• <
gryfia_70lat

Poważne kłopoty polskiego kapitana. Grozi mu 10 lat więzienia

ew/RMF 24

17.06.2020 09:37 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Poważne kłopoty polskiego kapitana. Grozi mu 10 lat więzienia

Partnerzy portalu

Poważne kłopoty polskiego kapitana. Grozi mu 10 lat więzienia - GospodarkaMorska.pl

Ponad 10 miesięcy temu, polski kapitan Andrzej Lasota wraz z załogą został zatrzymany przez meksykańskie służby. Dopiero teraz tamtejsza prokuratura wniosła do sądu akt oskarżenia. Jak poinformowało RMF24, mężczyzna ma odpowiedzieć przed sądem jako bezpośredni sprawca nielegalnego przemytu wyłącznie na podstawie zeznań przesłuchanych do tej pory osób. Grozi mu 10 lat więzienia.

Według ustaleń portalu RMF24, śledczy nie biorą pod uwagę, że większość osób, które składały swoje zeznania – w tym ponad 20 członków załogi – podtrzymuje, że nielegalne substancje znalazły się na statku podczas załadunku kruszywa, bez wiedzy załogi. 

Tym samym, śledczy nie mają żadnych twardych dowodów, że kapitan świadomie nielegalnie wprowadził kokainę na terytorium Meksyku. 

Jak twierdzi tamtejsza prokuratura, podstawę aktu oskarżenia stanowi art. 194, cz. II Federalnego Kodeksu Karnego. Zgodnie z interpretacją tego przepisu - oskarżony jest potraktowany jako bezpośredni sprawca przestępstwa, działający w sposób umyślny.

Jak czytamy na RMF 24: "Pierwszą rozprawę zaplanowano zdalnie, w formie wideokonferencji. W sądzie w Ciudad Victoria, przed którym ma się toczyć proces, zasiądą obrońcy oraz prokurator. Kapitan będzie łączył się z salą rozpraw z sądu w Tepic. Z Ministerstwa Sprawiedliwości w Mexico City będą się łączyć natomiast przedstawiciele naszej ambasady. Prośba obrony, by podczas zeznań mecenasi mogli przebywać w Tepic wraz z kpt. Lasotą, została odrzucona. Władze więzienia tłumaczą to potencjalnym zagrożeniem Covid-19."

Obrońcy podtrzymują, że zarzut jest bezpodstawny.

Podczas jednego z ostatnich rejsów kapitana Lasoty doszło do niewytłumaczalnej sytuacji. Na masowcu UBC Savannah, któremu dowodził, po zawinięciu do portu w Altamirze w Meksyku służby portowe znalazły pod przewożonym koksem metalurgicznym prawie 240 kilogramów kokainy. Nikt nie wie jak się tam znalazły i nikt nie ipróbuje tego wyjaśnić. Pierwotnie aresztowano całą załogę - 19 Filipińczyków i 3 Polaków - jednak do dziś w więzieniu pozostaje tylko kapitan Lasota. Od ośmiu miesięcy jego rodzina przeżywa dramat, a on więziony jest w nieludzkich warunkach.

Po odnalezieniu przez służby narkotyków marynarze trafili do aresztu w Cuidad Victoria. Śledczy wypuścili dwóch Polaków, z zarzutów oczyszczono również dziewiętnastu Filipińczyków. Na początku września skierowano do meksykańskiego sądu akt oskarżenia przeciwko kapitanowi. Andrzejowi Lasocie postawiono zarzuty niedopełnienia swoich obowiązków, polegające na tym, że statek którym dowodził wwiózł na terytorium Meksyku substancje zakazane.

Kapitan trafił do celi więziennej bez dostępu do bieżącej wody i węzła sanitarnego. Spał na betonie, obłożonym kartonami wokół szczurów, karaluchów i mrówek. Przez pierwsze dni niczym go nie karmiono; kiedy dostał suchą bułkę płakał z radości, ale potem było tylko gorzej - karmiono go jedzeniem jak dla psa: "Jeżeli jest piekło na ziemi, to mój mąż tam jest. Naprawdę, kiedy czytam te listy, kiedy myślę o tym wszystkim, to proszę mi wierzyć, kiedy kładziemy się do łóżka, to po prostu my widzimy ten beton, a kiedy biorę kawałek chleba do buzi, to po prostu widzę jak cierpi z głodu. To jest straszne. Najgorzej boli, kiedy mówi mi: „Wy mi nie pomożecie, ja to muszę zrobić sam”. I to jest dla mnie takie po prostu koszmarne – powiedziała kilka miesięcy temu Mariola Lasota, żona aresztowanego polskiego kapitana.

Po zamknięciu przez władze meksykańskie więzienia w Cuidad Victoria gdzie znajdował się kapitan, przeniesiono go do więzienia federalnego w Tepic w stanie Nayarit. Trafiają tam groźni przestępcy, zwykle skazani za ciężkie zbrodnie. Jak poinformowali bliscy Polaka, jego stan zdrowia jest ciężki. Kilkukrotnie trafiał do szpitala ze względu na chorobę wieńcową serca, z którą zmaga się już kilka lat.

Według rodziny i kapitana to służby portowe doprowadziły do faktu, że wraz z tysiącami ton ładunku na masowcu znalazły się setki kilogramów kokainy, mimo tego, że jednostka była przed wypłynięciem do Meksyku dwukrotnie "przeszukiwana". Kiedy już na miejscu oficer wachtowy zauważył podejrzany ładunek, powiadomił pierwszego oficera i kapitana, który natychmiast wstrzymał rozładunek. Służby meksykańskie mimo niepodważalnych faktów, bagatelizując wszelkie okoliczności całą winę przerzuciły na kapitana jednostki.

Petycja do prezydenta Andrzeja Dudy

Żona, córka i syn kapitana Lasoty przygotowali petycję pod którą zbierają podpisy. Proszą Prezydenta Andrzeja Dudę o pomoc i interwencję u meksykańskich władz. Liczą, że po reakcji najwyższych władz uda się się uratować ich męża i ojca.
 
Przytaczamy część apelu rodziny:

"Wszyscy, mający cokolwiek wspólnego z szeroko pojętym światem żeglugowym zdają sobie sprawę, iż zarzuty są bezpodstawne, wręcz absurdalne biorąc pod uwagę fakt, iż te narkotyki nie znalazły się na terytorium Meksyku, zostały przecież znalezione i skonfiskowane. Nasz kapitan stał się przypadkową ofiarą brudnej gry karteli narkotykowych, z którymi władze lokalne sobie zwyczajnie nie radzą, cedując odpowiedzialność za domniemane dostarczenie na niewinnych ludzi"(...) Państwo Polskie powinno dołożyć wszelkich starań, aby jego obywatel, który nie dopuścił się żadnego przestępstwa, był godnie traktowany przez inne Państwo, z którym utrzymujemy stosunki dyplomatyczne. Wszyscy znający szczegóły tej sprawy zdają sobie sprawę, iż Kapitan Lasota został nieświadomie wciągnięty do brudnej gry, jest zupełnie niewinny, postępował zgodnie z procedurami, spędził na morzu w sumie kilkadziesiąt lat,  wykształcił wielu oficerów, kapitanów, nigdy nie zaniedbywał swoich obowiązków, jest przykładem wspaniałych polskich, cenionych na całym świecie, wysoko wykwalifikowanych nawigatorów - czytamy w opisie petycji.

Link do petycji internetowej znajdziecie tutaj

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.