• <

Wynik wyszukiwania - "ipe" - Wiadomości

Puchar PZŻ w Krynicy Morskiej otwiera sezon regatowy

Ponad 500 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w rozpoczynających się dzisiaj w Krynicy Morskiej regatach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. Tegoroczna edycja podzielona jest na trzy części, a na Zalewie Wiślanym zaprezentują się żeglarze z 20 klas regatowych. Regaty potrwają do niedzieli 26 maja.
18.05.2024

Ostatni prywatny grunt na Svalbardzie na sprzedaż może trafić w niepowołane ręce

Ostatni prywatny grunt o powierzchni 60 km kwadratowych na strategicznie położonym archipelagu Svalbard w Arktyce został wystawiony na sprzedaż. Według ekspertów działkę mogą teoretycznie kupić osoby lub firmy powiązane z Rosją lub Chinami.
17.05.2024

Plaża z najczystszą wodą na świecie znajduje się na greckiej wyspie Kimolos

Plaża z najczystszą wodą na świecie znajduje się na greckiej wyspie Kimolos na Morzu Egejskim - piszą greckie media, powołując się na badanie amerykańskiego biura podróży Florida Panhandle, które przeanalizowało opinie 2,4 mln turystów.
15.05.2024

Grupa Budimex wśród wykonawców elektrowni ‎jądrowej w Polsce

Westinghouse wybrał Mostostal Kraków do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Odpowiedzialny za projekt amerykański koncern wybrał, wchodzącą w skład Grupy Budimex, firmę do kolejnej fazy projektu. Zakres współpracy obejmuje produkcję oraz montaż konstrukcji stalowych dużych modułów strukturalnych oraz obudowy. Rozmowy z wykonawcą na temat wykonania części budowlanej prowadzi również Budimex SA.
14.05.2024

Chorwacja. W okolicy Rovinja złowiono najbardziej trującą rybę świata

W okolicach położonego nad chorwackim wybrzeżem Adriatyku Rovinja złowiono najbardziej trującą rybę świata, ropuchę srebrzystą (łac. lagocephalus sceleratus) - poinformował we wtorek dziennik "Politika".
14.05.2024

Wybrano stocznię do budowy nowego statku do transportu rakiet kosmicznych

United Launch Alliance (ULA), firma zajmująca się wystrzeliwaniem rakiet kosmicznych ogłosiła, że podpisała umowy ze stoczniami Bollinger Shipyards w Lockport w stanie Luizjana i Bristol Harbor Group, w stanie Rhode Island, na zaprojektowanie, nadzorowanie i budowę nowego statku do transportu rakiet Vulcan z fabryki w Decatur w stanie Alabama do stanowisk startowych w Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie i Vandenberg Space Force Base w Kalifornii.
14.05.2024

Malediwy otwierają się na Chiny? Groźny zwrot polityczny na Oceanie Indyjskim

Liczący 80 żołnierzy indyjski kontyngent wojskowy stacjonujący na Malediwach został wycofany na żądanie prezydenta Mohameda Muizzu – poinformowali urzędnicy z New Delhi. Już wcześniej Muizzu sygnalizował zmianę przyjaznej polityki wobec Indii i zwrot w stronę rywalizujących z nimi Chin.
10.05.2024

Rosja zawarła umowę o współpracy wojskowej z Wyspami Św. Tomasza i Książęcą

Rosja zawarła umowę o współpracy wojskowej z Wyspami Świętego Tomasza i Książęcą - powiadomiła w środę lizbońska telewizja CNN Portugal.
09.05.2024

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Falklandy nadal pod brytyjską flagą, Argentyna szuka dyplomatycznego rozwiązania

Prezydent Argentyny Javier Milei przyznał w wyemitowanym w poniedziałek wywiadzie dla BBC, że Falklandy są obecnie "w rękach Wielkiej Brytanii" i mogą minąć dekady zanim jego kraj uzyska zwierzchnictwo nad spornym archipelagiem.
07.05.2024

Prezes Portu Gdańsk Dorota Pyć zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongresu Polskie Porty 2030. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
06.05.2024

Rosyjski Łukoil może zarobić nawet 7 mld dolarów na umowie UE z Azerbejdżanem

Rosyjski gigant energetyczny Łukoil w ciągu najbliższej dekady może osiągnąć nawet 7 mld dolarów zysku ze złoża gazu w Azerbejdżanie, w którym ma udziały. Tego samego, które zaopatruje Unię Europejską - wynika z raportu organizacji pozarządowej Global Witness.
02.05.2024

Duży pożar w porcie w Odessie po rosyjskim ostrzale

Duży pożar wybuchł w środę wieczorem w Odessie nad Morzem Czarnym wskutek ataku sił rosyjskich - poinformowała agencja Reutera, powołując się na lokalne media. Rannych zostało 13 osób - podał szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper na Telegramie.
02.05.2024

Kolejny atak rosyjskich sił na Odessę. Są ofiary

Trzy osoby zginęły, a kolejne trzy zostały ranne w środę nad ranem w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę na południu Ukrainy - powiadomił szef władz obwodu odeskiego Ołeh Kiper w komunikacie na Telegramie.
01.05.2024

Norwegowie potwierdzili: morsy umierają na ptasią grypę

Na norweskiej wyspie Hopen, będącej częścią archipelagu Svalbard, potwierdzono pierwszy przypadek śmierci morsa spowodowanej ptasią grypą.
30.04.2024

55 lat temu Leonid Teliga ukończył samotny rejs dookoła Ziemi

55 lat temu - 29 kwietnia 1969 roku - Leonid Teliga ukończył w Casablance samotny rejs dookoła świata na jachcie "Opty". W jego trakcie walczył nie tylko z morzem, ale i nowotworem. Zmarł 11 miesięcy po zamknięciu wokółziemskiej pętli.
29.04.2024

Wielka Brytania chce stworzyć własne pociski hipersoniczne

Wielka Brytania planuje do 2030 roku wyposażyć swoje siły zbrojne w hipersoniczny pocisk manewrujący własnej konstrukcji, aby dogonić w tej sferze Rosję i Chiny - podał "The Sunday Telegraph".
28.04.2024

Do końca kwietnia obniżona cena udziału w Kongresie Polskie Porty 2030 w Sopocie. Rejestracja online

Już blisko 400 uczestników zarejestrowało się na Kongres Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Sopocie. Druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów i terminali morskich, budownictwa morskiego, energetyki morskiej oraz transportu i logistyki to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie. Do końca kwietnia obowiązuje obniżona cena udziału w Kongresie.
27.04.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie LOI

U podstaw wykształcenia się praktyki wydania ładunku bez konosamentu na podstawie Letter of Indemnity („LOI”), leżała i leży rozbieżność pomiędzy niewzruszanymi od XVIII wieku zasadami precedensowymi, nakładającymi na armatora/przewoźnika obowiązek wydania ładunku tylko na podstawie konosamentu (papieru wartościowego – „document of title”), ze zmieniającymi się realiami międzynarodowego obrotu handlowego.
26.04.2024

70 lat temu zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – prekursor nauki o lodzie

70 lat temu, 27 kwietnia 1954 roku, zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – jeden z pierwszych polskich polarników i prekursor kriologii, czyli nauki o lodzie. Jego imię nosi nieużytkowana Polska Stacja Antarktyczna – ta położona na Antarktydzie kontynentalnej.
26.04.2024

Brytyjski okręt zestrzelił pocisk balistyczny wystrzelony przez Huti

Brytyjski okręt wojenny HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez jemeńskich rebeliantów Huti w kierunku płynącego w pobliżu Jemenu statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Grant Shapps.
25.04.2024

Hiszpański rząd zapowiada relokację nieletnich imigrantów z Wysp Kanaryjskich

Hiszpański rząd ogłosił obowiązkową relokację nieletnich imigrantów z Afryki, którzy przybyli nielegalnie na Wyspy Kanaryjskie. Zapowiedź ich skierowania do innych hiszpańskich regionów to odpowiedź na prośby o wsparcie kierowane od kilku miesięcy przez władze archipelagu.
24.04.2024

Nexans finalizuje umowę serwisową z Equinor

Nexans i firma energetyczna Equinor zacieśniają długoterminową współpracę dzięki czteroletniemu kontraktowi na naprawy awaryjne i gotowość. Umowa obejmuje pomoc ze strony zespołu ekspertów Nexans oraz zapewnienie statku w celu spełnienia wymagań interwencyjnych.
23.04.2024

Brazylia. Do północnego wybrzeża kraju dopłynęła łódź z Mauretanii z 9 martwymi pasażerami

Co najmniej 9 afrykańskich imigrantów zginęło na oceanie podczas przeprawy łodzią, która dobiła do brzegów północnej Brazylii - poinformował w sobotę miejscowy portal UOL. Jednostka, jak wynika z policyjnego śledztwa, płynęła z Mauretanii przez kilka do kilkunastu tygodni, spychana prądem morskim na południe.
21.04.2024

Rosja zaatakowała rakietami infrastrukturę portową w obwodzie odeskim

Rosyjski ostrzał obwodu odeskiego uszkodził infrastrukturę portową, wiadomo o jednej osobie rannej - poinformował w piątek szef władz obwodowych Ołeh Kiper na Telegramie.
19.04.2024

Hiszpańskie media: Iran zwiększa swoje wpływy polityczne i wojskowe w Ameryce Południowej

Znaczenie polityczne Iranu rośnie w Ameryce Południowej, gdzie Teheran może liczyć także na przychylność dla swoich sił wojskowych - odnotowują w środę hiszpańskie media.
18.04.2024

20-lecie Gaz-System, właściciela terminalu LNG w Świnoujściu i operatora Baltic Pipe

16 kwietnia 2024 r. przypada 20 rocznica utworzenia operatora gazociągów przesyłowych. Spółka powstała w wyniku wprowadzenia wymogu rozdziału przesyłu od dystrybucji gazu ziemnego w toku przygotowań Polski do wstąpienia do Unii Europejskiej.
16.04.2024

Chiński przemysł stoczniowy z pełnym portfelem do 2028 roku. Wspierają armatorzy i kooperanci z Europy

Od 2023 r. przemysł stoczniowy przeżywa boom na nowe budowy. Beneficjentem są stocznie z ChRL z portfelem zamówień na nowe statki co najmniej do 2028 r. Utrzymuje się popyt praktycznie na wszystkie kategorie statków. Na początku 2024 r. przemysł stoczniowy ChRL pracuje na pełnych obrotach z odbiorami zaplanowanymi na 5 kolejnych lat.
15.04.2024

Gaz-System: Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy ze statusem priorytetowego projektu UE

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy ze statusem priorytetowego projektu inwestycyjnego UE - poinformował w piątek Gaz-System.
12.04.2024

Wiceminister Arkadiusz Marchewka zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Patronem honorowym wydarzenia jest Ministerstwo Infrastruktury. Pierwsza edycja Kongresu okazała się wielkim sukcesem i jedną z największych imprez gospodarczych w regionie. Zgromadziła ponad 500 uczestników oraz ponad 70 prelegentów. W tym roku zainteresowanie konferencją jest jeszcze większe. Spotkajmy się w Sopocie !
11.04.2024

Norwegia, Dania i W. Brytania wśród sygnatariuszy Paktu Bezpieczeństwa Morza Północnego

Norwegia, Dania, Wielka Brytania, Belgia, Holandia oraz Niemcy podpisały Pakt Bezpieczeństwa Morza Północnego, zakładający monitoring znajdującej się na tym akwenie podwodnej infrastruktury krytycznej - poinformowały we wtorek w komunikacie władze tych państw.
09.04.2024

Grupa Orlen zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu z własnego wydobycia w Norwegii

Grupa Orlen o ponad 30 proc. zwiększyła ilość przesyłanego do Polski gazu pochodzącego z własnego wydobycia w Norwegii, gdzie działa PGNiG Upstream Norway. W skali roku oznacza to dodatkowy miliard metrów sześciennych gazu - poinformował we wtorek koncern.
09.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła rosyjską rakietę wystrzeloną w kierunku Odessy

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjską rakietę wystrzeloną przez rosyjskie lotnictwo taktyczne i skierowaną na Odessę, poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Odessy Oleh Kiper.
06.04.2024

Udany test nowego pocisku hipersonicznego Korei Północnej

Korea Płn. z powodzeniem przetestowała nowy rodzaj hipersonicznego pocisku rakietowego pośredniego zasięgu na paliwo stałe – podała w środę rano czasu miejscowego państwowa północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Próbę nadzorował przywódca kraju Kim Dzong Un.
03.04.2024

Siergiej Szojgu zatwierdził nowych dowódców rosyjskich sił morskich

Minister Obrony Federacji Rosyjskiej ogłosił dekret prezydenta kraju, Władimira Putina, w sprawie mianowania nowych dowódców sił morskich państwa. Zmiany kadrowe to potencjalnie także efekt reakcji na ciągłe niepowodzenia w trakcie wojny na Ukrainie, gdyż na Morzu Czarnym Flota Czarnomorska utraciła 1/3 swojej zdolności bojowej.
02.04.2024

Zmarł ostatni żołnierz, który przeżył japoński atak na Pearl Harbor na USS Arizona

Zmarł ostatni żołnierz z amerykańskiego pancernika USS Arizona, który cumował w Pearl Harbor podczas japońskiego ataku w grudniu 1941 roku. Lou Conter miał 102 lata – poinformowało stowarzyszenie Pacific Historic Parks, upamiętniające ofiary ataku.
02.04.2024

Korea Płn. przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła we wtorek rano czasu lokalnego test rakiety balistycznej, która została wystrzelona w kierunku Morza Japońskiego – podała agencja informacyjna Yonhap, powołując się na południowokoreańskie wojsko.
02.04.2024

Oficer szwedzkiej marynarki wojennej: W domenie okrętów podwodnych Rosjanie odrobili pracę domową

Szef działu operacyjnego 1. Flotylli Okrętów Podwodnych Szwecji, komandor porucznik Erik Ahlqvist powiedział PAP, że w domenie okrętów podwodnych Rosjanie dysponują nowoczesną technologią i zaawansowanymi systemami. Dodał, że mimo przewagi NATO na Bałtyku, sojusznicy muszą zachować czujność.
01.04.2024

Rosyjskie okręty wkraczają na Morze Czerwone. Niekomfortowa sytuacja dla wszystkich

Okręty rosyjskiej Floty Pacyfiku weszły na Morze Czerwone i kieruje się w stronę zachodniego wybrzeża Jemenu, gdzie regularnie dochodzi do ataków na statki, przeprowadzanych przez jemeńskich bojowników. Cele Rosjan związane z zabezpieczeniem żeglugi budzą wielkie kontrowersje z racji na to, że Huti nie kryją się z sympatią do nich i zapowiadali, że nie będą atakować ich jednostek morskich.
29.03.2024

W Brazylii zwodowano okręt podwodny. Podobne były oferowane Polsce w ramach programu "Orka"

W brazylijskiej stoczni Itaguaí Construções Navais odbyła się ceremonia wodowania przyszłego okrętu podwodnego typu Riachuelo, która otrzyma nazwę Tonelero (S42). To trzecia jednostka z czterech, jakie znajdą się w wyposażeniu Marynarki Wojennej Brazylii (Marinha do Brasil). Jest ona oparta na typie Scorpène, będącym towarem eksportowym francuskiego koncernu Naval Group.
28.03.2024

Kamień węgielny i kapsuła czasu już w murach fabryki Vestas w Szczecinie

Do budowanej na wyspie Ostrów Brdowski w Szczecinie fabryki turbin wiatrowych duńskiego Vestas wmurowano kamień węgielny wraz z kapsułą czasu. To spory kamień milowy, który oznacza postęp w budowie hali, a tym samym rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
27.03.2024

W trakcie zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę Rosjanie ostrzelali jedną z największych tam w kraju

W trakcie wczorajszego, największego od tygodni ostrzału z użyciem rakiet, pocisków i dronów, rosyjskie siły zbrojne uderzyły na tamę znajdującą się przy Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej. W razie jej uszkodzenia bądź zniszczenia mogłoby dojść do największej katastrofy wodnej w Europie.
22.03.2024

Dania. Po pięcioletniej przerwie wznowiono wydobycie gazu na Morzu Północnym

Wydobycie gazu ziemnego z należącego do Danii złoża Tyra na Morzu Północnym wznowiono w piątek po niemal pięcioletniej przerwie spowodowanej remontem platform wiertniczych - podała odpowiedzialna za eksploatację spółka Total Energies. Umożliwi to Danii uniezależnienie się od importu surowca z Rosji.
22.03.2024

Francuski okręt zestrzelił rakiety i drony Huti, zagrażające żegludze

Z pokładu francuskiej fregaty typu Aquitaine, FS Alsace (D656), wystrzelono pociski, które strąciły rakiety przeciwokrętowe, wystrzelone z zachodniego terytorium Jemenu, kontrolowanego przez Huti. Była to kolejna, udana akcja okrętu biorącego udział w operacji EUNAVFOR Aspides.
22.03.2024

MFW przyspiesza, ale czy jesteśmy na to gotowi? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Zapraszamy na wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2024

Offshore Wind 2.0. Broń, amunicja, UXO na Bałtyku - czy jest się czego bać?

Co jakiś czas wraca temat niebezpiecznych substancji chemicznych czy broni, jakie zostały zrzucone na dno Bałtyku po II wojnie światowej. Czy te pozostałości stanowią zagrożenie dla projektów offshore i pracowników? Czy poszczególne firmy, projekty, a także administracja są przygotowane na takie ewentualności? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bezpieczeństwo dna morskiego – UXO, wraki, broń chemiczna", odbywającego się w ramach konferencji Offshore Wind 2.0.
21.03.2024

Wielka Brytania: przenoszenie azylantów z hoteli na barki nie zmniejsza kosztów

Alternatywne miejsca zakwaterowania nielegalnych imigrantów, takie jak przystosowana do tego barka czy nieużywane bazy wojskowe, kosztują obecnie nawet więcej niż wynajmowane przez rząd w tym celu hotele - oceniło w środę brytyjskie Krajowe Biuro Audytorskie (NAO).
20.03.2024

Wyspy, które niekoniecznie otacza woda

Wyspa, jak podaje słownik języka polskiego, to część lądu otoczona ze wszystkich stron wodą morza, jeziora lub rzeki.
18.03.2024

Venture Global LNG kupuje nowe gazowce. W tle postępowanie arbitrażowe największych firm energetycznych

Firma Venture Global LNG poinformowała 17 marca, że nabędzie flotę dziewięciu statków do transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG), zwiększając swoją zdolność do sprzedaży i transportu własnych ładunków.
18.03.2024

Korea Północna przeprowadziła kolejny test rakiety balistycznej

Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek test rakiety balistycznej – poinformowała armia Korei Południowej. W Seulu przebywa sekretarz stanu USA Antony Blinken, który uczestniczy tam w szczycie na temat demokracji.
18.03.2024

Huti grożą, że posiadają pociski hipersoniczne i będą atakować statki na Oceanie Indyjskim

Jemeńscy bojownicy grożą, że będą atakować statki nie tylko na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. Przywódca ugrupowania, Abdul Malik al-Houthi zapowiedział w telewizyjnym przemówieniu, że operacje skierowane przeciwko statkom będą się eskalować, aby utrudnić nawet trasę morską prowadzącą do Przylądka Dobrej Nadziei w Republice Południowej Afryki.
15.03.2024

Prezydent Ukrainy z wizytą w Turcji. W tle propozycje tureckich mediacji oraz prace nad ukraińską korwetą

Liczymy na pomoc Ankary w uwolnieniu więzionych przez Rosję ukraińskich obywateli, w tym Tatarów krymskich - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który tego dnia spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w Stambule.
09.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich wyrazem bałtyckiego partnerstwa

Przedstawiciele branży technologicznej, instytucji naukowych, państwowych oraz sił zbrojnych spotkali się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni na II Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz zawiera kontaktów w wyjątkowym momencie - tego dnia, 7 marca, Szwecja stała się 32. członkiem NATO.
08.03.2024

Wojna z Rosją i umowa zbożowa tematami piątkowych rozmów Zełenskiego w Turcji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się w piątek w Stambule z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem; tematem ich rozmów będą rosyjska inwazja na Ukrainę i wznowienie umowy zbożowej, która umożliwiała bezpieczny eksport ukraińskiej żywności przez Morze Czarne - poinformował portal Kyiv Independent.
08.03.2024

Malediwy podpisały porozumienie obronne z Chinami

Malediwy podpisały porozumienie o pomocy wojskowej z Chinami. Wcześniej władze tego archipelagu, strategicznie położonego w centrum Oceanu Indyjskiego, nakazały opuszczenie kraju żołnierzom indyjskim.
05.03.2024

Od stycznia przybyło do Hiszpanii 15 tys. nielegalnych imigrantów, głównie na Wyspy Kanaryjskie

Od 1 stycznia 2024 r. do Hiszpanii dotarło prawie 15 tys. nielegalnych imigrantów, czyli cztery razy więcej w porównaniu z okresem styczeń-luty 2023 r., wynika z opublikowanych w piątek danych hiszpańskiego resortu spraw wewnętrznych.
01.03.2024

Orlen: w 2023 r. import gazu do Polski wyniósł 14,1 mld m sześc.

W 2023 r. import gazu do Polski wyniósł 14,1 mld m sześc., podczas gdy krajowe zużycie wyniosło 17 mld m sześc. - poinformował w piątek Orlen. Wskazał, że 46 proc. tego wolumenu to dostawy LNG, a 44 proc. błękitnego paliwa trafiło na krajowy rynek przez rurociąg Baltic Pipe.
01.03.2024

Uszkodzony przez Huti masowiec Rubymar pozostaje porzucony na Morzu Czerwonym i stanowi zagrożenie dla środowiska

Statek ostrzelany 18 lutego przez Huti, porzucony przez załogę, wciąż dryfuje na Morzu Czerwonym. Znajdujący się na jego pokładzie ładunek 22 000 ton nawozu stanowi poważne zagrożenie ekologiczne dla akwenu.
29.02.2024

Brytyjski wywiad potwierdza dymisję dowódcy Floty Czarnomorskiej

Brytyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło podaną wcześniej informację, że rosyjskie dowództwo zdymisjonowało adm. Wiktora Sokołowa po serii katastrofalnych porażek Floty Czarnomorskiej w walce z Ukrainą. Tylko w lutym utraciła dwa okręty. To już drugi tak wysoko postawiony oficer Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, który utracił stanowisko dowódcy związku taktycznego od momentu wybuchu wojny na Ukrainie 24 lutego 2022 roku.
26.02.2024

47. urodziny Polskiej Stacji Antarktycznej. Budowa nowego obiektu trwa

Na przełomie 2026 i 2027 roku – czyli później niż pierwotnie zakładano – ma być gotowy i oddany do użytku nowy budynek główny Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Placówka rozpoczęła działalność 26 lutego 1977 roku i obchodzi właśnie 47. urodziny.
25.02.2024

Zderzenie z gigantycznym dźwigiem w porcie, jedna osoba nie żyje

Jeden pracownik spadł z platformy do wody i nie żyje – to wynik nieszczęśliwego uderzenia olbrzymiego dźwigu Saipem 7000 w roboczą jednostkę stojącą w porcie w Rotterdamie.
23.02.2024

Pożar po ataku rosyjskich dronów na port w Odessie. Nie żyją trzy osoby

W czwartek późnym wieczorem rosyjski atak dronów wywołał pożar na terenie infrastruktury w ukraińskim porcie w Odesie nad Morzem Czarnym, poinformował gubernator regionu Ołeh Kiper.
23.02.2024

Ruszył projekt dotyczący amunicji i broni chemicznej na dnie Bałtyku

W środę w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie rozpoczął się projekt "MUNIMAP: Baltic Sea Munition Remediation Roadmap" poświęcony amunicji i broni chemicznej zalegającej na dnie Morza Bałtyckiego. Projekt ma zająć się procesem usuwania niebezpiecznych pozostałości po II wojnie światowej.
21.02.2024

Bułgaria wymienia paliwo jądrowe z rosyjskiego na zachodnie

Bułgaria rozpoczyna stopniową wymianę paliwa reaktorów elektrowni atomowej w Kozłoduju z rosyjskiego na zachodnie - amerykańskie i francuskie; wymiana nie spowoduje zakłóceń i zatrzymania pracy reaktorów - ogłosił we wtorek dyrektor siłowni Walentin Nikołow.
20.02.2024

Amerykański dron zestrzelony w portowym mieście przez Huti

Jemeńscy rebelianci Huti zestrzelili w pobliżu tego kraju amerykańskiego drona wojskowego MQ-9 - poinformowała we wtorek agencja Reutera, powołując się na dwóch urzędników administracji USA.
20.02.2024

Szwedzkie łodzie pomogą Ukrainie w ofensywie

Szybkie i zwinne łodzie desantowo-szturmowe, które Szwecja przekaże Ukrainie, pomogą ukraińskiemu wojsku w walce ofensywnej na Dnieprze i innych rzekach oraz w obronie wybrzeża Morza Czarnego - zaznaczają w rozmowie z PAP szwedzcy wojskowi
20.02.2024

Tajwan. Rząd: chińska straż przybrzeżna wywołała "panikę" na pokładzie łodzi turystycznej z Tajwanu

Wkroczenie funkcjonariuszy chińskiej straży przybrzeżnej na pokład tajwańskiej łodzi turystycznej w pobliżu administrowanej przez Tajpej wyspy Kinmen wywołało "panikę" wśród turystów – poinformowała we wtorek tajwańska minister Kuan Bi-ling.
20.02.2024

Szwedzki rząd przekaże Ukrainie 10 łodzi desantowo-szturmowych

Rząd Szwecji ogłosił we wtorek przekazanie Ukrainie w ramach największego dotychczas 15. pakietu pomocy wojskowej m.in. 10 łodzi desantowo-szturmowych stridsbat 90. Darowizna ma być sygnałem, że wsparcie Sztokholmu dla Kijowa będzie kontynuowane.
20.02.2024

Za duży na Bałtyk? Czy "Miecznik" jest rzeczywiście Polsce potrzebny? (opinia)

Od czasu położenia stępki pod przyszły ORP Wicher minęły niemal trzy tygodnie. Stale trwa budowa nowoczesnej, wielozadaniowej fregaty dla polskiej Marynarki Wojennej. Choć teraz kolejne etapy budowy cieszą oko i wywołują entuzjazm wśród miłośników tematyki okrętowej i ogólnie militarnej, nie zawsze tak było. Przypomnijmy, jakie zarzuty się pojawiały oraz jak je kontrargumentowano.
19.02.2024

Brytyjskie MSZ: Zwierzchnictwo nad Falklandami nie podlega dyskusji

Kwestia zwierzchnictwa nad Falklandami nie podlega dyskusji i pozostaną one brytyjskie tak długo, jak ich mieszkańcy będą tego chcieli – oświadczył w niedzielę brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron przed rozpoczęciem podróży na sporny archipelag.
19.02.2024

To kolejny cel dla ukraińskich dronów? Fregata Admirał Makarow i trzy inne okręty z Kalibrami są aktywne na Morzu Czarnym

Jak poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy, jeszcze 15 lutego służbę bojową na Morzu Czarnym pełniły cztery okręty Floty Czarnomorskiej. Wśród nich jest nowoczesna fregata proj. 11356M Admirał Makarow (799), stanowiąca potencjalnie największe zagrożenie z nich dla broniącego się państwa. Odbywa się to niedługo po spektakularnym sukcesie, jakim było zatopienie okrętu desantowego Cezar Kunikow.
17.02.2024

Przeszkody na drodze do „Bosforu 2”

Forsowany przez prezydenta Turcji Recepa Erdogana megaprojekt drugiego kanału żeglugowego przez Turcję, który miałby stanowić alternatywę dla Cieśniny Bosfor, natrafił na pierwsze poważne administracyjne przeszkody.
16.02.2024

Atak na Ukrainę z morza. Rosja pierwszy raz użyła w tym celu tego pocisku hipersonicznego

Jeden z rosyjskich okrętów obecnych na Morzu Czarnym miał zaatakować infrastrukturę lądową znajdującą się na Ukrainie. Zdaniem ekspertów miał wystrzelić pocisk przeciwokrętowy 3M22 Cirkon, określany jako hipersoniczny. W ostatnim czasie więcej okrętów Floty Czarnomorskiej operowało w morzu, stąd istniały obawy odnośnie potencjalnego ataku. Tym razem została użyta broń nawet groźniejsza niż pocisk manewrujący Kalibr.
13.02.2024

Tragedia w Hiszpanii. Dwóch żandarmów zginęło po staranowaniu ich łodzi przez motorówkę przemytników narkotyków

Dwóch funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil) poniosło śmierć po staranowaniu ich łodzi przez motorówkę należącą do przemytników narkotyków w porcie Barbate, na południu kraju.
10.02.2024

85 lat temu uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł

85 lat temu, 10 lutego 1939 r. uroczyście witano w Gdyni okręt podwodny ORP Orzeł. Jego legenda żywa jest do dziś. "Ten okręt, a zwłaszcza determinacja jego załogi i dowódcy, zasługują na uhonorowanie" – powiedział PAP Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
10.02.2024

MSW Wielkiej Brytanii zbada podejrzane konwersje na chrześcijaństwo azylantów z barki Bibby Stockholm

W związku z istniejącymi podejrzeniami, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii James Cleverly zbada sprawę przechodzenia na chrześcijaństwo nielegalnych imigrantów zakwaterowanych na barce "Bibby Stockholm" - przekazał w czwartek brytyjski rząd.
08.02.2024

Wielka Brytania dokonuje wymiany okrętów odpowiedzialnych za ochronę żeglugi na Morzu Czerwonym

Royal Navy kontynuuje misję zabezpieczania żeglugi na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej. W związku z tym, że trwa to już od wielu miesięcy, pojawia się potrzeba wymiany okrętów wykonujących związane z tym zadania, celem dokonania przeglądu na jednostkach, uzupełnienia zapasów i odpoczynku załogi. Stąd fregata typu 23 HMS Richmond (F239) przejmuje funkcję w ramach operacki pk. "Prosperity Guardian" od okrętu tej samej klasy, typu 45 HMS Diamond (D34).
08.02.2024

Rada Nadzorcza PGE powierzyła obowiązki prezesa zarządu spółki Erykowi Kosińskiemu

Rada Nadzorcza PGE odwołała w środę prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego i wiceprezesów Wandę Buk oraz Rafała Włodarskiego; obowiązki prezesa zarządu spółki powierzono Erykowi Kosińskiemu - wynika a komunikatu PGE.
08.02.2024

Po 56 latach służby kuter amerykańskiej straży przybrzeżnej przechodzi na emeryturę

Kuter Straży Przybrzeżnej USA USCGC Steadfast został wycofany ze służby podczas ceremonii w swoim macierzystym porcie Astoria w stanie Oregon. Kuter był w służbie przez 56 lat, czyli ponad dwa razy dłużej niż typowy statek handlowy.
07.02.2024

Raport wypadków i zdarzeń morskich – styczeń 2024 r.

Pierwszy miesiąc roku to okres wielu różnorodnych niebezpiecznych zdarzeń szkodowych, które pojawiły się w międzynarodowej żegludze. Oprócz zwyczajowych szkód wynikających z niebezpieczeństw morza (ang. perils of the sea) wzrastały zagrożenia ryzykami wojny (ang. war risks) w najbardziej zapalnych obecnie regionach świata. Wysokie zagrożenie nadal występowało na Morzu Czarnym. Dalsza intensyfikacja niebezpieczeństw postępowała na Morzu Czerwonym i Zatoce Adeńskiej.
06.02.2024

Bezpieczeństwo Polski, Danii i całej Europy opiera się dziś na potencjale Bałtyku

W Szczecinie, do którego z Warszawy udał się duński król Fryderyk X w ramach swojej pierwszej, oficjalnej wizyty zagranicznej, monarcha mógł poczuć się jak w domu. Pomorze Zachodnie nazywane jest „Małą Danią”, z racji skali i wysokiego poziomu innowacyjności skandynawskich inwestycji w tym regionie. Wizyta stanowiła okazję do inauguracji kolejnych, przełomowych projektów jak budowa nowej fabryki, produkującej komponenty dla energetyki wiatrowej przez duńską firmę Vestas.
06.02.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Paweł Weiner

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Pawłem Weinerem, Prezesem Zarządu MAG Offshore sp. z oo., Doradcą Zarządu Morskiej Agencji Gdynia.
05.02.2024

Rybak upolował z kuszy ponad 2-metrową barakudę

Do bezprecedensowego połowu doszło przy brzegu portugalskiej wyspy Terceira, w archipelagu Azorów, gdzie samotnie łowiący rybak upolował z kuszy ponad 2-metrową barakudę wielką, gatunek niezwykle rzadki w północnej części Atlantyku.
05.02.2024

Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.
04.02.2024

Król Danii Fryderyk X w Szczecinie: chcemy współpracować w rozwijaniu potencjału leżącego w energetyce wiatrowej

Polska i Dania to kraje połączone przez morze i wiatr; chcemy współpracować w rozwijaniu potencjału leżącego w morskiej energetyce wiatrowej; mam nadzieję, że ta współpraca wesprze Polskę w odchodzeniu od paliw kopalnych - mówił w czwartek w Szczecinie król Danii Fryderyk X.
01.02.2024

Finlandia. Rząd: most do Szwecji zabezpieczeniem kraju na wypadek zagrożenia ze strony Rosji

Stałe połączenie drogowe do Szwecji o długości około 60-80 km, wiodące przez północną część Zatoki Botnickiej, zabezpieczyłoby Finlandię w przypadku eskalacji napięcia na Morzu Bałtyckim i zablokowania przez Rosję kanałów żeglownych; fińskie władze przystąpiły do oceny opłacalności projektu – podało radio Yle.
01.02.2024

Statek do układania podwodnych instalacji uszkodził rurociąg

Na należącym do Saipem statku do układania podwodnych rurociągów Castorone doszło do niesprecyzowanego wypadku, w wyniku którego uszkodzony został gazociąg Scarboroug, przy którym jednostka pracowała.
31.01.2024

HMS Diamond powstrzymał atak jemeńskich bojowników. Celem Huti był właśnie okręt

Załoga brytyjskiego niszczyciela typu 45 HMS Diamond (D34) odparła atak bezzałogowego drona, który był wymierzony w jednostkę. To już trzeci raz, gdy Huti próbowali trafić ten okręt i kolejny raz im się to nie powiodło.
28.01.2024

Na Wyspach Kanaryjskich jest rekordowa liczba nieletnich imigrantów, ponad 5,6 tysiąca

Władze Wysp Kanaryjskich zaapelowały do rządu Hiszpanii o pomoc w związku z masowym napływem na ten archipelag nielegalnych nieletnich imigrantów z Afryki. Obecnie jest ich tam rekordowa liczba - ponad 5,6 tys. osób.
27.01.2024

Gaz-System: wniosek w sprawie rozwoju sieci gazowej między Polską i Ukrainą trafił do regulatorów

W styczniu br. wniosek o zatwierdzenie projektu rozwoju systemu przesyłu gazu między Polską i Ukrainą trafił do regulatorów rynku energii w obu państwach - poinformował PAP Gaz-System. Dodał, że w najbliższym czasie spodziewa się uzgodnień regulatorów w tej sprawie.
25.01.2024

53. rocznica strajku w Stoczni Szczecińskiej

Przed pomnikiem Bohaterów Stycznia'71 w Szczecinie odbyły się obchody 53. rocznicy wybuchu strajku w Stoczni im. Adolfa Warskiego. Wzięli w nich udział m.in. uczestnicy tamtych wydarzeń i mieszkańcy miasta.
25.01.2024

Król Danii przyjedzie do Szczecina. Interesuje go offshore

Ambasada Królestwa Danii w Polsce oficjalnie potwierdziła, że nowo mianowany król Danii Fryderyk X w swoją pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski. Monarcha odwiedzi m.in. Szczecin, gdzie jego wizyta dotyczyć będzie zagadnień związanych z energetyką i offshore.
24.01.2024

Korea Płn. wystrzeliła kilka pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego

Korea Północna wystrzeliła w środę kilka pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego – poinformowało południowokoreańskie wojsko. Agencja Yonhap podaje, powołując się na swoje źródła, że były to pociski zdolne do przenoszenia głowicy nuklearnej.
24.01.2024

Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego rekrutuje na kolejną wyprawę

Ruszyła rekrutacja na kolejną, 49. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego. Do pracy na biegunie południowym poszukiwani są nie tylko naukowcy, ale również personel, dzięki któremu stacja będzie poprawnie funkcjonować.
23.01.2024

Turcja wciela do służby cztery okręty podczas jednej uroczystości

19 stycznia w tureckiej stoczni Sefine w Yalova z pewnością zapisze się jako wyjątkowy dzień, gdyż wtedy, z udziałem przedstawicieli władz, kadry sił morskich oraz branży stoczniowej, odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery na aż czterech różnych jednostkach. Uroczystość ma służyć za pokaz zdolności branży stoczniowej w Turcji w skali świata, a także dowodzić wzmacniania przez państwo swojej marynarki wojennej.
22.01.2024

Ministrowi aktywów państwowych bezpośrednio podlegają m.in. KGHM, Orlen, PKO BP

KGHM, Orlen, PKO BP, PZU i Totalizator Sportowy to spółki, które bezpośrednio nadzoruje minister aktywów państwowych Borys Budka - wynika z zarządzenia w sprawie podziału kompetencji w resorcie aktywów, które weszło w życie.
18.01.2024

Estońskie media: jedna czwarta powierzchni Bałtyku skuta lodem

Wczesne nadejście zimy spowodowało, że około 80 tys. kilometrów kwadratowych Morza Bałtyckiego, czyli jedna czwarta jego całkowitej powierzchni, jest obecnie skuta lodem - podała we wtorek estońska telewizja ERR.
16.01.2024

Terminal LNG w Kłajpedzie z dostępnymi zdolnościami regazyfikacyjnymi

Litewski operator terminalu LNG w Kłajpedzie, KN Energies (dawniej Klaipedos Nafta), ogłosił, że jest dostępna niewykorzystana przepustowość terminalu FSRU do rezerwacji. Jednocześnie ma ona wskazywać na duży popyt na usługi infrastruktury gazowej, przy czym dotychczasowe zainteresowanie nawet dwukrotnie przekraczało możliwości oferowane przez firmę.
16.01.2024

Wypadek w dużej stoczni, nie żyje pracownik, prace wstrzymane

W należącej do południowokoreańskiego giganta Hanwha Ocean stoczni Okpo doszło do śmiertelnego wypadku.
15.01.2024

Malediwy. Nowy prezydent faworyzuje Chiny, co da im przewagę na Oceanie Indyjskim

Administracja nowego prezydenta Malediwów Mohameda Muizzu zażądała od Indii, aby wycofały swoje wojska z kraju do 15 marca - podał w niedzielę Reuters. Muizzu sygnalizował zmianę przyjaznej polityki wobec Indii i zwrot w stronę rywalizujących z nimi Chin.
15.01.2024

Wielka Brytania wysyła fregatę do Zatoki Perskiej celem ochrony międzynarodowej żeglugi

Wchodząca w skład Royal Navy fregata typu 23 HMS Richmond dołącza do HMS Diamond i HMS Lancaster w ramach misji ochrony transportu morskiego przez newralgiczny szlak, zagrożony atakami rakietowymi oraz pirackimi.
10.01.2024

Szczecin będzie właścicielem bulwaru u stóp Wałów Chrobrego

Szczecin będzie właścicielem bulwaru u stóp reprezentacyjnych Wałów Chrobrego - poinformowały w wtorek władze miejskie. To wynik ugody między miastem a spółką Polsteam - Żegluga Szczecińska.
09.01.2024

W 2023 roku podczas przeprawy do Hiszpanii zginęło 6,6 tys. migrantów

W 2023 roku w trakcie przeprawy do Hiszpanii śmierć poniosło ponad 6,6 tys. nielegalnych migrantów - wynika z szacunków organizacji pozarządowej Caminando Fronteras (CF).
09.01.2024

Rosyjski milioner "zakochał się w morzu" i kupił fińskie wyspy na strategicznym szlaku

W Turku w Finlandii przed sądem stanął rosyjski milioner Paweł Mielnikow, oskarżony o malwersacje księgowe i oszustwa podatkowe. Zakochałem się w morzu, kupiłem łódź, a fiński archipelag jest piękny – tłumaczył Rosjanin, wyjaśniając powody zakupu kilku wysp położonych na strategicznym szlaku morskim do Wysp Alandzkich i Szwecji.
08.01.2024

Klaipedos Nafta będzie zarządzać czterema niemieckimi terminalami LNG

Litewski operator terminali energetycznych Klaipedos Nafta bierze w zarząd komercyjny cztery niemieckie terminale LNG na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.
08.01.2024

Orlen sfinalizował przejęcie KUFPEC Norway za pół miliarda dolarów

Grupa Orlen sfinalizowała przejęcie spółki wydobywczej KUFPEC Norway, która zapewni Polsce dodatkowy miliard gazu rocznie. Dzięki tej transakcji wydobycie w Norwegii ma wzrosnąć w tym roku do ponad 4 mld m3. Surowiec trafi do Polski poprzez Baltic Pipe, planowo też zwiększając bezpieczeństwo energetyczne kraju
07.01.2024

Marokańska armia miała udaremnić w 2023 roku napływ 87 tys. nielegalnych imigrantów do Hiszpanii

Służby bezpieczeństwa Maroka udaremniły w 2023 roku napływ do Hiszpanii 87 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki - powiadomiły marokańskie siły zbrojne, dodając, że większość spośród zatrzymanych osób usiłowała dopłynąć na Wyspy Kanaryjskie.
04.01.2024

Uszkodzony przez Ukraińców okręt desantowy Olenegorskij Gorniak wraca do służby

Jak donosi rosyjskie Ministerstwo Obrony okręt desantowy proj. 775 (kod NATO: Ropucha) Olenegorskij Gorniak (SDK-91) powrócił do regularnej służby. Od sierpnia znajdował się w remoncie po tym, jak został uszkodzony w wyniku ataku ukraińskiej jednostki bezzałogowej.
03.01.2024

Hiszpania. W 2023 r. przypłynęło ponad 55 tys. imigrantów z Afryki

W 2023 roku na terytorium Hiszpanii przypłynęło z Afryki ponad 55 tys. nielegalnych imigrantów - wynika z opublikowanych we wtorek statystyk rządu Pedro Sancheza. Według tych danych głównymi kierunkami napływu przybyszów są archipelagi Wysp Kanaryjskich i Balearów.
03.01.2024

Pożar na rosyjskim nuklearnym kontenerowcu. Rosja nabrała wody w usta

24 grudnia na Telegramie pojawiły się doniesienia o pożarze na zacumowanym w Murmańsku kontenerowcu Sevmorput o zasilaniu nuklearnym. Rosatom i Atomflot, właściciel i operator jednostki, nie komentują wydarzenia.
02.01.2024

Nadzieja w 2024 roku w Przylądku Dobrej Nadziei. Połączenia z Azją ważne dla bezpieczeństwa Polski

W 2023 roku zawiodły dwa główne przejścia łączące globalne rynki. Przejście przez Kanał Panamski w 2024 roku będzie zgodnie z zapowiedziami obsługiwać statki o mniejszym zanurzeniu. Region wokół Kanału Sueskiego stał się znowu niebezpieczny i nic nie zapowiada, że w 2024 roku będzie bezpieczniej niż na początku obecnie mijającego 2023. A to oznacza również wyzwania dla polskich producentów, spedytorów, logistyków i gestorów ładunków.
31.12.2023

16 afrykańskich imigrantów zginęło od piątku podczas przeprawy na Wyspy Kanaryjskie

16 imigrantów zginęło od piątku podczas próby przedostania się z północno-zachodnich brzegów Afryki na Wyspy Kanaryjskie - podały w nocy z soboty na niedzielę hiszpańskie służby ratownictwa morskiego.
31.12.2023

Amerykańscy nurkowie z pomocą okrętu ratowniczego wydobyli wrak samolotu, który spadł do morza w pobliżu Japonii

Okręt ratowniczy US Navy, USNS Salvor, we współpracy z zespołem nurków, wydobył z dna morza wrak zaginionego przed miesiącem samolotu transportowego V-22 Osprey,, który niespodziewanie runął do morza. Zginęła cała, ośmioosobowa załoga. Teraz specjaliści będą mogli dokładnie przebadać przyczyny katastrofy.
28.12.2023

Orlen wymieni udziały na norweskim szelfie, zwiększając zasoby gazu

Należąca do Orlenu spółka PGNIG Upstream Norway wymieni z Wintershall Dea Norge udziały w koncesjach wydobywczych na norweskim szelfie. Ma to poprawić efektywność wydobycia i zwiększyć zasoby Orlenu o 0,4 mld m sześc. gazu - poinformował w środę koncern.
27.12.2023

Rośnie problem nielegalnej imigracji przez Wyspy Kanaryjskie

Prawie 300 nielegalnych imigrantów, wśród których znajdowali się nieletni, dotarło łodziami na Wyspy Kanaryjskie w ciągu 12 godzin; ostatnia łódź dopłynęła do portu na wyspie Gran Canaria w nocy z poniedziałku na wtorek – poinformował Czerwony Krzyż. Imigrantów z kilku łodzi uratowały na morzu służby ratownicze.
26.12.2023

Unijne wsparcie finansowe projektu Baltic Pipe ostatecznie rozliczone przez CINEA

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) zatwierdziła ostateczne rozliczenie umowy grantowej na dofinansowanie prac budowlanych w projekcie Baltic Pipe.
21.12.2023

Trzy nabrzeża w Porcie Szczecin na finiszu

Przebudowa nabrzeży w Porcie Szczecin coraz bliżej finiszu. Niedługo zakończą się ostatnie roboty kafarowe na II etapie Nabrzeża Czeskiego. Dodatkowo trwają prace porządkowe. Wykonawca inwestycji, Grupa NDI, przygotowuje się do uzyskania kolejnego pozwolenia na użytkowanie.
21.12.2023

Szef Pentagonu udał się na lotniskowiec USS Gerald Ford. Ruch Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty

Minister obrony USA Lloyd Austin udał się w środę nieoczekiwanie na lotniskowiec USS Gerald R. Ford, który wraz ze swą grupą okrętów pozostaje na Morzu Śródziemnym. Przywódca jemeńskiego ruchu Huti Abdel-Malek al-Huti zagroził atakiem na amerykańskie okręty.
20.12.2023

Hanseatic Nature zamyka sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk

Hanseatic Nature wyjątkowy statek, specjalizujący się w odwiedzaniu arktycznych rejonów, w niedziele wpłynął do Portu Gdańsk. Jeszcze tego samego dnia wyruszył w dalszą podróż, zamykając tym sezon na wycieczkowce w gdańskim porcie.
18.12.2023

Brytyjski okręt udaremnił atak na statek handlowy na Morzu Czerwonym

Niszczyciel brytyjskiej marynarki wojennej HMS Diamond zestrzelił w nocy z piątku na sobotę drona, który miał uderzyć w jeden ze statków handlowych na Morzu Czerwonym - poinformował w sobotę minister obrony Grant Shapps.
16.12.2023

Lotniskowiec USS Gerald R. Ford pozostaje na Morzu Śródziemnym

Sekretarz obrony Lloyd Austin wydał rozkaz, by lotniskowiec USS "Gerald R. Ford" pozostał na Morzu Śródziemnym przez kilka kolejnych tygodni, aby utrzymać obecność dwóch lotniskowców w pobliżu Izraela w miarę trwania wojny z Hamasem, poinformowała w sobotę AP.
16.12.2023

Rekordowa obecność chińskich jednostek na spornym akwenie

Japońska armia poderwała myśliwce do monitorowania chińskich i rosyjskich bombowców prowadzących, według tamtejszych służb, wspólne patrole "strategiczne" między Morzem Japońskim i Morzem Wschodniochińskim. Tego samego dnia japońska straż przybrzeżna odnotowała trzy chińskie jednostki pływające w japońskiej strefie przyległej do wysp Senkaku.
14.12.2023

Rosną nakłady Orlenu na inwestycje w segmencie wydobycia ropy i gazu

Nakłady Orlenu związane z rozwojem własnego wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego wyniosły po trzecim kwartale tego roku 4 mld zł. Jak podał Orlen, to o 25 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego wydały na ten cel spółki, które tworzą obecnie multienergetyczny koncern.
14.12.2023

Okręty podwodne programu „Orka” - czy Polska naprawdę ich potrzebuje? (opinia)

Po utworzeniu nowego rządu przed władzami jak i poszczególnymi ministerstwami stanie szereg wyzwań w związku z kontynuacją rozpoczętych wcześniej przedsięwzięć oraz zainicjowanie kolejnych. Wśród nich nie brakuje programów i inicjatyw budzących szczególne emocje, jak dostarczenie polskiej Marynarce Wojennej okrętów podwodnych. Pada tu pytanie o dalszy sens tej inwestycji.
13.12.2023

Na budzącej kontrowersje barce Bibby Stockholm zmarł azylant

Jeden z azylantów zakwaterowanych na budzącej kontrowersje barce "Bibby Stockholm", która jest zacumowana w Portland na południu Anglii, zmarł we wtorek rano - podała policja hrabstwa Dorset. Według mediów, m.in. BBC i Sky News, przyczyną zgonu było samobójstwo.
12.12.2023

Władysław Kosiniak-Kamysz kandydatem na wicepremiera i szefa MON w nowym rządzie

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i minister pracy i polityki społecznej w latach 2011-2015, kandydatem na szefa resortu obrony narodowej w trzecim gabinecie Donalda Tuska; ma być również wicepremierem.
12.12.2023

Dariusz Klimczak kandydatem na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska

Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Dariusz Klimczak jest kandydatem na ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska.
12.12.2023

Borys Budka będzie odpowiadał za aktywa państwowe, Marzena Czarnecka - za ministerstwo przemysłu

Borys Budka będzie odpowiadał za aktywa państwowe; przeprowadzimy błyskawiczny audyt i przedstawimy obraz tego, co działo się w spółkach Skarbu Państwa – zapowiedział we wtorek w Sejmie podczas expose premier Donald Tusk. Jak dodał, na czele ministerstwa przemysłu stanie Marzena Czarnecka.
12.12.2023

Rozpoczyna się budowa terminala FSRU w niemieckim porcie Mukran

Do portu znajdującego się na wyspie Rugia przybył statek do układania podwodnego rurociągu, Castoro 10 (był wykorzystywany do prac przy gazociągu Baltic Pipe, łączącym Danię i Polskę). Rozpoczyna działania związane z utworzeniem kolejnego terminala do regazyfikacji LNG, który ma zapewnić Niemcom zaopatrzenie w ten kluczowy surowiec energetyczny.
12.12.2023

Parlament Finlandii odrzucił petycję w sprawie likwidacji konsulatu Rosji na Wyspach Alandzkich

Parlament Finlandii nie zajmie się inicjatywą obywatelską w sprawie likwidacji rosyjskiego konsulatu w Mariehamn, stolicy Wysp Alandzkich, zdemilitaryzowanego archipelagu położonego w połowie przeprawy morskiej do Szwecji.
11.12.2023

Wyspy Owcze nadal będą współpracować z Rosją przy połowach udostępniając rosyjskim kutrom swoje porty

Władze Wysp Owczych, terytorium autonomicznego Królestwa Danii, podpisały z Rosją kontrowersyjną umowę w sprawie połowów na 2024 roku. Farerscy rybacy będą mogli łowić ryby w rosyjskiej części Morza Barentsa, a Rosjanie - korzystać z akwenów i portów Wysp Owczych na Atlantyku. Porty krajów UE są zamknięte dla rosyjskich statków z powodu sankcji.
11.12.2023

Infrastruktura krytyczna Polski elementem systemu rurociągów NATO

Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej nagła konieczność zmiany kierunków zaopatrzenia w ropę naftowa i paliwa nie byłaby tak szybko możliwa bez wcześniejszych inwestycji w terminale i rurociągi. Infrastruktura krytyczna w naszym kraju stoi dziś przed szeregiem wyzwań – zapewnieniem nieprzerwanych dostaw ropy i paliw oraz włączeniem do systemu rurociągów Paktu Północnoatlantyckiego. Kluczowe jest także odpowiednie wykorzystanie potencjału w tym obszarze by dostosować biznes do postępujących zmian w energetyce.
11.12.2023

Straż Wybrzeża Filipin otwiera stację do monitorowania chińskich działań na Morzu Południowochińskim. Pekin jest tym oburzony

Chińsko-filipiński spór o wyspy Spratly nie cichnie i wciąż dochodzi do naruszeń akwenu przez statki oraz okręty z Chin. W związku z tym władze Filipin zdecydowały się na budowę stacji, która zapewni większe możliwości monitorowania obszaru Morza Południowochińskiego, jednocześnie czyniąc z niej symbol swojej kontroli nad tym obszarem. Obiekt ma zostać oficjalnie oddany do użytku na początku przyszłego roku. Władze Chin są niezadowolone z tego powodu ze względu na swoje roszczenia terytorialne.
07.12.2023

Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej

Po trwających kilka tygodni negocjacjach, pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.
07.12.2023

Rosyjskie drony zaatakowały porty w obwodzie odeskim

Infrastruktura portowa w obwodzie odeskim na południu Ukrainy oraz cele w obwodzie chmielnickim w centrum kraju były głównymi kierunkami zmasowanych nalotów rosyjskich dronów, przeprowadzonych w nocy ze środy na czwartek – poinformowały ukraińskie władze. Jedna osoba zginęła.
07.12.2023

Rząd Wysp Kanaryjskich wezwał UE do udzielenia mu wsparcia w kryzysie migracyjnym

Rząd Wysp Kanaryjskich kierowany przez Fernando Clavijo wezwał w środę władze Unii Europejskiej do udzielenia mu natychmiastowej pomocy w związku z rekordową liczbą docierających na ten hiszpański archipelag nielegalnych imigrantów z Afryki.
06.12.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker

Na polskim rynku pojawiła się spółka, którą wyróżnia biznesowa dalekowzroczność w usługach dedykowanych dla sektora morskiego. Łączą potrzeby armatorów i czarterujących, pośredniczą przy poszukiwaniu statków do wykonania projektów offshorowych i nie tylko.
06.12.2023

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Takich statków już nie ma. Wyjątkowy, szkocki latarniowiec zostanie zezłomowany

To z pewnością smutny moment dla miłośników nietypowych jednostek morskich. Historyczny, znajdujący się w Szkocji latarniowiec jest już w tak złym stanie, że mimo iż funkcjonuje od niemal 90 lat trafi dosłownie na "śmietnik historii". Zdaniem opiekunów jednostki jest ona nie do odratowania, a remont nieopłacalny i właściwie niemożliwy do przeprowadzenia. Stanowi tym samym odchodzący do przeszłości ważny element dziejów szkockiej żeglugi.
05.12.2023

Rząd chińskich statków blokuje sporny archipelag [WIDEO]

Niezwykły widok zarejestrowała filipińska straż przybrzeżna. Na opublikowanych przez nią nagraniach widać rząd złączonych ze sobą trawlerów chińskiej milicji, które blokują archipelag Whitsun Reef na spornych Wyspach Spratly. Łącznie w okolicy ma kotwiczyć ponad 100 chińskich jednostek.
05.12.2023

Okręt USA naruszył suwerenność ChRL na Morzu Wschodniochińskim

Chińska armia oskarżyła siły USA o "naruszenie suwerenności" ChRL na Morzu Południowochińskim, kiedy w poniedziałek amerykański okręt wojenny znalazł się na wodach w pobliżu Drugiej Ławicy Thomasa. Obszar ten, nazywana przez Chiny Ren'ai, jest przedmiotem przybierającego na sile sporu terytorialnego między ChRL a Filipinami.
04.12.2023

Zgłoszony przez Gaz-System transgraniczny korytarz wodorowy otrzymał status PCI

Komisja Europejska opublikowała listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w sektorze energetycznym. Na listę wpisany został projekt budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego. Na opublikowanej 28 listopada br. liście projektów PCI (ang. Projects of Common Interest - PCI) po raz pierwszy uwzględniono projekty inwestycyjne mające na celu budowę zintegrowanej europejskiej infrastruktury wodorowej.
01.12.2023

Kontrowersje wokół ustawy dot. wsparcia energetycznego. Obajtek: "15 mld zł to koszt budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power"

Prezes Orlenu Daniel Obajtek skierował list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o analizę projektu ustawy dot. wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, zgłoszonej przez Koalicję Obywatelską oraz Polskę 2050. W razie wejścia w życie ma stanowić obciążenie finansowe dla koncernu.
30.11.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejął spółkę wydobywczą KUFPEC Norway. W efekcie tej transakcji polskie wydobycie gazu ziemnego w Norwegii wzrośnie o 1/3 i przekroczy 4 mld metrów sześciennych rocznie.
30.11.2023

Od 2020 r. kanaryjskim szlakiem do Hiszpanii przybyło ponad 96 tys. nielegalnych imigrantów

Od stycznia 2020 r. do listopada 2023 r. na Wyspy Kanaryjskie przypłynęło z Afryki ponad 96 tys. nielegalnych imigrantów, oszacował rząd tego należącego do Hiszpanii atlantyckiego archipelagu.
29.11.2023

Amerykański samolot spadł do Oceanu Spokojnego. Jedna osoba nie żyje [AKTUALIZACJA]

Amerykański samolot wojskowy V-22 Osprey runął do Oceanu Spokojnego w rejonie południowojapońskiej wyspy Yakushima - podała w środę agencja Reutera. Samolot zajął się ogniem.
29.11.2023

Szef włoskiej mafii oddał swoją wyspę w Dubaju

Boss narkotykowy neapolitańskiej mafii - kamorry, Raffaele Imperiale oddał władzom Włoch swoją wyspę, która znajduje się w archipelagu naprzeciwko wybrzeża Dubaju - poinformował w poniedziałek prokurator podczas procesu około 20 mafiosów. Jednym z nich jest Imperiale, który podjął współpracę z włoskim wymiarem sprawiedliwości.
27.11.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.