wykopy i prace zasypowe,pogłębianie dna rzek,budowa wałów i ochrona przeciw powodziowa,niewybuchy,wydobycie niewybuchów,raporty ferromagnetyczne,oczyszczanie dna morza z niewybuchów

Costa Project Sp. z o.o.

Jesteśmy grupą architektów i inżynierów skupionych wokół idei „Enjoy your projects”.
zarządzanie projektami ,inwestorstwo zastępcze ,kontrola kosztów ,zarządzanie kosztami ,zarządzanie dokumentacją ,przygotowanie inwestycji ,studia wykonalności ,raporty due dilligence ,analiz ryzyk ,weryfikacja dokumentacji projektowej ,projekty koncepcyne ,projekty budowlane ,projekty przetargowe ,projekty wykonawcze ,dokumentacje powykonawcze ,nadzór autorski ,koordynacja budowy ,nadzór budowlany ,certyfikacja LEED ,certyfikacja BREEAM ,certyfikacja WELL ,certyfikacja Zielony Dom ,audyty energetyczne budynków ,certyfikaty energetyczne budynków ,badania termowizyjne

Zespół Rzeczoznawców Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych

hydrotechnika,karta informacyjna przedsięwzięcia,raport oddziaływania na środowisko,hydrotechnika morska,budownictwo,konstrukcje morskie,umocnienia brzegu,zamówienia publiczne,projektowanie,zbiorniki retencyjne,konstrukcje śródlądowe,geotechnika,sitwm

Ocean Sense

Ocean Sense,raporty ooś,ocena oddziaływania na środowisko,Ochrona środowiska,MMO,PSO,Ssaki Morskie,Doradztwo i usługi konsultingowe,Offshore,biologia,ekologia,Marine Mammal Observers,Protected Species Observers,Passive Acoustic Monitoring,Mitigation,monitoring,inwentaryzacja,przyrodnicza,environmental survey,raporty środowiskowe,raport środowiskowy,raport oddziaływania na środowisko,obserwatorzy ssaków morskich,obserwator ssaków morskich,oobserwator,foki,morświn,foka,obserwatorzy fok,obserwator fok,

Zespół Rzeczoznawców SiTWM TGR Gdańsk

operaty,wodnoprawne,raporty,oddziaływania,na środowisko,pomiary,inwentaryzacje,środowiskowe,studia,wykonalności,programy,funkcjonalno,użytkowe

Potencjał ludzki na fali rozwoju branży morskiej. Wnioski z raportu Focus on Maritime Sector

Podczas niedawnej konferencji towarzyszącej premierze raportu Focus on Maritime Sector, eksperci dyskutowali o kondycji branży morskiej na Pomorzu w kontekście aktualnych, globalnych trendów. Wspólnym mianownikiem podejmowanych wątków okazał się znakomity potencjał ludzki.
13.04.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.