• <

Oskar Niemira wystartuje w regatach Fastnet Race na pokładzie jachtu Sailing Poland

ew/pya.org.pl

30.05.2019 11:45 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Oskar Niemira wystartuje w regatach Fastnet Race na pokładzie jachtu Sailing Poland
Oskar Niemira wystartuje w regatach Fastnet Race na pokładzie jachtu Sailing Poland - GospodarkaMorska.pl

We wtorek 28 maja w Warszawie odbyła się konferencja prasowa klubu Sailing Poland, który weźmie udział w tegorocznej edycji regat morskich Rolex Fastnet Race. Na pokładzie polskiego jachtu wystartuje także jeden z członków kadry narodowej w klasie Nacra 15 Oskar Niemira.

- Podczas Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 jedną z 10 konkurencji żeglarskich będzie dwuosobowy jacht morski w formule mieszanej. Dlatego wyrażam zadowolenie, że w Polsce pojawia się coraz więcej projektów angażujących młodych żeglarzy do rywalizacji w tej formule regatowej - mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ. - Żeglarstwo morskie należy do kosztownych konkurencji i jako Polski Związek Żeglarski doceniamy każdą inicjatywę ze strony prywatnych właścicieli jachtów podejmujących z nami współpracę w zakresie szkolenia młodzieży w tej formie rywalizacji - dodał.

Na wtorkowej konferencji obecni byli m.in. kapitan Roman Paszke (co-skipper i mentor polskiej załogi), członek załogi Maciej Marczewski oraz Oskar Niemira, który odbył już w liczący 3500 mil rejs z Karaibów przez Atlantyk do Europy. W tym roku regaty Fastnet Race odbędą się w dniach 30 lipca - 5 sierpnia.

Obecnie kilka jachtów pod polską banderą, albo z polskimi załogami co jakiś czas startuje w międzynarodowych regatach jachtów morskich. W zbliżającej się edycji Fastnet Race najprawdopodobniej weźmie udział 5 takich jednostek. Zamiarem Sailing Poland jest wprowadzić w Polsce zwyczaj zapraszania do załóg młodych żeglarzy, na co dzień ścigających się w klasach olimpijskich i przygotowawczych. Polski Związek Żeglarski jest otwarty na ten rodzaj współpracy rekomendując zawodników kadry narodowej do startu w regatach jachtów morskich. Mimo młodego wieku nasi zawodnicy mają za sobą wiele godzin spędzonych na wodzie oraz udział w niezliczonej ilości regat.

- Doświadczenie w tego typu projektach pozwoli rozwijać ich wiedzę i umiejętności w zakresie strategii, taktyki żeglowania, trymu sprzętu, meteorologii, aero i hydrodynamiki, a także współpracy w załodze. Mimo młodego wieku dysponują potencjałem sportowym umożliwiającym pełnienie roli wartościowego członka załogi. Zachęcam właścicieli tego typu jednostek, aby wzorem Sailng Poland nawiązali z nami współpracę w zakresie rozwoju naszych kadr żeglarskich - stwierdził Tomasz Chamera.

Załoga Sailing Poland wystartuje w Rolex Fastnet Race 2019 na jachcie typu Volvo Ocean 65 będącym własnością Klubu i noszącym polską banderę. Ten wyjątkowy jacht regatowy zajął 2. miejsce w rozegranym w 2017-2018 wyścigu dookoła świata Volvo Ocean Race, a od października ubiegłego roku jest w rękach żeglarzy z Polski. W tym roku startował już w wyścigach na Karaibach - RORC Caribbean 600, na którym załoga zdobyła kwalifikację do Rolex Fastnet Race oraz St. Martin Heineken Regatta, gdzie zajęła 3 miejsce w klasie Ocean Racing 1.

Rolex Fastnet Race to 600-milowe, najsłynniejsze regaty w Europie. Gromadzą co roku na starcie ponad 300 jednostek, których postępy na wodzie śledzą rzesze kibiców. Okrążenie mitycznej skały Fastnet Rock, będącej punktem zwrotnym trasy to marzenie każdego ambitnego żeglarza regatowego. Można tu spotkać zarówno załogi z regat Volvo Ocean Race jak i francuskich mistrzów regat oceanicznych. W tych regatach umiejętności nawigatora i kondycja załogi to klucz do zwycięstwa - znalezienie się o czasie w określonych punktach trasy decyduje o tym, czy uda się wykorzystać korzystny kierunek prądu i pływu. Jeden z najważniejszych wyścigów cyklu Rolex Cup. Na cały cykl składają się cztery imprezy - Rolex Fastent Race, Rolex Sidney Hobart, Rolex Midle Sea Race, RORC Caribbean 600. Jednak największa liczba uznanych żeglarzy obecna jest na starcie właśnie w zawodach Fastnet.

Regaty, w których w trakcie tragicznego sztormu w roku 1979 straciło życie wielu żeglarzy, a dzięki wnioskom wyciągniętym z wypadków, jakie wówczas się zdarzyły, mamy dziś przepisy dotyczące wymagań bezpieczeństwa, ratujące życie wielu osób na całym świecie.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38847,00 $ tona -0,20% 22 paź
 Cynk 3494,00 $ tona -2,51% 22 paź
 Aluminium 2945,00 $ tona -2,26% 22 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.