• <

Wynik wyszukiwania - "nawigator" - Wiadomości

Złota passa trwa. Polski jacht WindWhisper 44 wygrywa regaty Palma Vela na Majorce

Po rozpoczętej w zeszłym roku zwycięskiej passie, pływający pod polską banderą Yacht Klubu Polski Gdynia WindWhisper 44 powrócił do rywalizacji. I była to wymarzona inauguracja sezonu. Kolejne zwycięstwo nasi żeglarze odnieśli w minionym tygodniu w regatach Palma Vela organizowanych na Majorce przez Royal Club Nautico Palma.
17.05.2024

Floty i szlaki żeglugowe bezpieczne dzięki dostępności map elektronicznych. Biura hydrograficzne powinny pomóc żegludze

Jeśli morskie mapy elektroniczne (ENC) będą powszechnie dostępne, odegrają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków. Niezawodne mapy elektroniczne są niezbędne w czasach, gdy coraz częściej mamy do czynienia z zakłóceniami sygnału GPS, cyberatakami, wyłączeniami systemów identyfikacyjnych statków oraz włamaniami do sieci informatycznych flot, spedytorów, operatorów logistycznych i portów.
07.05.2024

Zakłócenia GPS na Bałtyku. Problemy dla statków i samolotów

Analitycy i komentatorzy donoszą o wzroście zakłóceń GPS na Morzu Bałtyckim. Jako przyczynę tego stanu wskazują stację zagłuszającą, która znajduje się w Obwodzie Królewieckim, a także inne tego typu obiekty na terytorium Rosji. Wpływa to na utrudnienie w poruszaniu się na bałtyckim akwenie. Zdaniem władz i ekspertów od bezpieczeństwa stanowi to zagrożenie dla ruchu morskiego, acz dotąd nie podjęto przeciwdziałań wobec tego problemu.
01.05.2024

Nowy pakiet sprzętowy od Wärtsilä ma zwiększyć możliwości dynamicznego pozycjonowania na morzu

Nowy pakiet rozwiązań w postaci steru strumieniowego i systemu sterowania napędem firmy Wärtsilä ma stanowić innowacyjne rozwiązanie w zakresie prowadzenia dynamicznego pozycjonowania na morzu, co jest współcześnie istotne przy prowadzeniu prac w ramach offshore, gdzie jest istotne utrzymywanie pozycji statku przez długi czas w jednym miejscu. Ma to zapewnić lepszą wydajność operacyjną.
16.04.2024

Most runął jak domek z kart po tym, jak uderzył w niego statek. Wielka tragedia w Baltimore (TEMAT AKTUALIZOWANY)

Nad ranem we wtorek doszło do tragicznego w skutkach wypadku w Baltimore w amerykańskim stanie Maryland. Na opublikowanych w internecie nagraniach widać, że statek handlowy uderzył podpory mostu Key Bridge, w wyniku czego ten niemal w całości runął do wody. Trwa szacowanie szkód, a liczba ofiar rośnie.
26.03.2024

Duże zainteresowanie Dniem Otwartym na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Ponad 1500 zainteresowanych z całej Polski, ciekawe wykłady i warsztaty tematyczne, studenckie koła naukowe, zwiedzanie symulatorów, rozmowy ze studentami. Tak wyglądał Dzień Otwarty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
13.03.2024

Wyrok dla kapitana, który motorówką ratowniczą uderzył w falochron

Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał kapitana na karę grzywny za spowodowanie wypadku motorówki ratowniczej, do którego doszło w lipcu ub.r. w Helu (woj. pomorskie). W wyniku uderzenia jednostki w falochron poszkodowane zostały trzy osoby.
12.02.2024

Możliwa sensacja: czy odnaleziono samolot Amelii Earhart?

Firma Deep Sea Vision podała, że udało się zlokalizować na południowym Pacyfiku obiekt, który może być wrakiem samolotu słynnej lotniczki Ameliii Earhart.
30.01.2024

Program "Delfin" - dlaczego zdolności wywiadowcze na morzu są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Trwają intensywne prace nad budową dwóch okrętów rozpoznania radiolektronicznego programu "Delfin", określane też jako SIGINT (signals intelligence). D0 2027 roku oba mają znaleźć się w składzie Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Nie są to jednostki stricte bojowe, które mogłyby zestrzeliwać wrogie cele na morzu, lądzie czy w powietrzu. Wykonują jednak inne, niezwykle istotne zadania, związane z zabezpieczeniem interesów państwa oraz działaniami wywiadowczymi.
29.01.2024

Pierwsza w tym roku stępka okrętu zostanie położona w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. To kolejny etap budowy drugiego "Delfina"

W gdańskiej stoczni odbędzie się 23 stycznia uroczystość związana z położeniem stępki pod drugi okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin", przyszły ORP Henryk Zygalski (264). Wraz z bliźniaczym, znajdującym się w budowie przyszłym ORP Jerzy Różycki (261) wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
18.01.2024

Polska Marynarka Wojenna rozpoczęła rok szkoleniowy

Styczeń to także rozpoczęcie kolejnego roku szkoleniowego w siłach zbrojnych. Oznacza to, że jednostki wojskowe będą realizowały zaplanowane na ten czas przedsięwzięcia. Z tej okazji, na terenie Portu Wojennego Gdynia, gdzie stacjonuje 3. Flotylla Okrętów, 5 stycznia odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące nowy rok szkoleniowy 2024.
09.01.2024

Kursy offshore w Szkole Morskiej w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym potrzebom rynku energetycznego, wynikającym z ekspansywnego rozwoju sektora offshore, Szkoła Morska w Gdyni przygotowała szeroką ofertę specjalistycznych kursów przygotowujących do pracy w tej perspektywicznej branży.
09.01.2024

Regaty Sydney-Hobart - dwa jachty na czele, rekordu trasy nie będzie

Najlepszy przed rokiem jacht "Andoo Comanche" i druga w poprzedniej edycji inna jednostka klasy super maxi "LawConnect" oderwały się od reszty stawki i prawdopodobnie między sobą stoczą walką o zwycięstwo w 78. regatach żeglarskich Sydney - Hobart.
27.12.2023

Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego "Delfina". Przyszły ORP Henryk Zygalski już powstaje

W trakcie trzeciej w tym roku ceremonii pierwszego cięcia blach w gdańskiej stoczni ruszyły prace nad kolejnym okrętem rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Przedsięwzięcie jest realizowane z szwedzkim koncernem Saab Kockums, który jest głównym wykonawcą zlecenia dla Agencji Uzbrojenia. Budowana jednostka wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów i będzie stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia. Ma wzmocnić potencjał polskiej Marynarki Wojennej w zakresie działań zwiadowczych.
15.11.2023

Święto Niepodległości - powrót Daru Młodzieży do Gdyni

Po półrocznym rejsie do macierzystego portu zawinął Dar Młodzieży. 11 listopada o 14:00, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim odbyło się gorące powitanie Daru Młodzieży.
11.11.2023

Zbliża się cięcie blach pod kolejny okręt programu "Delfin". Ceremonia odbędzie się 15 listopada

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbędzie się oficjalne rozpoczęcie budowy kolejnego okrętu rozpoznania radioelektronicznego, przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To druga jednostka, która w przyszłości wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
09.11.2023

Powitajmy wspólnie Dar Młodzieży!

Po prawie półrocznym rejsie fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wraca do macierzystego portu. 11 listopada, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim, vis a vis Akwarium Gdyńskiego odbędzie się powitanie Daru Młodzieży
08.11.2023

Historyczny sukces polskiego jachtu. WindWhisper 44 ze złotem Mistrzostw Świata ORC

Po kwietniowym brązowym medalu Mistrzostw Europy ORC na Malcie oraz złocie Mistrzostw Polski ORC zdobytym w lipcu w Sopocie apetyty załogi WindWhisper 44 były duże. Członkowie pływającego pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia zespołu otwarcie przyznawali, że marzeniem jest utrzymanie medalowej passy podczas Mistrzostw Świata ORC w Kilonii. Jak zapowiadali, tak też zrobili. Polski jacht wraca z Niemiec z historycznym dla polskiego żeglarstwa morskiego sukcesem - złotem w klasie B.
14.08.2023

Polski jacht WindWhisper 44 rozpoczyna Mistrzostwa Świata ORC. Marzeniem utrzymanie medalowej passy

Pływający pod polską banderą WindWhisper 44 nie zwalnia tempa. Po brązie Mistrzostw Europy ORC zdobytym w tym roku na Malcie oraz lipcowym zwycięstwie w Mistrzostwach Polski ORC w Gdyni nadszedł czas na najważniejszą imprezę sezonu. Marzeniem jest utrzymanie medalowej passy i medal rozpoczynających się dzisiaj Mistrzostw Świata ORC w Kilonii.
07.08.2023

Położenie stępki pod pierwszego "Delfina" w Remontowa Shipbuilding S.A. Znamy też jego nazwę

Podczas drugiej w tym tygodniu wyjątkowej uroczystości dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowano nowe informacje o budowanym okręcie rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Rozpoczyna się również kolejny etap budowy jednostki.
27.07.2023

Polscy łamacze szyfru Enigmy mają być patronami okrętów programu "Delfin"

Krótko przed uroczystością położenia stępki pod budowę okrętu rozpoznania radioelektronicznego dla polskiej Marynarki Wojennej pojawiła się informacja, jak będą się nazywać dwie jednostki, które mają wejść do służby do 2027 roku.
25.07.2023

Dwie uroczystości położenia stępki pod okręty dla polskiej Marynarki Wojennej w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbędą się w przyszłym tygodniu dwa wyjątkowe wydarzenia. 25 lipca zostanie położona stępka pod czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, natomiast 27 lipca pod pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin".
23.07.2023

Jest raport po wypadku statku ratowniczego, w którym rannych zostało trzech mężczyzn

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport z wypadku statku ratowniczego Wiatr, do którego doszło w lipcu ubiegłego roku. Po uderzeniu jednostki w falochron portu wojennego Hel rannych zostało trzech ratowników. Jeden z członków załogi był pijany.
20.07.2023

Historyczna chwila polskiego żeglarstwa. Jacht WindWhisper wygrywa The Ocean Race

Wielki moment w historii polskiego żeglarstwa. Płynący pod biało-czerwoną banderą Yacht Klubu Polski Gdynia, WindWhisper Racing Team bezapelacyjnie zwyciężył w legendarnych regatach The Ocean Race. Polski jacht okazał się najlepszy w klasie VO65.
26.06.2023

Do mety jeszcze tysiąc mil. Polski jacht WindWhisper prowadzi w ostatnim etapie The Ocean Race

Ostatni etap tegorocznego The Ocean Race z Hagi do Genui osiągnął półmetek. Załogi ścigające się w legendarnych regatach pokonały już dystans 1000 mil. Na czele w klasie VO65 płynie polski jacht WindWhisper, który jako pierwszy trawersował przylądek św. Wincentego i twierdzę Sagres, za co otrzyma prestiżowe trofeum Vasco da Gamy.
22.06.2023

Money.pl: budowa polskich promów to „utopione miliony”

Money.pl opublikował artykuł na temat programu Batory, czyli budowy nowych promów dla polskich armatorów. Portal twierdzi, że dotarł do dokumentów świadczących o tym, że data oddania do użytku jednostek jest poważnie zagrożona, a sam projekt jest nierentowny i realizowany wyłącznie z powodów politycznych.
19.06.2023

Masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej uszkodzony w wyniku zderzenia z innym statkiem

W hiszpańskim porcie Tarragona doszło do wypadku z udziałem polskiego statku. Masowiec Karpaty, należący do armatora ze Szczecina został poważnie uszkodzony przez inną jednostkę, gdy ta przemieszczała się na wodzie.
18.06.2023

Płyną po marzenia. Polski jacht WindWhisper gotowy do decydującego etapu The Ocean Race

Legendarny wyścig The Ocean Race wkracza w decydującą fazę. Przed załogami żeglującymi w klasie VO65 ostatni i jednocześnie najdłuższy etap regat z Hagi do Genui. 2200 mil morskich walki o każdy węzeł prędkości. Czy polskiej ekipie WindWhisper uda się utrzymać pozycję lidera i świętować w mieście Krzysztofa Kolumba?
15.06.2023

Pokaz możliwości polskich okrętów podczas ćwiczenia Baltops-23

Od 5 do 16 czerwca trwa główna faza największych, międzynarodowych ćwiczeń na Morzu Bałtyckim pk. Baltops. W jego trakcie okręty, a także siły powietrzne i lądowe z 20 państw biorą udział w szeregu scenariuszy, co ma służyć polepszaniu działania w wielonarodowym zespole oraz polepszać zdolności do reagowania na współczesne zagrożenia i wyzwania.
13.06.2023

Świnoujście. Terminal instalacyjny miejscem praktyk uczniów Szkoły Morskiej

Terminal instalacyjny Baltic Power w Świnoujściu, którego budowa ma ruszyć w tym roku, będzie miejscem praktyk uczniów ze świnoujskiej Szkoły Morskiej.
05.06.2023

Polski jacht WindWhisper wygrywa wyścig portowy w Aarhus

W drugim wyścigu portowym tegorocznego The Ocean Race załoga polskiego jachtu WindWhisper ponownie nie dała szans rywalom i z dużą przewagą prowadzi w klasie VO65. To doskonały prognostyk przed zbliżającym się pełnomorskim etapem z Aarhus do Hagi.
05.06.2023

WindWhisper wraca do zmagań w The Ocean Race. Polski jacht gotowy do decydujących etapów regat

Załoga WindWhisper Racing Team jest już w Aarhus, w którym trwają przygotowania do kolejnej fazy regat The Ocean Race. W niedzielę, 4 czerwca odbędzie się wyścig portowy, a cztery dni później wystartuje pełnomorski etap z metą w Hadze. Polska załoga jest liderem klasyfikacji w klasie VO65.
02.06.2023

Polski okręt rozpoznawczy zaobserwowany w Zatoce Fińskiej

Wśród wielu jednostek obecnych na akwenie morskim dzielonym przez Estonię, Finlandię i Rosję pojawił się okręt rozpoznania radioelektronicznego, ORP Hydrograf, należący do Dywizjonu Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów. Sygnał okrętu można zaobserwować na stronach umożliwiających śledzenie jednostek morskich.
26.05.2023

Morskie skrzydła Marynarki Wojennej wzmacniają swój potencjał

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej przygotowuje się do przejęcia nowych śmigłowców wielozadaniowych AW 101. Siły powietrzne morskiego rodzaju sił zbrojnych znacząco zwiększą swój potencjał w ramach prowadzonych działań. Aktualnie trwa cykl szkoleń, który zakończy się w trzecim kwartale tego roku i jego efektem będzie wyszkolenie czterech pełnych załóg, które z uprawnieniami instruktorskimi będą mogły podjąć szkolenie kolejnych załóg w kraju.
15.05.2023

"Delfin" wchodzi w kolejną fazę. Rozpoczyna się cięcie blach pod nowy okręt dla polskiej floty

To już druga w tym roku ceremonia cięcia blach pod budowę okrętu, która odbywa się w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia rozpoczęła się budowa pierwszego (z zaplanowanych dwóch) okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu Delfin, który w niedalekiej przyszłości wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
27.04.2023

Dni Otwarte na UMG. Morska uczelnia z ofertą dla licealistów

Tegoroczne Dni Otwarte Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyły się w dniach 20-21 kwietnia 2023 roku w godzinach 9:00 – 14:00. Po raz pierwszy w historii uczelni było to wydarzenie dwudniowe. W je murach gościły zarówno zorganizowane grupy, jak i osoby indywidualne. W sumie ponad 800 maturzystów z całej Polski wzięło udział w warsztatach, wykładach i zwiedzaniu laboratoriów podczas tego wydarzenia.
26.04.2023

W tym tygodniu odbędzie się ceremonia cięcia blach pod pierwszego "Delfina"

Na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT (signal intelligence) w ramach programu pk. „Delfin” dla polskiej Marynarki Wojennej. To już drugie w tym roku wydarzenie tego typu wskazujące na dynamiczny rozwój polskiej branży okrętowej.
24.04.2023

Szkoła Morska otrzymała certyfikat uznania od armii USA

Szkoła Morska w Gdyni otrzymała ostatnio bardzo ważny dokument.
25.03.2023

Zaskakujący finał akcji ratunkowej rosyjskiego jachtu. Z pomocą przybyli... Ukraińcy

Rosyjski trimaran (jednostka trzykadłubowa) o nazwie Russian Ocean Way, który od 2021 roku przemierza świat, stracił sterowność na Oceanie Spokojnym. Choć wydawało się, że jego załoga znajduje się w potrzasku, otrzymała pomoc od marynarzy z statku towarowego Sounion, których znaczna część pochodzi z Ukrainy.
22.03.2023

Szkoła Morska w Gdyni opisuje kwalifikacje dla polskiego offshore wind

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom gospodarczym wynikającym z postępującego rozwoju branży offshore wind, Szkoła Morska w Gdyni wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowała opis kwalifikacji dla monterów turbin wiatrowych.
23.02.2023

Saab AB z wizytą w Remontowa Shipbuilding S.A.

Przedstawiciele szwedzkiego koncernu odwiedzili teren stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. W trakcie wizyty spotkali się z kadrą zarządzającą oraz pracownikami, zapoznając się też z codzienną działalnością polskiej firmy.
22.02.2023

Akt oskarżenia przeciwko kapitanowi, który motorówką SAR uderzył w falochron na Helu

Prokuratura Rejonowa w Pucku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 50-letniemu kapitanowi, który w lipcu ub.r. w Helu (woj. pomorskie) prowadząc motorówkę ratowniczą spowodował wypadek. W wyniku uderzenia jednostki w falochron poszkodowane zostały trzy osoby.
20.02.2023

Zmiana na stanowisku dowódcy 3. Flotylli Okrętów [GALERIA]

W obecności Inspektora Marynarki Wojennej, wiceadm. Jarosława Ziemiańskiego, odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia 3. Flotyllą Okrętów stacjonującej w Gdyni. Nowym dowódcą największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej został kmdr Andrzej Ogrodnik.
31.01.2023

Polski jacht najlepszy! WindWhisper wygrywa pierwszy etap legendarnych regat

Perfekcyjnie przygotowana łódź, świetna taktyka i doskonała praca całej załogi – to przepis na sukces polskiego jachtu WindWhisper, który nie dał szans rywalom w pierwszym etapie legendarnych regat The Ocean Race. Sam udział załogi z Polski w tej imprezie przez dekady pozostawał jedynie w sferze marzeń, a o etapowym zwycięstwie nikomu się nawet nie śniło. Historia polskiego żeglarstwa pisze się na naszych oczach.
24.01.2023

Polski jacht WindWhisper rozpoczyna oceaniczne ściganie. Startuje pierwszy etap The Ocean Race

Trwa ostatnie odliczanie przed pierwszym etapem legendarnych regat The Ocean Race. W niedzielę 15 stycznia do oceanicznego wyścigu z Alicante do Mindelo na Wyspach Zielonego Przylądka stanie 11 załóg. Wśród jachtów klasy VO65 jest polski WindWhisper.
13.01.2023

Polski jacht najlepszy w Alicante. WindWhisper wygrywa portowy etap The Ocean Race

WindWhisper okazał się bezkonkurencyjny w portowym wyścigu klasy VO65 w Alicante, rozpoczynającym tegoroczną edycję The Ocean Race. Polska ekipa płynąca pod dowództwem hiszpańskiego skippera Pablo Arrarte jako pierwsza ukończyła wyścig z miażdżącą przewagą.
09.01.2023

Załoga polskiego jachtu gotowa do The Ocean Race. Przedstawiono skład WindWhisper Racing Team [GALERIA]

Lata marzeń, miesiące intensywnych przygotowań, zarówno pod względem sportowym, jak i logistycznym. Nadchodzi historyczny moment dla polskiego żeglarstwa. 8 stycznia na starcie regat The Ocean Race po pół wieku znów załopocze biało-czerwona bandera. Załoga polskiego jachtu WindWhisper to idealnie skomponowana mieszanka rutyny i młodzieńczego entuzjazmu. Znany jest jej pełny skład.
05.01.2023

Załoga I Love Poland staje do transatlantyckiego wyścigu

Załoga I Love Poland 8 stycznia wystartuje w 14. edycji regat RORC Transatlantic Race. Regaty rozpoczynają się w Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich, a trasa długości około 3000 mil morskich prowadzi przez Ocean Atlantycki do mety na karaibskiej Grenadzie.
04.01.2023

Saab zbuduje okręty dla polskiej Marynarki Wojennej

Szwedzki koncern zbrojeniowy podpisał 25 listopada br. umowę z Agencją Uzbrojenia Skarbu Państwa na zaprojektowanie, produkcję i wsparcie dwóch okrętów wywiadu sygnałowego (signals intelligence, SIGINT) dla Polski. Całkowita wartość zamówienia odpowiada około 620 milionom euro z dostawami planowanymi na rok 2027.
25.11.2022

Promujący Polskę jacht I Love Poland trzeci na mecie śródziemnomorskich regat

Promujący Polskę jacht I Love Poland przypłynął trzeci na metę liczących 600 mil morskich prestiżowych żeglarskich regat śródziemnomorskich z Malty, wokół Sycylii – poinformował w środę PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej.
26.10.2022

Jacht I Love Poland po raz kolejny wystartuje w prestiżowym wyścigu Rolex Middle Sea Race

Wśród 14 członków polskiej załogi znalazło się wielu doskonałych żeglarzy i medalistka olimpijska.
17.10.2022

Marynarka Wojenna chce dwa Delfiny

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa poinformował, że Marynarka Wojenna zamierza pozyskać dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego Delfin. Umowa w tej sprawie jest procedowana.
14.10.2022

ONZ pracuje nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i jego zespół pracują nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne; umowa może wygasnąć w listopadzie - przekazał w piątek rzecznik organizacji Stephane Dujarric.
07.10.2022

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

Trójmiejska Liga Żeglarska 2022 zakończona

Balex Trójmiejska Liga Żeglarska to połączenie sportowej rywalizacji z aspektami szkoleniowymi i biznesowymi. Każdej rundzie regat towarzyszy szkolenie teoretyczne oraz trening praktyczny, a dodatkowo załogi mają do dyspozycji jachty niemal przez cały sezon, zatem intensywnie trenują pomiędzy regatami. Taki format projektu sprawia, że środowisko biznesowe ma możliwość integracji, rozwoju kompetencji i grupowej motywacji na wodach Zatoki Gdańskiej, co stanowi unikalny wyróżnik na mapie Polski.
22.09.2022

Latarnia morska Rozewie kończy 200 lat! 10 września br. w południe spotkają się osoby pasjonujące się morską historią

10 września 2022 r. w samo południe przy zabytkowej latarni w Rozewiu Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego organizuje obchody 200-lecia tego pięknego, morskiego obiektu. Będzie okazja do poznania jednej z ciekawszych budowli na polskim morzem.
04.09.2022

Ambasadorowie państw G7 w Odessie: Rosja musi przestrzegać porozumienia dotyczącego eksportu zboża

Ambasadorowie państw grupy G7 przybyli w piątek do Odessy, by podkreślić ważność umów dotyczących eksportu ukraińskiego zboża. Według ustaleń w piątek mają wypłynąć pierwsze statki z ukraińskim zbożem - poinformowały ukraińskie media.
29.07.2022

ONZ: mamy nadzieje, że pierwszy statek ze zbożem wypłynie z Ukrainy w piątek

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths wyraził w czwartek nadzieję, że pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynie w piątek z jednego z czarnomorskich portów na Ukrainie. Wyjaśnił, że nadal omawiane są "kluczowe" szczegóły, dotyczące bezpiecznego ruchu statków.
28.07.2022

Brak marynarzy może być przeszkodą w wywożeniu zboża z Ukrainy

Znalezienie wystarczającej liczby marynarzy chętnych do pływania statkami, które utknęły w ukraińskich portach może być poważną przeszkodą we wznowieniu eksportu zboża z Ukrainy drogą morską - pisze w środę Reuters. Przedstawiciele branży obawiają się o bezpieczeństwo swoich pracowników.
28.07.2022

I Love Poland pierwszy na mecie w Helsinkach

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" pierwszy przypłynął na metę regat w Helsinkach - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi. W wyścigu po Bałtyku jachty opłynęły Gotlandię.
25.07.2022

Zboże: Turcja, Ukraina, Rosja i ONZ zawarły porozumienie dotyczące odblokowania eksportu z ukraińskich portów

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w piątek w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.
22.07.2022

Pamięci komandora Wienczysława Kona

15 lipca w 39. rocznicę śmierci wybitnego człowieka polskiego morza, oficera Marynarki Wojennej, kapitana żeglugi wielkiej Wienczysława Kona, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni objęło opiekę nad zagrożoną likwidacją mogiłą Komandora na witomińskim cmentarzu. Na wniosek Muzeum Marynarki Wojennej IPN uznał, iż jest to prawnie chroniony Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski.
15.07.2022

Stłuczka jednostek na Odrze w Szczecinie

Na Odrze w Szczecinie przy Wałach Chrobrego doszło do kolizji jednostek – niewielki pasażerski statek Peene Queen uderzył w rufę należącego do Akademii Morskiej w Szczecinie statku Nawigator XXI. Do zdarzenia doszło, kiedy Peene Queen chciał odpłynąć.
01.07.2022

Polesie krótko na mieliźnie w Kolumbii

Masowiec Polskiej Żeglugi Morskiej Polesie osiadł na mieliźnie w pobliżu Portu Barranquilla w Kolumbii.
14.06.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

Akademia Morska w Szczecinie świętuje jubileusz

30 i 31 maja oraz 1 czerwca Akademia Morska w Szczecinie, a wraz z nią cała społeczność akademicka i morska regionu, świętować będzie 75-lecie Szkolnictwa Morskiego na Pomorzu Zachodnim.
30.05.2022

Akademia Morska w Szczecinie zaprasza kobiety

Akademia Morska w Szczecinie dołączyła do akcji „Dziewczyny na Politechniki” organizowanej przez miesięcznik „Perspektywy”. Z tej okazji uczelnia otwiera swoje podwoje dla zainteresowanych studiami w jej progach dziewczyn.
04.04.2022

[WIDEO] Odnaleziono 200-letni wrak statku wielorybniczego

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (National Oceanic and Atmospheric Administration; NOAA) ogłosiła, że w Zatoce Meksykańskiej zidentyfikowano wrak 207-letniego statku wielorybniczego Industry. Jest to jednostka, która zapisała się w historii jako statek, na którym wszystkie grupy etniczne były traktowane na równi.
25.03.2022

Akademia Morska w Szczecinie. Rektor: "Nasz rozwój wytyczają trendy gospodarcze kraju" [ROZMOWA]

Akademia Morska w Szczecinie to najważniejsza w regionie uczelnia szkoląca ludzi pracujących na morzu. Wrażenie robi nie tylko jej bogata 75-letnia tradycja, ale i obecne działania. O supernowoczesnych inwestycjach, rozwijającej się infrastrukturze badawczej i szkoleniowej, możliwościach dla biznesu i przyszłych pracownikach offshore mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor uczelni.
10.03.2022

Zimowy rejs podchorążych [ZDJĘCIA]

W poniedziałek 7 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej odbywać będą praktykę morską.
07.02.2022

ORP „Błyskawica” ma nowego dowódcę

Zmiana warty na „Błyskawicy”. Okręt-muzeum ma nowego dowódcę reprezentacyjnego. Został nim dotychczasowy dowódca „Wodnika” – kmdr por. Paweł Ogórek. Zastąpił on na tym stanowisku kmdr. por. Waltera Jarosza.
04.01.2022

Bezpieczeństwo na morzu. Liczba statków rośnie, ale jest bezpieczniej

DNV zaprezentowało niedawno rozbudowany raport dotyczący bezpieczeństwa na morzu. Wynika z niego, że pomimo iż liczba statków rośnie, to bezpieczeństwo na morzu się poprawia. Nawet wśród starczych jednostek sytuacja jest całkiem dobra. W czasie inspekcji, zatrzymywane są w dużej mierze statki pod banderą Panamy i Liberii.
12.12.2021

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie wraz z policją monitorują akweny

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie oraz zachodniopomorska policja będą wspólnie monitorować akweny Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego. Celem projektu jest m.in. wykrywanie i usuwanie zagrożeń z ekosystemu.
06.12.2021

Operacja Widmo – Biotherm, Fundacja MARE oraz Akademia Morska w Szczecinie razem dla Bałtyku

Co roku do mórz i oceanów trafia ok. 640 000 ton tzw. sieci widm (z ang. ghost nets) – jak wynika z oficjalnych danych. Są to stare porzucone lub zagubione na skutek zdarzeń losowych narzędzia połowowe, które po zatonięciu nadal kontynuują połowy, a tym samym stanowią zagrożenie dla ekosystemu morskiego. Obecnie szacuje się, że sieci widmo stanowią ok. 46 proc. Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. By sprostać temu problemowi na całym świecie podejmowanych jest coraz więcej działań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu si
03.12.2021

W Gdyni rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe oficera i marynarzy, ofiar terroru komunistycznego

W kościele Marynarki Wojennej RP w Gdyni-Oksywiu rozpoczęły się w środę uroczystości pogrzebowe kmdr. Adama Rychela, mata Karola Martyńskiego oraz st. marynarza Henryka Zająca, ofiar terroru komunistycznego. Ich szczątki zostały znalezione przez IPN.
24.11.2021

K Line prowadzi wspólny projekt dotyczący bezpiecznej nawigacji opartej na sztucznej inteligencji dla statków autonomicznych

Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) zawarła porozumienie badawczo-rozwojowe z Japan Radio (JRC) i YDK Technologies (YDK) w celu opracowania zintegrowanego systemu wsparcia nawigacyjnego wykorzystującego sztuczną inteligencję (AI) i inne najnowocześniejsze technologie wspomagające podejmowanie bezpiecznych decyzji manewrowych.
06.11.2021

Jacht "I Love Poland" wrócił na Maltę - na metę regat wokół Sycylii

Promujący Polskę jacht „I Love Poland”, który startował w liczących 600 mil morskich prestiżowych żeglarskich regatach śródziemnomorskich wokół Sycylii, we wtorek w nocy w głównej stawce łodzi powrócił na Maltę, gdzie były start i meta wyścigu.
26.10.2021

Jacht "I Love Poland" Polskiej Fundacji Narodowej bierze udział regatach śródziemnomorskich

Promujący Polskę jacht "I Love Poland", którego właścicielem jest Polska Fundacja Narodowa płynie w liczących 600 mil śródziemnomorskich regatach żeglarskich z Malty wokół Sycylii i z powrotem na Maltę – poinformował w niedzielę PAP Temistokles Brodowski z PFN.
25.10.2021

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

W sobotę, 9 października 2021 roku, na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed żaglowcem Dar Młodzieży odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2021/2022 Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
12.10.2021

Baltexpo 2021. Miecznik – stocznie już gotowe, kadry lada moment

Podczas poświęconych programowi Miecznik paneli na trwających targów Baltexpo, rozmówcy przedstawili ramowy program prac i zapewnili, że firmy wchodzące w skład konsorcjum PGZ-Miecznik będą przygotowane do budowy fregat.
06.09.2021

„Dar Młodzieży” organizuje nabór załogi!

Wyjątkowa szansa dla oficerów i marynarzy floty, by zyskać prestiżowy wpis w książeczce żeglarskiej.
13.07.2021

„Lwów” a Polska Morska. Piąte wydanie książki „Lwów”, Pierwszy w sztafecie”

Mija 100 lat od czasu, gdy ORP „Lwów” dobił do jednego z nabrzeży portu Wolnego Miasta Gdańska w lipcu 1921 roku Był to pierwszy polski statek oceaniczny pod polską banderą, pierwszy żaglowiec, pierwszy statek szkolny. A właściwie okręt, bo zanim były bark „Nest” trafił pod zarząd cywilny, pływał w barwach Departamentu Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych.
05.07.2021

Z Tczewa na oceany. „Znaczy Szkoła Morska” 101. rocznica powołania Szkoły Morskiej w Tczewie

W cieniu wielkich uroczystości odbywają się corocznie skromne obchody kolejnej rocznicy utworzenia Szkoły Morskiej w Tczewie. W tym roku uczniowie i nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego im Marii Curie-Skłodowskiej oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego przypomnieli jej historię i absolwentów.
22.06.2021

Drugie miejsce jachtu Sailing Poland w regatach The Ocean Race Europe

Załoga Sailing Poland zajęła drugie miejsce w stawce siedmiu jachtów w klasie VO65 regat The Ocean Race Europe. Żeglarze rywalizowali w maju i czerwcu w trzech etapach pełnomorskich oraz w dwóch wyścigach przybrzeżnych.
19.06.2021

UMG: otwarto nowe Laboratorium Hydroakustyki

W Katedrze Elektroniki Morskiej na Wydziale Elektrycznym UMG zostało otwarte nowe Laboratorium Hydroakustyki. Laboratorium to powstało z inicjatywy dr inż. Ryszarda Studańskiego, który kieruje międzyuczelnianym zespołem prowadzącym badania naukowe w tym laboratorium.
07.06.2021

Pierwszy taki start polskiej załogi od blisko pół wieku

Start The Ocean Race Europe już dziś. 7 jachtów klasy VO65 i 5 jednostek IMOCA jest gotowych do udziału w europejskiej odsłonie najtrudniejszych i najważniejszych załogowych regat na świecie. Wśród nich, po prawie pięćdziesięciu latach, jest jacht z polską banderą. Załoga Sailing Poland dokładnie o godzinie 13:45 rozpocznie wyścig z francuskiego Lorient do Cascais w Portugalii.
29.05.2021

Nowy kapitan Zawiszy Czarnego

W sobotę, 15 maja 2021, został mianowany nowy kapitan żaglowca szkolnego Związku Harcerstwa Polskiego sy Zawisza Czarny.
17.05.2021

Z Gdyni do Sztokholmu. Ruszył kolejny wyścig pełnomorski The Ocean Race Europe Prologue.

Cztery jednostki VO65 w samo południe opuściły Gdynię, kończąc tym samym etap rywalizacji na wodach Zatoki Gdańskiej. Jachty wyruszyły w kierunku Sztokholmu, mijając po drodze boje zwrotną w Sopocie. Zwieńczyło to trzydniowy pobyt załóg w Polsce, który był częścią The Ocean Race Europe Prologue. Regaty te są przedsmakiem europejskiej odsłony najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie, która wystartuje 27 maja w Lorient (Francja).
13.05.2021

Północna Droga Morska alternatywą dla Kanału Sueskiego?

W 2020 r. Północną Drogą Morską w tranzycie przepłynęły 64 statki, w 2019 r. – 37 jednostek, a w 2018 – 27 statków. Kanał Sueski dziennie pokonuje około 500 jednostek. Czy wobec tego Północna Droga Morska może stanowić alternatywę dla szlaków handlowych prowadzących przez Pacyfik, Ocean Indyjski i Morze Śródziemne?
28.03.2021

Akademia Morska kuźnią kadr dla terminalu kontenerowego w Świnoujściu!

Rozmowa z Rektorem, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciechem Ślączką, prof. Akademii Morskiej w Szczecinie
25.03.2021

Latarnie morskie na pocztówkach. Album dla hobbystów i profesjonalistów

Wracając statkiem do macierzystego portu, każdemu marynarzowi drgnie serce, gdy nocą zobaczy błysk znajomej latarni, a za dnia znajomą sylwetkę, którą widać zanim pojawią się na horyzoncie pierwsze budynki, drzewa i ląd.
23.03.2021

Operator promowy Stena Line chce zwiększyć liczbę kobiet zatrudnionych w branży morskiej

Stena Line, szwedzki operator promowy od 25 lat obecny również w Polsce, zwiększył liczbę zatrudnionych kobiet na stanowiskach kierowniczych aż o 42% w ciągu zaledwie 5 Lat. Nowy ambitny cel to zapewnienie, aby do końca przyszłego roku kobiety stanowiły 30% wszystkich liderów w firmie.
08.03.2021

Pierwsze wyjście Daru Młodzieży i Horyzontu na praktyki

W najbliższą sobotę 6 marca 2021 r. o godzinie 16.00 Uniwersytet Morski w Gdyni rozpoczyna tegoroczny sezon praktyk morskich. Oba statki - Dar Młodzieży i Horyzont II wyruszą z gdyńskiego portu do Anwerpii.
03.03.2021

Historyczna mapa wojennego przejścia ORP „Orzeł" z Tallina do Rosyth współcześnie odtworzona w pracy inżynierskiej

Student czwartego roku studiów I stopnia na kierunku nawigacja w Akademii Marynarki Wojennej bosmanmat podchorąży Janusz ADRIANEK w ramach realizacji pracy inżynierskiej odtworzył historyczną mapę wojennego przejścia okrętu podwodnego ORP „Orzeł" z Tallina (Estonia) do Rosyth (Wielka Brytania). Praca pod tytułem „Projekt mapy nawigacyjnej przejścia okrętu podwodnego z Estonii do Wielkiej Brytanii" zawiera ręcznie wykonane dwie mapy na obszar Morza Bałtyckiego i cieśniny Sund. Wykonana i obroniona 4 lutego 2021 roku praca promuje
08.02.2021

„Green Italia” – norweski chłodniowiec zarządzany przez polską spółkę

Przedstawiamy kolejny z artykułów dotyczących analiz flot armatorów, których statki przypływają do polskich portów. Tym razem zostaliśmy zaproszeni na pokład m/v „Green Italia” - chłodniowca, czyli statku do przewozów ładunków chłodzonych i mrożonych z floty Green Reefers. Oprócz tego, że jednostka tego armatora zawinęła do polskiego portu, to powiązanie z naszym krajem jest jeszcze większe niż mogłoby się wydawać. Otóż zarządzającym tym statkiem jest spółka Green Management z Gdyni.
31.01.2021

Gramy z WOŚP online na pokładzie Nawigatora XXI

Jak co roku - tak i teraz - gramy z WOŚP na pokładzie Nawigatora XXI! Tym razem - niestety - nie będziemy mogli spotkać się licznie na pokładzie statku badawczo-szkolnego Akademii Morskiej w Szczecinie. Postanowiliśmy jednak, że tradycji stanie się zadość - i spotkamy się tam mimo wszystko. W imieniu studentów zapraszamy na transmisję online z pokładu statku w ramach 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
27.01.2021

Świetny wynik Polaka w Virtual Vendee Globe! (wywiad)

Tomasz Szela najlepszym Polakiem w wirtualnym wyścigu Vendee Globe! Żeglarz z Rzeszowa na pokonanie trasy liczącej 27152 mil morskich potrzebował 68 dni 22 godzin i 38 minut. Tomasz Szela „przypłynął” do mety w Les Sables-d'Olonne zaledwie 22 minuty za zwycięzcą, którym okazał się Francuz Jean-Claude Goudon i stracił do niego zaledwie 6 mil morskich! Taki wynik dał Polakowi 132 miejsce w klasyfikacji generalnej Virtual Vendee Globe.
27.01.2021

Licytacje WOŚP: rejs legendarnym jachtem „Copernicus”

Pióro wieczne z podpisem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, zwiedzanie Parlamentu Europejskiego z Robertem Biedroniem, rejs legendarnym jachtem „Copernicus”, kolacja z Magdą Gessler lub Januszem Palikotem czy wyjątkowa wycieczka po Bibliotece Gdynia. To tylko niektóre z propozycji, które można wywalczyć w internetowych licytacjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 29. finał tej szczytnej, charytatywnej akcji już za kilka dni – w niedzielę, 31 stycznia. Prezentujemy hity gdyńskich aukcji.
26.01.2021

Nagroda specjalna Rejs Roku dla UMG

Po raz 50. przyznano w ostatnim dniu grudnia 2020 roku nagrody żeglarskie "Rejs Roku". Uniwersytet Morski w Gdyni otrzymał Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia 1920-2020 jako wyraz uznania Jury za wkład Uczelni w historię polskich żagli.
05.01.2021

Rejs Roku - Srebrny Sekstant bez głównego laureata! Nagroda specjalna PZŻ dla Waldemara Heflicha

Nagroda "Rejs Roku - Srebrny Sekstant" 2020 w tym roku bez głównego laureata! To sytuacja wyjątkowa – precedens nie notowany od pierwszej edycji Nagrody w 1970 roku. Decyzja jury Nagrody podyktowana jest wpływem pandemii koronawirusa na żeglarską rzeczywistość.
04.01.2021

Na tych wyspach podróż w czasie staje się możliwa!

Nazywane są wyspą wczorajszą i wyspą jutrzejszą. Dzielą je niecałe 4 kilometry odległości i prawie doba różnicy czasu! Poznajcie jedyne takie miejsce na Ziemi, gdzie wczoraj spotyka się z jutrem - Wyspy Diomedesa.
04.01.2021

50. posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”

Tegoroczne, pięćdziesiąte pierwsze już, tradycyjnie grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” miało charakter wyjątkowy. Pandemia sprawiła, że jurorzy dyskutowali w jedyny możliwy sposób - za pośrednictwem sieci w trybie online, z centrum w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
31.12.2020

Recenzja książki: Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków" J. Tarasiewicza

Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków"Jerzego Tarasiewicza to publikacja o charakterze wspomnieniowym - po wielu latach zostają odtworzone wydarzenia z II połowy lat 50. XX wieku. Tytuł książki sugeruje relację z wielotygodniowego rejsu po Oceanie Atlantyckim. Tak jednak nie jest, gdyż autor wypłynął na Atlantyk dopiero po dłuższej żegludze po Bałtyku, Morzu Północnym, rzekach Francji i Morzu Śródziemnym. Wbrew tytułowi, Szalupą przez Atlantyk …, nie opisuje rejsu jedną szalupą, a dwiema.
30.12.2020

Rok 2020 pod znakiem ofensywy inwestycyjnej w zespole portów Szczecin-Świnoujście [wideo]

Rok 2020 był rokiem wymagającym, który upłynął w cieniu koronawirusa, z którym mierzył się świat. Jednak pomimo tych trudnych okoliczności inwestycje w portach Szczecin-Świnoujście weszły właśnie w fazę realizacyjną w terenie i idą zgodnie z harmonogramem.
28.12.2020

Statki autonomiczne po epoce koronawirusa

Przemysł okrętowy zastanawia się nad konstrukcją, budową i eksploatacja statków autonomicznych po epoce koronawirusa. Widzimy, że ta epoka odciśnie piętno nie tylko na stylu życia ludzkości, ale również na transporcie morskim i systemach obsługi wydobycia ropy i gazu offshore. Obecnie budowane jednostki są coraz bardziej zautomatyzowane. Statki często są wyposażone w systemy wspomagania decyzji załogi oraz układy diagnostyczne zainstalowanych urządzeń. Coraz więcej systemów zainstalowanych na statkach i jednostkach offshore może
18.12.2020

ZMPSiŚ z wyróżnieniem Społecznej Odpowiedzialności Biznesu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA otrzymał wyróżnienie Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. To przyznała Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie zrzeszająca przedsiębiorców Pomorza Zachodniego.
11.12.2020

Żelazny chief Daru Pomorza - wspomnienie

Józef Kwiatkowski był ikoną Daru Pomorza. Służył na "białej fregacie" 29 lat, z czego 26 na stanowisku starzsego oficera. Był absolwentem pierwszego rocznika Wydziału Nawigacyjnego, reaktywowanej po II wojnie światowej, Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni.
04.11.2020

Akademia Morska w Szczecinie ma nowego prorektora

Od listopada w strukturze Akademii Morskiej w Szczecinie funkcjonuje nowy pion Prorektora ds. Innowacji i Rozwoju. Na stanowisko prorektora powołany został dr hab. inż. kpt. ż.m. Janusz Uriasz, prof. AMS z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji.
03.11.2020

ZMPSiŚ pomógł zmodernizować pracownię przyszłym nawigatorom

Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu kształcący m.in. przyszłych mechaników okrętowych i nawigatorów morskich z roku na rok rozbudowuje swoją bazę dydaktyczno-warsztatową. Dzięki pomocy Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w tym roku unowocześnił pracownię nawigacyjną.
29.10.2020

Była kapitan statku Sea Watch 3 znowu w akcji

Była kapitan statku Sea Watch 3, Carola Rackete, która w ubiegłym roku ratowała migrantów na Morzu Śródziemnym, teraz broni niemieckiej puszczy przed wycinką. Wraz z grupą aktywistów zamieszkała na drzewach.
20.10.2020

Polacy na starcie Rolex Middle Sea Race

Trzy teamy pod polską banderą i jeden team z Polakami w składzie, ale pod banderą francuską - to biało-czerwony wkład w regaty Rolex Middle Sea Race.
19.10.2020

Jacht I Love Poland startuje z Malty na regaty wokół Sycylii

Promujący Polskę jacht „I Love Poland” wystartuje w sobotę z Malty w liczących 600 mil morskich regatach żeglarskich wokół Sycylii. W załodze znaleźli się m.in. absolwenci zapoczątkowanych przez PFN szkoleń młodych żeglarzy.
17.10.2020

Odnaleźć Orła - pierwsze prace i ustalenia w sprawie wyprawy w poszukiwaniu ORP Orzeł

23 września, w środę, o godz. 12:30 - Akademia Morska zaprasza na pokład Nawigatora XXI, który to w przyszłorocznej wyprawie odegra główną rolę, ponieważ to na nim popłyniemy na Morze Północne, w rejon, w którym najprawdopodobniej zatonął legendarny okręt RP.
22.09.2020

Uniwersytet Morski w Gdyni - najstarszy polski armator

W tym roku obchodziliśmy 100 – lecie polskiego szkolnictwa morskiego a nie tak dawno również i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Morski w Gdyni, który jest największą polską uczelnią morską, kształcącą obecnie na 4 kierunkach: Nawigacyjnym, Mechanicznym, Elektrycznym oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa czynnie brał udział w tych obchodach. Gdyńska uczelnia to nie tylko jednak instytucja dydaktyczno – naukowa z wielkimi tradycjami, ale również zdaje się najstarszy polski armator.
03.08.2020

… a wiatr na wantach – relacja z praktyk pod żaglami [foto]

Podchorążowie pierwszego rocznika Akademii Marynarki Wojennej zakończyli szkolenie morskie pod żaglami barkentyny szkolnej ORP Iskra. Już niebawem jednostka ponownie wyjdzie na morze. Tym razem na jej pokładzie praktykę nawigacyjno-astronomiczną odbędą studenci II roku studiów wojenno-morskiej uczelni. Prezentujemy relacje dowódcy ORP Iskra z przebiegu szkolenia młodych adeptów marynarskiego rzemiosła.
29.07.2020

Czy można przyśpieszyć rozwój budowy statków autonomicznych?

Wiele firm i instytucji pracuje nad budową statków autonomicznych. Rozwój i wdrożenie tej technologii oparte jest o różne koncepcje. Dla większości z nich, pierwszym etapem jest budowa modelu jednostki, a później badania związane z reakcją modelu i zainstalowanych w nim układów sterowania na otoczenie zewnętrzne. I mimo, że jest to sprawdzona metoda, to niestety bywa ona długa oraz mało efektywna.
06.07.2020

Poważne kłopoty polskiego kapitana. Grozi mu 10 lat więzienia

Ponad 10 miesięcy temu, polski kapitan Andrzej Lasota wraz z załogą został zatrzymany przez meksykańskie służby. Dopiero teraz tamtejsza prokuratura wniosła do sądu akt oskarżenia. Jak poinformowało RMF24, mężczyzna ma odpowiedzieć przed sądem jako bezpośredni sprawca nielegalnego przemytu wyłącznie na podstawie zeznań przesłuchanych do tej pory osób. Grozi mu 10 lat więzienia.
17.06.2020

WWF Polska: Ocean umiera. Czasu coraz mniej

Co roku, 8 czerwca, obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. W tym dniu Fundacja WWF przypomina o wspólnym dla nas wszystkich obowiązku zrównoważonego korzystania z zasobów oceanu oraz mobilizuje do walki o jego dobro. Niestety ocean ma poważne kłopoty i to my jesteśmy ich powodem. Prawie połowa powierzchni oceanów jest silnie dotknięta działalnością człowieka m.in. przełowieniem, ogromnym zanieczyszczeniem i zmianą klimatu. Czasu na działanie jest coraz mniej.
08.06.2020

Dzień Otwarty Uniwersytetu Morskiego

W tym roku kandydaci na studentów nie będą mogli osobiście przekroczyć murów gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego w ramach Dnia Otwartego. Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, uczelnia zorganizuje to wydarzenie online. Wszyscy zainteresowani powinni zasiąść przed monitorami komputerów w piątek, 22 maja między godz. 9.00 a 14.00.
22.05.2020

Nowy rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

21 maja 2020 roku Rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na kadencję 2020 – 2024 został wybrany prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. Rektor-elekt rozpocznie swoją kadencję 1 września 2020.
21.05.2020

Rektor AMS wybrany - Wojciech Ślączka będzie rządził kolejną kadencję

Dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS pełnił funkcję rektora Akademii Morskiej w Szczecinie przez ostatnie 4 lata – w kadencji 2016-2020, a 22 kwietnia 2020 r. został wybrany na kolejną kadencję (2020-2024). Głosowanie odbyło się zdalnie - z użyciem bezpiecznego i testowanego wcześniej systemu głosowania elektronicznego.
22.04.2020

Trwa dramat kapitana Lasoty. Koronawirus może zagrażać jego życiu

Mija ósmy miesiąc odkąd kapitan Andrzej Lasota przebywa w meksykańskim areszcie. Zdesperowani bliscy polskiego kapitana wysłali właśnie do Kancelarii Prezydenta RP kolejny list z prośbą o interwencję. Jak piszą: "To ostatni moment na zdecydowaną reakcję polskich władz, potem może być już za późno". Ponadto, bliscy Lasoty wskazują, że w razie dotarcia epidemii koronawirusa do więzienia - kapitan może nie przeżyć ewentualnej infekcji ponieważ zmaga się z licznymi chorobami układu krążenia.
07.04.2020

Dzień Kobiet pod żaglami

W zamierzchłych czasach jedną z najpilniej strzeżonych żeglarskich tradycji stanowił zakaz wpuszczania kobiet na pokład statku. Święcie wierzono, że kobieta na pokładzie to zło wcielone, prawdziwy „diabelski balast”. Tłumaczy się to tym, że marynarze od zarania dziejów personifikowali statek z kobietą. Sądzono, że statek mógłby być zazdrosny o kobietę znajdującą się na jego pokładzie, w związku z czym okazałby swój gniew i stałoby się nieszczęście. Wyjątkiem była… naga kobieta, bo wg. wierzeń i przesądów nagość miała zapo
09.03.2020

ORP Nawigator 45 lat pod polską banderą

W ciągu 45 lat służby pod biało-czerwoną banderą przebył ponad 350 tys. mil morskich, wykonał setki rejsów bojowo-rozpoznawczych i spędził ponad 2000 dni poza macierzystym portem. Dzisiaj, 17 lutego, okręt rozpoznania radioelektronicznego ORP Nawigator obchodzi 45. rocznicę wcielenia do służby.
17.02.2020

Pożegnanie z mundurem na pokładzie ORP Błyskawica

Na pokładzie historycznego niszczyciela, Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica kadra oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej pożegnali kończących zawodową służbę wojskową: Szefa Szkolenia 3. Flotylli Okrętów kmdr. dr. Kazimierza Pulkowskiego i byłego Szefa Biura Hydrograficznego MW kmdr. Andrzeja Kowalskiego.
06.02.2020

Akademia Morska w Szczecinie została partnerem MEWO SA

29 stycznia na pokładzie statku badawczo-szkolnego Akademii Morskiej w Szczecinie - Nawigatorze XXI, przedstawiciele spółki oraz uczelni podpisali porozumienie o współpracy.
30.01.2020

Ruszyły zapisy na Żeglarską Konferencję Bezpieczeństwa!

To będzie konferencja inna niż dotychczasowe. Odbędzie się 21-22 marca i w całości będzie miała warsztatowy charakter. Zapraszamy wszystkich żeglarzy!
16.01.2020

Regaty Sydney-Hobart - polski jacht ósmy, niewielkie różnice w czołówce

Płynący pod polską banderą jacht "Maserati", ze skipperami Jackiem Siwkiem i Jackiem Piotrowskim, zajmuje ósme miejsce w słynnych regatach Sydney-Hobart. Różnice wśród najlepszych są niewielkie. Obecnie prowadzi australijski „Comanche”.
27.12.2019

Regaty Sydney-Hobart - polski jacht dziewiąty po ośmiu godzinach, prowadzi Comanche

Płynący pod polską banderą jacht "Maserati", ze skipperami Jackiem Siwkiem i Jackiem Piotrowskim, po ośmiu godzinach od rozpoczęcia słynnych regat Sydney-Hobart sklasyfikowany jest na dziewiątym miejscu. Prowadzi australijski "Comanche".
26.12.2019

Polska załoga w Rolex Sydney Hobart

26 grudnia o godz. 13:00 (03:00 czasu polskiego) wystartuje jubileuszowa 75-ta edycja słynnego Rolex Sydney Hobart Yacht Race. Ostatecznie na starcie stanie 157 jachtów, wśród nich zespół z polskimi żeglarzami na jachcie Maserati klasy Volvo Open 70. Skipperami będą Jacek Siwek i Jacek Piotrowski. Przeczytajcie co na temat startu pisze z Sydney Jacek Siwek.
23.12.2019

Dramat kapitana Andrzeja Lasoty wciąż trwa. Rodzina prosi o podpisy pod petycją do Prezydenta RP

Mija czwarty miesiąc odkąd kapitan Andrzej Lasota przebywa w meksykańskim areszcie. Podczas jednego z jego ostatnich rejsów w karierze doszło do niewytłumaczalnej sytuacji. Na masowcu UBC Savannah, któremu dowodził, po zawinięciu do portu w Altamirze w Meksyku służby portowe znalazły oprócz przewożonego koksu metalurgicznego prawie 240 kilogramów kokainy. Nikt nie wie jak się tam znalazły i nikt nie próbuje tego wyjaśnić. Pierwotnie aresztowaną całą załogę - 19 Filipińczyków i 3 Polaków - jednak do dziś w więzieniu pozostaj
26.11.2019

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

Nawigator XXI uderzył w nabrzeże Marynarki Wojennej

Jak poinformowało Radio Szczecin, Kapitanat Portu w Świnoujściu prowadzi dochodzenie wyjaśniające w sprawie kolizji statku Akademii Morskiej z nabrzeżem Marynarki Wojennej. Do zdarzenia doszło w poniedziałek około 23.
24.10.2019

Akademia Morska w Szczecinie zainaugurowała rok akademicki. Uczelnia będzie współpracować z IMGW

Z udziałem władz Akademii Morskiej w Szczecinie, jej studentów i zaproszonych gości w sobotę zainaugurowano rok akademicki 2019/2020. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślał na uroczystości rolę uczelni morskich.
28.09.2019

Zobacz testy nowoczesnego HydroDrona do pomiarów hydrograficznych (foto, wideo)

HydroDron to nowoczesna, bezzałogowa jednostka przeznaczona do pomiarów hydrograficznych. Pierwsza w kraju taka pływająca platforma, skonstruowana przez firmę Marine Technology, na początku tego tygodnia przechodziła testy w Narodowym Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Z naszą kamerą podpatrzyliśmy ją w akcji.
25.09.2019

Promocja oficerska oraz uroczystość zakończenia studiów przez podchorążych zagranicznych AMW w Gdyni

Promocja oficerska polskich podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz uroczystość ukończenia studiów I stopnia przez zagranicznych podchorążych z Kataru oraz Kuwejtu odbędą się w najbliższy piątek o godz. 11:00. Ceremonie odbędą się na pokładzie historycznego niszczyciela, okrętu-muzeum ORP Błyskawica. Na pierwszy stopień oficerski - podporucznika marynarki promowanych zostanie 35 polskich absolwentów. Natomiast 25 podchorążych zagranicznych otrzyma z rąk Rektora – Komendanta kordzik honorowy Marynarki Wojennej na pa
28.08.2019

Po sezonie gruntowny remont Daru Pomorza

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ogłosiło przetarg na wykonanie remontu Daru Pomorza. Słynny polski żaglowiec ma już 110 lat i do utrzymania go w formie konieczne są regularne prace remontowe i konserwacyjne. Mimo, że od 1982 roku Dar Pomorza to statek muzeum to eksploatuje go aż 150 tys turytów rocznie.
26.08.2019

Zmarł kpt. ż.w. Tadeusz Kalicki

Z głębokim żalem i smutkiem informujemy, że dnia 4 lipca 2019 roku zmarł kpt. ż.w. Tadeusz Kalicki, wieloletni Członek Zarządu i Przewodniczący Rady Nadzorczej Inter Marine sp. z o.o.
09.07.2019

Pułaski wrócił do domu

Po pięciu miesiącach na morzu i przebyciu 23 650 mil morskich nadszedł czas na powrót do domu i stęsknionych rodzin. W środę, 26 czerwca, fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” wróciła do macierzystego portu w Gdyni. Od lutego jednostka uczestniczyła w misji na północnym Atlantyku i akwenach europejskich w ramach działań okrętów NATO. Załogę w porcie wojennym powitali dowódcy Marynarki Wojennej, koledzy marynarze, a przede wszystkim rodziny.
26.06.2019

Gdynia: ORP Gen. K. Pułaski wraca z 5-miesięcznej misji NATO

W środę rano do portu wojennego w Gdyni wpłynie fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, która przez ostatnie pięć miesięcy, w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO, brała udział w misjach na północnym Atlantyku i akwenach europejskich.
21.06.2019

Święto Grupy Okrętów Rozpoznawczych

45 lat temu, ówczesny dowódca Marynarki Wojennej rozkazem organizacyjnym powołał Grupę Okrętów Hydrograficznych. 31 maja, marynarze Grupy uroczyście obchodzili rocznicę utworzenia jednostki.
03.06.2019

Oskar Niemira wystartuje w regatach Fastnet Race na pokładzie jachtu Sailing Poland

We wtorek 28 maja w Warszawie odbyła się konferencja prasowa klubu Sailing Poland, który weźmie udział w tegorocznej edycji regat morskich Rolex Fastnet Race. Na pokładzie polskiego jachtu wystartuje także jeden z członków kadry narodowej w klasie Nacra 15 Oskar Niemira.
30.05.2019

Czwarty mostek w Szkole Morskiej w Gdyni (foto)

Szkoła Morska w Gdyni ze wzbogaconym potencjałem nawigacyjnym. Dzięki gdyńskiej firmi V-Ships, w szkole pojawił się kolejny, czwarty już mostek.
09.05.2019

Premiera filmu Widmo Bałtyku

26 kwietnia o godz. 10:00 w hotelu Aquarius SPA (Ul. Kasprowicza 24 Kołobrzeg) odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Widmo Bałtyku”, który jest podsumowaniem 3-letniego projektu Marelitt Baltic i próbą odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie i systemowo rozwiązać problem związany z zagubionymi narzędziami połowowymi w Morzu Bałtyckim.
24.04.2019

Pierwszy na świecie niewidomy żeglarz przepłynął Pacyfik

Japończyk Mitsuhiro Iwamoto został w sobotę pierwszym niewidomym, który przepłynął Ocean Spokojny na pokładzie łodzi żaglowej bez zawijania do portów - poinformowała japońska prasa.
20.04.2019

96 ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

Dziewięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
10.04.2019

Zatrudniasz w szczególnych warunkach? O tym musisz pamiętać!

Za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze należy opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Pracodawcy, którzy tak robią muszą do końca marca złożyć do ZUS odpowiednie dokumenty.
20.03.2019

Przed nami V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa

W sobotę 16 marca na w sali koncertowej Portu Gdynia odbędzie się V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa. Hasłem przewodnim spotkania zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski będzie "Studia przypadków".
14.03.2019

Nowatorskie światła sektorowe w Porcie Gdynia

Projektowane poszerzenie wejścia głównego do Portu, z obecnych 100 m do 140 m, jest integralną częścią realizowanego przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia projektu "Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – etapy I i III oraz przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia – etapy II i III”, mającego na celu zapewnienie parametrów nawigacyjnych umożliwiających zawijanie do Portu Gdynia dużych statków kontenerowych, obsługujących bezpośrednie połączenia oceaniczne oraz największych wchodzących na Bałtyk statków
12.03.2019

Fregata ORP Gen. K. Pułaski już w Siłach Odpowiedzi NATO

Po dziesięciu latach, fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wraca do Sił Odpowiedzi NATO. Wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) na początku lutego dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG-1). Jednostka opuściła dziś macierzysty port w Gdyni. Polscy marynarze i lotnicy morscy do kraju wrócą w czerwcu. Na czas trwania misji powołany został Polski Kontyngent Wojskowy (PKW Pułaski 2019).
29.01.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.