• <
smartre_2023

Ever Forward wylądował na mieliźnie, bo pilot zagapił się na smartfon

jm

08.12.2022 12:37
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Ever Forward wylądował na mieliźnie, bo pilot zagapił się na smartfon

Partnerzy portalu

Ever Forward wylądował na mieliźnie, bo pilot zagapił się na smartfon - GospodarkaMorska.pl
Fot. USCG

Raport amerykańskiej straży przybrzeżnej podaje powód, dla którego 13 marca utknął na mieliźnie w zatoce Chesapeake w USA. Według dochodzenia, do wypadku doszło, bo pilot zagapił się na smartfona.

Ever Forward utkwił na mieliźnie nieopodal portu Baltimore 13 marca. Nikt nie ucierpiał, obyło się także bez zanieczyszczeń akwenu. Służby kilkakrotnie podejmowały próby ściągnięcia załadowanej po brzegi jednostki o pojemności 12 tys. TEU na głębsze wody, ale udało się to dopiero po miesiącu. Standardowe dochodzenie w tej sprawie podjęły amerykańskie służby. Opublikowany 6 grudnia raport podaje, że główną przyczyną wypadku, było gapiostwo pilota.

Według raportu, pilot, który kierował jednostką przez zatokę, polegał wyłącznie na PPU – przenośnym urządzeniu nawigacyjnym. Pilot miał też podczas operacji wykonać 5 połączeń telefonicznych, które składały się łącznie na ponad godzinę i wysłał dwa sms-y. Wszystko podczas nawigowania 334-metrowym kontenerowcem. Na dodatek, na dosłownie chwilę przed tym, jak jednostka osiadła na wypłyceniu, pilot miał pisać maila. Na mostku w tym czasie przebywali także trzeci oficer, kadet pokładowy i doświadczony marynarz za sterem. Kapitan chwilę wcześniej udał się na obiad.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.