• <

Rząd Wysp Kanaryjskich wezwał UE do udzielenia mu wsparcia w kryzysie migracyjnym

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rząd Wysp Kanaryjskich wezwał UE do udzielenia mu wsparcia w kryzysie migracyjnym

Partnerzy portalu

Rząd Wysp Kanaryjskich kierowany przez Fernando Clavijo wezwał w środę władze Unii Europejskiej do udzielenia mu natychmiastowej pomocy w związku z rekordową liczbą docierających na ten hiszpański archipelag nielegalnych imigrantów z Afryki.

Jak poinformował rzecznik kanaryjskiego rządu Alfonso Cabello, pomimo nienotowanego wcześniej napływu imigrantów, archipelag nie mógł dotychczas liczyć na należącą mu się pomoc. Dodał, że spodziewanego wsparcia nie okazały mu zarówno władze unijne, jak i rząd Hiszpanii Pedro Sancheza.

Zaznaczył, że władze Wysp Kanaryjskich nie mogły w czasie nasilającego się kryzysu migracyjnego liczyć nawet na “oczekiwany dialog z władzami Hiszpanii i Unii Europejskiej” w sprawie odbioru około 4,5 tys. przebywających na archipelagu nieletnich imigrantów z Afryki.

“Wyspy Kanaryjskie pozostają bez odpowiedzi na swe apele o pomoc kierowane do władz Hiszpanii i Unii Europejskiej w sprawie tego kryzysu humanitarnego na wielką skalę” - oznajmił Cabello.

Dodał, że od 1 stycznia do 4 grudnia 2023 r. na Wyspy Kanaryjskie dotarła najwyższa w historii archipelagu liczba nielegalnych imigrantów – ponad 35,4 tys. osób, głównie z Maroka i Senegalu.

Dotychczas rokiem rekordowym pod względem napływu nielegalnych imigrantów na kanaryjski archipelag był 2006, kiedy dotarło tam ponad 31,6 tys. przybyszów z Afryki.

Marcin Zatyka
zat/ fit/
fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.